Een nuchtere kijk op de politiek 'Okto was druppel die emmer deed overlopen' Ambtenarenbonden dreigen met acties Mr P. J. Verdam is geen commissaris van de koningin in Utrecht meer Gesprek over 'invullen' zesduizend banen afgelast Politie pakt snelle brommers aan 3{aïnw>iie i X enfanfi&ie Bij doorzetten kortingsplannen FNV Sleper krijgt geen loon na werkhervatting Politie komt fraudezaak op het spoor VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 door J. G. A. Thijs Voor het eerst sinds vele Jaren is mr P. J. Verdam (sinds half januari 65 Jaar) van daag vrijwel ambteloos burger. Gisteren was hij nog commissaris van de koningin in Utrecht en was hij nog te vinden in zijn kamer aan het Achter Sint Pieter in de Domstad; van vandaag af hoopt hij van zijn pensioen te kunnen genieten. Ver dam, vaak nog als „professor" aangeduid omdat hij ruim twintig jaar hoogleraar aan de juridische faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam geweest is, is vooral in de naoorlogse jaren als over tuigd anti-revolutionair actief geweest op politiek terrein. Dat leidde onder meer tot een kortstondig ministerschap: begin september 1966 nam hij in het veelbespro ken kabinet-Cals de plaats in van de na een incident afgetreden minister van bin nenlandse zaken Jan Smallenbroek en toen kort daarna in de „nacht van Schmelzer" het leven van dat kabinet beëindigd werd (door Vondeling gety peerd als „moord met voorbedachten rade") kreeg Verdam dezelfde portefeuille in het interim-kabinet Zijlstra. In april '67 kwam aan het ministerschap een einde; voor het dan optredende kabinet De Jong is Verdam nog wel gepolst maar hij heeft er geen zitting in willen nemen. Hij werd Eerste Kamerlid en in 1970 volgde zijn benoeming tot commissaris van de konin gin. In de landelijke politiek kwam Ver dam daarna veel minder op de voorgrond maar in het in politiek opzicht woelige najaar van 1977 veranderde dat plotse ling: samen met zijn Zuidhollandse ambtgenoot Vrolijk trachtte Verdam de vorming van een nieuwe regering weer op gang te krijgen. De twee informateurs „van de oude stempel" (typering in onze krant uit die dagen) gingen na of er een kabinet gevormd kon worden van PvdA, CDA en D'66. Hun pogen bleef zonder resultaat. In de AR partij heeft Verdam functies bekleed en bij verscheidene gelegenhe den heeft zijn stem de aandacht getrok ken. Zo pleitte hij er in 1968 voor dat politieke partijen, inzonderheid de chris telijke, organisaties blijven waarin men zich met geestverwanten kan bezinnen in het licht van het evangelie. Hij leidde ook een werkgroep die de bestuursstructuur van ons land onderzocht en die tot de conclusie kwam dat de provincies alle maal het veld moesten ruimen om plaats te maken voor dertig inter-gemeentelijke gewesten. Een commissaris van de konin gin die ooit een „aanslag" gepleegd heeft op het instituut provincie: dat punt móest natuurlijk aan de orde komen in een gesprek dat we met mr Verdam hadden. „Nee, ik heb in het a.r. rapport over de bestuursstructuur beslist geen aanslag op de provincie Utrecht gepleegd, want die hield, naar ik meen, volgens onze plannen ongeveer haar huidige gedaante," reageert mr P. J. Verdam lachend op onze opmerking. Daarna komt het gesprek al gauw op de plannen van Wiegel om zeventien provincies te vormen. „Die zijn beter dan mijn plannen van destijds. Ik zie nu wel in dat dertig gewesten een te zware, ondoorzichtige structuur gevormd zouden hebben. In mijn Utrechtse tijd ben ik nadrukkelijk van mening veranderd: wij gingen er destijds van uit dat alles van onder af opgebouwd moest worden, maar in de praktijk bleek dat gemeenten wel tot samenwerking bereid zijn maar nauwelijks taken willen overdragen.' genoemd, lk heb de tijd gekend dat ze „conservatief" heetten. Stellig be hoorde ik binnen de ARP tot wat men een linkervleugel kan noemen, maar ik stond in '67-'68 nadrukkelijk niet aan de kant van de „spijtstemmers". Ik vind dat Je niet binnen drie weken spijt moet hebben als de kabinetsfor matie anders loopt dan je verwacht te Ik vind wel dat Zijlstra als kabinetsformateur, vóórdat in 1967 het kabinet De Jong tot stand kwam, de socialisten veel te snel heeft uitge rangeerd. Hij heeft ze met de compu ter uitgeschakeld, kun je bijna zeg gen. Ik zeg niet dat de mogelijkheid van samenwerking met de socialisten er geweest was, waarschijnlijk was dat niet het geval geweest, maar de zaak is te weinig duidelijk gemaakt. Over de „nacht van Schmelzer" ben ik niet boos, hoewel ze het naar mijn mening niet hadden moeten doen. Maar een Kamer heeft nu eenmaal het recht een kabinet naar huis te sturen, dat móg in onze staatsrege ling. Tot het kabinet-Cals voelde ik me aangetrokken, het had veel goede aspecten en ideeën. De ongeëvenaar de kritiek die dat kabinet ten deel viel maakte het voor mij haast nog aantrekkelijker om toe te treden, hoewel op dat moment zijn val al niet zo onwaarschijnlijk meer was. (Wat spottend:) Zoals dat met een wat „linkser" kabinet gaat: het werd door de rechtse pers gekraakt en door Vrij Nederland ten val gebracht!". Verdam, eens getypeerd als „een zwaargewicht uit de a.r. braintrust", heeft zich in het verleden weinig enthousiast over de vorming van één christelijke partij uitgelaten. Hoe denkt hij daar nu over? „Een grote christelijke partij, mét 8GP en GPV, is onmogelijk, daar zullen we het wel over eens zijn. Wat de gesprekken over eenheid tussen ARP. CHU en KVP betreft, ik ben indertijd na de oproep van ARP-voor- zitter Berghuis lid van 'de Achttien' geworden en ik heb in dat verband met genoegen meegedaan. Wat het CDA aangaat: het is in de politiek zo dat je het best bereikbare zoekt en voor mij is het CDA de meest ge schikte partij. Veel mensen zouden het liefst een partij willen waarvan ze zelf én voorzitter én secretaris en liefst ook nog het enige lid zouden Verdam spreekt, van achter zijn dik ke brilleglazen zijn gesprekspartner opnemend, bedachtzaam en met zorg. Wie even tegenover hem heeft gezeten, kan het al eens zijn met PvdA-onderhandelaar Ed van Thijn, die tijdens het formatie-overleg eind *77 in zijn dagboek over Verdam no teerde: „Op het eerste gezicht maakt hij op mij een vriendelijke, maar ge decideerde indruk. Een onafhanke lijk type- We praten nog wat over de provincie. Zo juist constateerden we. toen we mensen op straat de weg vroegen, dat het woord „provincie" niet zó erg bekend is. (Een man in PTT-uniform: „Al sla je me dood Vond Ver dam het niet hinderlijk bij zo'n tame lijk onbekend instituut te werken? Verdam: „In het algemeen is de pro vincie veel minder bekend dan de gemeenten, maar bij die gemeenten gaat het dan ook om de straat waar je woont en om het verkeer. De provin cie heeft die directe aanraking niet, zij zit tussen landspolitiek en ge meente in. Hoewel het wel zo is dat de mensen Je kunnen vinden als ze je nodig hebben: denk maar aan de rij bewijzen." Die betrekkelijke bekend heid heeft me niet gehinderd. Elke overheidsinstelling heeft nu eenmaal een eigen taak." Toen Verdam commissaris werd zei hij dat hij moest leren buiten de politieke tegenstellingen te blijven. Viel hem dat niet moeilijk? „Och, het zit gewoon in de functie. Je moet zo vaak trachten de wagen in het spoor te houden dat Je Je vanzelf wel buiten de partij-politiek houdt, zeker binnen de provincie. Landelijk ben lk wel wat politiek werk blijven doen. Zo maak ik deel uit van een commissie die de CDA-Tweede-Ka- merfractle indien nodig moet advise ren over grondwetszaken." Verdam is in het verleden vaak gety peerd als: „links", „progressief", „rood" zelfs. Wat vindt hij daar zelf van? „Dergelijke etiketten zijn erg betrek kelijk. ik hecht er niet zoveel waarde aan. Ze zijn ook betrekkelijk in de tijd: de a.r. worden nu progressief Mr P. J. Verdam zijn. Dat is dwaas, zo krijg je geen zetels. Natuurlijk gaat het erom of Je je wat je idealen betreft van andere partijen onderscheidt, maar het gaat toch evenzeer om de vraag of je wat je politiek denkt vorm kunt geven." Heeft Verdam als informateur in de herfst van '77 gehoopt op de tot standkoming van een tweede kabi net-Den Uyl? „Ik zou het juist gevonden hebben, omdat het zou steunen op een flinke meerderheid in de Kamer en dat is een gezonde toestand. Maar in de praktijk wilde het niet lukken en dan moet je tevreden zijn met wat er komt. Ja, ik vind dat dit kabinet het goed doet. Wat het werk als informa teur betreft: dat vond ik boeiend en interessant, maar het waren wel zwa re weekjes." Dan toch weer terugkomend op het CDA: „Ik bekijk de politiek nuchter en praktisch. Het is geweldig als je het meest idealistische program ont werpt dat denkbaar is, maar ik hoor liever wat ervan terug te vinden is in een begrotingsrede. De vraag is ook of men het als minister waar kan maken. Ministers hebben niet alleen met idealen te maken maar ook (spreekt nu zeer nadrukkelijk) met de toepassingsmogelijkheden in de praktijk en met de vraag of men andere mensen naar die idealen toe moet dwingen. Met Goudzwaard ben ik het voor 95 procent eens maar wat begint een Kamerlid met die hou ding? Natuurlijk moet een Kamerlid zich afvragen wat hij eigenlijk be hoort te doen maar het gaat er ook om hoe hij andere leden overtuigt. Als dat laatste niet lukt mag hij niet naar huis gaan. Ik zou haast zeggen: het Koninkrijk is maar zeer ten dele van deze wereld." Dat klinkt nogal gereformeerd. Ver dam is inderdaad gereformeerd en hij komt uit het vooroorlogse tijd perk. Hoe kijkt hij tegen het gerefor meerde leven nu aan? „Ik heb een klassieke gereformeerde opvoeding gehad. Natuurlijk heb ik heel wat dingen anders leren zien dan vroeger, maar toch denk lk over het kerkelijk leven nu niet negatief. Ik heb vroeger meegedaan met kerke lijk werk en dat doe lk nu nog: ik zit in een landelijke Samen-op-Weg- groep. Mooie herinneringen heb ik aan mijn studententijd aan de Vrije Universiteit, voor de oorlog. Ik stu deerde daar onder meer bij P. A. Diepenhorst, H. Dooyeweerd, P. S. Gerbrandy en A. Anema. Anema, de latere leider van de A.R. „club" in de Eerste Kamer, was niet bepaald ie mand die je aardig zou noemen, maar hij was een markante figuur en druk te zich soms krachtig uit. Vaak sprak hij wat raillerend, inzonderheid als hij zijn gesprekspartner daarmee op stang kon jagen. Hij had de zelfstan digheid van Gerbrandy, maar was wat soepeler. Gerbrandy. zei Anema me eens, is aartskoppig." Nu het toch over het verleden gaat: Verdam heeft Colijn nog gekend. „Ja, ik vind dat Colijn na '45 veel te zwart gemaakt is. Zijn houding in het allereerste begin van de bezetting was verkeerd, maar die wordt voor mij overschaduwd door wat hij ge daan heeft om de partij in die tijd bijeen te houden. Het was een indruk wekkende persoonlijkheid, die (weer wat spottend) ze tegenwoordig ui terst rechts zouden noemen!" Ook de vrijmaking, de scheuring in de gereformeerde kerken in het laat ste oorlogsjaar, heeft Verdam mee gemaakt. „Eerlijk gezegd heb lk de essentie, de zaak waarom het ten diepste ging bij al die herrie, nooit helemaal goed begrepen. Maar ik was toen pas der tig, ik zat ook niet in kerkeraden of zo en ik had er in die zin dus niet recht streeks mee te maken. Schilder ken de ik wel, hij logeerde vaak bij mijn schoonouders. Het was een allerbe minnelijkst mens, behalve als hij ach ter de schrijfmachine zat! Een van de functies die ik nog heb is het lidmaat schap van het bestuur van het rijks instituut voor oorlogsdocumentatie. In die functie krijg ik alle boeken van De Jong te lezen voordat ze verschij nen en ik kan op- en aanmerkingen maken. Een van die aanmerkingen betrof de kritiek van De Jong op het feit dat Schilder de Duitsers toestem ming gevraagd zou hebben om te spreken. Met de stelling dat 8childer de Duitsers een gunst gevraagd had ben ik het absoluut oneens, lk heb dat nooit zo aangevoeld." Wat stelt Verdam zich voor van zijn pensioen? „Ik ben benoemd tot buitengewoon lid van de Raad van 8tate; dat bete kent, neem ik aan. ongeveer een hal ve dagtaak voor mij. Waarschijnlijk zal ik me op het terrein van de recht spraak bewegen en dat werk doe lk graag, ik vind het zelfs een voorrecht het te mogen doen! Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Niet alleen het provinciaal bestuur van Groningen maar ook de be stuurscommissie Noorden des lands heeft een bespreking die vandaag zou plaatsheb ben met de regering afgelast. Mr. H. Rijpstra, commissaris van de koningin van Fries land en voorzitter van dit col lege van noordelijke bestu ren. heeft dit aan de regering laten weten. Dit gebeurde na het besluit van gedeputeer den van Groningen om niet aan enig gesprek met de rege ring deel te nemen. Er zou gesproken worden over de „invulling" van de zesduizend ar beidsplaatsen die volgens het inte graal structuurplan noorden des lands (ISP) door het particuliere be drijfsleven moeten worden gereali seerd in Noord-Nederland. De afgelasting is het gevolg van een mededeling van minister Van Aar- denne (economische zaken) dat met ingang van vandaag geen steun meer zal worden verleend aan de vouwkar- tonfabriek Okto in Winschoten. Niet alleen het contact met de rege ring is verbroken, maar ook hebben Provinciale Staten van Groningen hun eigen werk opgeschort. Het is voor het eerst in de Nederlandse ge schiedenis dat zoiets gebeurt, zei gis teren mr. E. H. Toxopeus, commissa ris van de koningin van Groningen. Hoe dit staatsrechtelijk moet worden beoordeeld, is volkomen duister. In het staatsrecht staat hierover niets op papier. Wat er verder gaat gebeu ren hangt vooral af van de ontwikke lingen in de Tweede Kamer, die gis teravond over deze zaak zou debat teren. 'Demonstratief Drie gedeputeerden zijn afgereisd naar Den Haag om het debat bij te wonen. Overigens gaan de gewone bestuurlijke taken van het college van gedeputeerden gewoon door. ZWOLLE (ANP) De Nederlandse politie gaat op eenvoudige wijze con troleren of bromfietsen harder kun nen rijden dan is toegestaan. Een wetswijziging maakt het mogelijk deze controle uit te voeren met de zogenaamde rollenbank. Die is al een tiental Jaren beproefd door verschil lende politiekorpsen, alleen kon het gemeten resultaat niet gebruikt wor den als wettig bewijs dat de brom fiets niet aan de bepalingen voldeed. Dat kon de politie alleen vaststellen door de bromfiets te demonteren en aan de hand van de fabrieksopgaven te controleren of de originele onder delen in en aan de motor en het aandrijfsysteem zaten. De verkeersgroep van de rijkspolitie district Zwolle ziet de vereenvoudi ging van de controle met vreugde tegemoet. Deze zal nu op grote schaal kunnen worden uitgevoerd. „En dat is echt een pure noodzaak, want voor al de brommers waar Jongeren op rijden zijn veelal onverantwoord hoog opgevoerd. Er worden vaak snelheden gehaald van zo'n tachtig kilometer per uur. Daar is zo'n brom fiets natuurlijk niet op berekend." aldus een woordvoerder van de ver keersgroep. Mr. Toxopeus noemde de Groningse actie gisteren „een demonstratief ge beuren". Gedeputeerde J. van der Ploeg: „Tegenover de minister heb ben we duidelijk willen maken dat we besprekingen op regeringsniveau se rieus nemen. Je zou bijna veronder stellen dat de regering dat niet doet". Hij doelde hiermee op het feit dat vandaag een bespreking met de rege ring zou worden gehouden over de manier waarop met name Oost-Gro- ningen kan worden geholpen en dat de minister twee dagen van te voren plompverloren laat weten dat hij een belangrijk onderdeel Okto laat vallen. Den Haag is, aldus de Gro ningse bestuurder, blijkbaar onvol doende doordrongen van het feit dat de bom in Groningen op barsten staat. Sneeuwbal Gedeputeerde C. Hoogstraten: „Ik ben nu anderhalf Jaar gedeputeerde van economische zaken en in die tijd zijn er tweeduizend arbeidsplaatsen in oost-Groningen verloren gegaan. Als Je het uitstralingseffect naar an dere sectoren meerekent, kun je dat aantal rustig op drieduizend stellen." Intussen gaat de sneeuwbal van de werkloosheid steeds door. Philips gaat in oost-Groningen 520 mensen afstoten, Okto komt daar nu over heen met 260, de kabelfabriek NKF in Delfzijl met 140, Akzo in Delfzijl nog eens 110 en de houtfabrlek Ligno- stone in Ter Apel met veertig mensen is ook net stopgezet. Zijn grootste bezwaar is dat de regering tegenover dit saneringsproces helemaal niets weet te stellen. Bovendien meent de heer Hoogstraten dat het „sectorbe- leid" van minister Van Aardenne (herstructurering per bedrijfstak) lijnrecht staat tegenover een goed regionaal beleid. Gedeputeerden, de commissaris en twintig statenleden reisden woens dag na de bekendmaking over Okto halsoverkop naar Den Haag. Gister morgen om half vier kwam men terug in Groningen. Men heeft de indruk dat dit in het parlement wel degelijk tot effect heeft geleid. „Het is toch heel wat dat de kamercommissies van economische zaken en sociale zaken zo laat in de avond nog bijna voltallig bijeen waren te krijgen, om met ons te praten," aldus gedeputeer de Van der Ploeg. Mr. Toxopeus her innerde eraan dat schrikeffecten wei eens vaker tot resultaten hebben ge leid. Hij herinnerde aan het Fré Meis effect ongeveer tien Jaar geleden. Pre mier P. de Jong kwam toen opdagen met een Phillpsvestiging voor Win schoten (die nu overigens weer op de tocht staat) en belangrijke wensen als bij voorbeeld de aanleg van de smeerpijp konden plotseling worden ingewilligd. „Wat wij nu doen geeft uitdrukking aan dezelfde gevoelens." 'Ongehoord boos' Als het gesprek met de regering wel was doorgegaan vandaag, zouden wij aldus de commissaris „onge hoord boos" gereageerd hebben. De kritiek geldt niet alleen de manier waarop Van Aardenne zijn medede ling deed, maar ook de inhoud. Het is niet duidelijk in hoeverre het cijfer materiaal dat de regering over Okto hanteert hout snijdt, met name de mogelijkheid dat Okto op de lange duur weer met winst kan draaien. Volgens de huidige gegevens moet er per dag 100.000 gulden bij. Daarte genover staat echter dat het sluiten van de fabriek, met de daaruit vol gende ontslagen en andere nadelige effecten, ook veel geld kost nog afge zien van de ellende voor de mensen die op straat komen te staan. Verder wordt het rapport waarop de minister zich baseert aangevochten. „Okto," aldus de commissaris, „was de druppel die de emmer deed overlo pen. Het is grievend dat Je Je best doet en dat Je de gebeurtenissen dan op deze wijze over Je heen ziet ko men." In een verklaring wordt ge zegd: „De Groninger 8taten zijn van oordeel dat het regeringsbeleid ten enen male heeft gefaald. Men wilde daarvan op de ongebruikelijke wijze van het schorsen van overleg met de regering en van de normale werk zaamheden blijk geven," door Fetze Pijlman Ode aan de kip Tot hef pluimvee wordt zij vaak gerekend. Trof u ooit een pluim bij haar aan? Of zag u soms vee op twee poten gaan? Op een vogel lijkt ze, slecht getekend. Met haar vleugels op geen vlucht berekend scharrelt ze mopperend op het bestaan met haar lotgenoten rond een haan. tot verlossing daagt, wat slacht betekent. Kip: ongeluksvogel bij uitstek. Je eieren stegen al jaren geen cent. Maar Albert Heijn ziet rendement in jouw ellende, zet op het rek: „Voor de rechten van de dieren," weet het weer eens mooi te versieren. Van onze sociaal- economische redactie AMSTERDAM/DEN HAAG Grimmige en langdurige ambtenarenacties onder het personeel van de PTT, het openbaar vervoer, de politie en de gevangenisbewaarders staan ons land te wachten, indien minister Wiegel van Binnenlandse Zaken zijn plannen om te korten op de toeslagen voor onregelmatige diensten doorzet. Deze waarschuwing hebben de bij de FNV aangesloten ambtenarenbon den ABVA en KABO gisteren laten horen. De federatleraad van de FNV heelt de ambtenarenbonden inmid dels het groene licht gegeven. Dat betekent dat de centrale weerstands- kassen in het geval van een ambtena- renstaking open zullen worden ge steld. De gezamenlijke ambtenaren bonden van FNV en CNV willen uiter lijk op 7 februari, het eerstkomende overleg tussen de bonden en Wiegel, een eind aan de onzekerheid. Al even geschokt tonen de.dönden zich over de afkondiging van een tij delijke ambtenarenstop Vacatures mogen nog wel worden vervuld, maar uitbreiding van de personeelssterkte is voorlopfg niet toegestaan. In een brief aan de minister, die ook is on dertekend door de Christelijke Fede ratie van Overheidspersoneel, wijzen de bonden erop dat de stop zonder enig overleg is doorgevoerd. Zij vin den het ook onbegrijpelijk dat in het extra overleg van 25 Januari met geen woord over deze ingreep is gerept. In Wiegels actie „Werkwinst 1980", waarover het overleg van toen ging. is voorzien in een uitbreiding van het aantal ambtenaren met twaalfhon derd. In de brief dringen de bonden ten slotte aan op een duidelijk standpunt van de minister over de kortingen op de toeslagen voor onregelmatige diensten en overwerk. Het eerstvol gende overleg met de minister ts ge pland op 7 februari aanstaande In tussen gaan de ABVA en de KABO door met de voorbereiding van acties. Minister Wiegel heeft in de Tweede Kamer weliswaar laten doorscheme ren dat hij niet onverdeeld gelukkig is met de voorstellen van zijn voor gangers (de kortingsvoors tellen stammen uit 1972), maar hij heeft niet willen toezeggen dat de kortin gen op onregelmatige diensten en on- verwerk definitief van de baan zijn. Wat de ABVA nu ai duidelijk laat weten is dat de tijd van protestmar sen en prikacttes voorbij is. Harde acties Indien Wiegel zijn plannen geheel of gedeeltelijk doorzet zal er naar „har de" actiemiddelen worden gegrepen Bij de ABVA wordt nog gestudeerd op de vraag waar er allemaal acties zullen komen, maar vast staat dat het PTT-personeel, het openbaar ver voer, de politie en de gevangenisbe waarders In ieder geval zullen mee doen. Bij deze diensten komen onre gelmatige diensten vaak voor en zij worden dan ook het zwaarst ge troffen. Bij de politie bij voorbeeld zullen de kortingen een inkomensverlies van 250 gulden tot negentienhonderd gul den bruto per jaar tot gevolg hebben. Voor de politie wordt ondermeer ge dacht aan een soort „bekeuringen- stop". Een ander doelwit zijn moge lijk de loodsdiensten, waardoor het in- en uitgaande scheepvaartverkeer in de havens van Amsterdam en Rot terdam wordt lamgelegd. PvdA-woordvoerder Van Thijn heeft deze week in de Kamer gezegd dat de voorgenomen korting op toeslag voor onregelmatige diensten lijnrecht in druist tegen de maatschappelijke dis cussie over herwaardering van zwaar en onaangenaam werk Hij is van mening dat dit soort plannen terecht kwaad bloed zet bij tienduizenden postbestellers, brandweerlieden en reinigingsmensen. ROTTERDAM (ANP) Het kanton gerecht in Rotterdam heeft beslist dat één van de zestien Smitslepers die tijdens de sleepstaklng via een kort geding tot werken werden ge dwongen, geen loon krijgt uitbetaald. Volgens de rechter ligt het „risico van een overmachtssituatie bij de werk nemer". Enkele dagen nadat de staking onder de havenslepers van Smit Internatio nale was uitgebroken, daagde het sleepbedrijf zestien van haar staken de werknemers voor de rechter. De president van de Rotterdamse recht bank veroordeelde toen deze zestien tot onmiddellijke werkhervatting op straffe van vijfhonderd gulden per niet gewerkte dienst. De zestien meldden zich dezelfde dag nog bij hun werkgever en kregen op dracht aan het werk te gaan. Toen zij daarna op hun boten wilden stappen, werden zij tegengehouden door onge veer vijfhonderd stakende collega's op de Willemskade. Van de kant van de Smit-directie is hen daarop meege deeld dat zij zich „beschikbaar" moesten houden en geen loon kregen uitbetaald. Eén van de zestien eiste voor de kan tonrechter doorbetaling van zijn loon vanaf het moment dat hij door zijn „veroordeling" gedwongen werd aan het werk te gaan. HIJ vond dat Smit onder deze omstandigheden niet der gelijke opdrachten mag geven zonder bereid te zijn loon door te betalen. 8mit stelde hier tegenover dat de zestien veroordeelde slepers zich steeds als staker opgesteld hebben en oo hebben geweigerd polltiehulp te aanvaarden bij de hervatting van hun werk. De zaak voor het kanton gerecht was aangespannen door een van de zestien. Had hij succes gehad, dan zouden ook de andere vijftien via de rechter om uitkering van loon heb ben gevraagd. De FNV gaat bij de Internationale Arbeidsorganisatie (IAO) in Genève protesteren tegen de door de regering afgekondigde loonpauze. De FNV ziet in die regeringsmaatregel de zoveel ste ingreep in de CAO-ondcrhande- lingen Daarmee vindt een feitelijke schending plaats van conventie 87 van de IAO die de vrijheid van vakbe weging moet garanderen. Die conven tie is ook door de Nederlandse rege ring onderschreven, aldus de FNV. Het is de derde keer in vijf Jaar dat de FNV bij de internationale organisatie aan de bel trekt over ingrijpen van de overheid in de onderhandellngsvrij- heid van de vakbeweging Zowel bij de looningreep van 1976 als vorig Jaar heeft de FNV bij de arbeidsorganisa tie protest aangetekend. BREDA (ANP) Met de aanhouding van een fabrieksdirecteur en twee schade-experts hoopt een speciaal re chercheteam van de gemeentepolitie Breda, de gemeentepolitie Ooster hout en de rijkspolitie in het district Breda, zicht te krijgen op een moge lijk zeer grote verzekeringsfraude In Breda en omliggende plaatsen. Daar bij zou het de afgelopen Jaren zijn gegaan om diverse brandstichtingen en inbraken waarbij door verschrij vingen te veel is uitbetaald. De arrestanten zijn de 46-jarige P. N., directeur van een vorig jaar in Oos terhout afgebrande koekfabrlek. de 57-Jarlge schade-expert A. B uit Oos terhout en de 40-jarige C S die werkt bij een expertisebureau in Rot terdam. Het speciale rechercheteam zegt achterhaald te hebben, dat voor verschrijvingen aan P. N. vele tonnen te veel aan verzekeringsgeld zijn uit betaald. Enkele verzekeringsmaat schappijen hebben Inmiddels al aan gifte gedaan van verzekeringsbedrog. Het onderzoek strekt zich uit naar een flink aantal schadeclaims die de laatste zeven Jaren in Breda en omge ving zijn uitbetaald Het vermoeden is nu al gerechtvaardigd, aldus een woordvoerder van de Bredase politie, dat in meerdere van deze zaken spra ke is geweest van verzekeringsfraude. Het onderzoek houdt zich ook bezig met de oorzaken van deze calami teiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9