Munitie Staelduinse bos naar duinen Wassenaar Prijstreffer 39.- Woningbouw in Loosduinen kan eindelijk beginnen Onderwijsmuseum nestelt zich naast Gemeentemuseum Knelpunten in Haags wegennet vertragen bussen en trams d Na vertraging van vier maanden Bejaarde vrouw lag enkele dagen op de vloer NABE20RGIN6 VAN DE KRANT Opening verwacht in 1985 Rijk, provincie en gemeentebestuur zijn het eens Geen les uit pro tegen plan van Scholten fel tegen minder geld defensie HTM wil nog geen nachtbus CD A-fractie Nederland verdeeld over economische boycot tegen Iran W r/ DONDERDAG 7 FEBRUARI 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET IDI Van een onzer verslaggevers LOOSDUINEN De beletselen zijn weggenomen die in het centrum van Loosduinen de bouw tegenhielden van een project van 155 huurwoningen. Na uitstel van enkele maanden kan de woningbouwvereniging Patrimonium door een gisteren bekend gemaakte beslissing van Gedeputeerde Staten nu eindelijk de eerste paal gaan slaan. De bouw van de woningwetwoningen aan 8ymphonlestraat en Loosdulnse Hoofdstraat had In oktober vorig Jaar moeten beginnen, maar werd uitge steld omdat het provinciaal bestuur DEN HAAG (ANP) De politie van Den Haag heeft dinsdag In een wo ning aan de Van 8windenstraat In Den Haag een 76-Jarige vrouw aange troffen, die daar reeds enkele dagen op de vloer had gelegen. De alleen staande bejaarde vrouw, die In ver vuilde toestand verkeerde, Is opgeno men In het Haagse Leyenburgzieken- huls. In de woning bevonden zich ook 23 katten en een hond. die door de diere nambulance zijn meegenomen. De politie werd gewaarschuwd door buurtbewoners, die de vrouw enige dagen niet meer hadden gezien. Wat de vrouw mankeert, kon de GO en OD niet meedelen. moeilijkheden voorzag door een te dicht bij de bebouwing gelegen laad- station voor LPG-gas. Nadat onder handelingen met het garagebedrijf er toe hadden geleid dat de LPG-tank zou worden weggehaald, kon Patri monium vorige maand tegen haar verwachting nog steeds niet met de bouw beginnen omdat Gedeputeerde Uw krant onverhoopt niet ontvangen? Alt u voor 12 uur bolt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u nabezorgd^ In DEN HAAG, VOORBURG en RUSWUK kunt u bellen nummer 070-469445. In DELFT nummer 015-132519, b.g.g. 070-469445. Voor LEIDEN nummer 070-469445. Staten nog een oordeel moest vellen over twee bezwaarschriften tegen het bestemmingsplan. Na beoordeling van deze twee stuk ken hebben Gedeputeerde Staten- deze week toch een verklaring van geen bezwaar afgegeven, hetgeen be tekent dat alvast met de bouw mag worden begonnen. De woningbouw vereniging zal de hulzen een betere geluidsisolatie geven, daarmee tege moet komend aan één van de twee bezwaren. Een ander bezwaar is inge diend door het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond, dat in het centrum van Loosduinen meer winkelruimte gerealiseerd wil zien dan nu in het bestemmingsplan is vastgelegd. Ook dit bezwaarschrift mag de bouw van de woningen niet langer ophouden, zo heeft het provin ciaal bestuur besloten. Voorzitter Lanza van Patrimonium verwacht dat de bouwactiviteiten nu binnen een maand of twee kunnen beginnen. Er moeten nog enkele tech nische voorbereidingen worden ge troffen. Hij gaat er van uit dat de vastgestelde gemiddeld huren door de vertraging niet mb zullen gaan omdat er e extra ;ubsidie voor het woningl -uwplan s bijge komen. Een maquette van de nieuwbouw voor het Onderwijsmuseum. Links het Gemeentemuseum, op de achtergrond hotel Belair. Het blok tussen beide muren is de nienwe aula die wordt gebouwd. Het braakliggende terrein langs de President Kennedylaan waarop het nieuwe museumgebouw aal worden neergezet. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij het ontwerpen van het gebouw voor het Museum voor het Onderwijs gaat architect prof. W. G. Quist er van uit dat de bezoekers uiterst gemakkelijk moeten kunnen overlopen naar het Haags Gemeentemuseum. Beide musea moeten elkaar kunnen „bevruchten", meent Quist. In het onderwijsmuseum, nu nog Kcvestigd in een oud gebouw aan de Hemsterhuisstraat. verwacht men dat de nieuwbouw naast het ge meentemuseum In 1985 voor het publiek kan worden open gesteld. Als het definitieve ontwerp door de gemeenteraad van Den Haag is goedgekeurd wordt er in 1982 en 1983 gebouwd, het Jaar daarop wordt besteed aan de Inrichting van het nieuwe museum. De kosten ko men op minstens 44.5 miljoen gul den Het nieuwe onderwijsmuseum gaat gebruik maken van de huidige hoofdingang en ontvangsthal van het gemeentemuseum. De gebou wen worden verbonden door middel van een gang Professor Quist laat zich bij het ontwerpen van het museum sterk leiden door de Berlage-architectuur van het gemeentemuseum. Zo wil hij constructies, draagbalken en dergelijke, ook duidelijk laten zien, schetst hij verder een zelfde op bouw van het gebouw. Berlage ont wierp boven de twee verdiepingen van het gemeentemuseum een „be kroning" In de vorm van glazen lichtkappen op het dak. Quist maakt een bekroning op het dak van het nieuwe gebouw in de vonn van een administratieruimte „Ik maak een afstemming op de architectuur van Berlage," zei de architect gisteren op een persconfe rentie, „niet in de vorm, maar wel ln de opbouw van het nieuwe mu seum." Tussen het onderwijsmuseum en het gemeentemuseum wordt boven dien een aula neergezet die gebruikt kan worden voor muziekbeoefening en voordrachtskunst. De huidige aula van het gemeentemuseum wordt voor filmvoorstellingen (vooral van het onderwijsmuseum) bestemd. Het nieuwe museum wordt zo inge richt dat, meer dan aan de Hemster huisstraat, de verschillende afdelin gen samenvloeien ln een centrale hal. De expositieruimten van de af delingen fysica, biologie, geologie, geschiedenis en volkenkunde lopen daar over in een centraal thema. Deze ruimte in het midden van het gebouw sluit ook aan op de loop ruimte naar het gemeentemuseum. In het centrum van Loosduinen kan na een maandenlange vertraging nu worden begonnen met de bouw van 155 woningen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De grote munitieopslagplaats in het Westlandse natuurgebied het Staelduinse Bos in 's-Gravenzande wordt verplaatst naar de militaire terreinen in het duingebied „De Kom" in Wassenaar. Aan dit ambtelijk advies hebben staatssecretaris Van Eekelen (defensie), de provincie Zuid-Holland en de gemeente Wassenaar hun goedkeuring gehecht. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie gisteren meegedeeld. Van een onzer verslagge» DEN HAAG Op het I deel van de 110 Haagse si len die betrokken zijn bi] onderwijsstimulerings-pro I Ject, waarin extra aandj J wordt besteed aan kindi in de achterstandsituaties donderdagmiddag 14 febr iEI geen les worden gegeven eke Dit besluit van het Actiecomltl Haagse leerkrachten, is het ti protest tegen de nota „Een nieuwd stimuleringsbeleid." In nota stelt minister Pais van oAudf wijs een forse ombuiging voor va »de onderwijs aan het kansarme I ster Vorige week woensdag vond het t. E ste protest plaats. Toen werd sde kinderen, ouders en leerkrtc massaal post gevat voor het mii rie van onderwijs in Den Haag. itin |rie Inmiddels heeft oud-minister v derwijs Van Kemenade (PvdA) aanleiding van het project vi week zijn opvolger Pais schrift ld< vragen gesteld over de ongerust in Haagse onderwijskringen ovt voortgang van het stimulering; tlle ject in Den Haag. ilui OF In „De Kom" is al een munitiedepot gevestigd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben hun aanvanke lijke bezwaren tegen een uitbreiding van dit depot laten varen. Dit, omdat het dagelijks bestuur van de provin cie veel waarde hecht aan de verwij dering van de munitie uit het Stael duinse Bos. De hoge hekken rond het 43 hectare metende terrein houden de bezoekers uit dit opmerkelijke stuk bos tussen de bedrijvigheid van het Westland en Europoort. Een paar weken geleden werd al be kend dat overeenstemming was be reikt over de plaats, waar naartoe de 's-Gravenzandse munitieopslag plaats verplaatst kon worden. Daar het overleg met de gemeente Wasse naar nog niet rond was, kon de woordvoerder van het ministerie van defensie toen nog niet meedelen wel ke plaats dit was. Er zou ook sprake zijn geweest van munitieverplaatsing naar de Noordwijkse duingebieden. Al jaren dringt de Vereniging Vrien den van het Staelduinse Bos aan op verplaatsing van het munitiedepot, dat een groter gebruik van het bos voor recreatieve doeleinden in de weg zit. Ook vanuit de Tweede Kamer is op haast met de kostbare verplaat singsoperatie aangedrongen. Maar juist de hoge kosten van de verplaat sing, een ruwe schatting komt uit op 5 tot 10 miljoen gulden, staat een daadwerkelijke uitvoering van deze operatie nog in de weg. Vooralsnog is nog geen van de belanghebbenden bereid haar te betalen. Men is namelijk in Den Haag ere vreesd dat wanneer de plannen minister Pais doorgaan de facilit worden teruggeschroefd tot veau dat voortzetting van het leringsproject onmogelijk i Weliswaar heeft de minister d zegd het project niet af te bou i v, voor 1981, maar hij heeft zich ide: duidelijk uitgèsproken over wal daarna zal gebeuren met het stinfo ei ringsonderwijs. Een ander alarmerend geluid vai ministerie van onderwijs dat ook rige week werd gesignaleerd, ia [nu slechts in drie van de elf deelgel in Den Haag willen voortzette de stimuleringsprojecten. Het névar terie baseerde zijn mening op werkplannen die ingediend wa Dit was volgens directeur van onderwijs in Den Haag, drs W. Ea onjuist omdat de plannen nogf geheel ingevuld konden zijn i het ministerie van CRM, dat o< deel van het project financie subsidie nog niet had verleend. I DEN HAAG De bezuinigingsvoor stellen van minister Andriessen (fi nanciën) zijn, zoals te verwachten viel, met name ook bij minister Scholten (defensie) op heftige weer stand gestuit. Andriessen is op zoek naar bezuinigingen van enkele mil jarden guldens Eén van de posten waar hij die wil vinden, is het korten op de zogenaam de prijscompensatie. Het gaat hier om een bedrag van 1,3 miljard gul den, dat beschikbaar is om de kosten stijgingen in 1980 op de verschillende departementen op te vangen. Andriessen wil deze toegezegde prijs compensatie met een miljard vermin deren. Defensie zou een prijscompen satie van driehonderdmiljoen moeten inleveren, een bedrag dat ongeveer in dezelfde orde van grootte is als voor verkeer en waterstaat geldt. Minister Scholten heeft in het kabi netsberaad over de bezuinigingen fel Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Niet minder dan ruim 70 knelpunten ln het Haagse wegennet belemmeren de bussen en trams van de Haagsche Tramweg Maatschappij en maken een vlotte door stroming van het openbaar vervoer onmogelijk. Dit blijkt uit een midden vorig jaar gehouden enquete onder de HTM- chauffeurs, waarvan de resultaten door verkeerswethouder Nyqvist dezer dagen bekend zijn gemaakt. geprotesteerd tegen deze voorstellen van Andriessen. Hij heeft erop gewe zen, dat de voorstellen in feite beteke nen, dat de afgesproken groei van het defensiebudget met drie procent (dat is ook driehonderd miljoen gulden) teniet wordt gedaan. Minister Schol ten heeft er voorts op gewezen, dat deze drie procent groei van het defen siebudget plechtig is afgesproken in de NAVO. Hij heeft in het kabinetsberaad er de nadruk op gelegd dat Nederland ln een onmogelijke positie komt te ver keren, indien men nu ineens die afge sproken groei teniet zou doen. Dat zou de betrouwbaarheid van Neder land als NAVO-partner, na alle pro blemen rond de modernisering van de NAVO-kemwapens, helemaal teniet doen. zo vreest men op defensie. Minister Scholten heeft deze week over zijn problemen overleg gevoerd met de CDA-fractle. In de fractie blij ken de meningen over de bezuinigin gen op defensie verdeeld. LI Enerzijds meent men, dat di ook een bijdrage zal moeten 1 aan de oplossing van de finan problemen, maar anderzijds i men dat deze bezuinigingen name ten koste zullen gaan van aankoop van nieuwe conventio wapens. Dat zal betekenen, dat c de Nederlandse defensie weer 0 nadruk komt te liggen op de nut re bewapening en dat wil geen enl fractie in de Tweede Kamer. Hel binetsberaad over de bezuinigii wordt deze week voortgezet. I AMSTERDAM (ANP) Uit een quête die midden januari door NIPO is gehouden onder ruim zend Nederlanders blijkt dat het derlandse publiek verdeeld d< over eventueel te treffen Nederlai h economische sancties tegen Irai verband met de gijzeling van Ai^: kaans ambassadepersoneel Teheran. ADVERTENTIE De vertragingen op de HTM-lijnen hebben geleid tot een stijging van de gemiddelde rijtijden van de bussen en trams. Hierdoor zijn belangrijke afwijkingen van de dienstregeling ontstaan, zodat de bus- en tram-be stuurders steeds minder tijd voor hun rustpauze overhouden. Reizigers krij gen hoe langer hoe meer te maken met overvolle voertuigen en onregel matige vertrek- en aankomsttijden. Wijzigingen van de verkeerslich tenregeling en Vrije haltes. De resultaten van de HTM-enquete en de voorstellen voor verbetering van het Haagse wegennet zijn door wethouder Nyqvist aan de raadscom missie voor verkeer en vervoer voor gelegd. Het is voor de HTM niet meer moge- Nachtritten lijk de gevolgen van de langere reis tijden op te vangen met de inzet van meer materieel, daar de vervoersre- serve zowel bij de bus als de tram is opgebruikt. Na een constante stijging van de ge middelde snelheid van de bussen en trams tot 1977, is sinds dit jaar een daling opgetreden. Dit is uit metin gen gebleken. De HTM-directie zegt in een brief aan het Haags stadsbe stuur een en ander te wijten aan de lage prioriteit, die het openbaar ver voer in het verkeersbeleid van Den Haag heeft. De HTM noemt een aantal verbete ringen in het wegennet, die de vertra gingen van de bussen en trams moe ten wegwerken. Enkele van de HTM- voorstellen zijn: De aanleg van meer vrije busba nen en voor de bus gereserveerde opstelstroken; Het gesloten houden van bruggen tijdens spitsuren; Het verkeerslicht-belnvloedings- systeem verbeteren, zodat de bussen en de trams eerder groen licht krijgen. De HTM is vooralsnog tegen het laten rijden van nachtbussen. In de onder nemingsraad heeft het personeel een aantal harde eisen gesteld, alvorens bereid te zijn ook 's nachts te gaan werken. Dit heeft de directie van de openbaar vervoermaatschappij aan wethouder Nyqvist laten weten. Al een aantal malen is ln de gemeente raad om de instelling van nachtelijk openbaar vervoer gevraagd. In Rot terdam en Amsterdam zijn hier goede ervaringen mee opgedaan. De voorwaarden van het HTM-perso- neel betreffen in de eerste plaats waarborgen voor de veiligheid, waar bij gedacht moet worden aan water dichte afspraken met de politie en de taxi-ondernemingen, aan een eventu ele tweede man op de bussen en In schakeling van een veiligheidsdienst. De HTM-directie wijst bovendien op de hoge kosten van een nachtdienst. Op Jaarbasis worden de kosten voor een nachtdienst alleen in de weekein den geschat op zon 650.000 tot 850 000 gulden (800.000 tot 1.100.000 gulden voor een volledige nacht dienst in de weekeinden) en geduren de de hele week op zo n 1.800.000 tot 2 500.000 gulden (2.500.000 tot 2.800.000 gulden voor een volledige nachtdienst. i i Uitstekende herenpantalon met riem. Staat goed, zit lekker en is oersterk. Volledig wasbare T revira polyester Kleuren: d.blauw, bruin, zwart, beige, grijs. d.bruin. Mt 46-56, 48V4-54'/4 Alleen deze week. Grote Marktstraat 34. Oen Haag - Rozemarijn 19-23 Leidschendsm - Haarlemmerstraat 115-117. Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6