voetbalmakelaars houden vol Bloedarmoede in zwemtop Nieuw beraad na winterspelen Verkouden? Otrivin helpendirekt 'j.é Joop van der Klink: 'Als man van de voetbalpraktijk weet ik precies waar de grens ligt' ert Sitters: 'Maatschappij-beeld oorzaak van terugval' Elf Olympische Comités bijeen La Ling geschorst neusdruppels ZATERDAG 2 FEBRUARI 1980 SPORT TROUW/KWARTET 35 joor Matty Verkamman AMSTERDAM Vroeger lan ooit wordt het profvoet- ial dit seizoen geteisterd door lazen en baasjes die geld wil- en verdienen aan transfers, ifeestal kwam de handel in iet betaalde voetbal pas rroeg in het voorjaar goed op tang, maar dit keer is de on- ust halverwege de lopende lompetitie al gesticht. Het neest in het oog springt uite- aard de heisa die er bij Feye- loord is ontstaan, waar direc- eur Peter Stephan geruime ijd geleden al spelers bij ma- ;elaar JSnö Bekeffy heeft langemeld. n de pers ls dat schandaal (de be rokken contractspelers waren er niet ens van op de hoogte) breed ultge- neten. Na alle ontkenningen van het teyenoord-bestuur van de afgelopen lagen, ls het conflict na een publika- Ie In Trouw van 31 januari ander- naai aan de orde. In dat artikel werd «schreven dat Stephan wel degelijk en aantal namen aan Bekeffy heeft loorgegeven. Tevens werd vla een ltspraak van Bekeffy gesteld dat iphan zelf één en ander aan het kblad Voetbal International heeft tvertrouwd. Mr. Jan Masman: wijziging )eze affaire, waarbij de beroepsvoet- mllers weer eens als onmondige toopwaar worden behandeld, is teke- ïend voor de wijze waarop het In dit wereldje toegaat. De jungle, zoals het «taalde voetbal ooit door FNV-voor- lan Wim Kok werd genoemd, be- taat nog steeds. Profvoetbal is een aak van loven en bieden, van keihar de managers en directeuren, van sja cheraars en opdringerige tussenper sonen. Nu bestaat er sinds kort een instituut dat op dit vlak het proefvoetbal een beter aanzien zou kunnen geven. Dat is de zogenaamde Stichting Arbeids zaken Betaald Voetbal, die met finan ciële steun van de overheid als een arbeidsbureau opereert. In theorie is die stichting een probaat middel om orde in de transfer-chaos te schep pen, maar de praktijk wijst uit dat er nog genoeg clubs zijn die op de illega le toer gaan. Ajax beweest dat een palf jaar geleden nog toen de Deen (Henning Jensen via Cor Coster van (toen nog) Inter Football in De Meer belandde. Die transfer heeft, net als de gelijktijdige overgang van Ray Clarke naar Club Brugge, bepaald ter discussie gestaan. Men mag het tot de kinderziektes van de stichting re kenen dat Jensen en Clarke er toen nog door glipten; het stond vast dat stichting-directeur Joop van der Klink alle moeite had met de spelers licentie die Jensen uiteindelijk toch ten deel viel. De tevens door Ajax begeerde Hongaar Balint rolde er trouwens niet meer door. Cor Coster Ondanks de dreigende problemen voor benaderde spelers en clubs, blij ken de beruchte makelaars in het Nederlandse profvoetbal inmiddels nog altijd een markt te zien. Het voorheen op dit gebied zo actieve Inter Football lijkt daarbij geen rol van betekenis meer te spelen. De voormalige compagnons Cor Coster en Maarten de Vos liggen met elkaar overhoop, althans bronnen uit hun omgeving weten te melden dat de heren sinds half november van het vorig jaar geen woord meer met el kaar hebben gewisseld. Het vermoe den dat De Vos en Coster definitief uiteen zijn gegaan, wordt bevestigd wanneer Coster wordt gebeld. Via zijn antwoordapparaat meldt de schoonvader van Johan Cruljff zich met „Cor Coster Sport Promotions". Na het piepje wordt een boodschap ingesproken, maar ik koester niet de illusie dat de grijze Amsterdammer zal terugbellen. Zijn handel en wan del is door een drietal kranten (Het Vrije Volk, de Volkskrant en Trouw) en het weekblad Voetbal Internatio nal altijd kritisch bekeken en dan ben je, als vertegenwoordiger van die media, bepaald niet getapt in deze kringen. Maar warempel, vier uur la ter belt Coster toch terug. Vermoede lijk denkt hij een ander dan die jour nalist van Trouw aan de lijn te krij gen, want wie woont er van deze in Amsterdam gevestigde krant ten slotte in Zeeland? Coster is kortaf: „Ik hoorde van mijn vrouw dat ik dit nummer moest bellen. Maar meneer Verkamman, als ik had geweten dat u het was, dan had ik niet eens gebeld. Ik ben niet gediend van de journalis tiek van uw krant. Ik geef u geen informatie." Bij De Vos wordt vervolgens ook al bot gevangen. Deze voormalige Jour nalist is of steeds in bespreking, of net weg als ik naar 'm vraag. De telefoniste weigert voorts het privé- nummer van De Vos te verstrekken, „dat is geheim", zegt zij na enige tijd. Inter Soccer Bij gebrek aan mogelijkheden tot checken bestaat natuurlijk het ge vaar van speculatieve journalistiek en dat is, zoals bekend, niet de beste journalistiek. Echter, het vermoeden dat de oorspronkelijke IF-dépendan- ce in de Verenigde Staten, Inter Soc cer, tegenwoordig de spelersmarkt is opgegaan, wordt van vele kanten be vestigd. Het is niet helemaal duide lijk welke rol Maarten de Vos en zijn hulp Jan Dee daar nog in spelen. Wellicht zijn zij in financiële zin nog enigszins bij het gebeuren in de Sta tes betrokken, maar aannemelijker is dat Costers schoonzoon Cruijff al daar een stevige vinger in de pap heeft. Na de voorbereidende werkzaamhe den van landbouwkundig ingenieur Bart van de Brink, is George Taylor als zetbaas van Inter Soccer in New York neergezet. Dit is de broer van Charles Taylor, de chef-sport van De Telegraaf, die hoe aardig vorig jaar zelfs letterlijk op de vuist ging met Cor Coster toen De T. in het Cor Coster: los van De Vos onverkwikkelijke conflict tussen Cruijff en diens voormalige vertrou wensman Basilevitch niet automa tisch partij koos voor de stervoetbal ler van weleer. In die zelfde periode zat het Coster trouwens toch niet mee, want goudvink Johan Neeskens distantieerde zich toen volledig van hem. George Taylor is kennelijk op pad gestuurd of zelf op pad gegaan, het is maar net hoe Je het bekijkt om de Nederlandse markt weer eens in beweging te krijgen. Daartoe heeft hij rare middelen gebruikt, die duide lijk in verkeerde aarde zijn gevallen bij de stichting arbeidszaken. De spe- lersvakbond WCS heeft deze week zelfs een officiële klacht ingediend bij Van der Klink over het optreden van Taylor. De kritiek van de WCS spitst zich toe op de brutale manier waarop de PSV'er Ernie Brandts is benaderd. Brandts is in Amerika voor drie ton aangeboden, terwijl hij in zijn aflo pend contract een clausule heeft waarin wordt gesproken over een maximale vergoedingssom van twee ton. De Jonge international heeft de bewuste WGS-klacht zelf onder schreven. Brandts' zaakwaarnemer Ger Langedijk (één der officiële WGS-adviseurs bij transfers, in oost- en noord-Nederland wordt hij daarin bijgestaan door de ex-keeper Arend Steunenberg en in het zuiden straks door Sjef Blatter), zegt over die kwestie: „Er wordt momenteel bij een aantal spelers en clubs een hoop rotzooi gemaakt. Ik sta tegenwoordig nergens meer van te kijken." 'Verboden' Van der Klink voegt eraan toe: „Tay lor was zo brutaal dat hij zelfs Ger Lagendijk bij eventuele besprekin gen buitenspel wilde zetten. Taylor heeft ook Wim van der Dungen van FC Den Bosch benaderd. Hem werd verteld dat Inter Soccer voor hem een club in Amerika zou zoeken, wanneer hij zijn zaken door Taylor liet behar tigen. Dat riekt natuurlijk wel heel erg naar verboden arbeidsbemidde ling. In zo'n geval zou de stichting arbeidszaken ongetwijfeld negatief adviseren." Dat is ook bij transfer vanuit Nederland naar het buiten land van belang, want een speler kan niet in Amerika aan de gang gaan wanneer hij daar geen toestemming van de KNVB voor krijgt. De stich ting arbeidszakerf adviseert dienaan gaande de KNVB en in de praktijk zijn dat bindende adviezen. Inter Soccer gokt kennelijk op de speelruimte die men zelf aanwezig acht in het reglement betaald voet bal. Artikel 36 van dat reglement ver biedt een transfer wanneer deze tot stand is gekomen via beroepsmatige bemiddeling. Dat artikel is op sommi ge punten niet helemaal duidelijk. Van der Klink. „Het kardinale punt is waar advisering ophoudt en arbeids bemiddeling begint. Dat is ook weer aan de orde nu Wim Jansen via Cos- ter naar Amerika probeert te vertrek ken. Als man van de voetbalpraktijk weet ik precies waar de grens ligt, maar in juridisch opzicht verwijs ik je liever naar onze voorzitter, mr. Jan Masman." Nieuwe formulering Masman heeft enkele interessante mededelingen. „In samenwerking met het sectiebestuur en de regle mentscommissie van de KNVB zijn we bezig om tot een nieuwe formule ring van artikel 36 te komen. Die komt er zonder twijfel voor de voor jaarsvergadering van het betaalde voetbal (10 mei)." Hoewel Masman er zelf niet op voor uit wil lopen, mag worden verklapt dat die nieuwe formulering in de rich- J. Brouwer: „soccer-company" ting van het strenge artikel 10 van de FIFA-reglementen zal worden gedre ven. Dat bewuste artikel sluit tot op zekere hoogte zelfs adviseurs uit bij transfers. Het sectlebestuur-Vilé, dat in tegenstelling tot het voetbalkabi net Hogewoning wel een vuist heeft gemaakt tegen de makelaars, staat volledig achter de formulering die de stichting arbeidszaken voor ogen staat. Jan Masman voelt er, desgevraagd, weinig voor om nu in te gaan op de actuele zaak Wim Jansen-Cor Coster. „Daar wil ik me van los maken", stelt hij. Vervolgens zet de burgemeester van Assen de huidige ontwikkelingen op een rijtje. „De kwestie is dat we pas kunnen optreden ais er een be wijsbare overtreding wordt gemaakt. Het gaat dan om een fout van een FIFA-lid, bijvoorbeeld een speler. In- ter Soccer is een particuliere organi satie, die geen lid is van de FIFA en derhalve ook de reglementen niet kan overtreden. Naar aanleiding van die klacht van de WCS gaat er nu een waarschuwing uit naar alle clubs en de spelersraden. Hopelijk begrijpt men dan dat het onverstandig is om in zee te gaan met dergelijke mensen. Zo niet, dan zullen wij er niet voor terug schrikken om een speler aan te pakken." Peter Stephan Masman laat trouwens ook nog een opmerkelijk geluid over de jongste ontwikkelingen bij Feyenoord horen. Hij zegt. „Als wij het bewijs te pak ken krijgen dat Stephan Inderdaad spelers aan makelaars heeft aangebo den. dan zullen we hem zeker aan pakken." De directeur van de Rotterdamse club ziet de bui waarschijnlijk han gen. Hij blijft ontkennen spelers aan Bekeffy en andere buitenlandse ma kelaars te hebben aangeboden en weet Intussen ook al te melden dat Bekeffy alles ontkent wat hij in Trouw van 31 Januari heeft gezegd. Toe maar. Tenslotte nog even terug naar Inter Soccer. Het blijkt in Amerika toch niet zo voor de wind te gaan met dat bedrijfje. De onlangs voor het bege leiden van jeugdvoetballers aange trokken trainer Jan Brouwer is al weer opgestapt. Gisteren arriveerde Brouwer op Schiphol, waar hij niet tc veel kwijt wilde over Inter Soccer. Duidelijk is echter wel dat de schei ding niet in een al te vriendschappe lijke sfeer is verlopen. Brouwer: „Er was geen basis voor een goede samen werking." George Taylor die ik twee weken ge leden in de bestuurskamer van FC Utrecht na de wedstrijd van de FC tegen PSV tegen het lijf liep en infor matie vroeg omtrent het vertrek van Brouwer, zei toen: „Er is niets aan de hand. Jan kan alleen niet wennen in Amerika. Daarom keert hij terug naar Nederland." 'Soccer-company' Wel, die Taylor is dus ook niet in zijn eerste leugentje gebleven. Want wat blijkt: Jan Brouwer begint half febru ari met de Amerikaan Albie Loeffler („Mister High School of 8occer", wordt hij volgens Brouwer in Ameri ka genoemd) in Westport (Connetl- cut) een eigen „soccer-company". „Nee, Piet Keizer is daar niet bij betrokken," stelt hij desgevraagd. „Ik vind dat trouwens een goede en logische vraag hoor." Brouwer, afsluitend: „Het is niet mijn bedoeling om te gaan concurreren met Inter Soccer, maar als het moge lijk is om bij voorbeeld Nederlandse trainers in Amerika onder te brengen, dan wil ik mij daar best voor in spannen." door Erik Oudshoorn DIEMEN Als het aan de zwembond ligt mag het NOC liever randaag nog dan morgen het algehele vertreksein inluiden voor Moskou. Dat werd door een eerder afgegeven verklaring il duidelijk, het gewijzigde standpunt van de volksvertegen woordiging ten spijt. Toch hoeft de Nederlandse zwemelite liet wakker te liggen wanneer die boycot er onverhoopt toch fomt. De kans op een medailleregen lijkt immers even on waarschijnlijk als een sneeuwbui in de zomer. Bondscoach 3ert Sitters taxeert de kansen al heel realistisch met de oorden: „Ik denk niet zo zeer in de orde van medailles. Wel ïatuurlijk aan prestaties. Als tachtig procent van mijn ploeg net een persoonlijk record naar huis gaat, moet ik erg vreden zijn." de doorzichtige uitlatingen derhalve 'an een coach die zich moet behelpen net een lege etalage. Internationaal :ien is de reputatie van de Neder- andse zwemmers even snel afgebrok- celd als bij de sporters op het bevro- en water, de schaatsers. let goedbezette toernooi in Amers- oort van dit weekeinde kan deze telling wellicht .logenstraffen, maar lie kans moet niet al te hoog worden iangeslagen. Het ziet er voorlopig erder naar uit dat na het stoppen 'an Enith Brlgitha die het niveau 'an Ada Kok en Rie Mastenbroek looit heeft kunnen bereiken een 'acilum is ontstaan dat nog door üemand wordt opgevuld. Een paar lmpele voorbeeldjes: Annelies Maas, van de overgebleven „toppers", levindt zich met haar persoonlijke en iederlandse record op de tweehon- lerd meter wisselslag nog altijd ruim vijf seconden boven de beste wereld- irestatie van Tracey Caulkins 2.19,92 tegen 2.14,07). Bij de heren noet Fred Eefting bij voorbeeld op de honderd meter rugcrawl nog zeker drie seconden toegeven op het we- eldrecord van John Naber (58,47 te len 55,49). Bert Sitters zoekt naar de oorzaken van het verval. „Een Enith Brigitha tun je door training niet maken. Die' wordt geboren. Maar een Enith Bri- titha zonder goed begeleiding was natuurlijk nooit zover gekomen. Jul- flie signaleren nu een terugval, dat is u" terecht. De oorzaak zit hem groten deels in het huidige maatschappij- 5.- beeld. De jeugd geeft de zaken veel te inel op. De meesten vinden resultaat In de sport niet zo belangrijk meer. Laat staan dat ze bereid zijn om er wat voor over te hebben. Trainen in de winter, ach dat vindt iedereen nog wel leuk. Maar zo gauw Je aan een talentje vraagt: je kan binnenkort taterdags ook trainen en je gaat toch door in de zomer? Dan klinkt het: u~ nééééé. drie keer in de week is te veel. Of: mijn ouders houden niet van wed- sn «trijdsport, en van de zomer gaan we et weken op vakantie. Tja, het is een way of life. Eigenlijk kim je dat het beste ook maar zo laten. Er ontstaan zogenaamde sociale trainings groepen: jongens en meisjes die alles willen: topsport, uitgaan, geregeld een borreltje drinken of een sigaretje roken. Ik sta daar helemaal niet af wijzend tegenover, maar je interna tionale aanzien raak je op die manier wel kwijt natuurlijk." Sitters' klaagzang over „die jeugd van tegenwoordig" slaat op een gege ven moment om naar een stukje kri tiek op de organisatie. „Eigenlijk zijn we als zwembond wat betreft het op leiden van aankomende talenten tot volwassen topsporters enorm in het voordeel; iedere Nederlandse scholier wordt immers verplicht om te leren zwemmen. De KNZB heeft dat voor deel nooit uitgebuit Als je ziet wat we eigenlijk doen op het gebied van scouting dan stelt dat toch bitter weinig voor. Je kan natuurlijk zeg gen: waarom zouden we eigenlijk, is die topsport wel zo belangrijk? Het is inderdaad nooit bewezen, maar ik ben tóch de overtuiging toegedaan dat we niet zonder kunnen. In Die- men geef ik les aan kinderen van de lagere school. Diemen is een honkbal- stad, dat merk je direct als Je met ze het veld opgaat. Ik hoef ze op dat gebied helemaal niets te leren. De kleinste jochies slaan ballen met dui zelingwekkende snelheden. Over al die Amerikaanse termen hoef Je ze ook al weinig nieuws bij te brengen. Alleen om dat in Diemen een top- honkbalclub speelt (Giants, red.)." Om het topzwemmen weer nieuw le ven in te blazen heeft Sitters een regioplan ontworpen dat op het eer ste gezicht nogal gecompliceerd over komt. Kort gezegd gaat het om cen trale trainingen (een of meerdere ke ren per week) op kringniveau. Een kring is in het zwemmers jargon equi valent aan regio. De KNZB kent veer tien kringen. „Maar," vult Sitters aan, „er zullen meer centrale trainin gen komen. Het is mijn bedoeling dat iedere zwemmer of zwemster nooit meer dan een half uur heeft te reizen. We hebben het idee deze maand schriftelijk aangekaart bij de vereni gingen. En tot nu toe moet ik zeggen dat ik nog geen kritische reacties heb gesignaleerd. Wel clubs die nog even tijd vroegen om de organisatorische Bert Sitters: „Ik schrijf geen onzin voor, alles is gegrond op wetenschappelijke basis." haalbaarheid te onderzoeken, maar dat is in mijn ogen juist positief. De bedoeling van de hele opzet is om de stap van de clubs naar de nationale selectie wat kleiner te maken. Er wor den zeker honderd trainers bij het hele projekt betrokken. En inder daad, dat zal mijn werk als coördina tor niet vereenvoudigen. De diverse coaches zullen zich in de eerste plaats moeten conformeren aan de schema's die wij opstellen. Dat zal ongetwijfeld' aanleiding tot discussies geven. Maar het is misschien wel eens goed dat de zwerntrainers in Nederland wat meer met hun neus op strakke planningen worden gedrukt. Kijk, ik schrijf geen onzin voor. alles is gegrond op weten schappelijke basis. Het is niet zm dat ik bij voorbeeld voor volgende week ledereen acht kilometer laat zwem men omdat mijn pet toevallig naar links wijst." Ondanks de mistroostige situatie van het Nederlandse topzwemmen is Sit ters toch van plan met een rijkelijk grote ploeg naar Moskou af te reizen. De selectiewedstrijden daarvoor zijn vastgesteld op 6,7, en 8 juni in Rot terdam. FRANKFURT Na een beraad van vier uur hebben vertegen woordigers van elf nationale Olympische Comités in Frank furt besloten de kwestie van een eventuele boycot van de Spelen in Moskou verder te bespreken op 22 maart in Brussel. Aanwe zig waren afgevaardigden uit België, Italië, Noorwegen, Luxemburg, Nederland, Groot- Brittannië, Denemarken, Zwit serland, Spanje, West-Duitsland, alsmede een lid van het Olym pisch Comité van Egypte. Dit elftal had gevolg gegeven aan een uitnodiging van de voorzitter van het Westduitse Olympische Comité, Willi Dau- me. Het gezelschap kwam tij dens deze bijeenkomst tot de slotsom dat het beter was eerst het verloop van de Olympische winterspelen in Lake Placid af te wachten. Na de bijeenkomst werd het vol gende communiqué verstrekt: „Op 1 februari hebben in Frank furt vertegenwoordigers van elf nationale Olympische Comités elkaar ontmoet op uitnodiging van de heer Willi Daume, nadat van verschillende kanten voor stellen voor een dergelijke bij eenkomst waren gedaan. Zij wa ren bij elkaar om inlichtingen en standpunten uit te wisselen over het probleem van deelneming aan de Olympische Spelen van 1980. In overeenstemming met de regels uit het Olympisch handvest is de verantwoordelijk heid over deelneming aan de Olympische Spelen voorbehou den aan ieder nationaal Olym pisch Comité. Ook volgens het handvest hebben alle aanwezi gen de wens naar voren gebracht dat de sportmensen uit hun lan den in vrijheid kunnen beslissen over deelneming aan de Spelen, in overeenstemming met de be slissing van het Internationaal Oympisch Comité. In geen geval betekent deelneming aan de Spe len de erkenning van een bepaal de politieke situatie of de gevol gen daarvan. De aanwezigen be sloten de uitnodiging van het Belgische Olympisch Comité, el kaar op 22 maart in Brussel nog eens te ontmoeten, aan te Het Chinese Olympische Comité zal worden verzocht om „ernstig in overweging te nemen" de Olympische Spelen in Moskou te boycotten, als deze niet worden verplaatst of geannuleerd, zo heeft het Chinese ministerie van buitenlandse zaken bekendge maakt. De Japanse regering heeft het Japanse Olympisch Comité (JOC) laten weten dat het „wenselijk" wordt geacht de Olympische zo merspelen 1980 in Moskou te boycotten, zo heeft een woord voerder van de Japanse regering bekend gemaakt. ADVERTENTIE Programma Eredivisie Vandaag, 19.30 uur: MVV-Feyenoord N AC-Go Ahead PSV-Roda JC PEC Zwolle-Willem II Morgen, 14.30 uur: AJax-Vitesse Excelsior-Haarlem Sparta-AZ '67 FC Den Haag-FC Utrecht NEC-FC Twente Sitters: „Ik denk aan een ploeg van ongeveer twaalf zwemmers(sters). De limiten die het NOC heeft gesteld zijn zeer reëel. Ik vind dat de meesten vèr onder de voorgeschreven tijden moe ten kunnen komen. Er wordt door iedereen momenteel keihard en doel gericht naar Moskou toegewerkt. Maar ik zeg er wel bij: dat extra schepje er boven op kunnen en willen de meesten alleen opbrengen in het Olympische Jaar." X— DEN HAAG De tuchtcommissie van de Europese voetbal unie (UEFA) heeft Tscheu la Ling voor drie wed strijden geschorst. Dit naar aanlei ding van het feit dat de AJacied op 21 november tijdens de wedstrijd voor de voorronden van het toernooi om het Europees kampioenschap tussen Oost-Duitsland en Nederland in Leip zig uit het veld werd gestuurd. De schorsing geldt voor wedstrijden, die onder auspiciën van de UEFA wor den gehouden. Eerste divisie Morgen, 14.30 uur: SVV-FC Amsterdam De Graafschap-FC Wageningen - SC Veendam-Telstar SCCambuur-FC Volendam FC Den Bosch-SC Heerenveen Eindhoven-FC Groningen Helmond Sport-DS '79 Fortuna S-FC Vlaardingen FC VVV-SC Heracles SC Amersfoort is vrij. Afgelast DEN UAAO De KNVB beeft voor vindut «We wedstrijden afgela*t uit de competitie van de betaalde jeugde If tallen Teven* afgelast werd voor vandaag bet programma In de afdelingen Noord-Holland. Utrecht en Dordrecht. Voor towel vandaag al* morgen l* afgelast bet complete programma In de districten noord en ooit van de KNVB en In de afdelingen: Rotter- Zwolle, Oeiderland, Arnhem en Nijmegen. uitsluitend verkrijgbaar bi| apotheker en drogist

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 35