Met Andriessen niet te sjoemelen Van Agt durft werknemers recht in de ogen te kiiken commentaa super-hond voor flatbewoners 'OUW >PeIriessens ongelijk Tef In economisch beleid partij geïsoleerd ransplanteerd hart had afwijking rwk Bij vragen van klein loonoffer s strauss niet fris weg duiven invallen DERDAG 21 FEBRUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET .rkf imj iel ils roo ftreden van minister Andries- pn financiën heeft het kabi- 'an Agt ruw met de neus ikt op een onmiskenbare le porigheid, die het sociaal- imische beleid van dit kabinet neet af aan heeft gekenmerkt, ivolting daarbij met name om de in in hoeverre het kabinet met nsP'rerend beleid de sociale ers (werkgevers en werkne- zou kunnen tegemoet tre- Van dit beleid zou het afhan- i hoeverre met name de vak stra Pnê bereid zou zijn vrijwillig ean en noodzakelijke loonmati- te komen. Voor het CDA lan nog in het bijzonder de in hoeverre het kabinet er in lagen „een vonkje te laten iringen" (zoals oud-fractie- tter Aantjes het eens uit- je) teneinde de kiezers duide- *\tmaken dat het inderdaad >m meer dan brood alleen. ^|gnoet gezegd: minister An- ^en en in zijn kielzog de ministers hebben van zo'n nooit zo'n hoge dunk gehad, essen bracht deze twijfel tot ikking in de zo langzamer- [age jefaamd geworden zinssnede ;t „realistisch noch gewenst werknemers voor een lange van jaren op de nullijn te oor^'isie leidde er toe de noodza- oge* ombuigingen vooral te zoe- tan i de overheidssector (sociale en overheidsuitga- Van deze zaken kon je als er van financiën in ieder ge- biJ eer zijn. Van de sociale part IC)est Je bet altijd maar weer als>ten, met alle daaraan ver- s. lm risico's. wijfeld zal Andriessen met kei de cenj ïajicilt Un aftreden van Andriessen aat ook een pijnlijk zijlicht op odohtreden van de WD-minis- het kabinet. Zij hebben zich ezefurenc* acbfer Andriessen ge- schjd en wel omdat deze minis- tandpunten innam die de °nj van harte onderschrijft, inl WC* bij de vorige ver- naneen immers niet om een be- lwaingsoperatie van twintig mil- te gulden? In de zomer vorig )ij de samenstelling van de J°^ing 1980 lieten de WD- Jelnprs Andriessen echter in de alleen nu, op het beslissende In ent, gebeurde precies het- vijfeld zullen de WD-mi- I nu het landsbelang aanvoe- aJEN, DEN HAAG (Reuter. Een 46-jarige Britse vrouw pe week na een harttransplan- _Jverleed, had een hart met een Ing gekregen. Dit heeft de lijk- ver in Londen vastgesteld. De lng had vóór de operatie niet n worden ontdekt, omdat ze chtbaar was door het hart zelf (isch te openen. iuw had het hart gekregen van hntigjarige Nederlander die bij ntei srkeersongeluk om het leven i kmen. Chirurg Magdi Yacoub in Den Haag zelf uit en nam vaiee naar Londen. Volgens een loerder van het Haagse zieken- voefad Yacoub zich na de operatie A vreden over het donorhart uit- ëzie i. litgi n etoord voerder van het bemidde- an ntrum voor donororganen Eu- i zij iplant verklaarde dat men er in Igemeen van uitgaat dat het deze over-accentuering van de ge zondmaking van de overheidsfi nanciën het nobele motief hebben gehad daarmee de werkgelegen heid zoveel mogelijk te willen vei lig stellen en zodoende ook het gebouw van de sociale zekerheid. Een nadeel was echter wèl dat zijn eigen CDA-fractie slechts al tegen stribbelend bereid was de minister van financiën op deze weg te vol gen. Zeker even bezwaarlijk was dat er bij de vakbeweging bijna (of in het geheel) geen begrip bestond voor deze benadering. Andriessens beleid overtuigde on voldoende. Voor een deel kwam dat omdat er op zakelijke gronden nogal wat tegen in te brengen was; voor een ander deel omdat het beleid van de minister van finan ciën haaks stond op dat van de minister van sociale zaken, Albe- da. Deze kon zich beter vinden in de beleidslijn om zoveel mogelijk in overleg met de sociale partners tot een aanvaardbaar resultaat te komen. Dit verschil in visie moest zich wel een keer wreken, zeker in een periode van economische neer gang. De lijn-Andriessen mondde onder die omstandigheden immers noodzakelijkerwijze uit in rigou reuze ombuigingen en loondwang. Daarmee plaatste Andriessen zich naar onze mening buiten de gren zen van wat wel genoemd wordt het maatschappelijk draagvlak. Het gelijk van Andriessen zit mis schien in zijn sombere visie op de economische ontwikkeling. Maar die visie is op dit ogenblik nog geen realiteit. Hoe tegenstrijdig het ook moge klinken: de realist- Andriessen heeft zich min of meer buiten de realiteit gewaagd. ren voor hun opstelling. Het heeft echter waarschijnlijk meer te ma ken met hun zitvlees. Het aftreden van Andriessen zou een eerste stap kunnen betekenen voor een wat duidelijker stelling neming van het kabinet. Of het zover komt is echter nog de vraag. Want zoals gezegd: Andriessen was één pool in de tweesporigheid van het kabinetsbeleid, waarvan ook de WD deel uitmaakte. An driessens aftreden is daarom nog niet de oplossing. Bij een eventu eel doorregeren met de VVD zul len daarom grondige afspraken ge maakt moeten worden. Anders zal al spoedig blijken dat de proble men in wezen precies hetzelfde zijn gebleven. door Johan van Workum DEN HAAG Mr. Frans An driessen hoort niet tot de poli tici met wie veel mensen rond het Haagse Binnenhof graag een borrel drinken. Hij maakt geen vlotte contacten, hij heeft een hoge stem, vooral als hij in een debat door de oppositie wordt dwarsgeze ten, en hij maakt een wat ei genwijze indruk. Als minister van financiën was Andriessen een dankbaar object voor po litieke tekenaars: (eigen)wijze enorme brille-ogen boven een klein zuurzuinig mondje. Frans Andriessen Is ook een man die staat voor zijn overtuiging. Zijn „nee" is „nee". Er valt met hem niet op koopmanswijze te sjoemelen. An driessen was ook geenszins geneigd zelf te sjoemelen met zijn overtui ging, ook niet als dat wellicht politiek goed kon uitkomen. Wat dat betreft heeft hij weinig van het flegmatieke die men in calvinistische kring graag de roomsen toedicht. Het kabinet-Van Agt heeft dit giste ren hard moeten ervaren. „Ik ben er diep van overtuigd dat ik het goede doe," zei Andriessen in een vraagge sprek met Elseviers Magazine in no vember 1978. Die overtuiging heeft hij ongetwijfeld de eerste twee dagen van deze week ook gehad. En omdat hij niet geneigd was tegen zijn eigen overtuiging in te gaan, heeft hij zijn consequenties getrokken. Die consequentie heeft alles weg van een soort politieke zelfmoord. An driessen stond in de zaak van het economische beleicj binnen zijn partij nagenoeg alleen. Slechts een klein clubje uit de CDA-fractie was het de afgelopen weken met hem eens. „De zevende WD-minister" werd hij ge noemd, terecht voor zover het het economische beleid betreft.,Zijn gro te opponent is minister Albeda van sociale zaken, ook CDA. Zijn politie ke leider, fractievoorzitter Lubbers, ging al spoedig aan de kant van Albe- da staan, en ook CDA-premier Van Agt koos uiteindelijk meer de zijde van Al be da dan die van Andriessen. hart in goede conditie verkeert als de donor jong is en geen ernstige ziekten heeft doorgemaakt. Het was de eerste keer dat Eurotransplant een hart be middelde. De organisatie is vooral bekend door haar werk met donor- nieren. BOEKELO Uit protest tegen het uitblijven van een veiliger fietsroute hebben scholieren gisteren anderhalf uur een invalsweg van Boekelo (ge meente Enschede) geblokkeerd met fietsen en brommers. De jongeren gingen hiertoe over nadat nog eens duidelijk was gebleken dat het nog wel twee Jaar kan duren alvorend de provincie een fietspad aanlegt. On langs kwam op de bewuste weg een 16-jarige scholiere om het leven bij een ongeval. In pamfletten hebben de jongelui automobilisten gevraagd of ze op het stuk van de weg net buiten de bebouwde kom niet harder willen rijden dan vijftig kilometer. CDA-fractie was hij geworden tot een eenzelvige eenling die wat zuur liep rond te mokken. Het kan echter merkwaardig verke ren in de politiek. Twee maanden later was Andriessen de spil van het nieuwe kabinet. Een kabinet van. CDA en WD trouwens, want de for matie van Den Uyl had alsnog schip breuk geleden. Er was een weinig verheffend gesol met Andriessen aan vooraf gegaan. Den Uyl wilde An driessen nog wel in zijn kabinet, maar beslist niet op de belangrijke post van economische zaken. Mede als ge volg daarvan zit Den Uyl nu nog steeds in het oppositiebankje, en zat Andriessen ruim twee Jaar als minis ter op financiën. In de politieke carrière van Frans Andriessen (50) valt vooral op dat hij die carrière zelf en met vasthoudend werken heeft moeten maken. Hij is niet briljant, en ook niet opvallend creatief in zijn denkwerk. Andriessen kwam in de Tweede Ka mer in 1967. Als specialist voor volks huisvesting moest hij het was het kabinet De Jong (KVP. ARP. CHU en WD) samen met de ARP-specia- list volkshuisvesting Aantjes probe ren het beleid van bouwminister Schut enigszins staande te houden onder de voortdurende aanvallen van het „keffertje" Hans van den Doel (de thans bekende PvdA-professor). In 1971 was Andriessen met Peijnen- burg (de overleden oud-minister) en Van der Sanden (nog CDA-Kamerlid) de politieke bedreven ondersteuning van onderwijsminister Veringa, die Scheurmaker Andriessen bezorgt zijn partij een hoop narigheid, waaronder een wel licht nog onverkwikkelijke voortijdi ge strijd om het lijsttrekkerschap (Van Agt? Lubbers?). Komt er daarna een kabinet met de PvdA, dan zal Andriessen buiten de prijzen vallen. Komt er opnieuw een kabinet met de WD, dan zal het zeer te betwijfelen zijn of zowel CDA als WD zo'n scheurmaker nog in hun kabinets- ploeg wil hebben. Andriessen beseft dat natuurlijk zelf ook allemaal. Toch zette hij door, en waarschijnlijk houdt hij voet bij stuk, zo meende één van zijn politie ke vrienden gisteren. Het is niet de eerste keer dat Andries sen politieke zelfmoord riskeerde om dat hij het niet met zijn overtuiging op een politiek akkoordje wenste te gooien. In de zomer van 1977 wist kabinetsformateur Den Uyl het CDA te winnen voor een economisch be leid met slechts voor vier miljard gulden bezuinigingen. Andriessen vond dat te weinig, en stemde uitein delijk als enige van zijn fractie tegen het economisch akkoord van PvdA, CDA en D'66. (Bij de PvdA stemde overigens ook Duisenberg tegen om dat hij de bezuinigingen te beperkt vond). Anderhalve maand later stem de Andriessen in de fractie opnieuw tegen een formatie-akkoord, nu inza ke de abortus. Bij het slotakkoord, in oktober, maakte hij weer voorbe houden. Andriessen, die toen vijf Jaar politiek leider was van de KVP, moet geweten hebben dat hij zich op deze manier onmogelijk maakte in de ogen van de PvdA. Zijn overtuiging vond hij ech ter belangrijker dan een mogelijke ministerspost, hoe ambitieus hij ook duidelijk steeds is geweest. Mr Frans Andriessen was door eigen toedoen praktisch afgeschreven als politicus aan het Binnenhof. Ook In zijn eigen Van onze redactie economie ROTTERDAM Wat betekent een klein loonoffer nu eigenlijk voor de mensen? Misschien vijf gulden per week, één gulden per werkdag. Als het kabinet dit offer vraagt, durft het iedere werkende man en vrouw recht in de ogen te kijken. De vakbonden kunnen geen solidariteit preken en tegelijkertijd hun portemonnee gesloten houden. Dat zei premier Van Agt gisteren tij dens een lunchbijeenkomst van de Nederlands-Amerikaanse Kamer van Koophandel in Rotterdam. Als we zien, aldus de premier, hoeveel werk loosheid we met een matig loofoffer kunnen vermijden, en wat voor enor me druk op de begroting we daarmee uit de weg kunnen ruimen, dan moe ten de verantwoordelijke leiders zich wel tweemaal bedenken, eer ze de absolute handhaving van de koop kracht voor de modale werknemer tot een heilige koe verklaren. Van Agt erkende dat loonmatigiing die voor de modale man mogelijk uitdraait op een lichte achteruitgang van de koopkracht, geen populaire zaak is. Maar zo. vervolgde hij, wie hel en verdoemenis over dit voorstel uitroept, gaat volledig voorbij aan het doel van deze politiek. „We willen geen offer van de werkne mers omdat we het zo leuk vinden. Nee, we vragen het omdat tegenover ieder half procent algemene loonstij ging, een extra bezuiniging van 700 miljoen aan overheidsuitgaven moet staan. Die bezuiniging zou meer werkloosheid betekenen in een situa tie waar om andere reden ook al een groei van de werkloosheid wordt ver wacht. We durven om matiging te vragen omdat het reëel beschikbare inkomen sinds 1973 Jaarlijks gemid deld met 2,5 procent is toegenomen. bij een gemiddelde economische groei van 1,5 procent." zei Van Agt. en als het buitenlandse investeerders geen schrik aanjaagt. Werkgevers Leningen Tegenover offers van de werknemers moeten volgens Van Agt „echter ook bijdragen van de werkgevers staan. De ondernemers, zo merkte hij op. moeten goed uitkijken dat de werk gelegenheid in Nederland niet terug loopt. Die teruggang mag dan onver mijdelijk lijken, voor de werknemers zou dat ontmoedigend zijn." De be windsman deed een klemmend be roep op alle werkgevers en banken om een beleid dat de Nederlandse concurrentiepositie in de wereld ver betert, krachtig te steunen. Met die steun bedoelde Van Agt dat het be drijfsleven zo goed mogelijk gebruik moet maken van de investeringsmo gelijkheden in ons land. In verband met het loonoffer vroeg Van Agt verder nogmaals aandacht voor de vermogensaanwasdeling, de VAD. Hij zei te herhalen wat hij in november ook al bij de metaalwerk gevers had gezegd, namelijk dat een effectieve VAD een noodzakelijke aanvulling is op een loonmatigings- politiek van langere duur. Effectief is een VAD alleen, meent Van Agt als de werknemers zien dat het werkelijk iets voor ze betekent, als de onderne mers de VAD niet zien als een straf. Eerder in zijn rede had Van Agt uit drukkelijk verklaard dat het kabinet er niet aan denkt begrotingstekorten te dekken door te lenen op buiten landse kapitaalmarkten, zoals som mige andere westerse landen wel doen. We willen dat niet, merkte de premier op omdat we dan aan het einde van de rit „draconische maatre gelen" moeten verwachten Van Agt toonde zich ook geen voor stander van een stimulering van de Nederlandse economie door verho ging van de overheidsuitgaven, wat de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwlkkellng(OESO) onlangs heeft gesuggereerd Dat kon misschien in 1973 maar op het ogen blik is de toestand compleet anders. Toen was er een fors overschot op de betalingsbalans, nu een tekort De premier besloot zijn rede met op te merken dat wie beweert dat de koopkracht voor modaal kan worden gehandhaafd en dat overheidsbezui nigingen onnodig zijn, demonstreert van de huidige situatie niets te begrij pen. Naar de mening van Van Agt heeft de gemiddelde burger dat be grip wel tot lijsttrekker voor de KVP was uit geroepen en de partij van 42 naar 35 zetels zag omlaag tuimelen. Veringa werd ziek en verliet na de formatie- Biesheuvel de Kamer. Andriessen volgde hem op als KVP-fractlelelder Het kabinet Biesheuvel viel al na één jaar. De KVP had geen zin meer in avonturen met goedogende maar minder ervaren politici als lijsttrek ker. en Andriessen moest de partij nu leiden In de campagne. Het was de bikkelharde polarisatiecampagne van Den Uyl (PvdA) tegen Wiegel (de nieuwe ster van de WD). Andriessen kamde voor deze gelegenheid de kuif die hij sindsdien gehouden heeft Maar zijn partij werd geschoren: van 35 naar 27 zetels, een verlies van acht In koud een jaar tljds. Biesheuvel won in 1972 de verkiezin gen. maar net als Den Uyl vijf Jaar later verloor hij de formatie. Hij hield het aan het Binnenhof voor gezien, en Aantjes volgde hem op. Opnieuw ont moette Andriessen toen Aantjes voor een gezamenlijke klus. de formatie van het kabinet-Den Uyl en daarna het overeind houden, vier Jaar lang, van de christen-democratische ge dachten in de 'alles moet anders* show van de socialistische premier Andriessen en Den Uyl hebben elkaar nimmer goed gelegen. Dat komt mede door de vasthoudendheid waar mee Andriessen zich kweet van zijn nieuwe taak. ook als hem dat minder populair maakte aan het Binnenhof. Door stug volhouden had Andriessen zich een bedreven politicus gemaakt In december begon hij aan een heel nieuw vak. dat van minister van li nanclën. Andriessen was Jurist maar met veel inzet en de gedegen onder steuning van een bekwaam ministe rie leerde hij sneL HIJ moet het niet steeds gemakkelijk hebben gehad. In het kabinet trof hij de briljante econoom en prater Pais. die als WD-ideoloog wel achttien miljard gulden bezuinigingen had ge predikt, maar als minister van onder wijs uit een totaal ander vaatje begon te tappen. Op een keer waagde Andriessen het erop en startte het gloedvolle econo mische betoog dat de ambtenaren hem hadden geleerd met een verhan deling over de geleerde Keynes De jurist Andriessen vergiste zich echter in de uitspraak, en Pais aarzelde geen moment met de dodelijke opmer king: ..Keynes spreek Je uit als Keens en niet als Kiens." Aanvankelijk succes Het nieuwe kabinet Van Agt kondig de bij zijn optreden meteen een nieuw bezuinigingsplan aan. In Juni 1978 kwam het. „Bestek 81". Er was veel scepsis over de haalbaarheid van dit plan. Er waren al zoveel voorne mens tot bezuinigingen gestrand in politieke onhaalbaarheid en einde loos afdingen en afpellen dat er wei nig van over was gebleven Maar Andriessen boekte aanvanke lijk succes. De meest omstreden be zuinigingen die op de sociale uitke ringen en de salarissen van overheidspersoneel bleven over eind. Dat is stellig vooral het gevolg van de vasthoudendheid van de mi nister van financiën. Maar bij de op stelling van de rijksbegroting 1980. in de zomer van vorig Jaar, moest An driessen onder druk van Lubbers „de zeventiende minister" veel wa ter in de Bestek-wijn doen. De versomberde economische voor uitzichten die zich rond Kerstmis af tekenden, brachten Andriessen tot een nieuwe en verwoede poging het Bestek-beleid weer te versterken. Hij gelooft nu eenmaal in de noodzaak van dit beleid. Andriessen probeerde het kabinet en de coalitie voor vol dongen feiten te plaatsen met zijn stelling dat „drie vier miljard" zou moeten worden omgebogen. Op nieuw met aanvankelijk succes, want Van Agt viel hem breeduit bij Maar oppositieleider Den Uyl fleurde hele maal op. en herhaalde in de Kamer voortdurend en met traag uitgespro ken nadruk dat bedrag van „drie vier miljard." Den Uyl wist wel hoe taai de politieke praktijk is, waarin zulke mooie en krasse voornemens langzaam maar zeker worden gemangeld Andriessen heeft het moeten meemaken dat het hem niet lukte die taaie praktijk de baas te blijven. Hij nam ontslag Een beleid dat naar zijn diepe overtuiging funest is. kan hij niet voor zijn ver antwoording nemen. Illllllllllll! Dat is natuurlijk het vervelende van een hond: hij moet steeds uit, vooral als Je net geen puf hebt, hij moet elke dag geborsteld wor den, het hoogpolig tapijt zit gere geld vol hondeharen (en je kleren ook als het dier erg aanhankelijk is), soms zou Je wensen dat hij niet kon blaffen, en aldoor pens voor 'm te moeten halen is ook geen lolletje om nog maar niet te spreken van de lucht die het spul verspreidt. Een grote hond op een stads bo- venhuisje is niks gedkan, en ei genlijk zouden er voor zulke stads-afmetingen passende hon den „gemaakt" moeten kunnen worden. De Engelsen hebben dat begrepen. Hondenfokkers schij nen daar al aan het denken te zijn gegaan over het fokken van zo'n pas-toe-ras, vooral nu een krant een prijsvraag heeft uitge schreven voor het beste „ont werp". De beloning is niet hoog honderd gulden— maar mocht ie mand de prijs ooit winnen, dan kan hij op een formidabele afzet van het nieuwe ras rekenen. De hond is er nog niet. een naam voor het beestje wel: midi. Een kenner, althans de adviseur van de verenigde hondenvoerprodu- centen, heeft alvast zo'n beetje beschreven aan welke eisen de „mldi-hond" moet voldoen: hij moet dus in kleine stadswonin gen passen, mag weinig verzor ging vragen, moet kortharig zijn vanwege die hoogpolige vloerbe dekking, hoogstens veertig centi meter hoog zijn, mag toch nog 17'/j kilo wegen en moet met een kort wandelingetje rondom het woonblok tevreden zijn. De midi moet een echt gezelligheldsdier wezen, maar toch waaks als een herder, en dient de goede kwali teiten van andere rassen in zich verenigd te hebben. Een ideale hond is dat nog niet. Je kunt Je een super-midi voor stellen, die ook in één- of meer- mans-hulshoudens moet passen waar overdag niemand thuis is, en dan ook tot veel meer in staat moet zijn dan hierboven opge somd is. In Londen is er al eentje een herder, luisterend naar de naam William die vanachter een niervormig bureau namens zijn Amerikaanse baas or ders uitdeelt over kopen en bie den op de beurs. In werkelijkheid is dat andersom, want de baas heeft zijn zaak alleen op naam van zijn hond laten zetten, omdat niemand hemzelf dan ergens voor verantwoordelijk kan stel len. Onbruikbaar dus voor ons doel. Een super-midi zou bij voor beeld zelf uit moeten kunnen gaan en meteen een brood en een flesje melk meenemen. En hoe handig zou het niet zijn als hij een schepje kon meedragen om z'n eigen rommel in de goot te scheppen, en een parapluutje om droog te blijven natte honden geven vaak een sterke lucht af. Natuurlijk zou hij zich zelf ook weer binnen moeten laten, en als het kan alvast de aardappelen opzetten of de afwas doen. Voor bezitters van zo'n super-hond een aangemane thuiskomst na een dag van hard werken, vooral als het dier ook nog de telefoontjes van die dag heeft beantwoord en netjes genoteerd, de was heeft kunnen aanpakken en afrekenen en later op de avond het bad kan laten vollopen. Kortom: een onzinnig idee dus van die meneer Alan Walker, die Londense adviseur. Mensen die zo'n hond zouden willen, moeten maar een robot aanschaffen. Wij houden het gewoon op onze krombenlge Pekinees, die wel iets kan, maar niet veel wil, die blaft als hij zin heeft en uit moet als niemand zin heeft. Daar heeft hij als hond recht op f tiEé' Geen super-midi, dexe robuuste Amsterdamse caféhond, ook ai lijkt hij juist de glazen gespoeld en een kaartje gelegd te hebben, en ook ai hebben klanten hem voor de gein even een brand weerhelm opgezet. Wel kan Bo ris heel goed op de zaak passen als de baas even weg is, en dat is al heel wat waard. Uitslagen van opinie-onderzoe ken zijn vaak boelend om te le zen, maar leuk voor de betrokke nen zijn ze lang niet altijd. Uit bij voorbeeld het onderzoek dat het instituut Gallup voor de Engelse bond van stomerijbazen heeft ge daan komen de Engelsen als smeerpoezen tevoorschijn, en dat hadden ze zelf vast niet ver wacht: meer dan de helft blijkt de laatste drie maanden geen en kel kledingstuk naar de stomerij te hebben gebracht, en vijftien procent van de Engelsen komt van z'n leven niet in zo'n bedrijf Schokkend en onfris, vinden on derzoeker en reinigingsbazen, maar dat diezelfde Engelsen mis schien wel thuis een heleboel zelf schoonmaken, dat is niet in hen opgekomen. Van het bericht dat Franz Strauss is overleden, zal de Duit se CSU niet opkijken. Weliswaar heet de leider van die partij zo, maar die heeft een naamgenoot in West-Dultsland die uit een be roemde familie stamt en om deze Strauss gaat het; bovendien heet die andere er nog Josef bij De Franz Strauss die in Oar- misch-Partenklrchen is overle den, is 83 jaar geworden en was de enige zoon van de componist Richard Strauss. Zelf heeft deze Franz niets gecomponeerd; tij dens zijn vaders leven was hij diens privé-secretaris en na Ri chards dood heeft hij de nalaten schap beheerd. Wat is er al niet geprobeerd om de massa's duiven weg te Jagen en weg te houden van vooral gro te. statige gebouwen, die hun sta tigheid stukje bij beetje verliezen door de enorme vervulling die de duiven teweeg weten te brengen? Er is geprobeerd de dieren met enge geluiden uit luidsprekers angst aan te Jagen, de „pil" is door hun voer gemengd, ze zijn afgeschoten, in netten gevangen, maar niets hielp afdoende. Alleen duiven-etende roofvogels schij nen enig effect te hebben. De Amerikaanse stad Oklahoma lijkt nu een goedkope en zeer eenvoudige methode gevonden te hebben: nepslangen. Vijftig groene en zwarte namaak-ser- penten zijn in levensechte hou ding op de uitstekende lijsten boven de ingang van het gouver nementsgebouw in het centrum van de stad geposteerd, waar ze alles en ledereen met hun ontblo te giftanden lijken te bedreigen. Maar de enige die ze afschrikken, zijn de duiven. Die blijken zo bang voor dit produkt van de plastic-industrie, dat voor zover de bewoners van Oklahoma City zich herinneren, de marmeren trappen van het gebouw voor het eerst vrij van dulvepoep zijn. Invallen van Alexander Pola die hij in de Varaglds als Varaforis men presenteert: En nu bij de OOEM maar hopen, dat de niet gedane zaken wél een keer nemen Voor de Russen ligt dat weer anders: De Russische leiders zullen nu misschien wel denken, dat dat Afghanistan achteraf bezien tóch niet zo'n goede inval was

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5