1 het werk gaat de prullenmand in Serie gidsen naar archieven gestart Voorbereidingsbesluit Stationsweg e.o. Monumentenwacht in inspectiebus 'Positie krantenbezorger gebouwd op een moeras' Voordelige verrassing voor u! SAMEN' OP DE GOEDE WEG jWerklozen en partieel leerplichtigen werken in nep-bedrijf 1; Twee keer per jaar 't dak op Manifestatie in Amsterdam NCOV: nadruk te veel op industrie in innovatienota Advertentiepagina's zijn pagina's vol nieuws. KOUD (plverda iCNVa^ï OPEN SCHOOL OP ZATERDAG 9 FEBRUARI A.S. VAN 10.00-12.00 UUR dinsdag 5 februari 1980 trouwkwartet 8 en 15 ais van onze correspondent hS (HEERLEN - Mensen die al Aik, la.nere tijd werkloos zijn ko roodjtUen nog moeilijker aan werk dan anderen. De door hen op- jedane kennis tijdens een op- liding of vorige baan ver lakt. Het arbeidsritme raakt laar de achtergrond. Om de :ans voor deze mensen op een lleuwe baan groter te maken s in Heerlen drie jaar geleden en „simulatiebedrijf" opge- lcht. De resultaten van het iroject zijn erg succesvol. lan de Geleenstraat in Heerlen, op le derde etage boven een groot win- ;elbedrijf, hangt een bord op de deur war „Firma Homed" op staat. Ho ned betekent „Handelsonderneming net educatieve doeleinden". Het lijkt en gewoon kantoor. „Melden bij de eceptie" die je aankondigt bij de llrectie. Aan weerszijden van de gang IJn kantoorruimtes waar hard ge kerkt wordt. 0 'och is Homed geen écht bedrijf. Er lan geen rekeningen de deur uit en e orders worden verzonnen. Na een lieuwe opdracht komt ook bij Ho ned de bureaucratie op gang. Vijfen dertig werklozen en gedeeltelijk eerplichtigen werken op de afdelin- en administratie, algemene zaken, erkoop en voeding. Alle afdelingen ijn weer onderverdeeld. Zo zijn er tatistiek. reclame, expeditie en ma- ■zijn. De werkelijkheid wordt dus oveel mogelijk nagebootst. Homed rordt geleid door twee directeuren an de SIAO, de Stichting tot bevor- ering van Studiebegeleiding en Indl- idueel Aangepast Onderwijs. lesultaat lan Ophey en Ben Lutgens zijn de irojecleiders van Homed. „Wij probe en vervanging te bieden aan mensen lie gedeeltelijk leerplichtig (zestien tot achttien jaar) zijn en bij een ge woon bedrijf niet aan een stage kun nen komen. Verder hebben we werk lozen die via de „opfriscursussen" hun praktijkstudie kunnen bijhou den, meer ervaring kunnen opdoen en zodoende gemotiveerd kunnen blij ven om aan het arbeidsproces deel te nemen," aldus Ben Lutgens. Er wordt gewerkt op de kantoortijd van negen 's morgens tot vijf uur 's mid- Ook hier wordt te laat komen blemen en klachten blijven beden ken, die levensecht zijn en waarmee het andere personeel bezig kan blij ven. Er wordt rekening gehouden met de seizoenen waarin extra veel bestel lingen komen. Het hoofd van de afdeling voeding is negenenveertig Jaar oud en bijna twaalf jaar werkloos. Kansen op een échte baan heeft hij bijna niet meer. Maar de moed opgeven doet hij nooit. Nu gebruikt Homed zijn Jarenlange ervaring in het bedrijfsleven. Evenals zijn collega's komt hij met het groot ste plezier elke ochtend naar de fir ma. „Het is voor mij noodzaak om hier te werken, al is het maar nep. Ik kom er weer uit, zit niet altijd meer thuis met alle druk die daarbij kwam." Bij Homed herleven de socia le contacten met collega's, thuis wordt gezegd: „Ik ben weer naar kan toor." Men heeft weer een doel. De buren zien Je naar Je werk gaan, Je telt weer mee Homed heeft dan ook een wachtlijst en er wordt geselec teerd bij het aannemen. Vrijwillig Ook al worden de orders verzonnen, in het kantoor van Homed is het een en al bedrijvigheid. niet geduld. Bevordering, degradatie en de creativlteitscursussen om zo- of boete zijn echter niet mogelijk. maar bezig te zijn. Bij de werkgevers in Zuid-Limburg slaat de activiteit van Homed duide lijk aan. Een onlangs gehouden on derzoek wijst uit dat 45 procent van de werklozen via Homed een vaste baan heeft gevonden. Van de gedeel telijk leerplichtigen vond ruim zestig procent na Homed een werkgever. Duidelijk een goed resultaat. De mi nisteries van sociale zaken en cultuur recreatie en maatschappelijk werk vinden dat ook en vanaf gisteren is Homed uitgebreid van vijfenveertig naar zestig „personeelsleden". Daar naast nemen zevenhonderd mensen deel aan de andere activiteiten met SIAO, de opfriscursus. Deze cursus duurt vijf maanden, één dag per week. Twintig procent van deze deel nemers vindt daarna werk. Zijn Ho med en de opfriscursus vooral gericht op de administratieve beroepen, daarnaast zijn er ook nog de cursus sen voor de meer technische mensen Wat vinden de deelnemers(-sters) van Homea. Een jongeman die in de wao zit en wacht op een plaatsing via de wet sociale werkvoorziening is vol lof. „Door wat te doen krijg je een bevre digend gevoel en zit Je niet de hele tijd thuis." Dat al zijn werk later in de prullebak verdwijnt is voor hen geen bezwaar. „Ik ben gewoon vrij nuttig bezig."-Zijn collega die de betalings opdrachten verwerkt en sinds sep tember 1977 werkloos is, zit bij Ho med om ervaringen op te doen. Hij zegt te oud te zijn voor een beginne ling en is dan ook regelmatig afgewe zen bij sollicitaties. Sinds hij bij Ho med werkt krijgt hij in elk geval wel vaker een oproep om te komen pra ten. Dat de personeelchefs dol en thousiast zijn over Homed zegt hij tot nu toe niet te hebben meegemaakt, in elk geval niet zozeer dat het tot aan neming leidde. Op de personeels- en loonadministra tie zit een man van vijfendertig jaar. Na in 1977 werkloos te zijn geworden is hij in 1978 aan de opfriscursus begonnen en zodoende bij Homed binnengerold. „In het begin van het werkloos-zijn gaat het wel. Je helpt wat met een verbouwing maar daar na ging ik me vervelen en zocht ver tier. En dat heb ik hier gevonden. Ik kom uit het bedrijfsleven en houdt hier mijn kennis en ervaring op peil. Dat de lonen alleen op papier worden uitbetaald, daar zit ik niet mee. Ik beschouw het als doodnormaal werk wat ik op een normaal bedrijf precies hetzelfde zou doen." De afdeling voeding is het knooppunt van Homed. Op papier met daarop de verzonnen namen van vijftig bedrij ven komen de opdrachten, betalin gen en klachten binnen. Alle post die Homed verstuurt komt op deze afde ling terecht, waar hij prompt weer wordt beantwoord. De vijf aanwezi gen moeten steeds weer nieuwe pro Ondanks haar driejarig succesvol be staan is Homed nog steeds het enige simulatiebedrijf in ons land. In West- Duitsland echter zijn al tweehon derddertig nepbedrijven. Een groot verschil met Duitsland is dat werklo zen daar verplicht worden deel te nemen. Bij weigering verliezen zij hun aanspraak op een uitkering, daar staat tegenover dat als zij wel mee doen hun uitkering met elf procent stijgt. Bij Homed blijft de uitkering als dat van toepassing is gelijk, en men komt er vrijwillig. Maar waarom is Homed nog steeds de enige in ons land? Ben Lutgens: „Ik denk dat het toch komt uit onbekendheid en deels omdat men van verschillende kanten de kat een beetje uit de boom kijkt. De meesten hebben onze resultaten afgewacht." Lutgens acht nu de tijd dan ook gekomen dat ook elders in het land soortgelijke initiatieven ont plooid worden. „Ik denk niet dat Je het recht hebt, als er behoefte aan bestaat, om dit de mensen te ont houden." Uit alle delen van het land begint men nu belangstelling te tonen. Rot terdam, het noorden en Brabant ko men met praktische vragen en ver zoeken om informatie om ook een simulatiebedrijf op te zetten. Homed verleent daarbij haar volle medewer king. De telefoonnotities daarover verdwijnen niet in de afvalemmers. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Veel dominees, pastoors, mensen die In commissies van beheer zitten en personen die deel uitma ken van kerkvoogdijen blijken niet het dak van een Godshuis op te durven om eens te kijken hoe de zaken er op hoger niveau technisch bijliggen. Daarbij komt nog dat ook aannemers steeds minder bereid zijn om voor een kleine reparatie het dak van een kerk op te klauteren Vandaar dat deze karweitjes in toenemende mate moeten gebeuren door de zogenaamde monumentenwacht. die hiervoor in vrijwel alle provincies over een Inspectiebus beschikt. Ook Oederland heeft nu zo'n bus gekregen. Een cadeautje van het Prins Bemhard Fonds. Kosten een kleine halve ton, Inclusief de inrichting (ladders, gereedschap, materiaal enz.) Oelderland heeft twee functionarissen die als mo numentenwacht optreden, lnspec- tlewerk verrichten maar ook man kementen van geringere omvang eigenhandig verhelpen. De inspectie via een bus van de monumentenwacht is destijds in Friesland begonnen, omdat die provincie kampt met een grote leegstand van kerkjes. In Oelder land. waar de kerkgang nog duide lijk beter is, speelde het probleem veel minder, maar het blijft ook daar Intussen wel oppassen gebla zen. Alleen Limburg en Overijssel hebben nu nog geen bus. Oelder land piekert intussen over een tweede. Preventief De voornaamste taak van de in spectiebus met haar monumen- tenwachten aan boord is van pre ventieve aard, vertelde de heer H. Mooibroek, secretaris-deskundige van de stichting monumenten wacht Oelderland. Door er tijdig bij te zijn als er iets mis is. kan veel geld bespaard worden. Is men te laat, dan zijn de financiële ge volgen niet te overzien. Eigenaren, in het algemeen beheerders, van kerken en andere historische ge bouwen kunnen een abonnement a 75 gulden per jaar op de monu mentenwacht nemen. In Gelder land zijn dat er inmiddels al 225. De monumentenwachten gaan dan drie keer per twee jaar eenmaal per acht maanden het dak op, respectievelijk de toren binnen, om alles nauwgezet te controleren. Kleinere onregelma tigheden strijken zij zelf glad. Zijn er ernstiger zaken aan de orde. dan wordt dat vroegtijdig gerap porteerd. Voor de werkzaamheden wordt een betrekkelijk klein be drag gevraagd. Duivenplaag Een zaak. die op het moment erg veel kerkbesturen bezighoudt, is de duivenplaag. Er zijn kerken met torens, waarin zich honder den duiven gevestigd hebben. Ook bij de middeleeuwse Martinus- kerk in Doesburg. Jarengeleden fraai gerestaureerd na verwoes ting in de jaren '40-'45, doet zich het probleem in ernstige mate voor, trouwens ook nog bij andere oude gebouwen in die gemeente, onder meer het raadhuis Een dui- venvanger heeft zich al enige ke ren tegen het middernachtelijk uur. wanneer de kolonie in rust Is, naar het dak begeven om met een net een aantal duiven te vangen. Inmiddels heeft hij al honderden duiven verrast. Vele daarvan zijn geringd en hebben dus een eige naar. Komt die opdagen dan krijgt hij de duiven terug Meldt hij zich niet dan zijn de duiven voor de Jager. Lekkages De duiven veroorzaken vaak ver stoppingen in goten enz., hetgeen kan leiden tot lekkages. Behalve vangen, worden er elders ook wel duiven afgeschoten. Verder is het mogelijk duiven met giftige strips te doden maar dat wordt meestal weinig sympathiek geacht. Het af sluiten van de gaten in de torens zou ook een oplossing kunnen zijn, maar daar zijn uit milieu oogpunt bezwaren tegen Op vele kerken bivakkeren niet alleen dui ven, maar hebben ook andere vo gels, zoals uilen, valken en vleer muizen hun domicilie en sommige broeden er. Aan het nemen van in meer dan één opzicht aanvaardba re maatregelen gaat vaak een moeilijke beslissing vooraf mer t dat de o e noo n de vc nsluit n het pil t inli i het als er :t ten e ant K vi ringt nie i. Eer „rei door Jac. Lelsz ARNHEM In Arnhem is een boek gepresen teerd dat een overzicht geeft van alle archieven van rijk, gemeenten en waterschappen in Gelderland. Alleen deze provincie telt al drieduizend archieven, met elkaar zo'n 25 strekkende kilometer. In totaal zullen (bij Samson-uitge- verij bv te Alphen aan den Rijn) dertien boeken met informatie verschijnen over de archieven in Nederland. Voor een enkele provincie zijn twee delen nodig. De overheidsarchieven zijn open baar. Dat is geregeld in de Archief wet van 1962. Openbaarheid is echter nog wat anders dan toegan kelijkheid. Want waar vind Je wót? Daarom sprak de commissaris der koningin in Gelderland, mr W. J. Geertserna, die het eerste exemplaar van „De archieven in Gelderland" in ontvangst nam, van „wegwijzers". Overigens kon hij zich in dit op zicht een wat gelukkiger man voe len dan zijn ambtsvoorganger uit 1816 die, toen hij eens op zoek w as naar bepaalde waardevolle stuk ken, tot de treurige ontdekking kwam dat. naar hij later verklaar de. het archief veilig was geble ken. „noch voor weer en wind. noch voor muizen en ratten". taats De ult6ave voor Gelderland is Lei( voorafgegaan door een over Dren the. Dezer dagen komt het boek uit dat op Zeeland betrekking heeft. In de loop van 1981 wordt de reeks afgerond. Het initiatief tot het samenstellen van een over zicht is destijds genomen door de Gelderse archivarissen. Ook in enige andere provincies werd al in die richting gedacht, waarna de Vereniging van Archi varissen van Nederland het initia tief overnam, zodat er nu voor het hele land uitgaven verschijnen. Afkomst De uitgave van de boeken is ook belangrijk omdat de belangstel ling voor de archieven opvallend toeneemt. De voorzitter van de redactiecommissie, drs H. J. A. H. G Retselaars, wees er op dat „de archiefdepots voorheen praktisch alleen maar werden be zocht door historici, genealogen, en dat soort mensen, maar dat men er tegenwoordig ook regelma tig aantreft planologen, demogra fen. romanschrijvers en journalis ten." En verder eigenlijk iedereen, die persoonlijk belangstelling voor een bepaald onderwerp heeft. 139 Veel mensen willen iets weten over de familie waaruit ze afkom stig zijn of de streek waarin ze zijn geboren. Maar waar vindt men de archief stukken die men wil raadplegen? De boeken die nu verschijnen, wij zen de weg. Ze vermelden iedere archiefbewaarplaats, naam. adres, territoir, telefoonnummer en ope ningstijd. En verder van ieder ar chief afzonderlijk over welke jaren het gaat. hoe groot het is enzo voort. Overheidsarchieven die ou der zijn dan vijftig Jaar, berusten in zogenaamde archiefbewaar plaatsen van het rijk (tevens voor de archieven van de provincies), gemeenten en waterschappen. Er zijn beperkingen aan de open baarheid, als het bij voorbeeld om archieven gaat van zeer jonge da tum of als ze gegevens bevatten over het privéleven van nog leven de personen. Index De boeken bevatten ook een index op personen, trefwoorden en aard rijkskundige namen. Daarbij vindt men de vindplaats van alle archieven, die niet zo zeer rijk. provincies, gemeenten en water schappen betreffen, bij voorbeeld van ziekenhuizen, sportverenigin gen. papierfabrieken, muziekge zelschappen en boerenorganisa- ties. Vroeger werd met dat materi eel van particuliere instellingen maar wat geklungeld, hoewel het vaak een boeiend brok geschiede nis bevatte. Thans is er veel van in openbare archieven te vinden. De prijzen van de boeken lopen naar gclcng het aantal puglnu's uiteen. Gelderland kost ƒ35. -. Drenthe 18. - BIJ afname van de hele serie geldt een reductie van tien proeent AMSTERDAM (ANP) De rechtspositie van de krantenbe zorger is een doolhof, gebouwd op een moeras. Het moeras van een nergens wettelijk vastgelegde rechtspositie en de geza menlijke onwil van de krantenbedrijven om op dit punt de Enquête koppen eens bij elkaar te steken en een aantal voor alle bezorgers geldende regelingen op te stellen. goede onkostenvergoeding en een ziekte- en ongevallenregeling. bond Druk en Papier als belangenbe hartiger van de krantenbezorgers. Stiefkindje Dit staat in het rapport „Krantenbe- zorgen in Nederland: een honde- baan", dat het afgelopen weekeinde bij de afsluiting van de maand van de krantenbezorg(st)er (januari 1980) is uitgebracht. De afsluiting gebeurde met een manifestatie op het Museum plein in Amsterdam, die was georga niseerd door de jongerengroep van de vakbond Druk en Papier in samen werking met het NW-jongerencon- tact en de KWJ. De bezorgers en bezorgsters eisen één landelijke collectieve bezorgovereen- komst waarin hun rechten worden vastgelegd. Zij willen onder meer een goed en rechtvaardig bezorgloon, een vakantieregeling met tenminste vier doorbetaalde weken vakantie, een De eisen zijn geformuleerd op grond van een enauéte die Druk en Papier vorig jaar onder ongeveer vijfhon derd bezorgers heeft gehouden. De resultaten zijn samengevat in het rapport. Hierin wordt geconcludeerd, dat er op korte termijn een gesprek moet komen over de wenselijkheid van een landelijke bezorgregeling tussen de Nederlandse Dagbladpers als vertegenwoordiger van de werkge vers in het krantenbedrijf en de vak- De bezorgers hebben de meeste kri tiek op de willekeur die er binnen het bezorgapparaat heerst, doordat „de krantenbedrijven de bezorger Jaren lang als een stiefkindje hebben be handeld." De willekeur wordt veroor zaakt door de wijze waarop de be- zorgvergoeding tot stand komt en door de wanorde bij regelingen, bepa lingen, toeslagen en boetes, aldus het rapport. DEN HAAG (ANP) - Het Nederlands Christelijk Ondernemersverbond NCOV, landelijke centrale van onder nemers uit het midden- en kleinbe drijf, is het eens met het streven, vastgelegd in de Innovatienota. oin met name in het midden- en kleinbe drijf technologische vernieuwing te stimuleren. Het NCOV schrijft dit in een adres aan de vaste tweede-ka mercommissie voor het wetenschaps beleid. De veelal vage beleidsaanzet* ten dienen echter nog in de praktijk handen en voeten te krijgen, meent het NCOV. De commerciële diensten sector verdient hierbij meer aan dacht. De nota lijkt te veel gericht op de industriële sector. i. Na de laatste dure maanden, hebben wij een verrassing voor u! Een knap geknipt kapsel en een natuurlijk op te drogen Natural Styling Permanent in de franse modelijn "Plume", voor f55,-. Wat doen wij voor u? 1. wij geven u 't advies welk kapsel het beste bij u past; 2. wij wassen uw haar met een speciale Natural Styling shampoo om het klaar te maken voor uw permanent; 3. uw haar wordt geknipt in een perfekte snit; 4. hierna wordt het gepermanent op de vereiste sterkte; 5. dan krijgt uw haar nog een Natural Styling Balsam behandeling om het in de meest optimale konditie te houden, waarna het op de natuurlijke manier kan drogen. Een eventuele föhn- of watergolf- behandeling is hier natuurlijk niet bij inbegrepen. bezuidenhoutseweg 203 (bij laan v. n.o.lndië) tel. 853532 (volop parkeren voor de deur) groot hertoginnelaan 64 (hoek waldeck pyrmontkade) tel. 631094 Dameskapsalon W. Freek Vermeer GEEf^T VOOR ONVER SCHILLIG WAT VOOR HAAR EEN PRIMA PERMANENT OOK HET JUISTE AORES VOOR ALLE SOORTEN DA MES- EN HERENPRUIKEN (TOUPET) EN HAARDELEN MORSSTRAAT Lelden, tel. 071-126627 na 18 00 uur. Tol. 071-763836. Sleutels bijmaken!! Klaar terwijl U wacht! Voordeur- en autoalautela, aioten en beveiligingen voor deur en raam. Llpa- vertegenwoordlger W. P. HartwIJk Nieuwe Beestenmarkl 7-11 Leiden - Tel. 071-126627 hoortoestellen öreestraal 58 Leiden, lel 07I-I4047S (naast de Stadsgehoorzaal) Voor bloemrijke zaken en een goed stuk antiek INGANG VOOR BEIDE. Garden Centre Bloemendaal B.V. HOOGMADESEWEG, LEIDERDORP, Tel 071-410377 (PRIVI PARKEERPLAATS) RUIME SORTERING BUT./PROP KACHELS. INFRAROOD MET ZUURSTOFGEBREKBEVEILIGING CATALYSA- TORS MET ZUURSTOFGEBREKBEVEILIGING. INDUS TRIE OF BOUWWERKSTRALERS, THERM BEV ALLE SOORTEN DRUKREGELAARS/SLANG, ENZ ALLEEN BIJ: pet e'tcrr <#nping gmuhop JinitKWa «et. 07113*634 De burgemeester van de gemeente 's-Gravenhage maakt be kend dat de raad der gemeente bij zijn besluit van 21 janu ari 1980, nr. 44, op grond van artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening heeft verklaard, dat een bestem mingsplan wordt voorbereid voor het gebied globaal ge legen tussen de Bierkade en de Dunne Bierkade (noord westzijde), het Zieken en de Trekvliet (noord-oostzijde), de spoordijk, de Rijswijkseweg en de Waldorpstraat (zuid oostzijde) en een lijn over het spoorwegemplacement on geveer in het verlengde van de Naaldwijksestraat, de spoor dijk, de Jan Blankenstraat, de Fannius Scholtenstraat, het Oranjeplein en de Spinozastraat (zuid-westzijde), welk ge bied op de bij dit besluit behorende kaart (gemerkt nr. s 5139) door een lijn met stippen is aangegeven. Het vorenbedoelde besluit met de daarbij behorende kaart zullen ter gemeentesecretarie, afdeling Ruimtelijke Orde ning en Stadsvernieuwing (k.2311en in het Gemeentelijk Informatiecentrum aan de Groenmarkt met ingang van 5 februari 1980 voor een ieder ter inzage liggen. 's-Gravenhage, 1 februari 1980 De burgemeester van 's-Gravenhage, f.g.l.l. schols Chr. Scholengemeenschap „OVERVOORDE" Gymnasium-Atheneum-Havo Westhovenpleln 121 (op de grens van Dan Haag met Rijswijk bij park „Overvoorde") tel. 070-297505 Mavo Eindstede 4 (bij Beresteinlaan-Melis Slokelaan) tel. 070-66553t stellen wij onze schoolgebouwen open voor ouders en kinderen die nog geen school voor voortgezet onderwijs hebben gekozen. U kunt met Uw kind vrij rondlopen en vragen stellen aan docenten en schoolleiding. Wij houden voor U een voorlichtingsavond op dinsdag 5 februari om 20.00 uur In het gebouw Westhovenplem 121.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11