Korte beroepsopleiding slaat aan Tekening van een lezer Geen stop afgifte bouwvergunningen 'ouw Commentaar eeuwfeest en toch al 700 jaar Hpen voor de minderheid (1) Bedrijven laten het afweten bij stages nieuw schooltype Knapen voor de minderheid (2) |l-eigenaar Groote Keyser ut geding aan tegen dagblad Diefstal uit museum toch een huis schakel een nieuwe sneeuwman? baantje olielied IDERDAG 7 FEBRUARI 1980 BINNENLAND R H S TROUW/KWARTET 5 [eerderheid van het parlement ich meestal op het gelukkige Lunt, verzoeken om informa- kn de zijde van een minder- wmeestal: de oppositie) ruim- fcin te willigen. Ook de oppo- leeft als deel van de volksver- jwoordiging recht op volledi- |formatie en het zou ronduit rtief zijn wanneer een Ka- Seerderheid de oppositie zou jnderen de regering met dat Baan de tand te voelen (inter- Iren). Vandaar. -te merkwaardiger is het, dat Jfde Kamermeerderheid heel ninder scheutig, om niet te n, ronduit schriel blijkt te bij iedere poging om de regis- ip het gebied van de informa- ining wijder open te trekken net interpellaties mogelijk is. :n middel is de parlementaire fte, die de Kamer in staat personen onder ede te horen Een echt excuus is dit echter niet. behalve dan misschien dat een zorgvuldige afweging nodig is ten einde te voorkomen, dat het overi ge en afhankelijk van het ge wicht van de enquête wellicht belangrijker werk van het parle ment in het gedrang komt. Maar zelfs dan. Wat let de Kamer een uitgebreide staf voor dit soort werk in dienst te nemen? De enig rele vante vraag is of de Kamer zeker meent te weten over voldoende informatie te beschikken om haar taak naar behoren uit te kunnen oefenen. Het blijkt dan dat met name een steeds groter deel van het parle ment geneigd is die essentiële vraag ontkennend te beantwoor den. Er waren twijfels over de rol van de oliemaatschappijen tijdens de oliecrisis, twijfels ook over de rol van de multinationale onder nemingen in het algemeen en de in ook verplicht voor de en- Zer dagen ook twijfels over de commissie te verschijnen. De betekenis van de besluitvorming e parlementaire enquête da- Van de NAVO. van kort na de oorlog, toen >arlement zich een volledig it wilde verschaffen in het ig van de Nederlandse rege- ballingschap. Voor de voor- Soms trekt ook een meerderheid van de Kamer zich die twijfels aan, zoals die keer dat de Kamer zich ronduit afgescheept voelde door e enquête moeten we zelfs de regering, die ieder onderzoek van ?bei llinj e ont naar de vorige eeuw. raar die terughoudendheid? rompslomp die zo'n enquête :ich meebrengt? Het is inder- niet niks. Een enquête vereist an aj zorgvuldige voorbereiding. van het succes van het Arabische boycotbureau onder het Neder landse bedrijfsleven afwees. Tot een volledig gebruik van het en quêterecht kwam het echter niet. Koudwatervrees bleek de over hand te hebben, ook waar twijfels gebqtijd en een evenwichtige pro- over het voldoende geïnformeerd palen e ^at 'aatste voora' °°k zijn van onze volksvertegenwoor- d litglijders bij het opereren in digingop zijn minst serieuze aan- teletorivésfeer van personen te dacht behoefden. comen. v( c regü eenoï 1 daatjstegèn die achtergrond alleen toe te juichen dat de Kamer- Faber (CDA), Patijn Brinkhorst (D'66) en ins (PPR) deze week het hebben gelanceerd de Ka- leerderheid over haar aarze voor het stelsel van evenredige vertegenwoordiging en daarmee voor de pluriformiteit van de sa menleving brengt met zich mee, dat minderheden ruim aan hun trekken moeten kunnen komen. Tegen die achtergrond is het bijna heen te brengen en wel door beschamend te moeten vaststellen 'iening van een amendement dat enquetes vaak worden afgewe- let enquêterecht zodanig te zen met het veelal onuitgesproken n dat in de toekomst een argument, dat de Kamermeerder deel van het grondwettelijk heid het de zittende regering niet Kamerleden een enquête al te lastig wil maken. De Kamer •dwingen. Het lijkt een ma- zit er echter niet in de eerste plaats ingreep in ons parlementaire om een regering in het zadel te i. Maar alle argumenten pro houden, maar vooral als volksver- intra afwegende is er alles tegenwoordiging. Het parlement :e zeggen. is, hoe we er ook tegen aankijken, het enige instituut dat aanspraak beginnen moeten er al heel kan maken op een regelrechte wil- wegende argumenten zijn suiting van het volk. Van die taak n een minderheid zo'n en- hoort de Kamer zich terdege be niet toe te staan. Perslot van wust te zijn en het is gevaarlijk om ing gaat het om het recht van zelfs maar de schijn te verspreiden volksvertegenwoordiging en dat zij er genoegen mee neemt niet alleen het recht van de haar werk te doen op grond van lerheid. Juist onze keuze onvoldoende informatie. itelll l^een onzer verslaggevers ITERDAM De vorige eigenaar de bezette Groote Keyser-pan- in Amsterdam, de Chinese lie East Real Estate and Invest- t Company, spant een kort ge- liaan tegen het Rotterdamse dag- cl "Het Vrije Volk wegens een publi- op 31 januari over een vermeen- M Verbintenis tussen deze maat- ppij en een Nederlandse heroïne- wee ljeiaar. et wflederiander A. C. M. M. Hente- rdvo^ die directeur is van de in Hong vang gevestigde maatschappij voelt laakten Zjjn goede eer en naam aange- door Piet Hagen AMSTERDAM Fred Vrij (17) heeft de lagere technische school niet afgemaakt. Hal verwege de vierde klas gaf hij er de brui aan; hij had genoeg van school en wilde geld ver dienen. Maar na vier maan den werken in de magazijnen van Schiphol had hij het wel bekeken. Hij wilde wel terug naar school. Niet naar de lts natuurlijk, maar waarheen dan wel? Het werd de school voor kort middelbaar be roepsonderwijs. Deze nieuwe schoolsoort voor jonge ren van ongeveer zestien tot achttien jaar bestaat sinds augustus vorig jaar. Achttien scholen kregen toen toestemming om te beginnen met een proefproject. Dit jaar komen er nog enkele scholen bij. Het aantal leerlin gen is nog bescheiden, maar als dit schooltype aanslaat (en daar ziet het wel naar uit), zullen weldra vele dui zenden jongeren het kort middelbaar beroepsonderwijs (afgekort: kmbo) bevolken. Fred Vrij is niet de enige voor wie deze nieuwe schoolsoort een uit komst betekende. Als ik een ochtend rondtrek langs de verschillende vesti gingen van de christelijke school voor kmbo in Amsterdam/Zaanstad, kom ik heel wat jongeren tegen die blij zijn dat ze net op tijd van deze nieuwe mogelijkheid hebben gehoord. An ders zouden ze niet hebben geweten waar ze naar toe zouden moeten. De meeste leerlingen van deze vierja rige opleiding hebben een jaar of vier voortgezet onderwijs achter de rug: lager beroepsonderwijs of mavo, soms een paar jaar havo. Sommigen hebben, net als Fred Vrij een poosje gewerkt. Als uitzendkracht op een kantoor, als manusje van alles in een fabriek, als ober of cassière. Maar al snel kwamen ze tot de conclusie dat het misschien toch beter was om ver der te leren. Anderen hadden wel willen werken, maar slaagden er niet in een baantje te vinden dat ze leuk vonden. In een tijd van werkloosheid liggen de ba nen toch al niet voor het opscheppen. Als je zestien bent, moet je bovendien nog twee dagen per week naar school, en menigeen vindt dat je dan beter alle dagen naar school kunt. Doorleren is echter ook niet eenvou dig. Zelfs met een diploma mavo of Leerlingen zijn hier bezig met een praktijkles op een school voor kort middelbaar beroepsonderwijs. lager beroepsonderwijs kun je niet overal terecht. De havo en de mts kijken wel degelijk naar het cijferlijstje van je eindexamen. Zo komen heel wat leerlingen voor een dichte deur Geen aansluiting Alles bij elkaar is er elk jaar een grote groep jongeren die niet precies weet wat zij zal doen. De tien jaar volledige leerplicht zit erop, maar een goede aansluiting naar het vervolgonder wijs lijkt er niet te zijn. ..Het gat in de mammoetwet", waarover politici zo- RjchtiflGGIl veel hebben gepraat, bestaat echt. niveau van „aankomend vakman/ vrouw". Het diploma is niet voor iedereen gelijk. Er wordt gewerkt met een pun- ten-systeem en aan het eind van de opleiding krijg je een certificaat waarin precies is aangetekend wat je allemaal hebt gedaan. Met zo'n certi ficaat kun je gaan werken of door stromen naar het gewone middelbaar beroepsonderwijs (mts. mhno, meao. enzovoorts) of naar het voortgezet leerlingenstelsel. Kort middelbaar beroepsonderwijs moet dat gat opvullen. In principe kan iedereen die enkele jaren voort gezet onderwijs heeft gevolgd worden toegelaten, met of zonder diploma. Wie helemaal niet weet wat hij wil. komt eerst in een soort oriëntatie klas. De overigen beginnen recht streeks met een beroepsopleiding. Na twee jaar sluiten ze die af op het Het kort middelbaar beroepsonder wijs heeft verschillende richtingen: economisch-administratief, detail handel, mechanische techniek, elek- tro-techniek, uiterlijke verzorging, verkeer en vervoer, verzorgende be roepen, motorvoertuigentechniek, landbouw, bouw en houtbewerking, en installatietechniek. Het lespro gramma omvat ongeveer dertig uur per week. Behalve praktijk vakken worden ook algemene vakken gege ven. zoals Engels, wiskunde. Neder lands, godsdienst en vorming. Vijl uur per week is gereserveerd vooi stages. De organisatie van die stages is een van de moeilijkste punten van dit nieuwe onderwijst ype. Directeur R. J Smit van de opleiding in Amsterdam zegt daarover: „We schrijven honder den bedrijven aan en hoeveel reacties denkt u dat we dan krijgen? Nog geen tien. waarvan dan enkele nog nega tief zijn ook. Je begrijpt het niet. Tot vervelens toe hebben werkgevers ge klaagd dat het onderwijs zo theore tisch is. dat het zo ver van de praktijk af staat. Nu bieden we jongeren de gelegenheid om zich in de praktijk te scholen en dan laten de bedrijven het afweten. Ook als we werkgevers uit nodigen om te komen praten over de inhoud van de opleiding, komt er nauwelijks iemand opdagen. Dan geef je ze een stem in de inrichting van de opleiding en dan tonen ze geen belangstelling." Het stage-probleem is niet de enige moeilijkheid die deze nieuwe onder wijssoort moet overwinnen In Am sterdam/Zaanstad is de opleiding ver spreid over zeven verschillende schoolgebouwen. Voor een directeur is het dan niet eenvoudig de leraren tot één team te vormen Leerlingen die in een school in Amsterdam-West zijn onderge bracht zullen niet het idee hebben dat ze samen met jongeren in een vormingscentrum in Zaandam tot de zelfde school behoren. Toch probeert de heer Smit daaraan te werken: ge regeld zijn er leraarsvergaderingen, er is een soort krantje en binnenkort organiseert de school een feest. De spreiding over verschillende scho len heeft trouwens ook haar voorde len. „Overal vind je een ander sfeer tje," zegt de heer Smit. en om duide lijk te maken wat hij bedoelt brengt hij me achtereenvolgens naar een technische school, leao-school en een detailhandelsschool. Nog Ingewikkelder dan de huisves ting is de samenstelling van het schoolbestuur. Achttien christelijke scholen hebben via tien verschillende besturen één organisatie gevormd. Dat is op zichzelf al een staaltje van samenwerking zoals je in het onder wijs zelden ziet. Gat in de markt Hoe de nieuwe schoolsoort zich zal ontwikkelen is nog moeilijk te voor spellen. De eerste ervaringen wijzen er wel op dat er een „gat in de markt" is aangeboord. Maar waar het kort middelbaar beroepsonderwijs straks zijn plaats moet vinden tussen alle andere vormen van onderwijs, kan op dit moment niemand vertellen. Er zijn nu alleen nog maar proefprojec ten. Het waarschijnlijkst is dat ze te zijner tijd zullen worden opgehangen aan het bestaande middelbaar be roepsonderwijs. Op die manier ontstaat er dan een tussenvorm tussen het wat schoolse lager beroepsonderwijs en mavo enerzijds en de meer gespecialiseer de. nu nog moeilijk toegankelijke be roepsopleidingen op middelbaar ni veau anderzijds. Vooral jongeren die nog niet weten wat ze willen krijgen zo een kans zich wat breder te oriën teren. Een jongen van de lagere tech nische school kan alsnog een kan tooropleiding volgen, een meisje van de mavo kan met elektrotechniek be ginnen. Vooral het wat vrijere karak ter van deze schoolvorm en de combi natie van theorie en praktijk zal voor veel Jongeren aantrekkelijk genoeg zijn om na tien Jaar leerplicht nog een paar Jaar bij te tekenen. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. tast. Volgens de heer W. Léon, die voor Hentenaar bemiddeld heeft in de transactie met De Groote Keyser woont Hentenaar sinds veertien jaar in Hong Kong en zit hij voornamelijk in de textielbranche. Van enige connecties met een in Alk maar gevangen zittende heroïnehan delaar E. (bijgenaamd Pimmetje Paf) is volgens Léon geen sprake. De be zetters zouden de geruchten in de wereld gebracht hebben, waarop Het Vrije Volk zijn bericht gebaseerd zou heben. De geruchten zouden gelan ceerd zijn met de bedoeling de ontrui ming van De Groote Keyser politiek onmogelijk te maken. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het ministerie van volkshuisvesting mag normaal vergunningen uitgeven voor het bouwen van wonin gen. Deze verplichtingen vallen niet onder de „tijdelijke rem op het aangaan van nieuwe verplichtingen," zoals die op 30 januari is afgekondigd door minister Andriessen van finan ciën. De rem is nodig om te voorkomen dat bezuinigingsvoorstellen worden door kruist door reeds gedane uitgaven Zoals bekend beraadt het kabinet zich over mogelijke nieuwe bezuini gingen om de „nationale verarming" het hoofd te bieden. De uitzondering op woningen wordt gemaakt omdat die verplichtingen behoren tot „een regelmatige stroom." Doorbreken daarvan zou het functioneren van het ministerie ernstig belemmeren. Bovendien zou de voortgang in de woningbouw, die door de winter van vorig jaar al een achterstand heeft opgelopen, nog maals worden geremd. Wel is in het overleg tussen minister Beelaerts van Blokland van volks huisvesting en minister Andriessen van financiën vastgesteld, dat het ministerie niet meer vergunningen voor woningen geeft dan anders. Men dient zich te beperken tot een twaalf de deel van het voor dit Jaar voorzie ne aantal. Hoewel er bij het afkondigen van de verplichtingenstop al sprake was van een mogelijke uitzondering voor de woningbouw, heeft men op het minis terie enkele dagen geen vergunnin gen afgegeven. Na de overeenkomst tussen Andriessen en Beelaerts is de afgifte daarvan hervat. EINDHOVEN (ANP) Vier eiken kannen, elf eikgewichten en een Neu- renberger gewichthouder zijn gister nacht uit het Museum Kampenland in Eindhoven gestolen. Verder ver dwenen er oude munten en oud bank papier ter waarde van tienduizend gulden. De politie weet niet hoe de dieven binnen zijn gekomen. Er wer den geen sporen van braak gevonden. Al in 1948 hébben ze in Keulen geprobeerd een Domfeest te vie ren. Met een hoofdletter dus. want zevenhonderd jaar eerder was de eersts steen gelegd voor dé enig echte Dom. Maar het was me het feestje wel: de stad lag zo kort na de oorlog nog voor negen tig procent in puin en ook de kathedraal zelf was zwaar be schadigd. Dit jaar doen de Keulenaren het feest dubbeldik over. Maar het gekke is dat ze nu niet het zeven- honderd-, maar honderdjarig be staan van hun Dom vieren. Dat zit zo: op 15 augustus 1248 legde aartsbisschop Konrad von Hoch- staden de eerste steen x>or een nieuwe kathedraal Het werk leek te vlotten, het koor kwam af en dat gedeelte werd in 1322 gewijd. Het prille begin van de kathe draal was toen al wijd en zijd beroemd. In het toen nog verre Italië maakte de dichter Petrarca een loflied op „de heer lijke tempel", maar het werk ging sinds de inwijding van het koor nog maar in een slakkegangetje voort. In 1560 stond daar nog steeds eenzaam het koor plus een onvoltooide toren, en zo bleef het wel een paar eeuwen. Pas in de negentiende eeuw werd de schijnwerper opnieuw op de Keulse Dom gericht. Dichters. schrijvers en kunstkenners gre pen terug naar de middeleeuwen en de kunstwerken uit die tijd en eisten dat de Dom afgebouwd zou worden. Ondanks politieke strubbelingen wist de protestant se Friedrich Wilhelm IV van Prui sen de Keulse Dom tot symbool van de Duitse eenheid te procla meren in de eerste helft van de vorige eeuw bestond Duitsland nog uit 39 zelfstandige staten en legde op 18 september 1842 eigenhandig de eerste steen voor de afbouw. Het zou nog jaren duren voordat de Dom echt af was. Dat werd 15 oktober 1880. en zodoende wordt dit jaar de honderdste verjaar dag van de voltooiing van de Keulse Dom gevierd. Het feest is al begonnen. In de nieuwjaarsnacht al De carna valsstoet al één en al Dom zijn, en tot de laatste dag van dit jaar zijn er concerten, diverse kunst manifestaties. spelen, bijzondere erediensten, bedevaarten, sa menkomsten voor kloosterlingen en een grote processie. Het hoog tepunt valt tussen 15 en 23 au gustus. De Dom is nog altijd een rooms-katholieke kerk, gewijd aan Maria en Petrus, en Maria Hemelvaart (15 augustus) wordt dan ook een hoogst belangrijke dag. De paus zelf is er voor uitge nodigd; of hij komt is niet zeker, maar hij heeft in elk geval nog niet afgezegd. Na de kerkelijke feesten komen de wereldlijke opnieuw aan bod. Er komt een historische markt, een extra feestweek van 15 tot 23 oktober, en een grote tentoon stelling over „De Keulse Dom in de eeuw van zijn voltooiing". Bij de Dom staat een bouwhut. waar aan kinderen wordt uitgelegd hoe de Dom is gebouwd. Het wordt me het jaartje wel in Keulen, en de inwoners kunnen ruimschoots inhalen wat ze in 1948 moesten nalaten. Wie <r van de zomer op bezoek gaat vindt er trouwens nog veel meer: Al bert us Magnus en Jacques Offenbach worden ook herdacht de eerste stierf zevenhonderd jaar en Of fenbach een eeuw geleden en wat de stad voor toeristen bijzon der aantrekkelijk maakt is na tuurlijk de tentoonstelling rond om farao Toet-Ank-Amon. die 11 juni wordt geopend en maanden lang te zien zal blijven. Ondanks alle protesten van New- yorkers die hem niet zo dicht in de buurt willen hebben, is het ex- wordt door de nieuwe eigenaar verbouwd tot zestien woningen. Ook vanaf de Rijn kan het niet missen: de Dom torent hoog uit boven de bebouwing. president Nixon toch gelukt zich een dak boven het hoofd in die stad te verschaffen. Hij heeft zich niet. zoals zijn oorspronkelijke plannen waren, in een groot, duur flatcomplex ingekocht, maar heeft een eigen huis van vier ver diepingen aan de sjieke oostkant van Manhattan op de kop weten te tikken. Zijn tegenwoordige verblijf, de villa „La Casa Pacifi- ca" in San Clemente (Californiè) Een paar uitspraken van het Tweede-Kamerlid M. W. Schakel (CDA), gedaan tegenover Willem Pekelder van Zipitaja, de krant van de School voor de Journalis tiek. Over atoomwapens en de mensen die daar tegen zijn. „Ik vind atoompacifisten Inconsequent. Eerst de jongens bij de moeder weghalen om ze vervolgens met verouderd materieel naar de vijand té sturen. Dat is ethisch onverantwoord. Ik vergelijk het maar met de Tweede Wereldoor log. Als alleen de Duitsers gifgas sen hadden gehad en wij niet. dan hadden ze ons waarschijnlijk vergiftigd. Met de kernwapens ligt het net zo." Over het IKV. het Interkerkelijk Vredesberaad: „Het is niet de taak van de kerk om met prakti sche handleidingen voor politici te komen Het IKV raakt wat verstrikt. Het maakt glijbewegin- gen. De CPN en de PSP kunnen zich in zijn denkbeelden vaak goed herkennen Dat moet toch te denken geven. Een christen kan best links zijn, natuurlijk. Dat is Juist het charmante van het christendom, dat het niet aan één bepaalde politieke partij is gebonden." En ten slotte over de toekomst van het CDA: „Het CDA is niet meer tegen te houden. Voor de rest van de eeuw zal het een partij zijn, waar men moeilijk meer omheen kan. En dat CDA dat komt er. De fusie gaat door op 11 oktober. Daar kun je gif op innemen." Er schijnt een kersverse „ver schrikkelijke sneeuwman" te zijn opgedoken. Hij (of zij natuurlijk als het een vrouw mocht blijken te zijn) zou ver van de Himalaya leven en wordt ook niet yeti ge noemd. maar „tsjoetsjoenaa" In Werkojansk. een gebied in Noordoost-Siberië. waar onbe woonde stukken voor de mijn bouw worden ontgonnen, hebben de werkers het wezen herhaalde lijk waargenomen en er een ta melijk uitvoerige beschrijving van gegeven: de „tsjoetsjoenaa" (wat letterlijk uitgestotene bete kent) moet twee meter lang zijn. heeft armen die tot onder zijn knieën hangen, gaat gekleed in rendiervachten en eet rauw vlees en bessen. De verschijning van deze nieuwe sneeuwman is vol gens prof. Semyon Nikolajew van de Sowjet Academie voor weten schappen geen flauwekul. Hij is er vast van overtuigd dat deze uitgestotene een „voormenselij ke soort" is die aan de civilisatie ontsnapt is. (Uit het tijdschrift Artls) Zin in een nieuw baantje? Mis schien is dit dan iets: „Gevraagd een hoofdhuishoudster wegens pensionering van huidige Onge huwd Aanstelling per 1 Juli 1980. Goed ingevoerd in huishoudelijk en linnenkamerwerk. Gemeubi leerde flatwoning aanwezig. Leef tijd 45-50 jaar. Sollicitaties aan hofmaarschalk Buckingham Pa lace." Het Britse koninklijk huis heeft de advertentie in de Times en de Daily Telegraph moeten zetten, omdat het tegenwoordige hoofd van de huishouding eind Juni na tien jaar noeste arbeid het paleis in Londen verlaat. Ze gaat Inder daad met pensioen. Alle kans dat de Turken op het Eurovisie-songfestival in april in Den Haag. met een liedje komen over huisbrandolie, waaraan de deze (daar) strenge winter een chronisch tekort schijnen te heb ben Het liedje moet nog wel als beste van drie in het nationale Turkse festival gekozen worden. Fonetisch gespeld heet de kraker „Pet'r oei"

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5