ikening tram een lezer 5 ouw commentaar"parlementparlementairpARLementariërsp.arlementarismeparleme nm 'huisaap' nu weer echt thuis m SShtlijsten Het kleine CDA (1) Het kleine CDA (2) Het kleine CDA (3) Het kleine CDA (4) Agenda et r niet de eerste - uitvaart ,G 19 FEBRUARI 1980 TROUW/KWARTET Redactie: Hans Goslinga, bijdrage: Bram Pols gaande volmacht gering heeft gisteren een voorstel tot wijziging e loonwet ingediend bij het parlement. De nde wet verschaft de regering te beperkte gdheden. In wezen kan de regering slechts een vriezing van beperkte duur afkondigen: een zing voor maximaal een half jaar wanneer het J3*! »nen betreft, en een bevriezing van maximaal "ijk^ar wanneer het bepaalde soorten arbeidsvoor- :n betreft. and ►01" staande loonwet is aan het eind van de jaren tl O) na ruim twintig jaren waarin de lonen sterk van af centraal werden bepaald, voortgekomen uit' loefte aan een meer vrije loonvorming via cao- wel pandelingen. Nu, na tien jaar ervaring, kan i.3» vastgesteld dat de beperkte bevoegdheden in jzlnj wet voor de regering, te kort doen aan de van woordelijkheid die een regering in bepaalde idigheden te dragen heeft. Zo is in 1974 en in al eens tijdeljik de loonwet gewijzigd om de I 'g soortgeljke bevoegdheden te verschaffen als ezel steld in het wetsontwep van gisteren. Wij er dan ook mee instemmmen dat ook voor de e situatie de regering eigenlijk meer bevoegd- d t( zou moeten hebben dan zij op grond van de ngs^nde wet bezit, slis Aide it huidige wetsontwerp schiet de regering echter l?™!r doo Wij hadden na de aankondigingen van tsz'J^e een voorste' verwacht om de regering, in 1976, in staat te stellen de arbeidsvoorwaar- )or de rest van 1980 te kunnen voorschrijven. f lelijke wetswijziging derhalve, die voorziet in elijkhei'd van gedetailleerde loonmaatregelen erkte duur. regering nu echter wenst, is een wetswijziging mbepaalde termijn. En dat niet alleen: ook ele loonvoorschriften worden niet aan een v^biji eer eld sen hanihi arm n stre Ir idat termijn gebonden, zoals onder de oude wet met de simpele loonbevriezingen wel het geval is. Wat de regering derhalve van het parlement vraagt, is een volmacht om, als de regering dat noodzakelijk mocht achten, een loondictaat te kunnen afkondigen voor onbepaalde termijn, in principe eventueel zelfs voor jaren. Zo'n vergaand mandaat is echter niet noodzakelijk om de regering in staat te stellen de situatie van 1980 te beheersen. De regering loopt met dit wetsvoorstel vooruit op de „raamwet op de inkomensvorming". De opzet voor deze wet is voor advies naar de SÊR gestuurd. Dat advies is nu in wording. Er is echter nog niets bekend geworden over de richting waarin het zal gaan. Alleen al daarom lijkt het ons voorbarig om op deze grondige herziening van wetgeving op gebied van loon- en inkomensvorming vooruit te lopen. Ook al kan, na tien jaar loonwet, worden vastgesteld dat zo'n grondige bezinning wenselijk is. Het is ook onjuist om op die herbezinning vooruit te lopen. Het wetsvoorstel dat gisteren is ingediend, zal. haast-je rep-je moeten worden afgehandeld goed gekeurd dan wel verworpen door het parlement, want de wetswijziging heeft weinig zin meer als zij niet toegepast kan worden op 10 maart, de datum dat de huidige loonpauze afloopt. Er is dan geen tijd en geen rust voor meer fundamentele afwegingen. Het gaat er nu om hoe de ontwikkeling op korte termijn het best gestuurd kan worden. De regering had niet de verdenking op zich mogen laden van de situatie misbruik te willen maken door ingrijpende zaken voor de langere termijn door het parlement te willen persen. lijna niet te geloven. In een tijd waarin de leeglopen als gevolg van de daling van het jncijfer moeten leerplichtige kinderen maan- op een wachtlijst staan voordat ze een plaats iol kunnen krijgen. Waarom? Omdat ze af zijn uit Turkije of Marokko en het Neder ig niet machtig zijn. ligenlijk beschamend dat een welvarend land onze niet in staat blijkt elk leerplichtig kind te yaar het recht op heeft. Alle mooie verhalen opvang van anderstaligen op Nederlandse klinken ineens een stuk minder overtuigend, loort dat een stad als Utrecht tientallen maanden lang op straat laat staan. begin van het kort geding dat Turkse ouders tegen het Utrechtse gemeentebestuur hadden aange spannen is nog net op tijd een oplossing gevonden. De kinderen kunnen eind deze maand toch naar school. Maar onbeantwoord blijft de vraag hoe het zover heeft kunnen komen, dat ouders via de rechter moeten afdwingen wat voor ieder Nederlands kind sinds de invoering van de leerplichtwet in 1901 een vanzelfsprekende zaak is. Het wordt tijd dat alle betrokkenen (het ministerie, de gemeentebesturen en de besturen van bijzondere scholen) maatregelen nemen om dit soort wantoestanden in de toekomst te voorkomen. Buitenlandse kinderen hebben niet alleen recht op onderwijs, gezien hun aanpassingsproblemen verdie nen ze zelfs extra goed onderwijs. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Binnen het grote CDA opereert met groeiend succes een klein CDA en dat zint de christen-demo craten die de eenheid boven alles gaat niet. Wat besluiten zij dus in hun wijsheid? Zij verklaren dat kleine CDA de oorlog. Het blazoen van de eenheid moet op 11 okto ber 1980 onbevlekt aan het volk getoond kunnen worden. Wat is wijsheid? Christen-demo craten die beseffen dat organisa torische eenheid nog geen politie ke eenheid betekent, vinden het onwijs. Want hoe maak je een club •belangrijk? Door er flink en veel op te schelden. En wat is je winst als je die club vernietigt? Dat je een dosis élan en kwaliteit verliest en, niet in het minst, een aanmer kelijke groep kiezers. Zo'n verkla ring is daarom dom en kortzichtig, vinden ze. Dat kleine CDA is de werkgroep „niet bij brood alleen". Twee jaar terug begonnen als een bezin- ningsclubje van een handvol ver ontruste CDA'ers die vonden dat het grote CDA te veel afdwaalde van het verkiezingsprogram, uit gegroeid tot een sterke pressie groep van zo'n 800 sympathisan ten. In maart houden ze hun eer ste openbare congres. De christen-democraten die met dit fenomeen de strijd hebben aangebonden zijn prof. Steen kamp, voorzitter van het grote CDA, en het christelijk-histori- sche duo Van Leeuwen en Van Leljenhorst. De laatste kan zich erop beroemen als eerste voor de werkgroep te hebben gewaar schuwd. Hij schreef half november: „een soort schaduw-CDA als waak hond moet gezien worden als een bedreiging van datgene wat met vereende krachten wordt op gebouwd. Wanneer men zich tegen een dergelijke organisatie niet verzet, hoe zal men dan willen voorkomen, dat er ergens anders een centrumgesprekgroep of even tueel een rechts van het midden colonne ontstaat." Dat was nog vóór de kernwapen debatten, die in de korte geschie denis van de werkgroep een be langrijk keerpunt vormden. Er is in dat kleine CDA toen heel seri eus met de gedachte gespeeld om het grote CDA te verlaten. Dat deed men bewust niet. Wel werd besloten in de volle open baarheid te treden. Een advertentiecampagne, een open brief aan het CDA-bestuur en de aankondiging van een eerste openbaar congres in maart. Het effect bleef niet uit. Terwijl Goud zwaard in Canada op zijn wonder zat te wachten, verdrievoudigde zich het aantal leden van de werk groep tot 800. Je mag aannemen, dat deze ont wikkeling bij de eenheidsdenkers binnen het grote CDA het angst zweet heeft doen uitbreken, want begin februari heropende CHU- voorzitter Van Leeuwen de aan val. Een preek in drie punten in zijn Unieblad. Punt 1. De basis wil het CDA en vindt dat we in de top nou eens moeten ophouden met het telkens weer opwerpen van nieuwe hin demissen op de fusieweg. „Ik weet uit ervaring, dat men in ons land heel vaak al helemaal CDA denkt." Punt 2. Vanzelfsprekend zal er binnen het CDA verschil in den ken zijn over politieke onderwer pen. „Helemaal niet erg, politieke' koekoeks-eenzang is niet nodig," maar de discussies moeten wel gevoerd worden in de officiële CDA-organen. Het CDA mag de werkgroep „niet bij brood alleen" dus niet erkennen. Punt 3. Er tegen aan. mensen. „Vergeet niet dat we al bezig zijn aan de bouw van ons aller CDA- huis. Dat is het symbool en de werkelijkheid van de komende fusie." Kort daarop verklaarde prof. Steenkamp, de huisvrouw van de Nederlandse christen-democratie, dat zo'n klein CDA ook niet kan, en in zijn spoor treffen we weer Van Leijenhorst, bij wie de krijgs zuchtige taal het gemakkelijkst uit de pen vloeit. Hij schreef dit weekeinde in zijn partijblad: „dat deze collonne zelfs een eigen congres gaat hou den is in het licht van de fusie en de afspraken die daarvoor zwart op wit gemaakt zijn een volstrekt onverteerbaar gebeuren." Hij noemde het ook „bepaald fnui kend voor de zo sympathieke ak- tie 'CDA-onder-één-dak', waar voor zovelen aan de basis zich zo enthousiast inzetten." En dan volgt een oproep die je niet anders dan als een oorlogsverklaring kunt uitleggen: „het CDA kan dit niet met lede ogen aanzien." Deze verklaring komt tijdig, want het grote CDA heeft zijn houding tegenover het kleine CDA nog niet bepaald. Na een eerste verken nend gesprek met een delegatie van de werkgroep, in november, bleken de meningen in het CDA- bestuur verdeeld. Een minderheid, de AR-vertegen- woordigers, staat sympathiek te genover het kleine CDA, vindt dat Je dat een plaats moet geven in het grote CDA. Een meerderheid, de leden van KVP- en CHU-huize, staat in meerdere of mindere mate afwijzend tegenover de werkgroep en wil deze in geen geval een soort erkenning geven. Vrijdag over een week zou een standpunt bepaald moeten wor den, waarbij de vraag dus is: isole ren of integreren. De werkgroep wil dat haar be staan binnen het CDA als legitiem erkend wordt. Secretaris Jan Eer beek, een jeugd- en gevangeni spredikant uit Den Haag: „Het CDA is een pluriforme (veelkleuri ge) partij. Wij hebben het CDA- bestuur gevraagd: bent u dat met ons eens, en zo ja, wilt u daar dan de consequentie uit trekken en onze groep als legitiem er kennen?" Dat lijkt er niet in te zitten. Van de CHU mag het zelfs helemaal niet. „Ik denk, dat zulke reacties voort komen uit een gevoel van bedrei ging. Maar ik geloof juist, dat wij, een versterking van het CDA zijn. En trouwens, onze werkgroep heeft inmiddels zo'n omvang, daar kan het CDA niet meer omheen." Toch zou het in uw visie niet gek zijn als de werkgroep kon worden opgeheven. Uw bestaan zou toch eigenlijk overbodig moeten zijn? „Ja. maar je zit nu eenmaal met het gegeven dat een grote volk spartij de neiging heeft naar het centrum af te glijden. En als je nu kijkt naar de restauratietenden- zen in het CDA, dan is de werk groep hard nodig." Toch is het een vreemd verschijn sel, een partij binnen de partij, met een eigen organisatie, eigen congressen. „Binnen zo'n grote partij kun Je de koers niet aan de wind overlaten. Waakzaamheid zal geboden blijven. We blijken ook in grote behoefte te voorzien. Veel mensen kunnen in het plaat selijk CDA-verband niet uit de voeten, die staan daar alleen of met enkelen. Dat vraagt dus om een coördinatie van gelijkge zinden." Dreigt de werkgroep niet een al ternatieve ARP te worden? „Om dat we daar van begin af aan be nauwd voor waren, hebben we ons opengesteld voor leden van alle drie de partijen. Er zitten nu veel rechtstreeks CDA'ers en KVP'ers in de groep. De laatste tijd hebben zich ook een aantal CH-mensen aangemeld. Erg opvallend, omdat het tot dusver erg moeilijk was in die kring ingang te vinden." De ARP-invloed lijkt nochtans groot, zo niet dominant. Het con gres van „Niet bij brood alleen" in maart gaat praten aan de hand van een brochure „daar komt het op aan", die beschouwingen bevat over hoe christen-democratische politiek er in de Jaren '80 zou moe ten uitzien. Auteurs? Een indruk wekkend rijtje AR-kanonnen: Aantjes, Goudzwaard. Van Ruller. Von Meijenfeldt en Verku.vl. De overige twee komen van KVP-hui- ze: Van Bijsterveld en Fiolet. Spreker op het congres is Goud zwaard. Kan men zich bij de ARP voorstel len. dat ze bij KVP en CHU onrus tig worden en gaan meppen? Een door de wol geverfde mannenbroe der: „Het is natuurlijk hardstikke dom. De geschiedenis herhaalt zich. De KVP wist zich in de Jaren '60 ook al geen raad met de chris ten-radicalen. Die zijn er uiteinde lijk uitgestapt en hebben de PPR opgericht. In de ARP is het door de wijsheid van de leiding nooit tot brokken gekomen." „Ja, Bas de Oaay Fortman is er uitgestapt, maar de Gaayen zijn nu eenmaal eigenzinnige typen. Maar vrijwel alle AR-radlcalen van toen zitten nu in de Kamer Biesheuvel en Veerman riepen in die tijd: uitstekend die bezinning, dat geeft nieuwe impulsen, jullie zijn het zout in de pap, dat hebben we nodig. Biesheuvel meende daar geen bal van, maar hij hield de radicalen wel binnenboord." „Steenkamp en Van Leijenhorst zouden bij hem in de leer moeten gaan. Dat is veel wijzer dan te roepen: Jullie zijn schurken. Ten eerste, maak Je de club daar be langrijk mee en ten tweede loop je het risico, dat ze eruit stappen. De groep kiezers die in deze mensen nog vertrouwen heeft, raak je dan ook kwijt." Een vracht onderwerpen deze week in de Tweede Kamer. In het oog springen: het beleid van mi nister De Koning van ontwikke lingssamenwerking (vandaag), de veiligheid van de kerncentrales (morgen), de levering van korvet ten aan Indonesië en de proble men rond de illegale gastarbeid (waarschijnlijk overmorgen). Don derdag een spoeddebat gevraagd door de PvdA, over de vraag of dienstplichtigen wel rechtmatig naar Libanon worden gestuurd. In het vragenuurtje die dag wordt staatssecretaris Haars van Justitie aan de tand gevoeld over het uit zetten van vier Hongaarse asiel zoekers. De Eerste Kamer komt vandaag niet bijeen. parlementpaRlementairparlementariërsparlementarismeparleme htft Roos is van de fles af. ze heeft een moeder en de uitgebreide familie heeft haar volledig geaccepteerd. Dat zou niets bijzonders zijn, ware het niet dat Roos geen men senbaby. maar een jonge chim-- pansee is. Een maand of tien ge leden werd ze in Burgers Dieren park in Arnhem geboren en bij haar eigen moeder weggehaald; die was doof en niet in staat om de kleine naar behoren te verzor gen. Zoals dat vaker met moeder loze dieren gaat, kwam ook Roos in het gezin van iemand van het dierenpark terecht, in dit geval dat van directeur Anton van Hooff. Daar kreeg het aapje op tijd het flesje, schone luiers, vol doende slaap en wat er verder bij een liefdevolle verzorging komt kijken. Op die manier wordt zo'n diertje meestal gezond groot, maar er zit een nadeel aan vast: een „huis aap" wordt nooit door zijn eigen soort meer geaccepteerd en kan dus niet naar de kolonie in de dierentuin terug. Bioloog dr Frans de Waal kwam toen op het idee te proberen de flesvoeding aan een andere apemoeder over te dragen. Een experiment dat een wereldprimeur bleek, waar door Burgers dierenpark dan ook het middelpunt van de belang stelling van dierentuinen in vele landen is geworden. Een pleegmoeder voor Roos was al gauw gevonden: de 20-jarige Kuif die zelf tot haar verdriet al diverse Jongen heeft verloren. Na-apen bleek makkelijker ge zegd dan gedaan: Kuif keek de kunst van het fles-geven niet af van de verzorgster die het haar keer op keer voordeed. Met belo ningen als appels, bananen en vijgen deed Kuif wél wat er van haar verwacht werd. Na ongeveer een maand had ze de baby volle dig geadopteerd en kon ze haar met de fles voeden. Ze deed het perfect, zoals het publiek de afge lopen maanden viermaal per dag kon controleren, als Roos zich verslikte, haalde Kuif zelfs auto matisch de fles uit haar mond. De rest van de 27 dieren sterke chim pansee-kolonie (de grootste ter wereld in een dierenpark) mocht langzaamaan aan Roos wennen en heeft het jonge dier, toen het zo ver was. zonder enig misbaar in haar midden opgenomen. Tante Kuif zal de komende Jaren nog wel vaker een pleegkind te verzorgen krijgen, nu ze zo han dig met de fles weet om te sprin gen. Een chimpansee kan wel veertig jaar worden, dus Kuif heeft de tijd nog. Er is trouwens nog wel een wijfje in de groep, dat leergierig is, gemakkelijk in de omgang en ook geschikt om voor moeder te spelen. Directeur Van Hooff vindt het bovendien noodzakelijk om het experiment nog eens te herhalen, ondat hij de wetenschappelijke waarde van het eerste nog niet groot acht. Er is nog geen vergelijkingsmateri aal en de proef met Roos en haar pleegmoeder zou best een uitzon dering op de regel kunnen zijn, zegt hij. Bioloog De Waal meent dat het experiment ook heel goed mogelijk moet zijn bij andere apensoorten als gorilla's en orang oetans. Er staat ons dus mis schien nog heel wat nieuws uit Arnhem te wachten. Roos zal zich het hoofd voorlopig nog niet over het accepteren van „vreemde" soortgenoten hoeven breken. De eerste vier jaar is ze nog helemaal onder de hoede van haar tante Kuif, zoals elke Jonge chimpansee de eerste jaren di rect afhankelijk is van de moeder. Die Amerikaanse psychiater, van wie we kort geleden meldden dat hij het houden van een huisdier zo bevorderlijk voor de gezond heid van herstellende zieken Getuige het schalkse lachje op zijn meestal zo sombere en zor gelijk doorgroefde gelaat houdt minister Albeda van sociale za ken zich hier bepaald niet met bezuinigingsvoorstellen bezig. De matroos Albeda is dan ook een gans ander man dan de mi nister: in het uniform is hij een carnavalsvierder als alle ande ren in deze dagen. Hij wordt hier geflankeerd door medematrozen Wallis de Vries (links) en Van Eekelen, respectievelijk staats secretaris van erm en van defen sie. De drie varensgezellen wa ren eregasten van Prins Ray mond d'n Tweede in Maastricht. En wat de leut betreft: daar werd niet op bezuinigd. zich tegelijk met het fokken van katten bezig. Wong Mau, zijrf ori ginele Burmees. zat altijd naast hem op het spreekuur. Het kan de verrukte reactie van zijn pa tiënten op de kat geweest zijn die hem er toe bracht vooral de over spannen vrouwen van zakenmen sen onder zijn patiënten een kat- in-verwachting mee te geven. Thompson ging er van uit dat een patiënte tegen de tijd dat ze een heel nest Jongen had grootge bracht, haar eigen zorgen radi caal vergeten zou zijn. Aldus een viertal Britse Burme- zen-kenners in het vijf Jaar gele den bij de Londense uitgever Batsford verschenen boek „The Burmese Cat". Het boek is niet In het Nederlands verschenen. vond, blijkt lang niet de eerste te zijn die met zulke ideeën rond loopt. Vijftig jaar geleden al was er een andere Amerikaanse medi cus, de voormalige scheepsarts Joseph C. Thompson, die Jaren in het Verre Oosten had doorge bracht. HIJ zou zelfs een poosje monnik in een lama-klooster in Tibet geweest zijn, en kwam in San Francisco terug in gezel schap van een Burmese kat die hij cadeau gekregen had. HIJ ves tigde zich als psychiater en hield Vanavond klokslag twaalf is het gedaan met het carnaval. Drie dolle dagen van pret zijn dan ten einde. Om dit feit te accentueren en om de feestvierenden te wij zen op het feit dat Aswoensdag begonnen is, kennen de inwoners van Slttard het onlangs in ere herstelde gebruik van 't Maske begraven. Precies om midder nacht stelt zich op het Sittardse Marktplein een lange stoet van treurenden op. Voorafgegaan door drumbands die plaatselijke carnavalsliederen in treurtempo soelen, vertrekt de stoet naar de Oude Kogelvanger op de Kollen berg te Sittard, alwaar een plech tige uitvaartdienst plaats heeft. Hier wordt een masker afgelegd om bij het schijnsel van fakkels zijn rustplaats in te nemen. Aan het graf worden nog enkele korte redes uitgesproken. Daar op volgen een minuut stilte het moeilijkste onderdeel van de plechtigheid en het leggen van bloemstukken op het graf. De Slechtigheid wordt met het Llm- urgs volkslied afgesloten. De or ganiserende vereniging De Man der, waarvan de leden als begra fenisondernemer in stemmig zwart gekleed gaan, weet al met zekerheid te melden dat een erfe nis ontbreekt, zodat de achterge blevenen de gebruikelijke koffie tafel met haring thuis dienen te gebruiken. Geen vrijheid Spaanse ou ders mogen hun baby's geen „ex travagante. voor personen onge schikte. onbetamelijke of subver sieve naam" geven, zoals de Spaanse wet zegt. De ouders die naar de rechter in de MadriJeense voorstad Fuencarral stapten om hun dochtertje alsnog onder de naam Libertad (vrijheid) bij de burgerlijke stand te kunnen in schrijven, kregen hun zin dan ook niet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5