kerncentrales niet sluiten e val van Van Agt kwam te laat Rabobank S Onze ontwikkelingshulp helpt vooral de rijken imermeerderheid over Borssele en Dodewaard: r DE WEEKBLADEN Oostenrijk (ook) oneens met OESO i Nationaal kabinet kan problemen aan veekblad rder: )N voor feral te koop: f3,- Hannie van Leeuwen doet niet meer mee in CDA werkgroep Grote schade na brand in bedrijf ERDAG 21 FEBRUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET ADVERTENTIE spi Ina i Ug| =h' i zui(nze parlementsredactie v JAAG Een meerder en de Tweede Kamer het niet nodig dat de ntrales van Borssele en iard spoedig gesloten Dat bleek in het de- at de Kamer gisteren laar aanleiding van de amp net de kemcen- s Harrisburg in de Vere- Staten. De regerings- n CDA en WD, maar et grootste deel van de tiepartijen PvdA en willen de beide Neder- centrales in bedrijf n, in elk geval geduren- „maatschappelijke dis- over (kem)energie. iscussie moet nog op tomen, en zal twee jaar oordvoerder Van Houwelln- leelde, dat de „risico's voor de ig niet onaanvaardbaar zijn." nerlid verbond aan het stand pen houden", wel enkele irden. De training en deskun-, van het personeel in de kem- s moeten verzekerd zijn. Er is irtdurende controle van het th systeem vereist. Er moet lijn" een oplossing gevonden voor het radio-actief afval pbleem is voor de CDA-fractie on voorlopig niet in te stem- It de bouw van nieuwe kern- L->. jtte drong Van Houwelingen een perfecte organisatie voor peersing. Enkele weken na [merende gebeuren te Harris- d het CDA-Kamerlid ter plek- testeld, dat de organisatie op 1 van crisisbeheersing in „ab- ranorde" verkeerde. jeeld Tijdens het Kamerdebat over de Nederlandse kerncentrales naar aanleiding van de bijna-ramp met een kerncentrale in het Ameri kaanse Harrisburg zaten achter de regeringstafel: (van links naar rechts) minister Van Aardenne (economische zaken), minister Albe- da (sociale zaken), en minister Ginjaar (volksgezondheid en milieu hygiëne). spoedige sluiting. De PvdA-woord- voerder in het „Harrisburg-debat", Voortman. volgde Van den Berg gis teren echter niet. De gegevens, die de Kamer heeft gekregen over de veilig heid van beide Nederlandse centra- vindt echter dat de „op zichzelf gun stige informatie onvoldoende garan ties biedt voor de nabije toekomst." Die minderheid mikt, in het kielzog van de PvdA-voorzltter op sluiting van de twee centrales, zo gauw moge lijk. Ook een meerderheid van de D'66- fractie bleek van mening, dat de uit komst van de maatschappelijke dis cussie afgewacht moet worden. De woordvoerder van de Democraten, mevrouw Lambers, stelde net als Van Houwelingen (CDA) echter wél voorwaarden. Bij de geringste twijfel over de veiligheid voor de omgeving, moeten de kerncentrales tijdelijk worden stilgelegd. Bovendien mag de regering geen enkele stap zetten, die de uiteindelijke beslissing „open houden of sluiten" zou bemoeilijken. Om die reden verzette mevrouw Lam bers zich tegen het verlenen van een vergunning aan de Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij (PZEM), de exploitant van Borssele. De PZEM wil de opslagmogelijkhe den voor radio-actief materiaal „voor maar liefst tien Jaar uitbreiden," al dus mevrouw Lambers. Voortman (PvdA) zei dat de regering de beoogde compactopslag (méér splijtstofsta ven in de huidige opslagruimte) ten hoogste voor drie Jaar mag toestaan. les. boezemen Voortman en een meer derheid van de PvdA-fractie voldoen de vertrouwen in. Een minderheid van de PvdA-fractie, naar verluidt zo'n vijftien man sterk, Vergunning lositiepartijen PvdA en D'66 Intern verdeeld over de vraag tele en Dodewaard al vóór de happelijke discussie dicht PvdA-voorzltter Van den jd deze week in onze krant een pleidooi gehouden vóór WENEN (Reuter) De Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky heeft de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO) verweten een „onjuiste en schandelijke" voorstelling te hebben gegeven van de economische situatie in Oostenrijk. Evenals de Nederlandse regering be weert Kreisky. dat de OESO haar voorspellingen heeft gebaseerd op in tussen achterhaalde gegevens. Het bezwaar van Nederlandse zijde was (is) echter vooral, dat de OESO voor Nederland een stimulerend beleid als therapie zag, terwijl de Nederlandse regering wil bezuinigen om aan de economische teruggang het hoofd te bieden. Volgens de OESO zal de groei van de Oostenrijkse produktie verminderen van ruim vijf procent vorig Jaar tot twee procent dit Jaar. Volgens Kreis ky staat Oostenrijk echter op de drempel van een economische bloei periode. Er zijn tekenen van een ople ving van de wereldeconomie als ge volg van de herbewapening en daar van kan Oostenrijk profiteren, aldus de bondskanselier. Vandaar dat hij vindt, dat de OESO haar rapport maar beter kan intrekken. De regeringspartijen wilden de rege ring echter geen strobreed in de weg leggen. CDA'er Van Houwelingen zag „geen aanleiding om zich te verzetten tegen het verlenen van een vergun ning." Braams (WD) ging verder: de veiligheid van de mensen, die het radlo-actlef materiaal moet behande len, neemt zei hij Juist toe, terwijl er minder nadelen kleven aan het transport naar de opwerkingsfa briek in Frankrijk. Een nieuw contract tussen de PZEM en deze Franse fabriek waar brand stof uit Borssele wordt gescheiden in nog bruikbaar materiaal pn afval kon slechts in de ogen van Braams genade vinden. Dit contract zou ertoe leiden, dat over enkele Jaren radio actief afval uit Frankrijk naar ons land wordt teruggestuurd Een Ka mermeerderheid. het CDA incluis, vond de tijd nog niet rijp voor de behandeling van het wetsontwerp, waarmee dat contract kan worden goedgekeurd. voor spaarders goed nieuws voor spaarders goed nieuws De rentevergoeding op nieuw uit te geven spaarbrieven is als volgt: Spaarbrieven op naam 5 jaar vast10 Va Spaarbrieven op naam 6 jaar vast10 Va Spaarbrieven aan toonder 5 jaar vast10 Spaarbrieven aan toonder 6 jaar vast10 geld en goede raad wijzigingen voorbehouden. limmer Mulder Prof. Goudzwaard: ADVERTENTIE ik de Jonge i de kritiek ijn rol in het TV- jramma 'Denk-beeld'. eet nu wie mijn iden zijn". P. van der en Paul Klare in gesprek een komiek die op zoek aar zijn grenzen, zagen zij zijn nieuwe Itershow. Leuk? Carré gerust zijn. En voor erland is er nog hoop. slagen bij Philips: de e handen van de )ond Van ongeluk crisis: nwagenbewoners als alpop Schilderkunst: ewezen conclusie van ■naine Greer teratuur: Wam de Moor A Alberts Strips: rview met tekenaar Enki Rudolf Gëel. de oon als therapeut in Mulder:. XJynamisch Olympia fefabonnement *•«1 óm Tijd voor 7V, «wldon TR-08 sr postzegel zenden aan de Ti|d ordnummer 6. }PA Amsterdam g na ontvangst acceptgiro ttoementen (dag en nacht, •'n het weekend): W2062 Voor de weekbladen was er deze keer geen lol te beleven aan de binnenlandse politiek. Er waren maandag en dins dag genoeg geruchten op te tekenen in Den Haag, maar het risico dat die door de werkelijkheid zouden zijn in gehaald op het moment dat de weekbladen bij de klanten kwamen was veel te groot. Over de problemen in het ka binet kon eigenlijk niets con creets worden geschreven. De meeste weekbladen hebben de aardigste journalistieke kluif van deze week daarom maar laten liggen. Vrij Nederland Er zijn uiteraard ook wel collega's die er juist weer van profiteren dat de onzekerheid over Van Agt en de zij nen zo lang voortduurde. Zo staat de betrekkelijk tijdloze beschouwing van Jan Stoof over president Carter nu groot opgemaakt op de voorpagl- na van Vrij Nederland. Het ls echt een stuk dat gemakkelijk had kunnen worden uitgesteld als er op het laat ste moment nog Iets uit Den Haag was gekomen. Dat kwam dus niet en zo kon Carter blijven staan. Voor verwijzingen naar de crisis moeten de VN-lezers het doen met een onder schrift van een mooie foto van Van Agt in Hoogeveen en diens eigen dag boekaantekeningen, die eindigen bij vorige week vrijdag met de medede ling dat Frans en Albedil nu „zo flauw doen" dat Je „bijna van een crisis kunt spreken". Wat er verder in Den Haag ook kon gebeuren, op het moment dat kamer lid Jan Pronk werd onderhouden over de commissie-Brandt (ontwikkelings samenwerking) kon hij nog over mi nister De Koning zeggen: „De Koning is een goed politicus. Hij heeft het hart op de goede plaats. Maar hij is geen expert. HIJ laat het werk over aan zijn apparaat." Verder heeft de VN-redactie waar schijnlijk voor een groot deel gebiolo geerd naar Den Haag zitten kijken want ze vult een hele pagina met brieven die naar de Vara zijn ge stuurd en laat een leerling van de school voor de Journalistiek een re portage over de Britse staalstaking maken. En om het gebrek aan inspi ratie nog maar eens te onderstrepen begint Lisette Lewin uitgebreid over de jaren vijftig te schrijven. Ach Ja vroeger De Tijd lipmensen inderdaad willen hebben? Zo doet mevrouw Gardeniers dat ook." Pfaff ls de centrale figuur in een reportage over een slepend kamp probleem in het Brabantse. Een vraaggesprek, nu presentator van een ernstig bedoeld tv-program- ma over het hogere, voor. tijdens en na dit leven. Een levendige gespreks partner die onder meer een mooie tekst weggeeft over columnisten (stukjesschrijvers): „Wat kunnen ze nou: in een krant blazen en 'm laten wapperen." Ben Kroon velt een (negatief) oordeel over het boek van feministe Germai- ne Greer die heeft proberen uit te leggen waarom er vrouwelijke Rem- brandts en Picasso's hebben bestaan. Kroon: 'Eigenlijk zou het een heel plezierig boek zijn geworden als Ger- maine Greer zich niet gedroeg als de coach van DDR-atleten voor wie al leen de gouden medaille telt.' Elsevier Elseviers Magazine doet een poging tot eerherstel van de veel geplaagde Amsterdamse politieman Toorenaar, die in een vraaggesprek wat lelijk doet over zijn superieuren en colle ga's. Over Toorenaar zelf geen kwaad woord. Hoogendljk heeft zich toch maar ge waagd aan een commentaar over het kabinet en stelt parmantig dat CDA- leider Lubbers met de zwarte plet zit. Hij zegt er achteraan dat het „geen goede kaart voor hem" ls. Een over bodige mededeling van de „zwarte plet" is altijd de verkeerde kaart. Het ls maar een voorproefje van het Haagse Jargon (rode kaart, groene licht, politiek plaatje) dat de komen de dagen bij bakken vol over ons heen zal worden gestort „Hartchirurgie: wereldje vol haat en nijd." Zo kondigt Elseviers Weekblad een analyse aan over de Nederlandse hartspecialisten. Het stuk valt wat tegen, want het leunt wel erg zwaar op de verklaringen van de niet geheel onomstreden dr Van der Schaar. De Groene De Groene geeft in een commentaar ruiterlijk toe vorige week wat voorba rig te zijn geweest met de conclusie dat de slag om de bezuinigingen in het kabinet voorbij was. Het blad laat zich door Van Agt en de zijnen echter niet uit het veld slaan en stelt nu zonder omhaal dat rechts „nu duide lijk de overhand" heeft binnen het kabinet. Eens kijken hoe dat volgen de week zal worden uitgelegd. De bejaarde SJors van de AR-rebel- lenclub, De Gaay Fortman, wordt on dervraagd over de monarchie en Oranje. Op de vraag of hij belangrij ke voordelen ziet ln de monarchie, antwoordt hij verrassend nuchter: „Nee. Met zijn gezond verstand is ieder mens toch republikein?". Een moeilijkheid bij een rubriek als deze ls dat Je soms grote sprongen maken moet. Zo moet ik nu van sena tor De Gaay Fortman naar een vrouw van zeer lichte zeden die in De Groe ne aan het woord komt naar aanlei ding van het pas verschenen boek „Hoeren". Of zo'n vrouw haar beroep nu als een vernedering voelt? .Ach ADVERTENTIE In De Tijd geeft woonwagenbewoner actievoerder Boel Pfaff uit Eindho ven een verfrissende analyse van hoe minister Gardeniers het probleem van de kampen oplost: „Ze kunnen het allemaal zo mooi oplossen van achter het bureau. Nou. ik heb niks geleerd, maar die ontslagen bij Phi lips kan ik zo oplossen. Pen en papier, honderd hier aan het werk. tweehon derd daar, en ginds vragen ze perso neel opgelost! Maar ga eens naar die bedrijven en vraag of ze die Phl- Deze week in Hervormd Nederland: Het beleid van minister De Koning beoordeeld: Ontwikkelings samenwerking is armenzorg en exportbevordering Eco nomie: Problemen met deze coalitie onoplosbaar Interview met arts-schrijver Willem Brakman: De mens wordt minder waard Bericht uit een WAO-soos: 'Zelfs gratis willen ze me nog niet hebben' Wet Openbaarheid van bestuur: Overheid krijgt informatieplicht Rouwverwerking: Leven nadat de dood heeft toegeslagen Reportage: Vervuilers zien een markt in eigen vervuiling Udo Lindenberg: Ook linkse musici knielen voor de kassa's De nacht van de poëzie. En: Beroepsverbod in Nederland? Arme landen als pionnen Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6,- Ik weel al voldoende van HN. Ik abonneer me 36.50 per half jaar Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr. 1776, 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegel). Of bel: 070-512111. Overal in de losse verkoop 1,85 nee, zo voel ik het niet. WIJ hadden ons eigen soort feminisme. WIJ had den altijd het gevoel voor onszelf te moeten opkomen, te moeten vechten. Vrouwen uit de vrouwenbeweging zeggen vaak 'prostituées zijn slavin nen'. maar van mijn standpunt uit bezien is het een machtspositie." Hervormd Nederland Hervormd Nederland pakt het mon ster van de falende ontwikkelingssa menwerking weer eens bij de kop. In een commentaar op het rapport van Willy Brandt c.s. staat: „Zo gezien heeft het kapitalisme een Janus-kop: naar ons toe een gezicht met mense lijke trekken, naar de arme landen toe een angstaanjagend monsterlijk gelaat." Naar een analyse verwijst de kop op de voorpagina: „Huidige ont wikkelingshulp sluit verrassend goed aan bij belangen van de rijken". Dat „verrassend" begrijp ik niet zo goed. want uit HN meende ik altijd al te hebben begrepen dat de hulp aan de armen een grote truc was- van de kapitalisten. Raak ls de reportage over een West- dultse beurs, waar vervuilers artike len aanprijzen waar Je die vervulling ook weer mee kan bestrijden. „Dure drukwerken met kleurenfoto's moe ten potentiële kopers lokken. Op deze milleubeurs geen folders van kring looppapier." Nieuwsnet Tito mag het verschelden nog even hebben uitgesteld, zo'n verhaal „Joe goslavië na Tl to" kun Je natuurlijk niet eeuwig op de plank laten liggen. Nieuwsnet heeft het daarom maar op de omslag gezet. Een andere grote naoorlogse leider, Carel Enkelaar van de N08, wordt ondervraagd en geportretteerd. HIJ denkt niet dat ons bestaande om roepstelsel de strijd met de kabels en satelleten ongeschonden uit zal ko men: „Degenen in het huidige bestel die zouden willen opboksen tegen dure professionele en commerciële buitenlandse amusementsshows, ver liezen dat bij voorbaat. ZIJ die tussen ai dat ontspanningsgeweld Iets exclu siefs hebben te bieden, vervullen nog een taak." Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Als „een strikt per soonlijke gedachte" heeft prof. Bob Goudzwaard gisteravond de moge lijkheid van een nationaal kabinet opgeworpen. In een gesprek voor de NCRV-radlo zei Goudzwaard dat de problemen op het ogenblik ernstig genoeg zijn om de vorming van een nationaal kabi net te rechtvaardigen. Het gaat niet om de tegenstelling tussen twee per sonen, Andrlessen en Albeda, maar om harde problemen. Twee miljard bezuinigen lijkt het maximum dat maatschappelijk gezien draagbaar is. Uit het oogpunt van de overheidsfi nanciën ls echter een bezuiniging van Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het oud-CDA-Kamer- ild mevr. Van Leeuwen heeft een maand geleden haar werkzaamheden voor een CDA-werkgroep opgeschort uit onvrede over de verklaring van de vier partijvoorzitters van het CDA Inzake de afloop van het kernwapen debat. Dit is gebleken uit een brief die zij eind Januari aan de voorzitters verzond. Mevr. Van Leeuwen, die bij Ogem werkt, noemt het optreden van de voorzitters uit bestuurlijk oogpunt onaanvaardbaar. Omdat het CDA- bestuur niet over de verklaring is geraadpleegd. 25e meent verder, dat door de verklaring opnieuw beschadi gingen aan mensen zijn toegebracht. Het oud-Kamerlid levert ook kritiek op de ARP-ers Aantjes, Goudzwaard en mevr. Lanlng, die naar aanleiding van de afloop van het kernwapende bat hun werkzaamheden voor de CDA-programcommlssie opschort ten. Ze verzocht ln de brief om een vergadering van het CDA-bestuur om over de gang van zaken opheldering te verkrijgen. vier miljard minstens noodzakelijk. Dat is ook het standpunt van De Nederlandsche Bank en dat stand punt zal de leiding van de bank naar de mening van prof. Goudzwaard ook wel hebben laten blijken aan de kabi netsleden. Tussen die twee of vier miljard zal toch een politieke keuze gemaakt moeten worden. Prof. Goudzwaard, die .zonder politiek motief" zoals hij nadrukkelijk zei) begrip had voor het standpunt van Andrlessen, hoopte dat in dit geval sprake zou kunnen zijn van „wijsheid die verder gaat dan economische deskundigheid". Per soonlijk werd Goudzwaard wel aan gesproken door het pleidooi van Al beda voor een „flankerend beleid", dat wil zeggen: bezuinigingen die be geleid worden door andere maatrege len ln de sociale sfeer ais uitbreiding van de medezeggenschap of een rege ling van de vermogensaanwas Zo'n beleid is naar de mening van Ooud- zwaard nodig als basis om het ver trouwen van de maatschappelijke or ganisaties te verwerven. UTRECHT (ANP) Een felle uit- slaande brand heeft gisteravond een groot deel van een groothandel ln sanitair in Utrecht volledig verwoest. De schade wordt door de bedrijfslei ding geschat op zeker twee miljoen gulden. Door het brandende pvc kwam chloorgas vrij. De politie waar schuwde omwonenden de ramen en deuren gesloten te houden en zoveel mogelijk binnen te blijven. Ondanks deze waarschuwing kwa men enkele honderden mensen af op de enorme rookontwikkeling die di rect na het uitbreken van de brand, rond zes uur, ontstond. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Er hebben zich volgens een politiewoordvoerder geen persoonlij ke ongelukken voorgedaan. ADVERTENTIE Haagse Post HP zet maar weer eens een filmster op de omslag: Al Pacino. Vooruitlo pend op de ministerscrisis wordt de rol van Albeda belicht. Van hem wordt geschreven dat hij liever een loonpauze heeft dan „het botte mes van de bezuinigingen" en dat hij daardoor „scherp stelling" neemt te genover „zijn collega-ministers van de WD en tegenover Andrlessen" De Nieuwe Linie Over het Euro-communlsme is menig pagina in de weekbladen gevuld, maar bestaat het nog wel? De Nieuwe Linie stelt zich die vraag maar geeft er in het bijbehorende artikel niet helemaal antwoord op: er wordt al leen uitgelegd dat de Franse commu nistische leider Marehala weer terug ls gekeerd naar de lijn der Moskou- ge trouwen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9