'otograferen wordt aanmerkelijk duurder Geen toelichting Ogem p vertrek van Udink Veel kritiek op top Ogem Olieprijs lager of produktie hoger Informatie-proef voor middenstand Wegenbouw kan geen nieuwe klap verdragen Indonesië verhoogt olieprijs )oor gestegen zilverprijs Pte - JF iternationale tie bepleit en Coca Cola Vinst ENCI "lelft omlaag Kritiek op bezuinigingsplan Beurs wijst weg in adviezendoolhof Prijs van goud stabiliseert NSDAG 5 FEBRUARI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 11 - RHS 13 in onze redactie economie rKECHT Beroeps- en amateurfotografen zullen vanaf vandaag dieper in de beurs moeten iten voor hun fotografisch materiaal. Kodak Nederland heeft namelijk een aantal prijsver gingen aangekondigd voor films en fotografisch papier, die er in een aantal gevallen niet om gen. itergrond van deze prijsverhogin- is de drastisch gestegen zilver- Is Enkele voorbeelden van de jsverhogingen die Kodak gisteren *--ind maakte, zijn: kleuren-nega- Hms. zoals de amateur die ge- 53; ilkt voor het laten maken van I urenafdrukjes, gaan voor de zoge- i3'/! ismde pocketcamera's drie procent prijs omhoog en in klelnbeeldfor- iat tien procent Zwart-wit-film- es worden vijfentwintig procent urder en smal- en diafilms van het >e ektachrome respectievelijk zes- n en elfeneenhalf procent. Klak land verwacht overi- i niet, dat de amateur straks min- filmpjes zal kopen. Gemiddeld 75 8= J rden er door ^atetu-s in Neder- 8i es a^d zo'n vier vijf filmpjes per jaar oi5 i'bruikt voor het maken van vakan- 53 J kiekjes en dergelijke. De verho og voor die filmpjes op zich is niet a?i 3 groot; het extra bedrag gaat meer ten in de afdrukjes, de zogenaam- !8 99 i^ printjes. hogere papierkosten voor het ma- e=m van deze afdrukjes kunnen de 84 werkcentra echter vrijwel zeker oo 34j Dr een belangrijk deel goed maken, oo 276 ordat zij meer aandacht zullen oo 28o Bn besteden aan het terugwinnen - i het gebruikte zilver. Aanzienlijk oenarder komt de verhoging aan bij iteriaal als kleurenpapier, dat sommigen gevallen dertig tot ze idertig procent duurder wordt en art-wit-papier dat in een aantal 'allen zelfs vijfenvijftig procent er gaat kosten. ngen j iiöntgi en 94 ok grafische films en vooral rönt- ^JtnfUms worden in prijs verhoogd. ?«»raflsche films gaan ongeveer vijftig vijfenzestig procent in prijs om- i röntgenfilms in een aantal 1 naar gelang de soort, zelfs Ëen rön en, air van vijfenveertig tot negentig procent. In een toelichting op de prijsverho ging voor fotografisch materiaal wijst men er bij Kodak Nederland op, dat de fotografische industrie ongeveer dertig tot vijftig procent van alle in de wereld geproduceerde zilver op neemt. Dit houdt verband met het feit, dat het erg lichtgevoelige zilver altijd nog onovertroffen is in de foto grafische industrie. Kodak zelf gebruikt jaarlijks wereld wijd ongeveer 1.550 ton zilver. Zilver dat in 1978 ongeveer dertig cënt per gram kostte, in 1979 zestig cent, maar nu 2.50. Voor Kodak betekent een en ander, dat het concern dit jaar ongeveer drie miljard gulden méér zal moeten beta len voor deze grondstof aan haar leve- rancies, met wie wel vaste leverings contracten bestaan maar geen prijs- contracten. Gezien de sterk opgelo pen zilverprijzen is de financiering dan ook een van de moeilijkste pro blemen, waarvoor de fotografische in dustrie zich thans ziet gesteld. Kleuren Hoe sterk de gestegen zilverprijs uit werkt in een aantal fotografische vakmaterialen, tonen de volgende voorbeelden aan. Kleurenpapier be vat per vierkante meter één gram zilver. In 1979 kostte dit papier zestig cent per vierkante meter aan zilver, nu 2,50. Een vierkante meter grafi sche film bevat ongeveer vier gram zilver. De kosten aan zilver waren hiervan in 1979 ƒ2,40 thans ƒ9,60. Röntgenfilm met ongeveer tien gram zilver spant echter de kroon met een stijging per vierkante meter van zes gulden in 1979 naar nu 24. Het is dan ook geen wonder, dat het percentage van de fabrlcagekosten van de amateur-kleurenfilm, dat in 1979 nog voor vijftien procent uit zilver bestond, nu niet minder dan zesenveertig is geworden. Het percen tage andere kosten (waaronder ver pakking) is gedaald van vijfentachtig tot vierenvijftig procent. Spectacu lair is de Invloed van het duurdere zilver op de fabrlcagekosten van rönt genfilms. Het percentage is namelijk hier gestegen van vijfendertig pro cent in 1979 tot tachtig procent in Kilo's Gezien de jongste ontwikkelingen is het parool voor de fotografische in dustrie meer dan ooit: win het ver werkte zilver terug. Niet alleen omdat men de verhoogde zilverprijs moge lijk wil terugverdienen, maar ook om dat zilver een schaarse grondstof is. Reden waarom veel aandacht wordt besteed aan zilverarme emulsies on der andere voor röntgenfilms, waar in tegenstelling tot bij kleurenfilms vrij veel zilver in het zwart-wit-beeld ach terblijft. In heel Europa liggen volgens Kodak Nederland bij ziekenhuizen en derge lijke nog miljoenen kilo's röntgenfilm opgeslagen in archieven. Films die bij elkaar toch nog een aanzienlijke hoe veelheid zilver bevatten, en die de fotografische industrie dan ook wel graag terug zou willen hebben om het zilver eruit te kunnen halen. De aanzienlijke prijsverhoging voor röntgenfilms zal, zo meent Kodak Ne derland, wel tot gevolg hebben, dat de tendens naar miniaturisering (het kleiner maken van de röntgenfoto's) zal toenemen. Terwijl ook een effi ciëntere werkwijze (geen röntgenfoto extra als dat niet beslist nodig is) zeker zal worden doorgevoerd in de ziekenhuizen. onze redactie economie TERDAM Het Ogem-concem is gisteren opvallend in de publiciteit gekomen. Eerst I bekend, dat topman drs B. J. Udink de wens te kennen had gegeven per 1 maart zijn ictie neer te leggen. Later op de dag kwam het bericht, dat het afgelopen jaar een verlies te in zal geven van tien tot vijftien miljoen gulden. #trv eer dgr i onze redactie economie [STERDAM De Internationale )nd van Werknemers in de Voe- en Genotsmiddelenindustrie dat over de hele wereld maatrege- tegen Coca-Cola worden geno- i. Dit in verband met de „tegen de (bonden gerichte, gewelddadige terdrukkingsactie" in de vestiging i het Amerikaanse frisdranken- icem in Guatamala. De bond wil indien Coca-Cola dwingen tot de lening van de gebruikelijke vak- irechten. internationale bond richtte giste- een oproep tot de ongeveer 160 gesloten organisaties in 58 lan- i. De bonden wordt gevraagd mee 98 só| werken aan een plan van actie dat 1 Ier meer bestaat uit een boycot in de produkten van Coca-Cola *°*K>r de verbruikers, een voorlich- 6 74 igscampagne over de praktijken het bedrijf en andere maatrege- 30 in overeenstemming met de sltua- 173 oop in de afzonderlijke landen. 3JS00 «tuurder A. Lakerveld van de In- 580 istriebond FNV zei desgevraagd 7 60 1 de oproep van de internationale tnd door de FNV zal worden opge- 'E èlgd. In het orgaan Zin van de indu- friebond zal de bond de leden er op 'an3 Uzen welke onoirbare praktijken '79sbca-Cola in Guatamala toepast. De Aan$tie van de industriebond zal zich 9s>orlopig beperken tot het sturen s n brieven en telegrammen naar de sdrankenvestiging in Guatamala. een totale boycot van frisdran- Jn is aldus Lakerveld nog geen spra- Verder zal de bond de leden oproe- 15 n tot een toeristenboycot van het 214 itijns-Amerikaanse land. lüet hoofdkantoor van Coca-Cola zegt 3' it het niet verantwoordelijk is voor gedrag van de vestiging in Guata- lootala op sociaal gebied. De lntema- iT male bond noemt dit een uitvlucht niet kan worden aanvaard. merkwaardig, nog merkwaardiger is de manier waarop op de geruchten omtrent het geleden verlies werd ge reageerd. De woordvoerder zei aanvankelijk niet te weten waar die geruchten van daan kwamen. Het concern zou de voorlopige resultaten over 1979 evenals vorig jaar eind februari bekend maken. „Er is geen reden van deze procedure af te wijken", zo werd door de Ogem-woordvoerder hieraan toegevoegd. Later in de middag kwam er echter een persbericht, waarin werd mede gedeeld, dat het voor 1979 geprogno- tiseerde netto-resultaat van 25 mil joen tot 30 miljoen gulden (in 1978 32,8 miljoen) niet zal worden gehaald. Is deze geheimzinnigheid op zich al Weliswaar, zo werd gezegd, hebben de Wat het aftreden van de heer Udink betreft, wilde Ogem geen nadere me dedelingen doen. De woordvoerder van het concern zei over het opstap pen van de heer Udink geen enkel verder commentaar te kunnen leve ren, en niets aan het communiqué daarover toe te voegen te hebben. In dat communiqué, waaruit de be langrijkste passages op de voorpagi na zijn vermeld, wordt nog gezegd dat de raad van commissarissen de wens van de heer Udink heeft ingewil ligd en dank uitspreekt voor hetgeen de heer Udink in de afgelopen bijna zeven jaar voor de vennootschap heeft verricht. Drs. B. J. Uddink: op korte ter mijn weg normale bedrijfsactiviteiten de strenge winter en de extreem hoge rentestand in aanmerking genomen bevredigende resultaten (ongeveer 26 miljoen gulden) opgeleverd, maar er moeten voorzieningen ten laste van de winst worden getroffen. Voorzieningen Merkwaardig De recente verslechtering van de poli tieke situatie in het Midden-Oosten maakt het noodzakelijk voorzienin gen te treffen voor risico's verbonden K. Fibbe: tijdelijk gedelegeerd commissaris aan de uitvoering van bepaalde pro jecten in dat deel van de wereld, waaronder Iran. Bovendien blijken aanvullende voor zieningen nodig te zijn voor de afwik keling van enkele vastgoed projecten in Europa, met name voor het begin 1973 aangevangen project „Atlantic House" in Antwerpen. De raad van bestuur zal uiterlijk op 3 maart met nadere berichten over de resultaten komen. m '"1 MAASTRICHT (ANP) - Het netto, sultaat van de Eerste Nederlandse iment Industrie (ENCI) over 1979 1 waarschijnlijk uitkomen op ƒ7 t 8 miljoen. Dit is teleurstellend in elljking met de winst over de orgaande Jaren van 12 tot 13 Uoen. zo blijkt uit een door de heer W M Haasnoot, vice-voorzltter 1 de raad van bestuur, in het perso- telsblad opgenomen toespraak tot *t personeel >7 .1 UJo, Van onze redactie economie AMSTERDAM De Ogem en zijn top hebben de laatste jaren nogal wat kritiek te ver duren gehad. Kritiek op zowel de voorzitter van de raad van bestuur, drs. B. J. Udink, ln persoon, maar ook op de han del en wandel van de Ogem als onderneming. Het meest recent was er nog kritiek van de kant van de Industriebond FNV, die de Ogem voor een groot deel de schuld ln de schoenen schoof voor de slechte gang van zaken bij Schokbeton, waarin Ogem met 52 procent deelneemt. Ook de Sobl. Stichting On derzoek Bedrijfsinformatie, trok bij monde van haar voor zitter bij diverse gelegenhe den van leer tegen de Ogem. „Ik geloof dat men ln Nederland nog een beetje moet wennen aan het idee. dat een manager bij gebrek aan capa citeiten zonder een gouden handdruk op straat gezet wordt. Als bij voor beeld zo'n man als Udink er met hooguit een paar maanden salaris uitgeschopt zou worden bij de Ogem, zou dat een gunstig effect op het hele Nederlandse bedrijfsleven kunnen hebben. Dit zou dan zien. dat het helemaal niet gek is iemand die zo overduidelijk incapabel is. op straat te zetten". Deze allesbehalve vleiende woorden over de nu vrijwillig teruggetreden voorzitter van de raad van bestuur van Ogem, drs. B. J. Udink, sprak in november van het vorige Jaar de heer P. T. Lakeman, voorzitter van de Stichting Onderzoek Bedrijsinforma tie (Sobi) in een interview met een landelijk dagblad. Volgens Lakeman van de Sobi, die de Ogem vorig Jaar voor de Ondernemingskamer van het Amsterdamse Gerechtshof daagde in verband met de jaarrekening over 1978, zou Udink een „lijst van blun ders" op zijn naam hebben staan. De belangrijkste daarvan: de beleg ging van 30 a 40 miljoen gulden in aandelen van het (inmiddels failliet gegane) Duitse bedrijf Beton-und Monierbau. Een onderhandse aan koop die in 1977 geschiedde zonder dat door de Ogem eerst ook maar grondig werd onderzocht hoe dit Duitse bedrijf er eigenlijk voorstond. Ogem ging simpelweg af op medede lingen van anderen en kocht. Reden, waarom in de ln mei van het vorige jaar gehouden aandeelhou dersvergadering van de Ogem een stroom van kritiek door aandeelhou ders werd uitgestort over allereerst president-directeur Udink (oud-mi nister van sociale zaken) en door Udink aangetrokken als lid van de raad van bestuur en verantwoorde lijk voor de bouwpoot van de Ogem. In 1972 Die bouwpoot, waarom in feite alle narigheid bij Ogem draait, kreeg ei genlijk goed gestalte in 1972 In dat jaar maakte Ogem namelijk bekend, dat overeenstemming was bereikt met het bouwbedrijf J. P. van Eeste ren over toetreding tot de Ogem- groep. Een groep, die in 1978 goed was voor een omzet van 3,6 miljard gulden en werk verschafte aan 22.500 man personeel. In het begin van de jaren zeventig lag het accent bij de Ogem nog geheel en al bij de sectoren handel en technische installaties en energie. Het laatste was op zich niet zo vreemd, indien wordt bedacht dat de elektriciteit en wat daarmede sa menhangt van oudsher het werkter rein was van de Ogem. een naam die staat voor Overzeese Gas en Electrl- citeits Maatschappij. Na het toetreden van Van Eesteren ging het snel crescendo met de nieu we bouwdivisie van de Ogem. Nieuwe overnemingen in deze sector volgden elkaar snel op: Nells in Uitgeest, Ha zenberg in Vught, Schokbeton in Zwijndrecht en ten slotte viel het oog op het zeer snel gegroeide, maar later in financiële zorgen geraakte, Neder- horst-concem. In oktober 1975, zo was het plan. zouden de bouwactivi teiten van Ogem worden samenge voegd met die van Nederhorst ln Ogem Nederhorst Bouw. waarin Ogem en de Staat ieder voor 50 pro cent zouden deelnemen. Een fusie, die echter op het laatste ogenblik niet doorging Met haar bouwpoot was Ogem in het bijzonder actief ln de Arabische we reld. Udink. met de nodige contacten uit de tijd dat hij nog minister van ontwikkelingshulp was, slaagde erin daar enkele grote opdrachten in de wacht te slepen. Met name was dat het geval in Saoedi-Arabië, waar in Damman een grootscheepse hoog- bouw-project werd uitgevoerd tegen de niet geringe aannemingssom van 1,4 miljoen gulden. De manier van onderhandelen van Udink met de Arabieren kon echter In de ogen van de Arabische wereld op den duur geen genade vinden. Open lijk, o.a. van de kant van de honorair consul van Koeweit ln Nederland, de heer Rabbani, werd kritiek geoefend op Udink, die zich, zo heette het „door ondeskundig en onnet optre den bijzonder onpopulair zou hebben gemaakt ln de Arabische wereld" Gevolgen Gevolgen konden niet uitblijven Wat zich in het begin als een bijzonder lucratieve zaak voor de Ogem liet aanzien, te weten de bouw in het Midden-Oosten, bleek uiteindelijk toch minder veelbelovend. Vooral toen de Ogem volgens zeggen door het optreden van Udink grote or ders in deze wereld bleek te hebben verspeeld. Dat laatste betrof o.a. een opdracht voor de bouw van een uni versiteitsstad nabij Riad in Saoedi- Arabië. Een project van tien miljard gulden, dat aan de neus van de Ogem voorbij ging. Reden, waarom met te meer klem ln de vorig jaar gehouden Jaarvergadering werd aangedrongen op een drastische reorganisatie van de top van Ogem. Dit moment lijkt thans te zijn aange broken. Waarschijnlijk zal Udink bin nenskamers de wenk hebben gekre gen dan wel vrijwillig zijn ontslag te nemen of ontslagen te worden. Een trieste affaire ook voor de heer K Fibbe onder wiens acht Jaar lang du rende leiding tot 1 Januari 1978 de Ogem een tijd van opgang doormaak te. en die nu door commissarissen is aangezocht om als gedelegeerde com- misaris tijdelijk de leiding van Ogem weer op zich te nemen. Van onze redactie economie VELDHOVEN „Onze bedrijven kunnen bezuinigingen niet meer hebben. De zware winter van een Jaar geleden heeft onze ondernemingen reeds veel gekost. Een nieuwe klap Is desa streus." In een sombere toespraak uitte de heer J. J. De Moei. voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers felle kritiek op bezuinigingsplannen van minister Beelaerts van Blokland, tijdens algemene ledenvergadering te Veld hoven. BAHREIN (Reuter) Saoedi-Arabië is verontrust door de jongste ronde van olieprijsverhogingen. De Saoedi's overwegen hun olieprijzen te verla gen of hun olieproduktie te vergroten. De bedoeling hiervan is de overige landen van de Organisatie van Olie- Exporterende landen (OPEC) te dwingen, een prijs van 26 dollar per vat (159 liter) voor ruwe olie van standaard kwaliteit te hanteren. Dit heeft een gezaghebbende Libanees blad uit Saoedische bron vernomen. Saoedi-Arabië, dat nu per dag 9,5 miljoen vaten ruwe olie produceert, heeft vorige week zijn prijs van ruwe olie met terugwerkende kracht tot 1 januari met twee dollar verhoogd tot 26 dollar per vat. Het heeft Saoedi-Arabië teleurgesteld dat andere olie-exporterende landen rondom de Perzische Golf hun prijzen daarop eveneens hebben verhoogd. „WIJ beschikken over kleine hoeveel heden werk en kunnen een langere periode zonder aanbestedingen on mogelijk overbruggen, zonder in de grootste problemen te geraken", al dus De Moei, die zich teleurgesteld toonde over het feit dat de minister de (zorgwekkende) toestand ln de we genbouw veel te rooskleurig voor stelt. De NVWB-voorzltter noemde het be denkelijk. dat de minister stelt dat „de geneigdheid van opdrachtgevers om te Investeren in bouwwerken ge durende het afgelopen Jaar vrijwel op het peil van 1978 is gebleven." „Dat gaat voor onze sector helemaal niet op." zei De Moei. „Over de eerste tien maanden van 1979 is volgens het CBS 13 procent minder werk opgedragen dan ln de overeenkomstige periode in 1978." Ook meldde De Moei, dat de werk loosheid ln zijn sector in november 1979 tien procent hoger lang dan in november 1978; een tendens die zich volgens hem in 1980 zeker zal voort zetten. Ook vond hij alles erop duiden, dat in 1980 de produktie ln deze sector een stuk lager zal liggen dan in 1979. „Niemand gelooft ln de raming van de minister, dat de produktie dit Jaar 10 procent hoger zal zijn". De Moei uitte ook zijn ontevreden heid over de wijze van financiering van het wegennet. „Minder dan 10 procent komt uit algemene middelen. Vijftien jaar geleden was dat nog 70 procent. Bovendien worden de gelden niet meer alleen aangewend voor de aanleg van wegen; 35 procent wordt besteed aan onderhoud. De bedragen die nog resten voor de aanleg van wegen, zijn zó minimaal, dat verdere achteruitgang eigenlijk onmogelijk Is geworden," aldus de voorzitter, die eraan toevoegde dat er geen enkele relatie meer bestaat met de werkelij ke behoefte. Daarom bepleitte De Moei een meerjarenplanning en een meerjarenbegroting met gegaran deerde financiering, afgestemd op de werkelijke maatschappelijke be hoefte. door Peter ven Lakerveld ROTTERDAM Oeen ondernemer vandaag de dag of hij krijgt te maken met financieringsproblemen, steeds hogere energiekosten, investeringsvraagstukken en een snel verande rende markt. Om nog maar te zwijgen van het Ingewikkelde belastingbiljet. Allemaal zaken die voor de kleine zelfstandige bulten de dagelijkse bedrijfsgang liggen, soms zelfs buiten zijn horizon. Het is natuurlijk altijd zo geweest dat de ondernemer geconfronteerd werd met factoren die slechts zo nu en dan zijn pad kruisten. Door de ontwikke lingen in de laatste tientallen Jaren is dat echter veel sterker het geval dan vroeger. Geen ambachtelijk bedrijf of winkel kan zich van veranderingen afsluiten. Dat betekent onherroepe lijk het einde. Tegenover deze gecompliceerde pro blematiek staat een toegenomen des kundigheid buiten de bedrijven. Maar dit groeiende arsenaal aan ken nis is zo veelomvattend dat menige ondernemer door de bomen het bos niet meer ziet. Op zichzelf is het daar om van de tentoonstelllngsorganisa- tie Intradex een nuttig initiatief al deze kennis tegelijkertijd te presente ren op een informatiebeurs. Deze ma nifestatie wordt van af vandaag tot en met 9 februari onder de naam INFO-Selecta gehouden in het Rot terdamse Ahoycomplex. De beurs is gericht op het verstrek ken van inlichtingen aan onderne mers in het midden- en kleinbedrijf maar is in de praktijk gedeeltelijk toch van commerciële aard. Zo zijn er stands van banken en hypotheekban ken, verzekeringsmaatschappijen maar ook van automatiseringsspecia listen, allerlei adviesbureaus en be drijven die zich bezighouden met be veiliging. Aan de andere kant zitten op de beurs talrijke niet op winst gerichte instellingen, soms uit de overheids sfeer. Met ministerie van economi sche zaken is vertegenwoordigd maar ook het Economisch Instituut voor het midden- en kleinbedrijf, het Cen traal Instituut Midden- en kleinbe drijf (een dienstverlenend instituut voor middenstanders) en de Stichting Kwaliteitsdienst KDI die adviezen geeft over kwaliteitsbeheersing bij de produktie. Verder is er ondermeer een stand van de broerderschap van no tarissen. Grote gok De beurs INFO-Selecta wordt voor de eerste maal gehouden en uit gesprek ken met standhouders blijkt dat het voor hen vaak een grote gok is of de manifestatie een succes wordt. Staatssecretaris voor de midden stand Hazekamp zei in zijn openings woord dat de ondernemer niet altijd openstaat voor advies Het vergt, al dus Hazekamp, in de eerste plaats tijd om te overdenken op welke on derdelen de bedrijfsvoering verbe terd zou kunnen worden en welke probleemstelling moet worden voor gelegd. De tijd ontbreekt de onderne mer daar veelal toe Ook is hij vaak niet op de hoogte met de instanties waartoe hij zich voor informatie en advies kan wenden. Voor het oplossen van deze kwesties heeft INFO-Selecta een functie maar de vraag is of de middenstanders die daar komen niet toch al de weg we ten Wie lak heeft aan allerlei advies instanties en zijn vakblad ongelezen in de prullenmand gooit, zal waar schijnlijk ook niet de weg naar deze informatiebeurs vinden De ondernemers die de beurs bezoe ken vormen dus een positieve selec tie. En ze zullen er echt wel wijzer worden. Juist kleine zelfstandigen missen de kennis die grote onderne mingen met hun grote staf wel in huls hebben Een klein adviesbureau speelt speciaal ln op deze problema tiek De provincie Groningen de Overijs selse Ontwikkelingsmaatschappij en de Rijksdienst IJsselmeerpolders hebben een stand met de bedoeling kleine industriële en handelsbedrij ven naar hun regio te trekken Heeft het zin met dat doel op de beurs te staan? Drs. P. J. Schreuder van de economische dienst van de provincie Groningen: „Waar veel middenstan ders komen, is het zeker de moeite waard aanwezig te zijn Eigenaars van kleine bedrijven lezen geen ge specialiseerde financiële bladen, daar hoef Je niet ln te adverteren. Daarom moet je proberen zoveel mogelijk an dere kansen te benutten". In dit ver band wees Schreuder op de werving van de gemeente Veendam via de NCRV-televlsle. Deze actie lijkt een gunstig effect te hebben. LONDEN (Reuter UPI) Goudhandelaars verwachten dat de goudprijs zich voorlo pig zal consolideren op onge veer 670 dollar per ounce (31,1 gram). In Londen werd giste ren nog 672 dollar genoteerd, tegen 676 dollar ln Zürich. In schril contrast met ware prijs-ma- rathons vorig week. van vaak meer dan een uur. kostte het gisteren ln Londen niet meer dan twee minuten om de prijs vast te stellen. Dit de monstreert hoe snel de markt is gaan reageren sinds de piek in de goudprkjk van 875 dollar vorig maand. Hong Kong noteerde gisteren eerder op de dag een koers van 665 dollar per oun ce, tegen 684.5 dollar vrijdagavond ln New York. Zilver noteerde gisteren in Londen 35.25 dollar, wat 0.50 dollar minder is dan vorige week vrijdag. Intussen meldde de Londenae Times gisteren, dat de 8ovjet-Unie mogelijk de macht heeft om in de goudmarkt te interveniëren. Vast staat in ieder geval dat de Sovjet-Unle een van de belangrijkste voordeelhebbers is van de hoge goudprijs en de lage koers van de dollar. DJAKARTA (AFP) - Indonesië heeft haar olieprijs verhoogd met twee dollar per vat (159 liter). Deze prijsverhoging geldt voor alle kwali teiten olie, zo maakte een woordvoer der van de Indonesische nationale oliemaatschappij „Pertamina" bekend. Het is de tweede keer dit Jaar dat Indonesië zijn olie duurder maakt. D* verhoging, die gisteren reeds van kracht werd. brengt de prijs voor de beste kwaliteit olie op 32.7S dollar De achtergrond van de verhoging is de wens de prijs van Idonesische olie aan te passen aan de olieprijzen op de internationale markt In de afgelopen dagen verhoogden een groot aantal OPEC-landen hun olieprijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13