Koningin van een republiek Tekening van een lezer Trouw Commentaar POLITIEK ontbijten ongezond, vindt arts binnenland Liberaal onderwijsbeleid Volgens opinie-onderzoek Verzet tegen euthanasie vooral nog bij kerkelijken Meer hulp per telefoon gevraagd Minister belooft spoed in slepende milieuzaak Almelo eitje voor een monster stuur 'n brief meeleven TROUW/KWARTET 5 Vandaag discussieert de WD over de onderwijspolitiek en voor ons is dat een mooie aanleiding om eens de balans op te maken van het beleid dat minister Pais tot nu toe heeft gevoerd. Weliswaar heeft het kabinet het oogstjaar nog tegoed, maar een voorlopige beoordeling op basis van wat in de eerste jaren is gezaaid, lijkt wel mogelijk. Voor het eerst sinds de oorlog is het duurste departement in handen van een liberale bewindsman. Is het verschil met de lange reeks van christen-democraten en de twee ■sen.; socialisten die hem voorgingen merkbaar? Een koerswijziging van 180 graden hoefde men bij het optreden van Pais niet te verwachten, omdat ook deze regering steunt op confessio nele partijen. Daarmee is een ze kere mate van continuïteit in de Nederlandse onderwijspolitiek verzekerd. Als we naar de beleidsdaden van Pais en zijn twee CDA-staatssecre- tarissen kijken, valt op dat er nu minder aandacht is voor het sociale aspect. Zo lijken bij de reorganisa tie van het hoger onderwijs econo mische motieven zwaarder te we gen dan voorheen. Als het gaat om de vorming van volwassenen zien we dat de open universiteit voor rang krijgt, terwijl een duidelijke visie op de vorming van de minst geschoolden ontbreekt. Op het terrein van het voortgezet onder wijs wekt de regering wel de in druk dat zij de ontwikkelingskan sen van elk kind wil bevorderen, maar in feite staat zij de ontplooi ing van veel kinderen in de weg, doordat bestaande barrières nau welijks worden opgeschoven. Wij willen niet ontkennen dat het onderwijsbeleid van deze regering ook goede elementen bevat. De vrijheid van onderwijs wordt on dubbelzinnig gerespecteerd, voor het onderwijs aan anderstaligen zijn extra leerkrachten toegestaan, hier en daar zijn aanzetten gege ven tot nieuwe wetgeving, de klas sen in kleuter- en lager onderwijs zijn verkleind, en zo is er wel meer te noemen. Maar de muziek klinkt minder aangenaam in de oren dan vroe ger. De bassen van het profijtbe ginsel, het prestatiemotief, de se lectiedrift (in het hoger onderwijs) en het consumentendenken wor den sterker gehoord. Het sociale element dat de politiek van be windslieden als Cals, Grosheide, Veringa en Van Kemenade ken merkte raakt op de achtergrond. In dat verband is het typerend dat de landelijke onderwijscommissie van de WD het lager beroepson derwijs in eerste instantie buiten beschouwing heeft gelaten. Én dat terwijl juist daar de meeste kanslo ze kinderen zitten: kinderen uit de lagere inkomensgroepen, kinderen van buitenlanders, uitvallers, toe komstige jeugdwerklozen. Ook in het ontwikkelingsplan voor het voortgezet onderwijs van Pais en staatssecretaris De Jong wordt geen oplossing geboden voor dit meest schrijnende probleem van het Nederlandse onderwijsbestel. In plaats van de concrete plannen van vorige regeringen worden ons nu halve maatregelen voorgespie geld, die de verwarring alleen maar kunnen vergroten. Het idee van een tweejarige brugklas is or ganisatorisch zo slecht uitgewerkt, dat links en rechts dit plan als schietschijf gebruiken. Onderwijspolitiek omvat mteer dan het bieden van gelijke kansen aan kinderen met een slechte startposi tie. Maar het beleid mag wel wor den afgemeten aan de ijver waar mee een regering werkt aan de oplossing van deze sociale kwestie in het onderwijs. We hebben de indruk dat het nu te veel aan die ijver ontbreekt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het aantal tegenstanders van actieve en passieve euthanasie is de al gelopen jaren aanzienlijk ge daald. Acht jaar geleden was, blijkt uit een Nipo-enquête, nog 48 procent tegen, nu nog maar 23 procent. Dat is een gemiddelde: kerkelijken en vooral protestanten stellen zich veel minder positie! op. Bij het onderzoek, dat werd uitge voerd, door bureau Lagendijk in op dracht van de Nederlandse vereni ging voor vrijwillige euthanasie, wer den ruim duizend Nederlanders van 18 jaar en ouder ondervraagd. Ruim de helft (56 procent) vond, dat er zowel actief als passief aan eutha nasie mag worden gedaan als het gaat om ongeneeslijk lijden. Negen tien procent was alleen voor passieve euthanasie en tegen actieve eutha nasie. DEN HAAG Typerend voor de gebeurtenissen van don derdagavond is, dat zowel premier Van Agt als opposi tieleider Den Uyl geëmotio neerd waren over iets dat nuchter beschouwd de ge woonste zaak van de wereld is: de aankondiging van ko ningin Juliana dat zij op haar 71ste verjaardag afstand zal doen van de troon. Kabinetten komen en gaan, maar de koning blijft. In ons staatsbestel is hij het enige continue element. Onze grondwet is daar heel precies in. De erfelijke opvolging is minitieus gere geld en zelfs voor het geval er uit dien hoofde niemand voor het koning schap in aanmerking komt bevat de grondwet een regeling om in dat ge val een koning te kiezen. Het is zoals de Engelsen zeggen: „The king never dies." Of de Fransen: „Le roi est mort. vive le roi." Een schok voor ons staatsbestel bete kent de aankondiging van de konin gin daarom allerminst. Wanneer daarom twee geharnaste politici als Van Agt en Den Uyl emotie tentoon spreiden zegt dat vooral wat over de persoon van koningin Juliana. Het „de koning sterft nooit" is theorie. De werkelijkheid is dat dat koningschap 32 Jaar lang in de persoon van Juliana gestalte heeft gekregen. Over beide aspecten een korte kanttekening. De rol van het koningschap in ons land kan wellicht nog het scherpst worden belicht met de stelling, dat Juliana vooral de koningin is geweest van een republiek. Vanzelfsprekend is zo'n stelling niet, al was het alleen al omdat er over de begrippen repu bliek en monarchie (koningschap) de wonderlijkste misverstanden be staan. Zelfs nu nog, anno 1980, roept het begrip republiek in wijde kring gedachten op aan doorgedraaide bolsjewieken, die er uitsluitend op uit zouden zijn ons geliefde vorstenhuis te verjagen. Busken Huët Het is daarom niet verbazingwek kend dat de schrijver Busken Huët in 1865 in een nabeschouwing op de begrotingsdebatten in de Tweede Ka mer een storm van protest ontlokte met deze zinssnede: „Men moge het beklagen of er in roemen, Nederland is feitelijk sedert 1848 een demokrati- sche republiek met een vorst uit het huis van Oranje tot erfelijke voorzit ter." En zo voegde hij er aan toe: „Onze koning is koning bij de gratie door Willem Breedveld Oods. Doch in geen andere zin, dan waarin ook 's konings kleermaker aan de goddelijke genade het aanzijn dankt." Had Busken Huët daarmee iets mis zegd? Eerlijk gezegd niet zo bar veel. Behalve misschien: dat de vergelij king met een kleermaker hier en daar ongetwijfeld als een vorm van heilig schennis zal zijn opgevat. De publi- keinse gedachte immers was in Ne derland sinds de jaren dagen van Willem van Oranje eerder regel dan uitzondering. Te combineren Weliswaar waren er telkens strubbe lingen tussen patriotten en prinsge- zinden, maar in de praktijk bleek de republikeinse gedachte zeer wel te combineren met wat van lieverlede uitgroeide tot een erfelijke stadhou derschap van het huis van Oranje. En kennelijk tot wederzijdse tevreden heid, want zo lezen we in het stan daardwerk van prof. Oud over het constitutioneel recht van ons konink rijk dat stadhouder Willem V aanvan kelijk zelfs afwijzend stond tegenover de gedachte om hem tot souvereln vorst uit te roepen en zo dat al moest gebeuren, dan zou er aan zijn soeve reiniteit toch op zijn minst een con stitutie ten grondslag moeten liggen. De ontwikkeling van het koning schap sindsdien is bekend. De aan vankelijke dienaren des konings (de ministers) die hij naar welgevallen kon benoemen en ontslaan, drongen de rol van de koning meer en meer naar de achtergrond. Nog voor het einde van de vorige eeuw vond deze ontwikkeling zijn bekroning in het leerstuk van de ministeriële verant woordelijkheid met als noodzakelijk complement de onscheidbaarheid van de koning. Het betekent, dat de ministers en zij alleen verantwoorde lijk zijn voor het regeringsbeleid. Op hun beurt kunnen zij alleen maar functioneren op basis van het ver trouwen van de gekozen volksverte genwoordiging. Symbolenstrijd De oppositie die jaren nadien de soci alisten in ons land nog tegen het Koningshuis voerden was daarmee eigenlijk al grotendeels een symbo lenstrijd geworden. Die strijd moet meer verklaard worden uit het sa- Prins Willem de Vijfde: als ik soeverein vorst word dan op zijn minst een constitutie. Conrad Busken bliek Huet: een democratische repu- menvallen van de identiteiten van bepaalde politieke partijen met die van het vorstenhuis, dan uit de feite lijke macht waarover de koning zou beschikken. De betekenis van het koningschap moet daarom vooral gezocht worden in zijn rol als staatshoofd van onze natie. Zoals gezegd: kabinetten ko men en gaan. maar de koning blijft. Hij is het continue element in ons staatsbestel en vervult daarmee een belangrijke, niet te onderschatten symbolische betekenis. Voor het ove rige is ons land precies zoals Busken Huet in 1865 al schreef een demokra- tlsche republiek. Problemen Zonder problemen is die rol van het staatshoofd overigens niet. Want wel iswaar moge de ministeriële verant woordelijkheid. alsmede de onscheid baarheid, het staatshoofd beschutten en afgrendelen voor een actieve in menging in de politiek, helemaal slui tend is dit deel van het staatsrecht niet. Zo rust op de koning altijd nog de belangrijke taak, de ministers zó te kiezen, dat de samenwerking met het parlement zo goed mogelijk is verzekerd. Of anders gezegd: de koningin speelt een actieve rol bij de vorming van een nieuw kabinet.' Weliswaar delegeert zij deze taak in de praktijk aan een Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbom DE NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN OMBUIGEN en daar ook naar te handelen. Het minst verdraagzaam wat dat betreft zijn gereformeerden. Bij tweederde roept het begrip eutha nasie geen schrikbeelden op; elf pro cent krijgt die wel omdat het over doodgaan gaat en 23 procent ziet ze omdat misbruik niet uitgesloten is. Een op de tien ondervraagden (vooral hoger opgeleiden en voorstanders van euthanasie) heeft in de naaste omgeving meegemaakt, dat er tot euthanasie werd overgegaan. In die gevallen was het meestal de patiënt zelf (40 procent), die over de mogelijk heid van euthanasie repte; naaste fa milie en de arts deden dat in 29 resp. 23 procent van de gevallen. Waar euthanasie wel werd overwo gen, maar niet uitgevoerd gebeurde dat vooral omdat de arts weigerde (35 procent), de familie weigerde (21 pro cent), de patiënt weigerde (zes pro cent), het lijden meeviel (zes procent) of omdat de patiënt „uit zichzelf" overleed (22 procent). Een grote meerderheid (87 procent: Bij de meningsvorming over eutha- Tge dus ook een groot deel van hen die nasie blijkt de mening van de levens eer-Hm* liet ipi- tegen zijn) laat anderen de ruimte een partner van de grootste invloed (76 andere visie op euthanasie te hebben procent). OE A-PLOEG AAN HET TRAINEN T'JOENS OE LOONPAUZC formateur of informateur, maar dat laat onverlet dat zij verantwoordelijk blijft voor de aanwijzing ervan. In de literatuur wordt deze functie van het staatshoofd wel omschreven als de regulateur achter het grote staatkun dige uurwerk. Iemand die zorgvuldig, vanuit een boven de partijen staande positie, tracht een uurwerk aan de praat te houden, als het formatlewerk vastloopt, de regeringskar met geen man of paard meer aan de gang is te krijgen. Kwetsbaar Vooral in een land als het onze. waar elkaar uitsluitend partijen nogal eens patstellingen opleveren (de kabinets formaties hebben eerder de neiging langer dan korter te worden) is de positie van het staatshoofd kwets baar. Nog niet zo lang geleden uitte de voormalige WD-senator Harm van Riel openlijke kritiek op de rol van de koningin bij de kabinetsfor matie. Zij zou tezeer van haar voor keur voor een links kabinet blijk heb ben gegeven. Eenzelfde kwetsbaarheid kan zich voordoen wanneer een kabinet ont slag aanbiedt. Het is bij voorbeeld nog steeds een raadsel wat er zich precies heeft afgespeeld kort na de val van het kabinet Biesheuvel. Na dat de twee D8'70 ministers Drees en De Braauw hun ontslag hadden inge diend viel er een stilte van bijna 24 uur. Weigerde de koningin het ont slag van het hele kabinet of was zij Juist tegen een reconstructiepoging die daarna onder leiding van mr. V. Scholten (tevergeefs overigens) heeft plaatsgevonden? Vacuüm In dit soort kwesties tekent zich een vacuüm al dat slechts ten dele door de ministeriële verantwoordelijkheid wordt gedekt. Formeel is het nieuw optredende kabinet aanspreekbaar voor de gang van zaken, maar in de praktijk blijkt iedereen zich achter iedereen te kunnen verschuilen, om dat noch de formateur (tenzij hij toe vallig ook minister is geworden) noch de koningin op het matje kan worden geroepen. Zij kan zich dus ook niet verweren tegen terecht of ten onrech te geuite verwijten. Zo hangt bij voor beeld nog als een donderwolk in de lucht de beschuldiging van oppositie leider Den Uyl, dat het kabinet Van Agt met verbreking van de sloten van de achterdeur het regeerkasteel zou zijn binnengedrongen. Premier Van Agt heeft zich uiteraard krachtig ver weerd tegen deze aantijging, maar zo'n verdediging blijft onvolledig om dat enkele hoofdrolspelers i.e. forma teur Van der Grinten en de koningin, buiten schot blijven. Een ander type problemen kan zich voordoen wanneer leden van het Ko ninklijk Huis uitspraken doen, dan wel daden verrichten die tegen be paalde opvattingen indruisen. Het is nogal wat, dat de onschendbaarheid de leden van ons koninklijk huis voortdurend dwingt op eieren te lo pen. Eigenlijk zou men willen dat ze op dat punt wat meer manoeuvreer ruimte hadden. Al deze „risicofactoren" overziende kan de conclusie geen andere zijn, dat koningin Juliana op een enkel incident na al deze voetangels en klemmen uitstekend heeft weten te omzeilen. Tegelijkertijd en dat is misschien nog wel het belangrijkste heeft dat haar rol als staatshoofd op geen enkele wijze doen verbleken. Integendeel. Oppositieleider Den Uyl bracht haar misschien nog wel het grootste com pliment met de opmerking, dat hoe wel de PvdA een principiële voorkeur heeft voor de republiek, dit geen ge volgen behoeft te hebben voor het huidige koningschap. Daarin ligt de waarschuwing besloten, dat het ko ningschap ook anders kan uitpakken en gegeven de eerder gesignaleerde „risico-factoren" is dat zeer wel denk baar Wat dat betreft is het jammer dat de vele pogingen om daarin ver andering te brengen tot nu toe schip breuk hebben geleden. Maar het is ook de bevestiging Juist omdat dit compliment uit socialistische hoek afkomstig is van het feit dat Julia na staatshoofd Is geweest van nage noeg de gehele natie. Een mooiere afsluiting van een 32-jarige regeerpe riode is nauwelijks denkbaar. ROTTERDAM (ANP) De 26 telefo nische hulpdiensten voor mensen in geestelijke en sociale nood willen van CRM subsidie om in 1980 twintig be roepskrachten extra te kunnen aan trekken. Op het ogenblik werken 42 beroepskrachten bij de federatie van SOS-telefonische hulpdiensten, die zich bezighoudt met de begeleiding van de ruim veertienhonderd vrijwil ligers die de telefoons bemannen. De extra beroepskrachten zijn vol gens de federatie nodig om het de laatste Jaren sterk gestegen aantal hulpzoekenden te kunnen opvangen. Momenteel bellen per Jaar zo'n 165.000 mensen de hulpdiensten op Dat is een verdubbeling in vergelij king met een aantal jaren geleden. ALMELO (ANP) Minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygië ne heeft de gemeente Almelo toege zegd dat er op zijn ministerie extra mensen zullen worden Ingezet om een officieel rapport over de waterver ontreiniging in het Almelose water wingebled af te ronden Dat zal vóór 15 februari gebeuren. Al geruime tijd bestaat er In Almelo ernstige veront rusting over vervuling van het grond water door een tiental broomverbin- dlngen, veroorzaakt door het vroeger' in Wierden gevestigde bedrijf Broom- chemie dat nu in Temeuzen geves tigd is. Het onderzoek naar de vervui ling duurt al twee Jaar Hoort dat eitje er voor u, ook bij? Is uw ontbijt niet compleet zon der zacht gekookt, dubbel gebak ken of roerei? Of houdt u het liever op een boterhammetje jam met een kop thee of koffie, of wellicht alleen een kommetje muesli? Zwaar of licht ontbijt, gezond is het in elk geval geen van beide, als we de heer J. Bonnet mogen geloven, die als chirurg verbon den is aan het Gemeenschappe lijk Administratiekantoor. „Vooral voor mensen met een zit tend beroep en voor hen die nel- ging hebben tot corpulentie, is mijn advies: niet ontbijten", schrijft hij de medicus in Open Kaart, het bedrijfsblad van het GAK. Hij reageert daarmee op een artikel over gezond eten, waarin gesteld werd dat niet ont bijten ongezond is. „Een gevaar lijke uitspraak", vindt de dokter. „Voor hetzelfde geld kun je ook zeggen: ontbijten is onverstan dig. en wel om de volgende reden. Door 's morgens iets te gebruiken wordt de maag geprikkeld tot afgifte van „maagsap" met als gevolg verhoogde activiteit en een vervroegd „hongergevlel" met als gevolg om 11 uur op nieuw honger en bij de koffie een extraatje dikmaker)." De dokter spreekt uit ervaring. Hij heeft, schrijft hij, in geen der tig Jaar ontbeten, „terwijltoch een hele morgen opereren niet eens zo'n erg lichte arbeid is, en ik voel me er nog steeds uitste kend bij. Ik heb ook niet de in druk, dat het mijn gezondheid heeft kwaad gedaan. De benodig de voedingsmiddelen komen dan wel bij lunch en avondeten." Dokter Bonnet maakt zich ook een beetje nijdig over die eeuwig terugkerende uitdrukking „ge zonde voeding". Want, zegt hij, wat betekent dat nou eigenlijk? „Ik vraag altijd: gezond voor wat? Voor je hart, je lever, Je nieren?" Waarschijnlijk eet hij zelden een stukje fruit en zet hij nooit een glas sinaasappelsap aan de lippen. Hij doet het met vitamine c-tabletjes: „Er wordt ook zo vaak gesteld dat een glas sinaasappelsap of fruit zo gezond is, maar ze bevatten wel 10 pro cent suiker en zijn niet goedkoop, terwijl de hoeveelheid vitamine c die ze bevatten, gemakkelijker en goedkoper als tabletjes van twee cent kan worden inge nomen." Geen ontbijt dus en vitaminen uit de fabriek. Wat moet je daar nou van denken? In elk geval niet dat we nu allemaal schielijk het voorbeeld van J. Bonnet moeten gaan volgen en vanaf heden niet meer ontbijten. De meesten van ons hebben geleerd dat je best eens een lunch kunt overslaan, maar nooit een ontbijt, voelen zich zeer wel na het ochtendhap je en zeer onwel als ze zonder aan het werk gaan. Wie heeft er gelijk? We vragen het aan het Voorlichtingsbureau voor de Voeding (waar onder meer de „schijf van vijf" vandaan komt). „Onzinnig", zegt men daar. „Een ontbijt is altijd een goed begin van de dag, zelfs als je neigt naar corpulentie. Het gaat om een goede verdeling van je voedsel over de dag. Op geregel de tijden eten is altijd het beste. Als die arts al Jaren niet ontbijt, is het best voor te stellen dat hij zegt: dat kan zo weL Misschien voelt hij zich daar gezond bij, maar het is niet meer dan zijn persoonlijke ervaring. Dat wil nog niet zeggen dat niet ontbij ten dus voor ieder ander ook ge zond zou zijn. Het omgekeerde is waar. En vitamine c-tabletjes zijn nooit een goed alternatief voor fruit." Een beetje voorwereldlijk iiet-ie er uit, deze leguaan, en zo'n kiek je maak je dan ook niet in een Hollands achtertuintje. Het dier komt onder meer voor in Austra lië, maar ook daar komt zo'n beest niet dagelijks aan de ach terdeur. Het echtpaar Cockbury, dat in de buurt van Sydney vlak bij het strand woont, schrok dan ook echt wel even toen de bijna twee meter lange leguaan de eer ste keer in hun tuin rondschar relde. De omgeving scheen het dier uitstekend te bevallen, en zo wenden de Coekbury's lang zaamaan aan hun „monster". Ze zijn nu al zo goed bevriend met z'n drieën, dat de bewoners van het huis elke dag wat eieren voor de leguaan neerleggen, die het dier zonder enige angst vlak voor de deur komt nuttigen. Tien Jaar geleden werd de Malei- slër Hooi Tsjln Han gearresteerd en al die tijd zit hij in zijn land gevangen zonder enige vorm van proces, nog steeds in voorarrest dus; zijn gevangenschap wordt steeds met een periode van twee Jaar verlengd. Hooi Tsjln Han, nu 42 jaar, was lid van de Maleisi sche socialistische partij die vooral onder boeren aanhang trachtte te winnen. Diverse leden van de partij zijn gearresteerd, net als Tsjln op grond van de Maleisische geheime veiligheids wet. Een van hen is de voorzitter Kassim Ahmad die sinds 1978 vastgehouden wordt. Over de re denen waarom Hooi Tsjin Han gevangen zit, is weinig bekend, maar volgens die veiligheidswet mag dat, als de minister van bin nenlandse zaken er van over tuigd is dat gevangenhouding noodzakelijk is „om te voorko men dat activiteiten worden on dernomen die de veiligheid van het land kunnen schaden." Hooi Tsjin zit in het Batoe Gajah de tentiekamp, waar de omstandig heden bijzonder slecht zijn. Er bestaat een officiële adviesraad, waar de gevangenen kunnen pro testeren; deze raad heeft aanbe volen om alle gevangenen van Batoe Oajah vrij te laten, maar de raad heeft alleen een advise rende stem. De minister van bin nenlandse zaken heeft het advies dan ook naast zich neergelegd. Tijdens zijn langdurige gevan genschap heeft Hooi Tsjln Han enkele zware astma-aanvallen te doorstaan gehad en moest hij een paar keer in een ziekenhuis wor den behandeld. Beleefd en in het Engels gefor muleerde brieven, waarin om de onmiddellijke vrijlating van (En gelse spelling) Hooi Chin Han wordt gevraagd, en waarin vooral gewezen kan worden op de duur van zijn gevangenschap zonder proces en op zijn gezonheidstoe stand, kunnen gestuurd worden naar: Tan Sri Ohazall Shafie, Mi nister of Home Affaires Mlnls- tery of Home Affaires Jalan Datuk Onn Kuala Lumpur, Malaysia. Als bondskanselier Helmut Schmidt die met een slijmvlies- ontsteking op bed ligt, niet dank zij de pillen van zijn lijfarts beter wordt, kan hij het altijd nog pro beren met de huismiddeltjes die meelevende burgers hem aan de hand hebben gedaan. Daaronder zijn 'gorgelen met getrokken ei keschors', 'hete koffie op de ont stoken plek. maar niet meteen doorslikken' en het advies de zere plek elke keer na het gorgelen schoon te maken met een om zwachtelde vinger. „Het doet wel een beetje zeer en u zult wel tra nen in uw ogen krijgen", voegde de 81-jarige raadgeefster er aan toe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5