Vijf winnaars kleine krant ^>ec{ Grote uitvinding van professor L. Malloot De ketting van de burgemeester van Voorst Trouw de SIGAAR^' af 51a nd Beeldwoorden /V7 Uitslag van de wedstrijd 'Maak zelf je Kleine Krant' Molen Ikke, de drummer Braden Bakken Kaïn en Abel Mexico in de alcohol? Koop mij proef mij beleef mij Mop van de maand DE ETNA!!! Poptop Oud bankstel voor Emmaus Kauwgom Straatkrant ZATERDAG 2 FEBRUARI 1980 TROUW/KWARTET 25 Ka e Je kunt woorden schrijven, maar je kunt ze ook schrijvend uitbeelden Dit noem je beeldwoorden. Hier zie ie er een paar. Reacties aan De Kieme Krant, postbus 859. Amsterdam Cerien Streef land (12) Leek Ikke, de drummer zit achter het drumstel. Nou, dan weet je het wel. Ik sla op de trommels in het orkest, Nog beter als de drummer van Albert West. Nou een trap op het bekken. Dan een klap op de trom. Dan sla 'k op dc kleine, rommerdebom. We spelen op de Waldolala, Dat gaat van je boem, tjeng, bats, trallala, en de rest komt daarna. Ik heb thuis zelf een molen gemaakt. HIJ kan op electrici- telt draaien. Hij staat op een stevig voetstuk. De wieken heb ik van stevig groen karton gemaakt en de molen loopt op een twaalf volts motor. Je kan de molen ook in de wind zet ten en dat wekt hij energie op. Met een lampje en een dyna mo kan je dan licht maken. Je kunt de molen ook als ventila tor gebruiken, of als moter. Zo zie Je maar weer dat je met zo'n molen veel doen kunt! Jasper van Sluis Delfgauw De keu2e was nog moeilijker dan vorige jaren. De ene Kleine Krant zag er nog fantastischer uit dan de andere. Eigen strips, echte interviews, artikelen, reportages, prachtige tekeningen! De jury bestaande uit Johanneke Leestemaker, Piet Hagen en Hanneke Wijgh, heeft na lang wikken en wegen de volgende winnaars aangewezen: Christl en Karin Boon te Twello, Willem van Egmond te Zoetermeer, Arjan Springer te Klazienaveen en Mathilde van Asperen te Den Helder. Zij mogen op maandag 18 februari in de krokusvakantie naar de redactie in Amsterdam komen om er de Kleine Krant van dinsdag 19 februari te maken. Van harte gefelici teerd! Eervolle vermeldingen gaan naar Jan Willem van Es te Soestdijk, Hans en Sandra Hogervorst te Koog aan de Zaan, J. en G. Ouwehand te Rockanje, Stefan en Matthijs Jager te Roden en Cerien Streefland te Leek. Zij krijgen een boek. Ook van harte gefeliciteerd. Op deze pagina vind je stukjes uit de zelfgemaakte Kleine Kranten. Er zijn verhaaltjes bij van de winnaars en van de eervolle vermeldingen. Sta je er niet bij, treur niet te lang. Eind van dit jaar is er een nieuwe wedstrijd en wie weet mag jij volgend jaar de Kleine Krant maken! brillepoot 2 ontspiegeld brilleglas 3 ruitewisser (binnenkant bril) 4 zuignap ter voorkoming van schuiven Gisteravond om elf uur is professor L. Malloot klaar gekomen met de grootste uitvinding van de eeuw: de droombril. Wij besloten professor Mallot te inter viewen. Professorhoe kwam u er toe om iets nieuws te maken?'' „Ach. gewoon. Ik verveelde me stierlijk en toen dacht ik: Janus, doe eens wat nuttigs en vindt wat uit!" ..Hoe lang heeft u over de droombril gedaan?" „Drie weken, zestien uur. vijf tig minuten en drie se conden." „Wat kun )e met zo'n droom bril doen „Nou. dat lijkt me vrij logisch; op je neus zetten natuurlijk." „En wat gebeurt er als je hem opzet?" „Wel. eerst zie Je niets. Maar dan komt de warmte vrij van je ogen en hierdoor stel je een ingebouwd apparaatje in wer king. Dit blaast slaapverwek kend poeder in je ogen. Om dat je dan slaperig wordt, ga je knipperen met Je ogen. Door de wind hiervan stel je een minifilm-projector in wer king en dan zie je fantastische filmpjes. En omdat Je dan zo'n slaap hebt, denk Je dat je droomt." „Waf is de nuttige kant van de droombril?" „Hij is te gebruiken door drugsverslaafden, tegen sla peloosheid. en bij lastige klei ne kinderen." „Zijn er verschillende forma ten droombrillen „Ja. een kinderbril, een tiener- bril en een volwassenenbril." Hoeveel kosten ze per stuk?" In deze rubriek maakt u een jachtschotel klaar. U dekt eerst de tafel. Uw man belt dan even op: „Schat, staat de wijn koud?" Natuurlijk staat hij dat en u begint het voorgerecht klaar te maken. Dat mislukt en u haalt snel iets bij meneer Jamin. De kinderen drinken bij 't maal water, want met minder nam u geen genoegen. De vleesmeesters van huis uit hebben u bedorven vlees ver kocht. Als troost een dropje. zonder suiker natuurlijk. Al dat snoep vult de maag na tuurlijk niet. Als uw man thuiskomt, bent u nog net begonnen aan een wonderstamppot Dat lukt wel en u geeft de familie nog een fijn avondje en dan is er ook koffie Pauline de Kool (13) Leiderdorp „Dat zeg ik niet, maar het komt In de buurt van vijfhon derd gulden." Zie hier ook een model van de droombril. Op het ogenblik kun Je nog geen droombrillen kopen, maar vanaf mei zijn ze bij de meeste brillenzaken te krij gen. Ga dus maar gauw sparen! Rineke de Muijnck (14) Sassenheim Vroeger, toen Kaïn en Abel ruzie hadden, sloegen zij el kaar met hun handen. Maar toen kregen de mensen in de gaten dat ze elkaar meer pijn deden met stokken en stenen. Dus gebruikten ze die. Het voordeel was bovendien dat ze zich zelf niet meer zoveel pijn deden. Toen vond de mens uit dat je met kanonnen en geweren een ander heel gauw en gemakkelijk dood kunt maken. Maar ook dit was nog niet genoeg. Men vond de atoombom uit. (Deze moest eerst op Hiroshima uit geprobeerd worden.) De mens kon niet meer stoppen met steeds ergere moordwapens te maken. Mian Zomer Zeist „Met de alcohol in de tank, rij ik door de grote stad". Dit geldt voor Mexico, waar veel auto's op alcohol rijden. Kunnen ze daar als ze dorst hebben, meteen de tank leegdrinken? Nee. zo is het niet. maar wel is waar dat veel auto's alcohol (gemaakt uit rietsuiker) als brandstof ge bruiken. Proost! Yvonne Ravestein (11) Castricum Vandaag de dag zie je veel reclames: op de televisie, in de winkel in de bioscoop. Op straat staan grote borden, op vervoersmiddelen worden stickers geplakt met vreemde uitroepen en kreten erop Het woord reclame komt van een ander woord uit het Latijn: reclamare. Dat bekent: herhaaldelijk roepen. En dat kun je nu nog zien, kijk maar eens op de markt: de groenteboer, de bloemenman en nog veel meer figuren die door herhaaldelijk hun koopwaar luid aan te prijzen, de aandacht van het publiek trekken. Vroeger was er niet de zelfde reclame als nu. Men ver schafte toen meer Informatie. Maar toen er na de tweede wereldoorlog meer welvaart kwam, werden de reclames harder en tegelijker tijd minder informatief. Neem bij voorbeeld een drank: Koop mijproef mijbeleef mijvia tijdschriften en kranten worden we echt een beetje lekker gemaakt. Het is eigenlijk zo Jammer dat door die reclames steeds meer dingen gekocht worden die we helemaal niet nodig hebben. De reclame fokt onze begeerten op, dat is mis schien wel iie reden geweest om de reclame van zeven uur op de televisie te schrappen. Want wist Je dat kinderen veel eerder beïnvloed worden door de reclame dan volwas senen? En om zeven uur kijken de kinderen meestal En te midden van al die weelde kan Je Je weieens doodon gelukkig voelen. Misschien om gewone dingen die weinig met welvaart te maken hebben: een onvoldoende, een verloren sportwedstrijd Nanske Wiltholt Ede Rekenmachientje Rekenmachientje aange schaft. verpakt in keurige doos met plakkertje vermel dend: Made in Ireland. Haal je het er af dan blijkt er weer een plakkertje onder te zitten met „Made in Japan" Oh ja en het merk is Braun of Brown of Ha Tsje Kidee? Jan Willem van Es (15) Soestdijk HOOP DEN UYL WIEGEL WAGGEL] TOEKOMSTIGE PREMIER Er komt een man een café binnen met een eend en een trommel onder zijn arm. HIJ gaat aan de bar zitten en be stelt een pilsje Dan zet hij de trommel met daarop de eend op de bar. De eend begint te dansen op de trommel. De barkeeper ziet dat en zegt: „Die wil ik kopen, wat kost hij?" De man zegt 2000 gul den. De barkeeper betaalt en de man wil net weggaan, toen de barkeeper vroeg: ..Hoe stop ik de eend?" De man zei daar op. „Blaas het kaarsje in de trommel maar uit!" J. en G. Ouwehand (13 en 14) Rockanje Ik wou dat ik de Etna was dan zou ik de iele dag op mt|n rug liggen <j.omen e en dan zou iedereen zeggen ki|k hi| werkt Aleida Kalsbeek Den Haag Willem van Egmond, Zoetermeer De secretaresse belde dat wij donderdag om 10 uur een interview met de burgemeester van de gemeente Voorst konden krijgen. Hier komt het interview: Burgemeester, naar welke school moet je gaan om bur gemeester te worden? Burgemeester: Officieel naar geen enkele school, want ledereen kan burgemeester worden, als hij dat wil. Maar sommigen doen eerst V.W.O. Stefan en Matthijs Jager (11 en 13) Roden Tros Top 50, Veronica Top 40. Toppop Top 30. Nationale Hitparade Top 50. Wat maakt het uit? Wie is nou de enige echte? Veronica zegt dat alleen met hun rekening gehou den wordt. De NOS zegt dat hun Top 50 de enige echte is. Maar als het aan mij ligt. zeggen ze dat allemaal. Want er ls geen mens die zich afvraagt, wie nu de werkelijke echte is! De Tros. Veronica en de Nationale Hitparade stellen hun top allemaal samen door de verkochte platen te tellen. Waarom hebben we dan niet dezelfde op één? We kunnen bijna elke dag luisteren! En die omroepers maar „gillen"! Hans en Sandra Hogervorst Koog aan de Zaan Als Je een oud bankstel of een niet meer gebruikte wasmachine hebt. kun je die aan Emmaus geven. Em maus is een groep samenwerkende mensen die over het hele land verspreid zitten. Zij knappen de spullen op en verkopen het weer aan andere mensen Ze halen, als Je even een seintje geeft, de oude spullen bij Je op. (neem wel de dichtsbijzljnde Emmaus). Het geld dat Emmaus op die manier verdient, gaat rechtstreeks naar de arme landen Daar gebruiken de mensen het geld voor het bouwen van scholen en zieken huizen. Ze verbouwen ook eten van het geld De mensen die bij Emmaus werken verdienen één keer in de week een zakcentje. Ze krijgen wel gratis onderhoud en eten. Em maus zit in lege hulzen of kloosters, ze knappen die gebouwen helemaal op Ook als je Iets nieuws nodig hebt. kan je daar heen gaan en het kopen. Zelfs pasgetrouwde echtparen komen daar alles kopen wat ze nodig hebben. Zo zie je maar weer. een oud bankstel wordt nieuw gemaakt en verkocht, het geld krijgen de arme mensen die het beter kunnen gebruiken dan wij, die alles kunnen kopen. Afra Wijnhoven (13) Amsterdam J-ityos- VwVjl CijcL ruX K-co >vG tMuvCk. kcw'i VJK. -3 -Jy. C-X. du. en dan rechten. Hoe lang bent u al burgemees ter? Burgemeester: Bijna zeven Jaar Waarom heeft u weieens een ketting om? Burgemeester: Eigenlijk heb ik die ketting haast nooit om, alleen bij bijzondere gelegen heden. Op koninginnedag draag ik bij voorbeeld die ket ting omdat iedereen dan kan zien dat ik de burgemeester ben. Is die ketting eigendom van de koningin? Burgemeester: Nee. hij is van de gemeente. Waf doet u de hele dag? Burgemeester: Brieven lezen en ondertekenen, maar vooral met mensen spreken over din gen in de gemeente Was uw vader ook burgemees ter? Burgemeester: Nee Krijgt u weieens i>akcr een interview? Burgemeester Nee. maar ik vind het wel gezellig! Na het gesprek met de Burge meester liet de secretaresse ons het hele gemeentehuis zien. Waar je je pas kan laten verlengen onder andere en op dat kantoor liet meneer Marei ons de boeken zien uit 1811 maar ook uit 1979 Christl en Karin Boon Voorst ledereen eet wel eens kauw gom. Maar weet je ook hoe het gemaakt wordt? Kauwgom wordt van gomachtige stof fen, suiker, siroop en smaak stoffen gemaakt. Doordat er gom in zit. kun Je er erg lang op kauwen De gomachtige stoffen worden gemengd met de siroop en de smaakstoffen. Als het nog vloeibaar ls, gaat het tussen 2 rollen door En zo ontstaat kauwgom J. en G. Ouwehand (13 en 14) Rockanje Het ls misschien een leuk ld#-e om in je eigen straat een eigen krant te ontwerpen en te maken Met gebeurtenis sen uit de straat, interviews, tekeningen, moppen, ver haaltjes. gedichten, peboorte- berichten en ga zo maar door Dan moet Je natuurlijk wel iemand hebben, die het voor Je af wil drukken In onze straat doen we het al een poosje. Hij heet de „botter- krantWIJ hebben kind dat alle gemaakte werkstukken verzamelt en dan afgeeft aan iemand die het voor ons wil drukken. De krant hoeft maar een stuk of vijf pagina's te hebben. Ik vind het zelf heel leuk. Probeer het maar met een paar kinderen uit Jouw straat of buurt Het zal best wel lukken, denk ik Veel succes met je eigen straat krant Marrreet en Frank Vogeiezanc (9 en 13) Veenendaal Mathilde van Asperen Den Helder

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 25