kijkt naar 'links' Bomen In de winter Industrie-conferentie volgt bekend patroon Kapitaalsinjectie voor Bruynzeel [uisarts mag patiënten ledicijn blijven afleveren Poeliersbedrijf staat er niet gunstig voor Invloed bedrijfsleven niet terugdringen [ieuwe koningin op munten en postzegels :d1948 Jfs? fin y Terugbetaling van schulden wordt trager Steun door overheidsstichting Jaarrekening ASM verworpen merkelijke uitspraak Raad van State E'aanse olie kjeer duurder industrie verzet zich gen bezuiniging geneesmiddelen Akkoord Maschmeijer met vakbonden Beleid onroerend goedbelasting per gemeente anders Confectiebedrijf sluit: 98 man weg Uitvoering sociale wetten ERDAG 2 FEBRUARI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 33 STERDAM Het aan- Svlnde aftreden van konin- Juliana en de troonsop- ?™|tng door prinses Beatrix It niet alleen gevolgen ss r onze regering, dichterbij zal de wisseling van s«tshoofd straks ook naar S!fcn treden in de munten '°Jqrie postzegels, die in ons ;™tl in omloop zijn. met de munten te beginnen, het k nu al vast dat er munten zullen i met de beeldenaar van prin- /jlstraks koningin) Beatrix erop. •dat het echter zo ver is zal zeker iantal maanden verstrijken. feerst zal een nieuwe beeldenaar ten worden ontworpen. Dat bete- 'j dat daarvoor een kunstenaar zal ten worden aangezocht. Wanneer s gebeurd, zal deze aan het werk ten Als het uiteindelijk ontwerp J de nieuwe beeldenaar dan vast- "Ikomt de technische verwerking, wil zeggen, dan moeten de stem- noeten worden vervaardigd, die iet slaan van de nieuwe munten worden gebruikt. Kortom, jdat deze er zijn verstrijkt gerui- lijd Jging het destijds in 1948, toen "|ngin Wilhelmina terugtrad ten van prinses Juliana. In dat jaar was men in ons land eigenlijk net begonnen met het opzetten van een nieuw muntstelsel ter vervanging van het zinken geld. dat nog uit de oorlog dateerde. Toen men in '48 goed en wel was begonnen met de produktie van de nieuwe na-oorlogse munten kwam het bericht van het aftreden van ko ningin Wilhelmina. Dat betekende ook toen, dat er nieuwe munten met de beeldenaar van koningin Juliana moesten komen. In die eerste jaren na de oorlog liep evenwel alles nog niet zo op rolletjes en besloten werd dan ook voorlopig maar even door te gaan met het slaan van munten met de beeldenaar van koningin Wilhelmina en met het jaar tal 1948. waarmede men al was be gonnen. Ook in 1949 werd hiermede doorgegaan. Omdat koningin Wilhelmina in dat jaar echter geen koningin meer was. kregen ook de in 1949 nog met de beeldenaar van koningin Wilhelmina geslagen munten het jaartal 1948 mee met als gevolg, dat er nooit munten met de beeldenaar van koningin Wil helmina of koningin Juliana en met het jaartal 1949 erop in omloop zijn gekomen. De eerste munten met de beeldenaar van koningin Juliana dra gen het jaartal 1950. Zoals gezegd, destijds liep het alle maal wat stroef. Het is bepaald niet zeker, dat dat ook ditmaal weer het geval zal zijn. Eerder is het tegendeel aan te nemen. Overigens is de aan kondiging van de troonsafstand door koningin Juliana nog van zo'n recen te datum, dat de hele procedure voor het slaan van nieuwe munten nog op gang moet komen. Voorlopig wordt daarom rustig door gegaan met de afwerking van het muntprogramma 1980. In het kader hiervan zal 's Rijks Munt in Utrecht dit jaar 15 miljoen centen, 80 miljoen stuivers, 135 miljoen dubbeltjes. 45 miljoen kwartjes. 20 miljoen guldens en 10 miljoen rijksdaalders aanma ken. Zou met het afwerken van dit programma abrupt worden gestopt, dan zou het onderhouden van het geldverkeer in ons land ernstig wor den bemoeilijkt. Traditie Overigens is het een soort traditie, dat de Nederlandse vorsten die op onze munten staan afgebeeld, om en om naar links en naar rechts zien. Terwijl koningin Wilhelmina op de munten de blik naar links wendde, keek koningin Juliana naar rechts Als de traditie wordt voortgezet, wat alleszins waarschijnlijk is, zal konin gin Beatrix straks weer een „linkse" vorstin zijn op onze munten Met de postzegels die de beeltenis van koningin Juliana dragen is het min of meer hetzelfde als met de munten. Er zal zeker een geheel nieu we serie zegels komen met de beelte nis van koningin Beatrix erop. Vol gens een woordvoerder van de PTT zal er hoewel uiteraard ook voor de postzegels nog geen enkele opdracht is verstrekt ongetwijfeld naar wor den gestreefd dat er op het moment van het aftreden van koningin Julia na een nieuwe serie zegels ter be schikking is. Ook zullen er briefkaar ten moeten komen met de beeltenis van koningin Beatrix erop. De oude zegels met de beeltenis van koningin Juliana zullen geleidelijk worden vervangen, zo zegt de PTT, wat betekent dat ze zullen worden uitverkocht. Volgens de PTT is het niet uitgesloten dat er tezijnertijd een speciale inhuldigingszegel wordt uitgegeven. Ook in 1948 was dat het geval. Van onze redactie economie DEN HAAG Het Nederlandse be drijfsleven wordt minder accuraat in het terugbetalen van schulden. De toegestane betalingstermijnen wer den in 1979 met gemiddeld 39,4 da gen overschreden. In 1978 was dat nog 36,1 dagen. Uitgaande van een rekening courant rentestand van tien procent betekent dit voor de bedrijven die de kredieten verleen den een renteverlies van 2 miljard tegen 1,7 miljard in 1978. door een groep studenten economie van de Erasmus Universiteit die bun studie verrichtten in opdracht van Dongelmans Financiële Diensten in Den Haag. Deze becijferingen zijn gemaakt Het onderzoek bracht verder aan het licht dat er vorig jaar meer op kre diet werd geleverd dan in 1978. In laatstgenoemd jaar zette het Neder landse bedrijfsleven voor in totaal 451 miljard om waarvan 38,3 pro cent op rekening ging. In 1979 was de, omzet 475 miljard en vertegen woordigden de leveringen op krediet 39,8 procent van het totaal. Het aantal faillissementen steeg vo rig jaar met ruim 7 procent tot 3.449. Daar staat echter tegenover dat het bedrag aan afschrijvingen op dubi euze debiteuren in 1979 zakte van 2,1 tot 2.0 miljard. Van onze redactie economie ZAANDAM De Financie ringsmaatschappij Industri eel Garantiefonds, een semi- overheidsinstelling, heeft een belang van 45 procent verwor ven in het kapitaal van Bruynzeel. Het fonds heeft cumulatief preferente aande len verworven en daar 10 miljoen voor neergeteld. Bruynzeel heeft deze Injectie gekre gen omdat het bedrijf een versterking van het vermogen nodig had Dat vermogen was verzwakt omdat de laatste jaren overwegend verliesge vend zijn geweest. Ook in 1979 was het resultaat negatief, hoewel secre taris Neervoort van de raad van be stuur nog geen cijfers kan noemen De slechte gang van zaken in 1979 was voor het overgrote deel te wijten aan de strenge winter van 1978/79 en het zeer natte voorjaar. Daardoor zijn ongeveer 20.000 huizen minder ge bouwd dan normaal het geval ge weest zou zijn. Bruynzeel is onder meer voor deuren, kasten en keukens een belangrijke leverancier voor de bouw Behalve de kapitaalsinjectie van het Garantiefonds heeft Bruynzeel ook steun van de banken gekregen. Deze hebben hun kredietplafond ver hoogd. De Financieringsmij Industrieel Ga- ranüefonds is voor 90 procent eigen dom van de Stichting Industrieel Ga- ranUefonds. een overheidsinstelling. De andere 10 procent zijn In handen van de NaUonale Investeringsbank. Wanneer Bruynzeel er financieel be ter voor komt te staan, kan de onder neming de kapitaaldeelnemtng van het GaranUefonds altijd uitkopen. Zoals eerder gemeld, zullen bij Bruynzeel ongeveer 200 arbeidsplaat sen ln de indirecte sfeer komen te vervallen. Een minderheid van £it aantal, waarschijnlijk onder de ne gentig. zal gedwongen ontslagen wor den Bruynzeel zegt de gesprekken met ondernemingsraad en vakboh- den te hebben afgerond. ARNHEM Een groep aandeelhou ders heeft met 1133 tegen 840 stem men de Jaarrekening 197&T9 van de Arnhemsche Scheepsbouw Maat schappij (ASM) verworpen. De groep voor het grootste deel bestaande uit leden van de Vereniging van Aandeel houders en of Certificaathouders ASM. stemde tegen omdat men onte vreden was over de beantwoording van een serie vragen. Het bestuur heeft de verantwoordelijkheid nu naar deze groep aandeelhouders ge schoven maar zal wel de lopende zaken blijven behandelen onze redactie economie HAAG De Raad van State heeft gisteren een zeer opmerkelijke uitspraak gedaan. De leekhoudend huisarts P. J. M. Manshande in Wognum mag zijn patiënten in een aantal gende dorpen van geneesmiddelen blijven voorzien. Enige jaren geleden werd nog, als folg van een uitspraak die door de Raad van State werd bevestigd, de apothekersvergun- ig van twee apotheekhoudende huisartsen in Huissen (welke vergunning voor ónbepaalde d was verleend) ingetrokken. ADVERTENTIE 9560 I 69 40 HERAN (Reuter) Met ingang ll februari heeft Iran de prijs voor j6oo je olie opnieuw verhoogd, nu met «oo Hollar per vat (159 liter). De prijs- foging is van toepassing op alle «50 iliteiten olie. Zo maakt de Iraanse aonale Oliemaatschappij (NIOC) 20 50 end. De basisprijs, voor lichte 2' ?o -t bedraagt nu 31 dollar per vat. De van 3 dollar per vat die Iran leao op olie die op contractbasis |dt geleverd, blijft gehandhaafd. i3oo veel olie er op contractbasis •zoo at geleverd, is niet bekend. Vorig f maakten dergelijke leveringen n oo |eveer 85% uit van de totale Iraan- Gr?. ^lie-export. De Iraanse olieprijs- 99 oo'1 hoging heeft tot gevolg, dat olie Baoedi-Arabië nu 5 dollar goedko- is. De Iraanse oliemaatschappij Ikt verder bekend dat de Iraanse duktie momenteel drie miljoen en per dag omvat. Zelf heeft het ongeveer 700.000 vaten per dag De Verenigde Staten zullen reserve-onderdelen meer leve- voor de installaties van de Iraan- Hie-industrie. Dit werd donderdag Washington bekend gemaakt. De lerikaanse fabrikant is aangezegd levering aan Iran te staken in and met de gijzeling van het rikaanse ambassade-personeel 'eheran. rn JJ d on b n rt De afdeling rechtspraak van de Raad van State vernietigde gisteren een beslissing van staatssecretaris Veder- Smit (Volksgezondheid), waartegen huisarts Manshande in beroep was gegaan. De beslissing betrof de aan wijzing van het gebied, waarin de huisarts zijn patiënten behalve van medische zorg ook van medicijnen mag voorzien. Van de Provinciale Commissie voor de Gebiedsaanwijzing (die deze ver gunningen kan toewijzen én intrek ken) in Noord-Holland mocht de huis arts zijn apotheekhoudende taak niet meer uitoefenen in een aantal omlig gende dorpen, waar ook patiënten van hem wonen. De arts ging in beroep bij mevrouw Veder-Smit, maar de staatssecretaris verklaarde zijn beroep ongegrond. Dit mede op basis van een advies van de bewuste Provinciale Commissie voor Gebiedsaanwijzing. De staatsse cretaris liet weten, dat de geneesmid delenvoorziening in de betrokken plaatsen voldoende was gewaarborgd door de apotheken in Heerhugo- waard, Spanbroek-Opmeer en Hoorn. Grote afstand EN 2 00 N HAAG (ANP) De farmaceuti- «e industrie zal zich desnoods tot het Europese hof verzetten tegen 5 76 hnen van staatssecretaris Veder- van volksgezondheid. Zij wil RANT^r vergaande voorschriften aan >Sen "en voor 215 miljoen gulden bezui- w Br#n op het geneesmiddelenpakket 795 I de ziekenfondsen. wij via overleg niets kunnen ver leren aldus Nefarma-voorzitter iders in het blad van de Vereni- g van de Nederlandse chemische ustrie, dan zullen wij de juridische g volgen. staatssecretaris wil een grotere rol 'en aan de zogenaamde loco's (pre- •0.75 aten die door andere firma's wor- gemaakt als het octrooi is verlo- en aan importen uit goedkopere den buiten de distributiekanalen de fabrikanten om. Igens Nefarma wordt er in Neder- d per jaar voor een miljard gulden ïrieksprijzen) aan geneesmiddelen kocht, waarvan voor 800 miljoen rdt geïmporteerd. De export van Nederlandse farmaceutische fabri- nten is 1,1 miljard per jaar. I 95 I 50 De huisarts uit Wognum bestreed dat voor de Raad van State op een aantal punten. Hij voerde aan. dat de af stand tussen de betrokken dorpen en de apotheken groot is. dat er geen openbaar vervoer bestaat, dat er geen sprake is van een frequente bezorg dienst vanuit de apotheken en dat de uitdeelpost in Obdam niet aan de wettelijke eisen voldoet. Hij voerde verder aan, dat het recht van de patiënten op een vrije artsen keuze zou worden aangetast, omdat vele patiënten zullen overstappen naar een (nog) wel apotheekhoudend arts. teineinde ongemakken bij de medicijnvoorziening te voorkomen. Hierdoor zouden bestaande relaties tussen de arts en patiënt worden ver broken. Tot slot merkte hij op. dat hij door een dergelijke beperking niet alleen een deel van zijn medische praktijk zou kwijtraken, maar daar enboven ook nog ernstige financiële schade zou lijden door de beperking van de geneesmiddelenvoorziening. De staatssecretaris is, aldus de Raad van State, uitsluitend afgegaan op de uiterst beperkte gegevens over de manier, waarop de apotheken de ge neesmiddelen voorziening verzorgen. Dit zonder zelfs na te gaan. of die gegevens in voldoende mate vast staand en onomstreden waren om daarvan bij haar besluit zonder meer te kunnen uitgaan. Op grond hiervan wordt de conclusie getrokken dat de staatssecretaris heeft gehandeld „in strijd met het in het algemeen rechtsbewustzijn le vend beginsel van behoorlijk be stuur". Op één punt het bezwaar dat de staatssecretaris bij haar beslissing re kening heeft gehouden met de apo theek in Spanbroek-Opmeer, die daar pas werd gevestigd na het besluit van de Provinciale Commissie voor Ge biedsaanwijzing kreeg de huisarts uit Wognum geen gelijk. De Raad van State gaat ervan uit. dat de staatsse cretaris rekening moet houden met de situatie, zoals die is op het mo ment van haar beslissing. Dus ook met wijzigingen, die zich pas hebben voorgedaan nadat het besluit van de Provinciale Commissie voor Gebieds indeling was gevallen. Herken ze en zie hoe ze leven! Van onze redactie economie DEN HAAG Hoewel de consumptie van wild en gevogelte de komende jaren nog een gigantische groei zal doormaken, ziet de situatie er voor de poeliersbedrijven bepaald niet rooskleurig uit. De publikatie „Het Poeliersbedrijf", een uit gave van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, roept zelfs de vraag op hoe lang het ambachtelijke poeliersbedrijf nog zal bestaan. Met dit boek in de hand gaat er een nieuwe winterwereld voor u leven en herkent u de verschillende soorten bomen ook in hun rustperiode. Een uniek boek over eer onderwerp waarover bijna geen informatie bestaat! Introduktieprijs f 29,90 verkrijgbaar in de boekwinkel ZOMER KEUNING - EDE Van onze redactie economie NAARDEN De raad van bestuur van Maschmeijer Aromatics heeft met de vakbonden overeenstemming bereikt over de herstructurering van deze in Amsterdam gevestigde werk maatschappij van Naarden interna tional. In deze vestiging zullen tot 1 juli 1983 80 arbeidsplaatsen behouden blijven. Na die tijd zullen de activiteiten naar een andere vestigingsplaats in Am sterdam of in de omgeving van Am sterdam worden verplaatst. De her structurering heeft tot gevolg dat er 39 arbeidsplaatsen zullen wegvallen. Op de betrokkenen is een in 1979 met de vakbonden overeengekomen soci aal plan van toepassing. Verder is overeengekomen dat wan neer de resultaten van Maschmeijer achterblijven bij de verwachtingen, de raad van bestuur de vakbonden zal informeren, om te bekijken welke maatregelen er verder getroffen zul len moeten worden. De onderne mingsraad van Maschmeijer heeft over het bereikte akkoord een posi tief advies uitgebracht. Van een onzer redacteuren DEN HAAG De conferentie over de industrialisatie van ontwikkelingslanden, die op het ogenblik in New Delhi aan de gang is, volgt het bekende patroon van dit soort bijeenkomsten. Het begon met het „algemeen debat", waar de afgevaardigden van alle deelnemende landen in meer of minder vriendelijke bewoordingen uiteenzetten hoe het naar hun idee met de industrialisatie van de Derde Wereld zou moeten. In 1978 werd in Nederland een hoe veelheid kip (slachtkuiken) gegeten van ruim 100 000 ton. die een waarde vertegenwoordigde van ruim ƒ600 miljoen gulden. In toenemende mate echter blijkt de consument ertoe over te gaan kip en kipprodukten bij de slager of in de supermarkt te kopen. AMSTERDAM (ANP) Verschillen de Nederlandse gemeenten maken van de onroerend-goedbelasting een verkapte vermogensaanwasdeling. Linkse en rechtse gemeenten in ons land houden er een verschillend be lastingbeleid op na. Dit zijn enkele conclusies die het maandblad ..Financieel Overheldsbe- heer" trekt uit een onlangs uitgevoer de studie naar belastingtarieven voor de onroerend-goedbelasting bij alle gemeenten boven de 30.000 Inwoners. Met name zouden gemeenten met een links politiek bestuur bij het vaststel len van hun onroerend-goedtarieven uitgaan van het zogenaamde draag krachtprincipe. Volgens de studie is dit in strijd met de bedoeling van de wetgeving, die de onroerend-goedbe lasting een zakelijk karakter had toe bedacht. De studie vestigt er verder de aan dacht op. dat het niet tot de taak van de gemeente hoort om een fiscaal beleid te voeren dat gericht is op herverdeling van inkomsten Ge meenten die dat doen doorkruisen, bewust of onbewust, het regeringsbe leid Het voeren van een inkomenspo litiek via belastingheffing is uitslui tend een rijkszaak. De studie zegt het een fictie te vinden, dat. zoals sommi ge gemeenten doen. iedereen die een huis bezit zonder meer als draag krachtig wordt beschouwd en waar schuwt voor het gevaar van a-sociale belastingheffing. Onzorgvuldig NILLA De premier van Nieuw- :land Robert Muldoon heeft voor leid nieuwe internationale kana- te scheppen voor het benutten de inkomsten van de olie-expor- fnde landen voor hulp aan ontwik- Jingslanden Volgens Muldoon zou de grote geldoverschotten waar- r een aantal olieproducenten op ogenblik beschikt op een zinnige ie in de circulatie kunnen worden kacht door het verstrekken van Ingen op gunstige voorwaarden on twikkelmgslanden De Raad van State zei de beslissing van staatssecretaris Veder-Smit on zorgvuldig te achten. De staatssecre taris heeft de arts niet gehoord, even min als de Provinciale Commissie voor Gebiedsaanwijzing. RAALTE (ANP) Het confectiebe drijf Salco in Raalte gaat dicht. De 98 personeelsleden is ontslag aange zegd. De afbouw van de onderneming zal geleidelijk plaatsvinden, maar op 1 Juni zijn afgerond. Salco zal ook haar verkoopkantoor in Deventer en de produktleafdeling in Joegoslavië sluiten. Al enige tijd verkeerde de onderne ming in financiële moeilijkheden. Salco is gespecialiseerd in het maken van kostuums De laatste hoop is op het ogenblik gevestigd op een gegadigde met wje op het ogenblik wordt onderhandeld over een overneming van Salco Voor Nederland sprak minister Jan de Koning (ontwikkelingssamenwer king). Hij waarschuwde onder meer voor de verbittering die bij de derde wereld kan optreden, als de westerse landen wat betreft hun verlangens alle boten blijven afhouden. Op de UNIDO-conferentie gebeurt dat op het ogenblik ook. (UNIDO staat voor Organisatie van de Ver enigde Naties voor industriële ont wikkeling.) De halsstarrige houding van de westerse landen leidde tot eenbreuk in het overleg, en tot een opschorting van de onderhandelin gen in New Delhi. Maar wat eigenlijk iedereen wel had verwacht gebeurde: gisteren werd na een korte onderbreking het gesprek weer gewoon hervat De UNIDO heeft nu nog een week te gaan. en als de conferentie ook verder het gebruike lijke verloop van dit soort bijeenkom sten heeft, zal er uiteindelijk wel Iets van een compromis uitrollen. Niet kinderachtig In die week zal moeten worden onder handeld over de verlangens van de „77". en die zijn niet kinderachtig Deze groep ontwikkelingslanden is zo genoemd naar het aantal leden dat voor het eerst als eenheid tegenover de rijke landen optrad. Het zijn er inmiddels meer dan honderd. Belan- grijkte eis is een fonds van 600 mil jard gulden voor de komende tien of twintig jaar (dat wordt uit het eisen pakket niet duidelijk. Als de „77" daaraan vast houden, zijn. in de woorden van minister De Koning, „zeker teleurstellingen" te verwachten. Geen der westerse lan den ook Nederland niet wil zich voor een zo lange periode vast pinnen op een dergelijk omvangrijk bedrag „We kunnen ons niet vastleggen op lange termijn aldus minister De Koning. Positief staat Nederland tegenover voorstellen voor een automatische overheveling van overschotten van sommige Derde Wereldlanden (te denken valt aan de olielanden) naar de armste ontwikkelingslanden. De bewindsman gelooft niet, dat dat een isolement van de Derde Wereld waarvoor hij in zijn rede voor de UNIDO waarschuwde zal ver sterken. „Het ontwikkelingsproces van de der de wereld zal moeten verlopen ln sa menwerking met de ontwikkelde lan den", aldus minister De Koning, die wees op China dat noodgedwongen zijn isolement heeft opgegeven. „Een opmerkelijk feit dat nu alle deuren en ramen worden opengezet", zo zei De Koning. „Er zijn voor ontwikkeling Ook is het supermarktbedrijf zich aan het toeleggen op de verkoop van panklare wild- en kipprodukten. Het Produktschap is van mening, dat het poeliersbedrijf ln de sterk toene mende concurrentie slechts het hoofd boven water zal weten te houden, als het zich gaat voorbereiden op de ver koop van nóg gespecialiseerder pro- dukten dan het al doet De nadruk moet daarbij komen te liggen op de versheid van het artikel, en op kwali teit Ook zal de poelier zijn assortiment drastisch moeten uitbreiden. Om zich te onderschelden van het supermarktkanaal, moeten activitei ten ondernomen worden als het ver zorgen van bijvoorbeeld koude buf fetten. Dit laatste eventueel in com binatie met andere detailhandels. Een extra factor in het nadeel van de gespecialiseerde kip- en wlldverkoper is het feit. dat op 15 augustus 1981 de EG-rlchtlljnen inzake veterinaire keuringen ingaan. Zelf-slachtende bedrijven krijgen het daarna extra moeilijk Overigens geeft de consument steeds meer de voorkeur aan verse kip bo ven het diepvriesartikel De prijs blijkt hier ondergeschikt te zijn aan kwaliteit De prijs van verse kip gaf de afgelopen tien Jaar geen stijging meer te zien. Verse kip kost meer dan diepvrieskip (prijsverschil ongeveer 1.50), maar veel minder dan andere vleessoorten. MAASTRICHT Huurders moeten er bij hun huiseigenaren op aandrin gen dat hun woningen geïsoleerd wor den Staatssecretaris Brokx (volks huisvesting en ruimtelijke ordening» deed deze oproep gisteren toen hij de beurs „Eigen huis" in Maastricht opende „De huurder moet bij isolatie wel meer huur gaan betalen maar hij krijgt daarvoor veel meer wooncom fort en hij hoeft minder energiekos ten te betalen", aldus de staatssecre taris. impulsen van buitenaf nodig op tech nisch, financieel en economisch ge bied." Fonds Overigens blijft het nog de vraag dat als er een fonds komt voor industriële ontwikkeling van de Derde Wereld hoe groot dan ook of dat zelfstan dig zal zijn. dan wel dat het wordt ondergebracht bij een van de be staande VN-instellingen. Minister De Koning opperde ais mogelijkheid de UNDP. het ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties Dat zou als voordeel hebben, dat de aandacht niet puur wordt gericht op het bou wen van fabrieken, maar ook op aan vullende voorzieningen als wegen, ha vens en energievoorziening. Een sa menhangende ontwikkeling die tot nu toe vooral opgeld deed bij platte landsprojecten ln de Derde Wereld. „Industriële ontwikkeling, geflan keerd door ontwikkelingen op neven- terreinen", zo vatte De Koning het samen. Mocht onderbrengen bij de UNDP doorgaan, dan groeit het ont wikkelingsprogramma van de VN binnen korte tijd uit tot een zeer zware organisatie Vorig jaar werd al besloten het fonds voor wetenschap pelijke en technische ontwikkeling van de Derde Wereld tijdelijk bij de UNDP onder te brengen Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De invloed van het bedrijfsleven op de uitvoering van de sociale wetten moet niet worden terugge drongen. Meer invloed van de overheid betekent geen garan tie voor een betere uitvoering. Dit schrijft het bestuur van de groot ste bedrijfsvereniging in ons land. die voor het bank- en verzekeringswezen, groothandel en vrije beroepen, in een brief aan de Tweede Kamer Het be stuur reageert hiermee op stemmen uit de Tweede Kamer, die de Invloed van het bedrijfsleven op de uitvoe ring van de sociale verzekering willen terugdringen. Het bestuur schrijft hierover ernstig verontrust te zijn Terugdringing van de Invloed van het bedrijfsleven is niet gerechtvaardigd, omdat het be drijfsleven de premies moet opbren gen Ervaringen met het functioneren van de arbeidsbureaus en de Ge meentelijke Sociale Dienst wijzen erop, dat organen die volledig door de overheid worden bestuurd niet altijd goed functioneren, aldus de verkla ring Het bestuur is van mening, dat var mindering van het aantal trekkers van uitkeringen geen verminderde Ir- vloed van het bedrijfsleven op de7 uitvoeringsorganen rechtvaardigt. De omvang van het gebruik, dat van de sociale wetten wordt gemaakt hangt niet af van de uitvoeringsorga nen. maar van de maatschappelijke omstandigheden. In verband daarmee zou het hele stel sel van soriyle verzekeringen onder de loep moeten worden genomen, al dus het bestuur De bedrijfsvereni ging telt 45 000 aangesloten werkge vers en 650 000 verzekerden De be drijfsverenigingen zijn belast met de uitvoering van de WW. de Ziektewet, de WAO en de AAW

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 33