üchtreglement van KNVB ter discussie 'Westduitse steun aan Amerikaanse boycot' JAC wint kort geding Taiwan: weer geen gelijk in strijd tegen IOC Nog geen Russen naar Heerenveen lorge van Noesel gainer geschorst 2 FA-jeugd SDAG 5 FEBRUARI 1980 SPORT TROUW/KWARTET P 13 RHS IS nlractsf" tiuura i, Erik Oudshoorn Index I rieg STERDAM—NAC is volgens de president van de Utrechtse rechtbank, prof. mr. V. J. A. aan» IDijk niet te kort geschoten in het voorkomen van wanordelijkheden tijdens de gestaakte ïpetitiewedstrijd tegen Feyenoord en mag daarom de resterende 22 minuten uitspelen mèt «iakei iiiek In dat inmiddels geruchtmakende duel stopte de scheidsrechter het duel vroegtijdig 'u lat de grensrechter geraakt was door een uit het publiek geworpen asbak. Aangezien het 0323; ement van de tuchtcommissie van de KNVB bepaalt dat de thuisclub verantwoordelijk is Am r ordeverstoringen werd NAC veroordeeld tot het uitspelen van de wedstrijd zonder /766( illek en een boete van 5000 gulden. De Bredase eredivisievereniging vond dit een onbillijke a i en stapte naar de rechter voor een kort geding. Burm kam. keukeiugpjrt resterende 22 minu- - bij een stand van 2-2 nu worden uitgespeeld, zodat er FRA/vÈr overzicht ontstaat in de kop en won iftaart van 's lands voetbalcompe- nngenkomt bedrogen uit. De KNVB doujweegt in hoger beroep te gaan m acm de uitspraak van de Utrechtse overtftbankpresident en NAC zelf p.jlt vooralsnog geen enkele haast Hoge de voltooiing van het duel. Bakk) ibantse vereniging, die er op de Adanflijst niet bepaald rooskleurig staat, was gerechtigd om de wed- rid woensdagmorgen al uit te spe- '?e "War hier werd na overleg met de •titieleider Jan Huybregts van- len. Vooral organisatorische re- Ai o speelden bij de Bredanaars rol. kringen voerde men giste- larstig ruggespraak over even- verder gaande consequenties, jname bogen de juridische mede van de voetbalbond zich over litelijke hamvraag na dit kort is de tuchtregel die bepaalt de thuisclub in eerste instantie itwoordelijk is voor wanorder- leden tijdens de wedstrijd in de -»omst nog wel verdedigbaar? De 1 Jlzitter van de sectie betaald voet- C fmr Eric Vilé meende na een fc! Jlhtige analyse te constateren dat 'SJKNVB-tuchtrecht niet was aan- j Ipt. Vilé: „Goed beschouwd heeft ™-~hter nu geoordeeld dat NAC, in itelling tot onze constatering, beveiliging goed had geregeld, voldeed dus aan de voorwaarde ta] hebben gesteld inzake het Jkomen van incidenten zoals te- j 0 KTeyenoord. Dit is dus een op zich f staand geval. Over de juistheid i het tuchtreglement heeft ,<e rech- geen uitspraak gedaan. Toch ït ik toegeven dat ik dit resultaat had verwacht. Voor het kort ge- T heb ik nog de verdediging van de missie van beroep aangehoord. kwam op mij zeer overtuigend nks Vilés opvatting, dat het te-tuchtreglement kaarsrecht Ei Ind is gebleven, wil het sectie lur betaald voetbal zich niet zon- meer neerleggen bij de gerechte- - uitspraak. Een prestige-kwestie t het toch niet zo safe allemaal? „Ik wil daar geen persoonlijk eel over geven. Eerst zal de juri- le afdeling van de KNVB de zaak èrenBens helemaal uitspitten en ver- E ins zullen we bekijken of we in arhf/ beroep gaan bij het Amster- gerechtshof. We hebben im- aapj^n°g een bedenktijd van twee he?** ^®Viterpretatie van NAC over de riraak van de Utrechtse recht- tpresident staat lijnrecht tegen- die van mr. Vilé. Ton van der L secretaris van de Bredase voet- lub: „De rechter heeft gesteld dat tfamiteiten van deze omvang als fialvereniging niet kan voorko- i Welnu, is dat een regelrechte BREDA De Bredase gemeenteraad is akkoord gegaan met de overname van het NAC-complex door de ge meente voor een bedrag van bijna anderhalf miljoen gulden. Bovendien neemt de gemeente het negatief ver mogen van NAC van bijna acht ton over. Daarnaast zal dit seizoen per betalende bezoeker een subsidie van een gulden worden verstrekt. In to taal kost deze poging NAC uit de financiële problemen te halen de ge meente Breda ruim 2,3 miljoen gul den. Hoewel binnen de fracties van CDA en PvdA verdeeldheid leefde over het plan van B en W, kreeg het plan na een uitvoerige discussie toch een verrassend grote meerderheid: 29 tegen 9 stemmen. Met deze gemeen telijke maatregelen zijn de proble men van NAC niet structureel opge lost. De hoop is gevestigd op maatre gelen voor het hele betaalde voetbal. Die worden nog bij het ministerie van CRM bestudeerd. Anderzijds worden ook van NAC zelf initiatieven ver wacht om tot werkelijke oplossing van de problemen te komen. Het CDA stelde daarbij voor. dat NAC begeleid gaat worden door een com missie van „wijze mannen'' uit Breda. Kritiek op het NAC-bestuur werd door B en W van tafel geveegd. Het sprak van een verantwoord en sober beleid door dit bestuur. LAUSANNE Taiwan heeft gis teren zijn strijd tegen het Inter nationaal Olympisch Comité de finitief verloren. Het IOC beslis te op 26 november van het vorig jaar dat Taiwan de naam van zijn olympisch comité moest wij zigen in die van Chinees Olym pisch Comité Taipeh. Voorts zou Taiwan slechts aan de Spelen kunnen deelnemen als het koos voor een andere vlag voor de ploeg en een ander volkslied dat gespeeld zou worden indien een lid van de delegatie van Taiwan Olympisch kampioen zou worden. Het IOC nam dat besluit omdat op 26 november de Volksrepu bliek China na een schriftelijke stemming onder de leden van het IOC weer als lid van die organisatie was aanvaard. Bij een Zwitserse rechtbank depo neerde Taiwan vervolgens een klacht tegen het IOC. De recht bank wees die klacht af omdat het IOC slechts individuele le den kent en het nationaal Olym pisch comité van Taiwan derhal ve niet als partij kon worden erkend. Taiwan besloot daarna in hoger beroep te gaan. Het hof van be roep In Lausanne heeft maandag echter de uitspraak van de recht bank bevestigd. Later verklaar de Alain Wurzburger, de Zwitser se advocaat die optreedt voor het comité van Taiwan, dat hij nog trachtte een weg te vinden om de beslissing van het IOC ongedaan te maken. Ook het ho ger beroep dat Henry Hsu, een Taiwanees die lid is van het IOC, werd afgewezen. Rechter Paul- Eugene Rochat deelde ook in deze de zienswijze van het hof dat op 15 januari uitspraak deed. Hsu had toen naar voren ge bracht dat het IOC zijn eigen statuten had geschonden door de uitslag van de schriftelijke stemming te aanvaarden. De Zwitserse rechtbank wees des tijds de klacht af omdat Hsu niet had aangetoond dat hij als ge volg van het besluit van het IOC persoonlijk schade had geleden. BONN De Westduitse minister van buitenlandse zaken. Hans-Dietrich Genscher, heeft voor het eerst in het openbaar bekend gemaakt, dat West-Duitsland achter de Verenigde Staten staat indien Amerika de Olympische Spelen in Moskou boycot. Genscher zei dit in een interview met het dagblad „Die Welt Op de vraag of er Westduitse atleten in Moskou zouden starten indien Amerika wegblijft, antwoordde Genscher: „De regering van de Bondsrepubliek heeft die indruk nooit gewekt. De Verenigde Staten kunnen ook in dit vraagstuk op ons rekenen." Eric Vilé: onverwachte uit spraak aantasting van het tuchtreglement of niet? Er zijn in het verleden ook wel eens juridische uitspraken geweest die de bezoekende club verantwoor delijk stelde voor wanordelijkheden op de tribunes." NAC-raadsman mr. E. Wage makers betitelde de uitspraak als „een regel rechte vingerwijzing voor de KNVB om duidelijkheid te brengen in de normen die een club moet volgen bij de veiligheid in het stadion. Wij zijn met dit resultaat zeer tevreden, maar hopelijk gaat de KNVB in de toe komst haar huiswerk beter doen, zo dat de clubs weten waar ze aan toe zijn". HEERENVEEN De organisatie van het toernooi om het wereldkam pioenschappen schaatsen voor heren all-rounders, dat op 1 en 2 maart in Heerenveen wordt gehouden, heeft nog geen inschrijving ontvangen van de Russische rijders. De termijn van inschrijving is dit weekeinde afgelo pen. De KNSB zal de schaatsbond van de Sovjet-Unie telegrafisch vra gen of zij toch schaatsers naar Hee renveen wil sturen. Genscher zei dat wie Amerikaanse solidariteit verwachtte inzake een „vrij Berlijn". West-Duitsland nu de Amerikanen zijn solidariteit niet kan weigeren. Volgens de minister ligt de verantwoordelijkheid bij de Sovjet- Unie. „De Sovjets hebben er voor gezorgd dat de deelneming van veel ploegen aan de Olympische Spelen twijfelachtig is geworden. Zij kunnen er ook voor zorgen dat die twijfel weer wordt weggenomen De Britse regering zal geen paspoor ten inhouden of uitreisvisa weigeren aan atleten die willen deelnemen aan de Olympische Spelen in Moskou, zo heeft de Engelse premier. Margaret Thatcher, gisteren verklaard. De re gering zal geen „dwingende metho den" hanteren om sportmensen er van te weerhouden naar Moskou te reizen, zo deelde zij mee aan een delegatie van de centrale raad van de bond voor recreatieve sportbeoefe ning. Mevrouw Thatcher verklaarde dat haar en „geleidelijke benade ring" voor ogen staat met betrekking tot het overplaatsen van de Spelen naar een ander land. In een eerder stadium drong Engeland al aan op verhuizing van de Olympische Spelen en is onofficiële druk uitgeoefend op het Britse Olympische Comité (BOA) om geen atleten naar de Sovjet-Unie te sturen. Mary Glen, de voorzitster van de centrale raad, verklaarde na de bespreking in de ambtswoning van de premier: „De eerste minister verzekerde ons dat niemand zal wor den gedwongen af te zien van de reis naar Moskou. Zij zal de zaak vla de normale grondwettelijke weg afhan delen. via de BOA en het Internatio naal Olympisch Comité, in de hoop een verplaatsing van de Spelen te kunnen bewerkstelligen." Inmiddels heeft Jimmy Carters speci ale gezant voor de Olympische Spe len. Lloyd Cutler, gisteren een ont moeting gehad met Douglas Hurd, een hoge functionaris van het Britse ministerie van buitenlandse zaken, om te praten over gezamenlijke ac ties met betrekking tot de Spelen in Moskou. Lord Killanin, voorzitter van het In ternationaal Olympische Comité, heeft aan alle overkoepelende sport federaties vragenlijsten laten sturen om zo te weten te komen hoe er wordt gedacht over een eventuele boycot van de Olympische Spelen in Mos kou. Volgens het Japanse sportblad „Sankei" heeft de voorzitter van de LOS ANGELES Meer dan een dozijn Amerikaanse topatleten heeft geweigerd deel te nemen aan indoorwedstrijden in Los Angeles, omdat in hetzelfde programma ook zeven atleten uit de Sowjet-Unie zouden uitkomen De boycotters. allen behorend tot de „Muhammed Ali atletiek club" onder streepten hun boycot met spreekkoren waarin kreten als: „Russen naar huis". „Sowjets weg uit Afghanistan" herhaaldelijk te horen waren. Houston McTear, die vorige week het wereldrecord op de 60 meter indoor verbeterde, droeg bij de demonstratie een Afghaanse vlag. De 400-meterloper John Smith zei: „De bezetting van Afghanistan door de Sowjet-Unie Is als een klap in mijn gezicht en ik hou er niet van geslagen te worden" Het zevental atleten uit de Sowjet-Unie en de begeleiders hielden zich letterlijk en figuurlijk op afstand. Alleen Nikolai Tsjernetzki en trainer Valentin SJtsjistjakow lieten weten dat zij dachten dat het niet uitgesloten was dat er toch nog Amerikanen zouden starten bij de 8pelen in Moskou internationale Judo federatie, Shigey- oshi Matsumae. geantwoord dat zijn organisatie tegen annulering of ver plaatsing van de Spelen is. Muhammed Ali ondervindt weinig medewerking in zijn pogingen op ver zoek van president Carter de Afri kaanse landen tot een boycot van de Spelen over te halen Ali slaagde er in Dar Es Salaam niet in een ontmoe ting met de president van Tanzania. Julius Nyerere, te arrangeren. Wel zou hij gisteren de minister van cul tuurzaken, C. Mgjona, te spreken krijgen. All dreigde tijdens een pers conferentie met zijn missie te stop pen als hij het gevoel zou krijgen dat er een loopje met hem werd genomen. Als speciale boodschapper zou Ali ook Kenia (dat zich voor een boycot heeft uitgesproken), Senegal, Liberia en Nigeria aandoen. All raakte wat gefrustreerd tijdens het vragenuurtje met de pers. „Ik krijg een wat vreemd gevoel over me", zei hij op een gege ven moment. „Ik ben geen verrader van de zwarte mensen. Als iemand me iets kan vertellen wat Ik nog liet weet. laat hij het me zeggen. Ik wil worden geholpen. Ik ben vrij. Nie mand dwong me hierheen te gaan en ik ben niemands Oom Tom. Mis schien word ik wel gebruikt om iets te doen dat niet in de haak is. Als dat zo mocht zijn hou ik er meteen mee op en keer terug naar de Verenigde Sta ten". All, die na aankomst op het vliegveld van Dar-Es-Salaam werd omstuwd door een schare bewonde raars, zei nog dat hij de vragen van de pers erg leerzaam vond. Amerikaanse officials waren overigens nogal verle gen met enkele uitspraken van de bokser-diplomaat. De minister van sportzaken der Sov jet-Unie. Nikolai Paoelow, heeft giste ren via een vraaggesprek met het linkse Romeinse Dagblad II Messag- gero gezegd dat Amerikaanse atleten „privé" aan de Olympische Spelen in Moskou zouden kunnen deelnemen, en op die manier een ffeiële boycot van het Amerikaanse Olympische Comité kunnen ontduiken. De minis ter zei er zeker van te zijn „dat de zomerspelen van 1980 zullen worden gehouden op de plaats en het tijdstip vastgesteld door het Internationale Olympische Comité" Vitali Smlrnov, plaatsvervangend voorzitter van het organisatiecomité voor de Spelen van Moskou, heeft in Parijs verklaard dat in Moskou nog geen afzeggingen zijn blnnengeko men. „Wij hebben", zei Smlmov, „op 22 oktober vla de telex een bericht ontvangen van het nationale Olympi sche Comité van Saoedl Arable, dat men geen vertegenwoordigers naar Moskou zou kunnen zenden om bin nenlandse redenen De mededeling van Saoedi Arable bereikte ons voor wij de officiële uitnodigingen op 19 Januari hebben verstuurd. Daarom hebben wij dat land ook niet uitgeno^ digd." Smirnov onthulde tevens dat de sluitingsdatum voor inschrijving vijf dagen is uitgesteld. De aanmel dingen dienen binnen te zijn op 24 mei. in plaats van. zoals aanvankelijk was vastgesteld, op 19 mei Het Olympische comité van Chili heeft het IOC en de overkoepelende Amerikaanse sportfederatie meege deeld, niet te zullen deelnemen aan de Spelen van Moskou. In ijn bericht aan beide Instanties zegt het IOC dat Chili zijn beslissing heeft genomen uit protest tegen de invasie van de Sovjet Unie in Afghanistan. Chili heeft bij geen van de Spelen uit deze eeuw ontbroken. LUCHT (1) Het hele gezelschap verschoot van kleur toen de journalist Henk Hof land (NRC/Handelsblad) het IOC verklaarde tot een stelletje notoire domoren. Dat is zo. Dat mag je denken. Maar zoiets zég je niet. Vandaar dat het forum dat afgelo pen woensdagavond voor de NOS- televisie discussieerde over de boy cotactie tegen de Spelen in Moskou, zich een hoedje schrok van Ho llands duidelijke formulering. Daar zaten ze. Adriaan Paulen, een karikatuur van een IOC-lid. Zijn uitgangspunt da teert van decennia her: niet zeuren maar lopen. Hij zei het iets platter, de strekking bleef echter onverlet. 9.1 npr Jnno* Oranip Daar kom je heel h0°8 mee de W11fe Vyi dllJC sportwereld waar dit soort boer HAAG Het bestuur van het Jerlandse Handbal Verbond heeft irge van Noesel voor een half jaar Demd tot trainer van Jong Oran- "ïjs ïloewel er een besluit van de rijn dsvergadering ligt dat trainers de i nationale selecties niet vereni- rind^ggbonden mogen zijn. heeft het tuur van het NHV, dat op de eind te houden bondsvergadering lanciele consequenties van een niet verenigingsgebonden toelichten, toch besloten Van 1 te benoemen. Dit om geen tare tijd te laten verloren gaan Jong Oranje.dat in april 1981 neemt aan het toernooi om het ïldkampioenschap voor spelers 11 jaar. ENfeuc *Nfcp0, V£ HAAG Het tuchtcollege van lichting Nederlandse Draf- en' irt heeft de beroepstrainer en - van draver J. R. de Boer uit Ede Koekoeks in ruime mate voor han den is. Lisette Sevens, hockeyster vol be grip die smeekte om begrip voor die arme sporters die zich vier jaar lang alles ontzeggen wegens de Spelen Topsport is ook voor oprechte ama teurs al lang geen lolletje meer. Dan was er ene Mok van de propa ganda afdeling van Elsevier. Hij haalde zelfs een opiniepeiling te voorschijn als argument. Terwijl we net hadden afgesproken dat een opiniepeiling de moeder van de on zin is. En dan zat daar Wil van der Plas, aangekondigd als voorzitter van de Nederlandse Sport Pers. Ik schaam me nog dood. Logisch dat heel Ne derland blijft denken dat sportjour nalisten van top tot teen gevuld zijn met lucht, Nederlandse lucht welis waar, maar lucht. Alles goed en wel als hij daar na mens zijn krant, het Deventer Dag- f drie maanden geschorst. Voorts blad was neergezet. Maar namens dt De Boer gedurende dezelfde de sportpers krijgt hij er een extra ode de toegang tot alle wedstrijd- dimensie bij. Sprekend over top- kainingsbanen en de daartoe be- sport alsof hij er zelf aan doet en gebouwen en terreinen De selectie van het Neder- UEFA-Jeugdteam. dat woens in het stadion Diekman in En- tde tegen West-Duitsland speelt, laat uit zestien spelers. De gese- eerden zijn: Jacques Storm. Ben ferkort, John Holshuysen, Wim It (allen Ajax), Erwin Koeman V). Tjalling Dilling, Fred Rutten kde FC Twente). Arend Keuch W *67). Rene Tol iVolendam). Danny id (Sparta). Jan Gaasbeek JVO). Jean Maarssen (Fortuna Rob Kelderman (De Graaf- __kp». Ruud Gullit (Haarlem) en fco de Vroedt (Den Haag) een erstige verantwoordelijkheid voor dat spul heeft mee te torsen Alsof journalisten niet betaalde schrijvende toeschouwers zijn met een heel andere taak. Over de kriti sche inslag die daar soms bij ge vraagd wordt zullen we het verder maar helemaal niet hebben Van der Plas bereikte zijn diepte punt toen hij zich begon af te vra gen waar de politici zich nu ineens weer mee gingen bemoeien. Jaren lang hebben ze niet naar de sport omgekeken en nu staan ze op de eerste rij. Tussen twee haakjes, nu het toch over domoren gaat. in Studio 8port werd zondagmiddag als uitsmijter hetzelfde standpunt naar voren ge bracht. i* rt- I#. V# LUCHT (2) Het gaat dus over een boycot van de Spelen van Moskou. Als protest te gen de Russische inmenging ln Af ghanistan en ook nog (soms) om Sacharov in het bijzonder. De Spe len dus betrokken bij de verkie zingscampagne van Carter en de mensenrechten. Daarover hebben in Nederland ook politici een uitspraak gedaan. Fout, misbruik, roepen de als journalist verklede sportpromotors. Afblijven, sport is van de sport en van ons. Onzin. Zolang iets geen ernstig pro bleem is. is er ook geen aanleiding voor de regering om in te grijpen. Maar daarmee verspeelt die rege ring nog niet het recht om wel iets te zeggen als er wel iets aan de hand is. Sterker nog. Een slecht beleid op een bepaald gebied ontzegt de rege ring ln niets het recht om met nog meer slecht beleid te komen. De regering, hoe zeg je dat ook weer - tegenwoordig, deze regering èn de vorige, hadden best Iets meer aan dacht mogen hebben voor de top sport. Meer ln ieder geval dan een dansje op het gazon van het Cats- huis of het pronken met een race fiets. Maar als het aankomt op deelne ming aan de Spelen in Moskou, een zaak die veel verder gaat dan hard lopen. springen en Uilen bij elkaar, dan dienen in een zichzelf respecte rende democraUe (zo heet dat toch) de poliUci zich ook uit te spreken Het probleem van nu is ernstig ge noeg, ernstiger dan het eeuwige pro bleem van de sport: hier met de poen. Indirect subsidieert de regering de voorbereiding en afvaardiging van een Nederlandse ploeg naar de Olympische Spelen met een aan zienlijk bedrag. Want er wordt op CRM natuurlijk wel aan sportbeleid gedaan. Te weinig en niet goed, maar er wordt aan gedaan. Daarom is het onzin om nu met verwijten te komen over uitspraken over een boycot van Moskou. Impli ciet verwijt Je dan de regering ln het verleden al niet vaker ferme taal te hebben laten horen over Argentl- nié om maar eens wat te noemen. En er wordt van nu af aan zeker ook geld van de regering geweigerd om dat ze vroeger niet genoeg hebben gegeven? Achter dat soort loosheid kom Je te staan met verwijten zoals Van der Plas die uitdeelde, en Studio Sport natuurlijk. Maar die deden het na mens zichzelf. Van der Plas sprak mede namens ons, als een soort Adje Paulen, waar een sportjourna list geacht wordt langzamerhand doorheen te kunnen kijken. De sportjournalist sluit zich aan bij de rij notoire domoren. VERKOOP (1) „Peter Stephan houdt wel degelijk uitverkoop." Dat was de kop boven het openingsartikel op de sportpa gina van Trouw van vorige week donderdag. Het handelde over Fey enoord waar Wim Jansen gedwon gen wordt te vertrekken en een aan tal andere spelers aangemeld ls bij een voetbalmakelaar voor de ver koop. Zonder dat die spelers daar iets van af wisten. Paniek bij Feyenoord meteen. En met name dan bij manager Peter Stephan. In het artikel kwam tot uiting dat het nota bene 8tephan zelf geweest moet zijn die het nieuws over de aanstaande verkoop had laten uitlekken En dat dus net nadat Feyenoord intern bij hoog en bij laag had ont kend dat een week eerder de Juiste InformaUe over de verkoop al ln Voetbal InternaUon&l had gestaan De opstand binnen de spelersgroep werd ln de klem gesmoord door Feyenoord-voorzltter Couwenberg die met veel omhaal van woorden verklaarde dat er niets deugde van dat stuk. En dat kon hij nog bewij zen ook. Even tijd voor de thee. En toen kwam dat stuk in Trouw. Zoals zo vaak bleken in de tweede helft de bordjes verhangen, er werd uit een ander vaatje getapt Na de ontken ning van Couwenberg kwam uit Trouw naar voren dat manager Stephan het bericht echter wel had laten uitlekken VERKOOP (2) Op zo'n moment gebeurt er in de voetbalwereld altijd het een en an der dat kenmerkend genoemd mag worden. Donderdagavond belde Peter Step han boos met Trouw-verslaggever Matty Verkamman. Zo ongeveer „Bekeffy ontkent alles wat jullie hem ln dat stuk laten zeggen. Ik heb al juridische advie zen ingewonnen. Bekeffy heeft trou wens een getuige: zijn vrouw." Bekeffy. voor de goede orde, is een ln België wonende voetbalmakelaar die op de hoogte was van de uitver koop die Feyenoord wilde gaan houden. Wat dreigde was duidelijk. Trouw moest de affaire terugdraaien an ders kon Stephan wel eens naar de rechter stappen. Een avond later vertelt een Feyé- noorder: „Bekeffy heeft al een advo caat in de arm genomen om een en ander op schrift te stellen, dus pas op met wat Je schrijft." Dat verhaal deed in en rond de Kuip de ronde Wie vertelde dat? Goed. normaal kan het wel eens voorkomen dat een Journalist schrikt van zo'n dreigement hij eet dan wel niet wekelijks met zo'n man. maar hij zal hem toch nog vaker zien en doet er verder het zwijgen toe. In dit geval niet. Simpelweg omdat de informatie Juist was. De weerga ve in de krant klopte en het verhaal was nagetrokken Zondagavond dan. Toch nog maar eens geïnformeerd bij voetbalmake laar Bekeffy, of hij al opschiet met zijn advocaat en of wij de onze ook al ln stelling moeten brengen „Juridische stappen," vraagt hij. „Waarom zou ik dat doen? U hoeft niet bang te zijn. Wat voor voordeel zou ik daar bij hebben? Ik heb het artikel niet eens zelf gelezen." De Juridische stappen die Stephan toeschreef aan Bekeffy blijken nooit te hebben bestaan Maar als Jaap van Praag vindt dat een leugentje ten bate van Ajax best mag. waarom zou Feyenoord dat dan niet mogen VERKOOP (3) Het gaat uiteindelijk natuurlijk wel ergens over in dit geval. Het gaat bij voorbeeld over een machtsstrijd binnen de club. Een strijd die Wim Jansen noopt tot vertrek. Maar, zegt een speler van Feyenoord, „Wim Jansen blijft als 8tephan ver trekt" Alleen. Stephan vertrekt nog niet Hij vecht door Zoals met de verkoop van een stel voetballers. Dat levert dan een strijd op met wat merkwaardige kantjes. Na afloop van de voetbal wedstrijd Feyenoord-NEC stapte Peter Stephan af op de journalisten Richard Matthijsse en Victor de Co- ninck. Het verhaaltje van de mana ger van Feyenoord: „Je weet niets van mij hoor. Maar in de rust is er een grote ruzie ontstaan tussen Je- zek en Van der Lem" Jezek is de trainer van Feyenoord, Van der Lem een speler die op de nominatie schijnt te staan verkocht te worden. De opmerking zou een aardige krent ln een verhaal over Feye noord en hoe nu verder, kunnen zijn. Conclusie: met Van der Lem kunnen we niet verder. Helaas werd het verhaaltje nog even nagetrokken bij de betrokken speler zelf. Die stond wat raar te kijken. Ruzie? Nee. dat niet. In de rust vertelde Jezek aan de spelers dat ze een voorbeeld moesten ne men aan enkele voetballers van Ajax Waarop Van der Lem had gezegd: trainer, we staan achter, we moeten het over Feyenoord hebben. Zo speelt de tragikomedie ,De uit verkoop van Stephan" zich af De ontknoping volgt binnenkort Volgende zaak SCHOENEN Interessant blad. die AZ-krant. Eens per maand ln de bus en hele maal in kleur. Wat wil je als fan van AZ'67 nog meer. Zo krijg je tenmin ste de spelers bij je thuis Neem bijvoorbeeld het februari nummer. Daar staan warempel vier hele artikelen in, Om te beginnen. „AZ uitstekend in balans" Nou ja. dat weet Je als AZ-fan natuurlijk al lang Horloges, koelkasten, schoenen en sjoelbakken. Ha, artikel twee. „Dol ly Dots en organist Henk Borghuis twee uitersten een doel: the show must go on" Wat heeft dat nou weer met AZ te maken? Wacht, dit is belangrijk. Er blijkt namelijk ln dit leven meer te zijn dan AZ. Ajax of Urk United. „Een schitterend voorbeeld ls dan de muziek". Da's waar. Zo raak Je als AZ-fan nog eens op de hoogte van het wereldge beuren. Koffers, televisies en universeelme- ters Daar ls artikel drie al „Ti- Tahamata-Tovenaar" Leuk zeg. voor AZ-aanhangers Tahamata Topper van formaat. Van Ajax Fietsen, eiken porselein kastjes en karpetten. Jammer, alweer het laat ste stuk. Maar, AZ-aanhang let op „De prins van het Marathonschaat ser Co Giling is er weer helemaal' Zaterdagavond ais AZ thuis speelt kunt u hem elders gaan bekijken Zo aantrekkelijk, zo n blad dat de fan aan de club bindt, dat bedoel ik nou En tegelijk ook even een beetje opi niemaandblad. Slaan we terug naar die fantastische kop: „Ti-Tahama- ta-Tovenaar" Een artikel van Maarten de Vos, directeur van Inter Football die kan melden: „Geluk kig zijn er krachten bijeengekomen, om de consequenties van de vedet te-status ln goeie banen te leiden" En dat lukt prima Morgenmiddag ls de uitspraak in het kort geding over op welke schoenen 8imon moet spelen. Zo zeldzaam goed zijn de banen waarin alles geleld wordt En er wacht Tahamata een geweldi ge toekomst. Wij denken dat hij gewoon een goede voetballer is, maar dat is een vergissing." De combinatie van de voor hun idealen strijdende Molukkers en de als su perstar acterende voetballer maakt Tahamata tot een sportvip zonder weerga" Waar idealen al niet goed voor kun nen zijn. Maar het gaat nog veel verder schrijft De Vos. „Via het voetballen kan hij een schitterende ambassa deur worden voor Ajax. Oranje en voor zijn Molukse achterban. Een sympathieker pleitbezorger voor de Molukse idealen ia er niet denkbaar Tahamata is oneindig veel geschikter dan zelfs Ir. Manus sama om het Nederlandse volk de denkbeelden van zijn achterban duidelijk te maken" Zo eenvoudig ls dat allemaal. Als Manusama kon voetballen dan was er nooit een probleem geweest PRIJS Jij nog wat Brak0 Onze J. C Brak Jazeker Ik heb mijn Frank Kramer-imitatie nu he lemaal voltooid, dus let op. hier is nieuws. „Het Jaar is uitgeroepen tot sport van 1979 en hier is de man die het paard uitreikt. Fons van der Stee." Echt waar. Minister Fons van der Stee is uitgeroepen tot paarde- sportmïyi van het Jaar 1979. Wat zal die man blij zijn. Zo een titel, daar moet Je wel wat voor doen. Kijk maar na. In 1978 werd Leon Mel- chior, die dus met z'n hele handel naar België is uitgeweken omdat dat ook belastingtechnisch wat handiger ls, uitgeroepen tot de paardesportman En nu dus z'n vriend Fons van der Stee. Die vorig jaar dus een slordige zeventig mil joen ln de paarden heeft gestoken Dat weten ze ln de paardrwereld. waar knollen worden verkocht zoals leegstaande panden in Amsterdam, wel te waarderen Vandaar dus die titel Hobbyisme loont. Wie fietst krijgt een warme hand van Van Agt. maar wie het edele ros bestijgt die Is binnen dankzij Van der Stee Dat was hef Oiut J C Brak Alleen nog dat het dak van de sporthal nog steeds lekt

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15