ïsand bouwprijzen ij4 procent hoger "RUCK OF THË YEM Vakbonden ontevreden over gesprek met Philips Groepwijnkenners steeds groter Aardgas wellicht nog duurder Laatste lucifer fabrikant naar het buitenland borstel EG-Commissie r ^»uwbond CNV achter idernemingsraad Ogem 4' Koks onder druk van voedingsindustrie 3) zoeken wij SPAARBRIEVEN der Hoop Co nv Onderzoek wijst uit: Van Agt opent honderdste RAI 'Directie vaag en onduidelijk' Hypotheekrente per 5 febr. Na prijsverhoging stookolie Omkoperij en 'smeergeschenken' "t Nederlander stabiele roker Jamaica weigert voorwaarden IMF voor geldlening 7 FEBRUARI 1980 20 1- FINANCIEN EN ECONOMIE THOUW/KWARTET P 17 RH 21 - S 19 NDE 11 per* nvoua S. zaaml werk# VAN raat 020-2 IEL (ANP. Reuter» De Europese Commissie heeft steld de landbouwprijzen dit jaar met 2.4 procent te en. De Europese boerenorganisatie. de COPA had 7.9 jjt geëist. Consumentenorganisaties hadden de Europe en missie gevraagd in het geheel geen verhoging toe te flink» de meest opvallende voor- van de Commissie betreft de juktie van melk. Om over- ie van melk tegen te gaan de boeren tot nu toe een in 0.5 procent van hun melk- st betalen. Dat wordt 1.5 pro- jven deze „medeverantwoor- idsheffing" komt echter een afheffing voor elke liter die meer produceert dan vorig ar moet hij een boete van jer honderd kilo melk voor Alleen boeren in probleem- i hebben een zekere vrijstel- betalen geen medeverant- ijkheidsheffing over de eerste ter melk die ze produceren. voorstellen die overigens pas officieel zullen worden be- naakt. lopen per produkt iteen. De bedoeling is dat r de enorme landbouwover- (de boterbergen en wijnpias- kleiner zullen worden en dat andbouwuitgaven niet verder ijgen. Zoals bekend heeft het je parlement de EG-begroting (aven zullen zelfs iets dalen: 17 tot 28,83 miljard gulden. iG Niet alleen het aantal stijgt, er is ook groei bij de IALE Itelijke bedrijven Daarvan terser per 1 ianuari 1980 112.840. ïijna 2.000 meer dan een jaar Toch ligt het nieuwste cijfer &jd 12.000 beneden dat van 1 1REV j 1970: 124.260. ___j>tste aanwas deed zich in het St6>en jaar voor bij de aannemers- fnerbedrijven 413). Oorspronkelijk was echter voorzien in een stijging tot ƒ31.11 miljard. Deze cijfers hebben alleen betrekking op het garantiedeel van het land bouwfonds. Volgens de voorstellen van de Com missie zal de prijs waar beneden de Commissie boter uit de markt neemt, niet worden verhoogd. Deze zogehe ten „interventieprijs" wordt voor ma gere melkpoeder 2.8 procent hoger, voor suiker en melk 1.5 procent en voor groente en fruit 3,5 procent. Europees landbouwcommissaris Gundelach wil de zogeheten monetai re compenserende bedragen voor de Benelux-landen met een half procent verlagen. Dat betekent in het alge meen een negatief effect voor het inkomen van de Nederlandse boer Monetaire compenserende bedragen bestaan uit subsidies op de import in de Benelux en heffingen op de export uit de Benelux. De MCB's in de Bene lux liggen op het ogenblik op 2.4 procent voor zuivel en op 1.9 procent voor suiker, varkensvlees, eieren, vis en andere produkten. De voorstellen van de Europese Com missie zullen waarschijnlijk onder Nederlandse boeren op grote weer stand stuiten. In een vergadering van het Landbouwschap, gisteren, waren de bestuursleden van het schap zeer verontwaardigd over een uitlating van minister Van der Stee dat het eisen van 7.9 procent prijsverhoging onrealistisch zou zijn. Voorzitter drs. Kc. van Kempen van de hoofdafde ling akkerbouw binnen het schap noemde de (op dat tijdstip nog ver wachte) voorstellen van slechts enke le procenten het „uitroken van boeren". ADVERTENTIE ster amens een grote relatie tegen contante betaling aan toonder lie we ingen waarvan de looptijd gedeeltelijk verstreken is. Taagtmmjssionairs in effecten sinds 1895 ns Hendrikkade 123 1011 AM Amsterdam, tel. 020-223131 pfcAO^ »makfc- inze redactie economie ECHT De Hout- en Bouwbond CNV heeft aan de ondernemingsraad van Ogem meegedeeld, er volle egrip voor te hebben dat de COR het vertrouwen in de van commissarissen heeft opgezegd. De COR deed dat. M_N^t hij boos is over de procedure die is gevolgd bij het *k van drs B. J. Udink als voorzitter en lid van de raad iestuur van Ogem. juwbond CNV veroordeelt de de procedure ook scherp. De pal de COR steunen in zijn i de taken en bevoegdheden •aad volgens de wet toekomen. Voeren. tief ld ine ia positieve ontwikkeling", zo de heer P. T. Lakeman van de [Stichting Onderzoek Bedrijfs- atie) het terugtreden van drs fdink als voorzitter van de raad ituur van Ogem. Hij vindt het moedig besluit van commis- |n dat zij nu hebben ingegre- lammer, dat het niet eerder is td." „De situatie wordt nu steeds meer gespannen", .aldus A. van der Veen (Industriebond FNV). „Alleen maar kreten en geen duidelijkheden" meende P. de Haan van de Industrie bond CNV en „zeer warrig" was het commentaar van G. van Os (Unie BLHP). W ter Welle van de Federatie Hoger Philips Personeel zei: „De plannen zijn slecht en incompleet. Philips moet haar werk maar over doen." De directeur „sociale zaken" van Philips F. L. van den Brand zegt. dat Philips niet meer duidelijkheid kan geven op dit moment. „De roep om zekerheid staat haaks op de eco nomische situatie. De uitspraken van de vakbonden zijn niet realistisch." nogal een grillig patroon te zien gege ven. Dit blijkt uit onderstaande tabel van het omzetverloop (in aantallen): 28 januari 27.416 29 januari 17.826 30 januari 106.847 31 januari 39.163 1 februari 52.644 4 februari 17.950 5 februari 182.181 De 30ste januari, toen niet minder dan 106.847 aandelen Ogem werden omgezet, ging de koers van de aande len Ogem op de beurs omlaag van 17,50 tot 16.50. In hoeverre bij deze grote omzet (kort vóór het offici eel bekend worden van het terugtre den van drs Udink) voorwetenschap een rol heeft gespeeld kan slechts worden vermoed. Van onze redactie economie AMSTERDAM Het aantal wijnkenners in Nederland is langzamerhand een behoorlijk grote groep geworden. Van de 92 procent Nederlanders die wijn in huis hebben, wordt in een onderzoek van het Produktschap voor Akkerbouwprodukten naar de consumptie van wijn, 12 procent aangemerkt als wijnkenner. Deze groep bevindt zich vooral in de leeftijdscategorie 25 tot 44 jaar. en houdt zich voornamelijk op in het Zuiden des lands en in de drie grote steden. Opvallend laag blijkt het aantal wijnkenners on der bejaarden. Het onderzoek wijst uit dat Bordeaux-, Rhöne-, en Moezelwijnen bij de Nederland se consument het meest geliefd zijn. Bij het bezoek van de enquê teur had de ondervraagde een ge middelde voorraad van 10.5 fles sen wijn in huis; 5,2 rood. 3.8 wit en 1,4 rosé. De groep „wijnken ners" had een gemiddelde voor raad van meer dan tien flessen. Cadeau Wijn wordt in Nederland vooral gekocht bij de slijter (52 procent) en in de supermarkt (39 procent). Opvallend laag is het percentage wijn dat bij de delicatessenzaak wordt gekocht: 2 procent. De ge middelde prijs die voor een fles rode wijn wordt betaald is 5.40; voor wit: ƒ4.80; rosé ƒ4,19. Bij de aanschaf van wijn met cadeaube stemming (54 procent geeft wel eens een flesje weg) wordt aan merkelijk dieper in de buidel ge tast dan voor eigen gebruik: Ge middeld 8,80. Cadeauwijnen worden vooral bij de slijter ge kocht en dan voornamelijk rood (70 procent). Wijndrinkers drinken naast wijn vooral bier (93 procent), jenever (80) en sherry (75). Ook blijkt dat wijn vaker binnens- dan buitenshuis wordt gedronken. Ge vraagd zich in te leven in de eerste aankoop van een onbekende wijn, zei 50 procent niet te letten op het Jaartal. 61 procent niet op het al coholpercentage en 65 procent niet op de temperatuur waarop de wijn geserveerd dient te worden. Slechts 18 procent zegt spontaan te letten op het merk; 14 procent op de kwaliteitsaanduiding. Het probleem bij Philips is volgens Van den Brand niet zozeer dat bedrij ven verlies lijden, maar dat sommige vestigingen niet goed bijdragen aan het geheel. En dat is voor Philips verlies. Het gesprek gisteren had een oriënte rend karakter, waarin ir M Kuilman van de raad van bestuur van Philips de achtergronden van de reorganisa tie schetste. Eén zekerheid heeft Phi lips in elk geval wel gegeven. De hoofdvestiging van Philips blijft in Eindhoven. Wel zal worden bekeken of er bezuinigd kan worden op de kosten. „De bonden zijn bang. dat dat erg ingrijpend wordt," aldus Van der Veen. die ook bang is dat het aangekondigde verlies van vijftien honderd arbeidsplaatsen het topje van de ijsberg is. Verder heeft volgens hem de wijze waarop Philips de plan nen heeft gepresenteerd, prikkelend gewerkt en zal dat het verdere over leg bemoeilijken. Directeur Van den Brand gaf toe dat de plannen tot onduidelijkheid en onzekerheid heb ben geleid. Informatie Wel ls Philips volgens Van den Brand voornemens de komende weken „bij zonder veel Informatie te geven om een einde aan de onzekerheden te maken". Van den Brand had wel de positieve mededeling, dat vijf- tot zesduizend arbeidsplaatsen die dit jaar door natuurlijk verloop vrijko men. voor meer dan de helft zullen worden opgevuld. Eerst is gezegd, dat dit voor minder dan de Helft zou gebeuren. Verder liggen er volgens Van den Brand geen plannen op de plank voor verdere reorganisaties in de naaste toekomst. Op de langere termijn ls er nog geen zekerheid Van den Brand die verder over eventuele gedwongen ontslagen zei. dat er nog geen plan nen waren en dus ook geen garanties. „Het is een kwestie van fasering", aldus de directeur „sociale zaken" van Philips. Op 15 en 20 februari praten het bedrijf en de vakbonden verder. Van onze automedewerker Ook de fiets kent zijn beperkingen, constateerde minister-president Van Agt gisteren bij de opening van de honderdste RAI-tentoonstelling in Amsterdam. Een fiets is onoverdekt, heeft maar twee wielen en men moet er zelf wat aan doen. De automobielindustrie heeft die problemen beantwoord. De onbekommerde vreugde over het autobezit heeft echter plaats gemaakt voor bezorgdheid. We moeten vooral een passend antwoord vinden op de energiepolitiek, die de auto parten speelt. Ook de bedrijfsauto, waarom het op de nu geopende „RAI" gaat. „Een chauffeur, die pienter pookt, kan de kosten drukken," aldus de premier. Van onze correspondent EINDHOVEN De vakbonden zijn duidelijk ontevreden na het gesprek dat zij gisteren hadden over de reorganisiitieplannen van Philips, waarbij minstens vijftenhonderd arbeids plaatsen wegvallen. Rentepercentages Naam bank Rente vast gedurende (in jareni S-c 3 o met zonder gemeentegarantie Opg werke Opg werke bank lijk bank lijk ABN 1 jaar 5 jaar 1 5 15 10 50 1025 11 12 10 85 1050 10 50 11.12 11 12 Amro-bank variabel 5 jaar 15 1 5 10 25 10 25 1071 1071 10 50 10 50 10.97 10 97 Bouwfonds 2 jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 10 5 11.32 105 11 32 Centraal Beheer 10 jaar 10 1 10 49 10.1 1049 Centrum-bank 5 jaar 1 100 1038 10 0 1038 Ennia 10 jaar 98 10 17 98 10 17 NVL 5/10 jaar 98 10.17 9 8 10.17 NMB 3 jaar 1 10.125 10.95 10 2 11.04 Rabobank (adviesrente) variabel 1 25 10.0 1064 100 10 64 Rabo-Hyp.bank 5 jaar 1.5 107 11 45 10.7 11 45 RPS 5 jaar 1 9.8 10.38 98 1038 Spaarbank R'dam 1 jaar 2 90 9 44 90 9 44 3 5 jaar 1 100 10 38 100 1038 Westland'Utrecht standaard 5/10 jaar 2 10.2 11.17 104 11.40 ,De vrees die vorige week werd uitgesproken over verhoging van de hypotheekrente is helaas waar gebleken. De handelsbanken hebben de rente met ongeveer procent verhoogd. Wat betreft de overige banken .moet er rekening mee worden gehouden dat ook zij de percentages .zullen aanpassen.!Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis te Amersfoorti. DEN HAAG (ANP) De forse verhoging van de maximum prijzen voor stookolie met ingang van 1 februari jongstleden, zou weieens een verdere verhoging van de aardgasprijs tot gevolg kunnen hebben. De aardgasprijzen zijn namelijk ge koppeld aan de prijzen van stookolie. Deze veronderstelling komt van de Vereniging Krachtwerktulgen die de belangen behartigt van grote energieverbruikers. De vereniging zegt verrast te zijn over het besluit van de minister van eco nomische zaken, het prijs plafond van vijftien gulden voor zware stook olie te doorbreken. De minister heeft een bijna dubbele prijsstijging toege past. van 28,20 per ton. zowel voor laagzwavellge als voor hoogzwavelige olie. De Vereniging vindt deze maatregel niet te rechtvaardigen, omdat de vrije marktprijzen voor stookolie Juist aan het dalen zijn. Te meer daar verwacht wordt dat die daling zich nog wel enige tijd zal voortzetten. In januari zijn de prijzen op de vrije markt met 15 d 20 procent gedaald De Vereniging Krachtwerktuigen vermoedt, dat de minister de toezeg ging van de oliemaatschappijen voor extra olie voor de elektriciteitsbedrij ven (in het kader van het ..brandstof inzetplan" voor centrales, dat het gasverbruik in deze sector probeert terug te dringen), alleen heeft kunnen krijgen door toe te stemmen in een extra verhoging van de maximum prijzen. UTRECHT (ANP) Steeds meer chef-koks en voedingsinko pers klagen over de druk die door het bedrijfsleven op hen wordt uitgeoefend. Met hand en tand moeten zij zich te weer stellen tegen omkoperijen en smeergeschenken. Middelen die de voedingsmiddelenindustrie gebruikt om haar produkten bij grote klanten als bejaardentehuizen, ziekenhuizen en andere instellingen aan de man te brengen. Verbolgen •er ir Lakeman meent overigens, log wel meer verschuivingen in van Ogem zullen komen. On- teld zal er, volgens hem. van i een nieuwe kracht moeten pi aangetrokken. bi heeft ook tegen de Ogem nog 020- arrekeningproces lopen „Men enkele bezwaren, die wij te ber- fcben gebracht, in feite erkend." I hij. Dat betreft met name de I king door Ogem op het werk in lan in Saoedi-Arabië. Lakeman zal Udink zeker op ie manier schadeloos worden Persoonlijk denkt hij dat hij igen rekenen op een uitkering orde van grootte van 1 2 én gulden. (Ogem zelf wil zich >n. fever een gouden handdruk noch ak jhet daarmee gemoeide bedrag ;n, red.) frsomzet «len^ndelen Ogem zijn ook woens- op de Amsterdamse effecten- I verder ingezakt. Nadat dinsdag h forse koersdaling was opgetre- tan 16.50 (vrijdag) naar 13.50, ieidt het gisteren verder bergaf- in *ts Uiteindelijk kwam een note- Uit de bus van 12,70. I84ïnzetten in aandelen Ogem heb- de laatste dagen op de beurs Bestuurder P. de Haan (Industrie bond CNV) toonde zich zeer verbol gen over het feit. dat bij de Philips vertegenwoordiging mr. F. Otten af- MallorCa wezig was. Otten is in de Raad van bestuur van Philips belast met het sociale beleid. Hij heeft zijn taak wat betreft de reorganisatie gedelegeerd aan directeur Van den Brand. „Hij is eerst verantwoordelijke en hoort daar bij te zitten", aldus De Haan De koks en voedingshoofden van de instellingen hebben er genoeg van omgekocht te worden, en verwerpen de gewoonte van de voedingsmidde lenindustrie om met steeds duurder wordende cadeaus om zich heen te strooien. De Vereniging van Voedings- en Keu kendeskundigen spreekt over een to taal uit de hand gelopen cadeaustel sel. Beperkte de handel zich vroeger tot aardigheidjes als ballpoints en aanstekers, tegenwoordig worden kleurentelevisies en fietsen met tien versnellingen cadeau gegaan, zo meldt de Vereniging. Een kok sprak in dit kader zelfs van „ondersneeuwen". „Er zijn vertegen woordigers die zeggen: Alsjeblieft Joh. ik wil Je niks verkopen, maar dit zet lk even bij Je neer." scherming aan tegen omkopingspo gingen van deze mlljoenenindustrie door middel van uitbreiding van de Wet op het Cadeaustelsel, die het geven van cadeaus aan banden legt. Deze wet beschermt wel de consu ment, maar de grootverbruiker nog niet. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In december verdween de laatste luciferfa- briek die Nederland nog had: de Verenigde Hollandse Lucifer fabrikanten uit Eindhoven trokken de grens over naar België, waar een andere noodlijdende dochter van Swedish Match haar volledige capaciteit nu weer kan benutten. vense luclferfabriek, denkt intussen weinig moeite te hebben met de handhaving van het Nederlandse marktaandeel. De daling van het luclfergebrulk zal waarschijnlijk dit Jaar nog stabilise ren. Tevens is het een gunstige bij komstigheid. dat de consument ener- giebewuster wordt. Baauw: „Vroeger gebruikte iemand bij het koken wel tien lucifers. Na de opkomst van gas- comfoors met waakvlam streek men er nog hooguit ééntje af. Nu men wat energiebewuster wordt, gaat de waakvlam weer uit." De grote VHLF in Eindhoven fabriceerde de bekende 'Molen-', 'Filmsterren-'. 'Drie Paardjes-'. en 'Kroon-'merken. Het bedrijf hield daarmee 45 procent van de Nederlandse luclfermarkt in handen. Deze merken gaan overigens niet uit de winkels verdwijnen; ze zullen uit België worden geïmpor teerd. Duurder zullen die lucifers er niet op worden, niet alleen is de af stand tussen de luciferfabriek in het Belgische Geraardsbergen en de Ne derlandse markt niet zo groot, ook wordt de produktle goedkoper nu de capaciteit van één fabriek ten volle kan worden benut. De heer Baauw, voormalig directeur van de Eindho- boosdoener is overigens niet de waak vlam. maar de wegwerpaansteker. De produktle hiervan werd in tien Jaar opgevoeerd van 200.000 tot 16 miljoen stuks. De Verenigde Hollandse Luci ferfabrikanten waren ruim honderd Jaar gevestigd op Nederlandse bo dem. Tussen 1905 en 1979 hep het aantal werknemers terug van 1200 tot 100. De Unie BLHP heeft ln Juni vorig Jaar nog getracht de sluiting tegen te gaan. Zij spande een kort geding aan tegen de directie van de fabriek, bij de rechtbank in Den Bosch. Dit ver zoek werd ingediend, in samenhang met een onderzoek dat de Unie wilde laten uitvoeren door de Onderne mingskamer. De sluiting bleek op deze wijze echter niet te voorkomen te kunnen worden; de rechtbankpre sident verklaarde dat de Onderne mingskamer zelfs de mogelijkheden had om spoedeisende voorzieningen te treffen. De Ondernemingskamer wees echter het verzoek van de Unie BLHP om een onderzoek af. DEN HAAG (ANP) Het aan tal sigaretten, dat jaarlijks in ons land gerookt wordt, neemt niet toe en neemt niet af, zo heeft het bureau voor de ta baksdetailhandel uitgerekend. Rekening houdend met de grensverkoop en correcties voor het zogenaamde voor- raadeffect in verband met prijsverhogingen, komt het bureau voor 1979 op een totaal van 22,3 miljard gerookte siga retten. Dat is zelfs iets minder dan het aantal van 22,5 mil jard van 1978. In 1977 werden 22,1 miljard sigaretten gerookt. De handel ontkent niet dat met ge schenken wordt gewerkt. Een woord voerder verwacht zelfs dat het ln de toekomst nog veel erger zal worden. „Het eindigt met reizen naar Mailor- ca. Binnen vijf Jaar ben je geen goed hoofd van de voeding als Je niet min stens 14 dagen voor rekening van een leverancier in Disneyland hebt rond gelopen." Een doorsnee van de aangeboden ca deaus plates. soepterrines, aanste kers. frlteuses. grills, horloges, klok jes. wekkers, suikerpotten, eierko- kers, bureauleggers, drankenservie zen. EHBO-koffers enzovoort. Behalve het feit dat koks er genoeg van hebben omgekocht te worden, zit er nog een ander aspect aan de zaak: misbruik van overheidsgelden. Ver moed wordt namelijk, dat smeermid delen en pogingen tot omkoping meestal voorkomen bij produkten die elders goedkoper of beter te krijgen zijn. De voedingsmiddelenfabrikant mag met vrijwel ongelimiteerde middelen proberen de instellingen produkten aan te smeren die men misschien helemaal niet nodig heeft. De koks van Instellingen vragen daarom be- KINOSTON (REUTER) Jamaica heeft de voorwaarden van het Inter nationale Manetalre Fonds (IMF) voor de verstrekking van verdere fi nanciële hulp aan het land verwor pen. De premier van Jamaica, Mi chael Manley. verklaarde in een tele visie-Interview dat de onderhandelin gen met functionarissen van het IMF in het afgelopen weekeinde zijn mis lukt door dat zijn regering niet bereid was meer dan 38 miljoen dollar te bezuinigen op de begroting 1980-81 Het IMF had een besnoeiing van de begroting met 84 miljoen dollar geëist. Manley zei dat nu pogingen ln het werk worden gesteld om uit andere bronnen vreemde valuta's te krijgen Hij wees er In dat verband op dat Libië zijn land onlangs een lening van 50 miljoen dollar heeft verstrekt. Volgens Manley zou de door het IMF gewenste extra bezuiniging op de overheidsuitgaven het ontslag van duizend werknemers tot gevolg heb ben gehad Dat zou sociaal en be stuurlijk een ramp hebben betekend. Om dit te vermijden had de regering moeten overgaan tot het afschaffen van subsidies op voedsel en op het openbaar vervoer, het volledig in re kening brengen van de onderwijskos ten aan studenten en de beëindiging van het onderwijsprogramma voor volwassen analfabeten Daar piekert de regering echter niet over, zo ver klaarde Manley

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 21