tel experiment met !e middenschool uit Schoolleiders verwerpen plan voortgezet onderwijs Sinds 1848 veel ministers van financiën afgetredén 'World Press Photo 1980' weinig verrassend Tweede Kamer steunt beleid van De Graaf Haars betreurt opsluiten Hongaarse asielzoekers e^stuur van Ashram-college: ilitie mag egalen niet stzetten Persfoto van het jaar van Amerikaan David Alan Burnett Kamerleden: stop verplichte boeken van eigen hand Politie pakt nepmoordenaar Nimmer vertrok hele kabinet om deze reden Wijziging in berekening uitkeringen AG 22 FEBRUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 - RHS 11 Jonze onderwijsredactie 1EN AAN DEN RIJN Als gevolg van een conflict tussen schoolbestuur en schoolge- schap dreigt het middenschool-experiment in Alphen aan den Rijn niet door te gaan. estuur heeft de minister van onderwijs gevraagd om de aanvang van het experiment met tar uit te stellen tot augustus 1981. Maar de kans bestaat dat de minister dit verzoek it. ai ece n< a irva: It Ie ndyfat it >mt.i. miefi n op dit moment zeven mid- jol-experimenten. Het was de ng dat er in augustus a s. twee jen komen: het Ashram-colle- Iphen en een school in Ooster- Later zouden nog vier andere volgen. •I irbereidingsgroep van het Ash- it llege heeft eind vorig jaar een ienteerplan opgesteld, op ba an in augustus van dit jaar zou kunnen worden. Dit plan Ie instemming van de overgro- d^rderheid van de ouders en de Maar het bestuur heeft het maillet goedgekeurd en het minis- he n uitstel gevraagd. Een van de if?nten daarvoor is. dat het Ash- llege een roerig jaar achter de "t met veel conflicten tussen i pol en het bestuur. ipederzoek om uitstel is echter •vallen bij de commissie-mid- (Jool in Zeist, die de minister s ;rt over de voortgang van de enten. Deze commissie had waardering voor het experi- Itgrplan en vond het verzoek om onvoldoende beargumenteerd. «liet EKAN (ANP) - Op een egovergang op het traject Hil- Utrecht in Groenekan bij is de 74-Jarige R. Veenhof uit' isteren ter plaatse overleden, hij met zijn personenauto in kwam met een passerer.de L n. die door de botsing defect is door een andere trein naar temming geduwd. doen afnemen. In deze sfeer van onze kerheid zouden de mensen aarzelen hun kind aan te melden. Ingewikkeld De problemen op het Ashram-college zijn nogal ingewikkeld. Er waren moeilijkheden binnen de directie en tussen schoolbestuur en directie. De rector en een conrector werden voor waardelijk ontslagen, resp. geschorst. Ze zijn nog wel in functie, maar mo gen hun boekje niet meer te buiten gaan. Inzet van dit conflict was o a. de democratisering binnen de school Daardoorheen spelen problemen in zake de identiteit en de Inrichting van het onderwijs (het middenschool- experiment). Deze week heeft de president van de Haagse rechtbank, mr. J. Blaauw. het schoolbestuur te verstaan gegeven dat het een door het personeel van de school voorgedragen bestuurslid als zodanig in zijn midden moest accep teren. Het bestuur had zich tegen de benoeming van dit bestuurslid ver zet, omdat de procedure van voor dracht niet correct geweest zou zijn. De president van de rechtbank vond dit verweer onvoldoende, en dwong het schoolbestuur alsnog akkoord te gaan minister het advies van de ssie-middenschool volgt en rzoek om uitstel afwijst, kun- twee dingen gebeuren. Het r kan besluiten alsnog in au- met het experiment te begin- [aar het kan ook concluderen ;t experiment helemaal niet loet gaan. In het laatste geval conflict tussen bestuur en gemeenschap zich verder toe- ferderheid van de leraren zal |k kunnen accepteren dat het inent, waarvoor al zoveel werk is. alsnog de mist in gaat. Bo- t komen er minstens tien ar- atsen op de tocht te staan, extra leraarlessen voor het Inent komen te vervallen en de K>p van het aantal leerlingen jorzet. Ihram-college telt nu nog 1250 len. maar in augustus zal dat dalen tot ongeveer elfhonderd, intal eersteklassen zal teruglo- l vier (het waren er ooit negen), het middenschoolexperiment borgaat, zullen waarschijnlijk ^cele tientallen ouders afhaken. (teruitgang van het aantal leer- kan worden uitgelegd als een van weerzin bij ouders tegen iogelijk middenschool-experi- Maar gezien de waardering van luders van kinderen die de al bezoeken, lijkt het waar- Ijker dat de negatieve publici- er alle conflicten de belangstel- bor het Ashram-college heeft ERDAM (ANP) De Amster- vreemdelingendienst heeft [et recht illegale buitenlanders, wachting van hun uitwijzing, t slot en grendel te zetten. Dit is toegestaan wanneer hun ge houding uit het oogpunt van re orde of nationale veiligheid t is. Het huidige beleid van de idelingendienst is dan ook in I met de wet. Hde de president van de recht- Jn Amsterdam, mr W. J. Borger- nulder gisteren tijdens een kort 4 dat een 18-jarige Turk had npannen tegen de staat der Ne lden en hoofdcommissaris San- Bn de Amsterdamse politie De )nt deed binnen enkele uren lak en gelastte dat de Jonge- ie sinds 18 februari wordt vast- „Jten. onmiddellijk in vrijheid 'Vden gesteld. lofdstedelijke vreemdelingen- stelt de laatste tijd regelmatig V landers, die tegen hun onmid- |E uitwijzing een kort geding II aangespannen, in verzekerde Ing De ervaring zou naar de I van de vreemdelingenpolitie n01 geleerd dat veel buitenlan- ^rt respijt van deze procedure rt. benutten om onder te dul- ot het kort geding is afgehaald zij immers niet worden ver- mr. Borgerhoff Mulder mag echter, louter op grend van lenking. niet tot gevangen- g besluiten. De Turk in kwes- er Ayranci. kan als pleegkind men worden in het gezin van r verblijvende zuster en zwa- heeft op die gronden een ver inning aangevraagd, tot zonder resultaat. Op 5 maart en kort geding waarbij hij eist uitzetting wordt opgeschort, over die aanvrage in hoogste itle is beslist. Eerste prijs en persfoto van het jaar: .Cambodjaanse vluchtelinge met kind' van David Alan Burnett. door Peter Dekkers AMSTERDAM Maar liefst 905 fotografen uit 54 landen dongen dit jaar mee naar een van de hoofdprijzen in de World Press Photo-wedstrijd 1980. Dit waren er aanmerke lijk meer dan verleden jaar. toen 720 fotografen hun werk instuurden. De jury. onder leiding van Guus van der Heijden, directeur van ANP- foto in Amsterdam, stond voor de taak om uit bijna 5000 foto's een keuze te maken. Een taak. die werd verzwaard door het feit dar er dit jaar voor het eerst ook een prijs door de Verenigde Naties ter be schikking was gesteld. De jury was van mening, dat de kwaliteit van het ingeleverde mate riaal hoger lag dan die van het vorig jaar, met uitzondering van sport- foto's. De hoofdprijs van deze wedstrijd kwam op naam van de Amerikaan se persfotograaf David Alan Bur nett voor zijn foto „Cambodjaanse vluchtelinge met baby" Of zo n foto de vermelding „beste persfoto van het jaar" nu ook werkelijk ver- Richard Olsenius uit Amerika maakte een serie getiteld ,Cam- bodjanen die hun land verlaten op weg naar Thailand' waar mee hij eveneens in de prijzen viel. dient, lijkt me twijfelachtig: im mers. wie de publicaties in de vele internationale fotovakbladen een beetje bijhoudt, kan al gauw een aantal foto's ontdekken die deze kwalificatie misschien nog wel meer verdienen. Lang niet iedere foto graaf stuurt zijn werk naar World Press Photo, al worden het er ieder jaar meer. Schilderachtig Uiteraard was er weer veel werk te zien uit de „ellendehoek": de Derde Wereld, en in het bijzonder uit Zuid- oost-Azië, met zijn miljoenen vluch telingen en ontheemden. Het is wreed, maar waar. ellende is vrijwel altijd schilderachtig en steeds min der vaak schokkend; het blijft noodzakelijk, dat we hier in het westen regelmatig met onze goed doorvoede gezichten op dit soort beelden worden gedrukt, maar toch begin ik steeds meer het gevoel te krijgen dat foto's van ellende, oor log en honger steeds meer als doel worden beschouwd en hun werking als middel om mensen daadwerke lijk sociaal te bewegen nagenoeg hebben verloren. Nieuw is ook de Oskar Barnack- prijs voor de beste reportage over hder onderwerp „de mens en zijn omgeving". Deze ging naar de Ne derlandse fotograaf Floris Berg kamp uit Alkmaar met een serie over een atkie van Greenpeace In de categorie portretten haalde hij eveneens een eerste prijs met een fraai portret van Simon Wiesenthal. Minister Van der Klaauw zal de prijzen op 2 aplrl in het Tropenmu seum uitreieken. Dat gebeurt tij dens de opening van de tentoonstel ling „World Press Photo" 1980" Tot september zal de tentoonstelling door Nederland reizen Koningin Juliana komt na haar reis uit Zurich aan bij paleis Soestdijk. Van onze parlementsredactie DEN HAAG (ANP) De CDA-Ka- merleden Beinema en Lansink willen dat minister Pais (Onderwijs en we tenschappen) een eind maakt aan wat zij boemen „gedwongen winkel nering" op de universiteiten. Volgens de Kamerleden komt het voor dat docenten door henzelf geschreven en door commerciële uitgeverijen uitge brachte publicaties als verplichte li teratuur voor tentamens voor schrijven. In schriftelijke vragen aan de minis ter suggeren de Kamerleden dat aan dit verschijnsel een half kan worden toegeroepen via het rechtspositiere glement voor het wetenschappelijk onderwijs. Het auteursrecht zou daarin kunnen worden overgeheveld van de docent naar de universiteit, aldus Beinema en Lansink. EINDHOVEN (ANP) Een Eindhovense politiepatrouille is er in de nacht van woensdag op donderdag getuige van geweest dat op een parkeerterrein in de binnenstad een man werd „neer geschoten". De patrouille had zich verdekt opgesteld en hield een oogje op de geparkeerde auto's. Op zeker moment stopte een taxi waaruit twee mannen stap ten. Het tweetal liep in de rich ting van een geparkeerde auto. Plotseling hoorden de politie mannen een schot. Ze zagen dat een van de twee kennelijk getrof fen op de grond viel. De politiemannen bedachten zich geen moment en renden met getrokken pistolen naar de ver dachte die nog bij zijn slachtof fer stond. Het bleek echter alle maal minder dramatisch te zijn dan de agenten op dat moment dachten. Het schot bleek te zijn gelost uit een pistool dat geladen was met losse flodders. Het slachtoffer had zich voor de grap op de grond laten vallen. Voor de vermeende 19-jarige „dader" en het evenoude en al evenzeer vermeende slachtoffer heeft de grap overigens een min der plezierig staartje. De politie mannen hebben proces-verbaal opgemaakt, onder andere we gens verboden wapenbezit. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vanaf de grondwetsherziening van 1848 tot aan de tweede wereldoor log traden ministers van financiën met enige regelmaat af. In geen enkele geval leidde dat meteen tot het vertrek van het gehele kabinet. Hieronder een opsomming van de afgetreden bewindslieden. E. C. U. van Doom trad af op 5 januari 1854. De re den was het aannemen van een voorstel van ne gen leden van de Tweede Kamer tot afschaffing van het tonnengeld en van de accijns op het geslacht. Hij werd opgevolgd door dr A. Vrolik. Tot 10 juli 1856 bleef het kabinet Van Hall-Donker-Curtius aan. Deze mr F. A. baron Van Hall trad op 23 februari 1861 uit het kabinet Van Hall-Van Heemstra we gens onenigheid in de mi- msterraaad over het presi dium. Hij werd opgevolgd door mr J. S. Lotsy. Drie weken later viel het gehele kabinet vanwege verschil van mening over het kolo niale vraagstuk. O. H. Bletz brak op 27 no vember 1865 met het twee de kabinet Thorbecke. De reden was het openbaar maken van een vertrouwe lijk schrijven. Tot het voortijdig aftreden van dit kabinet op 10 februari 1866 nam mr N. Olivier zijn taak over. In de zeven opeenvolende kabinetten bleef de minis ter van financiën op zijn post. Op 13 juni 1881 dien de mr S. Vissering zijn ont slag in. Hij kreeg in de Tweede Kamer geen steun voor zijn mtwerp tot hef fing van een rentebelas ting. Mr C. T. baron Van Lynden van Sandenburg, die minister van buiten landse zaken was. volgde hem op tot dit ministerie in april 1883 voortijdig af trad. (De Kamer wenste een voorstel tot herziening van de kieswet niet te be handelen). Uit het ministerie Heems kerk verdween op 4 mei Mr M. W. F. Treub: in 1917 terug 1885 W. J. L. Grobbée. Re den van aftreden: ongun stige beoordeling van zijn voorstellen tot verbete ring van de financiële toe stand. J. C. Bloem volgde hem op. Weer ging het gedurende acht kabinetten goed met de bezetting van het mi nisterie van financiën. Kort na de vorming van het kabinet Cort van der Linden trad zijn minister Mr J. A. de Wilde: be zwaar tegen begroting 1940 was gelegd tussen de wets- onderwerpen Ouderdoms renten en pensioenbelas ting. De volgende minis ter. mr dr A. van Gijn. hield het ruim een jaar uit. Hij verdween op 22 februa ri 1917 wegens verschil met de ministerraad over de crisisuitgaven. Toen kwam mr Treub weer te rug. die de rit tot de ver kiezingen van 1918 uitzat. Het toen aantredende ka binet Ruys de Beeren- van financiën. A. E. J. Ber- tllng (op 24 oktober 1914) af, wegens de „buitenge wone omstandigheden tengevolge van de Europe se oorlog." Ook zijn opvol ger, mr M. W. F. Treub, die aanvankelijk minister van landbouw, nijverheid en handel was. legde na an derhalf jaar het bijltje er bij neer. In de Tweede Ka mer werd namelijk een motie van de heer Schaper aangenomen, die vond dat er ten onrechte verband brouck kreeg te maken met een reeks ministers- crises. Zo nam minister van financiën mr S. de Vries Czn. ontslag op 28 Juli 1921 omdat hij geen instemming kreeg voor zijn financiële politiek. Jhr. mr D. J. de Geer nam zijn werk over, niet alleen in dit eerste maar ook in het tweede kabinet Ruys de Beerenbrouck. Daar brak De Geer mee op 11 augustus 1923. Hij had een „afwijkende mening ten aanzien van de vloot-poll- tlek" Na de verwerping van de Vlootwet op 26 ok tober van dat Jaar nam het gehele kabinet ontslag. Er kon evenwel geen nieuw kabinet worden samenge steld. waardoor koningin Wllhelmina genoodzaakt was het ontslag niet in te willigen. H. Colijn nam de plaats van mr De Vries in. Colijn bleef deze post ook bezetten in het daaropvol gende. naar hem genoem de ministerie, dat reeds na zeven maanden struikelde over het amendement- Kersten betreffende het gezantschap bij het Vati- caan. De laatste minister van fi nanciën die tussentijds af trad was evenals mr De Vries een man van A.R.- huize: mr J. A de Wilde. HIJ bedankte als minister op 19 mei 1939 toen het vierde kabinet Colijn aan het bewind was. Hij had bezwaren tegen de samen stelling van de ontwerp begroting voor wat het oorlogsjaar 1940 zou wor den. Ook nu werd H. Co lijn minister van finan ciën, zij het ad interim. Ruim twee maanden later trad het gehele kabinet af omdat men niet eenstem mig was over de financiële politiek in verband met de toenemende werkloos heid. Tot woensdag j.L was nó de oorlog alleen minister Lleftlnck afgetreden als minister van financiën en wel op 1 juli 1952, maar niet om een politieke re den: hij kreeg een belan grijke opdracht van de Wereldbank De laatste twee maanden nam pre mier Drees deze porte feuille waar. Van onze onderwijsredactie ARNHEM De Algemene Vereniging van Schoolleiders bij het Vwo en Avo verwerpt het Ontwikkelingsplan voor het Voortgezet Onderwijs, zoals dat door minister Pais en staatsse cretaris De Jong in oktober Is uitgebracht. Hoewel het plan volgens de AVS tal van Interessante gedachten bevat, menen de schoolleiders toch een duidelijk „nee" te moeten zeggen tegen de uitwerking. Het congres van de AVS. dat gisteren in Arnhem werd gehouden, was ge heel aan het ontwikkelingsplan ge wijd. De leden toonden zich vrij kri tisch op talrijke punten. Zo achtte men het te voorbarig een tweejarige brugperiode in te voeren op basis van dit ontwikkelingsplan. Leerlingen van de lagere school moeten na de zesde klas nog twee Jaar bijeen blij ven. ongeacht hun mogelijkheden. De schoolleiders pleitten voor een Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het PvdA-Kamerlid Van der Doel maakt geen kans met twee moties tegen beperkingen in de berekenings methoden voor uitkeringen ziektewet en WAO. De meerder heid van de Tweede Kamer, CDA en WD, steunt de maatre gelen van staatssecretaris De Graal (sociale zaken). Die maatregelen zullen 1 april ingaan. Het komt erop neer dat bij de bereke ning van de wao-uitkering voortaan geen rekening meer wordt gehouden met loon voor overwerk (het principe bij wao en zw is. evenals bij de ww. dat de uitkering 80 procent is van het laatstverdiende loon) Slechts be perkt zal rekening worden gehouden met loonvergoedingen over reisuren. Bij werknemers die ziek worden ter wijl hun loon voor een groot deel bestond uit tariefverdiensten, zal voor de berekening van de uitkering worden uitgegaan van de gemiddelde tariefverdiensten in de bedrijfstak (dit punt is vooral voor bouwvakkers belangrijk). Voorts zullen part-timers met een baan op niveau van mini mumloon. ook als uitkering gewoon 80 procent van hun laatste loon krij gen. en niet vrijwel 100 procent zoals met minimumloners met volledige oaan het geval is, als gevolg van het feit dat de laagste uitkeringen nooit Joor de „bodem" van het netto mini mumloon mogen zakken Deze bo- DEN HAAG (ANP) - Vorig Jaar heb ben ongeveer zesduizend vreemdelin gen in ons land een bijstandsuitke ring gekregen Minister Gardeniers van CRM heeft de Tweede Kamer laten weten dat hiermee een bij standsbedrag van negentig miljoen gulden was gemoeid. De aan de Kamer verstrekte cijfers zijn geschat Het aantal vreemdelin gen in de bijstand is namelijk niet nauwkeurig bekend iemgarantie vervalt dus bij de wao voor part-timers. De meeste maatregelen hebben in- jtemming van de hele Kamer. PvdA *n PPR kwamen echter met moties tegen het afschaffen van de bodem garantie voor part-timers en tegen de beperkende maatregel bij erg hoge tariefverdiensten. Gisteren hield de Kamer een debatje met de staatssecretaris. Hij wees erop dat voor de ww-ultkering al sinds lang geen rekening meer wordt ge houden met tariefverdiensten boven het gemiddelde. In de praktijk blijkt die regel ook goed uitvoerbaar, ook in de bouw. Wat de part-timers betreft betoogde De Graaf dat indertijd bij de wao de bodemgarantie van de uitkeringen hoog is gelegd omdat anders kostwin ners met een minimum wao-uitkering aanspraak zouden krijgen op aanvul lende bijstand. Dat argument geldt echter niet voor part-timers. Alleen wanneer in een gezin belde partners een halve baan zouden hebben, blijft bij hen bij uitzondering de bodemga rantie van kracht. Van der Doef vond dat het werken in deeltijdbanen moet worden bevor derd. en dat dit natuurlijk niet ge beurt door hun uitkeringsrechten te verminderen. De Graaf geloofde ech ter niet dat er iemand om die reden geen deeltijdbaan meer zou willen zeker uitstel van een schoolkeuze, maar wilden dwingende voorschrif ten voor alle leerlingen vermijden. In het algemeen spraken de deelnemers aan het congres zich uit voor een meer geleidelijk proces van schooi en beroepskeuze Kritiek was er ook op het systeem van differentiatie binnen klassever- band. In een brugklas, waar leerlin gen ongeselecteerd samenwerken, zal een zware wissel worden getrokken op de didactische vermogens van de leraar. HIJ of zij moet er voor zorgen dat alle leerlingen onderwijs krijgen op hun eigen niveau. De schoolleiders achtten dit systeem onuitvoerbaar in brugklassen, waar zowel de toekom stige lbo-leerling als de toekomstige gymnasiast samen zit. Te gemakkelijk De AV8 vond ook dat de bewindslie den op onderwijs al te gemakkelijk denken over de organisatorische pro blemen, die de Invoering van hun ontwikkelingsplan met zich zou meebrengen. Zo is er volgens de schoolleiders nauwelijks nagedacht over de bevoegdheidsregellngen, de verdeling van de leerlingen na de vorming van een of meer samenwer- klngsbrugklassen. Het zwakste punt in het plan was In de ogen van de AV8 de opzet van de tweede fase van het voortgezet onderwijs. Na de tweejari ge brugklas volgt een Jaar vwo en een Jaar havo, die daarna weer worden samengevoegd. De schoolleiders von den tevens dat de bovenbouw van de mavo en de scholen voor lager be roepsonderwijs te weinig uit de verf komt. De schoolleiders pleitten voor een beperkt aantal experimenten, waarin de grondideeën van het ontwikke lingsplan worden uitgewerkt. Deze experimenten zouden dan in het mid den van de jaren tachtig bekeken moeten worden op hun resultaten Rond die tijd worden ook de experi menten met de middenschool geëva lueerd. De AVS wenst op deze uit komsten te wachten, alvorens de Mammoetwet geheel op de helling te zetten De schoolleiders hebben er boven dien moeite mee om de paar Jaar met een nieuw plan voor het voortgezet onderwijs geconfronteerd te worden „Het komt de Interesse van de onder wijsgevenden voor deze op zichzelf interessante materie niet ten goede en het is ontmoedigend voor degenen die experimenten uitvoeren, dfc voortvloeien uit eerder op gang gezet te ontwikkelingen", aldus het AVS- commentaar. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het zal niet meer voorkomen dat afgewezen asielzoekers in afwachting van hun uitzetting maandenlang in een cel worden vastgehouden Dit heeft staatssecretaris Haars van Justitie gisteren aan de Tweede Kamer beloofd. ZIJ betreurde het en noemde het onjuist, dat zulks in het geval van de vier Hongaarse popmuzikanten wel is gebeurd. Volgens de bewindsvrouw was het de bedoeling de Hongaren, nadat hun asielaanvragen waren afgewezen, te rug te sturen naar Italië, waar zij enkele maanden doorbrachten alvo rens naar Nederland door te reizen Aangezien de Italiaanse autoriteiten ondanks herhaald aandringen van Nederlandse zijde niet lieten weten of het viertal welkom was, moest de bewaring telkens worden verlengd, aldus mevr. Haars Diplomatieke weg ZIJ zegde toe. dat in het vervolg langs diplomatieke weg onmiddellijk' om uitsluitsel zal worden gevraagd De staatssecretaris, die over de affaire in het wekelijkse vragenuurtje aan de tand werd gevoeld, zet dat de Honga ren direct na hun vastnemlng is gewe zen op de mogelijkheid van beroep en bijstand door raadslieden. ZIJ hebben dit echter aanvankelijk afgewezen, aldus mevr Haars De bewindsvrouw wist niet of het waar Is dat de Hongaren na terug komst in hun land zijn opgesloten De Nederlandse ambassade heeft daar omtrent geen uitsluitsel kunnen ge ven Mevr Haars zei. dat er ook be richten zijn dat het viertal na een kort verhoor In vrijheid is gesteld

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11