DE VRIES RIJSWIJK ALLES VOOR OW HOIS Niet afgehaalde voertuigen Tekenaar Sjef van Drunen en laborante Wuinle de Bree kiezen de Nutsspaarbank voor hun hypotheek. En straks óók voor alle verzekeringen! Juliana krijgt meer tijd roor haar tuin en rozen' M NUTSSPAARBANK Kamer wil meer geld voor VN-fonds od gevonden m betrokken juwelenroof EMMASÏRAAÏ10 CENTRUM NSDAG 27 FEBRUARI 1980 TROUW/KWARTET H 15 Don Hermans op historische dubbelelpee: >r Fred Lammere BTERDAM— De dubbelelpee album „Juliana Regina 1948- 1". die in een coproduktie van it-Elsevier is verschenen, is ze niet de minst boeiende in de ts van grammofoonplaten die in loop der jaren ter gelegenheid hoogtepunten in ons nationale •n zijn uitgekomen. Herman Fel-, lof. de radio-verslaggever die te Jaren geleden met pensioen is aan, stelde deze afscheidsplaat koningin Juliana samen. Hij le daarvoor uit de geluidsarchle- van de NOS. toespraak waarin de Koningin r abdicatie aankondigt, is in zijn eel opgenomen. Verder zijn er jnenten uit de eerste rede van ana als vorstin (4 september I) en uit haar inhuldigingstoe- lak, twee dagen later. De ont- kelingen rond Indonesië en Su- ime; het bezoek van de toenma- Duitse bondskanselier Heine- ïn; de komst van de Hongaarse vluchtelingen in 1956; de waters noodramp en het staatsbezoek aan Amerika komen uitgebreid op de twee grammofoonplaten voor. We horen Juliana op 31 augustus 1960 spreken over haar die dag tachtig jaar geworden moeder en vijf Jaar later de verloving van Beatrix aan kondigen. Tussen de bedrijven door komen ook bekende Nederlanders aan het voord zoals oud-premier Drees; oud-minister van buiten landse zaken Stikker en diens colle ga Luns; mr Jaap Burger; freule Wttewaall van Stoetwegen en het vroegere burgemeestersechtpaar van Utrecht De Ranltz. Mevrouw De Ranitz weet te melden dat ko ningin Juliana dol is op scrabbelen en erg goed in canasta, een medede ling waarvan de luisteraars niet ka pot zullen zijn. Dan heeft Toon Hermans meer te zeggen. Speciaal voor de plaat schreef hij een stuk proza, dat hij zelf voorleest. Het heeft mij zo ge boeid dat ik niet kan nalaten er een gedeelte uit aan te halen. „Ik kijk als een kleine grappenmaker vanuit een heel klein raampje naar die grote wereld daarbuiten en ik zie wat er zich voltrekt. Ik zie de onvre de, de rampen, het geweld. Kamer leden kijken 's avonds laat nog je huiskamer binnen, kribbig bezig met klein gekibbel, en Ik mis iets in hun oogopslag. Ik mis de warmte van het hart. Er is geen ontroering. Ik hoor alleen maar cijfers en getal len. Een stortvloed van woorden overspoelt de stilte, waaruit het wonder geboren zou moeten wor den, waar we allemaal op hopen: het wonder van het één zijn met elkaar. En dan zie ik een vrouw in al haar eenvoud, wandelen door het gras, gekleed in een simpele japon. Ze heeft een zorgelijk gelaat. We noe men haar Juliana. Ze staat niet te schreeuwen achter het spreekge stoelte. ze balt geen vuisten, heft ook geen vermanend vingertje op. Ze strijkt kinderen door het haar, glimlacht tegen ouwe mensen en ergens in een stille kamer van haar grote, witte huis buigt ze zich zorg zaam over wel en wee van al wie er leven in dit land. We hebben een lieve koningin. Misschien is ze wel meer zichzelf op haar tuinstoel in de zon dan op de pompeuze krullerige troon van de Staten-Generaal, maar ze kan het allebei: fietsen op het bospad en wuiven vanuit de gouden koets. Vraag me niet wat de monarchie staatkundig betekent, hoe men vor sten en vorstinnen moet zien in deze wanordelijke tijd. Ik zie alleen maar een vrouw, die ik graag mag omdat ik aan haar hele optreden naar bui ten zie dat alles wat ze doet voort komt uit een diepe innerlijke bewo genheid met haar volk." „Straks zal ze meer tijd hebben voor haar dierbaren in eigen kring, meer tijd voor haar tuin en haar rozen en uiteindelijk meer tijd voor zichzelf. Ik zie haar wat ver stild door het gras gaan en vanuit mijn kleine raampje zal ik roepen: dank u wel, Juliana. En ze zal opkij ken en glimlachen en wuiven met haar hand." Alleen voor de hardop denkende Toon Hermans is deze bijzondere dubbelelpee de 39 gulden die u er voor moet neertellen ruimschoots waard. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regeringspartij en WD en CDA in de Tweede Kamer hebben zich gisteren uitgesproken voor een verhoging van de Neder landse bijdragen aan het fonds voor bevolkingsvraagstukken van de Ver enigde Naties. Zij vinden dat de bij drage in de begroting voor 1981 moet worden verhoogd van een naar ander half procent van de ontwikkelings gelden. Een motie hierover, ingediend bij de begrotingsbehandeling, vorige week, werd gisteren in de Kamer aangeno men. SGP, GPV en de oppositiepar tijen stemden tegen. Achterliggende gedachte van de mo tie is. dat het bevolkingsvraagstuk in de ontwikkelingslanden een steeds grotere rol gaat spelen. In de interna tionale ontwikkelingssamenwerking zal daarom meer de nadruk moeten Bevolkingsvraagstukken komen te liggen op bevolkingspro gramma's, aldus de motie. Een motie van het CDA waarin wordt uitgesproken dat de vluchtelingenop vang in Nederland niet langer voor rekening van ontwikkelingssamen werking mag komen, werd met grote meerderheid aangenomen. Aanlei ding voor de motie was een recente beslissing van het kabinet om 33 mil joen gulden voor de opvang van Viet namese vluchtelingen ten laste van de begroting van ontwikkelingssa menwerking te brengen. Tijdens de begrotingsbehandeling spraken de oppositiepartijen en het CDA zich hier tegen uit. Zij vinden dat die kosten desnoods over alle departe menten moeten worden uitgesmeerd, maar in elk geval niet alleen gedra gen mogen worden door ontwikkf» lingssamenwerking. Een motie van D'66 om de beslissing terug te draaien werd gisteren ver worpen. De CDA-Kamerleden Gual- tthérie van Weezei en mevrouw Ande- la-Baur stemden tegen de motie van het CDA. De meeste moties van de oppositie werden verworpen. Dat betrof onder meer een meerjarige hulpverlening voor Nicaragua, hervatting van de hulp aan Cuba en extra-betalingsba- lanssteun voor Jamaica Gescheiden mannen richten nieuwe vereniging op EINDHOVEN (ANP) Er is een nieu we vereniging voor gescheiden man nen opgericht: Man 79. De vereniging, die zich gisteren in Eindhoven voor het eerst presenteerde, zal vooral ac tiviteiten ontwikkelen, die erop ge richt zijn een nieuwe echtscheidings- wet tot stand te brengen. In zo'n nieuwe wet zou, volgens Man 79, on der meer moeten worden vastgelegd, dat de ouderlijke macht na de schei ding voortduurt en dat vader en moe der gelijkwaardig zijn, wanneer het gaat om de toewijzing van kinderen. Verder wil Man 79 hulp bieden aan mensen, die als gevolg van hun schei ding, in financiële of geestelijke nood zijn geraakt. Hoewel de naam anders doet vermoe den. staat de vereniging ook open voor vrouwen. Eigenlijk is Man 79 al vorig Jaar opgericht, maar pas giste ren is men voor het eerst naar buiten getreden. Er zijn op het ogenblik in acht plaatsen afdelingen van de vere niging. De Eindhovense afdeling is het verst met de organisatie: daar bestaat al een regionale hulpdienst. Een speciale telefoondienst is in op richting. Verder zullen daar elke zon dagavond bijeenkomsten voor ge- schelden mannen worden gehouden in en plaatselijk café. omdat geble ken is dat de zondagavond voor de meeste gescheiden mannen de ellen digste avond van de week is. aldus L. van Gulik, secretaris van de Eindho vense afdeling. Er zijn in Nederland ongeveer 200.000 gescheiden mannen, er komen er Jaarlijks 22.000 bij. VIJK (ANP) De 33-Jarige Ita- Slio Allergrezza, wiens stoffelijk •hot op 10 februari werd gevon- i het Rijn-Schiekanaal in Rijs- was betrokken bij een overval, igd op een juwelier in Antwer- In verband met deze overval, •gd op 1 januari, zijn het afgelo- ?eekeinde de 22-jarige politie- >ustaf E. uit Houtvenne en de ge Alain S. uit Antwerpen aan- den. Dit heeft het Belgische ireau Belga gisteren meege- euwjaarsdag werd de Antwerp- eelier Herman Duckart in zijn g overvallen door vijf mannen, rervallers bonden de Juwelier ip een stoel en ontnamen hem utels van zijn winkel. Drie van- ders gingen naar de Juweliers- in roofden voor ongeveer zeven m Juwelen. Na een telefoontje i ook de achtergebleven bewa- an de juwelier de benen. roofde zakenman had onder de l zijn vriend Elio Allegrezza ld, de man die enkele dagen later dood zou worden aangetroffen in het kanaal in Rijswijk. Aan de hand van deze herkenning werden de rijkswacht en de man uit Antwerpen, beiden bekenden van Aliegrema, aan gehouden. De politie is nog op zoek naar de andere overvallers, aldus Bel ga. De Rijswijkse politie wilde giste ren geen mededelingen doen over deze affaire. Deze week vertrekken twee rechercheurs naar België om de zaak te onderzoeken. Raadhuis van Ammerstol mag gesloopt worden AMMERSTOL (ANP) Het uit de negentiende eeuw stammende voor malige raadhuis uit Ammerstol is af gevoerd van de monumentenlijst, al dus een besluit van de Kroon. De eigenaar, die een meubelfabriek in het dorp heeft, vindt dat het pand dat voor zijn fabriek staat een obstakel vormt bij laden en lossen van meubi lair. Hij wil het raadhuis zo snel mo-, gelijk slopen. De fabriekseigenaar, de heer W. Ver waal, diende in 1976 een verzoek tot sloop van het pand in bij B. en W. van Ammerstol, die daar welwillend te genover stonden. Het ministerie van CRM weigerde echter het oude ge bouw van de monumentenlijst te schrappen, omdat men het bepalend vond voor het dorpsaanzicht. De heer Verwaal en het gemeentebestuur gin gen tegen die beslissing in beroep. Betaling naar keuze! kontant: 2% korting 3-maandsrekenlng netto huurkoop tot 18 maanden Eigen financiering lage rente I RADIO T.V. VIDEO 1 HUISHOUD. APPARATEN p MEUBELEN WONINGTEXTIEL 1 In de periode van 1 april 1979 tot 1 februari 1980 zijn onder staande inbeslaggenomen voertuigen niet door de rechtheb benden afgehaald. Belanghebbenden wordt hierbij medege deeld dat zij tot 15 maart 1980 op werkdagen tussen 10.00 en 16.00 uur, contact kunnen opnemen met Bureau III der Centrale Recherche, Burgemeester de Monchyplein 19 te 's-Gravenhage, tel. 070-614141, toestel 2470. Als op deze mededeling niet wordt gereageerd, wordt men geacht afstand van het voertuig te hebben gedaan, zodat daarover vrijelijk kan worden beschikt. Het betreft de motorvoertuigen: 50-53-NJ Merk: NSU 78-21 RS Merk: Simca 80-58-PX Merk: Renault 48-55-TA Merk: Opel 37-18-UK Merk: Toyota De Hoofdcommissaris van Politie van 's-Gravenhage. Sjef en Winnie, 'n Fijn stel. Sjef tekent van alles en nog wat en hoopt ooit eens beroemd te worden door zijn fraaie pen tekeningen. Verdient aardig aan reklame- tekenwerk. Sjef stapte onlangs in 't huwelijksbootje met z'n jeugd vriendinnetje Winnie. Zij werkt op het laboratorium van een ziekenhuis, 'n Gelukkig stel. Over een half jaartje betrekken ze hun nieuwe huis. Gekocht. Winnie weet nog precies hoe dat ging. Een hypotheek afsluiten moet je niet één-twee-drie doen. Dus staken ze zo hier en daar hun licht op. Het werd de Nuts spaarbank. Dat bleek 'n heel verstandige keus. En ofschoon de Nutsspaarbank onderdeel is van een groter geheel - dat zagen ze meteen aan die S - werden ze er toch op een heel persoonlijke en vriendelijke manier geadviseerd. Samen hebben ze toen de zaak rondgemaakt; financieel gezien behoorlijk voordelig in 'n gemoedelijke sfeer. Tja, zo is dat in alle 80 kantoren van de Nutsspaarbank in en rond Den Haag. Adviseren en diensten verlenen in alle facetten van het geldverkeer is ons vak! We hebben salarisrekeningen, persoonlijke leningen, hypotheken, verzekeringen, vreemde valuta, speciale rekeningen voor jongeren en óók nog 'n aantal verschillende manieren van sparen en beleggen. Winnie en Sjef zijn dik tevreden. Waarschijnlijk kiezen ze straks óók de Nutsspaarbank voor de verzekerings rompslomp. Dan is alles in één hand en hebben ze 'r tenminste geen omkijken meer naar. Vandaag of morgen komen ze daar voor wel even langs (zo tussen negen en kwart voor vijf). Of op een koopavond. Sjef doet dat ook wel 'ns zaterdagochtends bij 'n Nutsspaarbankkantoor. Nog even wat extra cash voor 't weekend. Inmiddels weten ze ook dat administratief de zaken razendsnel geregeld worden bij de Nutsspaarbank. Kwestie van modern zijn. Tot ziens meneer Van Drunen; uw vrouw de groeten! Inlichtingen: Jan Hendrikstraat 4. 2512 GL Den Haag Tel. 070-469490

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15