Het mislukte plan voor een tweede Indonesië ■,iS5 r>;\. J f n. JÊL,^ 1 .'4 erdag 23 februari 1980 23 >e republiek Indonesië die zich dertig lar geleden bij de onafhankelijke olken schaarde, zat nog niet zo hecht i elkaar. De federale staatsvorm rerd van twee kanten bedreigd. Aan de ene kant stonden de aanhangers van de eenheidsstaat, die de federatie als iets uit het koloniale verleden beschouwden. Daar tegenover stonden de groeperingen die het losse verband juist aangrepen om eigen plannetjes te verwezenlijken, al of niet in de hoop dat van Nederlandse kant wel steun was te verwachten. Het was deze laatste stroming die in maart 1950 het onafhankelijke Oost-Indonesië van de grond probeerde te krijgen. Het voorspel tot een drama waarvan de gevolgen tot vandaag sterk voelbaar zijn. door Ber van Kaam ilS 022 :ma\ p 15 maart 1950 laat in akassar de president in de deelstaat Oost- ïdonesië, de Balinese orst Soekawati de di- cteur van zijn kabinet j zich roepen voor een )dracht waarvan deze ch lam schrikt. Of hij n ontwerp-,,onafhan- elijkheidsverklaring" il formuleren. Soeka- ati overweegt ernstig n de deelstaat Oost- idonesië tot een onaf- mkelijke staat te pro- ameren, los van de erenigde Staten van idonesië. Het is duide- k waar op het zal uit- raaien in de jonge fe- bratie van staten. De he deelstaat na de an- bre wordt opgedoekt, e oudste en grootste :elstaat zal aan dit lot et ontsnappen, vreest Dekawati. Vandaar Bze opdracht. t zijn kabinetschef schrikt eft vooral te maken met het t dat deze J. C. van Krieken derlander is. In feite waren altijd Nederlandse ambte en geweest, die de deel- at draaiende hielden. Tot >r kort was zelfs een Neder- der, Hamelink, minister financiën van de deel- at. Wie wil aantonen dat de' •lstaat Oost-Indonesië, een' ïepping van Van Mook, in1 ,e nooit anders is geweest' een Nederlandse mario- ;tenstaat, kan heel wat be-' smateriaal bijeengraaien1 de samenstelling van het' btelijk apparaat. ls-over-kop is eind 1946 deelstaat uit de grond tampt. Waarom deze j raakst? vraagt iemand wan- ir minister Jonkman (over- jraa se gebiedsdelen) op 13 de- nber '46 opeens met z'n innen op de proppen komt z'n afdelingschefs. Jonk-' ]raa n (verzwijgend dat door ads H» Mook twee dagen eerder de staat van oorlog en beleg afgekondigd in bepaalde en van Zuid-Celebes om 'cno t hoofd te kunnen bieden Jaar^ de toenemende guerilla- M t.^tiviteit) antwoordt: „dat de gezagshandhaving laten verlangen dóór ei- nugtïn organen. Zo zou bijvoor- Teld Soekawati als presi- nt van Oost-Indonesië varN lel I. J. Hoi ooi ode hooli rsc° S. s kunnen verlangen om de de aldaar te handhaven", ilefoi it duurt dan nog elf dagen or de te Den Pasar door Van ook bijeengetrommelde ver- •enwoordigers van Oost-In- nesië inderdaad Soekawati t de hakken over de sloot president kiezen. ro-Nederlands— van hem verwachte rol lat in Den Haag eerder al st. Daags voor zijn verkie- ig praat het Nederlandse binet er al over. Jonkman ;t op 23 december 1946 in derJt vergadering: Een krach- optreden tegen het extre- sme zal wellicht het meest ceptabel en doeltreffend in de vorm van een door 'derland verleende „bij- ind" aan het Voorlopig aatshoofd. Ook in dit licht oef men de verkiezing van ze functionaris bezien. Soe- wati. als Staatshoofd ge- emd. is jarenlang lid van Volksraad geweest en zeer ;derlands gezind. Hij is ove- Iens geen sterke figuur". otulen ministerraad 23 dec. it Soekawati in feite voor verantwoordelijkheid aan|ikt te moeten nemen, zijn' reeds begonnen acties on- r leiding van de met spoed Zuid-Celebes gezonden itein Westerling en diens T'ers. (Korps Speciale oepen). Het is dan ook geen mder dat Soekawati. opge- fleld met deze verantwoor- pf lijkheid. nerveus wordt nneer na de souvereini- 116) ^overdracht her en der tnmen opgaan onder Indo- sis'.-he nationalisten (in het zonder onder naar Java uit- jit b Weken Oost-Indonesiërs) lerw t om wraak roepen voor de slachtoffers, öp 2uid-Öelebes bij de bloedige geboorte van de deelstaat. Ook Soumokil, tot dan minister van justitie in de deelstaat Oost-Indone- sië, ziet met schrik en beven de terugkeer tegemoet van de Oostindonesische nationalis ten die op Java tegen de Ne derlanders vochten. Al op 21 februari meldde een Neder lands militair rapport geruch ten dat Soumokil en andere politie-functionarissen zullen worden opgepakt wanneer de 'TNI in Makassar arriveert Soumokil o.a. in verband met de Mongisidi-kwestie". (Zie Trouw, 3 nov. 1979) Dat Soekawati en Soumokil een wee gevoel in hun maag krijgen bij de tweede revolu- tiegolf, die Indonesië over spoelt na de souvereiniteitso- verdracht, (de beweging om terug te keren naar de een heidsstaat, zoals door Soekar- no en Hatta in 1945 geprocla meerd), is begrijpelijk. Maar zelfs al bleef de federale struc tuur gehandhaafd dan nog moeten zij, als Indonesiërs, maar afwachten wat hun lot ■zal zijn wanneer de indertijd 'door of namens hen als misda digers vervolgde verzetsstrij ders gewapend gaan rondlo- jpen in Makassar, nu bejubeld als nationale helden. Slecht voorgelichte Neder landse politici (en publieke opinie) mogen dan nog willen geloven dat er niets erg op Celebes kan zijn gebeurd en dat de bevolking van Oost- Indonesië verknocht is aan behoud van de eigen deel staat, Soekawati en Soumokil weten beter. Illusies maken ze zich niet. Nationalisme: Een onstuimig streven om de deelstaat op te ruimen (pro- dukt van de koloniale over heerser) steekt de kop op, ook in het oostelijk deel van de archipel. Met enige rustige af weging van de voors en tegens van een federale staatsstrcu- tuur heeft dat overigens niets te maken; wel met een emo tioneel beleefd Indonesisch nationalisme, dat baanbreekt nu Nederland afstand heeft moeten doen van de souverei- niteit. (In een Italiaans stad staatje hakte men indertijd bij het vertrek van de Franse overheersers zelfs de lan taarnpalen om die opgericht waren door het Napoleonti sche bewind). De feiten over de opdracht van president Soekawati om een onafhankelijkheidsver klaring op te stellen, zijn ont leend aan een brief van kabi netschef Van Krieken aan de Nederlandse commissaris in Makassar. Hij meldt dat Soe kawati medio maart deze op dracht gaf. Het tijdstip is van belang. Emotionele gebeurte nissen spelen zich dan in Ma kassar af. De verkiezingen, die in de laatste maanden van 1949 ge houden zijn in Oost-Indonesië hebben een forse winst opge leverd voor de unitaristen, de voorstanders van een een heidsstaat. Uit de verkiezings uitslag, concludeert op 26 de cember 1949 Nederlands ver tegenwoordiger in Makassar, dat het federale beginsel geen geestelijk goed van de bevol king is. „Wanneer Batavia kans ziet de al of niet gewij zigde Dearah's voldoende concreet en scherp omschre ven autonomie te bieden dan schijnt de verwachting gewet tigd, dat de Negara Indonesia Timoer door vereende krach ten van dit parlement ten gra ve zal worden gedragen." Begin rpaart al lijkt het zover. Enkele belangrijke fracties willen alleen deelnemen aan een coalitie-kabinet als ophef fing van de deelstaat pro grampunt wordt. Soekawati prakkizeert daarover niet en geeft daarop, op 9 maart een formatie-opdracht aan de fe deralist ir Diapari. Tot zijn grote woede wordt Soumokil, minister van Justitie in voor gaande regeringen, niet in dit kabinet opgenomen „Waarom niet?" vroeg ik en kele jaren geleden aan ir Dia pari De fracties waren tegen, herinnerde deze zich Men vond Soumokil kortzichtig en te emotioneel. Geen politicus Men was bang dat het met Men was oang aat net met Het federalistische kabinet-Diapari wordt beëdigd; 14 maart 1950. Links president Soekawati, links vooraan in de rij ir Diapari. Soumokil is woedend omdat hij niet in dit kabinet is opgenomen. .re» - 1 I../.V - - Daags nadat er een motie is ingediend in het Oostindonesische tie van unitaristen in Makassar. Soumokil ergert zich dat het parlement om de deelstaat maar op te doeken en zich aan te twee dagen eerder beëdigde kabinet-Diapari deze demonstra- sluiten bij de Republiek Indonesië, is er een grote demonstra- tie niet durfde te verbieden. hem op de post van justitie snel zou uitdraaien op geweld. Bekend was ook zijn nauwe relatie met door Indonesische nationalisten gewantrouwde, zoal niet gehate KNIL-Ambo nezen. Samen met de Ambo nees Motekoky treedt hij op als adviseur van hun belangenorganisaties. De Mongisidi-kwestie heeft ook een rol gespeeld, dacht ir Diapari. Soumokil: Soumokil moet begin 1950 het gevoel hebben gehad dat hem de grond snel onder de voeten wegzakte. Hij raakt verblind van drift wanneer mevrouw Pattileuw hem de onheilstij ding brengt dat hij niet op nieuw minister wordt. Zij her innert zich dat Soumokil zich in een eerste opwelling dreigt te pletter te rijden in zijn auto. (IKON-tv-uitzending 2 maart 1979). Ook de vroegere onder-minister van financiën. Dolf Metekohy wordt niet in het kabinet opgenomen. Tot het Nederlands commissari aat in Makassar dringen de problemen rond de kabinets formatie snel door. Op 16 maart wordt gerapporteerd: „Mr Soumokil spande de Am- bonners van het KNIL te Ma kassar ervoor om als minister aan te blijven. Nog zondag avond jl. begaf zich een depu tatie van deze KNIL-militai- ren naar president Soekawati om voor mr. Soumokil te plei ten. Toen beide heren bleek geen kans te maken minister te worden, wilden zij afschei ding van Ambon, aansluiting bij Nederland, aansluiting bij Irian; de hele boel mocht des noods nu maar ..naar de hel gaan" zo werd ,binnenska- mers gesproken." Onraad wordt geroken door Ambons belangrijkste politi cus in die dagen, Urbanus Poepella, leider van de Partai Indonesia Merdeka, die ook bij de parlementsverkiezin gen najaar 1949 weer als de grote overwinnaar uit de bus kwam in de Zuid-Molukken. Hij bepleit om Soumokil toch maar in het kabinet op te ne men. Buiten de regering kan hij met zijn aanhang van ge wapende KNIL-Ambonezen meer kwaad dan erin, is de redenering van Poepella. Als leider van de fractie „Kerak- jatan" is Poepella in een wippositie wel geneigd om een federalistisch kabinet-Di apari te steunen. Overigens niet zozeer om de deelstaat Oost-Indonesië te redden, maar om via de weg van on derhandelingen er een maxi mum aan autonomie uit te slepen voor de daerah Zuid- Molukken in een eenheids staat Indonesië Deze doel stelling is inderdaad realisti scher dan behoud van de pe perdure, koloniaal besmette deelstaat Oost-Indonesië In het stormachtig verloop van de gebeurtenissen heeft deze tactiek geen kans gekregen TCarifi' De reeds aangewezen minister van Justitie Claproth toont zich wel bereid om alsnog plaats te maken voor Soumo kil. maar Metekohy. die geen kans maakt, moet Soumokil overreed hebben om dat niet te aanvaarden. Allebei in het kabinet of geen van beiden. Daags na de beëdiging van het kabinet-Diapari (op 14 maarti draagt president Soe kawati zijn kabinetschef op een onafhankelijkheidsver klaring voor te bereiden. Doet hij dat met medeweten van de nieuwe regering? Diapari ont kent het later, maar al op 17 maart weet het Nederlands Commissariaat in Makassar te berichten dat Soekawati en leden van het kabinet-Diapari dit overwegen. De onafhanke lijke staat Oost-Indonesië zou dan een afzonderlijke Unie met Nederland willen aan gaan. Al eerder had Soumokil dit idee geuit. Vast staat wel dat Diapari op 16 maart het bevel tekent dat de Staatspo litie zich gewapend zal moe ten verzetten tegen de komst van TNI-troepen in Makassar. Afgesproken is met de minis ter van defensie, de sultan van Djokja, dat dit alleen zou ge beuren in samenwerking met de Oost-Indonesische rege ring Gevreesd wordt voor een gewapend conflict met de KNIL-Ambonezen, zolang deze niet zijn opgenomen in het Indonesische leger. Hatta en andere „civilistenin Dja karta weten de legerleiding in Djakarta begin maart te be wegen het plan tot troepen zending uit te stellen. Ze wil len zelfs de schijn vermijden dat Oost-Indonesië door een gewapende macht wordt op gerold. Dezelfde dag, 16 maart, dient de unitarist Lanto een motie in het Oost-Indonesische par lement in tot opheffing van de deelstaat. De stemming wordt uitgesteld tot na de debatten over de regeringsverklaring, maar als op 25 maart blijkt dat de motie het (nog) niet haalt (Poepella's fractie steunt het kabinet-Diapari nog en verscheidene unitaris ten zijn afwezig), trekt Lanto z'n motie ijlings in. Een 24 maart ingediende motie van de federalist Massarappi tot behoud van de deelstaat, lijkt het echter evenmin te halen, omdat verschillende federalis ten (uit angst voor repressai- les van felle nationalisten) af wezig zijn. Ook Masserappi trekt z'n motie in. Zonder dat het parlement zich duidelijk uitspreekt, krijgt het kabinet- Diapari dus een zwakke re- geerkans. Dreigend geweld: Krachtig optreden durft het kabinet niet. Eerst wil het een unitaristische demonstratie op 17 maart verbieden, maar op aandrang van het parle ment wordt teruggekrabbeld en zo vullen zich de straten van Makassar met unitaristi sche leuzen dragende demon stranten. Soumokil ergert zich hevig dat dit wordt toege laten. Binnen het parlement gaat het nog keurig toe volgens Ne derlandse parlementaire spel regels, maar daarbuiten dreigt de politieke strijd met geweld te worden uitgevoch ten. Het federalistische parle mentslid Massarappi krijgt een granaat naar z'n huis ge gooid; Soekawati ontvangt dreigbrieven. Een federalisti sche tegendemonstratie, geor ganiseerd door het kabinet- Diapari op 26 maart, wordt afgelast uit vrees dat het zal uitlopen op een bloedige vechtpartij Verscheidene aangeworvenen voor deze de monstratie lieten het bij voor baat al afweten uit vrees. Min der bang tonen zich de unita risten. De al dagenlang met stalen helmen getooide Staatspolitie Jaagt die dag een 200 fietsers tellende unita ristische demonstratie uiteen. Inmiddels krijgt ook Soumo kil weer 'n functie. Hij wordt op 27 maart benoemd tot pro cureur-generaal Direct kon digt hij aan dat de onder hem ressorterende politie voortaan bij elk incident van de wapens gebruik zal maken. Het lijkt erop dat Soekawati die dag weer moed opvat om z'n onafhankelijkheidsplan door te drukken. Z'n kabinets chef Van Krieken heeft twaalf dagen eerder geweigerd een onafhankelijkheids proclamatie op te stellen en is sindsdien met ziekteverlof ge gaan (malaria). Van Krieken vreest dat als Soekawati wil doorzetten de Nederlanders in Makassar en op Java de dupe zullen worden van nationalis tische acties. Hoe de Neder landse burgerlijke, militaire en politieambtenaren uit dit wespennest te houden? Dat is zijn grootste zorg. In een nota zette hij op 15 maart al uiteen aan president Soekawati het onafhankelijk heidsidee een heilloos plan te vinden. Alleen rnet steun van Nederland zou dit kunnen sla gen (het KNIL staat nog on der Nederlands bevel) en re ken er maar niet op dat Neder land zich nog in een nieuwe oorlog zal storten. Econo misch is Oost-Indonesië niet interessant voor Nederland. „Slechts uit Java en Sumatra hoopt Nederland middels de Unie nog enige economtsche recompensatie te krijgen voor het verlies door de afstand van Indonesië." Het is boven dien in strijd met de RTC als Nederland troepen zou inzet ten ten behoeve van een onaf hankelijk Oost-Indonesië Nederland niet~ Maar Soekawati geeft niet op. Op 27 maart laat hij zijn zieke kabinetschef naar het paleis halen. Hij verzoekt hem naar Djakarta te gaan (waar zo juist de eerste Nederlands-In donesische Unie-besprekin gen zijn begonnen) om de daar aanwezige Nederlandse bewindslieden te polsen over hun houding, c.q mogelijke steun van Nederland aan het plan. Maar daarvan komt niets. Van Krieken blijft Soe kawati bezweren het een heil loos en tot mislukken ge doemd voornemen te vinden, dat funeste gevolgen kan hebben. Bezorgd duikt hij weer in het ziekbed. Hij taxeert de situa tie inderdaad Juist. De buiten wereld is er nog steeds niet van overtuigd dat Den Haag niets te maken had met de Westerling-affaire en juist daarom had niemand in Den Haag zin betrokken te raken bij nieuwe troebelen. Welis waar heeft Van Maarsseveen op 18 november, vlak na de RTC nog een hint gegeven aan Lovlnk om nog zoveel mo gelijk KNIL-eenheden naar de deelstaatgebieden te dirige ren. maar voorzien was daar bij niet. dat zo snel na de soevereiniteitsoverdracht, nog voordat alle Indonesische KNIL-ers waren overgestapt naar het Indonesische leger of gedemobiliseerd, de strijd over opheffing van de deelsta ten zou losbarsten. In heel Oost-Indonesië staan de KNIL-ers nog onder bevel van het overrompelde Nederland dat altijd de kracht van het nationalisme in deze con treien heeft onderschat. Het is duidelijk: Soekawati kan niet op Nederland rekenen. Nu probeert hij via Soumokil en de belangenverenigingen van Molukse en Menadonese militairen af te tasten in hoe verre de KNIL-ers op eigen houtje bereid zijn de binnen komst van TNI-troepen op Ce lebes tegen te gaan. Ze lopen daarbij natuurlijk het risico door Nederland als muiters te worden beschouwd en hun pensioen te verliezen, maar volgens Soumokil zou Soeka wati in die dagen de KNIL-ers hebben toegezegd dat bij een eventuele actie tractementen en pensioenen door hem wer den gegarandeerd. Oost-Indo nesië zou over de nodige mid delen beschikken. W antrou wen Nu Nederland zijn nek niet wil uitsteken, wordt het wel hin derlijk dat de KNIL-ers for meel nog onder Nederlands bevel staan. Hoewel de KNIL- Ambonezen voordien allerlei voorwaarden hebben gesteld voor overgang naar het Indo nesische leger (legering uit sluitend in Oost-Indonesië, geen TNI naar Ambon, hand having bataljonsverband enz.) laten ze nu alle voor waarden vallen (naar mag worden aangenomen op ad vies van Soumokil en Meteko hy). Daarin gesteund door het Oost-Indonesische kabinet dringen ze er nu op aan met spoed te worden opgenomen in het Indonesische leger. Maar de Indonesische leger top wordt nu met de dag wan trouwiger. Aan overname van potentiële rebellen heeft men daar wei nig behoefte. Slechts één compagnie, hoofdzakelijk bestaande uit Javaanse KNIL-ers wordt op 30 maart met enig ceremoni eel overgenomen door het In donesische leger. Aan het hoofd daarvan marcheert de kapitein Andi Abdul Azis 'n vroegere adjudant van Soeka wati, die volgens Soumokil alle besprekingen met de Am- bonese KNIL-Iers heeft bijge woond. Van politiek heeft Andi AzLs geen verstand In luttele weken haalt hij de we reldpers en de gevangenis Maar dat wordt mijn volgend artikel. Als de politiek wel geschoolde Van Krieken op de ochtend van de 5e april 1950 in Makas sar hoort schieten, neemt hij aan dat het zover is. HIJ ver laat zijn ziekbed om een brief te schrijven aan het Neder lands commissariaat in Ma kassar met het verhaal, waar mee deze pagina begon Die brief is bewaard. Nederland had dan wel niets met de coup van Andi Abdul Azis' te ma ken. maar het wist er dank zij de kabinetschef van een vreemde mogendheid alles van.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 23