Kloof VS-Golfstaten groter Turkse scholieren lerens 'liefde voor het leger' Polen wil ontspanning in Europa behouden JE WILT 'N ZD HOOG MOGELIJKE RENTE. BELEGGINGSBEW1JZEN SPAARDEPOSriO'S I ZO HEEFT POSTGIRO EN RIJKSPOSTSPAARBANK VOOR IEDEREEN DE IDEALE SPAARVORM. 'Mk postgiro en Y) rijkspostspaarbank WOENSDAG 13 FEBRUARI 1980 TROUW/KWARTET P 8 - door James Dorsey RIAAD Regeringsfunctio narissen in Saoedi-Arabië en de Perzische Golfstaten vre zen de gevolgen van ..het groeiende gebrek aan vertrou wen in de Verenigde Staten." Hoewel zij ingenomen zijn met de Amerikaanse reacties de Sowjet-interventie in Af ghanistan, wijzen zij herhaal delijk op de „steeds groter wordende kloof tussen ons en de Verenigde Staten." De Saoedi's en de andere conservatie ve Golfstaten, die zichzelf in wezen als ..vrienden van de Verenigde Sta ten" beschouwen, voelen zich bedro gen door Amerika's aarzelingen het Palestijnse vraagstuk ..werkelijk op te lossen Bovendien waarschuwen zij-dat de vasthoudendheid van het westen bij het zoeken naar militaire faciliteiten in dit deel van de wereld ..op een foute uitleg van de stemming onder de Arabische massa's wijst." De Sowjet-interventie in Afghanistan bewijst volgens hen dat neutraliteit en met-gebondenheid de beste ma nier is om de Perzische Golf te verde digen. ..Wij proberen een koers te varen die versterking van onze ban den met de Verenigde Staten in de toekomst niet onmogelijk zal ma ken." aldus een Saoedische regerings functionaris Woordvoerders in Riaad vinden pre sident Carters State of the Union boodschap een ..zeer moedige verkla ring." Deze toespraak gaf hun het gevoel als gelijkwaardige partners te worden behandeld. „Voor het eerst is er een Amerikaanse president opge staan. die heeft gezegd: Wij zijn van anderen afhankelijk." Verwijt Niettemin verwijten velen in Saoedi- Arabië en de Golfstaten Amerika dat er een Sowjet-interventie in Afgha-, nistan nodig was om de betekenis van „het oprukkende communisme" te beseffen „Vrienden beschermen normaal ge sproken de belangen van hun vrien den." aldus een Arabische ambassa deur in Jeddah. Hij wees op de op komst van Russisch gezinde regimes m Ethiopië en Zuid-Jemen en zei: „Je wacht niet tot iets het machtseven wicht verstoort om dan de grote baas te spelen. Afwachten terwijl Je de oorzaken van de onrust kent is ge woon gemeen." Saoedi-Arabië en de andere Arabi sche Golfstaten verwerpen de ge dachte van buitenlandse militaire in stallaties op hun grondgebied niet alleen omdat zij de reactie van de radicale Arabieren vrezen. Functio narissen in deze landen omschrijven dergelijke voorstellen als „kenmer kend voor de verhouding tussen een moederland en een kolonie.' „Je wacht niet af tot je vriend in elkaar wordt geslagen om dan in te springen en te zeggen: hier ben ik. je hebt mijn steun en mijn wapens nodig." Bovendien wijzen Arabische functio narissen erop dat westerlingen en Amerikanen in het bijzonder door de Arabische massa's niet als vrienden worden beschouwd. Deze functiona rissen vrezen dat de regeerders in de Golf die openlijk militair samenwer ken met de Verenigde Staten, als verraders zullen worden bestempeld Fout „Ik heb het gezag van de Verenigde Staten bij de doorsnee-Saoedi nog nooit zo diep zien zinken," zegt een In Amerika opgeleide Saoedische rege ringsfunctionaris. „De mensen had den vroeger een ideaalbeeld van de VS Dat beeld is verdwenen. Het ge vaar bestaat dat Amerika meer en meer gezien zal worden als een cyni sche supermacht." Deze functionaris vreest dat de Ver enigde Staten „dezelfde fout als in Iran zullen maken. Amerika heeft Iran gewoon als een afzetmarkt be handeld en onderhield contacten met de sjah maar niet met de Iraniërs." Amerikaanse diplomaten in Saoedi- Arabië lijken zich nu van de gevoelig heden in de Golf bewust te zijn. „Om een botsing te voorkomen zullen wij hun herhaaldelijk moeten verzekeren dat wij de Palestijnse zaak niet van tafel zullen vegen." aldus een van hen. Een andere Amerikaanse diplomaat merkt op: „Ook al zijn er hier al dertig jaar Amerikanen aanwezig, en ook al hebben wij een speciale band met dit land. toch hebben wij nog niet eens de oppervlakte van de Saoe dische samenleving geraakt." Deze functionaris beseft de verschillen tus sen de Saoedische koninklijke fami lie en de sjah. Niettemin waarschuwt hij dat „westers wanbegrip een angst aanjagende situatie zoals in Iran zou kunnen scheppen." Leden van de Turkse oproerpolitie nemen stelling tegen militanten in een krottenwijk van ijei Sinds enige dagen is deze belangrijke havenstad aan de Egeïsche Zee het toneel van gewelddig onlusten. E door J. den Boef WARSCHAU In Polen wordt meer dan gewone waar de gehecht aan het aanbod van partijleider Edward Gie- rek om in warschau een confe rentie te organiseren over mi litaire ontspanning en ontwa pening in Europa Aangenomen wordt dat Gierek zijn aanbod met instemming van de Sow jet-Unie heeft gedaan. Een aanwij zing in deze richting wordt gezien in Giereks verwijzing naar een „grondi ge analyse van de huidige internatio nale situatie door de Sowjet-leider Leonid Breznjew" in een interview met het Russische partijblad Praw da Gierek zei hierover: „Wij delen volledig zijn optimisme en zijn over tuiging dat in de nabije toekomst in Earopa vele constructieve vredespo gingen gedaan kunnen worden" Afgaande op dit citaat van Gierek zou men tot de conclusie kunnen ko men dat de Sowjet-Unie niet langer op het standpunt staat, dat onder handelingen over ontwapening in Eu ropa onmogelijk zijn geworden door het NAVO-besluit van december om raketten voor de middellange afstand te produceren en In West-Europa te stationeren. en NAVO-landen ligt minder voor de hand. Concreet Breznjew sprak in het interview met de Prawda over „de nabije toekomst" en het zou interessant zijn om te weten, hoe hij concreet denkt over de mogelijkheden om binnenkort mede werking te verlenen aan „constructie ve vredespogingen". Gierek denkt wat de internationale conferentie be treft. waarvoor Polen als gastland wil optreden, aan een besluit op de ver volgconferentie over Europese veilig heid en samenwerking, die dit jaar in Madrid moet worden gehouden. Er wordt nog steeds gespeculeerd ove reen topconferentie of een bijeen komst op wat lager niveau van de landen van het Warschau Pact. die tijdens of na afloop van het tot vrij dag durende partijcongres gehouden zou worden. Het feit echter dat geen van deze landen een „zware" delega tie heeft gestuurd doet vermoeden dat hoogstens van consultaties spra ke zal zijn. Overigens zou het besluit om niet de hoogste leiders naar Warschau af te vaardigen, om praktische redenen zijn genomen. Er worden dit jaar in verscheidene Oosteuropese landen partijcongressen gehouden, die een week duren. De top zou dan te vaak De Poolse Gierek. partijleider Edward en te lang achtereen niet in eigen land aanwezig zijn. ANKARA (Reuter) Turkse Jongens en meisjes vanaf ze ven jaar krijgen voortaan mi litair onderwijs en scholieren vanaf 15 jaar zullen daadwer kelijk met wapens oefenen. Dit heeft de regering Demirel onlangs bekend gemaakt. Het besluit wordt gezien als een gevolg van de bezorgdheid van de Turkse legerleiding over de toestand in Iran en Afghanistan, maar ook als een reactie op de toenemende onrust in Turkije zelf. Het besluit van de regering om de kinderen zo „een gevoel van liefde voor de strijdkrachten" bij te bren gen, is met verontwaardiging door de ouders ontvangen. Zij verwachten een toeneming van het politieke ge weld dat volgens hen al veel Turkse scholen kenmerkt. Het vertrouwd worden met het vak van soldaat houdt ook in dat de kinderen de tekst en de muziek van militaire marsen moeten gaan leren. Ook Turkse kran ten veroordelen dit soort onderwijs en vergelijken het met de oprichting van de „Hitier Jugend" voor de Twee de Wereldoorlog. De maatregel wordt gezien als een uitvloeisel van de toenemende in vloed van het leger op het openbare leven in Turkije. Al eerder spoorde de legerleiding de Turkse politici aan meer greep te krijgen op de binnen landse situatie en zich beter voor te bereiden op een eventuele uitbrei ding van het conflict in het Midden- Oosten. De onrust in Turkije kwam begin deze week in Izmir tot een nieuw hoogtepunt, toen linkse arbeiders in opstand kwamen tegen het ontslag dat hun was aangezegd door de lei ding van het overheidsbedrijf Taris Volgens de vakbonden wil het bedrijf „rechtse arbeiders" de plaats in laten nemen van de ontslagen werknemers. Veiligheidstroepen leveren er sinds zondag strijd met militante gToepen die aanslagen doen op de fabriek en ook in en om de stad Izmir blokkades oprichten tegen de politie. De Turkse premier Demirel noemde „commu nisme, sabotage en verraad" als oor zaken van de onlusten. Hij beloofde de onruststokers te bestrijden die „Turkije willen veranderen in een Af ghanistan, Indo-china of Korea". Door de gewelddadigheden in bestaat er een grote kans dl voor deze provincie de staat leg wordt afgekondigd. Die is 19 van de 67 provincies van van kracht. De strijd tussen linkse en rechtse groepen eist lijks slachtoffers in Turkije;j 1975 zijn er meer dan 2800 gevallen. Volgens de legerleiding mogen I nemende politieke onrust en slechterde economische toestai Turkije niet de aandacht afleidj de nationale defensie en de woordelijkheid van het land L VO-verband. De generaals h erop dat zij de zuid-oost-flank NAVO niet voldoende kunnen W digen met wapens die dateren c' Tweede Wereldoorlog. Vorige i e heeft Turkije overeenstemmii reikt met de Verenigde State rc een defensieverdrag voor vij i waarbij Washington financii technische hulp bij de modern van het Turkse leger heeft toeg ré Duitsland overweegt Turkij ld aantal Leopard tanks te lever de Amerikaanse M-48 tanks bi gebruikt in de Koreaanse ooqN moeten vervangen. Verwarring Dc aan Breznjew toegeschreven over tuiging dat in de nabije toekomst In Europa „vele constructieve vredespo gingen gedaan kunnen worden." kan echter ook worden toegeschreven aan de verwarring die in Oost-Europa is ontstaan door de militaire interventie van Sowjet-troepen in Afghanistan Hier in Warschau wijst men er met nadruk op. dat eigenlijk alleen Bulga rije een goed woordt voor dit optre den van de Sowjet-Unie over heeft gehad. Zelfs Oost-Duitsland dat steeds voor- of) loopt bij het verdedigen van het beleid van Moskou, zou niet erg inge nomen zijn met het ook in Berlijn niet verwachte ingrijpen van de Sow jet-Unie Met de meeste andere lan den van Oost-Europa zou ook de DDR willen voorkomen dat de situa tie in Europa verslechtert als gevolg vafj de gebeurtenissen in Afghanisa- tan Ën wat voor de DDR geldt, gaat m bijzondere mate op voor Polen. Op tijd Men herinnert hier gretig aan het feit dat Polen ook na de harde afwij zing door de Sowjet-Unie van ontwa- peningsonderhandemgen met de NA VO-landen volhield dat de ont- spanrungspolitiek in Europa moet worden doorgezet en dat een bewape ningswedloop in Europa afgewend moët worden. In zijn rede voor het partijcongres zei Gierek zelfs: „Wij moeten op tijd handelen om te voor komen dat de belangrijke elementen van de vredes-stmetuur in Europa worden vernietigd". De ln Oost-europa bestaande verwar ring is mede een gevolg van de daar levende vrees, dat een verslechtering van de politieke situatie in Europa een negatieve uitwerking kan hebben op de economische relaties en als gevolg daarvan op de economische ontwikkelingen in eigen land Dat ts in Polen in bijzondere mate het geval, nu de al jaren durende economische crisis een dieptepunt heeft bereikt en men nog meer dan anders is aangewe zen op economische en technische samenwerking met de westelijke lan den. en niet te vergeten op kredieten die zulks mogelijk moeten maken Men sluit hier de mogelijkheid niet uit dat de reactie op de ingreep in Afghanisatan niet alleen in de niet- commurüstlsche landen, maar ook in Oost-Europa de Sowjet-Unie er toe gebracht heeft om in te stemmen met een conferentie, waarop over ont spanning en ontwapening zal worden gesproken Misschien staat Moskou een nieuwe veiligheidsconferentie voor ogen. zoals die ln 1975 in Heisin ki werd afgesloten Een rechtstreekse dialoog tussen de Warschau Pact Bij postgiro en rijkspostspaarbank zijn heel wat aantrekkelijke spaarvormen. Er zijn er waarbij uw spaargeld steeds vrij opneembaar blijft. Maar u kunt ook kiezen voor een spaarvorm waarbij uw geld vast komt te staan. Daar staat dan natuurlijk een maximale rente tegenover. Als u net als Elly van Hemert op deze foto, voor langere tijd f1.000,- of meer opzij kunt zetten, kiest u natuurlijk voor een spaardeposito of een beleggingsbéwijs. De rente op beide spaarvormen is gedurende de hele looptijd vast en bedraagt nu maximaal 10%. Dat betekent in feite dat uw spaargeld in vijf jaar ruim anderhalf maal zoveel wordt. Hiernaast leest u meer over deze spaarmogelijkheden. Wenst u meer informatie, stuur dan de bon op of bel (020) 5912121 10X rente maximaal Beleggingsbewijzen zijn waardepapieren die u voor f1.000,- of f 5.000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te profiteren van wat genoemd wordt "rente op rente". Het percentage dat geldt op 't moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. Zowel het gestorte bedrag als de totale rente komen aan het eind van de looptijd vrij. LOOPTIJD AANKOOP OI'BKI MiST VASTE KI \'l III DUAL. 3JR f 1.000,- f 1.277,29 «v f51W0,- t6.38fvO 4JR. f 1.000,- f 1.411,58 9 f5.000,- f 7.057,91 9 5jR f 1.000,- 1' i.6lo,5l 10 f5.(XX>.- fH.052,55 10 Spaardeposito's zijn rekeningen met dagafschriften, waarop u bedragen vanaf f 1.000,- voor één of meer jaren kunt vastzetten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de looptijd is verstreken, maar over de jaarlijks bijgeschreven rente kunt u steeds direkt beschikken. Ook in dit geval geldt dat de op 't moment van aankoop geldende rente niet meer verandert tijdens de looptijd. E Int LOOPTIJD VASTI RL Vil IOOPTIJI) VASTLKINTI iu IjR 2JR. 3JR. T1% 8' 81 2".. a|R. MR 6JR. 9 10 10 "n Ja, stuurt u mij informatie over O spaardeposito's O beleggingsbewi|zen (s.v.p. aankruisen wat u verlangt) Naam Straat Postcode en plaats Deze bon opsturen in een envelop zonder postzegel naar postgiro en n|kspostspaarbank, Wcesperzijde 190,1097 DZ Amsterdam. van Hrmert profile trt 5 jaarlang yan Ut'

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 10