Juliana werd vorstin van de vrede .VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 13 - RH 17 - S 15 Het is een vreemde gedachte dat koningin Juliana nooit meer een Troonrede zal uitspreken. Op 27 april 1967 werd Juliana grootmoeder van haar eerste kleinzoon Willem Zaterdag 4 september 1948: De zojuist afgetreden Wilhelmina stelt haar dochter als Nederlands Koningin Juliana in actie bij het traditionele chololademelk schenken, jaarlijks Alexander. De afgelopen jaren heeft zij zich vele keren met hem laten fotogra- nieuwe koningin voor aan de duizenden die op de Amsterdamse Dam zijn bijeen gekomen traditie bij het kerstfeest met het paleispersoneel, feren. Binnenkort krijgt zij meer tijd voor haar grootmoedersrol. door Fred Lammers AMSTERDAM Vele geruchten zijn er de af gelopen Jaren geweest dat koningin Juliana zou aftreden. De ge ruchten beginnen al bij haar zestigste verjaar dag; zij worden sterker als Juliana 65 zal wor den. Sindsdien is er om de paar maanden wel een of ander blad dat „uit goed ingelichte kringen" weet te mel den dat het Juliana- tijdperk ten einde spoedt. Een aantal keren worden die verhalen door het hof tegen gesproken. Ook koningin Ju liana zelf toont zich wel eens geïrriteerd over die verhalen. Is de wens de vader van de gedachte? Doet zij het soms niet goed? Nog geen Jaar gele den spreekt premier Van Agt, op verzoek van de Koningin, abdicatiegeruchten tegen: als de koningin zal aftreden zal zij dat doen op een tijdstip dat zij zelf zal bepalen. Dat heeft zij nu gedaan. De aan kondiging gisteravond kwam op een moment, dat velen dachten dat Juliana voorlo pig nog wel door zou gaan. De koningin zelf heeft nu wat dat betreft duidelijke taal ge sproken. Na 31 regeringsjaren legt zij haar taak neer. Op het moment waarop ik de landsvrouwe gisteravond een van de moeilijkste toespra ken uit haar leven zag hou den moest ik denken aan die meidag, nu bijna 32 jaar gele den, waarop Wilhelmina haar heengaan als vorstin aankon digde. Dat nieuws werd des tijds via de radio in een direc te uitzending uit Het Loo me- gedeeld. Ik luisterde er met mijn ouders naar als een jon getje van negen. Op de dag af 99 jaar nadat haar vader koning Willem de derde werd ingehuldigd (12 mei 1849) vertelde Wilhelmina, dat zij wegens „een achteruit gaan van veerkracht, weer stands- en arbeidsvermogen" de tijd gekomen achtte haar taak aan haar dochter over te dragen. „Gaat de toekomst tegemoet schouder aan schouder met Juliana. God zegene u en mijn geliefd' kind," besloot de toen 67-jari- ge Wilhelmina haar histori sche rede. Vier maanden later treedt Ju liana officieel in functie, na tot twee keer toe voor haar moeder regentes van het ko ninkrijk te zijn geweest. In haar eerste proclamatie, op 4 september 1948, zegt Juliana tot haar volk: „Hoewel de tijd, waarin ik de regering aanvaard, vol is van moeilijk heden en dreigende verwik kelingen, is er toch reden tot. vreugde, omdat ons land, on danks verwoesting en verar ming, innerlijk sterk genoeg bleek om zich met behulp van onze bondgenoten te her stellen." Twee dagen later, bij haar inhuldiging in de Nieuwe Kerk in Amsterdam, spreekt Juliana de gevleugelde ge worden woorden: „Sedert eer gisteren ben ik geroepen tot een taak, die zo zwaar is, dat niemand die zich daarin ook maar een ogenblik heeft inge dacht, haar zou begeren, maar ook zó mooi, dat ik al leen maar zeggen kan: wie ben ik, dat ik dit doen mag?" Dat de koninklijke waardig heid inderdaad een verre van gemakkelijke opgave is heeft Juliana in de loop der Jaren intens moeten ervaren. Zij is vorstin in een totaal andere samenleving dan haar moe der. Werd Wilhelmina een oorlogsvorstin, Juliana wordt de vrouw, die waar het te pas komt hamert op het harmo nisch samenleven van men sen en volken, iets dat sterk tot uiting komt tijdens haar officiële bezoek aan de Vere nigde Staten in april 1952. De toespraken die zij daar houdt worden onderwerp van de no dige kritiek. Ze zouden zijn Ingegeven door Greet Hof- mans, de gebedsgenezeres, die in het begin van Juliana's regering op Soestdijk woonde en achter de schermen de no dige invloed uitoefende. Zij was te hulp geroepen om prinses Christina's slechte ge zichtsvermogen te verbete ren. Dat haalde weinig uit. Greet Hofmans was echter in het midden van de Jaren vijf tig aanleiding tot grote per soonlijke problemen tussen Juliana en Bemhard. Dat was slechts een van de stormen die over Juliana kwamen. Ik hoef slechts de Lockheed-affaire en de Irene- kwestie aan te stippen. De gang van zaken met het hu welijk van haar dochter Bea trix was evenmin prettig. Ju liana verwerkte alles in stilte op een waardige manier. Juist haar houding in derge lijke situaties deed haar snel in achting stijgen bij ons volk. Was Wilhelmina vorstin van een rijk met veel overzee se gebiedsdelen, Juliana moest ook in dat opzicht met haar tijd meegaan. Zij teken de de documenten die Indo nesië en Suriname los maak ten van Nederland. Juliana is een koningin van deze tijd! een vrouw die er niet voor terugdeinst als de waters nood haar land treft met laar zen aan door de modder te baggeren om mensen op te zoeken voor een gesprek. Bij spoorwegrampen, windhozen en andere onheilen is zij ter plekke als moeder van haar volk. Die uiterlijke facetten zijn maar één kant van de medail le. Een groot deel van de ko ninklijke taak speelt zich achter de schermen af. De gegevens daarover liggen in nu nog gesloten archieven. Het Jullana-tijdperk loopt nu echt ten einde. De 30ste april 1980 zal de laatste „Jullana- dag" worden. Maar nu al kan van deze vorstin worden ge zegd, dat de woorden die zij in 1948 richtte tot haar moe der ook op haar van toepas sing zijn: „We hadden altijd het gevoel dat gij er waart als een rots. Toen de stormen kwamen merkte men dat pas goed. Want die rots stond daar onwrikbaar: rustig te midden der woedende golven." Juliana kent onze vroegere rijksdelen Indonesië en Suriname persoonlijk heel goed. In februari 1978 bezoch tzij met president en mevrouw Ferrier het natuurreservaat Brownsberg in Suri name. De Lockheed-affaire was een zwarte bladzijde in het leven van. onze vorstin. Koningin en prins braken in augustus 1976 hun vakantie in Italië af om op Soestdijk naar de pijnlijke ontkno ping, die door radio en televisie werd uitgezonden, te luisteren. Veertien kabinetten heeft koningin Juliana meegemaakt. Op 11 maart 1973 installeerde zij op Soestdijk de regeringsploeg van Den üyl. Juliana werd geen koningin die zich op een afstand hield. Juist als zij in contact kon komen met heel gewone mensen, zoals hier in de Amsterdamse Jordaan, was zij in haar element. Intens leefde Juliana mee met de getroffenen van de Watersnood in 1953. Met kaplaarzen aan trok zij er herhaaldelijk op uit om ter plekke poolshoogte te nemen ook bij de herstelwerkzaam heden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17