Goedwillend, maar onhandig Vrede in Zimbabwe binnen handbereik ZATERDAG 1 MAART 1980 BUITENLAND! TROUW/KWARTET 17 Als fractievoorzitter van de NPS stond hij in de schaduw van premier Jopie Pengel. Als oppositieleider legde hij zich zó vast op snelle onafhankelijkheid van Suriname, dat hij daar wel haast mee moest maken toen hij eenmaal de kans had. Als minister van financiën slaagde hij erin de staat een schuld van tachtig miljoen te laten oplopen. En als premier wilde hij de problemen oplossen door er niet over te praten. Een balans van min- èn pluspunten van ex-premier Henck Arron van Suriname. door Jan Kuijk Arron en Den Uyl beiden nog premier van het Koninkrijk, tijdens de eerste officiële besprekingen over de toekomstige onafhankelijkheid van Suriname in hotel Torarica in Paramaribo voorjaar 1975. Op 17 december 1971 verscheen de toenmalige Surinaamse oppo sitieleider Henck Arron op de Ne derlandse televisie. In een debat („Kruisverhoor" heette het zelfs) met de toenmalige sterke man van Suriname. Jaggernath Lach- mon verdedigde Arron de stelling dat wat hem en zijn partij betreft Suriname op 1 januari 1973 volle dig onafhankelijk zou moeten zijn. Arron had het evenwel in zijn land niet voor het zeggen. Lachmon deelde de la kens uit al was hij nominaal dan slechts voorzitter van het parlement en de televisiekijkers hoorden van hem de ge bruikelijke woorden: niet overijld hande len. goed voorbereiden, stap-voor-stap en alles wat pappers en nathouders verder kunnen bedenken. Lachmon ontkende natuurlijk niet dat onafhankelijkheid belangrijk was. Hij zou zich met een ontkenning niet eens politiek staande hebben kunnen houden. Er zou dan aan zijn politieke orthodoxie getwij feld kunnen worden, maar voor de rest was het met zijn geloof aan de onafhanke lijkheid als met het geloof aan de weder komst voor menig christen. Men kan als het ter sprake komt peinzend „ja. ja" knikken en er zelfs wel eens een keer mooi over preken of horen preken, maar de dagelijkse praktijk er op richten dat was andere koek. Je mag veel van Arron zeggen (en in het vervolg van deze beschouwing komt er nog wel wat), maar hij heeft zich aan zijn woord gehouden toen hij in de herfst van 1973 zelf aan de macht kwam. In zijn regeringsverklaring van zaterdag 18 fe bruari 1974 kwam hij met de aankondi ging dat de nieuwe regering zou streven naar Surinames onafhankelijkheid op ui terlijk 1 januari 1976. Nieuw elan De nieuwe regering had eigenlijk alles mee. De verkiezingen van najaar 1973 waren afgedwongen door onder andere een bijna drie maanden durende onder- wijsstaking. De regering van Jules Sedney (Lachmons marionettenpremier, omdat Lachmon dacht dat Suriname niet rijp was voor een hisdoestaanse premier had elk moreel krediet verspeeld en bezweek in de slag om de stembus. Wie kon daar nog oprecht over treuren? Er was opeens sprake van een nieuw elan. De ministers gingen voor in een nieuwe, sobere stijl (de stakende leraren die nu onverwacht tot minister gepromoveerd waren, reden zelfs per bromfiets naar het paleis om zich te laten beëdigen) en de aankondiging van de onafhankelijkheid leek een uitdrukking van al het mooie en ongekende dat nog mocht worden ver wacht. Het is allemaal anders gelopen. De combi natie soberheid-macht bleek in de Suri naamse praktijk al heel gauw niet zo geloofwaardig en dus werden de brom fietsen vervangen door auto's van het op het westelijk halfrond gebruikelijke slag schip-type. Ook het handwerk van het regeren bleek meer ongerief met zich te brengen dan de Jonge hemelbestormers hadden gedacht. Het was, dat Arron zich zo duidelijk en ondubbelzinnig had uitgesproken (waar door het om „alles of niets" ging) anders was het misschien niet eens gelukt met de onafhankelijkheid. De oppositie lag dwars en Arron verloor halverwege de rit zijn meerderheid in het parlement door een paar overlopers, maar toch zat het hem daar niet alleen in. Het ambtelijk apparaat bleek volstrekt onvoldoende te zijn om al het voorberei dende werk te doen en de ministers faal den als gangmakers Arron mag zich ge lukkig prijzen, dat hij met zijn aankondi ging ook in Den Haag het verlangen naar het slaken van deze eeuwenoude banden had aangewakkerd, anders had hij al eer der naar andere bezigheden moeten omzien. Gekuip i Arron werd in die dagen in het openbaar door iedereen bejubeld, maar achter zijn rug kon je over gemopper en zelfs gekuip tegen hem horen; ook (of zelfs Juist) uit de kring van zijn eigen Nationale Partij Suri name. Die NPS is de partij van wijlen Jopie Pengel, de typisch Surinaamse volksjon gen die het dan toch maar ver geschopt had en tegelijk dat beeld cultiveerde hij zorgvuldig toch één was gebleven met het volk. Pengel wist de creoolse volks massa als een groot en net iets te dik orgel te bespelen en al de mensen in zijn eigen persoon een identificatiepunt te geven. „Kijk eens, dat is er één van ons en die wordt zomaar door de koningin op het paleis in Nederland ontvangen." Bejaarde Surinamers kunnen nu nog, be vend van ontzag. Je een brief van Pengels ministerie laten zien, waarin de premier gelukwensen stuurt met een huwelijks feest en tegelijk meedeelt dat hij een briefje van 25 gulden heeft Ingesloten. Pengel was echter verslagen als premier en kort daarop overleden. Een echte op volger was er niet. Arron was fractievoor zitter geweest tijdens Pengels premier schap en omdat Pengel zich zelf, als heel wat Nederlandse oud-premiers, niet ge schikt had geacht voor het parlementaire handwerk. Viel de leiding Arron onver wacht in de schoot. Rooms Heel vreemd eigenlijk, dat leiderschap van Arron. Hij leek in niets op zijn voor ganger. of het moest in IJdelheid zijn. Arron was geen echte creoolse volksjon gen, maar een licht gekleurde mulat uit de sociale middengroep van Paramaribo. En hij was nog rooms ook een vreemd verschijnsel in de NPS. die Je met recht en reden ook kunt zien als de politieke partij van de hernhutterkerk. Stel je in Neder land eens een CHU voor. die opeens een rooms-katholieke minister-president had voortgebracht en Je hebt enig idee van de vervreemding die Arron in de Surinaamse politie bracht. Arron wilde het allemaal wat chiquer doen dan PengeL Die brieven met 25 gul den werden niet meer rondgestuurd en op zijn beurt bleek Arron zelf (vriend en vijand gaven dat steeds om strijd toe) ook minder toegankelijk voor financiële atten ties dan zijn voorgangers. Hij zag bijvoor beeld ook af van een dubbel salaris, toen hij op een gegeven ogenblik een paar ministers-portefeuilles tegelijk beheerde: een buitenkansje dat Surinaamse minis ters (Pengel voorop) zich in het verleden nooit hadden laten ontgaan. Trouwens: ook in Den Haag wordt grif toegegeven dat onder het bewind van Ar ron en zijn mannen nooit iets gebleken is van gescharrel met hulpgelden. Er was steeds een gedegen controle van Neder landse accountants en steeds weer werd de kas in orde bevonden. Schuld Alles mooi en goed en de Surinaamse roddels en bezwaren verder latend voor wat ze waard zijn: Arron was toch geen goed minister, want hij liet zich de zaken ontglippen of hij nam ze niet eens ter hand. Als minister van financiën zag hij kans zijn opvolger in 1977 een schuld van tachtig miljoen aan de centrale bank na te laten. Een gigantisch bedrag voor wie zich realiseert dat wij wel over Suriname spre ken als over een land. maar dat 's lands economie een omvang heeft die vergelijk baar is met die van een Nederlandse pro vinciestad als Alkmaar. Dat tussen 1977 en nu Leslie Goede als minister van finan ciën dat tekort heeft weten terug te bren gen tot twintig miljoen, betekent een mooie financiële start voor de sergeants, al zal niemand van hen er tot nu toe nog naar hebben omgekeken. Arron dacht dat zaken zichzelf kunnen oplossen door ze te laten liggen en er niet over te praten. Het mooiste voorbeeld is natuurlijk de actie van de onderofficieren om erkenning te krijgen van hun bond als een echte vakbond. Arron liet de zaak op zijn beloop (waarschijnlijk omdat hij geen flauw idee had hoe hij het moest aanpak ken) en zo gaf hij de in een vakbondsge bouw verschanste en zich natuurlijk stier lijk vervelende sergeants en korporaals gelegenheid zich eens lekker op te laden. Dat de onderofficieren zelf een staats greep zouden ondernemen (al gebruikte Arron zelf als eerste dat woord voor de staking) was inderdaad niet waarschijn lijk. maar een echt politiek dier als Bruma heeft meteen geroken welke kansen hier lagen. Arron, met zijn voorkeur voor het laten betijen van de zaken, heeft zich volstrekt op de situatie verkeken Goedwillend, maar onhandig. Laten we het daar maar op houden als karakteris tiek voor Arron en zijn politieke vrienden. Het klinkt wat mager, maar het is nog niet eens zo negatief in Surinaamse verhou dingen. Joshua Nkomo, Robert Mugabe en Abel Muzorewa alle drie zijn ze ervan overtuigd dat ze de verkiezingen van de afgelopen dagen in Zimbabwe hebben gewonnen. Dinsdag weten we het. Maar zeker zo belangrijk als de uitslag is het antwoord op de vraag hoe twee van de drie hun verlies zullen opnemen. Nkomo en Mugabe lieten zich deze week van hun mildste zijde zien en verzekerden dat zij zich bij een nederlaag zullen neerleggen als de verkiezingen maar eerlijk zijn verlopen. De bisschop weigert commentaar op dit soort vragen. Over enkele weken weten we of Zimbabwe de kans op vrede heeft gegrepen. door Hans Mass© link Voor hem is het geen vraag wie de verkiezingen mag winnen. SALISBURY Met in gehouden adem wacht Rhodesië de uitslag van de verkiezingen af. De zwarte bevolking is in groten getale naar de stembus gegaan en de stemmen worden dit weekeinde geteld. Maandagavond weet de Britse gouverneur Lord Soames hoe de verhou-, dingen liggen. Dinsdag morgen zal de uitslag bekend worden gemaakt. Wie krijgt de meeste stem men: de marxist Robert Mu gabe die met zijn uitgespro ken politieke ideeën voor de huidige Rhodeslsche overheid en de tijdelijke Britse leiding weinig aanvaardbaar is, of die andere guerrillaleider Joshua Nkomo. Vader Zimbabwe, de man die een Viscount met blanke burgers liet neerhalen maar ook de man die als enige de politieke tegenstanders in Rhodesië bij elkaar kan hou den. Of wordt het toch weer bisschop Muzorewa. die de gunst heeft van de blanken, en die met de bijbel in de hand de gunst zoekt van de zeven miljoen zwarten in dit land? Stuk voor stuk zijn deze drie leiders ervan overtuigd dat hun partij alleen de meer derheid in het parlement kan behalen. Zeker net zo interessant als de vraag wie de meeste stemmen behaalt is de vraag: aanvaar den deze drie leiders een ne derlaag en zullen zij zich aan het akkoord van Lancaster- house houden? Mugabe en Nkomo hebben verzekerd dat zij eventueel een nederlaag accepteren Alleen de bis schop wordt kribbig als je hem deze vraag stelt en vol hardt in zijn „geen commen taar". Deze uitspraak van Mu zorewa was de spreuk van de week. In zijn zwaar bewaakte resi dentie, het onderkomen waar ook premier Ian Smith zetel de. ontving de bisschop ons. Op elke hoek staat een lijf wacht. De controle is streng. Tassen doorzocht, door een poortje lopen dat al begint te piepen als Je een nagelschaar tje ln je zak hebt en daarnaast een uitvoerige fouillering door de veiligheidsdienst van de bisschop Terwijl we ln de riante tuin van zijn veste wachten en kij ken naar het zwarte personeel dat het gras met de hand knipt en zorgvuldig blaadjes van de flamboyant-boom blj- eenharkt. klinkt vlakbij het geratel van artillerievuur. In timidatie. is de eerste gedach te. De bisschop toont Immers voortdurend zijn spierballen? Door de straten van Salisbury rijden zwaarbewapende co lonnes af en aan Tanks zijn de laatste week bij het straat beeld gaan horen. Het radio station wordt met zwaar ge schut bewaakt. Heeft het le ger niet ln feite al de macht in handen en hoeveel is er nodig om de bisschop vla een staats greep in het zadel te houden? Tijdens het gesprek ls Muzo rewa zeer nerveus. Hij krabt zich herhaalde malen op het hoofd en speelt voortdurend met een stokje, zijn geliefde toonbeeld van de macht. Hij praat vriendelijk, maar zodra het Interessant dreigt te wor den. valt hij terug op zijn „geen commentaar". Mild, Deze man kan niet de macht hebben om over een staats greep te beslissen. Die macht berust wel bij legercomman dant Petsr Walls Hoopge vend ls dat Walls deze week bij een bezoek aan Mozambi que ten stelligste heeft ont kend dat het leger zal ingrij pen als Mugabe wint. In ruil daarvoor zouden de Mozambi- kanen hebben beloofd Muga be geen militaire steun meer te zullen geven. Robert Mugabe heeft zich de laatste dag voor de verkiezin gen zo mild mogelijk opge steld. Zelfs de Rhodeslsche media, die meestal niets nala ten om hem zo slecht mogelijk af te schilderen, getuigden van zijn vriendelijkheid In de tuin van zijn riante tijdelijk onderkomen in een blanke buurt van Salisbury staat Mu gabe ons na lang wachten te woord. Na de twee moord aanslagen op Mugabe wordt niets nagelaten om zijn veilig heid te garanderen. Zijn Za- nu-mensen zijn uiterst be hoedzaam. Tijdens het wachten in de tuin rijdt viermaal een stoet militaire voertuigen waaron der pantserwagens voorbij. Zonder enige moeite zouden zij Mugabe en zijn hele huis ln één klap kunnen vernietigen. Volgens de aanwezige Zanu- mensen ls dit een van de inti midatietechnieken die steeds worden toegepast. Het staat ln schril contract tot de lieflij ke pianomuziek die uit het even riante huls van een van Mugabe's buren klinkt. ZIJ moeten vreemd opkijken nu hun buurt dagelijks zoveel mi litaire eer krijgt. Voor de eerste maal. zegt Mu gabe. heeft hij een goed ge sprek gevoerd met Lord Soa mes; hij hoeft niet meer met hem te „boksen". Mugabe is zichtbaar verheugd dat de Britse gouverneur hem uitein delijk niet heeft uitgesloten van de verkiezingen, een mo gelijkheid die er steeds heeft ingezeten. Wel heeft 8oames alles gedaan om het de Zanu- PF van Mugabe moeilijk te maken. Campagne voeren was vrijwel niet mogelijk voor deze partij. Nog steeds staan het verkiezingsmateriaal en honderd auto's nodig voor de campagne aan de grens tus sen Mozambique en Rhodesië. Tienduizend Zanu-leden zijn er volgens Mugabe gearres teerd. Intimidatie Zelf maakten we deze week zo'n intimidatiepoging mee. Zesentwintig actieve leden van de Zanu-PF werden ln hun hotel in de zwarte buiten wijk Highlands gearresteerd Tien werden er al ras vrijgela ten omdat hun niets ten laste kon worden gelegd. Later op de dag kwam de politie naar het pand vanwaaruit de Zanu haar verkiezingscampagne voert. Ze hadden een bom melding gekregen, alle Zanu- mensen moesten het gebouw uit Enkele uren lang heeft de po litie het gebouw van onder tot boven onderzocht en daarbij alle papleren bekeken. In die tijd lag al het werk voor de campagne stil. De volgende dag gebeurde precies hetzelf de Weer een bom melding, weer werd het pand schoonge veegd. weer kon het werk geen doorgang vinden. Robert Mugabe heeft er de laatste tijd voortdurend de nadruk op gelegd dat hij met de partij van Nkomo het Pa triottisch FrontrZapu, wil sa menwerken. De twee partijen zijn „natuurlijke bondgeno ten", meent Mugabe, en zij zullen daarom vanzelfspre kend na de verkiezingen gaan samenwerken. Buiten schot Nkomo heeft tot nu toe niet gereageerd op deze nieuwe liefdesbetuiging van Mugabe. HIJ verwijt zijn vroegere me destender ln de guerrilla dat hij niet uit het Patriottisch Front had moeten treden om zijn eigen campagne te voe ren. Joshua Nkomo. die tij dens zijn verkiezingscampag ne veel minder last van Intimi datie heeft gehad dan Muga be. heeft de laatste weken sterk aan populariteit gewon nen. Hij ontpopte zich als een soort vredestichter. Maar nog steeds krijgt hij weinig steun van de Shona's. tachtig pro cent van de zwarte bevolking. Die verwijten hem dat hij het zware werk ln de guerrilla heeft overgelaten aan de aan hangers van Mugabe, terwijl hij het grootste deel van zijn leger buiten schot hield ln Zambia. BIJ de komende coalitievor mingen zal Nkomo In leder geval een sleutelrol spelen. Zijn keuze ls bepalend voor de toekomst van Zimbabwe Kiest hij voor zijn „natuurlij ke bondgenoot" of wendt hij de steven naar de andere kant om een kabinet van nationale eenheid te vormen met Muzo rewa en de blanken? Volgens Nkomo's partijgenoten ls de laatste keuze onmogelijk en kan alleen worden samenge werkt met de partij van Mugabe De komende week of mis schien wel weken zal uit sluitsel brengen. Zonder staatsgreep bestaat de moge lijkheid om vrede te krijgen in Zimbabwe en het land een echte zwarte meerderheidsre gering te geven. Een begin van samenwerking is al ge maakt Zeshonderd man van het Zipra-leger van Nkomo zijn samengevoegd met een een heid van het Rhodeslsche le ger De twee legers trainen gezamenlijk Mugabe's leger gaat hetzelfde doen. zo ls van alle kanten toegezegd Als het inderdaad lukt om de legers samen te voegen, dan ls vrede nabij na zeven Jaren oorlog, waarbij ongeveer 22.000 men sen het leven verloren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17