mes ésluit FNV van ook na Kamer ichttoren Philips uit protest bezet Vonnis zeven jaar in 'Turkenproces' Portugal k staatssecretaris oteboom treedt af Vredeling pleit voor Europese aanpak van problemen bij Philips oenevelt houdt mogelijkheid open: met Andriessen Van Agt blijft bij kritiek op FNV-acties Claus treedt terug uit stichting vrijwilligerswerk Biedt verrassend veel. En veel verrassends. Goudzwaard in Dronten aiie industriebond FNV tegen ontslagen RDAG 23 FEBRUARI 1380 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 linze sociaal-economische redactie ERDAM De FNV is niet bij voorbaat van plan de „actiemaehine" stop te zetten op oment dat er in het parlement een beslissing valt over het loonbeleid en de bezuinigings- ien van het kabinet-Van Agt. jruitzicht van de parlemen ehandeling zullen de acties en spectaculairder" worden, (ederatieraad van de FNV erieus de vraag in discussie" {bondsleden ook gelegenheid krijgen om tegen wettelijke jgingen" te ageren. Voorals- alle nadruk echter vallen op iidie aan de parlementaire be- vooraf gaan. of h irzitter Arie Groenevelt van triebond FNV gaf gisteren zierj de beleidsraad van zijn bond ium te kennen dat de vakbe- moet doorgaan met actievoe- leer er een wettelijke loon- !l komt. Groenevelt zei dat iweging zeker niet de eerste :ties overweegt nadat een wet it is geworden. „Er zijn voor- te noemen van wetten waar- erd en wordt geprotesteerd •lei groeperingen in de maat- zei hij. „De Industriebond tnst te leven en te werken in allèiocratie. maar", voegde Groe- kirfcr aan toe. „als er een wettelij- gel komt die haaks staat op ifddoelen, dan moeten we met actievoeren." Hij verzet tegen „een slechte, wet die de vakbeweging éénjert in haar vrijheid van on- veg Beien op het gebied van de ipensatie, de werkgelegen- de positie van de sociaal Em" noodzakelijk. „De vakbe- id zelweigert haar handelen op on- niejronden te laten inperken. Wij zijitelf de vorm, de duur en de van onze acties bepalen", wproenevelt, die aan zijn be vroeg om de kassen open te 'oor deze acties. Op verschillende plaatsen in ons land is ook gisteren het werk voor korte tijd onderbroken uit protest tegen het loonbeleid van de regering. In de Drechtstreek werd. in het kader van de FNV-acties, het werk onderbroken bij twee vestigingen van Fokker. Phi- lips-dochter Johan de Wit, Montaan- staal (groothandel in ijzer). Het dis trict Dordrecht van de Industriebond FNV heeft laten weten dat het „seri eus werkt" aan een 48-uursstaking Werkonderbrekingen werden er ver der gemeld bij de industriële bedrij ven Thomassen en Drijver in Does burg en Hoogeveen, Kiekens in Landsmeer, Cincinatti in Vlaardin- gen, de Verenigde Glasfabrieken in Schiedam en de Hoogovens in IJmui- den. In Rotterdam waren er acties bij Rim, Gekro, Rademakers en de Ne derlandse Kroonkurken fabriek. In de loop van de ochtend waren er werkonderbrekingen bij de industrie terreinen in Zaandam en Vorden. Bij Fokker laaiden de emoties hoog op toen een vrachtwagen van binnen uit op demonstrerende werknemers inreed. Dit incident had tot gevolg dat het personeel besloot de werkon derbreking langer te laten duren dan de bedoeling was. Volgende week worden in de Drechtstreek bij nog minstens negen bedrijven werkon derbrekingen gehouden. In tegenstelling tot voorafgaande da gen hebben de vertegenwoordigers van de Industriebond FNV geen moeilijkheden ondervonden om op de bedrijfsterreinen te komen. Volgende week is er een aanzienlijke uitbreiding van de FNV-protestacties te verwachten. Viel tot nu toe de nadruk op werkonderbrekingen in de industrie, volgende week komen er ook meer acties in de bouw en de voedingssector, aldus een FNV- woordvoerder. Op twintig bouwwerken in Amster dam en omgeving zal volgende week het werk na de middagschaft gedu rende een uur worden neergelegd. Volgens het actiecentrum van de FNV zijn daar naar schatting 1500 bouwvakkers bij betrokken. Volgende week begint de FNV ook in Groningen met acties tegen het loom beleid. Maandag gebeurt dat eerst in de directe omgeving van de stad Gro ningen en de rest van de week zich uitbreidend over het noorden. Vol gens FNV-bestuurder Teun Jan Za- nen zullen bedrijven in diverse secto ren rekening met de acties moeten houden. srge;ize sociaal-economische redactie beüAAG Ook staatssecretaris Nooteboom van finan- eedt definitief af. Hij is het namelijk volledig eens met 'attingen van zijn minister, Andriessen. „Alleen indien ^eid van de opvolger van Andriessen wordt als neerge- iuw4 de brief (waarin Andriessen uitvoerig zijn ontslagver- belicht), ben ik bereid als staatssecretaris door te gaan. i niet", aldus gisteren mr. Nooteboom. werd, was hij anderhalf jaar hoogle raar belastingrecht aan de universi teit van Amsterdam. Daarvoor was hij twintig jaar belastingadviseur, met een onderbreking van een jaar waarin hij directielid was van een aannemersbedrijf. In de eerste vijf jaren van zijn loop baan, voordat hij belastingadviseur werd, werkte Nooteboom op de belas tinginspectie in Rotterdam. Hij heeft dus het belastingbedrijf van twee kanten meegemaakt, van de belas tingdienst uit. die moet zorgen dat er voldoende binnenkomt, en van de adviseurs uit, die ervoor willen zorgen dat niet te veel belasting wordt betaald. 1 itssecretaris schaart zich vol- l" hter en participeert in de visie ^minister", aldus Nooteboom een persconferentie waar zojuist uitvoerig zijn visie igezet. (zie daarvoor pagina nanisrechtelijk hoort een staats- Is zijn post beschikbaar te zijn minister dat ook de Armeel is een staatssecretaris vrekken door de minister, en de geef blijft ook de eindverant- vooljkheid dragen voor het werk itaatssecretaris. den) •m wees er echter op dat hij intslagbrief niet de formule- gebruikt dat hij zijn functie ihikking stelt" maar dat hij vraagt". Daarmee gaf hij al .an achter de beleidsopvat- zijn minister. Het kabinet heeft nu dus ook nog een in (staatssecretaris voor belas- }n nodig. oteboom (51) is CDA (CHU). eind 1977 staatssecretaris Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier Van Agt houdt zijn kritiek op de FNV-acties staande. Van Agt blijft erbij, dat deze indruisen tegen de rechtsorde, voor zo ver ze gericht zijn tegen de loonpauze. Die loonpauze heeft in elk geval tot 10 maart van dit jaar kracht van wet. De premier verklaarde dit gis teren na afloop van de minis terraad. Nogal wat fracties in de Tweede Kamer hadden hem donderdagavond gevraagd uiteen te zetten waar de pre mier dat oordeel op baseert. De uitspraak dat de stakingen ingingen tegen de rechtsorde deed hij maandagavond in Hoogeveen. De heer Van Agt zei gisteren herhaaldelijk te hebben ge hoord dat de acties waren ge richt tegen de loonpauze en in mindere mate tegen beleid dat nog in de maak is (een eventue le loonmaatregel). De minis ter-president zei, dat zijn kri tiek alleen geldt in het geval dat de acties zijn gericht tegen de loonpauze. Staken tegen een wetsontwerp, dat op komst zou zijn of tegen een loonmaatregel, die nog niet van kracht is, zijn volgens de premier niet tegen de rechtsor de, omdat in dat geval geen sprake is van staken tegen een bestaande maatregel. Vredeling in gezelschap met Otten (lid van de Raad van Bestuur van Philips) en rechts Kuilman (eveneens lid van de Raad), in gesprek naar aanleiding van de voorgenomen reorganisatie plannen bij Philips EINDHOVEN De problemen van Philips moeten in Europees verband worden besproken. Partners daarbij moeten zijn, de onderneming, het Europees parlement en de Europese vakbeweging. Dat is de conclusie van het gesprek dat Europees commissaris ir. H. Vredeling gisteren heeft gehad met ondermeer het lid van de Raad van Bestuur van Philips, mr. F. Otten. AMSTERDAM (ANP) De 20-jarige Turk O. is gisteren door het gerechtshof in Amsterdam conform de eis van de procu reur-generaal tot zeven Jaar gevangenisstraf veoordeeld we gens het doodschieten van zijn 27-jarige landgenoot Muzaffer Cavusoglu, op 18 maart vorig jaar in Utrecht hem op 8 november oplegde. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Prins Claus legt eind maart zijn functie als voorzitter van de Stichting Nederlandse Vrijwilli gers neer. De prins treeds op eigen verzoek te rug. Al enige maanden geleden liet hij weten dat hij het na zes jaar langza merhand tijd vindt ermee te stoppen. De komende troonswisseling heeft de uitvoering van dit besluit bespoe digd. Tot opvolger van de Prins is de heer A Barten (31) gekozen. Deze heeft een uitgebreide ervaring op het terrein van het jongeren-vrijwilligers werk. Van 1972 tot 1973 werkte hij zelf als vrijwillger in Nigeria. Daarna was hij gedurende vijf jaar actief voor teruggekeerde vriJwUigerswerkers in de Kontactgroep Nederlandse Vrij willigers. Hij vertegenwoordigde deze groep in het bestuur van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers, sinds vorig jaar als vlce-voorzitter Prins Claus blijft als ere-vooriztter bij de stichting betrokken Het is inmid dels zo goed als zeker dat de prins zijn werk als adviseur van minister De Koning van ontwikkelingssamenwer king blijft voortzetten. De minister heeft daar zelf op aangedrongen en de prins wil niet anders. ADVERTENTIE Voorwaarde voor Philips is wel dat de gesprekken zinvol moeten zijn en dat ze tot iets kunnen leiden. Vredeling is bezig dit jaar nog een voorstel bij het Europees parlement in te dienen om wettelijk kader te krijgen voor Euro pees overleg over de werkgelegen heid. Lissabon v.a. 535.- Madeira v.a. 880.- Algarve v.a. 475.- htchUngenbiuwreisbumau. Hap AIR PORTUGAL Portugees NatUwteenbureau Keizersgracht 534 1017 EK AMSTERDAM tel. 020 - 22 00 07 Dit initiatief ondersteunt Philips. Wel moeten nationale overheden en na tionale vakbonden dan een stuk van hun autonomie willen afstaan aan dit Europees overleg. „Nu wordt in veel landen te eng gedacht en schuift men de problemen af naar andere landen. Het gevaar van de concurrentie van uit de Verenigde Staten en Japan wordt niet gezien", aldus mr. Otten. Volgens hem is de Europese vakbond achtergebleven bij het zich organise ren ten opzichte van de Europese werkgevers en de Europese politieke overheden. Vredeling had kritiek op het functioneren van de Europese Gemeenschap. „Deze heeft wel een gezamenlijk standpunt over Afgha nistan maar niet over de werkgele genheidsproblemen, dat lijkt mij toch een vreemde zaak", aldus ir. Vredeling. ADVERTENTIE Als staatssecretaris voor belastingza ken oogstte Nooteboom van links en rechts waardering voor zijn beleid om de belastingwetten te repareren van gaten waardoor ontwijking mogelijk was. Vooral het laatste jaar stroom den in hoog tempo reparatie wetsont werpen binnen bij de Tweede Kamer. Zaterdag 15 maart a.s. m „De Meerpaal" in Dronten Het gaat die dag over christen democratische politiek in de jaren 80, onder het motto: „Daar gaat het om" Sprekers: Organisatie: Aanmelden* o.a. Prof. Dr. B. Goudzwaard, M. H. von Meyenfeldt en Prof. Dr. H. A. M. Fiolet. Informatiestands en optreden van de Chileense zang groep „Amaranto" en discussie Werkgroep NIET BIJ BROOD ALLEEN, bij het secretariaat, De Lannoystr. 54, Den Haag, tel. 070-670342. Met de bus er naar toe kan ook! G. was in hoger beroep gegaan omdat hijvond dat de rechtbank onvoldoen de rekening had ghouden met het feit dat hij de aanslag onder druk van buitenaf had gepleegd. Naar zijn zeg gen is hij door de als fascistisch be kend staande organisatie de Grijze Wolven gebruikt om Cavsoglu uit de weg te ruimen. Als hoofdschuldige wijst hij de 28- jarige Turk E. aan. Deze zou hem tot het doodschieten van Cavusoglu heb ben aangezet. Bovendien beriep G. zich op noodweerexces, omdat zijn slachtoffer indertijd een beweging zou hebben gemaakt, alsof hij naar eenwapen greep. Volgens het hof is echter niets van dit alles vast komen te ctaan. De moordaanslag op Cavusoglu leid de vorig Jaar tot een bloedwraakvete in de Turkse gemeenschap in Utrecht. De familie van het slachtof fer beschouwde E. eveneens als het ADVERTENTIE Motobccane. Fietsen op z'n Frans. Ook in Friesland. brein achter de aanslag en schakelde een Nederlandse huurmoordenaar in om hem uit de weg te ruimen. De daders en medeplichtigen van deze aanslag zijn inmiddels veroordeeld tot straffen van maximaal 9 jaar. E. overleefde de schietpartij en wist naar Turkije te ontkomen. Hij is inmiddels in Nederland terug gekeerd, zodat hij voor het hof in Amsterdam als getuige kon worden gehoord. Bij die gelegenheid ver klaarde hij niets met de zaak uit staande te hebben. Ook ontkende hij heftig dat hij deel zou uitmaken van de Grijze Wolven. „Hebt u ook een boek over het ver wijderen van vlekken?" iV f//V/;'V W;/.,'jj, OVEN Gisterenmiddag hebben dertig kaderleden van de industrie- imufNv uit Eindhoven. Maastricht en het noorden van het land en vier bestuurders de „lichttoren" van Philips in Eindhoven bezet. Aan één vlaggemasten van de toren werd de FNV-vlag gehesen. Aan de uren zijn spandoeken opgehangen met het opschrift „bezet" en „voor goed werk". De bezetting waartegen Philips met klem heeft geprotes- inder vooralsnog over te gaan tot verzoek om ontruiming is uitgeroe- ir onbepaalde tijd. it als een waarschu- >r Philips om de on- )g terug te houden heilloze weg die het s ingeslagen." aldus tuurder Aalko van De voorbereiding Ig ctie van de industrie- '^rd donderdagavond Vanuit de betrok- ipsvestigingen in het den kaderleden opge- m zich gistermorgen oven op het districts- te melden. Daar wer- coorzien van plunje- net inhoud bestemd Ïfïflbezetting voor onbe" fijd. De kaderleden as op het laatste mo- de hoogte gebracht ||l bedoeling van hun actie van gistermid- d een bus besteld als doel werd opge- vervoer van bejaar- een uitstapje Daar nodig, aldus de be ten bus die voorzien verschillende uitgan- mm *n lage lnstaP De chauffeur was niet op de hoogte gebracht van de actie. Hem werd tijdens de\rlt te verstaan gegeven dat hij ach ter een bruine personenauto moest aanrijden waarin FNV- bestuurder Van der Veen zat. Poort Bij de Philipspoort aan de Emmasingel aangekomen, parkeerde Van der Veen zijn wagen in de poortopening zo dat deze niet kon worden af gesloten. Terwijl Van der Veen zich bij de Philipsportier legitimeerde, stormden de dertig vakbondsmensen ach ter hem om de lichttoren in de trappen op naar de zesde ver dieping. Daarna werden de zesde, zevende, achtste en ne gende verdieping en het dak voor de buitenstaanders afge sloten. De bezetters zullen bivakke ren op de gangen van de zesde etage en Philipscontroleurs waarvan de namen bij hen be kend zijn mogen worden door gelaten. In de lichttoren be vindt zich namelijk kostbare en gevaarlijke meet- en rege- lapparatuur waarop een span ning staat van 380 volt. Er zal door de bezetters, aldus Van der Veen. uitermate zorgvul dig en gedisciplineerd worden opgetreden. Het ligt aller minst in de bedoeling van de industriebond om apparatuur te beschadigen of te vernielen. Daaromtrent werden in de loop van de dag ook duidelij ke afspraken gemaakt met de Phillpsdirectle. Om 1 uur gis termiddag was de bezetting van de Philipstoren een feit. Ook werd gisteren opnieuw gestaakt bij de Philipsvesti- ging in Maastricht. De daar aanwezige 240 meest vrouwe lijke werknemers gingen op nieuw in staking die wordt ondersteund door de indu striebond FNV. Een woordvoerder van Philips noemde de acties in Eindho ven en Maastricht „uiterst on zorgvuldig" omdat ze in strijd zijn met de bepalingen in de CAO. Philips stelt de FNV Maria von Trapp ik de "Liefde niet had Omvang 187 pagina's, geïllustreerd. Paperback 22,50. Hei eigen levensverhaal van Maria von Trapp, de vrouw wier uitzonderlijke belevenissen op muziek zijn gezet en vertilmd in de befaamde musical „Sound ol Music", die vanal de zestiger jaren tot nu toe een wereldwijde populariteit geniet. Na Hitiers „An- schlusz" gevlucht uit haar geboorteland Oostenrijk, wist zij reeds gedurende de oorlogsjaren, samen met haar man en grote gezin, het hart van het Amerikaan se publiek te stelen door haar optreden met de als „Trapp Family Singers" befaamd geworden zang groep. Kenmerkend voor haar veelbewogen leven is het geloof in Gods onuitputtelijke liefde, dat de schrijfster onder alle omstandigheden inspireerde tot een onver woestbaar optimisme en tot liefdevolle toewijding aan allen die haar levenspad kruisten. De titel spreekt daarvan. Kortom, een boek met een glimlach, waarin levensernst en geloofsblijheid elkaar niet uitsluiten, maar op een aanstekelijke manier samengaan M. Basilea Schlink "Hij heeft mij geroepen Omvang 141 pagina's, geïllustreerd. Paperback f 12,50. In dit boek beschrijft 'Moeder Basilea', stichteres van de bekende protestantse zustergemeenschap 'Evan gelische Marienschwesternschafl' Ie Darmstadt, haar eigen levensverhaal. Onderstaande reacties van le zers ui» diverse landen zeggen op treffende wijze wal dit boek, dat reeds in vele talen is verschenen, voor tallozen heeft betekend. „Een geweldige rijkdom aan praktische geestelijke ervaring" (Ver. Slaten) „Ik dank God ieder dag, dat Hij dit boek heeft laten ontstaan. Voor mij persoonlijk was het een ontdekking van beslissende betekenis" (West-Duitsland) „Wal Moeder Basilea heeft door gemaakt is voor ons, de jeugd van nu. zeer belangrijk Haar ervaring kunnen ons helpen om ons leven op God te richten" (Ghana) „Een voorbeeld dat voor iedereen een uitdaging moge worden(Egenland) Een boek dat waarschuwt tegen 'meelopers-christen dom' en dat ons in al zijn intensiteit oproep» om echte navolgers van Jezus te worden' (Zweden) I .rechtstreeks m| via boekhandel Op het dak van de Philipstoren werd een spandoek aangebracht en de vakbondsvlag gehesen. verantwoordelijk voor deze en eventuele verdere ontwikke lingen. „Wij zien deze acties als zwaar buiten proporties en hebben er geen goed woord voor over. De actie draagt niet bij tot de oplossing van de problemen waarvoor Philips zich gesteld ziet," aldus de woordvoerder Verder heeft Philips vandaag een advertentie in het Eindho- vens dagblad geplaatst waar in zij uitleg geeft waarom de voorgenomen reorganisatie waarbij 1500 arbeidsplaatsen zullen wegvallen, „een goed plan is." e*. Maria von Trapp Als niet had Paperback 22.50 ex. M Basilea Schlink Hij heeft mij geroepen. Naam: Straat. Postcode Plaats Bankrek.- ol gironummer: Doorhalen wat u niet wenst Boeken om uzelf en anderen Imee te verrijken' U kunt ze bestellen door 9ebruik te maken van nevenstaande BON. Zend die vandaag nog aan uw boekhandel of (m J open envelop, zonder post zegel) aan -I j Uitgeverij |T. Wever B.V. ANTWOORDNUMMER TR J 8800 VB FRANEKER mmbbbJ Telefoon 05170-3147.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3