oer niet akkoord met uitmergelingstactiek' Drukkerij De Boer verkoopt Unieboek Verlies Begemann 6,5 miljoen Grafische industrie zoekt 1370 mensen ï-Sedrijven moeten meer actie nemen in China uitse staat scheldt 'okker schulden kwijt Steenkoolproduktie verdubbelt in 20 jaar jukman valt uit naar Brussel en Den Haag Vergadering Aan Bührman Tetterode Financiële hulp bij herstructurering Jij splitsing van VFW i iropees budget 0 miljoen omlaag Hogere produktie kantoormeubilair Show British 'Nieuw soort mijnwerker nodig 2 lina-deskundige: 'Toenemende aktiviteiten' Nog geen tweede gespreksronde Philips-ontslagen Verlies bij Tornado 'sterk overdreven' HSfcljDAG 15 FEBRUARI 1980 FIN ANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 19 RHS 21 in onze redactie economie VOLLE De landbouwoverschotten vormen een reëel probleem. Maar of een veel te geringe [jsverhoging dit probleem oplost, is nog maar de vraag. Het is een „uitmergelingspolitiek". :2 tzei voorzitter drs Piet Bukman van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond 'ij; bTB), gisteren in de jaarvergadering van de Overijsselse CBTB in Zwolle. wees erop. dat Europees commis- is Gundelach en de Europese boe organisatie Copa het er over eens ren geworden, dat een prijsverho- 5v, g van meer dan zeven procent lig zou zijn geweest om het land- iwinkomen in de pas te laten lo- met de inkomensontwikkeling 9 'i ten de agrarische sector. Deson- ïks stelde de Europese Commissie algemene prijsverhoging van chts 2.4 procent voor. ar. zo zei Bukman, „we kunnen als TB onmogelijk akkoord gaan met sociale uitmergelingstactiek. We anen evenmin aanvaarden, dat op liter extra melk een heffing van ar liefst twee kwartjes komt." heer Gundelach Is daar een groot irstander van. Het levert hem geld BcZllillififing en de boeren blijven vrij om meer 6 6 jroduceren. „Hoe verzint hij het." ie ia os Bukman, „mooie vrijheid, bij lk die niet meer dan negen cent liter opbrengt" STRAATSBURG (AFP) Het Euro pees Parlement zal 24, 25 en 26 maart in Straatsburg een speciale vergade ring beleggen over de landbouw prij zen voor het nieuwe landbouwjaar 1980/81. stel" om te komen tot een vrijwillige produktiebeperking per bedrijf, „een voorstel dat de zuivelproblematiek bij de wortel aanpakt", met een een voudige handbeweging van tafel veegt als te ingewikkeld en te duur. ibehoorlijk >r hem staat vast, dat deze heffing er en alleen is ingegegeven door gettaire overwegingen en met be- rlijk bestuur niets meer van doen [t. In feite wordt daarmee elke ireiding van produktie verboden, name bij jonge boeren die in de louwfase van hun bedrijf zitten en t bij de boeren op het middenbe- I die op straffe van afhaken bedrijfsontwikkeling moeten n. Voor de zuivel komen de „Brusselse" voorstellen het hardst aan. maar de andere sectoren komen er niet veel beter af Ook voor een produkt ais suiker „ligt de bezuinigingswoede als hoogste wijsheid er duimendik bo venop", aldus Bukman. Volgens hem is één ding duidelijk. De Europese Commissie houdt letterlijk rekening met iedereen, met de econo mische toestand, met de overschot ten en met wat de politici vinden van de kosten van het landbouwbeleid. „Eén ding wordt echter onder het tapijt geveegd en dat is het boerenin- komen. Dat is een soort restpost ge worden, een afvalprodukt, een kliekje voor de hond." jens Bukman lost deze manier Klare taal n met de botte bijl" tekeer gaan luitend een financieel probleem de Europese Commissie op, maar ook niet. Hij noemde het voor des te schrijnender tegen de ach- rond van het feit. dat Gundelach voortreffelijk Nederlands voor- Hij noemde bet maatschappelijk vol strekt onverantwoord en ontoelaat baar een hardwerkende bevolkings groep die bovendien zulke belang rijke functies vervult op die manier onderuit te halen. Behalve op Brussel, had Bukman ook kritiek op Den Haag. Bij de start van dit kabinet waren de verwachtingen ten aanzien van het zelfstandigenbe- leid hooggestemd. In de regeringsver klaring werd zelfs een herziening van het fiscale beleid aangekondigd om zelfstandigen in de gelegenheid te stellen te reserveren en investeren. Maar, zo stelde Bukman vast. de re gering is die toezegging niet nageko men. Hij noemde dat een genante zaak. „Wat er nu aan verbeteringen in de vermogensbelasting wordt voorge steld lijkt wel aardig, maar dat wordt via verzwaring van de successie weer teruggehaald." Het geheel overziende stelde hij vast, dat er eigenlijk alleen in de sfeer van de sociale verzekeringen voor zelf standigen wat is rechtgetrokken. „Daarom moet de overheid, als het om inleveren gaat, zich goed realise ren, wat de landbouw de laatste jaren al heeft moeten prijsgeven en op wel ke punten het kabinet de zelfstandi gen in de landbouw volstrekt heelt laten zitten." Verantwoordelijk Hij hield de aanwezigen tot slot voor, dat de eerste verantwoordelijkheid voor wat er in een bedrijfstak gebeurt en niet gebeurt, overigens bij het be drijfsleven zèll ligt. Tegen deze ach tergrond kwam hij tot de uitspraak, dat de land- en tuinbouw nog niet aan de grens van de eigen mogelijkheden is gekomen. Hierbij gaat het om vra gen van hoeveelheid óf kwaliteit (bulkproduktie of superkwaliteit), ex port (onderlinge concurrentie of een heid) en meer van dit soort belangrij ke zaken. Hij riep tot besluit de aanwezigen op, de kop niet in het zand te steken, maar zeker ook niet „de kop te laten hangen". HILVERSUM Bührman Tetterode zal Unieboek in Hilver sum definitief overnemen. Unieboek is een dochtermaat schappij van Koninklijke Drukkerij en Uitgeverij C. de Boer in Hilversum. A 'W/A ..v.!',-" A ■..'K' Melk voor negen cent per liter BIJ de overname is overeengekomen, dat gedurende vijf jaar de drukop drachten van Unieboek zullen wor den voortgezet. Bührman Tetterode beoogt met de overname een nauwe samenwerking tussen Unieboek en uitgeversmaatschappij Succes. Ver der vindt Bürman de activiteiten van Unieboek goed aansluiten bij de Uit geverijen van de Standaard Boek handel en hun boekhandels in Neder land en België. De overname van Unieboek zal plaatsvinden in beta ling in contanten, hetgeen de schuld positie van De Boer aanzienlijk zal verlichten. Bij Unieboek werken circa 130 men sen die alle in dienst blijven. In 1979 werd een omzet behaald van 36 mil joen gulden. Het bedrijf bestaat uit vijf uitgeverijen van algemene boe ken, zeven uitgeverijen van weten schappelijke boeken en een fonds van school- en studieboeken. Verder worden er de tijdschriften ..Spiegel der Zeevaart" en Spiegel Historiaal" uitgegeven Of de overname voor De Boer het gewenste resultaat zal opleveren is volgens het bedrijf nog niet zeker; de nieuwe diepdrukker!) in Almere zou nog een matigende Invloed op de re sultatenrekening hebben. Volgens Bührman Tetterode was Unieboek een winstgevende tak van De Boer Uitgeverij. Hoeveel de overname be draagt is niet bekend. Wel deelt Bühr man Tetterode mee, dat de overname het bedrag beloopt waarvoor Unie boek bij De Boer in de boeken staat. HELMOND De machinefabriek Begemann in Helmond verwacht, op grond van voorlopige cijfers, over 1979 een verlies van ongeveer 6,5 miljoen gulden. In 1978 werd een verlies geleden van bijfia 1,3 miljoen. De banken en de overheid hebben inmiddels positief gereageerd op het verzoek, kapitaal ter beschikking te stellen voor de herstructurering ln de komende jaren. ding. In tegenstelling tot andere be drijven die moeilijkheden hebben, ligt de oorzaak bij Begemann aan de interne structuur, aldus een woord voerder van de FNV Dit zijn de belangrijkste punten uit de mededeling van de directie van Begemann, die gisteren werd gepubli ceerd. Het verlies van zo'n 6,5 miljoen gulden bestaat uit een negatief be drijfsresultaat van 3,5 miljoen en bij zondere lasten tot een totaal van 3 miljoen wegens kosten van de reorga nisatie en herwaardering van de voor raden. Ook voor 1980 blijkt nog op een ver lies te worden gerekend. Verwacht wordt echter, dat vanaf 1981 meer winst kan worden behaald. ADVERTENTIE i onze redactie economie rïIPHOL-OOST De Westduitse overheid heeft Fokker schuld van 280 miljoen mark (bijna 310 miljoen» kwijtge- olden. die nog zou bestaan na de definitieve splitsing van W en Fokker. Van een andere schuld van ƒ81,6 miljoen et Fokker de helft terugbetalen. ren 1978 tot en met 1987 en gaat tot een maximum van 41,8 miljoen mark. Met andere woorden: mocht Fokker in de genoemde periode in geen enkel jaar meer dan 10 miljoen winst ma ken, dat geschiedt er ook geen terug betaling. Een splitsing van het concern zal voor wat het Nederlandse deel be treft, plaatsvinden doordat Fokker haar 50 procent-belang ln de houd stermaatschappij Fokker-VFW in ruilt tegen het 100 pet-belang van de Zentralgesellschaft in de werkmaat schappij Fokker. Er zal een verreke ning plaatsvinden van het verschil in waarde tussen de delen. Het waarderingsprobleem is bindend onderworpen aan het oordeel van dr. H. J. Abs, ere-voorzitter van de raad van commissarissen van de Deutsche Bank. Deze heeft beslist dat Fokker zal moeten betalen aan de VFW-Ver- waltungsgesellschaft. Fokker acht de uitspraak van de heer Abs passend. De hele transactie (de aandelenruil en de bijbetaling) zal zelfs tot gevolg hebben dat het vermogen van Fokker een lichte stijging zal vertonen. Het principe-accoord gaat uit van een overdracht van Fokker-VFW aan Fokker met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1979. Op 28 februari zullen aandeelhouders Fokker zich over het akkoord kunnen uitspreken. schuld van 280 miljoen mark be id omdat de Duitse staat destijds lieten had afgelost die Fokker- V had opgenomen voor de pro- tie van het VFW-614 vliegtuig. Dit itel is een mislukking geworden le produktie is nooit verder geko- dan enkele toestellen, dat stopzetten van het VFW-614 eet heeft de tweede schuld te en. Het Fokker-VFW concern daar een renteloze lening van 110 oen mark voor gekregen, waar- inmiddels 83,6 miljoen mark is ïnomen. Fokker heeft zich nu ver- ht om Jaarlijks van het bedrag rmee de winst de 10 miljoen schrijdt de helft terug te betalen, s verplichting bestaat voor de ja- lot#AATSBURG (AP, AFP, Reuter) uropees commissaris Tugendhat t gisteren een nieuwe begroting de Europese Gemeenschap ge- liceerd Deze begroting bedraagt eveer zesenveertig miljard gulden s daarmee bijna achthonderd mll- 1 gulden lager dan de begroting, «ind vorig jaar door het Europees ement wend verworpen. modulex komplete bewegwijzering- systemen geniaal eenvoudig "2?02503-14441 Van onze redactie economie DEN HAAG Om de jeugd te interesseren voor het grafische vak in het algemeen en het werken in grafische afwerkingsbe- drijven in het bijzonder, gaat de Organisatie van Grafische Eindproducten (FGE) dit jaar een voorlichtingsactie organi seren op LTS'en, MAVO's en HAVO'S en andere scholen. werk van een boekbinder, brocheer der. paplerwarenmaker en karton- en plasticverwerker. Scholen kunnen een informatieblad krijgen. Als gevolg van de Invoering van auto matisering ln de grafische industrie, en de daarmee verband houdende slechtere vooruitzichten in deze be drijfstak. daalde het animo van jonge geschoolde krachten. Nu blijkt echter dat door automatisering de werkgele genheid nauwelijks is gedaald. Als gevolg daarvan kampen de gTaflsche bedrijven nu met een aanzienlijk te kort aan personeel. In de FGE zijn alle Nederlandse bin derijen, enveloppen- en papierwaren- fabrikanten, plasticverwerkende be drijven en een groot aantal kartonna- gebedrijven vertegenwoordigd. Volgens FGE-secretaris Drs. J. Traas, is een dergelijke actie hard nodig om de grafische industrie te kunnen voortzetten. Op dit moment kan deze bedrijfstak 1370 geschoolde krachten gebruiken, zo deelde hij donderdag mee. De voorlichtingsactie zal be staan uit een dia-projectie die de be langrijkste facetten belichten van het Zoals opgemerkt mag op financiële steun bij de herstructurering worden gerekend. Begemann had hierom ge vraagd, omdat de eigen financiën, als gevolg van de verliezen in de afgelo pen jaren, ontoereikend zijn gewor den om de vereiste reorganisatie maatregelen uit te voeren. De reorganisatie behelst maatregelen ter verbetering van de produktivlteit en Inkrimping van vooral het indirec te personeelsbestand. Het aantal me dewerkers zal met vijftig worden In gekrompen, zoals al eerder werd ver meld. Daarnaast zullen ln dit jaar veranderingen en verbeteringen wor den aangebracht in de organisatie structuur, bezetting van staffuncties, produktieplannlng en dergelijke. Bij Begemann werken 340 mensen. Over het voornemen van Redspot In vestment Group om een openbaar bod op Begemann uit te brengen om op deze manier een belangrijk belang in het aandelenkapitaal te verwerven en dit aan een derde over te doen zegt de directie, dat zij niet op de hoogte is gebracht welke partij een dergelijke belangstelling voor Begemann heeft. De directie wil zich dan ook onthou den een oordeel uit te spreken in hoeverre het aanbod van Redspot ln het belang is van de vennootschap of haar aandeelhouders. Begemann heeft twee onafhankelijk opererende „poten" namelijk staal bouw (grote olieopslagtanks, sluizen en stuwen, bruggen) en pompen. De pompensector heeft een eigen gie terij. Volgens de industriebond FNV, de Unie BLHP en de Industriebond CNV heeft Begemann een tè zwakke lei- ST. OEDENRODE (ANP) De pro duktie van kantoormeubilair in ons land bedroeg vorig Jaar bijna 265 mil joen gulden. Voor dit Jaar wordt een produktleverhoging van zes tot zeven procent verwacht. (Het afgelopen jaar was de groei van de produktie tien procent.) Dit werd gisteren medegedeeld door de kantoor- en bedrljfsmeubelenfa- briek Oda in St. Oedenrode. Dit be drijf viert deze en volgende week het 75-jarig bestaan. Oda is met de bedrijven In St. Oeden rode. Geldrop en Houthalen (België) de grootste partner in de Ahrend Groep en geeft ln Nederland werk aan 450 man. Volgens hem hebben de vakbonden in de onderhandelingen met Bege mann het dreigende ontslag voor vijf tig werknemers weten terug te drin gen tot 42. Voor vijftien andere werk nemers zal binnen het bedrijf een andere functie worden gezocht. De vakbonden verwijten de leiding van Begemann, systematisch te heb ben verzuimd de bakens op tijd te verzetten. De bonden worden ln hun mening gesteund door het onder zoeksbureau VDO. Dit bureau con cludeerde ln een pas uitgebracht rap port, dat de organisatiestructuur bij Begemann sterk verwaarloosd is. LONDEN (ANP) Dal de Britse vaderlandsliefde ver der gaat dan het „Buy Bri tish", blijkt uit de golf van woede die afgelopen week werd uitgestort over het hoofd van premier Margaret That chers oudste soon, Mark (26). Aanleiding was het contract dat hij tekende met een Japan se firma, voor het showen van kunststofkleding. De Daily Express vroeg Mar garet Thatcher in een artikel „Marks indiscrete handelwijze te verhinderen, wil zij het res pect van Engeland behouden". „Mevrouw Thatcher is nooit te beroerd geweest haar minis ters een afstraffing te geven als ze dat verdienden. Ze moet niet aarzelen nu hetzelfde te doen met haar zoon" zo schreef een ander dagblad. Ook de Britse kledingindus trie Is boos, Neal Kearny van de National Union of Traders and Garment Workers, waar van sinds november jongstle den 15.000 leden werkloos zijn geworden, zei dat mensen aan de top een speciale verant woordelijkheid dragen voor Groot-Brittannié en dat Mark Thatchers optreden „onbe zorgdheid en gebrek aan va derlandsliefde" getuigt. OENÊVE (Reuter) Tegen het Jaar 2000 zal er per Jaar over de hele wereld 5,6 miljard ton steenkool worden gewonnen; tweemaal zoveel als op het ogenblik. De techniek die daarbij wordt ge bruikt, zal overgaan van spierkracht naar denkwerk, meent de Internatio nale Labour Organisation (ILO). De internationale arbeidsorganisatie van de Verenigde Naties. Steenkool, de fossiele brandstof die de vorige eeuw de industriële revolu tie mogelijk maakte, kan nog zeker 250 Jaar worden gewonnen en zelfs tn belangrijkheid olie voorbijstreven, meent de ILO. In 1985 zullen er over de hele wereld een onzer verslaggevers TTERDAM Aan de dans om het Chinese gouden kalf, waaraan een jaar geleden tal van iterse ondernemingen deelnamen, ls goeddeels een einde gekomen. China bleek met zijn flernisatieplannen, waarvan de ondernemingen grote orders verwachtten, te veel hooi op »ork te hebben genomen en ging spoedig over op een beleid van geleidelijke „aanpassing" zijn economie (een volgens de Amerikaanse fssor J A Cohen, woonachtig in ng, niet inhoudt dat èr van een Igang sprake is. Met name sinds >ber vorig jaar is er sprake van «mende aktiviteiten ln het Chi- handelsverkeer met het bulten- 'essor Cohen, die zich met de Juri- he aspecten van het zaken-doen China bezighoudt, ried gisteren Nederlandse bedrijfsleven aan af te wachten, maar zo snel mo lk te proberen ln de Volksrepu- k voet aan wal te krijgen. En deed dat op de bijeenkomst ina - Ontwikkelingen zakelijk leen". georganiseerd door het Wdhandelscentrum Rotterdam e Federatie voor de Nederlandse ft, Fenedex. de plaatsvervangend directeur Bilaterale Zaken van de Buitenland se Economische Betrekkingen van het ministerie van Economische Za ken, mr. B. J. M. Baron van Voorst tot Voorst, was niet pessimistisch over de mogelijkheden van het Nederland se bedrijfsleven in China. De totale Chinese handel met het buitenland bedraagt nu 55 miljard gulden (dat ls ongeveer een vijfde van de Neder landse buitenlandse handel), maar er zit een stevige groei ln. Vorig Jaar groeide de Chinese Import bijvoor beeld met 30 procent en ln 1978 was de uitvoer van Nederland naar China verdubbeld vergeleken met die van het Jaar daarvoor. „En deze trend zet zich nog steeds voort," aldus Van Voorst tot Voorst. Realistisch HIJ vond het beleid van aanpassing een realistische en niet ongunstige zaak, die de stabiliteit in het land ten goede komt. Hij voorspelde echter dat de Nederlandse overheid weinig mogelijkheden heeft in termen van „zachte financiering". (China werpt zich steeds meer op als ontwikke lingsland en wil uit dien.hoofde ln aanmerking komen voor leningen met een schappelijke rente en een lange looptijd). Volgens hem maakt het Nederlandse bedrijfsleven de meeste kans ln de sector lichte indus trie. Probleem Professor Cohen achtte de politieke stabiliteit en de vooruitzichten ln de ontwikkeling van de Chinese econo mie goed genoeg om te blijven probe ren zakelijke belangen ln China te vestigen. Een probleem ls nog steeds het ge brek aan een wettelijk kader voor economische overeenkomsten en contracten. Daardoor weten veel on dernemingen niet goed waar ze aan toe zijn en hebben erüge angst dat een mogelijke volgende regering ge maakte afspraken aan haar laars lapt. In China moet veel op basis van vertrouwen gebeuren, maar volgens Cohen kan dat juist voordelig zijn omdat de komende wetgeving, waar hard aan wordt gewerkt, veel strak ker kan zijn en er nu Juist kansen bestaan om zo gunstig mogelijke con tracten af te sluiten. Volgens hem zal daar niet aan getornd worden als het wettelijke kader en een belastingsys teem eenmaal gereed zullen zijn. Het is niet eenvoudig voor een socia listisch land een wetgeving te realise ren waarin samengewerkt kan wor den met het bedrijfsleven uit het „ka pitalistische" Westen. „De Chinezen proberen legale bruggen te slaan tus sen Oost en West, tussen twee zeer verschillende economische syste men." aldus Cohen. Belasting Hetzelfde geldt voor het belastingsys teem Het huidige systeem dateert nog uit de jaren vijftig, maar de re gels zijn niet meer geschikt voor de huidige situatie. Hetgeen tot veel ver warring kan leiden. Tot op heden is daarom het onder handelingsproces tussen de Chinese autoriteiten en deskundigen én het buitenlandse bedrijfsleven een lang durig en moeizaam proces, maar veel geduld en tijd in gestoken moet wor den. Oeduld en tijd dat bij de Chine zen in grote mate aanwezig ls, maar nog wel eens ontbreekt bij de wester se ondernemer, voor wie tijd nu een maal geld ia. Welke verwarringen er tijdens zo'n proces kunnen optreden maakt de commercieel vertegenwoordiger van Internatlo-Müller, J. F. G. Herlé, die al achttien keer naar Peking reisde en binnen het bedrijf „meneer China" heet. duidelijk. Tijdens het overleg met de Chinezen werd men het niet eens over het woord „supervisor" Totdat bleek, dat de Chinezen er „ge vangenisbewaker" onder verstonden. Het werd toen ..technical supervisor", maar het kostte wel uren voor het probleem uit de wereld was. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG De vakbonden en de beide bewindslieden AJbeda en Van Aardenne zullen voorlopig niet in een tweede gespreksronde bijeenkomen om te praten over de reorganisatie bij Philips. Met name de Industriebond FNV vindt een gesprek weinig zinvol, aan gezien de ministers in een eventueel gesprek toch geen toezeggingen zul len doen over maatregelen tegen Philips. Volgens bestuurder Aalko van der Veen van de Industriebond FNV be tekent de houding van de ministers Albeda en Van Aardenne dat de mi nister-president met zijn bewuste op merking bulten zijn boekje ls gegaan. Van Agt zei namelijk, na het bekend worden van de plannen van Philips dat hij dit niet „over zijn kant kan laten gaan." Bestuurder Van der Veen ls zeer te leurgesteld. „Ik vind het helemaal merkwaardig dat het kabinet kenne lijk niet eens de tijd neemt om na te denken over eventuele maatregelen bij Philips waardoor, op voor de hand liggende wijze, werkgelegenheid kan worden behouden," aldus Van der Veen. Een woordvoerder van sociale zaken zei desgevraagd dat de bewindslieden Philips niets kunnen bevelen. „Het enige wat zij kunnen doen ls ln een gesprek met Philips morele druk uit oefenen volgens de woordvoerder is alleen de Industriebond FNV niet be reid om onder deze voorwaarden een gesprek te hebben met de ministers van sociale zaken en van economi sche zaken. De Industriebond CNV en de Unie BLHP (hoger lersoneel) zijn echter wel bereid tot een gesprek zes miljoen mensen werkzaam zijn in de steenkolenmljnbouw. Nu zijn dat er 4,7 miljoen en aan het eind van deze eeuw kunnen het er 8,4 miljoen zijn. De behoefte aan technische spe cialisten wordt steeds groter. Er zijn architecten, geologen, ingenieurs, en advocaten nodig, meer dan onge schoolde arbeiders. Volgens de ILO produceert China ln 2000 1,2 miljard ton steenkool. Op het ogenblik bedraagt die produktie 600 miljoen ton. De Russische steen koolproduktie gaat van 556 miljard naar 1,1 miljard ton en die van de Verenigde Staten van 565 naar 1,34 miljard ton. Wil er ln de steeds groter wordende behoefte aan voldoende en goedkope energie worden voorzien, dan moeten er meer en beter geschoolde arbeiders worden aangetrokken. De ILO roept op tof de vorming van een nieuw soort mijnwerkers. Leden ondernemingsraad: ETTEN-LEUR (ANP) Leden van de ondernemingsraad van de fabriek in huishoudelijke apparaten, Tornado, hebben gisteren tijdens een gesprek met industriebond FNV en de Unie BLHP gezegd dat de berichten over verliezen bij Tornado sterk overtrok ken zijn. De ondernemingsraad maakt dit op uit het feit dat Tornado jaarlijks nog zo'n drieëneenhalf miljoen gulden In vesteert Desondanks vindt ook de OR een onderzoek naar de toekomst mogelijkheden van het bedrijf gewenst O ls teren werd aan FNV districts be stuurder Wijnberg en aan de heer Bekking van de Unie BLHP gevraagd contact op te nemen met de directie en de raad van commissarissen van Tornado, om de werkgelegenheid voor de 650 medewerkers van de fa briek veilig te stellen. De vergadering van gisteravond werd belegd naar aanleiding van de berichten over pro blemen bl) het Belgische moederbe drijf Bekaert. en het verlies dat To rnado het afgelopen jaar zou hebben geleden. Hoe groot dat verlies is. is niet bekend. Als oorzaak ervan wordt aangegeven de gestegen grondstof- fenprijzen en de rentestanden die om reden van concurrentie niet kunnen worden doorberekend ln de prijzea

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 21