Oppositie hoort niet in de gemeentepolitiek thuis' Nieuwe Kerk open huis .ook dan Douwe Egberts. ejaardenoorden praten lee over hun toekomst DouweEgberts koffie... lekkere koffie, i krnhems burgemeester Roeien naar Raad van State 'Rotterdam moet afvalverwerking Rijnmond beheren' Ontmoetingsplaats aan Amsterdamse Dam Ja, 'ook als u coffeïnevrij drinkt, kunt u natuurlijk gezellig genieten van Douwe Egberts koffie. Koffie waar nauwgezet uit verwijderd is wat u niet op prijs stelt. Maar waar even nauwgezet in bewaard is wat een kopje koffie zo lekker maakt. Coffeïnevrij e koffie van Douwe Egberts. Lekkere koffie1 dat spreekt. jNPERDAG FEBRUARI 1980 TROUW/KWARTET P 13 - RH 17 - S 15 ir Jac. Lelsz UHEM Uit het vocabu- im van de gemeentepoli- zou aldus drs J. A. F. len, die volgende week burgemeesterschap van hem ruilt voor het ambt lid van de Raad van State et woord „oppositie" moe- worden geschrapt. „Het Iraagt zich niet met de it van de gemeentewet." imhem is vooral het laat- jaar, toen een bestuurscri- :ich op het gemeentelijke ging toespitsen, waar- r het zover kwam dat het !ge van B en W uiteen- te, het woord oppositie al eens gevallen. Roeien: ;enlijk een onmogelijke dat parlementje en." |aar la de heer Roeien (59) burge- ter van Arnhem geweest, wel het ers Haagje genoemd. Heeft Jan ïoff niet gedicht: „Ik houd zo die donkere burgerheren/Die aam wandelen over 't Velper- /In deze koele winterzonne- i/De dominee, de dokter, de no- En 't klerkje dat vandaag wat er klaar is/Maar 't kan verke- De heer Roeien zetelt in het nog Maarten van Rossum gebouwde elshuis, dat in het nieuwe ge- tehuis van J. J. Konijnenburg is ïomen. Als een soort Beëlzebul, erste der duivelen? Integendeel, s een irenisch (vredelievend) en heeft er van zijn kant alles iroberen te doen de bestuurders le stad bijeen te houden. ogtepunten herbouw van de Gelderse hoofd- na de dramatische Slag om Am- i in september '44, heeft de heer len niet meegemaakt. Toen hij n was de stad zo ongeveer van wonden genezen. Al krijgt men het besturen van de stad nog ns weer met de littekenen te n. Een paar hoogtepunten kan «r Roeien, desgevraagd, uit zijn emse tijd wel opnoemen. In de e plaats, overigens in een eerder ium al voorbereid, de grote mg over de rivier. Op de andere T verrijst nu de wijk Groot-Mal- fen. Aan de gestelde eisen wordt (zijn smaak redelijk voldaan. Er 0 een tweede Rijnbrug, die er- voert, de woningbouw vordert len er zijn flinke aanzetten voor meer is. Laten we hopen dat het tijde lijk zal zijn. De samenwerking moet na verloop van tijd worden hersteld. Wat we nu hebben, is een onmogelij ke situatie." De heer Roeien wijst erop dat de gemeentewet het bestu ren van een gemeente opdraagt aan de raad, niet aan een stukje van de raad. Het dagelijks bestuur behoort dan ook zoveel mogelijk een afspiege ling te zijn van die raad. Anders dan in de landspolitiek, waarbij men aan de ene kant het kabinet heeft en anderzijds een controlerend parle- ment-incluis oppositie, is bij de ge meentepolitiek het begrip oppositie niet op zijn plaats, want dat kan alleen maar uitlopen op parlementje spelen. „Dat op het moment de gemeentera den zich weer meer gaan roeren in het land en zeggen ,,wij zijn de baas", dat vind ik een heilzame ontwikkeling en de enig Juiste weg", aldus de heer Roeien. „De gemeenten zijn er zelf ook weieens schuldig aan dat er moei lijkheden komen. B en W kunnen de neiging hebben de raad te weinig inlichtingen te verstrekken, en ik be weer niet dat ik mezelf nooit schuldig gemaakt heb aan dat isoleren. Be stuurbaarheid? Het gaat fout als Je als college de raad voor voldongen feiten plaatst. Gesteund door het ambtenarenapparaat moet Je de raad in staat stellen te kiezen uit enkele mogelijkheden. Tot de geheimen om een harmonieus samenspel te krij gen, behoort verder dat het dagelijks bestuur de zaken zo voorbereidt dat de raad volop gelegenheid krijgt oor van de samenleving te zijn." Spreekbuis Burgemeester drs. J. A. F. Roeien werkgelegenheid in enige sectoren. Arnhem-Zuid wordt géén slaapstad en het krijgt een eigen hart. Het tweede wat burgemeester Roeien met voldoening waarnam, was wat hij noemt „de face-lifting van de oude binnenstad". Die leeft op het ogen blik duidelijk weer op. Men ziet het aan de winkels, aan de horeca-bedrij- ven, aan de recreatieve attracties, die Arnhem zijn gasten heeft te bieden. Plezierig vindt hij het ook dat in de afgelopen tien Jaar een begin kon worden gemaakt met een systemati sche stadsvernieuwing. Dat betrof onze Haagse redactie HAAG Aan ongeveer 1400 bejaardenoorden wordt de nde maanden een oordeel gevraagd over het advies dat entrale commissie bejaardenoorden heeft uitgebracht Spijtig taatssecretaris Wallis de Vries over de taak en de functie het verzorgingshuls voor bejaarden. met name wijken uit de tweede helft van de vorige eeuw, die ernstig aan het verpauperen waren. Niet alles bleek te behouden, soms bleek kaal slag nodig om tot iets nieuws te ko men. In andere gevallen kon er gere construeerd worden. Gestreefd is naar een menging van beide moge lijkheden. In verschillende woonwij ken tegelijk worden de zaken nu aan gepakt. Door de oorlog en de wede ropbouw hebben sanering en herstel te lang op zich moeten laten wachten. Na de problemen van de laatste tijd bestaat het college van B en W in Arnhem alleen nog maar uit CDA'ers en VVD'ers. Vorig jaar kwam het tot een breuk met de PPP-fractie, daarin zijn verenigd de PvdA, de PPR en de PSP. CDA en WD namen het de PPP-wethouders kwalijk dat hun stemgedrag nogal eens strijdig was met het bestuursakkoord, de PPP'ers, daarentegen verweten CDA en WD dat zij geen politieke tegen stellingen accepteerden. Zodoende vielen de PPP-wethouders ^p een kwade dag buiten het schip. Initiatief om die hulzen een laar van het advies met een Jst te sturen, is genomen door ederatle landelijke samenwer- be J aardentehulzenorganisaties. bejaardenoorden het in sterke oneens zijn met het advies, zal r de Centrale commissie aan zijn om opnieuw aan het werk >mmissie wil dat elk huis waarin j dan vijf bejaarden wonen, die M of gedeeltelijk worden ver- I. onder de werking van de Wet e bejaardenoorden gaat vallen. le manier kunnen aan die huizen worden gesteld, kan er toezicht èn gehouden en zijn de bejaar- verzekerd van een behoorlijke irging. taatssecretaris zou volgens het a met het ministerie van volks- 'esting en ruimtelijke ordening K moeten opstellen, waardoor er toekomst voldoende doelmatige Ingepaste huisvesting komt. thtlijsten pmmlssie beveelt de staatssecre- aan dat er maatregelen worden men tegen psychische schade bij frden doordat zij op een lange Itlijst voor opname in een bejaar- prd worden gezet. In de praktijk t dat die schade groot kan zijn. lu meer voorlichting moeten wor- perstrekt over de hulp die men In het verzorgingshuis kan wor- fegeven. Men wil dat de staatsse- Iris een uitspraak doet over het d dat in de toekomst moet wor- feevoerd om voldoende opname- Citeit te verkrijgen. De commis- tndt dat de staatssecretaris dul- k moet zeggen dat geestelijke Jrging tot het verzorgingspakket jbejaardenoorden behoort, met consequentie dat de overheid koor desnoods de kosten voor rekening neemt. Over deze itie moet overleg plaats vinden bejaardenorganisaties, alle Jotschappen en andere orga- op levensbeschouwelijke g- rt-timers pe publikatie van het rapport f de commissie ook haar bezorgd heid uitgesproken over het feit dat in de toekomst part-timers de volle zie kenfondspremie moeten betalen. Dr J. M. A. Munnlchs, voorzitter van de subcommissie die verantwoordelijk is voor het rapport, sprak in dit ver band van een desastreuze ontwikke ling voor de bejaardenzorg. In de toe komst zullen wellicht 60.000 mensen in deze sector werken. Velen van hen zouden part-timer kunnen zijn, maar te verwachten valt dat de beloning dermate onaantrekkelijk wordt, dat er een grote leegloop zal plaats vinden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het beheer van de NV Afvalverwerking Rijnmond (AVR) moet in handen van de ge meente Rotterdam komen. Dit vindt de meerderheid van de raad van com missarissen van de in surséance (uit stel) van betaling verkerende AVR. De gemeente Rotterdam bezit meer technische kennis op het gebied van afvalverwerking dan het openbaar li chaam Rijnmond, zegt president- commissaris en Rijnmondgecommit teerde drs P. A. de Ruiter in een toelichting. Volgens De Ruiter moet de provincie in deze opzet de Juridi sche eigenaar van de AVR worden, omdat de provincie wettelijk het ver antwoordelijke orgaan is voor de ver werking van het huisvuil in Zuid- Holland Tegen het plan van De Ruiter is veel verzet gerezen binnen zijn eigen par tij, de PvdA, en bij de vakbonden. De tegenstanders betwijfelen of Rotter dam wel beter in staat is het afvalver werkingsbedrijf te leiden dan Rijn mond. Bovendien willen ze duidelijk heid over de gevolgen van dit plan voor de positie van de vierhonderd personeelsleden van de AVR. De bon den vrezen dat de verbetering van het materiële personeelsbeleid opnieuw zal worden uitgesteld, als de werkne mers Rotterdam als werkgever krijgen. De heer Roeien: „Ik vind het spijtig dat die vanzelfsprekende samenwer king, waarbij de grootste partijen vertegenwoordigd zijn in het dage lijks bestuur van de gemeente, er niet Arnhems burgemeester is ook voor zitter van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. In die kring is dezer dagen verklaard dat men hem „met bloeiend hart" laat gaan, want ook dat is de consequentie van zijn benoeming tot lid van de Raad van State. Er is op gewezen dat het accent de laatste jaren sterk is komen te liggen op de spreekbuisfunctie van de Vereniging naar Den Haag toe, dat wil zeggen naaf regering en Tweede Kamer. Roeien, heeft men gezegd, is iemand met persoonlijk gezag, een gewiekste tegenspeler met menige minister. Zelf verhult hij evenmin dat hij het jammer vindt afscheid te moe ten nemen van de vereniging. Het interessante van zijn functie was dat Je te maken krijgt met gemeentelijke problemen op wat grotere schaal dan je dagelijks op je bordje hebt. En dat Je iets kunt bereiken niet voor één gemeente, maar voor de gemeenten van Nederland. Zaken waarbij hij in de afgelopen jaren vooral betrokken was, zijn bij voorbeeld de bestuurlij ke reorganisatie en de decentralisatie van taken met name op het gebied van het welzijn. Vóórdat de heer Roeien In Arnhem kwam was hij burgemeester van Zwolle en Delfzijl. Over zijn opvol ging wordt nog druk gespeculeerd in de Gelderse hoofdstad: wéér een WD'er ofOverigens is de heer Roeien blij met zijn benoeming tot lid van de Raad van State. Hij krijgt vooral een taak met betrekking tot de geschillen van bestuur, waarbij ook nogal eens kwesties die met bestem mingsplannen te maken hebben aan de orde komen. „Het lijkt me", zegt hij, „interessant eens wat afstand te kunnen nemen van het dagelijks ge beuren, het van de hak op de tak springen, en over de aan je voorgeleg de problemen eens rustig te kunnen nadenken, gesteund door wat opge dane bestuurlijke ervaring." Het koperen koorhek van de Nieuwe Kerk. Het is gemaakt naar een ontwerp van een vriend van Rembrandt, de kopergieter Johannes Lutma.'Het hek is vier meter hoog en aan de onderzijde versierd met marmer. Dit onderdeel van het rijke kerkméubilair van de Nieuwe Kerk, behoort met de praalgraven, de preekstoel, het hoge koor en de orgels totde vele bezienswaardigheden van het gebouw, dat een voorbeeldige restauratie van ongeveer een kwart eeuw achter de rug heeft. van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nieuwe Keck, die in de belangstelling staat als de historische plaats waar prinses Beatrix tot koningin wordt ingehuldigd, zal in 1980 een brede, sociaal-culturele functie krijgen. Het thans vrijwel gerestaureerde bouwwerk aan de Amsterdamse Dam zal ten dienste- worden gesteld aan de gemeenschap, in die zin, dat het als een open huis zal gaan functioneren. Na een studie van vijftien Jaar over de toekomst van deze her vormde kerk heeft de nationale stichting „De Nieuwe Kerk" veel zijdige plannen ontvouwd. Voorop staat, dat de kerk zal fungeren als ontmoetingsplaats voor kerk en wereld. Het bestuur heeft gisteren bij monde van ds W. 'G. Over- bosch, predikant voor cultureel kerkeweek en één der geestelijke vaders van de toekomstvisie, ge zegd dat de Nieuwe Kerk een plaats dient te krijgen in de totali teit van de Nederlandse samenle ving. De plannen kunnen eerst worden verwerkelijkt, wanneer in de loop van dit Jaar beide kerkorgels zul len zijn hersteld. Gedacht wordt aan de Nieuwe Kerk als expositie ruimte, gesprekscentrum (cultu- reel-educatief, maatschappelljk- consultatief en pastoraal). Voorts wil men de kerk gaan zien als vormingsinstituut, als dienstver- leenster, maar ook als toevluchts oord en theater. Daarnaast zal de kerk als toeristische trekpleister een belangrijke rol vervullen voor Amsterdam. Bij dit alles zal de kerk als „koninklijk stadhuis" ge handhaafd blijven. t sterdamse) Kerken samenwerken de kerkgemeenschappen zijn van plan zich hier gezamenlijk te ma nifesteren. Daarbij gaan de ge dachten uit naar drie samenkom sten:' mlddagpauzedienst van een bij zonder type op bepaalde werk- dageoi; v* feestelijke zondagmiddag-ge beurtenissen waar gemusiceerd wordt en waarbij ook kinderen welkom zijn; eén avonddienst van Schrift en Taf& éénmaal per week. Bezit De hervormde gemeente van Am sterdam blijft bezitster van het monument, De stichting heeft het gebouw uiteraard met alle las ten in erfpacht. Het ligt niet in de bedoeling, dat de kerk terstond zal worden gebruikt voor het hou den van traditionele kerkdien sten. De binnen de Raad van (Am- Er rijn drie werkgroepen gevormd, die fde manifestaties, waarbij het opem-huis-karakter van de Nieuwe Kerk tot uiting zal komen, voorbe reiden. In de doelstelling over het gebruik wordt gesproken van het optreden van „Gemeente en Ge menebest overeenkomstig hun ei gen aard." Afgezien van de plechtige herope ning van het gebouw 17 april in aanwezigheid van enige leden van het koninklijk huis en de inhul digingsplechtigheid .op 30 april zijn er nog twee belangrijke ge beurtenissen. Eeuwfeest V.U. De viering van het eeuwfeest van de Vrije Universiteit zal aan de Dam worden gehouden. Voorts zal I/iet honderd-Jarig bestaan van het Koninklijk Nederlands Uitgevers jVerbond er worden herdacht. Aan deze laatste gebeurtenis zal ver moedelijk een forum, annex ten toonstelling over de vrijheid van drukpers worden verbonden. Manifestaties, exposities, concer ten en tentoonstellingen worden aangeboden onder het motto: „Ander werk voor de Nieuwe Kerk". Een maatschappelijk on derdeel van dat andere werk is onder meer de outillage beschik baar stellen voor de begeleiding van al of niet professionele werk- of actiegroepen op het gebied van woningherstel en huisvestingsbe leid, bejaardenverzorging en op vang van culturele minderheden. Voorts zal er een informatie- en verwljscentrum worden ingericht De kerk zal worden aangeboden aan het Holland Festival. Met nadruk wordt erop gewezen, dat de Nieuwe Kerk in nieuwe stijl geen zuigkracht wenst uit te oefe nen op tal van bestaande activitei ten en gebruik van accommoda ties in de binnenstad. Er komt kerkelijk gezien geen Nieuwe Kerk-wlj kgemeente Financiering Het onderhoud van het gebouw zal jaarlijks een kleine ton vergen, de jaarlijkse zorg voor beide or gels ongeveer 90.000 gulden. De assurantiepremies bedragen 25.000 gulden. Al met al worden de basiskosten geraamd op 225.000 gulden. Over vijf Jaar zal de ex ploitatie één miljoen gulden kos ten. Inmiddels Ls de vereniging „Vrienden van de Nieuwe Kerk" gevormd, die streeft naar de tot standkoming van een hulpfonds, onder meer voor de meubilering van de vele bijgebouwen. (je weet dat i goed is)

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17