ia-oorlogs ropa staat kritiek punt FNV is begonnen met afstoten besmet geld t 'f rilips dingt naar aleisische order Touwtrekken om kwaliteits zorg voedselpakket Goede regeling belangrijk Begemann boos over opkopen van aandelen wellicht beneden twee procent Spaarbrief-Rollektief c Mensenrechten uitgangspunt ,Vn° -H :ir pneel British id maand weg Binnenkort ruim 50 ontslagen >r aanleg telefoonnet Personeelstekort berokkent Nijverdal behoorlijke schade Onduidelijkheid over verdeling bevoegdheden Mening over reclame Douceurtje 2 DAG 13 FEBRUARI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 13 - RHS 15 ATSBURG (Reuter/AP) De economische groei in de ■se Gemeenschap kan dit jaar belangrijk lager uitval- de magere twee procent, waarvan een paar maanden n nog werd uitgegaan. Dit zei de voorzitter van de ■se Commissie, de Engelsman Roy Jenkins, gisteren in ropees Parlement in Straatsburg bij het bekendmaken it programma voor dit jaar. ie re voegde hij hieraan toe, dat laken hebben met niets min de afbraak van de gevestigde sche en sociale orde, waarop oorlogse Europa was ge- riji fpla ?en iim 14 egn 10 jl is het zeker dat. als de niet wordt veranderd „nu nog voor is", de Europese vichap ontwrichting en uit- ineenstorting riskeert. „De van onafwendbare verande- jn al te zien in het versnel- val van sommige verouderde I, in de invloed van nieuwe op veel terreinen en in het lende patroon van het han- le hij hieraan toe. Voor 9 roeg de economische groei jrocent in de Europese Ge- lap. Wat betreft de werkgelegenheid ver klaarde Jenkins, dat de Europeanen ten aanzien van dit punt een nieuwe houding moeten aannemen. „De mensen moeten op de hoogte zijn van de veranderingen die plaatsvinden en het beleid moet een grotere arbeids mobiliteit en bereidwilligheid om van baan te veranderen aanmoedigen." Hij riep de negen landen op een geza menlijk beleid uit te werken om de problemen de baas te worden. Hier en daar in Engeland zijn er nog staalbedrijven waar gewerkt wcrdt. onder meer bij een onderneming in Sheerness. De vrouwen van de werkne mers daar demonstreerden voor de poorten van andere bedrijven, betogend dat hun mannen „de besten" zijn. Ook wordt de postende stakers aangera den naar huis naar hun vrouwen te gaan. ADVERTENTIE voor betrouwbare verzilvering a contant Verzilvert al jaren tussentijds uw spaarbrieven tegen de hoogste waarde. Berekening per computer Eindhoven, Mecklenburgstraat 44 tel (040) 437124 Apeldoorn, J van den Vondellaan 41 tel (0551255782 Den Haag-Rijswi|k. Haagweg 85 tel (070)907871 Amsterdam, Keizersgracht 99 (Gebouw Euro Center) Discretie verzekerd tel (020) 265749 ter irogramma van de Europese ie blijkt, dat de te verwach- van zaken voor dit jaar is, dan de ontwikkeling in open jaar: verwacht dat de inflatie in landen van de Europese chap zal toenemen tot ge il,5 (vorig jaar 9) procent, werkloosheid ruim zal ver tot meer dan 6 (vorig jaar 3) procent. op de handelsbalans van hese Gemeenschap zal naar \\$ing stijgen tot meer dan 40 ^•Jwirig jaar ongeveer 16 mil- als gevolg van de sterk olieprijzen. le heer Jenkins zal energie- de hoeksteen moeten zijn onomische beleid van de Gemeenschap. In het kader len maatregelen (mogelijk lergiebelasting) nodig zijn, de import-behoeften aan (Olie) van de negen aangslo- n met eenvijfde overeen- met honderd miljoen ton |aar kunnen verminderen, trtijd X)U de produktie van ten worden uitgebreid. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De FNV is bereid om bij haar beleggingsbeleid de vakbonds- en ménsen rechten tot uitgangspunt te nemen. Als eerste stap zullen daarom beleggingen in multinatio nals die zaken doen met Zuid-Afrika en Chili worden afgestoten. ir energiebesparing zag Jen- andere belangrijke doelstel- •loor de Europese Gemeen- ontwikkelen van nieuwe technieken, transport, itie met andere gelndustria- ilanden, samenwerking met m ilipgslanden. de ontwikke- de „minder welvarende" lan de Europese Gemeenschap PPjjjevorderen van de werkgele- Degelijk erop, dat het herstel van de t in de geïndustrialiseerde friet ios kan worden gezien Ahtwikkeling van de arme(re) n Ji de groei van de vraag in de iast f (ANP) Het noodlijdende lutomobielconcern British !<BL> wil 40.000 werknemers I naar huis sturen. Tijdelijk is volgens BL-directeur R j de enige methode om het aal aan te passen aan de atie Horrocks wees daarbij irktaandeel van British Ley- f>p de voorraden die er zijn nige modellen. Aan de andere kant voelt de FNV er niets voor gelden beschikbaar te stel len om personeel van onrendabele bedrijven in staat te stellen deze be drijven via arbeiderszelfbestuur weer rendabel te maken. Ook het verstrek ken van onderhandse leningen ten behoeve van de sociale woningbouw wordt afgewezen „Wij voelen er niet voor miljoenen in een bodemloze put te storten. Deze beleggingen zijn bedoeld om de cen trale weerstandskassen op peil te houden en dat geld hebben we in het geval van stakingen hard nodig," al dus FNV -voorzitter Wim Kok giste ren bij de presentatie van de discus sienota Beleggingsbeleid van NW en NKV. De FNV is wel bereid een actief beleg gingsbeleid te voeren ten aanzien van rendabele produktiecoöperaties. Maar ook in dat geval kan er niet worden gewerkt met gelden, die zijn bestemd voor de weerstandskassen. Dat geld moet te allen tijde direct opvraagbaar zijn. Beleggingen in on rendabele bedrijven en in onroerend goed bijvoorbeeld sociale woning bouw voldoen niet aan dat uit gangspunt. Als alternatief voor beleggingen in multinationals denkt de FNV nu aan beleggingen in de vorm van staats obligaties en obligaties van de Bank Nederlandse Gemeenten en van hy potheekbanken. Afrika worden geboycot en niet bij voorbeeld Argentinië of Guatemala waar ook op grote schaal de mensen en vakbondsrechten worden ge schonden. Discussie De discussie over het FNV-beleg- gingsbeleid is al geruime tijd aan de gang. Een groep verontruste FNV'ers meent dat de vakbeweging niet in kapitalistische ondernemingen hoort te investeren en al helemaal niet in ondernemingen die zaken doen met landen waar de mensen en vakbonds rechten met voeten worden getreden. De FNV wijst erop, dat het hier gaat om moeilijke vragen, omdat ook de vraag kan worden gesteld of vak bondsleden wel arbeid zouden mogen verrichten voor dergelijke onderne mingen, produkten zouden mogen kopen of van hun diensten gebruik zouden mogen maken (banken) In de discussie over het afstoten van alle beleggingen in multinationals moet er volgens de federatieraad wor den uitgegaan van de centfale FNV- doelstelling: Een fundamentele de mocratisering en vermaatschappelij king van de produktie. Die doelstel ling strookt niet met een beleggings beleid. dat de werking en de uitkom sten van de kapitalistische maat schappij in stand houdt. Selectief De federatieraad doet in de discus sienota de aanbeveling om. in het geval van het bezit van aandelen in bedrijven die nog niet zijn afgestoten, selectief gebruik te maken van de mogelijkheid om kritische vragen te stellen en resoluties'in te dienen tij dens aandeelhoudersvergaderingen. Tén slotte stelt dè federatie"cle vraSg aan de orde of zij-vari haar vertegen woordigers in pensioensfondsen en sociale verzekeringsinstellingen moet verlangen ook in deze instellingen een discussie over het beleggingsbe leid aan te zwengelen. lil geval van de centrale weerstapdskas6en gaat het om een totaal bedrag van Ongeveer 100 miljoen gulden. Bij de pensioen fondsen gaat het om een enorm be drag van 75 miljard gulden De fede ratieraad zal op 7 juli aan de hand van de resultaten van de discussie over het beleggingsbeleid een defini tief beleid vaststellen. Geleidelijk De federatie is al begonnen met het afstoten van beleggingen in multina tionals die belangen hebben in Zuid- Afrika, maar daarbij is gebleken dat het afstotingsproces geleidelijk zal moeten verlopen. De eerste' poging om „besmette aandelen" te lozen, le verde een verlies op van 1,75 miljoen gulden. De FNV heeft in totaal voor 25 miljoen gulden belegd in onderne mingen met belangen in Zuid-Afrika. In de discussienota vraagt de federa tie zich af. of niet elke financiële band met multinationals moet worden ver broken Deze ondernemingen opere ren. behalve in democratische lan den. vaak ook in landen waar dictatu ren het voor het zeggen hebben. Bo vendien is het moeilijk duidelijk te maken waarom wel Chili en Zuid- do< iek] urd! )ze redactie economie IOVEN Philips verwacht binnen nu en een half jaar [woord van de Maleisische regering op de vraag aan wie leg van een Maleisisch telelonie-project wordt toegewe- ét betreft hier een miljarden-order waarvoor Philips Indidaat heeft gesteld. I wil binnen tien jaar beschik- een telefoonnet van twee a |oen lijnen. Een nadere schat- Ihet bedrag dat met een der- ipdracht is gemoeid, kan Phi- I niet geven Het is nog niet hoe de aanleg zal geschie- peel centrales moeten wor- Cëlegd en of ook de bekabe- pdeel vormt van het project. f uiteraard niet de enige kan £or deze opdracht; een zestal pootste internationale com- ►-concerns dingen mee. [de belangrijkste concurren- philips toch wel het Zweedse [Ericsson, de Amerikaanse i Japans bedrijf lijken te zijn. Ook Siemens wordt genoemd. De heer J. C. M. de Wilde, hoofd van de afdeling voorlichting van Philips telecommunicatie, zegt nog niet te weten of de order voor één kandidaat is. of dat meerdere concerns een on derdeel voor hun rekening zullen nemen In 1977 heeft Philips zich met een soortgelijke opdracht in Saoedi-Ara- bië reeds groot vertrouwen verwor ven in de Arabische wereld In het Saoedi-Arabische geval betrof het een zogenaamd turn-key" project, wat betekent dat Philips ook zorg draagt voor personeel, bekabeling, wegen en dergelijke. Van onze correspondent HELMOND Bij de Konink lijke Nederlandse Machinefa briek v/h Begemann is zeer verontwaardigd gereageerd op het plan van de Redspot Investment Group uit Heer- hugowaard om de aandelen van Begemann op de Amster damse beurs op te kopen. Be gemann maakt pompen, op slagtanks en staalbouw en heeft die afgelopen jaren for se verliezen geleden Een reorganisatieplan, wat binnen kort met de bonden wordt besproken zal leiden tot 50 of 60 ontslagen onder de 350 werknemers. Redspot verte genwoordigt 15 beleggers en is op 8 januari j.l. opgericht. Zij bereidt een openbaar bod op de aandelen van Begemann voor en zal daar uiterlijk 25 februari de voorwaarden van be kend maken. Redspot heeft inmid dels al enige aandelen in haar bezit Uit een brief die de Begemann-direc- teur gisteren ontving, is gebleken dat Redspot de bedoeling heeft de aande len weer te verkopen aan derden. Wie dat zijn, wil Redspot niet bekend maken. Directeur D F W ten Have van Begemann zegt dat zijn bedrijf niet zit te wachten op het bod van Redspot en verwacht ook niet dat deze groep een meerderheidsbelang' zal krijgen Meer dan veertig procent van de aandelen van Begemann zijn in het bezit van de Nationale Investe ringsbank via haar dochter, Industri eel garantiefonds „Daarvan de aan delen kopen is onmogelijk Waarom Redspot geïnteresseerd is. begrijp ik ook niet, hoogstens misschien in onze bedrijfspanden Ik vind het allemaal een vreemde handelwijze Meestal komt men eerst praten. Ik heb alleen een telefoontje gehad met financiële informatie Naar aanleiding van mijn vragen heb ik nu de brief gehad' Aldus ten Have In 1978 heeft Bege mann een verlies van 1,27 miljoen gulden geleden Volgende week wor den de resultaten over vorig jaar be kend gemaakt De notering van de aandelen Bege mann op de beurs is inmiddels ge schorst. De laatste koers van 80 voor een aandeel van nominaal 100. ALMELO Het teXtielcncern Nijver- dal-ten Cate in Almelo zit dringend om personeel verlegen, onder meer in de vestigingen Almelo en Nijverdal. hetgeen de onderneming grote scha de berokkent. Onlangs kwamen binnen het concern 150 arbeidsplaatsen t* vervallen als gevolg van de voortgaande herstruc turering Door bemiddeling werd ge probeerd. gedwongen ontslagen te voorkomen. Inmiddels kon een aan tal werknemers een andere functie vinden binnen het bedrijf, andere werknemers vonden elders een baan Desondanks blijft Nijverdal-ten Cate kampen met een ernstig personeels gebrek, zowel door het verloop van personeel als door uitbreiding van activitePen. De onderneming doet ondermeer moeite bij de werknemers van TSB in Goor. Het produktiepersoneel van TSB Finishing en Printing, dat niet meer in het bedrijf werkzaam is. heeft een brief thuis ontvangen, waarin op de werkgelegenheid attent wordt ge maakt. Een opgave van vacante plaatsen is aan de mededelingenbor den in de bedrijven opgehangen en bovendien zal in Goor en omgeving huis aan huis een folder worden be zorgd. waarin wórdt gewezen op de vacatures. UTRECHT Als gevolg van de ster ke stijging van de rente is de 10.25 procent tienjarige lening van de Ra bobank mislukt Op de lening kon gisteren tegen een koers van 100 pro cent worden ingeschreven, maar de interesse was zodanig dat de Rabo bank de omvang van de lening heeft teruggebracht van 100 miljoen tot 80 miljoen. Gezien de sterk gewij zigde situatie sinds de aankondiging van de lening acht de Rabobank het resultaat nog alleszins bevredigend. In de politieke arena in Den Haag heeft een (stevig?) potje touwtrekken plaats, om de bevoegdheden ten aanzien van de kwa liteitszorg voor het voedselpakket van de consument. De twee departementen Volksgezondheid en Landbouw die op nieuw het touw moeten opnemen, lijken weinig animo voor deze tweede ronde te kunnen opbrengen. Maar de Tweede Ka mer heeft de beide partijen opgedragen de wedstrijd over te spelen en daarbij geëist dat er hard wordt getrokken. Een groep leden van de Tweede Kamer hoopt intus sen. dat Volksgezondheid nu aan het lang ste eind zal trekken. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat de mouwen opnieuw moes ten worden opgestroopt. De reacties op de brief die de ministers van Volksgezondheid (Gin jaar) en Landbouw (Van der Stee) op 20 juli vorig jaar aan de Tweede Ka mer stuurden, bleven im mers lang uit. Deze brief was een voor stel betreffende de uit voering van de vleeskeu- ringswet. Waarbij de bei de bewindslieden overi gens aantekenden, dat het beraad over de vlees- keuringswet in de afgelo pen jaren al was uitge groeid tot discussies over een beleid betref fende de kwaliteitszorg van levensmiddelen; niet alleen van dierüjke, maar ook van plantaar dige oorsprong. Deze benadering vormde het „vertrekpunt van onze gezamenlijke op vatting". dat de bevorde ring van goede kwaliteit van levensmiddelen en goede voedingsgewoon ten van groot belang is voor de volksgezond heid. Voorts werd gewe zen op de groeiende be wustwording van de con sument. die tot uitdruk king komt in hogere kwaliteitseisen voor le vensmiddelen. Afbakening De beide bewindslieden bleken tot een wederzijd se taakafbakening en coördinatie van beleid besloten te hebben. Als uitgangspunten hiervoor werden genoemd, dat de behoefte aan regels op het gebied van levens middelen niet alleen wordt bepaald door over wegingen van volksge zondheid. veiligheid en milieu, maar eveneens uit het bevorderen van eerlijkheid in de handel. Bij al deze overwegingen wordt het belang van de consument mede in aan merking genomen. Tegen deze achtergrond werd het volgende over eengekomen: De minister van Volksgezondheid is ver antwoordelijk voor de belangen van de volksge zondheid. de veiligheid en het milieu. De Waren wet is het instrument, in dien regels voor produk tie of produktgroepen op grond van de genoemde belangen noodzakelijk De minister van Land bouw is verantwoorde lijk voor de belangen van de afzet, waaronder de uitvoer van produkten uit de agrarische sfeer. De Landbouwkwaliteits- wet ls het Instrument, in dien regels voor produk ten of produktgroepen met het oog op deze be langen noodzakelijk zijn. Overlappen Hierbij werd aangete kend dat de verantwoor delijkheden elkaar voor een deel overlappen. Met het oog hierop zou in het belang van produ cent en consument een goede afstemming noodzakelijk zijn. Een meerderheid binnen de vaste commissie voor Volksgezondheid en voor Landbouw in de Tweede Kamer, vond eeze bena dering van de beide be windslieden te vaag. Zo doende werden er in eer ste instantie door de ver schillende fracties vijftig schriftelijke vragen gesteld over een nota van nog geen vier kantjes Vervolgens werd de openbare commissiever gadering daarover tot een „nader te bepalen tijdstip" uitgesteld. Hiervoor in de plaats kwam mondeling over leg tussen de twee vaste kamercommissies en de twee bewindslieden. Dit overleg had plaats op 12 december vorig jaar Onduidelijk Alle fracties hadden kri tiek. Het verst daarin ging de PvdA. door de bewuste brief erg be knopt. onduidelijk, on volledig en een compro mis te noemen. Op grond hiervan werd de conclu sie getrokken, dat van de volksvertegenwoordi ging onmogelijk kan worden verwacht zich over dit beleidsplan uit te spreken. De WD sloot zich in gTo- te lijnen bij deze kritiek aam Gewezen werd op de grote onduidelijkheid die ook na de beant woording van vragen was blijven bestaan over het beleid dat de minis ters op langere termijn voor ogen staat. Vandaar dat werd gepleit voor een beleidsnotitie. „omdat daaraan grote behoefte bestaat." Het CDA daarentegen prees de bewindslieden („een duidelijk bewijs voor hun praktische in stelling") om hun po ging. op korte termijn klaarheid te brengen. De hoofdlijnen van het voorstel werden aantrek kelijk genoemd. Niette min werd ook geconsta teerd. dat er nog vele vragen onbeantwoord waren gebleven. Door D'66 werd de be wuste brief „even kort als ingrijpend" ge noemd. Kritiek was er op het feit dat er met de betrokken organisaties, „die vrijwel alle veel be zwaren tegen de aange kondigde maatregelen hebben", tevoren geen overleg was geweest. De SGP stelde vast, dat de regering wel „erg veel" van de volksverte genwoordiging vergde. Dit door te vragen nu in te stemmen met beleids voornemens op basis van een zeer beknopte brief en een beantwoording van vragen, die ook wel te wensen overliet. Overdoen De beide bewindslieden beloofden hun huiswerk te zullen overdoen. Mi nister Ginjaar meende dat. „nu de tweede Ka mer meer informatie no dig acht om tot oordeels vorming te komen, een nadere notitie alsnog zinvol is." Minister Van der Stee zei in aanvulling hierop, dat de Tweede Kamer „een notitie zal ontvangen, die een bre der inzicht in het beleid dat de regering voor ogen staat zal bieden." Deze notitie is over een maand of twee drie te verwachten Hangende deze gedachtenwisse- ling. zullen de gekriti seerde beleidsplannen niet worden uitgevoerd. Voor de consument is het vanzelfsprekend van groot belang, dat het overheidsbeleid ten aan zien van de kwaliteit van levensmiddelen opti maal is. Het gaat immers om. zoals de beide be windslieden ook zeggen, het voorkomen van hart en vaatziekten (waarvan het ontstaan kan worden veroorzaakt door een on evenwichtige samenstel ling van de voeding) en om het voorkomen van kanker (die kan ontstaan door bepaalde onzuiver heden soms restanten van bestrijdingsmidde len in levensmid delen). Tot zover zijn de beide ministers en de volksver tegenwoordigers het sa men wel eens. Het me ningsverschil zit ge zien de onduidelijkheid van het beleidsplan in het punt, welk departe ment (Volksgezondheid óf Landbouw) daarvoor de eerste verantwoorde lijkheid draagt. Voor de grootste opposi tiegroep zijn in het voor stel de verantwoordelijk heden te sterk verdeeld. Bovendien zouden de be voegdheden te veel bij het ministerie van Land bouw komen liggen. Deze mening ls volgens de heer K Kolthoff (PvdA) nog versterkt, door de uitlatingen van drs C van der Meijs (Landbouw) in de consu mentenrubriek van 23 januari. Koehandel De heer Kolthoff stelt ondanks de ontkenning van minister Ginjaar, dat het voorgestelde be leid het karakter van een compromis tussen de twee betrokken departe menten zou dragen dat er wel degelijk is „af geruild" Voor hem staat vast, dat de beide depar tementen „kost wat het kost" hebben getracht eruit te komen, en dat in verband hiermee „koe handel" is gedreven. In deze gedachte zou het ministerie van Land bouw met de Land- bouwlcwaliteitswet aan het langste eind hebben getrokken. Dit ten koste van het ministerie van Volksgezondheid en daarmee van de Wa renwet. Dat vindt Kolthoff een foute ontwikkeling. Hier voor voert hij een aantal argumenten aan. met als belangrijkste. De Landbouwkwali- teitswet is primair be doeld voor de verkoop, verkoopbevordering en uitvoer en is dus in opzet geen consumentenbe- schermingswet. Bij de Landbouwkwaliteitswet heeft de consument ook geen directe inspraak. De Warenwet heeft tot doel de eerlijkheid in de handel en het belang van de volksgezondheid te regelen en is daarmee veel meer een consumen- tenbeschermingswet. Bovendien worden alle voorstellen in het kader van de Warenwet bespro ken, waarbij met name de consumentenorgani saties hun verlangens kunnen inbrengen. Controle Voor hem als lid van de Tweede Kamer is er nóg een belangrijk punt. Op de Warenwetbesluiten ls in zekere mate parle mentaire controle moge lijk; op Landbouwkwall- teitsbesluiten voor zover hij weet niet Kolthoff vermoedt, dat er nog een harde machts strijd tussen Volksge zondheid en Landbouw zal worden gevoerd, met als inzet de regeling van Margreet Heemskerk (actrice): Reclame? Kan heel nuttig zijn, voorlichting geven, helpen een keus te maken. Maar soms, bij het lezen, horen en-of zien van de uitbundige aanprijzingen van bepaalde pro dukten bekruipt me wel eens de vraag: Schiet men hier niet zijn doel voorbij? Dan wordt reclame anti reclame! (Bijeengebracht door FHV/BBDO) kwaliteits- en voedings voorschriften. Hij volgt die strijd met argusogen, omdat hij intussen van de kant van het ministe rie van Landbouw „aan zetten tot expansie drang" heeft bespeurd. Deze ontwikkeling dient, zegt hij, afgeremd te worden. Want het minis terie van Landbouw is primair een „produktie- departement". terwijl het ministerie van Volks gezondheid op dit punt een ..consumen tendepartement" mag worden geacht. Opvallend is, dat het mi nisterie van Economi sche Zaken in deze be langrijke zaak ont breekt Dit departement behartigt immers de coördinatie van 411e con sumentenbelangen. Alleenstaanden In Am sterdam krijgen een ge deelte van hun rioolbe- lasting over 1979 terug. Indien de belasting vol ledig (ƒ66.64) betaalt is. krijgt iedere alleenstaan de die over een eigen GEB-meter beschikt, in de tweede helft van 1980 42.80 terug Het is niet nodig hiervoor een ver zoek in te dienen De Dienst der Gemeen tebelastingen gaat er van uit. dat een alleen staande minder vervuilt, en daarom ook minder belasting hoeft te betalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15