oeren protesteren massaal VOORgï 9,83 )p weg naar stabieler monetair systeem Baksteenindustrie: toekomst is onzeker llelgië verhoogt officiële rente 1v loge rente en uw geld blijft dagelijks opvraagbaar.* NMB II u 1 effecten en/of spaarbrieven Bij kroningsdukaten verzamelwaarde voorop rijsverhoging is 'onverteerbaar' NMB Kapitaalmarkt-Renterekening Miljoenenschade door hoog water Hypotheekrente per 26 febr. n 10,5 tot 12 percent Van der Hoop Co NV ^jbstitutierekening kan bijdrage leveren Personeel bezet vitragefabriek NDERDAG 28 FEBRUARI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 13 - RH 15 - S 17 pile „De Nederlandse regering wil een goedkoop voedsel- tket handhaven over de rug en de portemonnee van de ten. Terwijl heel Nederland vecht voor handhaving van modale inkomen, moet de boer vechten voor een mini- nloon. Hoewel Nederland voor een niet gering deel zijn /aart aan de boer te danken heeft, moet deze beknibbelen tiet huishoudgeld en vrouw en kinderen Inzetten om zijn rijf draaiend te houden." l woorden werden gesproken de heer Van Diepen, tuinder in oordoostpolder, bij gelegenheid •en massale protest-bijeenkomst voor tienduizenden boeren uit leien van het land gisteren naar le waren getogen. Zij protesteer- hiermee tegen de 2,4 procent itijging voor landbouwproduk- die EG-landbouwcommissaris lelach voorstaat. De boeren ei- ,9 procent. r een spandoek „Voor niets gaat sn op en de boer ten onder", tn boeren, tuinders en vakbonds- i felle redevoeringen af. De heer rman, boer in de Veenkoloniën >gde: „De regering voert een con- ntenbeleid ten koste van de Hetzelfde geldt voor ontwikke- hulp. Dit zijn kosten die door de Nederlandse bevolking gedragen en worden, en onder geen voor de uitsluitend door de boer." iefd betoonden de boeren zich de geweldige investeringen in de suikerbietenteelt, ten behoeve van het milieu. „Neem de last van de milieu-zorg van onze schouders", pleitte Haverman, „en haal niet de kurk weg waarop de Veenkoloniën drijven, zodat wij straks verdrinken in schoon water." Achteruit geboerd De meest grimmige redevoering, die ook het meeste succes had. stak de heer Van Diepen af. „Ik vind het beschamend om hier te staan," aldus Van Diepen. „Wij hebben geen CAO en geen minimumloon. Wij boeren hebben een hoop plichten, en daar horen rechten tegenover te staan." Hij sprak vervolgens zijn dank uit voor enkele „rechten" van de boeren, zoals: „een vijftig- tot zeventig-urige werkweek, het mee laten werken van vrouw en kinderen om het bedrijf gaande te houden, en het machteloos toezien hoe vanuit het Zuidelijk Half rond de Nederlandse markt over spoeld wordt met agrarische produk- ten, waardoor de Nederlandse boer ADVERTENTIE. Rente voor de maand maart. De NMB Kapitaal markt-Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende- V ment op aflosbare Ne- derlandsc staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. •Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. NED£«LANOSCHE MtDOENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. het brood uit de mond wordt ge stoten." „Aan de ene kant worden de lonen gehandhaafd, terwijl aan de andere kant bij de boeren de lonen er met tien tot twintig procent op ach teruit gaan," aldus Van Diepen, die de indruk had „met dit kabinet zelfs nog achteruit geboerd te hebben". Door de bonden werden acties aange kondigd in alle landen van Europa, tussen nu en de laatste week van maart, als het overleg in Straatsburg van start gaat. Tot en met Straats burg zullen er in Nederland geen ver dere acties worden ondernomen. Maar als niet in april duidelijk zicht is op positieve resultaten, dan slaat de vlam in dé pan, beloofden de bonden. „We zullen tonen dat ook een boer in het nauw rare sprongen kan maken." De Nederlandse boer is niet van plan Nederlands tuintje gratis aan te ve gen en bij te harken." aldus de heer Bukman, voorzitter van de Christelij ke Boeren- en Tuindersbond. Een en thousiaste toehoorder voegde eraan toe, zo nodig naar Straatsburg te zul len gaan „en als we een koe moeten meenemen, dan zegt u het maar", voegde hij Bukman toe. Dit voorstel oogstte grote bijval. Tot slot werd een resolutie voorgele zen die aan minister Van der Stee (Landbouw), aan de Europese Com missie en het Europese Parlement zal worden overhandigd. Hierin spreken 9000 boeren hun verontwaardiging uit over de voorgestelde „onverteer bare" prijsverhoging van 2,4 procent, en leggen zij er nogmaals de nadruk op, dat met minder dan 7,9 procent geen genoegen zal worden genomen. Voorts wordt een produktie-beper- king van melk bepleit op vrijwillige basis en een beperking van de invoer van agrarische produkten uit het zui delijk halfrond. De boeren lieten over de resolutie geen gras groeien: Achter het podium kwam een autobus vandaan, die met een afreed, richting Brussel. Ongeveer tienduizend boeren protesteerden gisteren in Zwolle tegen de prijsvoorstel len voor landbouwprodukten van de Europese Commissie. Zij werden toegesproken door de voorzitters van de landbouworganisaties. Hier is voorzitter drs. Piet Bukman van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond aan het woord. Naam bank Rente vast gedurende in jaren) <e- Rentepercentages met 1 zonder gemeentegarantie Opg bank werke lijk Opg bank werke lijk ABN 1 Jaar 5 Jaar 1.5 15 11.25 1075 11.95 11 4 11.95 11.4 11 95 11.67 Amro-bank variabel 5 Jaar 1.5 1.5 11.0 10.75 11.51 11.24 11.51 11.24 11 77 11.51 Bouwfonds 5 jaar 1.5 11.2 12.1 12.1 12.1 Centraal Beheer 10 Jaar 104 1081 1081 1081 Centrum-bank 5 Jaar 1 10.5 1091 1091 1091 Ennia 10 jaar 101 1049 1049 1049 NVL 5/10 Jaar - 10.1 10.49 10.49 1049 NMB 3 jaar 5 Jaar 10.7 11.6 1*1.6 11.71 11 94 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 .105 11.2 11.2 11.2 Rabo-Hyp.bank 5 jaar 1.5 11.3 12.09 1209 12.09 Postgiro/RPS 5 Jaar 1 103 10.76 10.76 1076 Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 Jaar 2 1 9.25 10.25 9.71 1064 9.71 1064 9 71 1064 Westland/Utrecht standaard 5/10 jaar 2 10.9 11.97 11.97 UX De hypotheekrente blijft verder stijgen. Deze week hebben de meeste banken een verhoging van ongeveer een half procent doorgevoerd, maar ook verhogingen van één procent zijn voorgekomen. Daling is voorlopig niet te verwachten. (Publikatle samengesteld door de Vereniging Eigen Huis te Amersfoort.) Van onze redactie economie DE STEEG De Nederlandse baksteenindustrie ziet bet jaar 1980 met vertrouwen tegemoet, maar voor de „wat verder liggende toekomst" bestaat onzekerheid. Vooral ten aanzien van de woningbouw is de onzekerheid groot. Dit blijkt uit het jaarverslag-1979 van de Vereniging De Nederlandse Baksteen industrie in De Steeg. s In aanvulling hierop zei voorzitter D. Wesseling gisteren tijdens de pers conferentie, dat de steenfabrieken waarschijnlijk nog dit Jaar een rege- InhaalvTa3£ ling voor een vrijwillige vermindering van de baksteenproduktie zullen vaststellen. Deze regeling, zo zei Wes seling. is bedoeld voor slechte tijden als de voorraden te hoog oplopen, wat nadelig is voor de prijzen. Joen stenen minder verkocht dan het jaar tevoren. onze redactie lomie STERDAM België het disconto de offi- rente verhoogd van j procent tot 12 procent, jnieuw na-oorlogs record, togenaamde lombardren- l)e rente voor voorschotten onderpand van effec- iis verhoogd van 12,5 tot procent, evenals een na- %gs hoogtepunt. aatregel van de Belgische cen- Jbank is niet onverwacht geko- 1 Gezien tegen de achtergrond f internationaal stijgende ren- leven werd een dergelijk besluit ilgische bankkringen al enige erwacht. Vooral ook met het oog t in toenemende mate wegvloei- i kapitaal uit België naar het buitenland als gevolg van de daar heersende hogere rente. Met name de VS kwamen bij Belgische telepers steeds meer in trek, dit ten nadele van de Belgische economie. Bankkringen menen, dat het Belgi sche besluit tot discontoverhoging kan worden gezien als een voorloper voor soortgelijke stappen van de Westduitse centrale bank (de Bun desbank) en van De Nederlandsche Bank. Vermoedelijk zal het bestuur van de Bundesbank vandaag tot een verhoging van de officiële rente be sluiten. De hoge rente in de VS, waar het disconto thans 13 procent bedraagt, heeft de laatste dagen veel vraag naar dollars doen ontstaan met als gevolg een koersstijging. Om deze laatste wat te drukken verkocht o.a. de Duitse Bundesbank gisteren voor bijna 10 miljoen aan dollars in de markt. Het afgelopen Jaar liep, als gevolg van de extreem strenge winter, de landelijke voorraad metselsteen met bijna 300 miljoen stenen op tot een totaal van 445 miljoen. Hoewel deze voorraad na maart gaandeweg terugliep, was er gedurende het hele jaar in vrijwel elk type steen een ruim aanbod. Uiteindelijk werden 143 mil- Te zamen met een lichte teruggang in de produktie van de gewone soorten, leidde dat tot een voorraad aan het einde van 1979 van 323 miljoen ste nen; ruim twee keer zo veel als einde 1978. Verwacht wordt echter, dat de nog resterende Inhaalvraag er dit Jaar (mede) voor zal zorgen, dat de afleve ringen tenminste weer op het peil van 1978 zullen komen. Intussen kon door het ruime aanbod, de export met name naar West- Duitsland worden vergroot. De ver wachting is, dat in 1980 de uitvoer op dit niveau gehandhaafd kan worden. De export is voor de baksteenindus trie van groot belang. Een punt hier bij is. dat de concurrentie van steen van Nederlands type die in toene mende mate in de Bondsrepubliek wordt geproduceerd steeds groter wordt. Het ruime aanbod maakte het niet alleen mogelijk meer uit te voeren; ook op de Invoer was het aanbod van invloed want die liep met de helft terug. Verliesposten Een extra probleem voor de steenfa brikanten was (en is) de wachttijd (op grond van de prijsgedragsregels) van een maand tussen de melding en het doorberekenen van een prijsverho ging. Bij de sterk stijgende gasprijzen betekende deze wachttijd een aan zienlijke verliespost voor de be drijven. Voor dit Jaar zitten de steenfabrikan ten bovendien nog met een strop van miljoenen guldens, als gevolg van de hoge waterstand in de rivieren van een week of drie geleden. Hiervoor waren de fabrikanten niet verzekerd Vele steenfabrieken waren dagenlang geheel door het water ingesloten, het gestegen grondwater leidde tot voch tige ovens en bij een aantal fabrieken werd de elektriciteitsvoorziening ge stoord. en werden toegangswegen weggespoeld. nieronder volgt een aantal disconto tarieven in enkele landen (opgave ABN): Thans Sedert België12 28- 2-84 ADVERTENTIE West-Duitsland Canada Denemarken Frankrijk Gr.-Brittannie Italië Japan Nederland Noorwegen Oostenrijk Ver.Staten Zuid-Afrika Zweden Zwitserland 6 14 13 9'/, 1-11-79 25-10-79 18- 2-80 31- 8-77 17* 15-1179 15 6-12-79 7'/. 19- 2-80 9'/,** 29-11-79 30-11-79 24- 1-80 15- 2-80 13- 8-79 18- 1-80 5-11-79 commissionairs in effecten sinds 1895 Lid van de vereniging voor de Effectenhandel bemiddelt in aan- en verkoop van uw 5'/, 13 7 10 2 Minimumleentarief van de Bank of Engeland Promesse-disconto 11 procent, voorschotrente 10'/> procent. Prins Hendrikkade 123, 1011 AM Amsterdam telef. 020-223131 (nabij Centraal Station). Van onze redactie economie AMSTERDAM „Wie kroningsdukaten aanschaft voor 995 gulden, koopt een kat ln de zak," schreef het weekblad Beleggers Belangen onlangs. Dat zat Oflr, de zaak die de penningen uitbrengt, niet lekker en daarom organiseerde de heer Huib J. A. Luns, zoon van de vroegere minister en exploitant van het eenmansbedrijf Oflr Export, een perscon ferentie om een en ander recht te zetten. Een zwaar bewaakte bijeenkomst, want zes man van Hoogenboom's be wakingsdienst zorgden ervoor dat er niets gebeurde met het ter plaatse uitgestalde puur gouden tafelbestek dat door Sola in Zeist wordt geprodu ceerd en door Ofir wordt geëxpor teerd. Luns gaf toe, dat de goudwaarde van de 6,05 gram wegende kroningsduka- onze redactie [lomie Sterdam Na de oor- was het internationale ietaire systeem gebaseerd le dollar. Dit op grond van in Bretton Woods geslo- overeenkomst. Alle valu- 1 persen werden vastgesteld ferhouding tot de dqllar, echter zelf inwisselbaar [in goud tegen een officië- Kjs van 35 dollar per oun- 31,1 gram). Dit systeem daarom aangeduid als standaard. •leek echter op den duur niet te Ten. o a. niet omdat de officiële brijs tegen het einde van de ja- p0 op de goudmarkten steeds onder een opwaartse druk te staan. Derhalve werd ge- I naar de mogelijkheid om de J-goud standaard te wijzigen. §tellen om dat te doen door een ging van de officiële goudprijs tor een devaluatie van de dollar lover het goud) werden verwor pen. Gevreesd werd namelijk, dat dit de inflatie ln de hand zou werken en met name goudproducerende landen als Rusland en Zuid-Afrika sterk zou bevoordelen. Daarom werd besloten tot het in het leven roepen van de zogenaamde spe cial drawing rights (SDR's), de speci ale trekkingsrechten, ook wel papier goud genaamd. In wezen een soort kunstmatige (reserve) valuta, De di verse landen, lid van het IMF (het Internationale Monetaire Fonds), kregen hiervan een hoeveelheid toe gewezen in verhouding tot hun deel name ln het IMF. Geen oplossing Het bracht echter niet de oplossing. Wat was namelijk het geval. Het be talingsbalanstekort van de VS nam voortdurend toe en daarmede de dol larreserves in de wereld. Naarmate het evenwicht tussen de dollarschul den van de VS en de Amerikaanse goudvoorraad verslechterde ont stond allerwegen een toenemende druk op de dollar. Dit noodzaakte president Nixon in augustus 1971 om de inwisselbaarheid van de dollar ln goud op te schorten. Daarmede ontstond in feite een zui vere dollar-standaard in de wereld. Een systeem, dat echter van het be gin af aan door de meeste regeringen niet als het meest wenselijke werd beschouwd. Reden, waarom bespre kingen begonnen over een herziening van het internationale monetaire sys teem, waarbij een belangrijke rol was toebedeeld aan de SDR's, met name ter vervanging van een overmaat aan doilarreserves van een bepaald land. Het ging allemaal echter niet zo vlot met die herziening. Reden, waarom in een later stadium werd besloten tot het aanvaarden van „zwevende" wis selkoersen en een afschaffing van de officiële goudprijs. Het probleem van de snel groeiende doilarreserves van de centrale banken bleef echter, ter wijl ook de particuliere dollarbezit tingen snel toenamen in de zogeheten eurodollarmarkt. Hervorming stelsel Een situatie, die steeds onbevredi gender werd toen de dollar herhaal delijk tekenen van zwakte ging verto nen. Een aantal centrale banken be sloot zijn dollarreserves in andere va luta's om te zetten, of zelfs in goud. Ontwikkelingen, die niet bepaald be vorderlijk waren voor een stabilisatie van de goud- en valutamarkten. Tegen deze achtergrond ontstond bij het IMF de idee voor het in het leven roepen van een dollar-substitutle-re- kening. Daarmede werd tevens de draad weer opgepakt van de eerder afgebroken discussies over een her vorming van het monetaire stelsel en werd opnieuw aangestuurd ln de rich ting van een aanvaarding van de SDR als de belangrijkste reserveva luta van dit systeem. Op de substitutierekening namelijk, zo is de bedoeling, kunnen de centra le banken hun deviezenreserves (vooral dollars) storten ln ruil voor de door het IMF uitgegeven SDR's. Al dus zou deze substitutierekening de rol van de SDR's kunnen versterken en een alternatief bieden voor de spreiding van de deviezenreserves van de centrale banken over verschil lende valuta's, wat geleld heeft tot ongewenste schommelingen ln de wisselkoersen. De zogenaamde „Groep van dertig", een groep van financiële deskundi gen, onder voorzitterschap van dr. Han Witteveen, thans adviseur van het bestuur van de Amrobank, oud directeur van het IMF en oud-minis ter van financiën, is voorzitter van deze groep, waarin ook vertegenwoor digers van centrale banken zitting hebben. De gToep werd ln 1978 met financiële steun van de Rockefeller Foundation opgericht voor het nader bestuderen van de problemen ln de wereldeconomie. In een rede voor het Arabische Mone taire Fonds in Abu Dhabi heeft dr. Witteveen de rol van het substitutie- fonds nog eens uitvoerig uit de doe ken gedaan, daarbij aanhakende aan hetgeen de „Oroep van dertig" dezer dagen heeft gesteld ln een rapport, getiteld „Naar een minder onstabiel monetair systeem." Conclusie van dit rapport is, aldus dr. Witteveen, dat de centrale banken van de verschillende landen onderling tot een regeling met betrekking tot de nationale deviezen reserves dienen te komen teneinde zo de monetaire situatie ln de wereld te verbeteren. Het rapport pleit ook voor overleg en samenwerking tussen centrale ban ken in de periode vóórdat de substi- tutierekening in functie is Het noemt de noodzaak van een dergelijke reke ning des te dringender, nu het ernaar uitziet, dat 4e OPEC-landen nog vele Dr. Han Witteveen Jaren grote overschotten op hun beta lingsbalans zullen hebben Over schotten die bijdragen tot druk op de Amerikaanse dollar, die nog altijd als de belangrijkste reservevaluta in de wereldeconomie fungeert ten slechts 280 gulden was maar. zo zei hij herhaaldelijk: het gaat in de eerste plaats om de zeldzaamheids- waarde. want van de gouden pennin gen worden er slechts vijfduizend ge slagen bij Sola, Hij ontkende, dat hij gTof geld aan de penningen verdient „want bij de prijs van 995 gulden is een leren doosje ter waarde van honderd gulden Inbegre pen en er zit 180 gulden btw op" Dan zit er nog een behoorlijke winst op (naar Ofir zegt 14 18 procent netto) maar wie garandeert dat de pennin gen Inderdaad een verzamelwaarde van 995 houden en liever nog meer waard worden? Volgens Oflr is die kans groot: ten eerste door de kleine oplaag en ten tweede doordat voor het eerst puur gouden munten worden uitgebracht, die door een geheim procédé van Sola toch niet zacht zijn. De vraag rees of de kroningsdukaten wel echte dukaten mogen heten want een dukaat wordt door 's-RiJks munt geslagen en heeft een in de wet. be paald gewicht. Luns „WIJ spreken niet van dukaten maar van kronlngs- dukaten en die naam hebben we wet tig gedeponeerd." Van de gouden en van de zilveren penningen (daar is de oplaag 25.000 exemplaren) zijn er, naar Oflr zegt. intussen al vrij veel verkocht. Intussen heeft het eenmansbedrijf nog meer plannen Met buitenlandse regeringen onderhandelt Luns jr over het slaan van gouden munten (bij Sola) die wettig betaalmiddel moeten worden. Welke regeringen dat zijn, wil hij nog niet zeggen. HENGELO (ANP) De werknemers van de vitragefabriek Thauma in Hengelo hebben gistermorgen het be drijf bezet. Hiermee protesteren de werknemers tegen het feit, dat op korte termijn ongeveer 150 arbeids plaatsen ln de bedrijfstak In hun om geving verloren dreigen te gaan Ook willen de bezetters duidelijkheid over een fusie, waarover al Jaren lang wordt gesproken tussen Thauma en de Almelose vitragefabriek Egger

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15