Juliana vraagt steun en vertrouwen voor Beatrix Beatrix ziet nieuwe taak als opdracht 'Een zeer gevoelige persoonlijkheid' Van Agt: diepe emoties Een Spa graag. Maar. danwelgeserveerd mèt het flesje. Reacties Streep gezet onder 'regering-Juliana' Lange rij van troonopvolgers Luns: Beatrix goede koningin Drees senior over aftredende koningin Juliana: - Koningin blijft voorlopig aa„ Vanaf 1973 geruchten Rita VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Koningin Juliana zei gisteravond voor radio en televisie het vol gende: „Landgenoten. Het is op deze avond dat ik alle Nederlanders een mededeling wil doen. Deze avond van de verjaar dag van onze dochter Beatrix. Bij iedereen die oud wordt doet vroe ger of later het nuchtere feit zich voor, dat de krachten gaan afne men en dat zo iemand zijn 'taak niet meer kan volbrengen als Voorheen. Dan komt er een mo ment dat het ook niet meer ver antwoord is die langer uit te oefe nen. Zo voel ik dat voor mij het ogenblik nadert mijn taak als uw Koningin neer te leggen. Mijn op volgster, onze dochter Beatrix, is tot het overnemen daarvan goed voorbereid en zij zal deze aan vaarden. In overleg met haar hoop ik af te treden op 30 april aanstaande, op mijn verjaardag." „Mijn dochter en ik zijn ons be wust dat deze schikking verapde- ringen moet meebrengen in onze vele afspraken in de loop van dit jaar en wij zullen trachten daar voor goede oplossingen te vinden. Ik wil vanavond volstaan met deze zakelijke mededelingen. Ik hoop dat ik een juiste beslissing heb genomen en ik hoop dat u er begrip voor zult hebben. Wij blij ven in uw midden, mijn man en ik hopén de voldoening te mogen ervaren van mij in de toekomst nog enigszins nuttig te kunnen maken in onze samenleving. Het is nog nietjiet moment om uiting te geven aan de gevoelens die in mij .leyip en daarom zou ik mij willen beperken tot de nuchtere zakeijjkhejd.alleen- Al wat ik wil vragen na mijn aftreden is uw steun en vertrouwen te geven aan uw nieuwe Koningin." Minister-president Van Agt zei daarna het volgende: „de aankon diging die de Koningin ons zo juist heeft gedaan roept diepe emoties bij ons op, want hoezeer wij natuurlijk haar besluit eer biedigen om na zoveel jaren van onvermoeibare dienst aan het Koninkrijk terug te treden, de genegenheid die wij onze Konin gin toedragen maakt .het ons moeilijk te aanvaarden dat haar afscheid nabij komt. Die genegen heid zal met onze waardering en onze dankbaarheid straks zeker opnieuw tot uitdrukking komen. Vandaag is het dé verjaardag van prinses Beatrix, binnenkort dnze nieuwe Koningin. Laten we de kroonprinses als gezamenlijk ver jaarsgeschenk aanbieden dat we haar komst als Koningin in ver trouwen, tegemoet zien en dat we haar met dezelfde liefde zullen omringen die ons steeds met haar moeder heeft verbonden. Koningin JuTiana, prinses Bea trix, in het bijzonder in de komen de tijd wehsen wij u heil en zegen toe." door Fred Lammers AMSTERDAM „Ik zie mijn functie niet als een noodlot, maar als een opdracht. Ik geloof dat als je, zoals ik, geboren bent op deze plaats, het vanaf het begin een levensopdracht is geweest, waarmee je langzaam leert leven. Dat probeer je ook ernstig, binnen de begrenzing die je als mens hebt en met de beperkingen, die je van buitenaf zijn opgelegd. Als dat je lukt en als je daarin je eigen indentiteit kunt vinden dan is het een prachtige functie." Op deze manier omschreef prinses Beatrix onlangs de taak die haar stond te wachten, een taak die nu binnenkort realiteit zal worden. Over drie maanden zal zij als Konin gin het roer van .staatin handen ne men. Hoe zij het als vorstin zal doen is nog in de schoot de toekomst ver borgen. Wat we van Beatrix met ze kerheid weten is dat zij terdage op haar koninkijke taak is voorbereid. Met allerlei bevolkingsgroepen heeft zij contacten. Zij kent de wat men noemt „hogere kringen" maar ook de bevolkingsgroepen, die lager op de maatschappelijk ladder staan van binnenuit. Het leven van collega's uit andere vorstelijke families en dat van woon wagenbewoners heeft voor haar geen geheimen en dat is voor een Koningin iets dat in de praktijk zijn vruchten zeker zal afwerpen. Prinses Beatrix is ook bereisd. De afgelopen jaren is zij heel de wereld doorgetrokken. Recent was zij nog in Peru. Verder kent zij bijvoorbeeld Rusland en China, Australië en Nieuw-Zeeland uit eigen waarne ming. Als Koningin zal het voor haar veel moeilijker worden dergelijke rei zen te maken. Ongeduldig Er is de afgelopen jaren van Beatrix wel eens gezegd dat zij niet gemakke lijk is, minder meegaand dan haar moeder. Zelf heeft zij niet zo lang geleden gezegd „ongeduldig" te zijn. „Als ik iets in mijn hoofd heb vind ik het fijn als het snel gebeurt", aldus de prinses. De tijd zal moeten leren hoe dat uit pakt. Nederland zal veel vragen die nu nog ten aanzien van de figuur Beatrix leven door de tijd moeten laten invullen. Wat geen vraag meer is: Beatrix heeft als eerste kandidate voor de troon niet gejaagd naar popu lariteit, omdat volgens haar het ko ningschap niet les is dat „als sinaas appels verkocht moet worden." Vervolg van pagina 1 Van andere politieke zijde werd de mening ver kondigd dat prinses Beatrix „zekei niet eigenzinniger is dan haai moeder." De CPN-fractie zei dat .in het optre den' van de koningin „haar krachtige, vredeswil naar voren sprong. Zij heeft daarmee ook belangrijke lijnen voor de toekomst getrokken". PSP Dé PSP gaf als enige fractie geen officlie reactie. „Wij vinden het niet belangrijk", zei Van der Spek. Zijn PPR-collega Leo Jansen liet zich in gelijke zin uit: „Het gaat puur langs me lieen. Ik zit er fiiet zo mee". In de officiële reactie van de PPR wérd grote waardering voor de koningin uitgesproken en gezegd, dat het nu niet het geëigende moment is om over" een gekozen staatshoofd te praten. De meeste fracties zien het konings chap van prinses Beatrix met ver trouwen tegemoet, anderen stellen zich wat afwachtend op. SGP-fractie- leider ds Abma: „Ik hoop dat de zegs wijze opgaat: zo moeder zo dochter. Al zou het niet gezond zijn als Beatrix een kopie van haar moeder was. Zij zal ongetwijfeld haar eigen karakter erin leggen". De PPR: „Wij hebben een uitstekende periode achter de rug met Juliana. Om hetzelfde van Bea trix te verwachten is niet gering". GPV „Op een moment als dit is de eerste gedachte dank voor wat koningin Ju liana sinds 1948 op de zo sympathieke manier heelft gedaan voor ons volk", aldus GPV-Tweede-Kamerlid Ver- brugh. Voor de toekomst verwacht Verbrugh veel stormen. Hij hoopt en zal er voor bidden, dat Beatrix als koningin Gods Woord volgt en zo goed door die stormen heen komt. D'66: „In al die tijd is zij het symbool van menselijkheid geweest en heeft zij belangrijk bijgedragen tot de een heid van ons volk." Burgernèester Schols van Den Haag zei dat het bericht over het aftreden voor hem. nléjt helemaal onverwacht kwam, maar toch ervoer hij het „als een schok", pe Belgische premier Wilfried Martens zei dat het in zijn land hét berldht „met ontroering, maar ook met eerbied" vernomen is. De Nederlandse Koningin staat in België in hoog aanzien, aldus Mafténs- BRUSSEL (ANP) NAVO-secreta- ris-generaal Luns meent dat Beatrix een goede-koningin zal zijn. In zijn eerste reactie op het besluit van ko ningin Juliana, haar ambt op 30 april neer te leggen, verklaarde de man die negentien jaar achtereen minister van buitenlandse zaken van Neder land is geweest, dat Juliana geheel uit eigen wil aftreedt. Naar zijn me ning had. ze nog jaren koningin kun nen zijn, al is haar dochter niet al te jong meer, om vorstin te worden. De inhuldiging van koningin Juliana in de Nieuwe Kerk in Am sterdam DEN HAAG (ANP) „Een zeer gevoelige persoonlijkheid." Zo typeerde oud- minister-president dr. W. Drees koningin Juliana die gisteren haar aftreden op 30 april bekendmaakte. ben die dwars tegen haar ei gen geweten Ingingen. „Dan zou ze zijn afgetreden." Daar toe was ze trouwens volgens hem gemakkelijk bereid. „Bij voorbeeld terwille van de door haar zo gewenste eenheid van Europa. De afzonderlijke mo narchieën leken haar in een Verenigd Europa, dat ze als één rijk zag, overbodig. Drees was het daar niet mee eens en hij was ook minder optimis tisch over een snelle eenwor ding van Europa dan de ko ningin. Over Afrika zei ze eens tegen hem: „Kijk nou eens. nu komt er een Organisatie van Afrikaanse Eenheid, ze zullen ons nog voor zijn." Drees werd met Juliana ge confronteerd toen zij nog maar net op de troon zat. Haar moeder, koningin Wil- helmina, was weinig geneigd tot clementie met landverra ders, maar Juliana wees ver zoeken om gratieverlening moeilijker af. Zij wilde er niet door haar handtekening de oorzaak van zijn, dat er een mens ter dood werd gebracht. Drees: „Ze zei eens tegen me: u zegt nu wel dat u de politie ke verantwoordelijkheid draagt, maar als ik mijn hand tekening onder het besluit, zet en het daardoor in werking treedt, dan draag ik toch ook een morele verantwoordelijk heid." Koningin Juliana bleef weige rèn en ze heeft in het geval Cages zelfs aangeboden om weg te gaan. Dat zou een „ko- ninginnecrisis" hebben bete kend. die ln Nederland zeer hoog zou zijn opgenomen. Het is er dan ook met van geko- rqen. Drees: „Zo n crisis mag je je alleen veroorloven wan neer het om zo te zeggen om een alles beslissende zaak gaat." Dr. W. Drees sr. Overigens heeft Juliana vol gens Drees de algemene poli tieke richting altijd aanvaard, de richting waarover tenslotte wordt beslist door de meer derheid van de Kamer zoals dié na verkiezingen is samen gesteld. „Maar er konden af zonderlijke beslissingen val len van menselijke aard die liet haar moeilijk maakten Drees gelooft niet, dat Juliana ooit wetten getekend zou heb- „Zware taak" Koningin zijn ln Nederland is volgens Drees een zware taak. Formeel is zij het hoofd van de staat en de hoogste gezags- draagster. maar de verant woordelijkheid berust bij de ministers ..Dat maakt dat de ministers wel erg sterk het ge voel hebbep dat zij het heb ben uit te maken. Dus ont staat er allicht een zekere spanning tussen de vraag: moet ik aanvaarden dat de ministers dat willen en even tuele persoonlijke bezwaren", aldus Drees. Drees zei ook: „Ze lopen te genwoordig over de Koningin heen", daarmee doelend op het al vooraf bekend maken van de namen van kandidaten voor bijvoorbeeld een burge meester- of ministerschap, terwijl het toch de Koningin is die hen benoemt en die er recht op heeft, dat met haar vooraf wordt overlegd. Hij vindt het ook onjuist als er al mededelingen worden gedaan over de inhoud van nieuwe wetsontwerpen, vóórdat de Koningin ermee heeft inge stemd. Drees wist niet of Juli ana daar ooit aanmerkingen op heeft gemaakt: „Zij was in die dingen nogal •terughou dend". Een Koningin moet dikwijls besluiten volgen waarmee ze het niet eens is ze krijgt door tegenstrijdige kabinet ten ook tegenstrijdige voor stellen voorgelegd maar er zijn gevallen waarin zij best principiële menselijke of ge woon praktische bezwaren naar voren kan brengen. Juli ana heeft dat volgens dr Drees ook wel gedaan Verlegen Juliana was van nature verle gen, blijkens haar uitspraak Mr. Y. Schollen toen Drees haar bekende een verlegen mens te zijn: „Ja, verlegen ben ik ook geweest, maar daar heb ik me overheen gezet en dat moet u ook doen". Drees noemde haar dan ook: „uiterst sterk en on vermoeibaar" Hij gelooft, dat ze ondanks alle bezwaren die er aan het werk vastzitten en ondanks alle tegenstellingen waar ze mee te maken had, plezier in haar werk heeft gehad. Mr. Y. Scholten „Energiek, plichtsgetrouw, ze weten wat ze willen en ze zijn niet gemakkelijk van eigen denkt j jg Koningin-' ik aan sp°ea,y niet - m aftreden ^>1^° J Judrn. fe v N I* -««■ DEN HAAG (ANP) In de grondwet is bepaald wie gerechtigd zijn tot de Nederlandse troon en in welke volgor de. Niet alle leden van het koninklijk huis (Huis van Oranje-Nassau) ko men voor erfopvolging in aanmer king. De prinsessen Irene en Christi na hebben, omdat ze voor hun huwe lijk geen toestemming aan de Sta ten- Generaal hebben gevraagd, hun rech ten en die van hun kinderen op de Nederlandse troon verloren. Na prinses Beatrix is de eerste in de rij van troonopvolgers haar oudste zoon, Willem-Alexander (geboren 1967), gevolgd door zijn broers Johan Friso (1968) en Constantijn (1969). Vierde gerechtigde tot de troon na Beatrix is haar zuster Margriet (1943), gevolgd door haar zonen Maurits (1968), Bemhard (1969), Pleter-Chris- taan (1972) en Floris (1975). Voor allen geldt dat zij achttien jaar moeten zijn voordat ze de koninklijke waardig heid kunnen bekleden. Hebben ze de leeftijd niet dan moet een regent(es) worden aangewezen. Alle dertien kleinkinderen van koningkin Juliana zijn wel leden van haar Huis, maar zeven zijn gerechtigd tot de Neder landse troon. De andere kleinkinderen van Juliana zijn prinses Irene's kinderen Carlos (1970), Margarita en Jaime (de ln 1972 geboren tweeling) en Maria (1974), en prinses Christina's zonen Bernardo (1977) en Nicolas (1979). Alle kinderen zijn ln Nederland geboren en hebben ook de Nederlandse nationaliteit. De afgelopen teven Jaar zijn er geruchten geweest over een troonsafstand. Het eerste bericht dateert van april 1973, toen de toenmalige Kamervoonit ter Vondeling meedeelde dat er geen verband bestond tussen de aan de gang zijnde kabinetsformatie en een eventueel aftreden van de Koningin. Een maand later zou het kabinet Den üyl aantreden. In september van dat Jaar stak zo'n gerucht opnieuw de kop op. Drie jaar later in oktober 1976 deelde koningin Juliana aan een groep Zweedse journalisten mee dat ze niet aan aftreden dacht en vorig jaar maart was het premier Van Agt die berichten tegensprak: Koningin blijft voorlo pig aan. „Eerder een kwestie van jaren dan van maanden", zei hij toen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Met de aankondiging van Koningin Juliana afstand te zullen nemen van de troon, zal een einde komen aan een regeerperiode die van 1948 af heeft geduurd. Daarmee zal tevens een streep gezet worden onder de regerlng-Juliana. De vraag kan ln dit verband rijzen of deze stap ook consequenties zal heb ben voor het kabinet, dat vaak ook foutief wordt aangeduid met de term regering. Het antwoord Is nee. In ons staats bestel bestaat de regering uit de ko ning en de ministers. De koning vormt daarin het continue element, ongeacht de persoon die die functie op een bepaald moment uitoefent. Wel wordt de regeerperiode met de naam van het staatshoofd aange duid. Staatagerechtelljk gesproken ls het dus Juist te spreken van de rege rlng-Juliana en ls het onjuist te spre ken van de regering-Van Agt. Een kabinet wordt ln samenspel met de koning geformeerd. De formateur ontvangt een opdracht en wanneer hij denkt een ministersploeg te kun nen formeren dan zal hij deze op dracht aanvaarden. Vervolgens be noemt de koning de ministers, die het contra-selgn (medeondertekening) behoeven van een minister. De gang van zaken ls meestal dat de oud- premier de benoeming van de nieuwe premier ondertekent, die vervolgens de ondertekening van de nieuwe mi nisters vereorgt." Zoals gezegd, het aftreden van de koning betekent niet dat de zittende ministers ln het kabinet hun functie neer zouden moeten leggen. Zij ontvingen hun benoeming uit handen van de koning en hoe gek dit ook moge klinken, niet van de konin gin. Juliana was de persoon die dit ambt „toevallig" uitoefende. Tenslot te ls het misschien aardig er nog eens op te wijzen dat we straks met de nieuwe koningin Beatrix er weer een prins van Oranje bij zullen hebben. In de grondwet staat namelijk dat de oudste zoon van de koning en de vermoedelijke opvolger van de troon de titel draagt prins van Oranje. En dat ls dan prins Willem-Alexander, de zoon van Beatrix en Claus. „Je weet dus nu iets meer over zelf verdediging ADVERTENTIE mening af te brengen, al kun nen zij beiden goed luisteren." Zo omschreef kort samen gevat ook mr. Y. Scholten Juliana zowel als Beatrix. Scholten, minister van Justi tie in het kabinet-Marijnen (Irene-affairei. raadsman van prins Bemhard in de Lock heed-affaire. zijn opvolger als voorzitter van de Europese Cultuurstichting en bestuurs lid van de stichting die de Erasmusprijzen verleend, kent Juliana en Bemhard vanuit al deze functies. Scholten noemde het opval lend, dat koningin Juliana po litieke en persoonlijke zaken altijd scheidde. „Ze praatte nooit over politiek als ze men sen in andere omstandighe den ontmoette." Scholten be wondert haar voor de manier waarop ze altijd naast haar man ls blijven staan, bij de Lockheed-affaire bijvoor beeld. Ook had hij de indruk, dat ze haar werk als koningin fijn vond. Zij had misschien minder „macht" dan feaar moeder „de tijden veva»de- ren" maar wel degelijk in vloed Beatrix heeft zich lang en breed georiënteerd. Zolang haar moeder regeerde, heeft ze zich wat op de achtergrond gehouden. U bestelt Spa. U betaalt voor Spa. Zorg dan ook dat u echte Spa krijgt. Dus, Spa uit het flesje, met het Spa etiket Spa is natriumarm, met een verfrissende smaak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3