rakers van klooster wijken niet Vlaardingen gaat sportveld uitlenen Prijjstreffer 129.- ast maken met leegstandswet vrijdag^ 175.- •t geding luidt beslissende fase van actie in edag over kraken Om lichtinstallatie af te betalen Ondernemingsraad Schakenbosch zegt vertrouwen op Defensie Antillen los van Nederland na onafhankelijkheid PROGRAMMA Programma voor maart John Hueguenin naar Katwijk rif ugc 7993 u Multi-alarm horloge Crown radiocassetterecorder type CRC-720 L Vendor acryl dekens. 23.- 21.- Stretch heren pantalon Ladenkastje 8 1 PDAG 14 FEBRUARI 1980 TROUW/KWARTET irend Mensen TOGENBOSCH Het kraken en bezet houden van de OGEM- aan de Keizersgracht in Amsterdam eist zoveel aandacht op dat een - pectaculair kraakgeval er in de publiciteit vrijwel niet meer aan te pas ;aar dit duurt dan ook al bijna twee Jaar. Bovendien is er, na de eerste ^utselingen tussen de eigenaren van een kloostergebouw aan de ;Mulst in 's-Hertogenbosch en de door hen niet gewenste bewoners, 'gelijk weinig gebeurd. Het ziet er echter naar uit dat het ook hier op rmijn tot een krachtmeting komt. Ig jongeren die het rite van het gebouw onderdak beschou wden zich daar al- ndig op voor. Of het tant aan toe zal gaan nsterdam is voorals- raag. Maar duidelijk it de bewoners niet n weten, ook niet als i hun hoofd hangen- jeding in hun nadeel eëneenhalf Jaar leeg- voorbouw van het jenhulst 26 werd op 1978 door tachtig ekraakt ten behoeve van vijftien Jongeren die drin gend woonruimte nodig had den. Zij verbonden aan hun actie de eis dat de gemeente het gebouw van de Congrega tie van de Broeders der Barm hartigheid van Johannes de Deo zou kopen om het ge schikt te maken voor de huis vesting van Jongeren. Op dat moment nog werd het achter gedeelte van het gebouw be woond door dertig Turkse werknemers van de conser- venfabriek Jonker Fris. Dit bedrijf had het pand van de Broeders gehuurd. Pogingen om met de Congregatie, Jon ker Fris en het gemeentebe stuur tot overleg te komen, leverdenniets op. Toen het huurcontract van Jonker Fris op I Juli 1979 was afgelopen moesten de Turken kort daar na het veld ruimen omdat de Congregatie, die een eigen bouwplan had, opdracht had gegeven tot het uitvoeren van sloopwerkzaamheden. Die moesten worden gestaakt. De Turken waren echter wel hun woongelegenheid kwijt. Ze werden ondergebracht in een hotel in Heusden. Alternatief Het bouwplan van de Broe ders houdt in sociale woning bouw voor een- en tweeper soonshuishoudens en bejaar denhuisvesting. De kosten van uitvoering belopen rond tien miljoen gulden. De huren moeten minimaal vijfhonderd gulden per maand gaan be dragen. In samenwerking met een bouwkundige ontwikkel den de inmiddels tot een veer tigtal aangegroeide ploeg be woners een alternatief plan. Dit voorziet in verantwoorde woonruimte voor zeventig mensen. Een der krakers ver telde ons dat .de kosten van het geschikt maken van het pand voor bewoning door groepen van maximaal tien personen (die dan van ge meenschappelijke voorzienin gen gebruik kunnen maken) met daarbij (omdat dit wette lijk verplicht is) de stichting van een aantal zelfstandige wooneenheden zijn begroot op viereneenhalf miljoen gul den. Hij en zijn medebewo ners vinden dit aardig opwe gen tegen het bouwplan van de Broeders, temeer omdat de huur voor een tweepersoons eenheid in hun Dlan beneden de driehonderd gulden per maand blijft. Het alternatieve bouwplan biedt alles wat no dig is. Bovendien zijn er ge meenschappelijke studie- en werkplaatsen en de verbou wing van de in het pand aan wezige kapel tot een aantrek kelijk theatertje in opge nomen. Genegeerd De Broeders willen van dit alternatief niets weten. Het gemeentebestuur van 's-Her togenbosch heeft het. zeggen de krakers verontwaardigd, totaal genegeerd. Dat is al van 3 augustus vorig jaar af bezig het reguliere bouwplan van de Congregatie te bekijken. Er zou binnen twee maanden over worden beslist, later kwam het tot uitstel tot 20 Januari 1980. Ook die datum is inmiddels verstreken. Er mag nu echter toch wel spoedig een beslissing worden ver wacht. De Broeders willen per slot van rekening ook wel eens weten waar zij aan toe zijn. Als zij een bouwvergunning krijgen wacht de krakers een kort geding met als eis ogen blikkelijke ontruiming. Bij toewijzing van die eis zullen de poppen ongetwijfeld aan het dansen gaan. Niet vanwe ge de rel, zeggen ze in Den Bosch, maar om in wijde kring duidelijk te maken hoe het huidige beleid voor het creëren van betaalbare Jonge renhuisvesting tekort schiet. De krakers staan dus voor de beslissende fase van hun ac tie. Zij leggen ijverig contac ten (onder meer met de kra kers in Amsterdam) om zich te verzekeren van morele en daadwerkelijke steun van sympathisanten en landelijke groeperingen. Om te dienen als overtuigendste rechtvaar diging van hun zaak is een boekje in de maak over hun ideeën over jongerenhuisves ting en de gang van zaken in en ten aanzien van Papen hulst 26. Men zou kunnen zeg- gfen: de krakers in Den Bosch wachten-op-de Broeders-. onzer verslaggevers HAG „Mijn kantoor 33 lamens OGEM 'De Ceyser' verkocht voor Dljrag van 2.7 miljoen at is 100.000 gulden i het bedrag waar de zes panden al veel de gemeente en uisvesting hadden en. Maar die wilden hebben, hoewel ze uit de Jme pot subsidie had- ien krijgen. Nu is het zekere meneer Bee- ker 1 speculatieve handen En eerlijk gezegd oor die meneer geen it zijn die mensen die mij moeilijk maken te staan". 1 vaj steren ing. J. H. Stefels, lid de Makelaarsvereniging to Am-' i, oifTijdens een studiedag over Tijpn van woningen, georgani- ordr de sectie volkshuisvesting e nfNederlands Instituut voor ordening en Volkshuis- ullejtefels schaarde zich daar- ir een al eerder geponeerde it diegenen die woonruimte latieve redenen systema- iouden, zich uit het oog- een eerlijke woonruimte- draj schuldig maken aan een feit. ing rdt jet hij erop volgen, „we moe- t uit het oog verliezen dat Amsterdam buurten zijn igen uit de vorige eeuw, die overieg met de gemeente iggehouden, teneinde er voor in de plaats neer te laar dan komt er weer een iet mogelijk maakt om die jpl tijdelijk te verhuren (de Iüde tijdelijke verhuur van Ben red.). een oplossing voor de wo- '01 maar is het niet. Want het Ijk dat elk nieuwbouwplan 'ordt vertraagd. Ik heb ze- praktijkervaring met het eleh GAB aan de Amstel. Na igen kwam er uiteindelijk op^mming voor dit. braaklig- tln: woningen en kantoren, len jaar staat er een keet, wordt nog steeds niet ge- de tr is wel een bouwplan uit Eemr dat is allang verouderd, Een woning die destijds 45.000 gulden kostte, moet nu minimaal 270.000 gul den opbrengen. De studiedag was georganiseerd met het oog op de toekomstige besluitvor ming rond de al in 1972 ingediende anti-kraakwet en het wetsontwerp in zake de leegstand van woningen, in gediend door regering en PvdA. Alge meen was de mening te horen dat de wetgeving zoals bij veel maat schappelijke ontwikkelingen hier achter de praktijk aanhinkt en dat daarom haast moet worden gemaakt met de totstandkoming van een deugdelijke wetgeving. Daarin moet enerzijds een eerlijke woonruimtever deling en anderzijds de rechtsbe scherming van het eigendom tot ui ting komen. Makelaar Stefels pleitte voor een lan delijke urgentienorm, gevolgd door een anti-leegstandswet die bepaalt dat de nieuwe eigenaar van een pand onmiddellijk moet beslissen welke bestemming hij eraan geeft en daar na drie maanden de lijd krijgt om zijn eigendom te verhuren dan wel te verkopen. Zou hij willen renoveren, dan zou die periode nog iets langer moeten duren. „Maar intussen moet een simpel telefoontje naar de politie voldoende zijn om eventuele krakers eruit te zetten," aldus Stefels. Verzet Namens het landelijk overleg kraak- groepen vertolkte de heer G. Bueters een heel ander standpunt. „Voor ons is kraken een fundamenteel verzet tegen een falend woningbouwbeleid en een levende aanklacht tegen de woningnood," zo zei hij. „Maar bij die constatering laten wij het niet: beter kraken dan worden gekraakt." Een eventuele anti-kraakwet noemde hij een middel om de kraker te torpede ren tot crimineel. „Die wet sterft nu een stille dood voor de deur van de Eerste Kamer, maar ook een wetsont werp tegen de leegstand zien wij als toetje in de vorm van een anti-kraak wet, alleen al vanwege de vele ont snappingsclausules." De Rotterdamse wethouder van stadsvernieuwing, drs. I. O. van der Ploeg, was het met die bewering niet eens. Hij pleitte voor een leegstands- wet met forse sancties en zelfs vrij heidsstraf. Kortom, een wetgeving die door middel van woningvordering menselijk leed laat prevaleren boven eigendomsrecht, hoewel eigenaren wel schadeloos moeten worden ge steld. „En een anti-kraakwet lijkt mij ten slotte toch onontkoombaar voor' gevallen waarin geen oplossing moge lijk is." Van onze sportredactie VLAARDINGEN De derde klasser w Vlaardingen niet te verwarren met de semi- profclub Vlaardingen' '74 heeft er naast het voetbalbedrljf sinds kort een aparte verhuuron- derneming bij. Niet dat de van energie barstende voetbalgemeenschap plotseling spe lers gaat verhuren, zoals bij sommige profclubs te doen gebruikelijk is; de huur betreft de gloednieuwe sportac commodatie in de Vlaardingse Broekpolder. Verontreinigd of niet, veel of weinig bos, de Broekpolder leent zich in elk geval uitstekend voor het aanleggen van sportvelden. Voorzitter Wim van de Berg, hij is zowel voetbalvoorzitter als praeses van de verhuurstlchting, legt uit dat zijn vereniging van de nood een deugd heeft gemaakt. „Er zijn clubs die graag in de avonduren vriend schappelijk willen spelen maar daar toe niet in de gelegenheid zijn omdat ze niet beschikken over een lichtin stallatie. Welnu, op de dinsdagavon den kunnen die verenigingen ons nieuwe domein van ons huren. Volgens Van de Berg is er duidelijk sprake van een gat in de markt voor de Vlaardingse verhuuractiviteiten. Een gegeven dat in het voordeel werkt is het feit dat het nieuwe veld zeven meter boven de zeespiegel ligt. Dat betekent volgens kenners dat het veld intensief kan worden bespeeld en dat de grasmat regenval sneller zal kunnen verwerken dan elders het ge val is. De verhuurstlchting heeft Inmiddels al een eerste slag geslagen. FC Vlaar dingen, de eerste-divisieclub die bij Fortuna inwoont, klaagde al lang over de slechte toestand van het trai ningsveld. De alerte stichting haalde de betaalde selectie naar de Broek polder. Trainer Hans Dorjee van FC Vlaardingen vindt de uitwijkmoge lijkheid een nuttige oplossing en voor de W Vlaardingen brengt de over eenkomst geld in het laadje. Als de verhuuractiviteiten inderdaad het ge wenste resultaat hebben dan is tribu ne-bouw niet onmogelijk. De verhuurgedachte is ontstaan na dat de voormalige Zuidbuurters de beschikking kregen over de nieuwe accommodatie in de Broekpolder. In afwachting van voltooiing van het clubgebouw heeft de voetbalvereni ging de opstallen van Heerjansdam overgenomen om te kunnen beschik ken over een noodruimte. Met de aanleg van een lichtinstallatie werd evenwel niet gewacht. De acht masten en twintig armaturen gingen het bedrag van 65.000 kosten en de penningmeester van de op de vierde plaats staande derde klasser heeft het met de verhuizing zelf al moeilijk genoeg. Dank zij een „zakelijke Ingreep" kwam het licht er toch. Er werd een aparte stichting opgericht, op papier los van de vereniging en een bank zorgde voor de financiering. Aan de verhuurstlchting de taak om dat geld weer binnen te halen via het dinsdag avondplan. Van een onzer verslaggevers LEIDSCHENDAM (ANP) De ABVA-leden in de ondernemingsraad van het psychiatrisch centrum Scha- kenbosch in Leidschendam hebben hun vertrouwen in de directie opge zegd en de OR-werkzaamheden opge schort. Als reden voor het vastgelo pen overleg wordt opgegeven, dat de directie herhaalde malen heeft gewei gerd haar voornemens inzake het per soneelsbeleid kenbaar te maken. Ook dinsdagmiddag weigerde econo misch directeur Labohm volgens AB- VA/KABO-bestuurder De Jong op- nieuw enige informatie aan de onder nemingsraad te verstrekken over het besluit om bestaande en te verwach ten vacatures niet te vervullen. Scha kenbosch telt in totaal 430 perso neelsleden. In de civiele sector be staan zeven vacatures, terwijl in de verplegende sector zeven vacatures minder op de begroting voor 1980 staan dan was voorzien. Volgens de ABVA-woordvoerder werd iedere discussie over dit onder werp door de directie onmogelijk ge maakt. Ook bleek geen overleg te kunnen worden gevoerd over de zoge naamde COZ-normen met betrek king tot de personeelssterkte. De me dedeling van de directie, dat dit on derwerp met de diensthoofden was besproken, bleek volgens de A VB A onjuist te zijn. Over de verder te nemen stappen zullen de ABVA-le den zich In een commissie op korte termijn nader uitspreken. Van onze parlementsredactle DEN HAAG De Tweede Kamer vindt dat Nederland na de onafhan kelijkheid van de Antillen niet voor de defensie van deze eilanden kan blijven zorgen. De regering mag aan die wens van de Antillen niet tege moetkomen. Zo luidde de praktisch unanieme boodschap die minister Van der Stee (Antilliaanse zaken) gis teren van de Kamer kreeg. De kamer is wel van mening, dat er in internationaal verband regelingen of verdragen moeten komen om de vei ligheid van de twee eilandengroepen in de Caraïblsche zee te waarborgen. Verdeeldheid is er over de vraag on der welke paraplu dit moet gebeuren. Gedacht wordt aan de Verenigde Na ties, de organisatie van Amerikaanse staten of een groep van landen, waar onder ook ons land. De Kamer vindt het nog te vroeg om een regeringscommissaris naar het bovenwindse eiland Sint Maarten te sturen om daar orde op zaken te stellen in de „bestuurlijke chaos". Een meerderheid wil de Antillen nog een Jaar de tijd geven om zelf maatre gelen te treffen. Minister Van der Stee is gevraagd aan deze operatie technische bij stand te verlenen. De PvdA stelde voor om de ontwikkelingshulp aan 8int Maarten te heroverwegen zolang de chaos voortduurt. Het CDA wilde minder ver gaan. De hulp mag door gaan, maar mag op geen enkele wijze een ondersteuning Inhouden van het huidige; beleid, waarin corruptie een sleutelwoord is, aldus de christen democraten. COMPETITIE IA: Kozakken Boys-Vltcue Delft (3.00). Baren- drecht-DETO (3 00). IA: Roda Boys 868: «B: Be ralr-PPSC 3A: Capelle-Oroot Ammers. Schoonhoven-Excel- »)or P. Unicum-Meerkerk, 3B: DSS '26-JAC. 4A: SVOEB-MaosdiJk, Hoekse Boys-Loosdulnen, MW'27-Randstad Sport; 4B: ROHDA "76-De SleuteU. IC: Herklngen Zuldland (3 OOi; 4D: Berg ambacht Amelde. ASH-LRC (4 00), Hermandad- WOR (3 00). Arkel-SatelUet (3.001. Hoogvliet-OJS (2.00). BEKER Tweede ronde: DORR-8V *35, HlUegeraberg '32- Bolne*. Derde ronde: Amstelveen-IJmuiden. Wlerlnger- meer-Volendam, Spakenburg-Vlug en Vaardig. DWV-Huüen. C8W-DOVO. SDCP-Hoogerheide. Excelaior M-HBSS. Ter Leede-Katwtjk. Heerjani- dam-Vla&rdlngen. Xerxes-Zwart Wil "28. 's-Ora- venzandae SV-DEVJO. Spirit-Monster. NSW- ZBVH, RIJsoord-8plJkenlsse. SVPTT-NoordwlJk. Oranje Wlt-RCL. DOTO-Qulck Boys. Nieuw Lek- kertand-Rljnsburgsc Boys Alle competitiewedstrijden beginnen om half drie, tenzij anders vermeld. Aanvang bekerwed strijden twee uur. VRIENSCHAPPELIJK Excelsior M-DS "79-c<2 15), Oroote Llndt-SC Voor- ne (2.301. WOZ-8HO (2.30) Cor Zoon speelde zaterdag tegen Excelsior M zijn 300e wedstrijd voor het eerste elftal van Lyra. Uit een enquête van zondag-eerste klasser Ede blijkt dat 53 procent van de zaterdag-eersteklassers en liefst 84 procent van de zondag-hoofdklassers niets voelen voor een gemengde/re gionale competitie. Van de zeventig aangeschreven verenigingen, rea geerden 48 clubs. NSW speelde een oefenwedstrijd tegen Xerxes met 1-1 gelijk. Van onse sportredactie ZEIST De voetbalprogram- ma's van 15 december, 12 en 19 januari, die In hun geheel wer den afgelast, zijn nu vastge steld voor respectievelijk 8, 15 en 22 maart. Op 1 maart zullen inhaalwedstrijden (competitie en beker) worden gespeeld. Al leen de eerste klas zal deze dag een compleet programma af werken. ROTTERDAM John Huguenin. die binnenkort na zes Jaar vertrekt als trainer van RCL, heeft zich voor volgend seizoen verboden aan derde klasser Katwijk. Bij deze club stapt Frans de Zeeuw op. Jacques Lammers en PPSC gaan na één seizoen weer uit elkaar. Bij beide partijen was geen animo om het con tract te verlengen. Huig Bouter verruilt Bergambacht voor Schoonhoven. Harry Loerts. mo menteel oefenmeester bij zondag tweedeklasser DCV, wordt bij ARC de opvolger van Jan Kroese. Herman WIJnands (Rljnsburgse Boys), Leo Wijntjes (DOTO) en Dirk Hogenboom (T8B) hebben hun con tract verlengd. KAMPEN (ANP) - De IJsselbrug bij Kampen die dinsdagmiddag door een aanvaring met een binnenvaarttan- ker schade opliep waardoor het scheepvaartverkeer op de IJssel ge stremd raakte, is sinds gistermiddag weer in bedrijf. Het hefgedeelte van de brug is inmiddels gerepareerd, waardoor het scheepvaartverkeer weer normaal doorgang kan vinden. Sportieve heren trenchcoat regenjas. Perfekt van afwerking en snit. Grote binnenzak met rits. Kleuren: beige en zwart, mt 46-56 Alleen deze week Grote Marktstraat 34. Den Haag Rozemarijn 19-23. Leidschendam - Haarlemmerstraat 115-117, Leiden lcjud 3 kilo droog wasgoed idjental 2800 p/m tvrijstalen trommel fligde deksel —ha-Keur. 109.- voor 189.- matic centrifuge 7994 3 6 kilo droog wasgoed van 239 - voor 209. kae3üflfl>L~i_ Een uniek horloge. 2 afzonderlijk instelbare alarmtijden terugtelalarm stopwatch met geluidssignaal desgewenst signaal op hele uren chroom kast met stalen band 12 maanden schriftelijke garantie wm*m Van 99.- voor y - P J. ruitenwrsser- bladen Universeel model, past op vrijwel elke auto. Zwarte uitvoe ring. Vanaf 14.- Set foto-albums Drie stuks met elk tien dubbelzijdig klevende bladen ll- Box Vaste bodem en opklapbare spijlen- wand. Telraam Bruin. 99.- Dik boxdek. Diver se dessins 22.50 Beukehouten stoel Solide uitvoering Prima zit In oldplne of naturel 59.- Bijpassende tafel 70x110 cm 79.- 3 golfbereiken; FM. MG. EG automatische stop bij opname en weergave extra grote luidspreker 3 Watt versterker uitstekende geluids kwaliteit Alleenverkoop bij Vroom Dreesmann. 1 Ai Van 179.- voor M#4 Strijkijzer Vendomatic 7980 Lichtgewicht. Re gelbare tempera tuur. Contrölelamp- je. Handgreep voor links- en rechtshan- Ogen 22.50 Topkwaliteit in fraaie kleuren 1 en extra grote maten. Ook in Double face 240x260 cm. Van 185.- voor 160- 220x240 cm. Van 155 - voor 130.- 190x240 cm Van 140.-voor 120.- 160x240 cm. Van 115.- voor 100- 150x220 cm. Mar Van 89.50 voor J Damesmuiltjes Elegant model met "voetbed" comfort. Lederen inlegzool. Marine en beige. Maten 36 t/m 41 Om Charmant model van batist met rand- dessin en kraag met kantje. Bleu of rose. Maten 38 t/m 46 Poetsdoos Met handig opstap je voor gemakkelijk poetsen. Kleur: bruin/beige Lekker zittend corduroy Vele kleuren o a beige, groen en marine. Van 110.-voor 90.- Italiaanse vormgeving in noten/ antiek finish. Leuk en praktisch met drie royale laden. Afm.: H80xB49xD30cm. Van 215.- voor VROOM DREESMANN ook gekfeg op da plaatselijk* koopavond '031A

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11