de jeugd hoe rg het geweest is nhrcncJ uut gevaar afgewend )r waterwingebied Van Agt tegen bezuinigingsplan was er niet bij: boekje over '40-'45 idstichter hekel rijke mensen ome sociaal economi- Reactie op brief Albeda Het evangelie werkt door, ook op voor jaarszendings week 1980 24 februari t/m 2 maart Protest van boeren in oost-Groningen tegen beleid van EG Afghanistan assistent-verkoper kommercieel-administratieve medewerk(st)ers Ahrend geeft werkklimaat gestalte. AG 23 FEBRUARI 1980 TROUW/KWARTET 29 jlb Goudrlaan itv t iamenleving als de onze, die fendertig Jaar vrede kent, bijna onwezenlijk dat dit tW'iers overkwam, in Neder- funHurde. In sterke mate moet idvif. voor degenen, die na de satj Wereldoorlog werden gebo- "nee is tevens het nut vastge- het nog eens op een rijtje ordjn een aantal feiten uit de e Duitse bezetting voorko- de vergetelheid toeslaat. wers van het door de vier (ie bladen Het Parool, a|rQie Waarheid en Vrij Neder- •egeven boekje, hebben de ..bijna onwezenlijk" ge schiedenis van de periode tot leven weten te brengen. n beknopt en een daardoor Ber geduldige lezers toegan- aas geworden. De geslaagde n de foto's, (onder redactie 5teij[w-fotoredacteur Arie Leger- arvan er enkele niet eerder epubliceerd, dragen hiertoe B het doel van deze uitgave? ld ziste bladzijde van het boekje »ns j antwoord: „Als wij verzul- ïugd te vertellen, hoe erg het It, dan zal er een jeugd op- die alles weer moet meema- ij Gie weten hoe erg het is ge- isioè ctueel bi direct na de bevrijding, op 3845, in een toespraak voor de ge ondergrondse strijd- gezegd door ds. J. J. Bus- citaat is nu als motto meege- h_,,Je was er niet bij." Burge- (W. Polak van Amsterdam jept de uitspraak van Bus lens in zijn voorwoord, waar- tt dat „de oorlogsjaren her- heteen een demonstratie be- egen de gevaren die onze ïppij ook nu nog bedreigen." i die gevaren, het bijzonder en zijn met eigen groep of I t verketteren van de andere I het andere ras, is bljvoor- I ig steeds actueel. Parool-re- f Evert Werkman, die het hoofdstuk „De uitroeiing van de jo den" heeft geschreven, constateert: „Rassenhaat. vreemdelingenhaat, heeft altijd bestaan. Je merkt het, ook nu, dagelijks om je heen. Surina- mers worden uitgescholden, negers worden nageroepen, zigeuners wor den niet vertrouwd." Naast de soms onwezenlijk op ons overkomende feiten, en de afstand in tijd, is er dus ook de continuïteit naar het heden. Trouw-redacteur Jan Roelfs laat in het laatste hoofdstuk, „Scholleren van nu zo denken ze erover", een achttienjarige Jongeman zeggen: „Die twee minuten stilte op de vierde meidie zeggen me wel wat. Je gaat nadenken. Ik denk dan niet in de eerste plaats aan wat er toen voor een ellende is gebeurd, ik denk dan wel aan de gebeurtenissen in de wereld, waarin ik nu leef, aan onderdrukking van volkeren, aan dic taturen." ire maatregelen in Almelo nodig b onzer verslaggevers LO Acute gevaren, den aan de verontrei- van het Van Heek- D-terrein In Wierden, voorheen Broomche- is gevestigd, zijn afge- Die conclusie kan ge- n worden uit rapporten tt Rijksinstituut voor Iksgezondheid en het istituut voor drinkwa- Iziening. igenblik worden verontrelni- iet in het drinkwater aange- lank zij de getroffen maatre- n de drinkwatervoorziening veilig te stellen, wordt het oodzakelijk geacht, dat ver- ppen worden ondernomen, onder meer aangepaste zui- chnische maatregelen ten van de drinkwaterbereiding ng verdienen. istermiddag in het Almelose gehouden persconferentie begeleidingscommissie des- [ANP) Een hekel aan rijke die zich een bungalow kun- nitteren om er slechts enkele er maand in te vertoeven. Dtivering had een 23-jarige ker uit Hoogeveen voor het steken van een bungalow in icheveld op 21 april 1978. 1 het onrechtvaardig, zei hij rechtbank in Assen, dat er te mensen zijn, terwijl hijzelf boegen voor het dagelijks k heb er geen spijt van, toen u niet." De officier van Justi- dit een reden te meer om anden cel te eisen, waarvan rwaardelijk, alsmede twaalf i ontzegging van de rijbe- ld. rvakker stond namelijk ook oor twee gevallen waarin hij natig alcoholgebruik achter ir van zijn auto was aange- De verdachte bekende alle Uitspraak: 7 maart. gevraagd weten „dat de rapporten niet veel nieuws hebben <p geleverd." Om een indruk te krijgen van de effecten, die de verontreiniging van de bodem heeft op het milieu, zijn ondereoeken gedaan met algen, kreeftachtigen en vissen. Daarbij werd ook van mannelijke en vrouwe lijke ratten gebruik gemaakt Volgens de inspectie van de volksge zondheid voor de hygiëne van het milieu mogen de tot nu toe genomen maatregelen het afpompen van schermputten slechts als tijdelijk gezien worden. Het waterwingebied is zeer kwetsbaar en blijft aan belang rijke bronnen van verontreiniging blootgesteld. De lozing van het opge pompte water op de zogenaamde Veeneleiding geeft geen aanleiding tot het vermoeden van schadelijke effecten. Volgens milieu-hygiënische uitgangspunten dient de verontreini ging echter wel bij de bron te worden aangepakt. Onlangs is een begin gemaakt met onderzoeken naar de Juiste omvang in breedte en diepte van de verontrei nigde bodem. Verder onderzoek wordt nog gedaan naar de mogelijk heid van het onschadelijk maken er van. Er zijn in principe 26 mogelijkhe den om de verbindingen, die volgens de wet behoren tot de „grijze-lijst- stoffen" (er bestaat ook zo'n lijst met zwarte stoffen, die nog giftiger zijn en waartoe bij voorbeeld kwik behoort) te verwijderen. Een zestal hiervan wordt verder onderzocht. Belangrijk is de praktische uitvoerbaarheid en daarnaast, zoals gisteren werd ge zegd, „welk prijskaartje eraan komt te hangen." scha redactie werkge- Werkgeversorganisaties Ikin RDAM We weten wel dat het zo is gebeurd, maar we lezen het opnieuw met ien( ering: groepjes Joden, die in februari 1941 in Amsterdam waren gearresteerd, sprongen et zes of twaalf man tegelijk te pletter in de steengroeve van concentratiekamp usen, omdat ze wisten er nooit meer weg te zullen komen. ook dat de verzetsleider der Veen, die verlamd was >or een Duitse kogel, staan- sterven. Op zijn verzoek loor twee van zijn makkers nd voor het vuurpeloton in bij Bloemendaal. Het staat i het voor de Amsterdamse gemaakte boekje „Je bij." sche redactie DEN HAAG De gezamen lijke organisaties van vers vinden het pakket nigingen van het kabinet „volstrekt beneden de maat en funest voor het bedrijfsle ven". Er is geen sprake van een samenhangend beleid waarin „de nationale verwar ming" evenwichtig wordt ver deeld. In hun reactie op de brief van minis ter Albeda (Sociale Zaken) van don derdagavond zeggen de gezamenlijke werkgevers dat de overheid alleen heeft gelet op haar eigen huishoud boekje en dat de schade wordt door geschoven naar het bedrijfsleven. De zeer negatieve reactie van de werkge vers is mede gebaseerd op het gege ven dat de belastingopbrengst over 1970 thans drie miljard gulden lager wordt geschat dan begin Januari, toen het kabinet het voornemen tot nieuwe bezuinigingen aankondigde. Dit gegeven blijkt overigens op een misverstand bij de werkgevers te be rusten. Volgens de brief van Albeda bedraagt de totale tegenvaller drie miljard. Meer dan de helft daarvan werd echter ook al in Januari voor zien. De tegenvaller is dus voor slechts ruim een miljard „nieuw" sinds Januari. De CDA-fractie is blijkens een schrif telijke reactie ingenomen met het ka rakter van de brief als „een voorzet voor reëel overleg met sociale part ners en parlement". Nu moet dat overleg met sociale partners (werkge vers, vakbeweging) eerst plaatsvin den. Het oordeel van de fractie over de brief is „aanvankelijk poslUef". Het energiebeleid en vooral het regio nale beleid wordt echter „onvoldoen de duidelijk" genoemd. Enkele belangengroepen hebben In tussen bezuinigingen die hen treffen, afgekeurd. Zo zei een woordvoerder van de BOVAG (garages) dat hij be grip had voor de financiële proble men van het rijk, maar dat die niet op een specifieke groep, de automobilis ten, afgewenteld moeten worden wanneer die problemen door alle Ne derlanders samen zijn gemaakt. Soortgelijke protesten komen uit de hoek van de bonden van ambtenaren. De FNV-bonden hebben berekend dat de nieuwe maatregelen van het kabinet neerkomen op een bruto sa larisverlaging van duizend gulden op Jaarbasis voor de „modale ambte naar". Zijn koopkracht zou dit Jaar dan drie tot 3,5 procent afnéhien. De komende dagen overleggen deze FNV-bonden met hun leden over de vraag of de ambtenaren zullen mee doen aan de FNV-acties tegen aan tasting van de vrijheid van loonon derhandelingen. De CMHA (hogere ambtenaren) er kent de noodzaak van bezuinigingen maar vindt die bij de ambtenaren „onbillijk en onrechtvaardig". Als enige beroepsgroep in Nederland hebben de ambtenaren al twee tot vier procent loonmatiging opge bracht, aldus CHMA. Het is de bedoeling dat medio volgen de week het centrale overleg tussen kabinet, werkgevers en vakbeweging over een brief van Albeda zal worden gehouden. Bijeengereden joden op het Jonas Daniël Meijerplein. Beeld van een razzia op 22 februari 1941. „Je was er niet bij" telt acht hoofd stukken: „Opmars van macht en ge weld" (door Alk Meeuse), „Van Duitse overweldiging tot Februaristaking '41" (door Gerard Maas, oud-redac teur van De Waarheid), „De uitroei ing van de Joden" (door Evert Werk man, redacteur van Het Parool), „Het verzet was als een rode draad" (door dr. Richter Roegholt), „De winter van honger en dood" (door majoor Ab L. J. van Vliet), „Canadezen bevrijdden Amsterdam", „Canadese herinnerin gen aan de bevrijding van Amster dam", Scholleren van nu zo denken ze erover" (door Trouw-redacteur Jan Roelfs). Daarnaast zijn er ontroeren de verzetsgedichten opgenomen. Vervolg yan pagina 1 Daarbij wordt gedacht aan het Kamerlid Van Amelsvoort, financieel-economisch specialist van de CDA-fractie. Scholten Een andere mogelijkheid is de huidi ge minister van defensie Scholten als opvolger aan te wijzen. 8cholten was eerder al staatssecretaris op het mi nisterie van financiën. Ten slotte wordt Vander Stee, thans minister van landbouw, genoemd. HIJ zou er echter weinig oren naar hebben om dat hij vlast op een benoeming in de Europese Commissie. Fractievoorzitter Lubbers zal uitein delijk een nieuwe kandidaat moeten voordragen. HIJ wil echter eerst alle mogelijkheden (zowel binnen als bui ten het kabinet) op een rijtje zetten, alvorens een beslissing te nemen. Naar verluidt kost het ook nogal wat moeite om een opvolger te vinden voor de eveneens vertrokken staats secretaris Nooteboom. Gisteren is de brief bekend geworden waarin Andriessen zijn ontslag moti veert. De aftredende minister heeft ook nog een persconferentie gegeven. Hij had een meerjarigplan gewild voor niet alleen de overheidsfinan ciën, maar vooral ook de lonen en inkomens. Het kabinet doet nu „van alles te weinig", te weinig harde inko mensmatiging, en ook onvoldoende bezuinigingen die niet slechts de fi nancieringsproblemen voor 1980 op lossen maar ook blijvende ombuigin gen inhouden. Door het tijdelijke karakter van bijna de helft van de bezuinigingen worden de financiële problemen voor 1981 slechts vergroot. En die zijn volgens Andriessen toch al zeer groot doordat de meerjarenraming voor de rijksfi nanciën nog steeds is gebaseerd op een jaarlijks economische groei van drie procent, een cijfer dat de eerst komende jaren lang niet gehaald dreigt te worden. Premier Van Agt zei gisteren op zijn wekelijkse persconferentie: „Het ver schil tussen hetgeen Andriessen voor stond en het kabinetsbesluit vind ik niet zó groot, dat Andriessen daarin aanleiding had moeten vinden heen te gaan." Van Agt schetste dat ver schil als volgt: „Andriessen wilde dat de maatregelen ten volle structureel (blijvend) zouden zijn, terwijl in de ministerraad gekozen is voor een me lange van structurele en niet-structu- rele besnoeiingen." Van Agt betoogde dat tijdelijke maatregelen uit het huidige pakket „structureel gemaakt" worden, zodra het financieringstekort van de over heid groter wordt dan zes procent Die beslissing is over circa drie maan den aan de orde. „We hebben nog even de tijd, het hoeft niet per se vandaag," aldus Van Agt. De premier antwoordde zeer behoed zaam op de vraag, of het kabinet min of meer ingrijpende wijzigingsvoor stellen op zijn besluit vanuit de Ka mer acceptabel vindt. Volgens de pre mier zal de Kamer „de smalle econo mische marges moeten zien," waar van eerder het kabinet zich bewust is geworden. WD-fractielelder Rietkerk noemde het gisteren „moeilijk te begrijpen, waarom Andriessen niet wil meewer ken aan de uitvoering van het kabi netsbesluit Het uitgestippelde beleid is door Andriessen zelf sterk aange zet." aldus Rietkerk. Het nieuwe bezuinigingsplan van het kabinet zou, louter bezien vanuit de financleel-economische situatie, for ser moeten zijn. „Maar men kan," aldus Rietkerk, „niet alles wat Jaren lang scheef is gegaan in één keer corrigeren." Begripsverwarring Ten slotte een woord van kritiek. In enkele hoofdstukken komen onge oorloofde vereenvoudigingen voor, hetgeen tot begripsverwarring kan lelden. Zo worden het nationaal-soci- alisme en het fascisme op een hoop gegooid in het hoofdstuk over de Fe bruaristaking. De WA-mensen en de NSB'ers worden hierin:bij voortdu ring betiteld als „fascisten", terwijl het natlonaal-sociallsten waren. Het uit Italië stammende fascisme van Mussolini onderscheidde zich van het Duitse nationaal-socialisme, doordat het de rassenleer en de Jodenvervol ging afwees. De Duitse publicist Sebastian Haff- ner heeft in zijn „Anmerkungen zu Hitier" duidelijk gemaakt hoe ver warrend het is Hitler en diens volge lingen fascisten te noemen. Zonder de Nederlandse Unie in bescherming te willen nemen, moet ook worden opgemerkt dat het onzuiver is om zoals in dit boekje gebeurt Seyss- Inquart, Mussert en het drieman schap van de Nederlandse Unie als volgt over een kam te scheren: „De "politieke wilsvorming" had anders uitgepakt dan Seyss-Inquart, Mus sert, het driemanschap van de Neder landse Unie hadden gedacht. Een Mussert-regering in Nederland bleek geen aanhang te hebben." „Je was er niet bij", 128 bi*., ver krijgbaar bij alle kantoren van de vier oud-Illegale bladen en de Cen- trumbanken voor 9,-. ADVERTENTIE De Raad voor de Zending is op lal van terreinen betrokken bij het werk van een groot aantal kerken elders in de wereld Met mensen, kennis, service. Iinanciéle steun, studiebeurzen, incidentele hulp en op vele andere manieren. GIRO 6074 Zendingsbureau, postbus 12, 2340 AA Oegstgeest In Vlagtwedde demonstreerden zo'n 150 boeren met tractoren tegen het landbouwprijzenbeleid van de Europese Gemeenschap. Van een onzer verslaggevers VLAGTWEDDE Behalve de werk nemers zijn nu ook de boeren in Oost- Gronlngen aan het demonstreren ge slagen. Gisteren verzamelden zo'n 150 boeren zich in Vlagtwedde om te protesteren tegen de prijsvoorstellen van de Europese Gemeenschap. De officiële boerenbonden, die eigen acties voorbereiden, hebben zich ove rigens gedistantieerd. De organisatie berustte bij de agrarische bedrijfsor ganisatie (ABO), waarvan voorzitter K. Olieman de boeren voorhield dat de toch al belabberde situatie van de boeren nog slechter wordt nu de land bouwprijzen maar 2,4% omhoog mo gen. Dat zou nagenoeg 8% moeten zijn om leiijk te blijven, zo zei hij. Volgens Olieman gaan de boeren er nu 10.000 of meer aan inkomen op achteruit. „We willen niet meer dan een ander, maar wel ons deel.'' De demonstratie werd besloten met een protesttocht met trekkers in de om geving van Vlagtwedde. Vervolg van pagina I De Russische partijleider Leonid Breznjew heeft gisteren gezegd dat de Sowjet Unie bereid is zijn troepen uit Afghanistan terug te trekken zo dra „alle vormen van buitenlandse Inmenging tegen regering en volk" van het land zijn opgehouden. De Westduitse minister van buitenland se zaken Qenscher zegt dat Brezn- Jews woorden „ernstig overwogen" moeten worden en in Europese krin gen in Brussel ziet men in de toe spraak, gehouden tot kiezers in de Congreszaal van het Kremlin In Mos kou de eerste schroomvallige reactie van de Russen op het voorstel van de Europese Gemeenschap voor neutra lisering van Afghanistan. Men sluit ook niet uit dat Moskou op deze wijze beslissing van West-Europa over het al dan niet deelnemen aan de Olym pische Spelen tracht te beïnvloeden. Breznjew zei dat de V8 luidkeels roe pen om terugtrekking van de troepen uit Afghanistan maar in de praktijk alles doen om het tegen te houden. Hij had het over „hysterie van Was hington op wereldschaal" en vroeg zich af wat het doel was van„llegen over oorlog van de Russen tegen het volk van Afghanistan". Kalimijn? Er zijn ln leder geval enige mogelijk heden om de verontreiniging kwijt te raken. Op dit punt worden voelho rens uitgestoken. Eén uitweg is bij voorbeeld een ondergrondse kalimijn in Kassei (Duitsland). Tot nu toe heeft de affaire de gemeen te Almelo een half miljoen gulden gekost Daarnaast zijn er de kosten van de onderzoeken. Men gaat ervan uit dat ook in dit geval de vervuiler behoort te betalen. Broomchemie is inmiddels aangesproken, maar heeft in eerste instantie met nee geant woord. „Primair," werd gezegd, „gaat het echter om de veiligheid van ons drinkwater, het kostenaspect komt op de tweede plaats." Ahrend bv, een werkmaatschappij van de Ahrend- Groep bv, is een handelsonderneming die 14 vestigingen met in totaal ca. 600 werknemers omvat Naast reproduktie-, teken- en meettechniek houdt de werkmaatschappij zich bezig met de verkoop van kantoorartikelen, interieurinrichtingen en -adviezen. Via deze laatstgenoemde dienstverleningen kombineert Ahrend optimale leefbaarheid en doelmatigheid in - kantoor, tekenkamer, school en instellingen op het gebied van gezondheidszorg, kuituur, rekreatie en maatschappelijk werk. Voor onze toonkamer in het verkoopcentrum te Amstelveen zijn wij op zoek naar een Zijn taak zal onder andere bestaan uit: - verkoop van kantoor- en tekenkamerinrichtingen; - bijkomende administratieve order/of f erte-af ha ndel ing. Voor deze funktie zoeken wij iemand met een kommerciële instelling en een opleiding op middelbaar nivo. Leeftijd van 20 tot 30 jaar. Tevens zoeken wij voor ons verkoopcentrum te Amstelveen en ons distributiecentrum te Zwanenburg met een opleiding op middelbaar nivo en een leeftijd tussen de 20 en 35 jaar. De werkzaamheden zullen onder andere bestaan uit: - telefonische verkoop van het Ahrendpakket; - administratieve orderaf handeling; - kontakten met de verkoop centra, klanten en fabrieken. Uw schriftelijke sollicitatie kunt u richten aan: Ahrend bv. t.a.v. de heer J.S.A.H. van Sprang van de afdeling Personeelszaken, Singel 24,1015 AA Amsterdam. Voor telefonische informatie of sollicitatie: 020-262248.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 29