Zo'n vechtpartij daar lach ik om Kramer verrast zichzelf Ready Browne vecht zich naar gedeelde eerste plaats Onbehagen in Rusland over boycot Lake Placid mensen in de sport Karei Crouwel niet verontrust door ijshockey incidenten: Heerenveen was het doel, niet de Spelen Seirawan in slotronde toch nog bijgelopen Verlies EBBC VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 SPORT TROUW/KWARTET P 21 - RH 25 - S 23 door Erik Oudshoorn AMSTERDAM Behoudens enkele straffen en de boete die de strafcommissie van de NIJB naar aanleiding van het incident uitdeelde is er in ijshockeykringen nauwelijks een wanklank te horen geweest over de weerzinwekkende tafere len die zich twee weken geleden afspeelden tijdens de play off- topper Heerenveen Flyers-Amsterdam. Niemand van de be trokkenen wilde bijvoorbeeld openlijk een afkeurend geluid laten oren over de handelswijze van Bob Sunderland en Jerry Schaffer. Toen de emoties hoog oplaaiden gebruikten zij hun sticks als voorhamers en sloegen daarmee ongestraft zo bleek later in op het publiek. Niet dat men deze wandaden achteraf goed praatte, maar er werd wel begripvol overge- praat. Hetzelfde gold voor de massale vechtpartij die een bijna hysterische Don Madson veroorzaakte. Amsterdam-coach Hans Westberg kon zich wel voorstellen dat Bob Sun derland zijn gram zocht bij het pu bliek. Er was met bier gesmeten en dat moet je niet zo maar accepteren. Scheidsrechter Nico Toemen bekeek het vanuit een andere invalshoek. De Brabander, die in deze kolommen niet zijn zegje wilde doen „om bonje te voorkomen tijdens de play offs", was bang dat het publiek vaker spe lers op die manier zou gaan prikkelen indien hij Sunderland en Schöffer had bestraft. Een anarchistisch standpunt. Overigens: Amsterdam en Heerenveen ontmoeten elkaar di,t weekeinde weer. De druk is echter van de ketel door het 2-2-gelijke spel van de hoofdstedelijke formatie, die nu op de ranglijst een achterstand heeft opgelopen van drie punten. Toparbiter Gabe Westra, die de hele affaire vanaf de tribune volgde, wil naar aanleiding van het massale handgemeen identiek aan de veld slag na Nederland-Noorwegen in En schede geen verdere conclusies trekken. Westra: „Het ijshockey in Nederland wordt niet ruwer. Ik heb een dergelijke gebeurtenis dit seizoen nog niet meegemaakt. Goed, er is wel eens een opstootje, maar over het algemeen gedragen publiek en spe lers zich naar behoren." Een mening waar masseur Karei Crouwel zich zondermeer in kan vin den. De voormalige coach van honk balclub Klnheim is al zo'n tien jaar belast met de mentale en fysieke be geleiding van Amsterdam en het Ne derlandse team. Crouwel: „Sunder land is geen uitgesproken ruwe spe ler. Dat slag mensen vind je in het Nederlandse topijshockey sowieso niet. De Nederlandse sportjournalis tiek heeft ten onrechte zo veel ophef gemaakt over dat incident van die avond. Ik ben destijds in het ijshoc key gestapt in de veronderstelling dat het een goede leerschool zou zijn. Ik dacht geconfronteerd te worden met veel snijwonden en bloeduitstor tingen. Dat is enorm tegengevallen. De jongens lopen niet zo gauw blessu res op omdat ze over een veel betere fysieke conditie beschikken dan voet ballers. Dat hebben testen in Zeist uitgewezen. Door een beter bloedcir culatie genezen de kwetsuren ook veel vlotter. Kijk maar naar Dick Decloe. Verder ben ik van mening dat ijshockeyers veel meer kunnen incas seren dan bijvoorbeeld voetballers. Wanneer ze onderuit worden gehaald staan ze onmiddellijk op "om verder te spelen. Het woord blessure komt. ei genlijk niet voor in hun vocabulaire, Liefst spelen ze gewoon door en moet je ze- wel eens tegen zich zelf be schermen." Toch kan Karei Crouwel niet ontken nen dat geweld ligt opgesloten in de vaak grimmige ijshockeysport. De Amsterdammer: „Inderdaad, met name de ledematen krijgen vaak een Kloppartij tijdens Heerenveen-Amsterdam. 'De sportjournalistiek heeft ten onrechte zoveel ophef gemaakt over dat incident'. enorme opdonder. Dat hoort nu een maal bij het checken. Het lijkt of de spelverruwing is toegenomen, maar in werkelijkheid komt dat door de kwaliteitsverbetering; de spelsnel- heid is gewoon hoger. Er gebeurt trouwens veel per ongeluk. Tijdens de wedstrijd wordt er voortdurend met sticks gezwaaid en dan kun je iemand raken zonder dat je het merkt. Zo'n vechtpartij, daar lach ik vaak om. De kracht van de klappen die worden uitgedeeld stelt niet veel voor, heeft in ieder geval weinig met boksen te maken." Niettemin zijn ordinaire knokpartij en een vast bestanddeel geworden van het Nederlandse ijshockey. Die indruk moet toch ook de televisiekij ker inmiddels gekregen hebben nu er regelmatig stoeiende ijshockeyspe lers over het scherm rollen. Waarom juist bij ijshockey en niet bij rugby of voetbal? Karei Crouwel licht toe: „De jongens worden voor de wedstrijd tot het uiterste opgepept. Ik ben altijd anderhalf uur met ze bezig. Eerst loopoefeningen doen, dan stretchbe wegingen. Op de massagetafel Jut ik ze nog eens extra op. Dat hebben ze nodig. Ze moeten fanatiek en geladen aan de westrijd beginnen, Ijshockey is niet voor niets een explosieve sport. Wanneer een ijshockeyer op het ijs komt heeft hij in feite al een voetbalwedstrijd achter de rug Programma play oils vt1.: Amstardam-Hecren veen Flyere. NiJmegen-OIJs Za.: GIJs-Amsterdam Heerenveen Flyers-Ntjmegen Uitslagen play qMs; Amsterdam-NIJmegen 7-*. QUS-Heèrenveen Flyers 4-8, NIJmegen-Amster dflm 2-2. Hecrenvcen Flyer»-OIJ8 5-4 1. Heerenveen Flyers 2. Amsterdam 3. Nijmegen 4 GIJ8 4 4 0 0 8 28-11 4 2 1 1 5 20-18 4 0 2 2 2 12-24 4 0 13 1 17-24 door Peter Onvlee DAVOS In het rijtje van de negen voor Lake Placid uit verkoren schaatsenrijders en -rijdsters is eigenlijk de minst op de voorgrond tredende: Yep Kramer, de 22-jarige Hee- renvener. Zonder dat er veel aandacht aan werd besteed, gleed hij de Olympische selec tie binnen. Afgelopen week einde stelde hij in Davos mid dels een overduidelijke triomf op Rolf Sibrandy op de 10.000 meter zijn derde startplaats veilig. „Lake Placid was voor het begin van dit seizoen voor mij zeker een eind weg. Mijn hoop was dit seizoen geves tigd op een startplaats bij het Euro pees en wereldkampioenschap. Ik dacht vooraf, dat dat al moeilijk ge noeg zou worden en dat het Neder lands Kampioenschap zeker een spannende zaak zou zijn." Dat was vóór het schaatsseizoen 1979-1980. Inmiddels is Yep Kramer en niet in het minst tot zijn eigen verrassing de duidelijke tweede man van de allround ploeg achter Hilbert van der Duim. Een positie, die de nationale titelstrijd in de eerste week van januari afspiegelt, toen Kramer ook voor Piet Kleine en Hans van Helden achter Van der Duim als tweede eindigde. „Ik heb vooraf geen moment het idee gehad een zekere tweede of zelfs derde of vierde man te kunnen zijn. Tijdens het verbijf in Trondheim (interland tegen Noorwe gen i reed ook Wim Pol erg sterk, Piet Kleine leek me zonder meer altijd goed voor een hoge klassering en met mensen als Hans van Helden en Klaas Vriend blijft het afwachten." Toch was het in Trondheim dat Yep Kramer enige Olympische aspiraties kreeg Hij reed er de 5000 meter sterk, „Tot mijn eigen verbazing." zegt hij terugkijkend. Vervolgens: „In Sunds- vall vyerd ik daarna ook al eerste op die afstand en je weet dan dat er mogelijkheden liggen." Tijdens het Europees kampioen schap volgde de laatste stap. Wéér was Yep Kramer er de beste Neder lander en zijn zesde plaats op die afstand was voor de keuzeheren van het Olympisch Comité voldoende om hem het Olympische ticket ter hand te stellen. Over die 5000 meter tijdens het Europees kampioenschap in op- nieiiw Trondheim: „Op die afstand moest het gébeuren. Ik benaderde mijn beste tijd tot op énkele tienden van een seconde7.05.6Ö tegen 7.05.15 tijdens het wèréldkampfoènschap vo rig jaar in Oslo." Yep Kramer was na die 5000 meter race in het algemeen klassement met een vijfde positie toen ook nog de beste Nederlander. „Ik wilde de laat ste dag die plaats ook graag behou den. Maar reed en geen beste 1500 en geen beste 10.000 meter. Toen was het verkeken." Voor zijn matige 1500 me ter voert Yep Kramer geen excuses aan. Wél voor de 10.000 meter, een afstand waarop de Noor Oxholm het wereldrecord tot op zo'n 10 seconden naderde en op 14.43 eindigde. „Ik had normaal gesproken zo'n 15 minuten blank moeten kunnen rijden, maar ik had de 1500 meter in het achtste van de dertien paren gereden. Toen ik van het ijs af was hoorde ik in de kleedka mer dat ik direct in het eerste paar van de 10.000 meter moest rijden. Binnen twintig minuten stond ik weer op het ijs. Tijd om mijn schaat sen te slijpen had ik niet, inlopen was ook niet meer mogelijk geweest. Zo snel moest alles gebeuren," Yep Kramer is inmiddels aan zijn derde seizoen in de kernploeg bezig. Hij behoort tot de groep jeugdrijders die in Jong Oranje onder Egbert van 't Oever reden en met hem de stap naar de kernploeg zette. Hilbert van der Duim is zo'n andere exponent Frits Schalij is weer een andere. Als B-junior reed hij in 1976 met Hilbert van der Duim en de na een beenbreuk weggevallen Jan de Vries al het junio ren wereldkampioenschap in Madon- YEP KRAMER: 'Het eerste jaar kon ik het niet aan'. na di Campiglio. Het jaar erna kwam hij ook tijdens deze titelstrijd in In zeil aan de start om in 1978 ogen schijnlijk weg te zakken. Zijn eerste jaar in de kernploeg hield hem buiten alle grote toernooien, ook het junio ren wereldkampioenschap in Montre al. „Ik was er slechts reserve. Ik zat dat jaar fout bij het nationale kampi oenschap". Yep Kramer leek als talent verloren te zijn. Zelf zegt hij: „De overgang was dat jaar te groot. De trainings- aanpak veranderde; de gehele sfeer van de kernploeg was anders. Er was dat jaar met Hans van Helden het nodige aan de hand (buiten de kern ploeg om ging hij voor het eerst zijn eigen weg, red.), Jan Derksen stopte ermee en er waren feitelijk nog maar twee ouderen over: Piet Kleine en Klaas Vriend. Voor mij was het grote verschil echter de ingevoerde kracht training. Nu kun je misschien zeggen, dat het een basis voor de jaren erna is geweest, maar voor dat jaar was het teveel. Op het ogenblik wordt er min der gewerkt en ligt het accent meer op de explosieve kracht. Het is nu lichamelijk op te brengen; het eerste jaar kon ik het niet aan Het herstel kondigde zich vorig sei zoen (laat) aan. Een elfde plaats bij het wereldkampioenschap in Oslo maakte duidelijk dat Kramer nog niet geheel afgeschreven hoefde te worden. Zonder evenwel een duidelij ke man voor de toekomst of zelfs de Spelen van Lake Placid te zijn. Toch Is dat laatste gebeurd. „Opmerke lijk," geeft Yep Kramer toe. „Dit jaar heb ik veel profijt van het rolschaat sen In de zomermaanden gehad. Die trainingsvorm is niet achterhaald, technisch kan je er veel uithalen. Er is dit seizoen ook intensiever ge traind. Ook dat kan een reden zijn. Je weet zoiets niet precies. Je probeert als rijder wel bepaalde zaken vast te houden in de voorbereiding. Bij ieder een ligt dat anders. Zelf moet ik tot vijf dagen voor de wedstrijden kei hard doortrainen en daarna minde ren. Bij het Nederlands kampioen schap is dat weer goedgegaan. Nie mand hield eigenlijk rekening met mij. Niet dat ik mij direct nu buiten de publiciteit houd, ik vind dat dat erbij hoort, maar ik ben wellicht te weinig spectaculair. Als iemand of goed of slecht rijdt wordt hij ge vraagd. Ik rij vrij constant. Ieder jaar wat beter, al zijn de tijden dit jaar nog niet zoveel beter dan die van het vorig seizoen. Een gevolg wellicht van het feit dat de omstandigheden waar onder we hebben gereden niet echt geweldig zijn geweest, al was met name Trondheim niet slecht." Het is dubbel opmerkelijk, dat Yep Kramer juist op de 5000 meter zijn Olympische kwalificatie heeft afge dwongen. Op de 1500 meter is hij na Hilbert van der Duim de tweede kern ploegman („Ik heb er eigenlijk niet voor hoeven te rijden, Piet Kleine deed dat in Davos om de derde plaats tegen Bert de Jong") en op de 10.000 meter pakte hij de startplaats het afgelopen weekeinde. Onder opnieuw matige omstandigheden, die deson danks een snellere tijd dan 15.19,22 mogelijk maakten. Ali boodschapper van Jimmy Carter NEW-DELHI Muhammed Ali, voormalig wereldkampi oen boksen in de categorie der zwaargewichten, aal binnen kort een reis door Afrika ma ken om een boycot van de Olympische Spelen in Moskou te bepleiten. Dit is in New Del hi, waar Ali verblijft in ver band met een toernee door In dia, bekend geworden. Ali ver klaarde bericht van het Witte Huis te hebben gekregen dat hij was gekozen om de door de Amerikaanse president Jim my Carter gewenste boycot in een groot aantal Afrikaanse landen „aan de man te brengen". AU heeft zijn toernee door In dia, die twee weken zou moe ten beslaan, tot de helft inge kort en demonstratiegevech- ten op 3 februari in Hyderabad en 4 februari in Calcutta afge zegd. Gistermiddag, draaiend langs de vele televisiekanalen, kwam ik een zwart-wit uitvoering van Pey ton Place tegen. Rodney Harring ton en Dorothy Malone. die ver schrikkelijke zoete violen en die klein statige Amerikaanse proble men die de serie bij ons zo be roemd maakten. Vreselijk dus Dat we daar als nuchtere Hollan ders ooit ingetrapt zijn! Lake Placid is Peyton Place num mer twee en over tien dagen gaat ook die successerie over ons scherm rollen. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat ook deze serie een succes zal zijn, want op de Amerikaanse manier wordt er gewerkt om de wereld te laten zien hoe een klein dorp, een kleine ge meenschap, deel uitmaakt van een machtig land. Het nietige Lake Placid zal we reldnaam maken maar of het alle maal in positieve zin zal gebeuren wens ik vooralsnog even te betwij felen. De mensen in de sport, de Amerikanen die achter deze Olympische Spelen en achter dit Lake Placid staan hebben een Amerikaanse bril opgezet en die bril staat hen het beste en past ons niet altijd. Neem nou de ontwikkelingen op Olympisch gebied van de afgelo pen weken. De Europese pers en zeker die in Nederland staat bol van de verhalen, meningen, opi nies en nieuwtjes ontrent de Car ter-Moskou situatie. Een bepeeld niet onaanzienlijke New York Ti mes echter verscheen nu al twee dagen achter elkaar zonder dat er één bericht over de boycot stond Voor Amerika is dat een vast staand feit. Zegt Ed Lewi, de pers chef van de Winterspelen. „Wij in Lake Placid houden ons zeker niet met de politiek bezig. De hele af faire van jresident Carter en Mos kou heeft alleen maar met Rus land te maken en niet met ons. Onze Spelen gaan door en zullen een groot succes worden. Geloof me." Lewi was, maar dat terzijde, wel de enige die aanspreekbaar was in heel Lake Placid over deze zaak. Niemand van het organisatieco mité wilde een verklaring afleg gen. Lewi heeft makkelijk praten, maar 's mans uiterlijk vertoont thans al diepe groeven. Hoewel Lake Placid miljoenen stickers de wereld heeft ingestuurd met de woorden „Hello world we ar rea dy!" moeten de werkers thans nog bergen verzetten die misschien weieens te groot kunnen zijn. Lake Placid mist zijn sneeuw er ger dan ooit en dat komt keihard aan. De papperige massa in de straten nodigt niet uit tot lekker wandelen. De weinige sporters en officials die al hier zijn blijven lang binnen, trainen snel en vech ten tegen de kou (24 graden onder nul die het acclimatisatie proces nog moeilijker maken). Eigenlijk heb Je, al werkend in Lake Placid, niet het Idee dat op 13 februari hier feest van de sportende jeugd zal plaatsvinden. Peter Spumey, de baas-organisator van de Spe len. bitst mij vrij scherp toe „Er is altijd van dat soort kritiek voor: dat een groot evenement begint. Je zal zien dat die kritiek tijdens de Spelen verdwijnt en plaats zal maken voor een groot soort en thoustasme." Amerikaans wellicht? Een positie ve instelling tot en met dat kom je hier zeker tegen. Lake Placid ademt nog steeds rust uit. De grote personenauto's krui pen ergerlijk traag door de hoofd straat. daar waar al vroege toeris ten geheel in hun hem gezet wor den door souveniersverkopers die voor een doodnormale ijsmuts al 26 gulden vragen. Een muts die een maand geleden overigens nog maar 9 plek kostte Lake Placid is nog niets omdat er niets te sporten valt en dut staat me geweldig tegen. Twee keer per dag zie je iemand in een trainings- door Mart Smeets pak lopen maar die twee sportie velingen zijn veelal Amerikaanse joggers. De mensen in de sport zijn nu alleen nog maar organisa toren, baasjes, persvogels, hande laren en vertegenwoordigers. Die allemaal rond elkaar draaien, de warmte van de hotels zoeken, de alcoholica tot zich laten komen en samen met een paar bewoners een heel echt en onvervalst Peyton Place vormen. Het ls dus niet leuk n dit oord. Alle alpineskiërs hebben al beslo ten 120 kilometer verderop, ergens in Vermont, hun hotels te kiezen en dan alleen voor de wedstrijden naar White Face Mountain te ko men. In Vermont ligt op het ogen blik ruim sneeuw en er kan ge traind worden, in Lake Placid dus niet. De schaatserijders uit Noor wegen hebben ook al aangekon digd zo laat mogelijk hier ln Ame rika aan te komen De gevangenis die als Olympisch Dorp dienst doet spreekt niemand aan. Exact 12 Engelsen en 4 Japanse Olympi sche sportmensen hebben zich tot nu toe aangediend En dat zijn dus de echte sport mensen, de enige en de mensen waarom het werkelijk gaat. Voor de rest is Lake Placid is nu ge woon Peyton Place. Met overal intriges, problemen, ontslagen, verhoudingen, en violen op de achtergrond Lake Placid is thans iiTleëel. Er ligt een bom onder de olympische beweging, maar coüte que coüte wil men er hier niets van weten. Om daar, in zo'n omgev,ng rond te lopen, erin te wecken is net zo vervelend als het aanzien van de Peyton Place-afleveringen vroeger op de televisie door Max Pam MOSKOU (Reuter, AP, AFP) Amerika en westerse landen probe ren de Olympische beweging in dienst te stellen van hun politieke chantage en hun drang tot Over heersing. Dat staat in een verkla ring die gisteren door het Russisch Olympisch Comité is uitgegeven. Het is een eerste teken van groei end onbehagen in de Sowjet-Unie over de aangekondigde boycotac ties tegen de komende Olympische Spelen van Moskou. In de verklaring staat nergens te lezen waarom de Verenigde Staten of enig ander land de Spelen zou den willen boycotten. Van Afgha nistan is nergens sprake. De ver klaring voor de boycot ls volgens de Russische versie als volgt: „Het is volstrekt duidelijk dat dit een vooropgezette en gecoördineerde vijandige actie is tegen het onder linge begrip en de vriendschap on- fer de landen". Het Russisch Comité waarschuwde de landen die een boycot willen uitroepen vooral dat zij wel eens een splitsing in de Olympische be weging op hun geweten kunnen krijgen. Het Afghaanse Olympisch Comité heeft een brief geschreven aan de Amerikaanse president Jimmy Carter waarin deze wordt ge vraagd zich niet meer te bemoeien met de binnenlandse aangelegen heden van Afghanistan en zijn ac ties tegen de Olympische Spelen van Moskou te staken. Ook in deze brief wordt de nadruk gelegd op de vreedzame coëxistentie die in ge vaar wordt gebracht. Het Europees parlement zal vol gende maand in Straatsburg waar schijnlijk oproepen tot een boycot van de Olympische Spelen in Mos kou als protest tegen de Russische invasie van Afghanistan en de ver banning van de dissident Andrei Sacharov uit Moskou. Het zal dan een resolutie behande len waartoe de Nederlandse VVD- er Cees Berkhouwer gisteren, in een vergadering van de politieke commissie van het parlement, in Brussel, het initiatief heeft geno men. Deze resolutie, waarvan de definitieve vorm overigens nog niet vaststaat, roept niet met zo veel woorden op tot een boycot van de Spelen, maar vraagt de Olympi sche comités van de negen EG- landen „een gezamenlijk optreden te overwegen om hun afkeer van de Sowjetonderdrukking en -agressie tot uitdrukking te brengen". Het Europees parlement dient zich vol gens deze resolutie ook bewust te zijn van de propagandistische voordelen die het nazi regime be haalde uit de deelname van atleten uit democratische landen aan de Olympische Spelen van 1936. In de politieke commissie, die voor de eerste maal in het openbaar ver gaderde, was Berkbouwer veel dui delijker: „Atleten moeten niet deelnemen aan Spelen in een land dat in oorlog is". Het is, aldus Berk houwer, de Sowjet-Unie die het ontspanningsproces heeft ge staakt, die de koude oorlog heeft hervat. Het westen moet reageren op een wijze waarvan ook de Sow- jetburger weet krijgt, dat wil zeg gen niet slechts door het beperken van voedselleveranties. WIJK AAN ZEE De 19-jarige Yassir Seirawan heeft uiteindelijk de eerste prijs in het 42e Hoogovensschaaktoernooi moeten delen met Walter Browne. Nadat Seirawan zelf zijn partij tegen Sunye in korte tijd remise had geschoven, was hij afhankelijk van de uitslag van de partij Browne-Kortsnojhet grote spektakelstuk van de laatste ronde Zowel Browne als Kortsnoj hadden belang bij de volle winst. Browne omdat hij dan samen met Seirawan toernooiwinnaar zou worden en Kortsnoj omdat hij bij een zege zijn tegenstander nog op de yalreep zou kunnen passeren en de ongedeelde tweede plaats zou kunnen opeisen Dertiende ronde Bym» 'VSU-V»n der Wtel iNrcli remise Aiburt iVSo-Rre iNetli remise Kovacevlc iJtltBfihm fNedi 1-0. Algurjons.son iIJiliTimman iNedi 0 1. Lliftorink (Nedi BiylMU 'CaniO I, Brow ne iVSti-Koruinoi <Zwli 1-0. Sunye <Br»i8«lra wan <V8tl remise Eindstand I Séiruwan rn Browne 10 punten 3 Korujno)8 5 4 Aiburt Btylailken nmrr.an 7,4 7 Ree en Byrne 8 5 B Sunye 6 10 Ki.vacevir 5.5 II Van der Wiel 4.4 12 Bohm en SljrurJonnor 4 14 Ugterink 3 Er ontwikkelde zich dan ook een zeer scherpe en originele strijd, die door Kortsnoj 's vriendin, de beroemde Pe tra Leeuwerik, vanuit de verte met enige nervositeit werd gevolgd. Naar mate de partij vorderde, werd het echter duidelijk dat Browne een we reldpartij zat te schaken Kortsnoj's positie werd steeds bedenkelijker, terwijl hij bovendien in tijdnood ge raakte. Het sprak vanzelf dat Seira wan deze verrassende ontwikkeling met enige zorg gadesloeg. In de tijd noodfase groeide de partij naar een kritiek hoogtepunt Beide spelers hadden nog slechts en kele seconden en ramden als bezete nen op de schaakklok Op dat mo ment. Terwijl het publiek in grote spanning de huiveringwekkende zet- tenreeks volgde, vond er een incident plaats De klok had al die harde sla gen niet meer kunnen verdragen en begaf het. Een nieuwe klok werd door arbiter Constant Orbaan aangedragen, maar in wiens bedenktijd moest dat alle maal gebeuren? Kortsnoj weigerde de nieuwe klok, maar Browne toonde zich dit maal uiterst coulant. „Maak je geen zorgen", zei hij ln het meest Amerikaanse Amerikaans tegen Kortsnoj. „ik zal de partij heus niet opeisen als Je vlag valt" Kortsnoj lachte hypernerveus, stemde toe dat de partij gereconstrueerd werd en na dat was vastgesteld dat er 41 zetten waren gedaan ide controle is op de 40e zet) stond hij toe dat de vervan gende klok naast het ,bord werd ge plaatst. Intussen had de oude vos Kortsnoj zich wel op een imposante wijze ver dedigd. Hij leek te zijn ontsnapt naar een dame-eindspel dat als remise moest worden getaxeerd. Maar Brow ne kon het nog steeds proberen en dat deed hij met volle inzet. Heftig geconcentreerd trachtte hij gebruik te maken van zijn vrije b-spion. Ver moedelijk heeft Kortsnoj, ver ln de tweede zitting, de beslissende on nauwkeurigheid begaan, die Browne uiteindelijk in staat stelde met een studie achtige manoeuvre, de partij naar zijn hand te zetten en Kortsnoj na acht uur spelen tot overgave te dwingen. Het applaus van het pu bliek voor Browne was volkomen te recht. Seirawan en Browne dus ge deeld winnaar. Kortsnoj op afstand derde In de laatste ronde won Timman nog op een listige wijze van Sigurjonsson Samen met Aiburt en Biyiasis eindig de hij op 7". punt. al me' al een teleurstellende score Gezegd moet worden dat Timman zich na zijn cata strofale start nog aardig heeft her steld. Hij zal een remedie moeten vinden tegen deze kwaal, die hem telkens achtervolgt en hem ook ln het interzonale toernooi in Rio de das omdeed. Wit: V. Kovacevir Zwart: H. Bóhm 1 d2-d4. d7-d5 2. Pgl-f3. Pg8 f6. 3 Lel-f4, c7-c6, 4. e2-e3. Lc8-g4. 5. c2-c4. e7-e6. 6 Ddl-b3, Dd8-b6, 7. c4-c5, DbC a5 8 Pbl-c3, b7 b6. 9 Pf3-e5. Lg4-f5. 10. a2-a3, Lf8-e 11 Lfl-e2, 0-0 12. g2-g. Lf5-e4. 13 f2-f3, Le4-g6. 14. h2-h4. b6 c5. 15 h4-h5. Da5-b6, 16 Db3 b6, a7 b6. 17. h5xg6, h7-g6, 18 Kel-d2. Tf8- c8. 19. Thl-h2. Kg8 f8. 20 Th2-h8 Pf6-g8, 21 Le2-d3. Ta8-a7. 22. Tal-hl, c5-c4. 23. Ld3 g6. f7 g6. 24 Pe5 - g6 Kf8-f7. 25 Lf4 -b8, Tc8*b8 25. Pg6 e5 Kf7 f8. 27 Pe5 c6. Tb8-a8. 28 Pc6 - a7. Ta8 a7. 29 e3-e4, d5 e4. 30 f3e4, g7-gfi. 31 Thl h7. Tn7-d7. 32 Kd2-e2. wart geeft het op DEN BOSCH Landskampleon bas ketbnl F.BBC is uit-'c»,ehakeld voor het toernooi om de Europa Cup I In een vooral van Bossche kant zeer slechte partij werd gisteren verloren van Maccabi Tel Avtv 54-63 Bij de rust was het nog 28-30

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 25