van yöOO banen Spreidingsbeleid biedt geen oplossing Ig geen oplossing ïor uithollen van %roting De Koning Russell tribunaal over rechten van indianen Bezuiniging -Störk, Enka, Volker-Stevin en Flipje Sis Pech-signaal gehandicapte automobilisten Kabinet gered Rapport Erasmus-universiteit over groeiend aantal buitenlanders kG 22 FEBRUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S3 S%ze redactie economie r b ERDAM Reorganisaties bij VmF-Stork, Enka, Vol- ivin en Flipje in Tiel zullen ruim duizend arbeidsplaat- rloren doen gaan. Hoewel dit verlies aan banen gedeel- loor natuurlijk verloop kan worden opgevangen, zullen :r ontslagen vallen. ke it In ieder geval vast bij Vol- in Baggermaatschappij Ne- waar ontslag is aangevraagd weekloners. Reden is de te- •ye de baggeractiviteit in Neder- kortere en langere termijn is binnenlandse baggermarkt betering te verwachten, zegt ;ie. tn lijken volgens de raad van ook niet te vermijden bij het incern Vmf-Stork, waar 500 laatsen op het spel staan, uur wil de vestigingen Stork International Handling dam) sluiten en verwacht dat CSfed Stork niet het hele perso ek land behouden kan blijven, ek "iet worden aangenomen s in het concern in voldoen- vervangend werk kan wor- MJeboden," aldus het bestuur. «%iacht niet dat door her- of Lyfeg veel terecht zal komen ™4ierplaatsing van personeels- •Breda dreigt een verlies van le in totaal 800 banen. Vol- Enka-bestuur staat het nu 120 arbeidsplaatsen in de -afdeling vervallen. Dit is 1-Oïplan dat op verzoek van de opnieuw bestudeerd is. ur bleef echter bij zijn oor spronkelijk voornemen. Nieuw is dat Enka ernstig rekening houdt met sluiting van de hele textureerafdeling tussen 1981 en 1984, wat een vermin dering inhoudt van 180 arbeidsplaat sen. Enka meent dat de inkrimping van het personeelsbestand met 300 man voor een belangrijk deel via na tuurlijk verloop kan geschieden, maar de Industriebond CNV heeft daar grote twijfels over. Bij de jam- en vruchtensappenfa- briek Flipje in Tiel (onderdeel van Unilever) verdwijnen 108 van de on geveer 450 banen. Gedwongen ontsla gen vallen er niet. Flipje wordt gecon fronteerd met een afnemende jam consumptie en een moordende con currentie in de vruchtensappen- branche. Behalve bij de vier genoemde bedrij ven is er nog kans op ontslagen bij de machinefabriek Thomassen-Holland in De Steeg. Hoeveel arbeidsplaatsen hier bedreigd worden is niet duide lijk. mogelijk zijn het er enige hon derden. Bij Thomassen (een dochter van RSV) werken 1.200 mensen. De vakbonden hebben een gesprek aan gevraagd met het RSV-bestuur. Meer nieuws hierover op pagina 17 min Hze ;e parlementsredactie Jr {aaG Minister De Koning (ontwikkelingssamenwer- eeft gisteren in de Tweede Kamer erkend dat hij geen n klare oplossing voorhanden heeft om de dreigende Jng van zijn begroting tegen te gaan. H pgroting gaan de kosten van i rentesubsidies en andere Ijke uitgaven zwaarder druk- 'Jdoor wordt de ruimte voor «•begrotingsuitgaven steeds jlet gevolg hiervan zou kun- Idat er over een jaar of tien Deijijkheden gaan ontstaan ^bied van de financiering van jlingsprogramma's. £ter waarschuwde daar zelf woensdag al voor. Maar kabinet heeft hij tot nu overeenstemming kunnen DVêr zijn ideeën om met van vluchtelingenopvang bij ontwik kelingssamenwerking terug te draaien. Zij kwam ook met een motie waarin gevraagd wordt om voor dit jaar ex tra betalingsbalanssteun te geven aan Jamaica. Dit land heeft, evenals Tanzania, moeizame besprekingen achter de rug met Internationaal Mo netair Fonds, dat bepaalde voorwaar den heeft gesteld aan de hulpverle ning. Beide landen zijn daar echter niet mee akkoord gegaan, omdat ze een eigen politiek wensen te volgen orri f*" voor de verdeling van die steun. Zo- kosten van leningen om te lang echter geen overeenstemming is zuivere begrotingsgelden. bereikt, komt de Wereldbank niet l »-p daarvoor aan een lange- over de brug. I an, waarin die kosten die t oter worden systematisch __A TTTTT^ 5' ngezet. Op dit punt werd hij CDA.en diende" een motie in de derde en Matste waann gevraagd wordt om de Neder- net begrotingsdebat over biJdra£e aan het fonds voor d11 Iingssamenwerking door bevolkingsvraagstukken van de VN Dmnir in de begroting van 1981 te verhogen van één naar anderhalf procent van de begrotingsgelden. Volgens CDA- woordvoerder Van den Broek zal de wereldbevolking de komende twintig ,iaar met vijftig procent toenemen tot zes miljard zielen. Daarvan woont tachtig procent in de ontwikkelings landen. lie, r het begrotingsdebat over tgssamenwerking door •Kamerlid Pronk herinnerd' egeerakkoord. Daarin staat gestreefd wordt naar omzet- die kapitaalmarktmiddelen „jjingsmiddelen. ng zei dat hij ook voor de :e uitgaven op zijn begro- n.v oorbeeld de kosten van op- dei waar ontwikkelingsaspec- C 2itten) nog geen oplossing genlijk zouden dergelijke oeten worden overgeheveld ga^otingen waar ze thuishoren me wal "dus onderwijs). Maar terfle bewindsman is dat „bij- nnfoeilijk". het ook, zei hij, om de ireg te nemen van de steeds •pende rentesubsidies. Dat dies die voortkomen uit le- e de overheid afsluit op de larkt. Die leningen worden nd aan ontwikkelingslan- zachte rentes. Het verschil zogeheten „harde rentes" aald uit de begroting. Ook dat de. zuivere begrotings lede verdrukking komen als "1subsidiés steeds hoger gaan De stemmingen over al deze moties zullen waarschijnlijk volgende week worden gehouden. De begroting van De Koning werd overigens goedge keurd. Alleen de PSP stemde per traditie tegen. Deze partij is het principieel oneens met de buiten landse politiek die Nederland voert, onder meer met betrekking tot de NAVO. Het ontwikkelingsbeleid ziet de PSP grotendeels als een vorm van onderdrukking. Onder het enige peertje van het gloednieuwe huis ga je geen eten koken. Maar je hebt wèl trek... Dan is kaas-uit-het-vuistje wèl zogemakkelijk. De Chileense indiaan Quinohavil (rechts) en de Boliviaanse indiaan Pedro Portugal kondigden gistermiddag het vierde Russell tribunaal aan. Het is de eerste keer dat dit in Nederland wordt gehuden. In het midden: Annemarie Beulink, tolk van de Werkgroep Indianen project. Aanklacht tegen regeringen en multinationals Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De rechten van de Indianen in Noord- en Latijns-Amerika zullen cen traal staan in het vierde inter nationale Russell-tribufiaai, dat van 24 tot 30 november in Rotterdam wordt gehouden. Het is voor het eerst dat er een Rus- sell-tribunaal in Nederland wordt ge houden. De Britse filosoof Bertrand Russell verwierf grote bekendheid met het tribunaal over de Ameri kaanse rol in Vietnam, dat hij in 1966 organiseerde. Het tweede tribunaal ging over de onderdrukking in La tijns-Amerika, naar aanleiding van de staatsgreep tegen het bewind van de Chileense president Salvador Al- lende. Twee jaar geleden werd er in West-Duitsland een tribunaal gehou den, waarin zaken als de Berufsver- bote aan de kaak werden gesteld. Het tribunaal, dat in november wordt gehouden in de Doelen in Rotterdam, zal gaan over zowel de situatie van de Indianen in de Verenigde Staten en Canada als in Midden- en Zuid-Ame- rika. Aan de hand van concreté geval len zullen Indianenvertegenwoordi- gers aanklachten indienen tegen re geringen en multinationale onderne mingen. die de rechten van de India- tien schenden. Nadat Columbus Amerika had ont-' dekt is het werelddeel snel door Euro peanen veroverd, waarbij zij de rech ten op hun grond verloren. Velen van de oorspronkelijke bewoners zijn ver moord. Later zijn er wel contracten gesloten, waarin de rechten van de overgebleven Indianen werden gere geld, maar (iie wórden nauwelijks na geleefd. De organisatoren van het RHSSéil-trlbÓnaal streven er naar dat de aangeklaagde regeringen en be- drijveh zich; komen verdedigen tegen de aanklachten. De ervaring tijdens eerdere zittingen heeft echter uitge wezen dat de l^ans hierop niet al te groot is. Grondstoffen In veel van de gevallen zijn de schen dingen van de rechten van de India nen terug te voeren op kwesties die betrekking hebben op de in hun leef gebied aanwezige grondstoffen. Het komt vaak. voor dat een olievondst voor een regering aanleiding is eerder gemaakte afspraken te verbreken en de Indianen van hun grondgebied te verjagen. Het is de bedoeling dat een onafhan kelijke 'jury de sthendingen zal ver oordelen en richtlijnen opstelt voor de verbetering van de situatie. De samenstelling van de jury is nog niet bekend. In Nederland zijn professor J. W. van der Hulst en professor Lolle Nauta verzocht er in plaats te nemen. Een groot aantal organisaties uit Eu ropa en Amerika, die zich inzetten voor de belangen van de Indianen, is belast met de organisatie van het tribunaal. Van een onzer verslaggevers HAARLEM— Nog voor de zo mervakantie van dit jaar zal het officiële pech-onderweg- signaal voor gehandicapte au tomobilisten verkrijgbaar zijn, aldus de ANIB, de bond voor gehandicapten en arbeidsonge schikten. Dit signaal wordt een achthoekig bord met als op schrift „SOS." en zal door de ANWB voor 20 in de handel worden gebracht. Bij elkdar heeft het meer dan vier jaar geduurd, voordat offi cieel een dergelijk teken kon worden ingevoerd. Hiermee is een eind gekomen aan een periode van voortdurende on zekerheid bij talloze invalide weggebruikers, die in geval van pech onderweg vaak uren lang op hulp hebben moeten wachten. 1 Vervolg van pagina 1 In ieder geval zal nog dit jaar de benzineaccijns of de motorrij tuigenbelasting worden verhoogd. Verder wordt een extra belasting op energieverslindende apparaten bekeken. Over bestrijding van fraude met be lastingen en sociale uitkeringen wordt gezegd dat het controle-appa raat extra wordt uitgebreid, en dat er misschien „een algemene informatie plicht" komt. De „Pakkans" zal moe ten worden vergroot. De voorberei dingstijd van de maatregelen op dit vlak zal echter „vrij lang" zijn VAD Nadere besluiten over invoering van een vermogensaanwas-deling (VAD) heeft het kabinet blijkens de brief van Aibeda nog niet genomen. Maar voor het eind van de paasvakantie volgen er mededelingen. Overwogen wordt, te hoge inkomens in de vrije beroepen binnen twee Jaar versneld te verlagen tot do „norminkomens" die zijn ontleend aan hoge rangen van ambtenaren. Bij de ambtenaren wil het kabinet verlaging van salarissen voor begin nend lager en middelbaar adminis tratief personeel, en voor hoger opge leiden zonder beroepservaring. Bij de CAO-lonen ziet Albeda „enige ruim te" voor loonsverbetering voor vuil en onaangenaam werk. Andere maatregelen zijn verdubbeling capaciteitcentra voor vakopleiding volwassenen (3500 extra scholingsplaatsen, 350 extra ar beidsplaatsen voor leerkrachteni Een plan voor tijdelijke, gesubsi dieerde arbeidsplaatsen voor langdu rig werkloze jongeren. Een bijna-verdubbeling geduren de drie jaar van verzorgingsdiensten in de landbouw 60 miljoen gulden voor extra sub sidies voor woningisolatie in het noorden en zuid-Limburg Wellicht een tijdelijke beperkte verhoging van de WIR-premies voor investeringen in bedrijfsuitrustlng (machines en dergelijke) Nieuwe voorschriften voor wor.in- gisolatie. ook voor de vrije sector, nieuwe rendementseisen voor CV-ke- tels, en verplichte etikettering van. huishoudelijke apparaten wat hun energieverbruik betreft. Vervolg van pagina 1 Minister Andriessen wenste zich. zo bleek uit de verklaring van premier van Agt, afgelopen maandag niet neer te leggen bij het kabinetsbesluit over de bezuinigingen. Premier van Agt is gisteren naar Zilrich gevlogen om de koningin tijdens haar terugreis uit het Oostenrijkse Lech naar Neder land te informeren over de gang van zaken in het kabinet. De officiële ontslagbrief van Andries sen is nog niet openbaar gemaakt omdat, zo werd in Den Haag aange nomen. de koningin zijn aanvraag .formeel nog in beraad houdt zolang er geen opvolger gevonden is. Duide lijk is echter wel dat Andriessen het bezuinigingsplan van het kabinet niet ver genoeg vindt gaan gezien de sombere financiële en sociaal-econo mische situatie waarin het land zich bevindt. De discussie in de ministerraad vol gend op de ontslagaanvraag van An driessen is, zo benadrukte premier Van Agt in de Kamer, „gekenmerkt geweest door de uitdrukkelijke wil Andriessen alsnog als minister van 'financiën te behouden. Dat minister Andriessen gemeend heeft bij zijn ontslagaanvraag te moeten blijven, kunnen we respecteren, maar we be treuren het ook, omdat hij capabel en hooggewaardeerd was en van menig een een persoonlijke vriend." In CDA-kring werd meegedeeld dat het zoeken naar een opvolger van Andriessen pas vandaag zal begin nen, omdat de fractie eerst het debat gisteravond over de positie van het kabinet achter de rug wil hebben. De namen van KVP-minister Van der Stee (landbouw) en CHU-minister Scholten (defensie) circuleren al als mogelijke opvolger van Andriessen. KVP-partijvoorzitter Van Zijl zei gis teren dat een opvolger volgens de normale afspraken binnen het CDA weer een KVP'er zou zijn, maar, zo voegde hij er aan toe. primair bij de keus staat het landsbelang In het debat gisteravond verde digde oppositieleider Den Uyl de stelling dat het kabinet niet alleen het sociale klimaat heeft verziekt door geen informatie te geven over de sociaal-economische plan nen maar wel met een machti gingswet te komen om de arbeids voorwaarden vast te stellen. Ook zei hij dat ook het politieke kli maat is aangetast. Niet alleen had hij kritiek op het kabinet maar met name ook op de twee rege ringsfracties. Het CDA. aldus Den Uyl, kan het ontslag van Andries sen toch niet afdoen met een ver wijzing dat hij zo hard heeft ge werkt. Andriessen vertegenwoor digt een program, hij was iemand. Laat het CDA op zo'n manier een voorman zakken? Den Uyl wees erop dat niet de minlster-presidenj, kan bepalen of, door het vertrek van An driessen de grondslag van het kabi net al of niet is aangetast maar dat de fractievoorzitters dat doen. De CDA- fractieleider heeft de overige CDA- ministers groen licht gegeven aan te blijven en dat geldt ook voor de VVD- fractieleider naar de WD-ministers toe. Is de steun van Rietkerk voor het bezuinigingsbeleid van Andriessen ineens opgehouden, zo vroeg Den Uyl zich af. Het WD-beeld is duidelijk: onversneden opportunisme, aldus Den Uyl Den Uyl hekelde ten slotte het feit dat de ontslagbrief van Andriessen waarin hij precies motiveert waarom hij tot zijn besluit gekomen is. nog steeds niet openbaar is gemaakt. Den Uyl wees erop dat dat in het verleden altijd wel is gebeurd, bij voorbeeld ook bij het ontslag van minister Krui- singa onder het kabinet Van Agt De D'66-fractieleider Terlouw consta teerde dat het kabinet zelf niet in staat is geweest om deze crisis werke lijk goed uit te praten. Het kabinet, zo zei Terlouw, valt in „slow motion". Terlouw hekelde de wijze waarop naar zijn mening het CDA de afgelo pen jaren drie voormannen, Kruisin- ga, Aantjes en nu Andriessen heeft geloosd. Lubbers (CDA) sprak tegen dat hij de drie voormannen slecht zou hebben behandeld. De ontslagaanvrage van minister Andriessen heeft Lubbers in ieder geval, zo zei hij, als een „per soonlijke nederlaag ervaren„Ik heb nog nooit een man laten vallen. In de zaak Aantjes heb ik hier ook eenzaam in de Kamer gestaan. Ik heb gevoch ten voor het aanblijven van Andries sen. Ik betreur het dat hij toch niet wil meewerken aan de uitvoering van een kabinetsbesluit waarvoor juist hij zozeer de bouwstenen heeft aan gedragen. Wij als CDA betalen een zware prijs." elingen ig kreeg van de kant van de fesrtijen en het CDA het d0 verzoek om iets te doen nanciering van de vluchte- 111 Nederland. Op zijn is voor dit jaar 33 miljoen Pgevoerd voor de opvang nd Vietnamese vluchtelin- bedrag dat eigenlijk bij jshoorti. Maar de financie- de kosten van zo'n vijftien- resterende vluchtelingen is rond. Bovendien is de ver- van vluchtelingen in Neder- o"pe toekomst wel eens zeer 'nen kan gaan aannemen, •erd er vanuit de Kamer ofbor verdeling voor die keften over alle departe- ogi de g zegde toe dat hij hierover wc iraten met zijn collega's van vo< inanciëp. Voor de begroting "n zal hij met een notitie hier- o alel komen .jg, Kamerlid Suzanne Bischoll nskerek diende een motie in mderbrengen van de kosten ■d frV on it Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De problemen in de grote steden ten gevolge van het sterk groeiende aantal buitenlanders in de oude wijken, worden niet opgelost met een spreidingsbeleid. De verhouding tussen buitenlanders en Nederlanders zal er niet beter door worden. Vooroordelen worden er niet door weggenomen. Evenmin zullen de buitenlanders door de spreiding beter worden opgenomen in de Nederlandse samenleving. Rotterdam De conclusies in .pet rapport van de Erasmusuniversiteit, die nog niet bekend zijn bij het Rotterdamse gemeente bestuur, gaan. lijnrecht in te gen de Rotterdamse sprei- dingsplapnep. Verpaupering De onderzoekers menen dat de grote steden beter kunnen afstappen van Hét Idee dat spreiding van buitenlanders over de stad epn eind kan ma ken aan de verpaupering van Dit is de conclusie van een onderzoek dat het Econo- misch-Geografisch Instituut van de Erasmus-universiteit in Rotterdam heeft ingesteld naar de situatie in de Rotter damse stadswijken, waar zich een concentratie van buiten landers bevindt. De resulta ten van het onderzoek, dat gesubsidieerd werd door het ministerie van CRM. worden binnenkort overhandigd aan het Rotterdamse gemeente bestuur. dat opdracht gaf tot dit onderzoek Het Rotterdamse college van B. en W. is van plan de sprei ding van de buitenlanders over de stad radicaal aan te pakken Minst schadelijke oplossing is volgens het gemeentebestuur een geleide huisvesting van de minderheidsgroepen in kleine concentraties over de stad Ook in Amsterdam en Den Haag. waar eveneens grote concentraties van buitenlan ders bestaan, heeft men een voorkeur voor een spreidings beleid. maar daai is men nog niet zo ver gevorderd met een concreet spreidingsplan als in oude stadswijken. Spreiding van minderheden leidt alleen maar tot een spreiding van de problemen en vooroordelen. Er moet naar hun mening dan ook geen keuze gemaakt wor den tussen concentratie óf spreiding van minderheden De gedachten van de onder zoekers gaan uit naar het ver beteren van de woon- en leef omstandigheden in de con centratiegebieden zélf. Dit zal de aanpassing van de buiten landers bevorderen, menen ze. Bovendien profiteren ook de Nederlandse bewoners van deze gebieden van de verbete ringen Dat is volgens de on derzoekers net zo hard nodig, omdat gebleken is dat in wij ken met een concentratie van minderheidsgroepen de eco nomische en sociale positie van de bevoiklng ongunstig afsteekt bij de situatie in wij ken met een evenwichtige be volkingsopbouw De onderzoekers vinden daar om dat gewerkt moet worden aan een verbetering van de woon- en leefomstandigheden van dille minderheidsgroepen. Alle zwakkeren, dus bejaar den, alleenstaanden, werklo zen en buitenlanders verdie nen speciale aandacht. Leefsituatie De slechte leefsituatie in con centratiegebieden van min derheidsgroepen wordt er niet beter op, zeggen de onderzoe kers. als alleen maar overge gaan wordt tot spreiding van de buitenlanders, ook al wil len de Nederlanders in deze gebieden dat meestal graag en wijzen zij de buitenlanders aan als oorzaak van de ver paupering. Alleen als sprei ding werkelijk leidt tot een betere woonsituatie voor alle betrokkenen, kan spreiding een bijdrage leveren, menen de onderzoekers Daarom lijkt het hun verstandiger om eerst in de concentratiegebieden zelf aan de slag te gaan Vooroordelen los je ook niet op met spreiding van de buitenlanders, Je verplaatst ze alleen maar. Dat is nog een extra reden, menen de rappor teurs, om per buurt een oplos sing te gaan zoeken Uitgangspunt moet daarbij zijn het voorkomen van socia le spanningen tussen „meer derheid" en „minderheid" Af hankelijk van de situatie in de diverse gebieden zal bekeken moeten worden welke aanpak scheiding of menging van de verschillende groepen het beste is Reacties „De lonen komen stevig op de min- lijn, en dat is onaanvaardbaar. De acties van de FNV, gericht op herstel van de vrijheid van loononderhande lingen. gaan dan ook onverkort door". Zo reageerde FNV-voorzitter Kok gisteravond op de brief van Al beda. CNV-voorzitter Van der Meulen was wat voorzichtiger. De voorstellen van het kabinet inzake loonmatiging zullen aan de CNV-leden worden voorgelegd. Het is daarmee niet bij voorbaat zeker dat het CNV wel zal willen meedoen aan het nieuwe loon- overleg met werkgevers en kabinet Het werkgeversverbond VNO zal van daag pas reageren. Voorzitter Van Eijkelenburg van het NCW (christelij ke werkgevers) vindt zeer veel ondui delijkheden in de brief Vooral de bezuinigingen waartoe het kabinet besloot, blijven erg vaag. en zijn niet per ministerie verdeeld. „Wezenlijke beslissingen lijken niet genomen door het kabinet", aldus de NCW voorzitter. Het KNOV (middenstand) had méér dan drie miljard bezuiniging gewild Er was dan meer ruimte gekomen voor de koopkracht, zonder dat de loonkosten veel zouden hoeven stij gen. Overigens is het KNOV bereid aan het overleg deel te nemen Want behoud van koopkracht is belangrijk voor de omzetten in de middenstand, vooral het winkelbedrijf en de horeca De CFO (ambtenarenbond CNVi ls 'geschokt' over de 300 miljoen gulden bezuiniging op salarissen van ambte naren. Dit wordt hoogst onbillijk genoemd, nadat de ambtenaren al met Bestek '81 'dubbel gepakt" zijn De raad voor middelbaar en hoger personeel (MHP) reageerde zeer ge schrokken op de kabinetsplannen Nu het kabinet de sociale partners In een situatie brengt waarin zij moeten slikken of stikken is volgens de MHP constructief overleg niet meer moge lijk. Dat klemt tc meer daar het kabi net nu al aangeeft dat de automati sche prijscompensatie zal worden aangetast. FNV-voorzitter Kok zei dat „een ge sprek met kabinet en werkgevers zin loos is als het erom gaat ons vrijwillig 'ja' te laten zeggen tegen wat de rege ring ons anders toch wel zal dicte ren" „Het kabinet mag rustig verge ten dat de FNV deze 'royale minlijn' vrijwillig zou accepteren Een loonin- greep door de overheid hoort uitzon dering te zijn", aldus Kok. „Het extra aanpakken van de ambtenaren voor 300 miljoen noemde Kok volstrekt onaanvaardbaar Intussen blijft het kabinet in gebreke waar het erom gaat aan te geven hoe bedrijfswinsten zullen worden omge zet In werk Ook de enorme winsten van de olieconcerns blijven onaange roerd CNV-voorzitter Van der Meulen ze i dat het CNV het pakket maatregelen van het kabinet „met name zal toet sen op het effect voor de werkgele genheid De CNV-voorzitter ziet dan nogal wat problemen De korting r.p de bijdragen voor sociale fondsen be looft „weinig goeds" voor do toe komst, vreest Van der Meulen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3