Actie tegen ganzen jacht Israëliërs nemen hun pond niet serieus WAAR IS HET VOORDELIG WINKELEN? KIJK IN DE KRANT. 'Scholenbouw vraagt heel andere aanpak' Elke dag Trouw in de bus. V\felstandscommissie Geen duidelijk beeld van (mogelijke) schade Jaarlijkse inflatie meer dan 100 procent Schmidt niet naar Moskou Kamerlid wil inzicht in optreden soldaten bij feest studenten cojlverda Gemeente Katwijk I I I I I I I I I I I LERAAR ALGEMENE HANDVAARDIGHEID LERAAR ALGEMENE TECHNIEKEN SCHOOLBEDIENDE VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 TROUW/KWARTET H 13 Een jager in de Mastenbroekpolder met geschoten kolganzen. Taiga-rietganzen met rechts kolganzen. (Folo't Fred Hess) door Hans Schmit AMSTERDAM Het Nederlandse jagersgilde heeft gis termorgen, van een half uur vóór zonsopgang tot tien uur, voor het laatst de loop van het geweer mogen richten op de grauwe gans, de rietgans en de kolgans. De jacht op deze watervogels, die zomers in het hoge noorden broeden en de winters in onze streken doorbrengen, is tijdelijk gesloten. Wanneer alles naar wens van de jagers verloopt, mogen zij na 1 september de ganzen weer in het vizier nemen: minister Van der Stee (landbouw) zal dan zoals ge bruikelijk de jacht weer openstel len. De tegenstanders van de gan- zenjacht hopen echter dat dit jaar eens wat meer naar hun wensen wordt geluisterd en zij zullen de komende maanden actie voeren om een definitief einde te maken aan de ganzen jacht. Initiatiefnemer van de actie is de Stichting Kritisch Faunabeheer, die 1980 tot ganzenjaar heeft uit geroepen. De pleidooien voor het stopzetten van de ganzenjacht worden onder meer omlijst met een teken- en affichewedstrijd en de uitgave van een „wilde ganzen bord", een variant van het beken de familiespel. Ook wordt een briefkaartactie aan premier Van Agt gevoerd, die (indien alle ver kochte kaarten ook zijn ver stuurd) inmiddels zo'n 160.000 kaarten moet hebben ontvangen. Nederland is uitermate geschikt voor de ganzen om de winter door te brengen en hoewel geschikte slaap- en voedselgebieden ver dwijnen omdat wij meer ruimte nodig hebben, is Nederland toch nog steeds van grote waarde voor de in het wild levende ganzen. Zo overwintert meer dan de helft van de brandganzen in Nederland, het geen een grote internationale ver antwoordelijkheid betekent voor het voortbestaan van die ganzen. Desondanks is Nederland een slechte gastheer, in het bijzonder voor de drie van de zes ganzen- soorten waarop mag worden gejaagd. Schade Eén van de argumenten om op ganzen te jagen, is het voorkomen van schade aan akkers en weilan den. Afgezien van de vraag of de jacht het beste middel is (vogels die schade brengen, kunnen ook worden verjaagd), bestaat er on duidelijkheid over de omvang van de schade. Uit onderzoek is de laatste jaren gebleken dat die schade aanzienlijk minder is en dat er soms zelfs geheel geen spra ke van schade is. Norman van Swelm van Kritisch Faunabeheer: „In het ganzengebied bij Damme in België, waar in 1968 de jacht werd verboden, is in april het gras in de begraasde percelen lager dan elders. In mei was het gras daar, door de regelmatige begrazing en de bemesting, echter hoger." De jacht heeft vele negatieve ef fecten, zoals grote onrust, die ook tot na tien uur voortduurt. De vogels hebben minder tijd om te eten, hetgeen hun conditie kan beïnvloeden. Die in de winter op gedane conditie is een belangrijke voorwaarde voor het broedsucces. Verder worden bij de ganzenjacht veel vogels aangeschoten, worden regelmatig beschermde vogels ge schoten (de beschermde kleine rietgans is in de schemering waar in wordt gejaagd nauwelijks te herkennen van de rietgans) en wordt door de jacht lood in het milieu gebracht. Hoeveel ganzen jaarlijks in Neder land worden geschoten, is door het ontbreken van een jachtstatis-* tiek niet bekend. Het zijn er waar schijnlijk aanzienlijk meer dan doorgaans wordt aangenomen. Norman van Swelm: „Wij hebben een paar keer de Mastenbroekpol der bij Zwolle bezocht. Op het ijs van het Zwarte Meer sliepen zo'n 25.000 ganzen, die fourageren ip de polder. Na het ontwaken komt die imposante zwerm laag over het ijs aanvliegen en nog voor de dijk krijgen de ganzen de eerste lading. In de polder liggen zo'n honderd jagers, onder wie veel gastjagers die vaak geen ervaring hebben. In die polder zijn in januari minstens duizend ganzen gedood; een veel voud werd aangeschoten. Pas als de jacht ophield, om tien uur, werd naar de aangeschoten vogels gezocht." TEL AVIV (AP) Het Israëlische pond Is de laatste jaren zo In waarde gekelderd dat zelfs schoolkinderen nu grap jes maken over de nationale munt. Zij stellen de vraag: hoe maak je een munt van één pond twee pond waard? Antwoord: door er twee gaatjes in te boren en hem te verkopen als knoop. Een ander verhaal vertelt van een kind dat een verbogen een-pond stuk vindt en het ter reparatie meeneemt naar een lasser. Kos ten: 1,70 pond. De centrale bank van Israël zit eigenlijk met hetzelfde probleem. Het kost 1,50 pond, ongeveer 9 cent, om een nieuwe munt van één pond te slaan. En dat is dan een munteenheid die in 1948, bij de stichting van de staat Israël, in waarde gelijk stond aan het Britse pond, dat toen op twaalf gulden stond. Vooral de laatste paar jaar is er een wanverhouding ontstaan tus sen de kosten van aanmunten en de geldwaarde van het pond. Nog slechts twee jaar geleden noteerde het Israëlische pond 20 cent, ter wijl de produktiekosten van het zelfde stukje geld op dat ogenblik zes cent bedroegen. Allemaal een gevolg van de meer dan 100 pro cent inflatie en de hogere prijzen op de wereldmetaalmarkten, zegt Shmuel Aviezer van de Israëlische centrale bank. Omdat die inflatie de hoofdzaak is, voelt de centrale bank daarom weinig voor allerlei kunstgrepen die het vraagstuk van de geldont waarding zelf eigenlijk niet raken. Op zichzelf zijn die kunstgrepen echter best aardig om te vermel den. Zo is de suggestie gedaan de kleinere munten uit de circulatie te nemen, zoals ook al eens is gedaan in de Jaren zestig. En Doris Lankin, een rubriekschrijver van het dagblad Jerusalem Post wil dat er een nieuw pond wordt ge ïntroduceerd dat in waarde gelijk zou zijn aan het huidige biljet van tien pond (60 cent). „Als we onze wekelijkse boodschappen met een biljet van honderd pond betalen in plaats met één van duizend pond, dan zullen we ons geld met minder minachting behandelen", vindt Lankin. Sikkel De econoom Oerstenfeld wil de Bijbelse sikkel (toen een munt van 11,4 gram, red) weer in ere herstel len. De waarde van de sikkel zou moeten worden gekoppeld aan de Israëlische index voor de kosten van levensonderhoud. Het pond blijft In Gerstenfelds visie be staan, maar de werkelijke waarde van goederen en diensten zou wor den uitgedrukt in sikkels, die om- wisselbaar zijn in ponden. Advies aan staatssecretaris De Jong: Van onze parlementsredactie DEN HAAG De scholenbouw voor het voortgezet onderwijs moet een geheel andere aanpak krijgen. De bouw van tijdelij ke noodvoorzieningen moet direct worden gestopt, anders ontstaat er „een torenhoge voorraad van onderwijskundig minderwaardige accommodaties". Er moeten gebouwen ko men waarin ruimte is voor onderwijskundige vernieuwingen en waarin buurtbewoners terecht kunnen voor hun ontspan ning. Tot die conclusies komt de commis sie onderwijskundige aspecten scho lenbouw, die onlangs een rapport heeft aangeboden aan staatssecreta ris De Jong (Onderwijs). In dit rap port schetst de commissie een som ber beeld van de onderwijskundige betekenis van de huidige schoolge bouwen. De commissie, die onder lei ding stond van Th. Hoogbergen, heeft twintig scholen voor voortgezet on derwijs bezocht, die in de jaren zeven tig zijn gebouwd. De conclusies die de commissie daaruit heeft getrokken, zijn ronduit vernietigend. De lokalenplannen zijn gebaseerd op een achterhaalde onderwijskundige visie, namelijk het frontaal lesgeven aan kinderen die keurig achter elkaar MOSKOU (Reuter) De Westdultse bondskanselier Helmut Schmidt komt in de nabije toekomst niet naar Moskou. Dit is in de Russische hoofd stad vernomen. Deze week zou een datum voor een bezoek worden afge sproken, maar de zaak wordt voorlo pig op de lange baan geschoven. Ook gaat Schmidt deze of de volgen de maand niet naar Berlijn voor over leg met de Oostduitse leider Erich Honecker. Het zou de eerste ontmoe ting tussen de leiders van de twee Duitslanden zijn geweest sinds negen jaar. Van Oostduitse zijde is gezegd dat de datum voor de ontmoeting wordt opengehouden. „Mogelijk later dit Jaar." Reden voor het uitstel van de twee bezoeken is de gespannen verhou ding tussen Oost en West door de gebeurtenissen in Afghanistan. De reis van Schmidt naar Moskou zou een tegenbezoek zijn geweest voor de trip van de Russische partijleider Le onid Breznjew naar Bonn, vofig jaar. Eerder had Schmidt de Bondsdag laten weten dat de twee reizen (naar Berlijn en naar Moskou) gewoon door zouden gaan, ondanks de felle West- duitse veroordeling van de inval in Afghanistan. Wat uiteindelijk de doorslag heeft gegeven voor het ver schuiven van de twee bezoeken is niet duidelijk. In Moskou wordt gezegd dat de Rus sische leiders aan de ene kant de komst van Schmidt zouden toejui chen, om zo een wig te drijven tussen de westerse bondgenoten wat betreft de Russische actie in Afghanistan. Anderzijds zou het bezoek olie op het vuur kunnen zijn en de felle kritiek in het westen op de Sowjet-Unie verder aanwakkeren. Ook bestaat de vrees dat Schmidt nadrukkelijk de men senrechten aan de orde zou stellen, en met name de verbanning van Sa- charow. in rijtjes zitten. Daarbij komt dat de precieze voorschriften weinig ruimte bieden voor afwijkende opvattingen over opvoeding en vorming, aldus de commissie. De klassen zijn volgens de commissie vaak te klein. En verder ontbreekt het bij de meeste scholen aan aparte ruimten waar de leerlingen in alle rust kunnen werken. Ook ontberen veel scholen goede voorzieningen, bij voorbeeld een bibliotheek. De overheid is volgens het rapport nog steeds bezig om bouw van krappe gebouwen te bevorderen. Er is sprake van onaanvaardbare en onverant woorde besnoeiingen op de begro tingspost voor de scholenbouw, zegt de commissie. Zij vindt dat de Twee de Kamer die bezuinigingen op korte termijn ongedaan moet maken. De kubieke-meterprijs van de scho lenbouw zit allang aan het uiterste minimum, meent de commissie, en die daalt nog steeds in vergelijking met alle utiliteitsbouw. Er worden onverantwoord hoge investeringen gedaan voor noodvoorzieningen, die bovendien te veel energie vragen, al dus het rapport. De commissiepleit voor een nationaal programma, dat ruimte moet bieden aan de opvoedkundige identiteit van een gemeenschap en ook oog moet hebben voor allerlei ontmoetingsvor men, leerlingenbegeleiding en zelf werkzaamheid. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Nederlandse militai ren, uitgerust met legertrucks en ge schut, hebben afgelopen woensdag meegewerkt aan een lustrumfeest van de „studentenweerbaarheid" Transvaal in Wageningen. In de tuin van de studentensociëteit Crese, die in het centrum van de stad ligt, zijn zelfs enkele schoten afgevuurd. Dat zegt het PvdA-Kamerlid C. A. van den Anker, die over deze zaak vragen heeft gesteld aan de minister van defensie. Volgens het Kamerlid heeft de ge beurtenis vele burgers grote schrik bezorgd en is er bovendien een aantal ruiten gesprongen als gevolg van een overdosering aan losse flodders. HIJ wil van de minister weten wie hier voor verantwoordelijk is en wat de bewindsman ertegen gaat doen. Van den Anker wil dat de minister een verbod uitvaardigt voor legeron derdelen om mee te doen aan studen ten (weerbaarheid)sfeestjes. Het Ka merlid vermoedt overigens dat het hier de gele rijders uit Arnhem zijn geweest die zich zo luidruchtig in het feestgewoel hebben gestort. Agenda DE COMMISSIE VOOR HET ONDERWIJS vergadert op dinsdag 5 februari om 14.00 uur in het gebouw Javastraat 26 over o.a. de volgende punten: ontwerp-nota Educatie, Hoofdstuk IV 5 proefneming beveiliging gemeentegebou wen DE COMMISSIE VOOR RUIMTELIJKE ORDENING EN STADSVERNIEUWING vergadert op woensdag 6 februari om 9.00 uur in het gebouw Javastraat 26 over o.a. de volgende punten: voorbereidingsbesluit voor enkele gedeel ten van „De Uithof" bouw van 27 woningwetwoningen aan de Badhuiskade/Badhuisstraat door de woning bouwvereniging ,,'s-Gravenhage" (her)inrichting van binnenterreinen in stads vernieuwingsgebieden Indien u over een of meer agendapunten meer wilt weten, kunt u de volledige tekst van de te behandelen stukken inzien In het Gemeen telijk Informatiecentrum aan de Groenmarkt (geopend maandag tot en met vrijdag van 09.00 uur - 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 uur - 16.00 uur). De stukken zijn bovendien tegen betaling van de kosten verkrijgbaar in het Stadhuis, Burge meester De Monchypleln 14. bij de afdeling Interne Zaken, kamer 2023, telefoon 624121, toestel 219B. Desgewenst kunt u over een agendapunt het woord voeren gedurende in principe ten hoog ste vijf minuten. U dient dit dan direct vóór de aanvang van de vergadering kenbaar te maken aan de Secretaris van de Commissie of tele fonisch uiterlijk één dag voor de vergadering bij het secretariaat te melden (telefoon 62 41 21 Cie. O. toestel 2507, Cie. R.O.S. toe stel 2652). U krijgt hiertoe de gelegenheid in beginsel direct vóórdat het desbetreffende agendapunt door de voorzitter aan de orde wordt gesteld. LANG GEWACHT!!! Nu binnengekomen, gasfornuizen, wit of bruin. LET OP: VAN 598,- VOOR 549,- Met spit en grill van 798,- voor 698,-. Js, U hebt het goed gelezen. Alleen bij: -Mctt. <*mpin$ 'étuhop IITM131-23 UMHV *1.071-126634 Antiek boerderij DE NOOTEDOP Dr. van Noortstraat 19 Stompwijk Tel. 01715-2303 heeft grote keuze eiken, ma honie en grenen meubelen. Nu ook Perzische tapijten te gen scherpe prijzen. Organist zoekt BASSIST en DRUMMER voor allround trio semi-professioneel Tel. 01717-5579 Sleutels bijmaken!! Klaar terwijl U wachtl Voordeur- en autosleutels, sloten en beveiligingen voor deur en ream. Lips- vertegenwoordiger. W. P. Hartwijk Nieuwe Beestenmarkt 7-11 Lelden Tel. 071-126627 Bestemmingsplan Rijnsoever De burgemeester van Katwijk maakt ter vol doening aan het bepaalde in artikel 23, lid 2, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening be kend, dat met ingang van maandag, 4 februari 1980 gedurende één maand ter gemeentesecre tarie (kamer 108/109) voor een ieder ter inzage ligt: a. de 2e ontwerp-herziening van de voorschrif ten behorende bij het door de raad op 1 no vember 1973 vastgestelde en door gedepu teerde staten van Zuid-Holland bij besluit van 18 december 1974, G.S. nr. 722/1ge deeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan "Rijnsoever" welk plan voor de eerste keer is herzien bij besluit van de raad op 28 sep tember 1978 en goedgekeurd door gedepu teerde staten op 20 februari 1979, nr. B 19602; b. een ontwerp-herziening van de voorschriften behorende bij het door de raad op 28 sep tember 1978 vastgestelde en door gedepu teerde staten van Zuid-Holland bij besluit van 20 februari 1979, nr. B 19602 goedge keurde bestemmingsplan voor het gedeelte van het bestemmingsplan "Rijnsoever" waar aan gedeputeerde staten aanvankelijk bij hun besluit van 18december 1974,G.S. nr. 722/1, goedkeuring hebben onthouden. Gedurende de bovengenoemde termijn kan een ieder tegen de onder a. en b. genoemde ontwerp- herziening(en) schriftelijk bij de gemeenteraad be zwaren indienen. Katwijk, 31 januari 1980. De burgemeester van Katwijk, ~:.A. Bos. De Welstandscommissie vergadert op donderdag 7 februari 1980, om 13.30 uur, kamer 102 in het ge bouw van Bouw- en Woningtoezicht, Mauritskade 9 (bereikbaar met de tramlijnen 7 en 8 en buslijnen 4. 5 en 22). De agenda vermeldt: Gelegenheid tot gebruik maken van spreekrecht. Notulen vergadering d.d. 31 januari 1980. Bouw van een gezinsvervangend tehuis aan het Ur- sulaland naost nr. 86. en verdere plannen voor de percelen: Passage 54, Lange Viiverberg 16, Sweelinckplein 81 Oraniestraat 5, Hooi kade 58, Spuistraat 3, Banka- straat t.p.v. 78/Billitonstraai t.p.v. 33, Zeezwaluw hof t.o.v. 23-26/Meeuwenhot ong., Reinkenstraat 50, Schokkerweg 34, Alphons Diepenbrockhof 31, Piet Heinstraat 94, Van St. Aldegondeplein 26, Wormerveerstraat 66, Jan van Nassaustraat 86, Jan van Nassaustraat 105, Douwes Dekkerstraat 51 t/m 89 Ma* Havelaarstraat 6 t/m 60 - Multatuli- straat 98 t/m 164 - Alberdingk Thijmstraat 115 t/m 127, Regulusweg behorend bij Saturnusstraat 2 Willem de Zwijgerlaon 21B, Lohengrinstraat 27. De ontwerpen liggen ter inzage bij de secretaris (Mauritskade 9, kamer 1091 van maandag t/m Woensdag van 10.00 tot 12.00 uur. Spreekrecht. De behandeling van de bouwplannen geschiedt niet in het openbaar Wanneer u echter iets wilt zeggen naar aanleiding van een van de onderwerpen be staat hiervoor gelegenheid in het openbare gedeelte van de vergadering, tussen 13.30 en 14 00 uur. U kunt zich daarvoor opgeven tot uiterlijk donderdag 7 februari 1980, 10.30 uur, bij secretaris, tel 469590, toestel 217, b.g.g. toestel 145, onder ver melding van uw naam en instelling namens welke u spreekt, uw adres en het agendapunt. Het aantal personen dat hiervan gebruik kan maken bedraagt maximaal 6. De spreektijd bedraagt maximaal 5 minuten. Het verslag ligt vanaf maandag 18 februari 1980 ter Het verslag ligt vanaf maandag 18 februari 1980 ter inzage bij het Gemeenteli|k Informatiecentrum. I STICHTING SAMENWERKING BEROEPSONDERWIJS ZOETERMEER van Doomanplantaoan 1, Postbus 253, 2700 AG Zoatarmaar Het bestuur van de scholengemeenschap ..De Brug" voor L.E.A.O., L.L.O., en L.T.O. met afdelingen voor I.B.O. vraagt wegens teleur stelling met spoed: praktijk-akte applicatie of akte voor handvaardigheid en/of praktijk-akte mechanische techniek of bouwtechniek Studerenden kunnen, indien zij over voldoende praktische be kwaamheden beschikken, ook solliciteren. Verder is er een vakature voor in een volledige weektaak Salaris volgens njksregeling Sollicitaties gelieve u zo spoedig mogelijk te zenden aan het bovenstaande adres. Inlichtingen bij de direkteur. de heer W. Zwikker. tijdens kantooruren, telefoon (070- 310300) Jb

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13