Het China van de ANWB Khaddaffi valt zijn buren te vroeg aan ANWB Gevangene in VS: gevaarlijk bestaan Oeganda wil meer dan 'kippevoer' Hongersnood dreigt De ANWB zoekt -U boekt. VRUDAG 8 FEBRUARI 1980 TROUW/KWARTET door Nico Jörg Het gevangenisoproer in Santa Fé is uitgewoed ree tie en personeel, maar ook door gevangenen onderling Het racisme waarmee dit gepaard pleegt te gaan. de onverbiddelijkheid waarmee de strenge regels worden gehanteerd, de gebruikelijke vernedering, maar ook de vernedering die als extra nog mo gelijk is (naakt in een licht- en geluid- dichte isoleercel opgesloten worden, door de brandspuit natgespoten en mishandeld worden) maakt dat zulke gevangenissen of eenheden van ge vangenissen waar maximale veilig heid wordt nagestreefd, permanent in een staat tussen onrust en oproer verkeren. Attica Tamelijk vers in het geheugen ligt het bloedige neerslaan van de gevan genisopstand van Attica in 1971. Die ontstond door enkele incidenten met personeelsleden, maar had plaats in een gevangenis-regime dat alle ken merken vertoonde die hierboven wer den genoemd. Om dat regime te ver beteren was reeds een petitie aan de directeur aangeboden door de gevan genen. Toen de opstand was uitgebroken, liepen onderhandelingen door de ge vangenen, die bewakers in gijzeling hadden genomen, op niets uit. De autoriteiten waren onvermurwbaar, gouverneur Rockefeller weigerde te komen praten, ondanks dringende verzoeken van vrije waarnemers, die de gevangenis bezochten. De autoriteiten bleken niet tot com promissen bereid en eisten hard op treden. Dat volgde inderdaad: 43 do den. 89 gewonden. De oproer-periode van 9 tot 13 september is beklem mend beschreven door de journalist Tientallen doden bij een ge- vangenisopstrand in Santa Fé. een stadje in Amerika, dat ons slechts bekend is wegens de spoorwegmaatschappij van die naam. Hoe is dat mo gelijk? Om dit te kunnen begrijpen moet Je allereerst de ..Hollandse schaal" van je af zetten: één flinke Amerikaanse gevangenis heeft evenveel plaats ruimte als het Nederlandse gevange niswezen in zijn geheel. En dan zitten er in de praktijk nog meer gevange nen in een Amerikaanse gevangenis dan de officiële capaciteit toelaat Maar een nauwgezette gevangenisdi recteur die eens weigerde één gevan gene meer in te sluiten dan de officië le capaciteit toeliet, werd door de rechter wegens belediging van de rechtbank veroordeeld en in zijn ei gen gevangenis opgesloten. Wat Is de Amerikaanse schaal? Er zijn meer dan tweehonderdduizend gevangenen (Nederland: ongeveer drieduizend) in meestal grote gevan genissen duizend gevangenen en meer. Die zijn bovendien overbevolkt en kampen met racisme. In de ..vrije" samenlevinggeweld ..doodnormaal", maar misdaad de ergst denkbare schande. En de zwarten vervullen de rol van criminelen-zondebok. In deze contekst worden in Amerika straffen uitgezeten. Niet in een vrien delijke sfeer: verachting van de mis dadiger tref je niet alleen buiten de gevangenis aan en ook geweld is in de gevangenis tastbaar aanwezig. De sfeer is grimmig en dreiging van vuur wapens alom aanwezig. De bewaking dient er niet alleen ontvluchten tegen te gaan. maar ook vecht- en steekpar tijen onder gevangenen te keren. In de gevangenissen van de staat New York worden er per jaar meer gevan genen ..onderling" vermoord dan in Nederland niet-gevangenen. Daarbij komt dat de georganiseerde onderwereld of wraakzuchtige nabe staanden van slachtoffers niet zelden een ander appeltje met de gestrafte hebben te schillen dan de rechter. Je bent je leven in een grote Amerikaan se gevangenis niet echt zeker. Meedogenloos In de regel heerst in de grote „maxi mum security prison" meedogenloze onderdrukking, niet alleen door di- door Herman Amelink Van een onzer redacteuren „Wat kippevoer." noemt de Oegandese president Godfrey -Binaisa de steun die zijn land tot nu toe heeft gekregen. Het is duidelijk dat Oeganda meer dan kippevoer nodig heeft. In het noorden van het land heerst hongers nood. en verwacht wordt dat daar de noodtoestand zal worden uitgeroe pen. Belangrijke oorzaken van het tekort zijn de droogte, het niet bewer ken van de .^Jamba's" (akkers) en het gebrek aan transportmiddelen Door het klimaat van onzekerheid dat nog steeds bestaat in Oeganda, zijn de boeren weinig geneigd meer in te zaaien dan ze voor eigen gebruik nodig hebben Bovendien zou voedsel worden achter gehouden als „appel tje voor de dorst" voor slechtere tij den Veel wegen en bruggen in Oe ganda zijn tijdens de strijd die voor afging aan de afzetting van Idi Amin. beschadigd Ook veel vrachtwagens zijn toen onklaar geraakt. Die oorlog is een belangrijke oorzaak van de onzekere situatie in Oeganda. De verontschuldiging van het westen om ons geen steun te geven, aldus president Binaisa. is dat de toestand hier niet stabiel is „Hoe kan die sta biel zijn als er zes maanden geleden nog werd geschoten''" Geen enkel land dat zo heeft geleden als Oeganda kan er weer bovenop komen zonder „kunstmatige beade ming". zei hij tegen de Britse Times. Investeerders Naast ontwikkelingshulp wil Binaisa proberen buitenlandse investeerders aan te trekken Niet ledereen is dat met hem eens Binnen de Nationale raad die het land bestuurt, bestaan fikse meningsverschillen over het ontwikkelingsbeleid dat moet wor den uitgevoerd. Een aantal leden van de raad is tegen buitenlandse investe ringen. terwijl anderen vinden dat deze in leder geval fors aan banden moeten worden gelegd President Bi naisa heeft geprobeerd de menings verschillen te ondervangen met zijn opmerking dat alie investeringen af zonderlijk moeten worden beoor deeld. Deze en andere meningsverschillen binnen de raad zijn zo hoog opgelo pen en bovendien telt de raad kennelijk zoveel „baantjesjagers" dat de politieke spanningen met de dag groeien. Kranten spreken al over een „nationale crisis", en geruchten over een staatsgreep en legertjes die oprukken naar de hoofdstad Kampa la zijn op iedere straathoek te horen Volgend jaar Juni zouden volgens plan verkiezingen moeten worden ge houden in Oeganda. President Binai sa zegt dat hij met de voorbereidin gen daarvan gewoon doorgaat, maar er bestaat nogal wat twijfel of het inderdaad tot een stembusstrijd zal komen Ontvreemde granaat weer teruggevonden OTTERLO (ANP) De politie in Otterlo op de Veluwe heeft de gra naat teruggevonden die een week ge leden. vermoedelijk door kinderen van een stuk bouwland was meegeno men De explosieven opruimings dienst kwam toen voor niets. De gra naat lag nu op een ander stuk bouw land. Dat is natuurlijk hetzelfde China als dat van ieder ander. Dezelfde drukke steden, hetzelfde primitieve platteland, dezelfde indrukwekkende overblijfselen van ver dwenen culturen. Maar naar China gaan met de ANWB betekent: keuze uit allerlei stedencombinaties. Een bezoek aan Peking, Hongkong en Canton kan bijvoorbeeld gecombineerd worden met Kweilin, Shanghai en Nanking vanaf f 5683.- of met Cheng tu, Luo yang en Sian voor f 5798.- Njdm Sfrj.il 1 Posfcode -Pljjfi Lidnummer Invullen en in gefrankeerde envelop opsturen njjr de ANWB, jfd.V+Vb. Postbus 93200.2509 BA Den Haag. De Tunesische regering had er al op gerekend dat het einde van januari wel eens moeilijkhe den zou kunnen opleveren. Alle militaire verloven waren ingetrokken en de vakanties van scholen en universiteiten waren enkele dagen verlengd. Bovendien kondigde de regering in Tunis een loonsverhoging van drie procent af en verleende ze de vroegere vakbondsleider Habib Achoer weer de vrijheid. Deze maatregelen van de Tunesische regering waren genomen omdat het op 26 Januari twee jaar geleden was. dat sociale onrust en een algemene staking leidden tot een enorme uit barsting van geweld, waarbij vele tientallen mensen om het leven kwa men De acties van Januari 1978 wa ren het werk van de Algemene Unie van Tunesische Arbeiders (UOTT). die toen de leiding stond van genoem de Habib Achoer Verrassing Toch kwam de manier waarop de tegenstanders van het bewind van president Bourguiba de verjaardag van de algemene staking vierden als een verrassing. In de nacht van 26 op 27 januari deed een gewapende groe pering een overval op de stad Gafsa en slaagde erin het garnizoen en de politieposten van de stad in handen te krijgen. Volledige duidelijkheid over wat er daarna in Gafsa is ge beurd. bestaat er nog niet. Vast staat dat het Tunesische leger drie dagen bezig is geweest het verzet volledig op te ruimen en dat het een enorme hoeveelheid wapens in beslag heeft genomen Exacte gegevens over het aantal overvallers zijn er nog niet. De cijfers variëren van vijftig tot driehonderd Het officiële aantal slachtoffers wordt op 41 gehouden. Verder is ook duidelijk dat het Tunesische leger steun heeft gekregen van Frankrijk, dat helikopters en vrachtvliegtuigen ter beschikking heeft gesteld om de Tunesische militairen naar Gafsa over te brengen. Aanvankelijk deden berichten de ronde dat de overval het werk was van Algerijnen. Een voor de hand liggende gedachte gezien de afstand tussen Gafsa en de Algerijnse grens. Maar weldra werd duidelijk dat t sprake was van een actie van in Libië opgeleide Tunesiërs die een massale opstand tegen het bewind van Bour guiba wilden ontketenen. Zij hadden Gafsa uitgekozen omdat deze stad veel arbeiders telt die in de fosfaat- mijnen werken en die sterk sympathi seren met de UGTT. Een deel van de leiding van deze vakbond zit nog ach ter de tralies en bouwt daardoor de reputatie op van martelaar Na Bourguiba De overval of Gafsa is een onderdeel van de al Jaren aan de gang zijnde strijd over de vraag wat er gaat ge beuren na de dood van de al lange tijd met zijn gezondheid kwakkelen de president Habib Bourguiba. Tot dusver heeft de president zijn positie weten te behouden door de verschil- i lende stromingen in de regerende Destour Partij handig tegen elkaar uit te spelen en door de sociale onrust hardhandig te onderdrukken. De kroonprinsen wisselden, de macht hebber bleef. Een Jaar voor de onafhankelijkheid zette Bourguiba als president van de Destour Partij zijn secretaris-gene raal Salah Ben Yoessef al aan de kant. Deze werd ln 1961 In een hotel kamer in Frankfurt vermoord. In 1969 werd de te machtig wordende onder-secretaris-generaal Achmed Ben Salah aan de kant gezet en een Jaar later moest de opvolger van Sa lah Ben Yoessef. Bedi Ladghan. het veld ruimen voor Hedi Nouira. die tot dan toe president van de Tunesische Nationale Bank was. Nouira is nu tien jaar premier van Tunesië en ook con stitutioneel Bourguiba's opvolger, wanneer deze overlijdt Door zijn voortdurende machinaties is Bourguiba erin geslaagd de mach tigste man van Tunesië te blijven, daarbij gesteund door het leger en de organisatie van de Destour Partij Hoewei bij de in november van het afgelopen jaar gehouden verkiezin gen ook andere groeperingen dan de Destour Partij mochten meedoen, be staan er naast de zich socialistisch noemende Destour officieel geen an dere partijen. De voornaamste drie oppositionele groeperingen zijn de „democratisch socialisten" onder lei ding van de roegere minister van binnenlandse zaken. Achmed Mestiri. de Beweging van Volkseenheid onder leiding van Achmed Ben Salah en de volledig ondergronds werkende Tu nesische communistische Partij. Deze drie partijen weigerden aan de verkiezingen deel te nemen. Vakbeweging De machtigste tegenkracht tegen het regime van Bourguiba is dan ook de Tunesische vakbeweging. Het is der halve niet zonder reden dat de presi dent de demonstratie van de UGTT twee jaar geleden met veel vertoon van geweld liet neerslaan en de lei ders gevangen liet zetten. Met de enorme werkloosheid, vooral onder de jongeren, blijft de sociale onrust een voortdurende bedreiging voor Bourguiba. Een tweede tegenkracht die in op komst is. hangt samen met de op komst van de islam als sterkste ka rakteristiek van de eigen identiteit in de Arabische wereld. Het bezoek van Jongeren aan de moskee neemt toe en ook de Invloed van de orthodoxe moslem-broederschap groeit. Wan neer sociale onrust en een islamiti sche réveil elkaar zouden vinden, dan kunnen de kansen voor het huidige regime een fatale wending te nemen. De overval op Gafsa lijkt wat dit betreft te vroeg gekomen en minder te zijn veroorzaakt door de in Tunesië levende spanningen dan wel door de grillen van de Libische leider, kolonel Khaddaffi. De meldingen van radio Tripoli na de overval op Gafsa dat er in heel Tunesië sprake was van een grootscheepse opstand spreekt in dit verband voor zichzelf. De Libische leider is nog niet verge ten hoe Bourguiba zes jaar geleden op het laatste moment een stokje stak voor een fusie tussen de twee landen. Op het eiland Djerba in de Middellandse Zee ondertekenden bei de staatshoofden begin 1974 een ak koord voor de totstandkoming van een Arabische islamitische Repu bliek met één president, één vlag. één leger en één grondwet De Inkt van het akkoord was nog niet droog of de verschillen van mening tussen beide landen kwamen al aan het licht. Tu nesië verklaarde dat er sprake was van een „intentie-verklaring", terwijl Khaddaffi niet beter wist of de fusie van beide landen was juridisch ai een feit Sedert die tijd is de verhouding tus sen Libië en Tunesië nogal vijandig geweest In kampen in de omgeving van de Libische hoofdstad Tripoli zijn enkele honderden Tunesische dissidenten opgeleid voor een gewa pende strijd tegen de regering van Bourguiba. Via de weg door de woes tijn waarlangs het Frente Polisano steun krijgt van Libië, zijn de Tunesi sche opstandelingen over Algerijns grondgebied naar Gafsa getrokken. Met zijn actie heeft de Libische leider eerder het tegendeel bereikt van wat hij voor ogen had. Alle politieke groe peringen en organisaties in Tunesië hebben zich fel gekant tegen de over val op Gafsa en tegen de buitenland se inmenging. Op goodwill bij de Tunesische oppo sitie hoeft Khaddaffi voorlopig niet te rekenen. Daar komt nog bij dat zowel Amerika als Frankrijk de hulp aan Tunis zal uitbreiden. Frankrijk deed dat al heel concreet door vlieg tuigen en helikopters ter beschikking te stellen en door een marine-eenheid te zenden naar de Golf van Gabes, een tussen Tunesië en Libië bestre den zeegebied. En Washington heeft meegedeeld de militaire hulp aan Tu nesië te zullen uitbreiden. Frankrijk noch Amerika heeft er behoefte aan dat er naast de strijd om de Westelij ke Sahara nog een nieuwe brand haard ontstaat in de Magreb. De zo veelste droom van kolonel Khaddaffi is in rook vervlogen en de positie van het regime Bourguiba-Nouira is voor lopig weer veilig. Prijswijzigingen voorbehouden [BON «oor Jrr ANMTt Chinj brrr-hrjrc l«*0 Al-u lid J bent vandc ANWB. £jjme uw hdmjjrsihjpsnummrr vermelden Tom Wicker van de New die als waarnemer gevraag Attica te komen. „A timet, zijn boek, een tijd om te^> j Privileges Een gevangenisschandaal f orde betrof het vaak doafl nis-directies gehanteerde r \j heerssysteem. De zogeni fers". tot levenslange gevai veroordeelden, krijgen ln hun ordehandhavende f onder de andere gevangen ges toegekend. Zij makel uit. Zo n systeem, waarbij soms ook nog gewapend kwam aan het licht in gevangenis van Kansas Ci$lZ€ we directeur vond door ojhpp drie skeletten van gevai door „lifers" een kopje kl« C gemaakt. Tevens werden ti cieuze martelwerktuigenT De directeur. Ton Merton.1 da: 1969 samen met Joe Hyan» D „Accomplices to the crinjt v plichtigen aan de misdag gel schreven. vei En dan deze week het beri^ng slachtpartij in Santa Fé.U s berichten klikkers het werkelijk zo is. moet want er wordt van zulke omstandigheden gen. Zo werd na het opstand in Attica omgekomen bewakers hun de keel was gevangenen, dat zij door kogels van tie waren gedood. Maar mocht het verh; dan verbaast het niets, deel- en heerssysteem staat stelt zo'n poel va tief gemakkelijk te nu eenmaal verklikk» gevangenisregime zo dat een ontlading wordt, en het niet de is en haar personeel, ontgelden, dan zullen ders zijn die als eersU leggen. De toekomst? Omdat kaanse grote gevangenissen vooruitgang boekt, steeds ellendiger wordt, soort explosies dit enkele malen in de lezen. —liSJ Al die plaatsen die zo lang voor bezoekers uit het westen gesloten zijn gebleven. Nu kunt u China nog gaan zien als de eerste film ploegen die er na de openstelling terecht konden. Neem Peking, immense metropool. Acht miljoen inwoners die, zo lijkt het wel, tijdens de spitsuren allemaal op de fiets de straat op gaan. Een verkeersstroom die overal op een chaos zou uitdraaien, behalve daar. En midden in het drukke centrum ligt de "Verboden Stad'. Ruime binnenplaatsen, stille paviljoens en een reusachtige verzameling kunstschatten: van gigantische beelden tot sierlijke gebruiks voorwerpen in jade en goud. Neemji nan. Hoofdstad van de wel varende provincie Shan dong: vruchtbaar dankzij de traag stromende Gele Rivier en de legendarische bronnen. Neem Luo yang, Zheng zhou, Shanghai. Wij stellen voor haal de brochure bij uw reisadviseur of vul nu de bon in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 10