Ouders staan pal voor gymnasium Tekening van een iw rouw Commentaar 'Nieuwbouw ziekenhuis zaak van Antillen zelf' 'de vluchteling' hield je wakker dwongen overplaatsing (1) A Iwongen overplaatsing (2) d-Holland trekt subsidie ling monumentenzorg in Gemeentepersoneel vaak bedreigd met agressie Minister en staatssecretaris vinden opwinding overbodig Van der Stee woedend op Kamerlid f? li zesling stinklucht lang getafeld rjAG 15 FEBRUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET kun is natuurlijk een hard gelag ee ieer een werkgever de beslis- >r va neemt zijn burelen te sluiten lie 200 kilometer noordwaarts te openen. Weegt het voor- vanzo'n beslissing welop te- uPd; k nadelen van het in de steek van huis en haard. kinde- c lie op een nieuwe school moe grootouders die achter moe- en noem maar op. zaki 'g gf n die achtergrond is het nau- de berbazingwekkend, dat msgisteren gepubleceerde ge rij ns meer dan de helft van de ng ij nemers van de centrale direc- m de PTT er weinig voor voelt de komende jaren naar het n te verhuizen. Wie had er lijk een andere uitkomst ver- ig iders gezegd: alweer vijf jaar :n, toen de beslissing werd de< nen de rijksdiensten te sprei- op die manier de beschik- bare werkgelegenheid wat eerlij ker te verdelen, was dit gegeven ook niet onbekend. Een beetje bestuurder had toen ook al wel kunnen voorzien, dat werknemers bepaald niet staan te juichen bij het vooruitzicht van een verhui zing. De feiten zoals ze nu bekend zijn geworden, zijn daarom niet nieuw, ook al wordt nu gesugge reerd alsof zij een volkomen nieuw licht op de zaak werpen. Het enige nieuwe feit is, dat voor het eerst in de officiële stukken ernstig rekening wordt gehouden met de mogelijkheid dat veel PTT- ers die niet naar het noorden wil len verhuizen waarschijnlijk geen vervangende werkgelegenheid in Den Haag kan worden geboden. Daarmee dreigt de hele opera een min of meer gedwongen karakter te krijgen. De keuze is immers; meegaan, of een wachtgeldrege ling accepteren. :s Ci Cu: dwongen karakter voegt aan An r^u'z'n8 een grimrr»g trekje nger waarover in het verleden p de chijnlijk te lichtvaardig is ge- Tegenover de protesten van verhuiswillige PTT'ers werd het vrijwillige karakter on- pt. En daarop nu, blijkt behoor,iik te bebben ver* diet jurs chzelf behoeft dit echter nog Pfl8 reden te zijn nu maar van de izing af te zien. Daarvoor er andere zwaarwegende be- i op het spel, waarvan de cu, aamste wel is, dat de rege lt zich eenvoudig niet kan en Anl lermitteren het noorden des 'n kou te ®aten staan eke westie illustreert overigens gevaarlijk hpt is met ingrij- beslissingen al te lang te sollen. Er is de afgelopen jaren eindeloos overlegd. Dat is nuttig en nodig. Het overleg schiet echter zijn doel voorbij, wanneer min of meer als onderstroom de gedacht gaat postvatten, dat van uitstel wel afstel zal komen. Hoezeer dit het geval is geweest blijkt wel uit het feit, dat de PTT zich dezer dagen overrompeld heeft gevoeld door de mededeling van het kabinet dat de verhuizing per 1 juli (n.b. een half jaar later dan was voorzien) zou moeten be ginnen. Het kabinet heeft die uit stelgedachte kennelijk laten rij pen. Dat is fout geweest. Het zal ons niet verbazen, dat juist daarom de animo om zelfs maar aan een verhuizing te denken sterk is afgenomen. Des te pijnlijker is het, dat nu waarschijnlijk op grote schaal het wapen van dwang nodig zal zijn. [HAAG (ANP) Provinciale p van Zuid-Holland hebben gis- besloten de subsidieregeling «JBde restauratie van monumenten öP ekken. Deze maatregel achtten lodzakelijk om aan de groeien- ^jorten van het fonds voor monu- nrestauraties een einde te ma- t ingang van volgende week kn geen nieuwe subsidieaanvra- leer in behandeling genomen, ilgemene stemmen werd dit el van Gedeputeerde staten romen. De provincie betaalt deelte van de subsidies die de ies van CRM en volkshuis- en ruimtelijke ordening voor enten toekennen, moment zou bij honorering le lopende aanvragen een te- itstaan van ruim zeven miljoen Er is daarvoor bijna twaalf n nodig, terwijl dit jaar vier n beschikbaar is. Gedeputeer- iten vreesden dat dit gat nog zou worden als zij niet ingre- i^fclle lopende aanvragen zullen ■"—behandeling worden genomen. It ook voor de verzoeken die bij de provincie zijn terecht- maar voor het eind van ïk door de ministeries zijn urd. :M (ANP) De gemeente heeft gisteren bij de directie PTT in die gemeente ophelde- aagd over het voorkomen ]n blauwzuurgas in vracht die regelmatig worden gelost expeditie-knooppunt van de de Arnhemse wijk Het Broek, it blauwzuurgas wordt gewag kt in een intern rapport van de 9 fsgeneeskundige dienst van de Arnhem. Deze versoepeling werd bepleit door zes leden van de CDA-fractie. Zij za gen het te plotseling intrekken van de regeling als een aanslag op de rechts zekerheid van de subsidieaanvrager. De provincie wil zich met het intrek ken van de regeling tevens beraden over een nieuw provinciaal monu mentenbeleid. Voorstellen voor dit nieuwe beleid worden in april ver wacht. DEN HAAG (ANP) Agressie is een veel voorkomend verschijnsel bij ge meentelijke diensten en bedrijven die dagelijks contact hebben met het pu bliek. Bijna elke dienst wordt hier mee geconfronteerd. Voor sommige is er zelfs sprake van een chronisch pro bleem. Aldus luidt de conclusie van een rapport over agressie tegenover gemeentepersoneel dat de Haagse commissie bescherming ambtenaren heeft uitgebracht. Het rapport is aan geboden aan B en W van Den Haag. De commissie is van mening dat met behulp van tv-circuits en andere vei ligheidsmaatregelen agressief gedrag kan worden voorkomen. De commis sie wijst het dragen van wapens van de hand omdat dit een escalerend effect kan veroorzaken. Voorts raadt zij aan bij de opleiding het gemeente personeel een aantal vaardigheden bij te brengen opdat men in de toe komst niet met open mond staat wanneer agressief gedrag wordt getoond. door Piet Hagen DEN BOSCH Als we minister Pais en staatssecretaris De Jong mogen geloven, zal het gymnasium niet verdwijnen. Maar de landelijke ouderraad van de zelfstandige gymnasia is daar allerminst gerust op. De onlangs bekend geworden plannen van de regering zijn volgens de ouderraad een bewus te aanslag op het toch al zo bedreigde gymnasium. Om het gevaar te keren zullen de ouders van gymnasiasten op 23 febru ari een manifestatie houden in Den Bosch. De dag daarvoor zullen verte genwoordigers van de ouderraad een gesprek hebben met staatssecretaris De Jong. Volgens de staatssecretaris is alle op winding overbodig. „Berichten als zou ik van plan zijn het gymnasium te laten verdwijnen of de klassieke vorming praktisch onmogelijk te ma ken, zijn volledig uit de lucht gegre pen". zei hij vorige week op een ou deravond in Leeuwarden. Enkele da gen eerder verklaarde minister Pais op een bijeenkomst van de WD in Groningen, dat ook hij pal stond voor het gymnasium. Lijden de voorstanders van het gym nasium dan aan achtervolgingswaan zin? Laten we eerst de feiten op een rijtje zetten. Sinds de invoering van de mammoet wet (1968) gebruiken we de term „voorbereidend wetenschappelijk on derwijs" (vwo). Daaronder vallen gymnasium en atheneum. Beide schooltypen hebben een A-richting (waarbij het accent ligt op de talen) en een B-richting (waarbij het accent ligt op wiskunde en natuurweten schappen). Er zijn nog maar weinig zelfstandige gymnasia en athenea. In de meeste plaatsen zijn scholengemeenschap pen gevormd, waarin beide schoolty pen zijn opgenomen. Op dit moment zijn er 39 zelfstandige gymnasia met 15.700 leerlingen. Daarnaast zijn er 287 gymnasiale afdelingen op scho lengemeenschappen. Alles bij elkaar haalt ongeveer zes procent van de middelbare scholieren een gymna sium-diploma. Ongedeeld Sinds 1972 zijn veel vwo-scholen er toe overgegaan om de grenzen tussen de vier bestaande richtingen (gymna sium A en B, atheneum A en B) op te heffen. Er wordt dan gesproken over „ongedeeld vwo". Het voordeel is dat leerlingen een grotere vrijheid heb ben bij het samenstellen van hun vakkenpakket. Ook op een deel van de zelfstandige gymnasia is het on derscheid tussen de A-en B-richting vervallen. Het ongedeelde vwo was aanvanke lijk een uitzondering op de bestaande regel. Maar inmiddels is het aantal scholen met ongedeeld vwo zo groot geworden, dat staatssecretaris De Jong het nodig vond deze uitzonde ring tot regel te verheffen. Als zijn voorontwerp van wet het haalt, wordt het gedeelde vwo uitzondering. En daar begint de pijn voor de zelfstan dige gymnasia. Om te beginnen wil De Jong de ter men gymnasium, atheneum en ly ceum uit de wet laten verdwijnen. Alle scholen moeten zich dan officieel vwo-school noemen, al mogen ze er tussen haakjes best „gymnasium" achter zetten. Voor een school die zich sinds mensenheugenis gymnasi um noemt is dat niet leuk, maar on overkomelijk is dit bezwaar niet. Erger is dat de opheffingsnorm en passant wordt opgetrokken. Nu is het zo dat een subsidie van een gymnasi um in gevaar komt, wanneer het aan tal leerlingen in de twee hoogste leer jaren enkele jaren achtereen beneden de 16 zit. Het voorontwerp dat nu op stapel staat maakt daar 30 van. Een school, die een tijd lang niet meer dan veertig, vijfenveertig kinderen in de eerste klas heeft, loopt al het risico te verdwijnen. Als deze bepaling op dit moment kracht van wet had. zouden vier, vijf zelfstandige gymnasia ter stond voor opheffing in aanmerking komen. Economie Een tweede bedreiging schuilt vol gens drs. J. Th. K. Marcelis, een rec tor van het Stedelijk Gymnasium in Utrecht en voorzitter van de belan gengroep gymnasiale vorming, in de nieuwe verplichting om het vak eco nomie in te voeren. Als dit vak in de eerste vier leerjaren een plaats op het lesrooster moet krijgen, gaat dat van andere vakken af. Aan de moderne talen die op zelfstandige gymnasia al iets minder uren hebben kan moeilijk worden geknabbeld. Wiskunde en de natuurwetenschappen verdragen ook nauwelijks inkrimping. Wat ligt er Staatssecretaris De Jong meer voor de hand om dan opnieuw het mes te zetten in de klassieke talen? „Zo worden Latijn en Grieks steeds meer in een uitzonderingsposi tie gedrongen", waarschuwt de heer Marcelis. Volgens de heer Marcelis is het niet waar dat op gymnasia alles bij het oude kan blijven, zoals staatssecreta ris De Jong suggereert. Op de gymna siale afdelingen van scholengemeen schappen krijgen de oude talen steeds meer de status van facultatief vak. De leerling die daarvoor kiest moet sterk in zijn schoenen staan. Zeker het Grieks zal daardoor in de verdrukking komen. Op de zelfstandige gymnasia wordt de ositie van het Latijn in de brugklas verzwakt, zegt Marcelis. Nu geven deze scholen allemaal nog Latijn in de eerste klas. Dat mag in de toe komst nog wel, maar dan alleen op scholen waar dit voorheen ook het geval was. Alweer: Latijn in de brug klas wordt niet verboden, het wordt als uitzondering getolereerd. Opgeschrikt Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, |ury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzi|de vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon te verlengen tot twee jaar In de eer ste klas mag dan geen Latijn meer gegeven worden, omdat de doorstro ming van de ene naar de andere school zo onmogelijk wordt In de tweede klas zou ter keuze Frans of Latijn worden aangeboden de con clusie is duidelijk de klassieke talen worden teruggedrongen naar de bo venbouw van het voortgezet onder wijs. Drs. Fr. Claasen, secretaris van de landelijke ouderraad van zelfstandi ge gymnasia, vindt een dergelijke ontwikkeling in strijd met het begin sel van de vrije schoolkeuze „On danks alle pogingen van de overheid om het zelfstandig gymnasium te la ten verdwijnen, is deze schoolvorm de laatste jaren snel gegroeid", zegt hij. „Een steeds grotere groep ouders kiest bewust voor het zelfstandig gymnasium, deels omdat ze een klas sieke opleiding vanaf het twaalfde jaar waardevol vinden, deels omdat ze hun kind graag naar een kleine, overzichtelijke school sturen. Maar de overheid negeert die wens van de ouders en doet keer op keer voorstel len om het zelfstandig gymnasium de nek om te draaien". De heer Claasen vindt het onbegrij pelijk dat de regering zo'n haast maakt. „De mammoetwet is pas in 1968 ingevoerd. Het ongedeeld vwo bestaat pas vanaf 1972. Overal zijn experimenten gaande. Maar in plaats van rustig de uitkomsten van al die nieuwe ontwikkelingen af te wachten komt de regering met plannen waar van niemand de praktische uitvoer baarheid kan garanderen. In de laat ste twee klassen van de lagere school is het al moeilijk alle kinderen van uiteenlopende begaafdheid bij elkaar te houden. Moet je dan ook in het voortgezet onderwijs kinderen die daaraan toe zijn een gymnasiale op leiding verbieden. Als we die kant op gaan. ben ik bang dat het aantal particuliere scholen snel zal toene men. Dan kunnen alleen ouders met geld hun kinderen bieden wat zij no dig vinden". Overwinning Het is duidelijk dat de voorvechters* van het zelfstandig gymnasium de strijd niet gauw zullen opgeven. Bij de totstandkoming van de mam moetwet hebben zij hun eerste over winning behaald, toen het Latijn in de brugklas werd toegestaan tegen de uitdrukkelijke wens van minister Cals in. Jarenlang hebben zij gestre den tegen het verdwijnen van Frans in de brugklas. Tot op dit moment met succes. Zullen zij ook de nieuwe bedreiging van het gymnasium kun nen afwenden? Het lijkt bijna uitgesloten dat het gymnasium geheel ongehavend uit de strijd tevoorschijn komt. Ook in andere landen hebben de klassieke talen een of meer veren moeten laten. Het Grieks is ln veel gevallen hele maal afgeschaft. De ontwikkeling in de richting van een middenschool heeft bijna overal geleid tot een ver schuiving van de klassieke vorming naar de hogere leerjaren. Ook in Ne derland koerst het parlement in de richting van een langere brugperiode. waarbij de keus van de leerling langer open blijft. Wat dat betekent voor het zelfstandig gymnasium laat zich ra den. Als Pais en De Jong volhouden dat het gymnasium niet zal verdwij nen. moeten zij eerst maar eens uit leggen welk gymnasium zij bedoelen Want zij hebben kennelijk een ander schooltype op het oog dan de lande lijke ouderraad. Misschien zou de achterdocht bij de voorstanders van het zelfstandige gymnasium minder groot zijn. als zij een half jaar geleden niet waren opge schrikt door het ontwikkelingsplan voor het voortgezet onderwijs, dat door staatssecretaris De Jong en mi nister Pais als bijlage is toegevoegd aan de rijksbegroting voor 1980. Dit stuk. dat nog voor de zomer door de Tweede Kamer behandeld zal wor den, stelt voor de brugperiode voor alle scholen van voortgezet onderwijs Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van der Stee (Antilliaanse zaken) heeft ontkend, dat hij zou proberen Curacao een nieuw ziekenhuis op te dringen. Hij viel gisteren in de Tweede Kamer woedend uit naar het PvdA-kamerlld mevr. Jabaaij, die hem met vragen over dit (nog papieren) project bleef bestoken. „U staat een maximale hoeveelheid onzin te verko-, pen en u strooit verdachtmakingen rond die u niet kunt waarmaken," briest hij. Van der Stee werd nog woedender, toen mevr. Jabaaij ongestoord bleef doorgaan met het stellen van vragen. „U stelt zulke suggestieve vragen dat het lijkt alsof hier sprake van de grootst mogelijke corrupte troep die denkbaar is." Hierop snelde de socia list Pronk naar de microfoon. „Die suggestie is op geen enkele manier gewekt." merkte hij op. Mevrouw Jabaaij ging minister Van der Stee in het debat te lijf op een voor de Kamer vrij ongebruikelijke wijze. Zij noemde een opmerking van de bewindsman op gegeven moment „belachelijk" en besloot haar betoog met de woorden: „Meneer de voorzit ter, ik word daar niet goed van." De bespreking van de ziekenhuis- kwestie leidde ertoe, dat minister Van der Stee de toezegging deed de gang van zaken rond dit project te genover de Kamercommissie voor Antilliaanse zaken uitvoerig uit de doeken te doen. Hij zei op voorhand dat er thans nog geen enkele beslis sing is genomen over verbouw van het bestaande hospitaal of nieuw bouw „Dat is een zaak voor de Antil len zelf Het is verre van mij hen iets op te dringen." aldus de bewindsman. Voorwaarde Volgens de minister heeft de Antili- aanse regering hem in de zomer van '78 gevraagd de reorganisatie van het Sint Elisabeth hospitaal, hetzij door verbouw, hetzij door nieuwbouw, te financieren. HIJ heeft zich daartoe in beginsel bereid verklaard. Van der Stee erkende, dat hij daarbij de voor waarde heeft gesteld dat hangende een beslissing geen nieuwe investe ringen in het bestande hospitaal zou den worden gedaan. „Om het risico te vermijden, dat die investeringen ach teraf weggegooid geld zuden zijn," zei hij. Volgens Van der Stee is er reeds lang een discussie over de vraag of het Elisabeth hospitaal nog op redelijke wijze functioneert „Het is oud en versleten, te groot en de gangen zijn te lang." Mevr. Jabaaij noemde deze voorstelling van zaken „belachelijk" Ze zei.dat dat eerst maar eens moet worden onderzocht. Volgens haar kan Curacao zich zo n kolossaal ziekenhuis niet permitte ren. De exploitatiekosten zouden te hoog zijn en de tarieven zouden moe ten worden verdubbeld. Volgens haar kan worden volstaan met een opk napbeurt van het bestaande hospi taal. Minister Van der Stee zei, dat er thans naar twee experts wordt ge zocht die nader moeten bestuderen of nieuwbouw dan wel verbouw nodig is. Hierbij zal ook nader worden beke ken wat de gevolgen zijn voor de" tarieven. Volgens hem staat er op dit moment nog niets vast. UTRECHT (ANP) Op het spoortra ject Amsterdam-Alkmaar is gister middag de 6-jarige Anja Slom uit Amsterdam onder een trein gekomen en gedood. Het ongeluk gebeurde net even buiten Amsterdam, nabij de Hembrug. Het kind heeft waarschijn lijk op of vlak langs de spoorbaan gelopen. Dit heeft een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen meegedeeld. I o Net op het hoogtepunt van de film. als „de vluchteling" voor de zoveelste keer bijna door zijn achtervolger gegrepen werd. dwongen de natuur én de span ning hem zich even van de televi sie te verwijderen, herinnert een collega zich die in die jaren '60 nog een tiener was. De nacht na een uitzending kon hij er haast niet van slapen, zo spannend was de Amerikaanse serie „The fugi tive". waarin de juist overleden acteur David Janssen (49) de hoofdrol van de onschuldig ver oordeelde en ontsnapte man speelde, die bij ons een jaar en in Amerika zelfs vier jaar moest blijven vluchten totdat eindelijk de echte boef ontmas kerd werd. Op 14 september 1966 begon de Avro met de serie, die nog lang vóór De familie Bellamy. De ge broeders Hammond, de Forsyte Saga. de Onedin Lijn. Coronation Street, De familie Ashton. Sam. Dagboek van een herdershond, Het ziekenhuis. Ik Claudius. Ed ward en mrs. Simpson. Elisabeth R De kleine waarheid. Bart je. Sil de strandjutter en zelfs nog vóór Peyton Place week in. week uit. een ongekend aantal kijkers aan de buis gekluisterd hield. Het moeten er. naar schatting van de dienst Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS. wekelijks ongeveer 4 400.000 geweest zijn. en dan zijn de kijkers jonger dan vijftien jaar. nog niet eens meegeteld Het verhaal mag bij fervente kij kers uit die jaren bekend worden verondersteld: dr. Richard Kim ble (David Janssen) is wegens moord op zijn vrouw ter dood veroordeeld, maar hij heeft het natuurlijk niet gedaan. Hij weet te ontsnappen, waarop een mee dogenloze jacht op „de vluchte ling" begint. Barry Marse speelde de niets ontziende achtervolger, de éénarmige inspecteur die ken nelijk nog maar één doel in zijn leven heeft: dr. Kimble eigenhan dig in de kraag grijpen. In elke aflevering heeft de achtervolgde nét weer een beetje rust in een volgende stad. een andere staat, wordt hij nét op handen gedra gen door de bevolking waarvoor hij iets groots verricht heeft, of heeft hij nét een vriendin gevon den die wel iets in hem ziet. als de hardnekkige inspecteur weer op duikt. En daar gaat de dokter opnieuw, rennend over spoor bruggen. liftend en op treinen springend, want hij moest het ook nog zonder eigen vervoer doen. Er leek geen eind aan te komen. Toch kwam dat eind voor de Ne derlandse kijkers in feite nog drie jaar te vroeg. Na negentien afle veringen bleek dat ze in Amerika na vier jaar aan de ontknoping toe waren. Om te voorkomen dat lang voor het einde heel Neder land al zou weten hoe het met dr. Kimble afliep, besloot de Avro na het zomerseizoen 1967 (zonder vluchteling) op 21 september van dat jaar een dubbele aflevering uit te zenden, waarmee de zaak- Kimble werd afgerond. En zo za gen wc toen allemaal al vrijwel tegelijk met de Amerikaanse kij kers dat de echte moordenaar de achtervolgende politieman was en de onschuldige vluchte ling in ere hersteld werd. Zucht. Uit Eindelijk gerechtigheid David Janssen was niet. zoals ons vaak is wijsgemaakt, van Neder landse, maar van Britse afkomst. Hij heette zelfs geen Janssen, maar David Harold Meyer, naar zijn joodse vader; zijn moe der was een Ierse. Janssen was de naam van zijn stiefvader Lang hebben zijn fans toen niet hoeven treuren. Ze zullen hem zelfs gauw vergeten zijn, omdat in diezelfde maand nog, op 27 september 1967, de Avro met een andere successerie begon. Peyton Place. Helemaal op zijn gemak liet Da vid Janssen zich in juni 1978 nog in de buurt van de Amsterdamse Westerkerk fotograferen. Hij was toen ook al lang geen „vluchteling" meer, maar werk te mee aan de Amerikaanse t.v.- produkiie „Het Woord", die in New York, Londen, Parijs, Rome en Amsterdam is opgenomen. Het is nog niet zeker of Het Woord, waarin ook Joop Dode- rer een kleine rol heeft, ooit in ons land zal worden uitge zonden. Het gaat nog steeds goed met de zesling die vorige maand in de Italiaanse stad Florence geboren is. Uitstekend zelfs, zeggen de artsen van het ziekenhuis, waar de twee meisjes en vier Jongetjes verzorgd worden. Twee baby's liggen nog in de couveuse, maar zijn daarom niet minder gezond. Ze wegen alleen nog net niet vier pond. zoals hun broertjes en zus- Je. maar dat zal niet lang meer duren en daarna mogen de twee ook gewoon in een gewoon ledi- kantje. Zolang de kleintjes in het ziekenhuis moeten blijven, lo geert hun uit het naburige Bib- biena afkomstige moeder bij fa milie, vlakbij het ziekenhuis Het plan is al veel eerder geop perd. maar nu Is het in praktijk gebracht: een fabrikant in Texas heeft een capsule met een stink dierstankje in de handel ge bracht, dat een perfect middel heet te zijn om aanranders te verjagen èn op te pakken. Een echte stinklucht dus. die vrou wen volgens het bijgesloten ad vies aan hun b h. of aan hun nachtjapon moeten vastmaken, de gave capsule dus. Valt een aanrander aan, dan is één keer knijpen fin de capsule) genoeg om onmiddellijk een vreselijk af stotende stank te verspreiden, waardoor de aanvaller gelijk de benen zal nemen. Maar de sterke arm zal hij toch niet makkelijk kunnen ontlopen, omdat de stin kende vloeistof dagenlang aan lijf en kleren zal blijven hangen. Aan zijn slachtoffer ook. maar dat heeft er een speciaal spul voor dezelfde prijs 20 bij gekre gen. waardoor de vrouw zichzelf en haar kleren zó weer schoon heeft Misschien een aardig idee. maar de politie is er niet zo geluk kig mee de ervaring heeft ge leerd, dat dergelijke grappen een aanrander juist extra woedend en gewelddadig maken. Ook Olo- ria Levin van het Amerikaanse rijksinstituut ter voorkoming van aanranding vindt de stank capsule maar niks De vrouwen kunnen beter zelfverdedigings technieken aanleren en zelfver trouwen kweken, zegt ze. Boven dien loopt Iedere „stinkerd' nu gevaar voor een aanrander te worden aangezien. Dagelijks fris wassen Is nu dus de boodschap voor alle Amerikaanse mannen. In De Bleekpost, personeelsblad van KTV v/h O. J ten Cate. ein digt het verslag van de op 14 december vorig Jaar gehouden vergadering van de onderne mingsraad zo: „De OR-voorzltter dankt de heer Geeslnk voor de woorden, en zegt dat hij daar graag straks tij dens de gezamenlijke maaltijd bij Het Tolhuis op terug zal komen. Vervolgens wordt de ver gadering om 16.30 uur ge schorst." Dan volgt er een streepje. En meteen daar onder: „De voorzit ter heropent op 4 Januari 1980 te 13.00 uur de vergadering." Ze hebben daar wel erg lang geta feld i

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5