an tegen lang achten bij oogarts VROOMS DREESMANN Impressionistenserie nu al dubbel succes Dan krijgt u een formidabel tapijt van 100% zuiver scheerwollen gemêleerde effektgarens voor Adviesprijs: per strekkende meter. Inklusief leggen! Shell eist vergoeding voor verdwenen olie Kamer beveelt euthanasie beleid aan Gemeenten willen bredere rijksweg Enschede voert wijkverwarming in Wat gebeurt er als de klanten Vroom Dreesmann vertellen wat hun ideale tapijt is en Irrtertest daar vervolgens alle vakmanschap achter zet? ERDAG 7 FEBRUARI 1980 TROUW/KWARTET H 15 izer verslaggevers \q De oogartsen zijn van te gaan doen aan de lange jen waarop het publiek kri ll. Ze willen een landelijke 1 tg van de accommodatie in jen en meer technische oog assistenten Dit zei giste- Gaiema. bestuurslid van lands oogheelkundig gezel- gben geen medicijnen gestu- MN brilsterkten te bepalen", 3alema. die van mening is rk meer naar de assistenten i worden toegeschoven, zo gartsen zelf meer tijd krij- <iet zuiver medisch oogheel- derzoek. De artsen hoeven de patiënten niet meer zo te werken als nu veelal het tpticiëns betreft, de oogart- B wel samenwerken met de- I bij voorbeeld na een aan- rsus onder verantwoorde- i de arts in het ziekenhuis unnen verrichten. Verder l oogartsen aan het schep ten nieuwe functie die qua ssen de opticien en de arts aan. Dr Gaiema acht het de opticien zelfstandig on derricht. ,,Je voeten laat je ii een schoenenzaak onder- fcerklaarde hij. *fns streven zelf al jaren naar e erkenning, waarbij zij d willen zien dat optome- en contactlensspecialisten van respectievelijk zes en acht jaar) de bevoegdheid krijgen het inwendige oog op afwijkingen te on derzoeken en om drukmetlngen te bepalen. De oogartsen verzetten zich hiertegen echter met man en macht. LONDEN (AP) Shell heeft van een niet met name genoemde Zuidafri- kaanse oliemaatschappij een schade vergoeding geëist van ongeveer 110 miljoen gulden. Volgens vakkringen gaat het om de Zuidafrikaanse staat soliemaatschappij- De olie was eigenlijk bestemd voor de Italiaanse stad Milaan maar zou in het geheim zijn gelost in de Zuid- Afrikaanse haven Durban. Het schip waarmee de olie werd vervoerd, de Salem is enige tijd na de geheimzinni ge lossing onder verdachte omstan digheden gezonken voor de kust van Senegal. De Salem was de reis begonnen in Koeweit en juist daarom mocht er geen olie in Zuid-Afrlka gelost wor den. Koeweit boycot dit land. Aange nomen wordt dat de Salem, na in Durban te hebben gelost, zijn tanks vulde met zeewater om de indruk te geven geheel geladen te zijn. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft minister De Ruiter van justitie aangespoord een begin te maken met een euthanasiebeleid. De ontwikke ling op dit terrein gaat zo snel dat de overheid niet langer passief mag blij ven. zo voerden verscheidene fracties aan in het gisteren begonnen debat over de justitiebegroting. Mr G. C. van Dam (CDA) wees op het gevaar dat de praktijk losraakt van de wetgeving. Hij vroeg de minister wat er eigenlijk van deze praktijk bekend is. De WD'er Nijpels bepleit te meer spoed bij de instelling van een staatscommissie voor het eutha nasievraagstuk. Hij vond de termijn van een jaar die de regering de ge zondheidsraad heeft gegeven om de taak voor deze commissie op te stel len. te lang. D'66 wil al een stap verder gaan. Mevrouw Wessel drong er bij de mi nister op aan van strafvervolging af te zien, indien de euthanasie door een arts wordt toegepast op uitdrukkelijk verzoek van de patiënt, van wie moet vaststaan dat deze zich,in de laatste levensfase bevindt. De bewindsman zou het openbaar ministerie richtlij nen van deze strekking moeten geven. Het GPV-Kamerlid Verbrugh daaren tegen pleitte voor een strikte toepas sing van de bestaande wetgeving die zware straffen stelt op het toepassen van euthanasie. Volgens hem wordt in ons land dagelijks actieve eutha nasie toegepast. „Maar om eventuele strafmaatregelen te vermijden vullen artsen op het overlijdingsformuller in dat de patiënt een natuurlijke dood is gestorven." De OPV'er vindt, dat de minister moet voorschrijven dat dit formulier wordt ngevuld door een andere dan de behandelend geneesheer. Ook be pleitte hij een actief vervolgngsbe- leid. door Adr. Hager DEN HAAG Twee van de vier concerten in de serie Vanuit het Impressionisme zijn door het Residentie Orkest gegeven en er kan nu al worden gesproken van een succes voor deze ambitieuze opzet. Een kassucces, omdat de Nieuwe Kerk zo goed als uitverkocht is en een artistiek succes omdat dit project een veelal onbekend terrein bestrijkt. DEN HAAG (ANP) Burgemeesters van tien gemeenten in Friesland. Overijssel en Drente hebben gister middag een „Zwartkrant 32" aan voorzitter Dolman van de Tweede Kamer aangeboden. In die krant wordt gepleit voor verbreding van rijksweg 32 tussen Staphorst en Leeuwarden. De Kamer zal zich binnenkort uit spreken over de wens van minister Tuijnman van verkeer en waterstaat om van de weg een vierstrooks auto snelweg te maken. De Üen gemeenten hebben goede hoop dat de meerder heid van de Kamer zich voor het plan van Tuijnman zal uitspreken. In de Zwartkrant staat onder andere beschreven hoe de gemeenten Wolve- ga. Heerenveen en Grouw lijden on der de verkeersdruk alle voertuigen moeten door de bebouwde kom van deze plaatsen. Volgens de krant zou het bedrijfsleven in het noorden bijna honderdduizend uur per jaar tijdver lies hebben door de vele opstoppin gen in het verkeer. ENSCHEDE (ANP) De gemeente Enschede gaat een warm te-kracht- centrale bouwen met een capaciteit om achtduizend woningen te verwar men. De gemeenteraad van Enschede stalt voor het aanleggen van deze stadsverwarming een krediet van ne gen miljoen gulden ter beschikking. De energiebesparing die op deze wij ze wordt verkregen, ligt volgens een woordvoerder van de gemeente op ongeveer 50 procent. De warmte-krachtcentrale levert elektriciteit plus warm water, dat voor de wijkverwarming zal worden gebruikt. Het rendement van een ge wone centrale is ongeveer 40 procent, terwijl het rendement van de Ensche- dese centrale 75 tot 80 procent zal bedragen, omdat het warme water niet wordt geloosd, maar voor ver warming wordt gebruikt. De gemeente Enschede is nog in on derhandeling met het ministerie van economische zaken en de Nederland se Energie Ontwikkelingsmaatschap pij (NEOM) om bijdragen los te krij- jen voor het project. Het tweede concert in de serie werd geopend door Guus Janssen die het vierdelige Clairs de Lune voor piano van Abel Marie Decaux uitvoerde. Een volslagen onbekende figuur, het geen deze man, die destijds organist was van de Sacre Coeur in Parijs, eigenlijk alleen aan zijn zichzelf dankt. De vier pianostukjes vormen in feite zijn gehele oeuvre en daarmee kan toch moeilijk geschiedenis wor den gemaakt. Zijn maneschijnfanta- sieën worden gekenmerkt door het ontbreken van een vloeiende lijn. er lijkt meer rust te zijn voorgeschreven dan noten. La Mer maakt daarop een gunstige uitzondering. Nog een winstpunt van deze serie is dat er kennis kon worden gemaakt met de violistlsche kwaliteiten van Zino Vinnikov, de nieuwe concert meester van het orkest. Met Vladimir Orloff vertolkte hij de zelden uitge voerde sonate voor viool en cello la Mémolre de Claude Debussy) van Ra vel. In dit werk, een keerpunt in Ra vels oeuvre, konden twee superieure instrumentalisten worden beluisterd, die zeer nadrukkelijk door het talrij ke werden gehuldigd Orloff was nog te beluisteren in Epiphane, een langa demige werk voor cello en orkest, van Caplet. Er was andermaal een kennismaking en wel met Daniel Nazareth, in 1948 in Bombay en in de afgelopen jaren talloze malen onderscheiden voor zijn dirigeerkwaliteiten. Dat die prij zen hem niet bij toeval zijn toege kend. bewees hij in een beeldende weergave van een interlude uit de opera Les Troyens van Berlioz, een prelude van Satie en een knappe or kestratie van Roland Manuel, alsme de in een spanningsvolle en kleurrijk uitgevoerde tweede suite uit Daphnls et Chloë van Ravel. Een orkestleider die het publiek duidelijk maakt waar mee hij bezig is en die een goede wisselwerking met het orkest tot stand brengt. Op het derde concert in deze serie dat komende zaterdag wordt gegeven, staan werken op het programma van Liszt, Ravel. Fauré. Skriabjin, Men delssohn, Debussy, Duparc en Flo- rent Schmitt Medewerking wordt dan verleend door het Residentie- en Rotterdams Kamerkoor (dirigent Oe- rard Akkerhuis) onder algehele lei ding van Hans Zender. Het ideale tapijt De materialen Hoeveel verschillende persoonlijke voorkeuren mensen ook kunnen hebben, in de praktijk blijkt dat veel mensen steeds dezelfde eisen aanvoeren, waaraan een perfekt tapijt moet voldoen Vroom Dreesmann legde het oor te luisteren. Materialen die een aantal eigenschappen kombi- neren genieten sterk de voorkeur. Dus werd het 100% zuiver scheerwol. Voor optimale kwaliteit en een sfeervol uiterlijk. Destmktuur Gekozen werd voor een struktuur van gemêleerde effektgarens. naar berber-maatstaven De kleuren Drie kleuren zijn veruit favoriet: bruin, berber en De rug De slijtvastheid De opdracht Intertest: De rug van een tapijt moet qua materiaal en struktuur een eenheid vormen met het overige materiaal. Dus werd gekozen voor een foam rug. Veerkrachtig en oersterk. En goed voor rimpelloos liggen, jaar in, jaar uit. Het tapi|t moet in diverse vertrekken met een ver schillende gebruiks- intensiteit toepasbaar zijn, zonder konsessies te doen aan uitvoering Dus werd ervoor gezorgd dat het tapijt geschikt was voor praktisch elke ruimte in huis. tot en met druk be lopen qanqen. woon- Die luidde maak dit tapijt, m deze samenstelling en voldoend aan deze eisen, exklusief voor onze klanten Een opdracht met een omvang die het moge lijk maakt de prijs uitzon derlijk laag te houden vakmanschap en know how Intertest. een tapijt fabrikant met een inter nationale faam accepteer de de opdracht en de voorwaarden, en zette er vervolgens al haar vak manschap en know-how achter •Voor kleine ruimtes, gangen en trappen wordt een meerprijs berekend - .- 'tiri Het resultaat: een tapijt dat normaal minstens 259- p. str. m. zou moeten kosten Tibet, 400 cm. breed, gemaakt van 100% zuiver scheerwollen effektgarens. met foamrug, in beige, berber of camel, voor f 179 50 per strekkende meter. Inklusief maatnemen. thuisbezorgen én vakkundig leggen*. En levering uit voorraad! Plus 5 jaar garantie! Let op: op is op Dit fantastische tapijt voor zo n fantastisch lage prijs wordt uit voorraad gele verd Zonder wachten dus. Maar die voorraad is na tuurlijk niet onbeperkt, want het gaat om een exklusieve. speciaal voor klanten van Vroom Dreesmann gemaakte hoeveelheid Opis op. dus weestuersnelbij!

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15