Katterig gevoel na juichstemming ■leiserfabriek met 730 man gaat dicht Tekening van een lezer kattenvangers van amsterdam rouw Commentaar 2: tAi l|t Albanië van Zuid-Amerika ÜW-Buinen blijft open Naam Bruma roept weerstand op bij Surinamers ongelovigen sleutelbos super-de-luxe =»DERDAG 28 FEBRUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET moet je van mr. E. J. Bruma Je toekomstige machthebber in lame verwachten? Niet veel maar laten we toch met wat ieve overwegingen beginnen, mens heeft toch recht op het voren brengen van zijn goede p «schappen? 5 jna's grootste verdienste is on- Irijfeld dat hij van af het begin mogzijn politieke optreden gepro- stasd heeft Suriname op een ander L is Ir te zetten dan de traditionele rlefhtheid op Nederland. Van un i hoeven we dus geen redevoe- pn te verwachten zoals nu iring en inslag zijn in Suriname I rol vergelijkingen met Neder- covj om Surinaamse situaties te t eilaren. We kunnen er verder riaair van zijn dat Bruma nog nooit ?vej Surinaams kind heeft leren over de blanke top der '6Qen, die schittert in de zonne held of van Elsje-fiederelsje die 1 j^aand wordt haar klomptjes bij nde»ur te zetten. lijk I tuut haalt weliswaar op korte ter-' niet zoveel uit en Bruma zal on#eer moeilijk krijgen de harten in a de meerderheid der Surina- s op dit punt te veranderen, dep in elk geval is er onzerzijds sseifol van historisch zelfverwijt ns zts voor de verzuchting: waren n a)chtig jaar geleden al maar een van dergelijke volkspedago- at o opgestaan; dan had het land er. ieel wat minder aan zo'n zieke- moederbinding geleden. iep plijk echter moet ook de keer- me» van Bruma's idealen worden an(en. Bruma's beeld van zijn 3g^is nogal introvert, zelfs gericht liscrfén specifiek segment van de Vanaamse bevolking. Voor Ne- !n! pnd komt echter waarschijnlijk Uezif ander 'and in de plaats en een i werste consequentie van Bruma's bed« is een isolement en een cultu- °u 1 autarkie van het land. Het 9n5^niê van Zuid-Amerika tekent mai af. Kil dteWlijk kan dat alles tot de Sr Jne aangelegenheden van de Warfereine republiek Suriname en; flen gerekend, maar even na- 'ertt|ijk staat het iedereen vrij daar zijne van te denken. Speciaal lee* Nederland geldt dan nog dat - eni )NINGEN (ANP) De Nijmeeg- ?chnéstiging van ASW Apparatenfa- ild et (fabrikant van Fasto-geisers) n zi,230 personeelsleden gaat dicht. ictiviteiten van ASW worden ge- ^"•entreerd in de vestiging in Bui- ?Jwaar het aantal arbeidsplaatsen teleloenemen van 150 tot ruim 200. rag^eeft de Noordelijke Ontwikke- en- maatschappij (NOM) bekendge- kt. ien, op initiatief van het ministe- >dy Iran economische zaken uitge- ifénijl, onderzoek is naar voren geko- l voe dat door concentratie van de an tdteiten in Buinen en integratie igs E Nefit (voorheen Crane Neder- vbun, fabrikant van cv-ketels, fittin- op afsluiters en spoorrailklemmen ?res|eventer, die sinds een jaar de in AJtie van ASW op zich heeft geno- jnce: voortbestaan mogelijk is. Door lemingen van de NOM, Nefit en li (de Vereniging van Exploitan- iran Gasbedrijven in Nederland) migtt dit mogelijk gemaakt. De >ldo« in de negen maanden die ons nog scheiden van de 25e november (als de migratieregelingen tussen Suri name en Nederland aflopen) meer Surinamers dan tevoren de weg van het herstel van familierelaties in Nederland zullen zoeken. Het zal Bruma een zorg zijn, dat één van de oorzaken van de problemen van zijn land moet worden gezocht in de geïsoleerde geografische lig ging en het zo uiterst dun bevolkt zijn, waardoor Suriname voor nie mand (ook niet voor zichzelf) een interessante markt vormt. Bruma zal als het hem al niet te bijbels, en dus te blank-westers klinkt ongetwijfeld spreken over een Gideonsbende, die zich een korte tijd zweet en tranen moet getroosten, maar daarna een land overvloeiende van melk en honing mag binnentreden. Natuurlijk zal Bruma ook duide lijk laten uitkomen, dat hij welis waar Nederland haat, maar dat aan verdragen niet te tornen valt en dus zal hij met een onbewogen gezicht en een voor Nederland op zienbarend cynisme het onderste uit de kan halen op het punt van de ontwikkelingshulp. Dat zal allemaal niet zo leuk zijn voor Nederland, maar evenmin voor Suriname. Er komt een hard en rigide bewind, waarin kenners van de politieke geschiedenis de leer van „bloed en bodem" zullen herkennen. De repressie zal zich vooral richten op de Surinamers van Aziatische en Europese af komst, al zal voor de vorm wel een nominale samenwerking met hin- doestanen worden gezocht. Ook zal Bruma zijn experimenten uit zijn jaren als minister van eco nomische zaken (toen hij probeer de de tussenhandel uit te schake len) willen herhalen, zodat de drei ging van plotselinge schaarste van be.taalbare, primaire levensbehoef ten weer over de markt valt. Mis schien zal hij dan eens, zoals Ar- ron over ontevreden onderofficie ren viel, het slachtoffer worden van ontevreden en om uien en aardappelen roepende vrouwen in feite toch de enige macht die Suriname nog steeds staande houdt. Van onze verslaggevers AMSTERDAM De juich stemming, die de eerste be richten over de staatsgreep binnen de Surinaamse ge meenschap in Nederland op wekten, maakt hier en daar plaats voor een wat katterig gevoel. Het enthousiasme over de militaire actie is er nog wel degelijk: „Er moest eindelijk iets gebeuren" is een zin, die zeer velen in een eer ste reactie gaven. Maar de mededeling dat mr. E. Bruma en mr. F. Leeflang van de Na tionale Raad de opdracht hebben gekregen om een bur gerregering te vormen, heeft een domper op de feestvreug de gezet. Vooral de naam van mr. Eddy Bruma roept herinneringen op bij Surina mers, die deze man meegemaakt heb ben als leider van de Partij Nationa listische Republiek, als minister van economische zaken in het eerste ka- binet-Arron of als fel strijder voor de onafhankelijkheid van Suriname. In veel gevallen wordt de naam van Bru ma niet in de meest positieve zin gebruikt en de verhalen over corrup tie, waarin hij een grote rol zou heb ben gespeeld, doen weer de ronde. Vraag De twijfel, die nu bij de Surinamers in Nederland leeft, wordt ook gevoed door de vraag wat zich achter de schermen van de staatsgreep afspeelt en wie er straks aan de touwtjes zal trekken. Bij de Stichting Interim Be heer, een welzijnsorganisatie voor Su rinamers in de Bijlmermeer, ging gis teren meer dan honderd keer de tele foon en boden Surinamers aan on middellijk terug te willen gaan naar Paramaribo om „de jongens te hel pen". niet alleen bij de militaire acti viteiten maar ook bij het ontwikkelen van Suriname. Toch overheerst de afwachtende hou ding bij de Surinamers, nu Bruma weer op het toneel is verschenen. Een Surinaamse vrouw die in de Bijlmer taalles geeft aan landgenoten, rea geerde in eerste instantie erg blij op het bericht uit Paramaribo, „maar we moeten nu toch afwachten wat er gaat gebeuren. Ik was opgetogen dat er nu een frisse wind leek te gaan waaien over Suriname, met jonge mensen. Maar toen ik de naam Bru ma hoorde, kreeg ik het idee dat het zfjn coup was. Hij heeft nooit mijn1 sympathie gehad, hij was racistisch, trok altijd heel fel van leer tegen Nederland. Hij is te radicaal. Ik heb gehoord dat hij zich verrijkt heeft ten koste van de Surinamers: hij heeft het daarmee wel verbruid. Het zou me erg spijten, als hij de coup van de jonge militairen zou gebruiken om zijn come-back te maken. Zijn naam legt naar mijn idee een zware druk op de situatie en we zullen moeten af wachten, voordat we conclusies kun nen trekken." Dief Er zijn meer Surinamers te vinden, die zo over Bruma spreken. In de winkel in de Bijlmer wordt hij een dief genoemd. Anderen zeggen dat ze blij gemaakt worden met een dooie mus, omdat dezelfde raddraaiers van vroeger weer terug zijn. „Ik denk niet dat deze katten op de melk kunnen passen zonder eraan te komen", zegt de Surinaamse vrouw in de richting van Bruma. Een ander heeft voorals nog de hoop dat Bruma ondanks zijn verleden zich nu voor een betere actie inzet „Dat er iets moest gebeuren, daar stond iedere Surinamer wel voor open. Elke andere actie was ook wel kom geweest." Piet Bolwerk, een 45-jarige Surina mer uit Otterloo, staat ook niet te juichen nu de naam van Eddy Bruma weer in de politiek van zijn land op duikt. Hij is jaren lid geweest van Bruma's Partij Nationalistische Re publiek, behoorde tot het kader, maar stapte uit de PNR omdat hij naar Nederland verhuisde en omdat hij Bruma een erg autoritaire figuur vond. die nogal eens beslissingen bui ten de leden om nam. „Ik vond dat het er ondemocratisch aan toeging", aldus Bolwerk, die de PNR niet als links of rechts wil bestempelen: „Rechtse krachten maakten Bruma altijd uit voor communist, hoewel hij dat naar mijn weten niet was. Hij maakte zich ook op het gebied van de vakbeweging zeer verdienstelijk." Bolwerk heeft de Indruk dat de hele Surinaamse gemeenschap in Neder land opgelucht is over de staatsgreep en dat er een hoera-stemmlng over- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon DE V.V.D. EN HET CATSHUIS maatregelen zijn getroffen in overleg met vakbonden, het ministerie en het bestuur van ASW. Volgens de vakbonden wordt er 4 maart nog nader overleg gepleegd met het ASW-bestuur. ASW wordt dan tevens betrokken bij de grote landelijke FNV-acties die op deze dag plaatsvinden. Eerder hebben de vakbonden grote verontrusting uitgesproken over de voorgenomen sluiting van de Nij meegse vestiging. Ook de gemeente Nijmegen heeft zich zeer bezorgd ge toond over het voortbestaan van ASW. EINDHOVEN (ANP) Het ontginnen zonder vergunning van enkele tien tallen hectaren bos en hei In het na tuurgebied De Plateaux in Valkens- waard, kost de 56-jarige bedrijfsleider J.B. uit Maarheeze een boete van tweeduizend gulden. Deze straf werd hem gisteren door de Eindhovense kantonrechter opgelegd. ALLEN: ALLEMAAL ONREDEL'JKE ARGUMENTEN; HOE KUNNEN W'J ER NU UIT? Vooral in 1974 en 1975 kwamen honderden Surinamers tegelijk in Nederland aan. In een eerste reactie op de staatsgreep in hun land wilden velen snel naar Su riname terug om de militairen, die een eind gemaakt hebben aan de regering van Henck Ar- ron, te helpen met de opbouw van het land. De mededeling dat mr. Eddy Bruma en mr. Leeflang formateurs zijn geworden van een burgerraad, heeft een be langrijk deel van het aanvanke lijke enthousiasme echter al weer getemperd. heerst, omdat men de politieke situa tie beu was „De uitzichtloosheid dreef de mensen naar Nederland. Men hoopte na de eerste berichten dat de situatie zo zou veranderen dat men spoedig zou kunnen terugkeren. Maar nu bekend is geworden dat Bru ma de mensen achter de staatsgreep adviseert en dat bovendien de jonge en politiek onervaren mr. Leeflang, een rol meespeelt, beginnen die eer ste gevoelens te tanen Als de oude krachten weer terug keren ln de poli tiek, zijn we nog even ver als we nu zijn: Je kunt Je dan afvragen of die tien doden en die gewonden wel de moeite waard zijn geweest. Alle hoop zou dan vervlogen zijg". aldus Bolwerk Geen alternatief Jonge welzijnswerkers ln de Bijlmer meer zijn minder geschrokken van de terugkeer van Eddy Bruma, zoals blijkt uit hun reactie: „De eerste be richten hebben gevoelens losge maakt. Velen hier ln de Bijlmer wil den direct terug naar Suriname. Mis schien is de naam van Bruma wel een domper op dat enthousiasme, maar realistisch gezien had je zoiets kun nen verwachten. Weliswaar had Bru ma zich teruggetrokken uit de actie ve politiek, maar ln Suriname is geen alternatief voorhanden. Het grote middenkader zit hier ln Nederland, 'intellectuelen en technocraten ook. Er bleef dus niet veel over." De welzijnswerkers in de Bijlmer zien het nu als hun taak het enthousiasme te kanaliseren en te informeren hoe de mensen achter de actie ln Surina me geholpen kunnen worden. „Ze hebben daar mensen nodig, dat is zeker. En ik denk vooral de midden groep om het land op te bouwen. Ongeschoolden hebben ze daar op dit moment al genoeg. We zullen moeten afwachten wat voor „inventarislijst" we uit Paramaribo krijgen, wat ze van ons verwachten." De welzijnswerkers hebben het idee dat haast elke Surinamer nu wel te rug zou willen. „Ik ben wel bang dat men te emotioneel reageert." zegt een van de jongeren. „Er zijn er bij die opbellen dat ze direct willen vertrek ken, morgen nog. Dat is niet onbegrij pelijk: die mensen zitten elke dag ln twijfel wat ze zullen doen, blijven of teruggaan Als er dan een bericht over een staatsgreep tegen het huidi ge beleid komt. biedt dat weer een opening. De meeste zullen echter wel wachten tot er meer duidelijkheid Is. maar er zullen er ook zijn die hier zó lang niet kunnen blijven." Het Haagse PvdA-raadslid Johan Chandoe. een Hindoestaan, had toe vallig gespeculeerd op de benoeming van Bruma als formateur van een burgerregering „Het is best mogelijk, dat hij sinds zijn aftreden als minis ter ondergronds aan deze actie heeft gewerkt. Ik vind een omwenteling van de politieke structuur in Surina me een goede zaak, maar wijs het militaire geweld dat daarbij gebruikt is af Ook Chandoe is niet bijster enthou siast over het heroptreden van Bru ma. „Sinds 1953 predikt hij de revolu tie, maar tijdens zijn ministerschap heeft hij er een puinhoop van ge maakt. onder meer door het afschaf fen van het systeem van de vrije handel. Het is ook duidelijk dat de man zelf beter is geworden van zijn ministerschap. Hij hoort niet meer thuis op dit niveau," aldus Chandoe, die de starre houding van de regering- Arron de aanleiding voor de militaire actie noemt. Niet toevallig De Hindoestaan Ramlal, die direc teur van de Stichting voor Surina mers ln Den Haag is, noemt de benoe ming van de creool Bruma niet toe vallig. „Je zou de conclusie kunnen trekken dat hij de actie van de mili tairen zelf beraamd heeft." Ramlal noch Chandoe verwachten ln Neder land problemen tussen de verschil lende Surinaamse bevolkingsgroe pen. omdat de mening van de Creolen en de Hindoestanen over Bruma niet veel verschillen en er bovendien wei nig contact is tussen de belde groepen. Volgens de voorzitter van de Lande lijke Organisatie voor Surinamers ln Nederland (L080N), Henri Does. heeft de Nederlandse militaire missie die sinds de onafhankelijkheid van Suriname ter advisering van het Suri naamse leger in Paramaribo verblijft, vermoedelijk een rol gespeeld in de staatsgreep van afgelopen maandag. Does. die de berichten van gisteren (onder andere ln Trouw) dat de LO- SON achter de staatsgreep zou staan volstrekt onjuist noemt, is van me ning dat Nederland de staatsgreep passief of misschien wel actief steunt. „Dat Idee hebben we aan de hand van de uitspraken van de Nederlandse regering dat de ontwikkelingshulp aan Suriname gewoon doorgaat. Bo vendien is een principiële veroorde ling van de staatsgreep door de Ne derlandse regering tot nu toe uitge bleven." „Verder willen we er op wijzen dat degenen die achter de militaire actie zitten, zich ervan bewust zijn dat samenwerking met Nederland onont beerlijk is. Zij hebben onmiddellijk onderstreept dat de buitenlandse in vesteerders gerust kunnen zijn, dat de grondwet onaangetast blijft en dat de president ongemoeid wordt gela ten. Er verandert dus niets funda menteels. Als het nu om een volksre volutie zou gaan, zou het volk mas saal de straat op gegaan zijn. Maar dit is het volk verboden en ook sa menscholingen zijn niet toegestaan. Het is duidelijk een fascistoïde staatsgreep." De voorzitter van de LOSON, een linkse organisatie van Surinamers die een grote aanhang in Nederland heeft, vreest dat de ontnuchtering bij de Surinamers niet lang op zich zal laten wachten. „Wij geloven in de oprechte beweegredenen van de mili tairen, maar met het naar voren schuiven van Bruma kunnen wij ons niet Indenken dat de coup alleen voortkomt uit een strijd om vak bondsrechten." De Federatie van Welzijnsstlchtingen voor Surinamers in Nederland ont houdt zich voorlopig nog van com mentaar op de aanwijzing van Bruma en Leeflang tot formateurs van een burgerTaad, omdat nog niet bekend is wat de opdrachten van de militaire leiding aan de beide heren is. In elk geval hebben de militairen hun woord gehouden met de Instelling van een burgerraad. vindt de federa tie. die veronderstelt dat de normale rechtsorde ter zijner tijd hersteld zal worden. De burgerraad moet zich dat tot taak stellen, aldus de federatie, en moet streven naar het houden van verkiezingen. luis o V - A> Hoeveel zwerfkatten zouden we in Amsterdam hebben? Duizen den? Vast wel. Marja Kramer denkt ook niet dat zij en haar beide vriendinnen dat probleem binnen een paar weken kunnen oplossen, maar ze doen er ten minste iets aan. Ze vangen ze. Soms moeten ze uren achter el kaar in de kou op een dak zitten voordat ze een zwerfkat in de val kunnen lokken Of ze moeten steeds gaan kijken of er al een kat in de automatische val zit. waarvan het deurtje vanzelf dichtklapt. Een koud werkje. En niet goed koop ook. want met het vangen begint het eigenlijk pas. De kat ten en katers gaan, zo wild als ze Zijn, naar de dierenarts. Daar worden ze gesteriliseerd of gecas treerd. De katers zijn 's avonds alweer zo ver dat ze rustig losge laten kunnen worden, maar de vrouwtjes hebben wel een week nodig om op krachten te komen. Bij een vriend in de Jordaan heb ben Marja en haar mede-vang- sters een vertrekje tot hun be schikking waar ze de behandelde vrouwtjeskatten in een hok kun nen zetten en verzorgen. Zo'n kat is er na die week rust: meestal veel beter aan toe dan voor de sterilisatie. Zwerven kan het dier weer naar hartelust, maar nieuwe nesten maken is er niet meer bij. En daar gaat het om. In diverse buurten houden ook anderen zich met zwerfkatten bezig, zodat uiteindelijk het aantal dieren zal moeten verminderen. Vroeger, zegt Marja, kregen ze via de dierenbescherming wat subsidie van de gemeente. Een soort knlpkaart voor tien behan delingen bij de dierenarts. Dat scheelde, want castreren kost als gauw 25 tot 30. steriliseren wel 50. Bovendien komt er meestal nog wel een wormen kuurtje, een peniciline- of oor- mijtbehandeling bij, dus ga maar na Nu moeten de kattenvangers het financiële probleem zelf maar zien op te lossen. Bij vrienden en kennissen gaat geregeld de „kat- tenpot" rond. Een van Marja's vriendinnen, assistente bij een dierenarts, heeft altijd een kat- tenpot staan, en ook op de avondschool die Marja bezoekt, is de kattenpot vaste prik Als ze alles bij elkaar schrapen kunnen ze het nèt bolwerken. En anders leggen ze er zelf maar wat bij. Ze zijn toch al een hoop kwijt aan de zwerfkatten die dagelijks hun hapje komen halen. Dat voeren van katten is één ma nier om zwerfkatten te ontdek ken. Vaak zijn het ook mensen uit de buurt die zwervers aanwij zen. Pakken ze nooit per ongeluk een huiskat? Dat komt haast niet voor: „Je leert het verschil wel zien. Een zwerver heeft een veel dikkere wintervacht dan een huiskat, en zijn nagels zijn veel langer. En èls het een keer toch gebeurt, komt dat doordat men sen hun kat altijd maar buiten gooien en zo verwaarlozen, dat ie er als een zwerver uitziet. Dat is dan hun eigen schuld. We vragen de mensen altijd hun dier te laten behandelen. Maar Je hebt er on der die blijven weigeren; die vin den dat tegennatuurlijk, maar onderdehand fok je zo steeds weer nieuwe-zwerfkatten". Het kattenprobleem van Amster dam is duidelijk aan het vermin deren. vindt Marja Kramer. Maar het einde is nog lang niet in zicht. Daar zijn twee dingen voor no dig: meer geld over een tijdje gaat de zoveelste petitie naar de gemeente en meer medewer king van kattenbezitters Die moeten hun dieren binnen hou den of ten minste laten behande len. En wie verhulst of met va kantie gaat, moet zijn kat niet zo gemeen gewoon op straat zetten. Want ook dat gebeurt in Amster dam. Meer dan eens. Dit is het begin van een tas of schoenen van krokodillenleer als we de jaren die het dier tot dit moment geleefd heeft, even niet meerekenen: de huid wordt van het dier gestroopt en vervol gens geprepareerd, en dan kan de leerindustrie er mee aan de gang gaan. Geen prettig gezicht, zo'n serie ontblote krokodillen, maar de arbeiders op deze kro- kodillenfokkerij in Victoria Falls, in Rhodesié, zijn er aan gewend. Ongeveer tien procent van de hier geboren krokodillen wordt in het wild losgelaten, en dat zijn er toch altijd nog een paar honderd. De mens is geneigd alles te gelo ven wat ie ziet. Niet alleen wat er gedrukt wordt, maar vooral wat hem per televisie wordt voorge schoteld. Het gekke is dat hij dingen die echt waar zijn, niet meer gelooft. In de NCRV-gids vertelt Jan Fillekers hoe na een uitzending van het Stedenspel, waaraan de schrijver Cees Bud- dingh' meewerkte, een mevrouw opbelde met de vraag of die me neer de echte Cees Buddingh' was. Ze kon het niet geloven, omdat volgens haar de echte Cees „allang dood" was. Ze had er al om gewed. Zelfs deze vraag stelde' ze, schrijft Fillekers: „Is hij ook niet dood geweest?" Zo geloofden veel mensen ook hun ogen niet, toen Fillekers in zijn eigen programma Showroom de rekenende hond Baika ten tonele voerde. Toch kwam ln dat pro gramma dr Van Hooff, lector ln de gedragsleer van dieren, per soonlijk verklaren dat het hier geen truc van de baas was. maar dat het om een hoogst uitzonder lijke opmerkingsgave van de hong ging. Toch twijfel. Een ze nuwarts schreef: „De hond blaft zolang de baas hem aankijkt. Is hij aan het getal gekomen, dan wendt de man zijn ogen van hem af. Ik begrijp niet dat zelfs een dierenarts daar in trapt". Maar op de film is duidelijk te zien dat de baas niet de andere kant op kijkt, en bovendien gaf de inter viewer de hond zelf sommetjes op die het dier ook correct oploste. „Het is prima", schrijft Fillekers, „dat de kijkmens alles wat hem wordt voorgezet, kritisch be schouwt, maar het kan natuur lijk te gek worden". Een bezoeker van de Berlijnse dierentuin had het met eigen ogen gezien: een oude vrouw van minstens tachtig had de twee neushoorns met brood uit haar tas gevoerd en vervolgens per on geluk haar sleutelbos met een zwaai in het hok geworpen. Om dat het verboden is de dieren te voeren, waarschuwde de toe schouwer de oppasser, maar toen was het onheil al gescheld de dieren hadden absoluut geen in teresse voor het brood, maar des te meer voor die mooie, glimmen de dingen aan de ring. en een van de twee had de sleutels gelijk opgeslokt Nu zitten neushoorns stevig in elkaar, maar scherpe voorwerpen als sleutels kunnen hun ingewanden toch zo bescha digen. dat ze er aan doodgaan. Haastig kookte men ln de dieren tuin dus een sterk laxerend soep je voor allebei de dieren, dat ze gelukkig netzo lekker als de sleu tels vonden. Na vijftien uur en verschillende bakken soep lagen de sleutels weer ln het hok en konden ze onbeschadigd en natuurlijk schoongemaakt aan de bejaarde eigenares worden te ruggeven. Tot de dag van van daag is het een raadsel welke van de twee neushoorns de sleutels ln zijn binnenste gehad heeft Je kunt het vervoermiddel dat de Westduitser Heiko Falk ontwor pen heeft, eigenlijk geen fiets meer noemen. Het ding kost meer dan twintigduizend gulden, evenveel als een flinke luxe auto dus. en is onder meer uitgerust met richtingaanwijzers i gecom bineerd met rem- en achterlicht), een digitale snelheidsmeter en klok. en zelfs een stereo radio en cassetterecorder Een oplaadba re accu levert de energie voor deze apparatuur. Bedienings- schakelaars zie je niet. alle knop pen zijn weggewerkt in een „cockpit", en de kabels lopen door de buizen Teln versnellin gen en de toepassing van bijzon dere materialen completeren het voertuig, dat logischerwijze niet buiten een alarmsysteem tegen diefstal kon en dat zit er dus ook op Wie zo'n gestroomlijnde flets bezit zal vast geen behoefte meer aan een auto hebben, maar het is buitengewoon twijfelachtig of er ooit meer mensen dan de ontwer per zelf op dit super-de-luxe type zullen rondrijden

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5