.en rondje Oranje met republikeinse ondertoon deTijd lit brieven van lezers Protest tegen vasthouden van hulpgoederen T DE WEEKBLADEN Mensenrechten: De verkeerde strategie van het Westen weekblad BON Overal te koop: f3,- Aanhoudingen na moord in Haarlem Te veel werk vaak reden voor stoppen van huisartsen ADVERTENTIE ir Rimmer Mulder •ordt een rondje Oranje, aankondiging van de afstand kwam voor de ;bladen op een gunstig itip. De redacties hadden |d om de eerste golf van kelijkheidsbetuigin- i over zich heen te laten pi en vervolgens vast te ïen of er nog iets nieuws j was toe te voegen. Dat rt een aantal wat rustiger •houwingen op die gemid- iets „republikeinser" zijn wat de afgelopen dagen e dagbladen was te lezen. evier viers Magazine schrijft verreweg i neest en ook het bloemrijkst over j oonswisseling. „Onder een duis- nerk dat de majesteitelijke gran- van de troon als een vaal stukje aad tegen de horizon doet afte en". komt volgens De Bok Bea- Taan het bewind. De teneur van zijn verhaal: Beatrix zal meer op haar grootmoeder dan op haar moeder lij ken. Het verschil tussen die twee laat- sten? „Juliana werd mens. Wilhelrni- na blééf een insUtuut". De bisschoppen moeten het in kolom men gemeten natuurlijk afleggen te gen het Oranje-paar maar Elsevier heeft Rex Brlco niet helemaal voor niets naar Rome gestuurd. Zijn ana lyse eindigt met een oproep alle zeven bisschoppen lief te hebben maar daarvoor heeft hij toch Gljsen en Simonis tot winnaar verklaard. Op de synode „bleek dat Johannes Paulus II inhoudelijk zo ongeveer dezelfde bezwaren tegen de Nederlandse ge loofspraktijken koestert als de bis schoppen Oijsen en Simonis. alleen dat hij heel andere methoden kiest om die bezwaren duidelijk te maken en die praktijken te veranderen." Elseviers Weekblad is door het nade rende afscheid van de Koningin In het geheel niet van slag geraakt en heeft als hoofdverhaal een beschou wing over „chaotische geldsmijterij". Dat gaat over de steun die de over heid het bedrijfsleven te hooi en te gras geeft. Nieuwsnet Nu eerst maar even een principieel republikeins geluid. Nieuwsnet heeft het PSP-kamerlid Van der Spek voor deze gelegenheid ondervraagd. Hij vindt een monarchie te ondemocra tisch maar bekent: „Ik leef liever in een goede monarchie dan in een slechte republiek, dat is duidelijk". Verder staat Nieuwsnet stil bij het merkwaardige feit dat de pers in het buitenland over het koningshuis al tijd wat eerder op de hoogte is dan de Nederlandse. Zonder leedvermaak signaleren we hier dat Nieuwsnet royaal voldoet aan het rechterlijke bevel tot rectifi catie van de onterechte pubükaUe over Hans Knoop van vorige week. Eigenlijk is het verwijt dat het blad wordt gemaakt ook niet zo bescha mend. Ook de rechter stelt vast dat er aan Knoops verklaringen iets man keerde. Maar omdat nu meineed te noemen, zoals Nieuwsnet deed. ging hem kennelijk net iets te ver. Over de zaak waar dit alles uit voortkomt, de zaak-Menten, heeft het blad overi gens ook deze week een artikel. ADVERTENTIE Deze week in Hervormd Nederland: lost-EuropakennefT dr. Van den Berg: We moeten aansluiten ij de interne discussie in de Sowjet-Unie' >e bisschoppensynode: André Lascaris: 'Dit leiderschap is en maatschappelijk gevaar' Prof. Berkhof: 'Het kan Rome iet schelen dat de Nederlandse kerk gehalveerd wordt' >e wrijving tussen moeders en dochters Stille armoede: De ppeltelers werken hard, zij het aan hun eigen ondergang adio-propaganda tegen de DDR: De vrije stem van de vrije tereld Onderzoek naar topnieuws In kranten Elektrum: obby voor kernenergie Cineaste Froukje Bos over Iran De agboeken van Thomas Mann Extra: Bijlage over Zimbabwe. tn: Afscheid van een koningin. Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6.- Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 36.50 per half jaar kdre- 'odt/plaais Ion sturen naar Antwoordnr 1776. 2500 XJ Den Haag i» open envelop, geen postzegel). Of bel: 070-51211V. mmmmmmm Overal in de losse verkoop 1,85 Haagse Post Op subtiele wijze erkent Haagse Post zich deze week voor de republiek. Op de omslag staat het portret van Jo- han de Witt met daaronder „de goude jaren van de republiek". In het ver haal (van Aad Nuis) wordt De Witt afgeschilderd als kundig diplomaat en politicus, die ondanks zijn grote verdiensten het slachtoffer werd van de haat van de Oranje-klanten. Over het verloop daarna schrijft Nuis nog: „Bij de Oranjepartij was de behoud zucht puur en onvermengd en het enige wapenfeit van betekenis van de steeds erfelijker, vorstelijker en onbe nulliger Oranjes was de onderdruk king van de democratische revolutie van 1787". Dat was de geschiedenis, maar wat te zeggen van de positie van de huidige Oranjes? Van Cortenberghe zegt er een heleboel ingewijden naar te heb ben gevraagd en stelt op grond daar van vast dat de politieke speelruimte van de vorstin zo langzamerhand tot niets is teruggebracht: „De macht des Konings is een papieren macht. De openbaarheid slechtte de laatste speelruimte bij kabinetsformaties." klaar En ze heeft ook minder een attitude van luisteren en afwachten, zoals Claus die wel bezit. Maar ze weet precies wat haar staatsrechte lijk wel en niet geoorloofd is." Maar De Tijd lees je niet voor de Oranjes maar voor de „zwartrokken" Ton Oostveen sombert twee pagina's na over de afloop van de bisschop pensynode Hij kwalificeert zijn con clusie zelf als zorgwekkend „Dan zijn namelijk de wortels van de ontredde ring niet werkelijk ter sprake geko men. want er valt toch niet te looche nen dat die wortels zijn gelegen in het feit dat in Nederland de ene kerkvisie de andere blijkbaar niet meer ver draagt." Hij vreest daarom dat de bisschoppelijke eenheid wel eens als een kaartenhuis in elkaar kan vallen. Over de pas verschenen vastenbrief van de bisschoppen mag FNV-leider Spit in De Tijd zijn zegje doen. „Ik lees in deze brief een rechtvaardiging voor wat we binnen de FNV aan het doen zijn. Het gaat om de kwali teit van het bestaan en die zorg lees ik ook in de vastenbrief." Hervormd Nederland Hervormd Nederland heeft een bijla ge. maar niet over de Koningin en Haar dochter, maar over Zimbabwe, een republiek in Afrika, naar wij me nen te weten. Over de aanstaande wisseling op de troon heeft HN een lang commentaar waarin de nieuwe Koningin wordt aangeraden goed naar Haar echtgenoot te luisteren. „Beatrix: én van de grootste proble men van iemand die alleen is. is dat niemand je bijslijpt. Claus is objec tief en relativerend Hij komt altijd met de andere kant van de medaille aan en door die wisselwerking rijp je. leer je veel." Uiteraard kan HN niet om de bis schoppensynode heen. Het blad laat een dominicaan nabeschouwen en die schrijft: „Ik vrees dat onder de weinigen die de synodebeslissingen niet begrijpen de bisschoppen zelf zijn. Het is immers zo klaar ais een klontje waarom ze genomen zijn. Het kerkelijk gezag moet als iets abso luuts veilig gesteld worden." De pro testantse professor Berkhof is in een Interview niet minder kritisch: „Ik vind het een onbarmhartige synode, of liever gezegd: Dit is geen synode Een synode is een gemeenschappelijk beraad Dit was een soort examen." Leuk om te lezen, in elk geval voor vakmensen, is het verslag van het onderzoek dat Jan van der Plasse deed naar de openingskoppen van vijf landelijke kranten plus Het Pa rool in 1979 Eén cijfertje: „Trouw kwam net boven het gemiddelde uit met 67,5 procentDat slaat dan op het aantal keren dat deze krant met ADVERTENTIE De Tijd Voor De Tijd is het gewoon Beatrix op de frontpagina. „Het nieuwe ge zicht van de monarchie Ook Rob Vermaas sluit zich aan bij de algeme ne opvatting dat Beatrix wat baziger is dan haar moeder „Het is waar. Beatrix staat snel met haar mening eze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen 1 ïnchten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, iroepen o< reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te orden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover ot over >t met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde- ■n Brieven adresseren aan Secretaris hootdredactie Trouw, Postbus 859. tOOO W Amsterdam. 8i| publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver srmeld zuinigingen ifgelopen jaren is er flink bezui- binnen de stichtingen voor ge- 'erzorging Het directe gevolg van is o.a. personeelsstop, vooral ht op de gezinshelpers en bejaar- telpsters. Daardoor kunnen nieu- ulpaanvragen niet of nauwelijks ilpen worden en krijgen bestaan- hulpverleningen een minimum hulp. Het afgelopen jaar is de bijdrage voor de hulp opgetrok- Conclusie gezinsverzorging is die bevolkingsgroep, die er het st om zit te springen een luxe irden. vinden het een schande, dat er i gelijktijdig met de bezuinigin- en verhoging van eigen bijdrage, darissen van directeuren van in- ngen voor gezinsverzorging in erdam. Amsterdam en Den Haag oogte invliegen. Wij als werkers benieuwd hoe CRM dit kan ver- 'oorden. gezien binnen het kader Bestek '81? (st)ers stichting Huiszorg. jvelte het mogelijk, dat zoiets als dat umdorp Orvelte ooit is opgezet is er meer van het echte oude te bespeuren Alles is veel te vernieuwd en van het echte leven is niets meer over Wat artiesten trachten daar een oud acht uit te voeren, wat natuurlijk geen cent opbrengt en die meer sociale zaken betaald moeten Bussen vol oude mensen en er naar toe gesleept, die dan die keienstraatjes mogen strom en er uiteindelijk niets aan vin maar Ja. je moet toch uit tegen- ig en ergens naar toe De boe die daar echt geboerd hebben. in hun vuistje. Velen mogen zijn dat ik geen minister van of sooale zaken ben. Dan zou vee) zogenaamde monumenten tkeringen een dikke streep ge worden doom L. Bakker noom; ook al heeft Paulus niets op zijn geweten, hij weet dat het de Here is. die hem beoordeelt. (1 Corinthe 4 vers 4). Terecht zegt de schrijver, dat leer en leven één behoren te zijn; ook. dat de stem waarop de goede leiders, enz. ingaan, van buiten komt. Maar dat is dan ook de stem van God. Mijn grote bezwaar tegen dit artikel is. dat van de norm van de wet Gods geen melding wordt gemaakt en dat de schrijver een volkomen eigen en niet- bijbelse interpretatie geeft van wat hij de joods-messiaanse bevrijding van de eerste eeuw noemt. Maar hij schrijft met een zekerheid die mij doet denken aan een nieuw „God wil het". Als de schrijver een autonoom geacht geweten niet wil aanvaarden doet hij dat terecht. Maar nog eens: de vaste norm van Gods Woord heb ik in zijn artikel niet kunnen vinden. Rotterdam drs W. Zeldenrust Kaunda Het stuk over marxisme, humanism, en christendom dat de heer Schipper aanhaalt (Trouw 23 januari), is be langrijk genoeg om er een artikel aan te wijden. Terecht merkt hij op dat het stuk geschreven is door theologen die zich zorgen maken over de. naar hun mening, toenemende marxisti sche invloed in Zambia. „Een zware aantijging' schrijft de heer Schip per. Inderdaad Zij zal niet zonder reden geuit zijn. Zonder grond lijkt mij de aantijging: „Voortaan vindt president Kaunda niet alleen de Rho- desische bisschop Muzorewa tegen over zich. maar ook zijn eigen bis schoppen en dominees" Het stuk van de theologen is gericht tegen diege nen in Zambia die het „wetenschap pelijk socialisme" voorstaan. Tot die categorie kan men Kaunda mijns in ziens niet rekenen. Het stuk is eerder als een steun voor de president te beschouwen Het is verwarrend om Muzorewa er bij te halen. Het stuk gaat over Zambia. De zin: dat de Zambiaanse theologen zich objectief tot de bondgenoot maakten van de kerkgangers in Salisbury is hele maal niet ter zake doende maar heeft wel het effect dat het het stuk ont kracht. gebied wordt verklaard? Wat voor machtsdenken heeft het „christelij ke" Westen voorheen gebracht tot bruut koloniseren, brengt het nog da gelijks tot het zich toeéigenen van een overgroot deel van de voort brengselen van de aarde ten koste van driekwart van de mensheid en ten koste van de toekomstige leef baarheid? Zetten we nu werkelijk consequent ons machtsdenken door en zijn u en ik bereid op de knop te drukken, die 10 miljoen (50?" 100?) van die vijandelijke Russen doodt en die daarmee de aarde terugbrengt naar het woest en ledig? Wilt u het niet. wil ik het niet. laten we dan ons geloof in toekomst, in geschiedenis vanuit het woest en ledig demonstreren. Demon streren allereerst tegenover hen. die namens ons hebben uit te voeren. Demonstreren ook tegenover massa's mensen, die geen toekomst zien. die „het" niet zien zitten. Demonstreren óók tegenover de Russen. Het is de enige mogelijkheid dat niet het vici euze opbieden op wereldvernietiging uitloopt En de mogelijkheid dat wij dan als schapen er onderdoor zouden gaan? Wel. het schaap is in de Schrift bepaald geen onbekende figuur evenmin als de linkerwang en als de persoon, die bereid is eigen leven te verliezen terwllle van het leven van anderen Zoiets (zo Iemand?) heet in de Schrift: weg. Het/Hij is de enige uitweg uit ons heil-loze hollen naar totale vernietiging. Krimpen aan de IJssel Henk Kat nieuw de grote rijkdommen van het katholieke geloof leren verstaan en begrijpen. Amsterdam C. H. J. Vermolen Synode (5) Den haag J. K. Chr. de Pous t geweten Kwetsbare weg nummer van vrijdag 23 januari Jft Herman Verbeek over gewe- gemeenschappelijk weten fei- kennis van zaken Dit komt vreemd voor Ik heb het geweten anders gezien dan als mede- het zich bewust zijn van iets, an wel heel bijzonder van goed of Dit geweten Is niet auto Natuurlijk zijn de inval in Afghani stan en de verbanning van Sacharov misdaden die uit een verkeerde in stelling. uit een machtsdenken voort komen Maar zullen wij niet eerst naar de balk in de ogen van ons ..christelijke" Westen zien? Is het niet evenzeer machtsdenken als de Perzi sche Golf tot Amerikaans interesse- In Trouw van 1 februari lees ik dat. op Klaas Beuker na. rooms-katholiek Nederland teleurgesteld is over het resultaat van de synode. Dat hebt u wel heel erg snel vast kunnen stellen U hebt dit gedaan aan de hand van vraaggesprekken met „vooraan staande" katholieken. In Nederland heeft men de mond vol van de basis groepen Echter we blijven steeds maar de meningen horen van de „vooraanstaanden" De afgedankte priesterboord knelt blijkbaar bij vele priesters nog steeds. Ze blijven de mensen hun ideeén opdringen en ma ken daarbij dankbaar gebruik van het feit. dat de grote massa nog steeds van mening is, dat de pastoor het wel zal weten. Echte inspraak is daardoor niet mogelijk: de leer van de r.k. kerk en de r.k liturgie volgens het tweede Vaticaans concilie blijft voor velen verborgen. Daardoor zijn zeer veel goedwillende mensen niet eens in de gelegenheid een keuze te maken. Ik maakt dit in eigen omge ving mee Tegen al die teleurgestelde mensen zou ik willen zeggen hoeveel hebt u gebeden voor het welslagen van de synode? Als wij weten, dat God al ons bidden verhoort en zo. dat het goed voor ons is. hoeven we niet teleurgesteld te zijn. want dan zijn in Rome niet de paus en de bisschoppen bezig geweest, maar de Heilige Geest Hij leidt de kerk en kunnen we tegen zijn gezag Ingaan? Het zijn vele pries ters met hun aanhang, die teleurge steld zijn. Ik dacht dat die teleurstel ling bij de basis nog wel zal meeval len Verder zie ik de toekomst hele maal niet somber in. Ik roep ieder die dit leest op tot trouw aan de paus en bisschoppen en tot massaal, onmis baar gebed, opdat de geloofscrisis overwonnen mag worden en we op Adventisme (3) De geestelijke voorvader van de Ze vende Dags Adventisten, de baptis tenpredikant William Miller (1792-1849) bracht in zijn Jaren de gevestigde kerken nogal in opschud ding door zijn intensieve studie van de profetieén. Hij verbond Daniél 8 en 9 met elkaar mede door het feit dat de Jaren zeventig waren „afgesne den" van de 2300 dagen (vergelijk Daniël 8 vers 14 met 9 vers 24). Het geschiedkundige jaar 457 en de dan daarbij behorende 2300 dagen moes ten dan eindigen in 1844, het Jaar waarvan Miller zeide dat het heilig dom zou hersteld worden Miller maakte echter de fout om de aarde als het heiligdom te zien. Omdat de Bijbel slechts twee heiligdommen kent. een aards en een hemels, waar van het aards een afbeelding was van het hemels, de ware tabernakel (He breeën 8 vers 5; 9 vers 11) waar Jezus nu de dienst verricht (8 vers 2) niet om Zich vele malen te offeren en ook niet met bloed van beesten, maar met Zijn eigen bloed (9 vers 2) kwam men. na gebed, al gauw tot de ontdekking dat de dienst in het hemels heiligdom dan ook uit twee fasen moest be staan. de dienst in het heilige en één keer per jaar in het heilige der heili gen. waar de priester verzoening deed voor het heiligdom, zichzelf en de gemeente (Leviticus 16 vers 16. 17 Hebreeën 9 vers 7-9) Op die dag moest men zich voor God verootmoe digen Deed men dit niet. dan werd ■men uit zijn volksgenoten uitgeroeid. Dit onderzoekende oordeel is een zin nebeeld van de tegenwoordige tijd, want ook in Openbaringen 14 vers 7 wordt opgeroepen om Hem alleen als Schepper de eer te geven, omdat het oordeel is begonnen Het leven of de dood. Omdat het oordeel bij het huis Gods begint en men ziet tevens dat de vierschaar zich nederzet tussen de wederkomst en de opkomende kleine hoorn en men voegt daarbij de belof te dat God geen ding doet of Hij openbaart het aan Zijn knechten, dan kan men niet spreken van een kunstmatige constructie van het ver zoeningswerk in het hemels heilig dom Daniël 7 vers 8-10; 23-28. Maar van realiteit Schiedam H. van Holten Rechts voorrang Eigenlijk is het vreemd dat op de regel verkeer van rechts gaat voor" een uitzondering gemaakt wordt voor het langzame verkeer. Op dit punt zou volgens een door Kamerleden van CDA. D'66 en PvdA Ingediende motie de Nederlandse wetgeving ver anderd moeten worden Maar de Al gemene Nederlandse Wielrljdersbond (ANWB) vindt het onveilig en energie- verspillend. als „rechts gaat voor" ook voor fietsers zou gaan gelden De reden van energie verspil!) n^ die de ANWB opgeeft is onterecht, en waar schijnlijk een gevolg van het kritiek loos aanvaarden van leuzen van de autolobby Als de fietser eindelijk eens dezelfde rechten krijgt als de automobilist zal het aantrekkelijker worden de flets te nemen, en zal er dus minder energie worden verbruikt. Het argument van de ve'ligheid is naar mijn mening ook niet Juist, om dat een automobilist bij nadering van een kruising er altijd rekening mee behoort te houden, dat hij zal moeten stoppen. Er kan namelijk snelverkeer van rechts komen! Het is juist ver warrend dat er een uitzondering is voor langzaam verkeer en daarom wordt de veiligheid verbeterd als „verkeer van rechts gaat voor" óók voor fietsers opgaat. Oegstgeest Peter Gorter Loonpauze Als wij de Loonpauze willen gebrui ken om verantwoord te denken in plaats van het onwaardig bekvechten over een cent per gulden méér of minder eveneens het volgende ter overweging: bij een bedrijf „werken" 5000 man. van Jongste bediende tot directeur. Daarvan is rond 40 procent georganiseerd of wel 2000 werkne mers (1500 bij A en 500 bij Bi. A schrijft een leden-vergadering uit om „eventueel" te staken; 200 komen ter vergadering; 150 leden stemmen vóór staken, dus zegt de voorzitter: „De méérderheid heeft zich uitgesproken vóór staken." Hij liegt niet. spreekt ook niet de waarheid, want deze 150 man is slechts drie procent van het aantal werknemers bij dit bedrijf! Geen democratie, doch duidelijk „la rie van Arie bombarie". In gewoon Nederlands vertaald, is dit toch ter reur van een kortzichtig opgevoede zéér kleine minderheid Waarom niet voor alle bedrijfsgenoten bij dergelij ke belangrijke beslissingen een gehei me stemming, zoals wij gewend zijn voor onze Tweede Kamerverkiezin gen? Hoewel staken en actiegroe pen met eisen in een echt democra tisch land feitelijk „uit de tijd" zijn. kan voornoemde regel ook aanvaard baar zijn voor ambtenaren, aange vuld met het ontslagrecht, om zo doende een eerste progressieve stap te doen naar gelijkheid met hun ge wone landgenoten Haarlem C. Baars Sr. Emilio Castro Veel dank voor het artikel over Emi lio Castro (zaterdag 26 Januari) Het heeft me vooral erg aangesproken, dat de drijfveer voor zijn inzet voor sociale gerechtigheid (en zoals hijzelf zegt: voor een beetje waardigheid in het leven van Je naaste» juist is de belofte van een nieuwe dag na dit leven hier op aarde, en het geloof dat God in Jezus Christus ons verlost en bevrijdt van onze doelloze, doelmis- sende weg. Is dit niet de blijde bood schap. heel anders dan de negatieve geluiden die Je zoveel hoort en die Je kunnen deprimeren? Heel anders dan het cynisme, dat veel mensen ken merkt die veel gevochten hebben te gen het onrecht in deze wereld, maar helaas niet zien. dat God zich inog) werkelijk om ons bekommert en daardoor Gods kracht missen Men sen als Emilio Castro heeft de wereld raad van kerken nodig, heeft de we reld nodig. Fijn dat ze er nog zijn! l'treeht Witn Smit De Nieuwe Linie Bij De Nieuwe Linie moet Oerard van den Boomen het allemaal maar in zijn eentje zien te doen: én de Konin gin gedag zeggen én de paus op zijn ziel geven. HIJ doet het In één artikel. Over de Koningin: „Het is met Julia na (weer) goed uitgevallen, maar voor hetzelfde geld verwekt niet partner of kind van de monarch, maar de drager of draagster van het koningschap zelf een schandaal." Over de paus „De stadhouder van Christus is nog steeds absoluut monarch, als in oude tijden, hoe open en modern hij zich ook voordoet. Nederland heeft het gemerkt." Als wat verlate bijdrage aan de discussie over de kernwapens heeft DNL een artikel van generaal Gert Bastia. een Westdultse militair die met zijn opvattingen over de kernbewapening in het Nederlandse CDA waarschijnlijk tussen de dissi denten terecht zou komen een „binnenlands onderwerp" op de voorpagina begon. Vrij Nederland „Bovenwinden" Een woord dat je niet te lang op de tong moet proeven VN drukt het groot af boven een lang verhaal over de bestuurlijke wantoe standen op de drie kleinste Neder landse Antillen Het blad is daarvoor niet te rade gegaan bij de Nederland se parlementariërs die er net zijn ge weest. maar bij een Antilliaanse com missie die anderhalf Jaar geleden met een onderzoek begon. Eén citaat uit haar verslag: „Vele ambtenaren krij gen salarissen en werken niet; nog erger, zij verschijnen niet eens op hun werk of kantoor Verschillende amb tenaren hebben één of meer bedrij ven of hebben een volledige werk kring elders (casino)." Joop van Tljn. die eigenlijk wel de leeftijd en de status heeft om een kennis van Beatrix te kunnen zijn schrijft over de vrienden en vertrou welingen van de nieuwe Koningin. Hij weet ook te vertellen waarom de (oude) Koningin plotseling zoveel haast heeft met de wisseling volgend Jaar treedt Ruppert af als vice-voor- zitter van de Raad van State en Julia na wil haar dochter onder zijn hoede laten beginnen in haar nieuwe baan. OPV-kamerlid Verbrugh wordt on dervraagd vanwege zijn aangekon digd afscheid als parlementariër „Ach nee. het humanisme stelt toch niets voor. wat is dat eigenlijk? Als humanisten iets te zeggen hadden zouden ze toch ook wel aan zending doen?", aldus Verbrugh. De Groene De koude oorlog is voor De Oroene belangrijker dan de nationale Oran- je-gloed, maar het blad is journalis tiek genoeg om de aangekondigde troonsafstand niet zomaar te laten passeren Geert Mak windt er geen doekjes om als hij over Juliana schrijft: „Want hoe het ook verder met haar politieke functies gesteld mocht zijn. voor één politieke taak was zij als geen ander bij uitstek geschikt: het geven van een eerste aanzet tot de afbraak van het monar chale systeem." Over de internationale toestand, die de laatste wel weer als koude oorlog wordt aangeduid, heeft De Oroene vele pagina's We kiezen het verhaal van Alan Wolfe over binnenlandse gevolgen in de Verenigde Staten van het nieuwe klimaat Wolfe somt op „Ten eerste gebruikt Carter de huidi ge Koude-Ooorlogsspanningen om de CIA te reorganiseren en te versterken i Ten tweede oefenen Pentagon- planners een enorme druk op de pre sident uit om de dienstplicht weer in te voeren Tenslotte betekent de nieuwe Koude Oorlog een verster king van het militarisme Monarchie: hoe links is Beatrix nu werkelijk? Wat mankeert er aan de beeldvorming van een hartveroverende Prinses Glimlach die uitgroeide tot een eigenzinnige vrouw die nu eindeli|k de koninklijke wachtkamer mag verlaten? Welke vertrouwenstiguren omringen haar? Rob Vermaas over het nieuwe gezicht van de monarchie Verder: Neelie i? prima gesprek met minister Tuijnman FNV doet al wat in Vastenbrief staat commentaar van Wim Spit Van duif tot havik Arie Kuiper analyseert Jimmy Carters buitenlands bankroet Vader mag weer thuiskomen Wam de Moor over nieuwe prozatrend voor proefabonnement e <mmkmn óm Tijd «oor 7'«utdon Naam Adres Plaats TR 06 Zonder postzegel renden aan de Ti|d Antwoordnummer 6 1000 PA Amsterdam Betaling na ontvangst acceptguo Abonnementen (dag en nacht ook in het weekend): HAARLEM (ANP) - Drie Turken uit Haarlem en twee uit Alkmaar zijn door de politie in die plaatsen aange houden, omdat ze er van worden ver dacht medeplichtig te zijn aan de moord op hun landgenoot Mehmet Kölemenöglu. Deze werd op 28 janua rl voor zijn woning In Haarlem door pistoolschoten om het leven ge bracht. De politie vermoedt, dat de nu aange houden Turken de daders aan Infor matie hebben geholpen over het slachtoffer. Mogelijk hebben zij ook de wapens voor de moord geleverd, aldus een woordvoerder van de Haar lemse politie Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandse zaakgelastigde in Rhodesië heeft gisteren een officieel protest ingediend bij de Britse gouverneur in Salisbury tegen het vasthouden van hulpgoede ren en verkiezingsmateriaal op de Rhodesische luchthaven De PPR heeft gisteren schriftelijke vragen gesteld aan minis ter Van der Klaauw van buitenlandse zaken om stappen te ondernemen. breken van het handelsembargo te gen Rhodeslé Het wordt daarom als een soort pesterij gezien dat juist vpn deze luchtvaartmaatschappij ge bruik moest worden gemaakt Het bestuursapparaat in Salisbury weigert de goederen vrij te geven als niet vijftig procent aan invoerrechten wordt betaald De beide partijen van het Patriottisch Front. ZANU en ZAPU. waarvoor de goederen zijn be stemd. hebben ondanks de betaling van een borgsom van 150.000 gulden nog steeds geen goederen ontvangen Het Komitee Zuidelijk Afrika, dat de zending verzorgt, zegt dat de verkie zingscampagne van de beide partijen ernsUg wordt vertraagd door het op treden van de Rhodesische autoritei ten De waarnemers bij de vlucht met hulpgoederen, de Tweede-Kamerle den Relus ter Beek (PvdA) en Joop de Boer 'CDA) hebben een bezoek ge bracht aan Lord 8oames en gepraat over de onaanvaardbare gang van zaken rondom de zending van de hulpgoederen De Boer zei niet te twijfelen aan de eerlijkheid van Lord Soames. maar wel aan de eerlijke bedoelingen van de Britse regering met de verkiezingen tn Rhodeslé Vorige week al verboden de autoritei ten in Salisbury nog voor een groot deel ambtenaren van de regering SmiUi en Muzorewa dat een Neder lands vliegtuig de goederen naar Rhodeslé zou vervoeren Het trans port kreeg ernstige vertraging door dat het met een vliegtuig van Air Gabon moest worden vervoerd Deze maatschappij heeft zich in het verle den vaker bezondigd aan het door- UTRECHT 'ANP) Overbelasting speelt meestal een doorslaggevende rol bij het verrullen van de huisart senpraktijk voor een andere medi sche functie Dit is de uitkomst vgn een begin 1977 gehouden schriftelijke enquête onder artsen, die tussen 1972 en 1975 de praktijk neerlegden Het resultaat van de enquête staat in het tijdschrift voor sociale geneeskunde De ondervraagde ex-huisartsen leg den het bijltje er bij neer omdat ze in vergelijking met andere huisartsen veel bevallingen en een drukker spreekuur hadden De onderzoekers sluiten als reden voor overbelasting ook het uitoefenen van nevenfuncties niet uit Van de in totaal 337 voor de enquête benaderde huisartsen die stopten heeft ongeveer 40 procent de praktijk verruild voor de functie van veixeke- ringsgeneeskundige of bedrijfsarts

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11