Ziekenhuizen voelen niet voor verhuizen Wereld was snel op de hoogte Vier Hongaren met uitzetting bedreigd Kamer steunt boycot Spelen Werkende mensen boven 55 jaar krijgen uitkering Koningin regeerde met 13 kabinetten Van minister van Onderwijs naar Volksgezondheid Haars: bij terugkeer niets te vrezen Vrouwenraad kiest nieuwe voorzitster Man verongelukt Oud-kamerlid ds Knot overleden 'Rot-Op-Boek' droevig verhaal over wet op arbeid buitenlanders Nog geen duidelijkheid over verder sanctiemaatregelen Kamer praat vandaag weer over Okto Misschien toch eiland voor gas bij Europoort Loonpauze wordt nageleefd VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 - HS 11 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Academische ziekenhuizen en universiteiten voelen niets voor het plan van het kabinet om de academische ziekenhuizen over te hevelen van het ministerie van onderwijs en wetenschappen naar het departement van volksgezondheid. Ook de Koninklijke Neder- landsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst (KNMG) en de Vereniging van medisch wetenschappelijke onderzoekers wijzen het plan ai. Gevreesd wordt dat het wetenschap pelijk onderwijs en onderzoek dat in deze ziekenhuizen plaatsvindt, straks een sluitpost zal worden op de rijks begroting. De bedoeling is namelijk dat de minister van onderwijs en we tenschappen verantwoordelijk blijft en dat de verantwoordelijkheid voor de patiëntenzorg bij de bewindsman van volksgezondheid komt te liggen. De direct betrokkenen verzetten zich daar heftig tegen, omdat volgens hen die drie taken van de academische ziekenhuizen niet van elkaar kunnen worden gescheiden. Het onderwijs en onderzoek hebben de patiëntenzorg nodig en andersom is dat in feite ook het geval, zo wordt gezegd. Op een hoorzitting van de Kamer commissies voor onderwijs en weten schappen en voor volksgezondheid bleek gisteren dat alleen de Vereni ging van Nederlandse ziekenfondsen positief staat tegenover de verhui zingsoperatie. De ziekenfondsen vin den dat de academische ziekenhuizen eenzelfde behandeling moeten krij gen als de algemene ziekenhuizen, met name op het gebied van de ver- pleegtarieven en investeringen. De nationale ziekenhuisraad staat in principe weliswaar ook positief te genover het plan van het kabinet, maar wil wel dat er aan een aantal belangrijke voorwaarden wordt vol daan. Een daarvan is dat de bestaan- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Vier jonge Hongaren, die vorig jaar uit hun land vluchtten en zowel in Italië als in Nederland politiek asiel hebben aangevraagd, dreigen door staatssecretaris Haars van justitie weer naar Hongarije te worden teruggestuurd. Vol gens de staatssecretaris zijn zij geen vluchtelingen en hebben zij bij terugkeer niets te vrezen. De Haagse advocaat mr. G. P. M. F. Mols zal vandaag bij de voortzetting van een kort geding tegen het besluit van de staatssecretaris proberen uit zetting van de vier jongemannen naar Hongarije te voorkomen. Vol gens mr. Mols verbiedt de Conventie van Genève het uitzetten naar een land, dat de betrokken personen hoogstwaarschijnlijk gevangen zal nemen. De vier Hongaren (achttien, negen- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandse Vrouwenraad waarin de vrouwenor ganisaties vertegenwoordigd zijn heeft mevrouw Joos Schaap gekozen als haar nieuwe voorzitster, met 23 tegen 15 stemmen. Zij volgt mevrouw Len Rempt op die sinds september vorig jaar deel uitmaakt van de Tweede Kamerfractie van de WD. De kandidatuur van mevr. Schaap werd gesteund door onder meer de Bond van plattelandsvrouwen, alle katholieke vrouwenorganisaties, de Rooie Vrouwen in de PvdA en de Vereniging van vrouwen met acade mische opleiding. Mevrouw Schaap, die lid is van de VVD, werd niet gesteund door de vrouwenorganisatie van deze partij. ZELHEM (ANP) De 76-jarige J. F. Lentenk uit Zelhem is gisteravond om het leven gekomen bij een ver keersongeval in zijn woonplaats. Hij kwam met zijn fiets in aanrijding met een personenauto. Volgens de politie I had de bejaarde man op het kruis- punt geen voorrang verleend. Hij r overleed ter plaatse. tien, twintig en 23 jaar) vluchtten vorig jaar naar Italië en kwamen in een kamp in Triëst terecht. Van daar uit vertrokken ze via Oostenrijk naar Nederland, omdat ze zich in Italië (waar ze politiek asiel hadden ge vraagd) niet thuis voelden. Het vier tal meldde zich op 19 september bij de Haarlemse politie, die een asiel aanvraag afwees en de Hongaren ach ter slot en grendel zette omdat ze „een gevaar voor de openbare orde" zouden zijn. Vervolgens is er drie maanden lang nauwelijks naar de Hongaren omgekeken. Terugsturen van de vluchtelingen naar Italië is niet mogelijk, omdat Italië de Hongaren niet wil toelaten. Om die reden vatte staatssecretaris Haars het plan op de jongens naar hun vaderland terug te sturen. Vol gens de advocaat van de vier over treedt zowel Italië (door de asielaan vraag te weigeren) als Nederland daarmee de Conventie van Genève. Tolk Afgelopen maandag voerden de vier (zigeuners, die in Hongarije weiger den in militaire dienst te gaan) een kort geding tegen het besluit van staatssecretaris Haars. Daarbij bleek dat de landsadvocaat over stukken beschikte, die mr. Mols niet kende. Ook bemerkte de raadsman dat de Hongaren vier maanden lang zonder rechtsbijstand in de gevangenis had den gezeten en dat bij het weigeren van de asielaanvraag geen tolk was ingeschakeld. Het viertal had door de behandeling bovendien geen kans om tijdig tegen het besluit van justitie in beroep te gaan. „Er deugt geen barst van," aldus een compagnon van mr. Mols. Vandaag krijgt de Haagse advocaat de kans om de staat van repliek te dienen tijdens de voortzetting van het kort geding in het paleis van justitie in Den Haag. de mogelijkheden en het niveau van onderwijs en onderzoek in de acade mische ziekenhuizen op z'n minst worden gehandhaafd. Mocht blijken dat die twee zaken financieel in de knel zullen komen, dan zegt de zie kenhuisraad „nee" tegen de verhui zing, aldus een woordvoerder van deze organisatie. Algemeen punt van kritiek was dat minister Pais (onderwijs) en zijn col lega Ginjaar (volksgezondheid) over deze te weinig overleg hebben ge pleegd met de direct betrokkenen. Er is indertijd een ambtelijke werk- groep-Weeda ingesteld die de moge lijkheden van de verhuizing moest bestuderen. Daarover zijn de acade mische ziekenhuizen niet gepolst, al dus een van hun woordvoerders. De overheveling komt overigens voort uit de onduidelijke positie van de academische ziekenhuizen. Het kabinet gaat ervan uit dat er in de eerste plaats tussen de academische en algemene ziekenhuizen meer sa menhang moet komen op het gebied van de gezondheidszorg. Bovendien speelt een rol dat de minister van onderwijs eigenlijk niet verantwoor delijk zijn voor, de patiëntenzorg. Bij de academische ziekenhuizen en universiteit bestaat echter de indruk dat het voornamelijk financiële mo tieven zijn geweest om tot de verhui zing te besluiten. Met name de inves teringen hoeven dan namelijk niet meer voor rekening van de rijksbe groting te komen, omdat er geleend kan worden op de kapitaalmarkt. Dat lost echter onze huidige financiële problemen op het gebied van de ex ploitatie niet op, aldus een zegsman van de ziekenhuizen. HOORN Op 62-jarige leeftijd is onverwacht overleden het oud-PvdA- Kamerlid ds J. Knot. Hij was sinds 1941 doopsgezind predikant, achter eenvolgens in Texel, Zaandam, Indo nesië (legerpredikant), Barsingerhorn c.a. en Zuid-Limburg. In 1967 werd hij wethouder Van Heerlen en van 1971 tot 1977 was hij lid van de Tweede Kamer. Op Schiphol zijn gisteren 73 Unifilmilitairen uit Libanon aangeko men. Hier wordt een Unifilmilitair door zijn vrienden op de schouders genomen. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Werkende alleenstaanden boven de 55 en met een laag inkomen krijgen over enige tijd een uitkering, die hen in staat stelt korter te werken dan ze nu doen. Staatssecreta ris De Graaf van sociale zaken kondigde dit gisteren aan in de Tweede Kamer. De regering die hij in zijn hoofd heeft, gaat per jaar dertig miljoen gulden kosten. De Graaf wil de regeling niet beper ken tot vrouwen. Het gaat om onge- huwden, gescheidenen, weduwen en weduwnaars van 55 jaar of ouder, die alleen wonen of samen met iemand die hun verzorging behoeft. Zij moe ten een baan of beroep hebben van meer dan dertig werkuren per week, en hun inkomen moet minder zijn dan eeneenderde maal het minimum loon ofwel minder dan thans ruim 2400 gulden bruto maandloon. De Graaf vertelde niet hoe hoog de uit keringen zullen worden. Het worden uitkeringen ingevolge de AAW(algemene arbeidsongeschik theidswet). Deze wet maakt «ok uit keringen mogelijk die het (verder) arbeidsongeschikt worden moeten voorkomen. Het doel van de regeling wordt dus te voorkomen dat oudere alleenstaanden op gegeven moment geheel afknappen en volledig in AAW of WAO terechtkomen. Vandaag stuurt De Graaf een aan vraag om advies over zijn plan naar de Sociaal-Economische Raad en de Emancipatiekommissie. Hij kon nog niet zeggen wanneer de regeling in gaat. De PRR wilde dat hij 1 januari volgend jaar als datum zou beloven. De dertig miljoen zullen niet aanvul lend beschikbaar worden gesteld, maar moeten komen uit de totale pot voor sociale uitkeringen. De regeling is een uitvloeisel van een motie van mevr, Van Leeuwen (ARP) die enkele jaren geleden door de Tweede Kamer was aangenomen. In die motie ging het alleen nog om alleenstaande oudere vrouwen. Die groep heeft vaak nogal problemen met het combineren van een volledi ge baan met het eigen huishouden, terwijl korter werken voor vrouwen met lagere Inkomens dan niet goed mogelijk is. door Marga Rijerse AMSTERDAM De wet op de arbeid van buitenlanders, die 1 november vorig Jaar in werking trad en die tot doel heeft Illegale buitenlandse werknemers het land uit te zetten, is een regelrechte ramp geworden. In heel Neder land zijn vermoedelijk al zo'n drieduizend ontslagen gevallen In de eerste maanden van de werking van de wet. Dagelijks worden enkele tientallen Illegalen van de een op de andere dag op straat gezet. In Amsterdam zijn er al zeker driehonderd buitenlanders slachtoffer geworden van de wet. Dit werd gisteren bekend tijdens de presentatie van het „Rot-Op- Boek", een publikatie van het Platform van Democratische Or ganisaties van Buitenlandse Ar beiders. Het boek vertelt over de trieste gevolgen van de wet arbeid buitenlandse werknemers. Gevol gen die, zo zeggen de samenstel lers, ln strijd zijn met de interna tionale mensenrechten. „Duizenden ontslagen, zonder de wettelijke vereiste vergunning van het arbeidsbureau, zonder WW-uitkering ondanks de betaal de premie. Vaak zonder uitbeta ling van achterstallig loon en va kantiegeld. Zo maar van de ene dag op de andere dag de straat opgeschopt na Jaren lang de rotste klussen opgeknapt te hebben en vervolgens het land uit worden gewezen". Ook legalen Maar de wet, zo zeggen de mensen van Platform, treft niet alleen de illegalen. Ook de buitenlandse ar beiders die legaal ln Nederland zijn. Wanneer zij nog geen drie Jaar in het land zijn, maar toch ln het bezit zijn van een werkvergun ning, dan worden ze in veel geval len vastgepind op het allerslecht ste werk. Werk, om het maar even grof te stellen, waar de meeste Nederlanders zich te goed voor vinden. Voor deze groep buitenlanders wordt, aldus Platform, alleen een werkvergunning gegeven als er niemand anders voor dat werk ge vonden kan worden. Daar komt dan nog bij dat die werkvergun ning alleen geldig is voor een be paalde functie bij een bedrijf, bij een bepaalde baas. Met andere woorden, van werk, plaats of baas veranderen is door de nieuwe wet zo goed als uitgesloten. De wet zal niet de slechte arbeidsomstandig heden afschaffen die het ver schijnsel van de Illegale arbeid begeleiden, maar wel de mogelijk heden voor de arbeiders beperken om bij hun werkgever aan te drin gen op verbetering van de arbeids voorwaarden. Volgens het „Rot-Op-Boek" wordt er alweer gesproken over nieuwe werving van buitenlanders. Daar bij zou het dan gaan om contrac ten die aan een bepaalde tijd, steeds korter dan drie Jaar, gebon den zijn. Beperking van het totale aantal buitenlandse arbeiders door lozing van de economisch gezien niet absoluut onmisbare ar beidskrachten. Geen kosten „Ga maar eens na wat voor prakti sche gevolgen dit nieuwe wer vingsbeleid zou hebben voor de Nederlandse overheid," merkt een van de samenstellers van het boek cynisch op. Geen extra kosten ln het kader van de gezinshereni ging. geen extra kosten voor het onderwijs aan kinderen van bui tenlandse werknemers, geen werk nemers die „zich te bewust woe den van de situatie waarin ze ver keren, want na drie Jaar gaan ze toch weer weg, en ga zo maar door." Wanneer een illegale buitenlandse arbeider in Nederland op straat wordt gezet, dan is hij alle midde len om van te leven kwijt. Hij kan geen WW krijgen, omdat hij „ille gaal" is, ook al heeft hij jarenlang alle sociale premies betaald. Uit het onderzoek van Platform blijkt dat vier van de vijf ontslagen ille galen steeds hun premies hebben betaald. In totaal hebben Illegale buitenlandse werknemers zo'n dertig miljoen gulden aan premies betaald. En als „dank" worden ze door de Nederlandse regering het land uitgezet. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering heeft van de Kamermeerder heid gisteren steun ontvan gen voor haar oproep aan de Nederlandse sportorganisa ties om niet mee te doen aan de Olympische Spelen in Mos kou, dit in verband met de Russische inval in Afghani stan en de verbanning van de Russische dissident Sa- charow. Een aantal moties van de linkse frac ties om het besluit tot de boycot uit te stellen dan wel om het hele besluit te herzien konden niet op een meer derheid in de Tweede Kamer reke nen. De Kamer heeft zich in het debat over de Olynipische Spelen nog niet duidelijk uitgesproken over de rest van het pakket van sanctiemaatrege len dat de regering tegen de Sowjet- Unie heeft genomen. Daaronder val len onder andere beperking van de culturele, politieke en handelscontac ten. Over deze sancties zal de rege ring overigens de komende weken nog druk overleg voeren binnen de Europese Gemeenschap en ook weer met de Tweede Kamer. Minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) sprak zich positief uit over een motie van CDA en VVD waarin het regeringsbeleid werd goedgekeurd. Minder waardering had hij voor de motie van de PvdA-woord- voerder Van der Stoel die uitstel van de definitieve boycotbeslissing be pleitte. De PvdA wil pas definitief in april beslissen nadat de internationa le beweging voor Olympische Spelen en de mensenrechten een congres over de ontwikkeling in de Sowjet- Unie heeft gehouden. Van der Klaauw benadrukte echter dat de re gering, anders dan wellicht de politie ke partijen, geen twee maanden kan wachten met een besluit. Leiding „De sportorganisaties vragen de rege ring terecht om leiding in deze zaak." aldus de minister. Hij was ook niet bereid toe te zeggen dat het verdere overleg in Europees verband en met de landen van de derde wereld het door de regering ingenomen stand punt kunnen veranderen. Alleen een gunstige wijziging zowel ten aanzien van de Russische aanwezigheid in Afghanistan ais ten aanzien van de dissidenten in de Sowjet-Unie kan ertoe leiden dat de Nederlandse rege ring haar boycotstandpunt veran dert, zo deelde hij mee. Van der Stoel had nogal moeite gedaan om het regeringsstandpunt een minder definitief karakter te ge ven. De reden hiervan is dat in de PvdA-fractie inmiddels de boycot een omstreden kwestie is geworden. En kele fractieleden voelen hoe dan ook niets voor de boycot en een grote groep meent dat de PvdA zich vorige week, onder indruk van de maatrege len tegen Sacharow, te snel achter de boycotoproep heeft geschaard. Zij zien dit als een bijdrage aan de kou- de-oorlogsfeer die mede door wat zij, „de overreactie" van de Amerikaanse president Carter noemen, aan het ontstaan is Overreactie Minister Van der Klaauw ontkende echter dat Carters regeringsverkla ring een overreactie was. „Die verkla ring is te karakteriseren als afschrik king. Het is duidelijke afbakening van: tot hier én niet verder, om nieu we „Afghanistans" te voorkomen." Ook het beleid van de Nederlandse regering is er volgens minister Van der Klaauw op gericht een duidelijk waarschuwtngssignaal te geven, maar anderzijds de ontspanningspo- litiek en de wapenbeheersingsbespre- kingen voort te zetten „Voor de ontspanning zijn echter twee partijen nodig, het westen heeft niet geageerd maar gereageerd," al dus minister Van der Klaauw. Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM-sport) nam afstand van de zwa re kritiek die de sportorganisaties momenteel op de regering uiten. Hij ontkende de bewering dat de sport slachtoffer is van een boycothetze in politiek Den Haag „Het beroep van de regering om niet naar Moskou te gaan is van grote betekenis voor-de toekomst van de Olympische Speken. Ais we nu met oogkleppen op gewoon naar Moskou zouden gaan, beschadi gen we de toekomst van de Sp^en heel wat meer." aldus de staatsseare- tails. In de loop van het debat kreeg"de PSP-afgevaardigde Van der Spek het nog aan de stok met CDA-woordvoer- der mr. J. N. Scholten. Van der Spek verweet Scholten dat hij zich ln Bet kernwapendebat laf had opgesteld «n nu ineens weer heel krachtig tegen Moskou bezig is. Scholten zei daarop: „Als we in vroeger tijden hadden ge leefd, had ik u nu tot een duel moeten uitdagen" Van der Spek deelde dahr op mee dat hij daartoe altijd, maar met moderne middelen, (via een de bat) toe bereid Is. HILVERSUM (ANP) De hele wereld was snel op de hoogte van de boodschap van koningin Juliana. Uiteraard werd die in razend tempo door de grote internationale persbureaus naar alle uithoeken verspreid. Maar ook via televisie en de radio konden kijkers en luisteraars in vele landen vaak direct, de aankondiging van de troonsafstand meemaken. Volgens Ed van Westerloo, hoofdre dacteur van het NOS-journaal, werd de televisie-uitzending direct door ze ker een tiental landen in Europa over genomen. Daarnaast verzorgde het NOS-journaal een bijdrage voor de normale internationale kanalen, via welke een dergelijk belangrijk nieuw tje over de gehele wereld wordt ver spreid. Ook de wereldomroep heeft ertoe bij gedragen dat ver van ons land het nieuws direct kon worden ontvangen. Men had de zenders op Bonaire, die de Antillen bestrijken, en het radios tation Suriname gewaarschuwd dat die op een bepaalde frequentie de boodschap van de koningin direct zouden kunnen oppikken. Dat is, voor zover men bij de Wereld omroep wist. inderdaad gebeurd ten aanzien van de Nederlandse Antillen. Of ook Suriname van deze mogelijk heid heeft geprofiteerd was kort na de uitzending nog niet bekend De wereldomroep heeft overigens de boodschap van de Koningin ook op de band opgenomen omdat men om 20.00 uur op dit deel van de aarde geen uitzending had. Die band werd afgedraaid om 20.30 uur in de uitzen- j ding naar Afrika en het zuidwestelijk deel van Europa, dus voornamelijk voor Frankrijk, Spanje, Portugal en sommige delen van Oostenrijk en Italië. Geheim bewaard De enkele functionarissen van de NOS, die donderdag in de loop van de dag op de hoogte waren gesteld van de voornemens van koningin Juliana om troonafstand te doen hebben dit geheim zeer zorgvuldig bewaard. De zaak kwam aan het rollen toen NOS-voorzitter mr. Eric Jurgens don derdagochtend vroeg plotseling werd uitgenodigd voor een onderhoud met minister-president Van Agt, die hem van het voornemen van de Koningin op de hoogte bracht. Nadat Jurgens tegen het middaguur in de NOS-vesting in Hilversum was teruggekeerd werden enkele onont beerlijke mensen door hem ingelicht, opdat men maatregelen voor de uit zendingen kon treffen. Dat waren Ca- rel Enkelaar voor de televisie. Cees Cabout voor de radio en Kees Hagen beek. de man van de faciliteiten. Zonder ergens in het bedrijf argwaan te wekken moesten zij de voorberei dingen treffen voor de uitzendingen Pas in de late namiddag werd Ed van Westerloo, hoofdredacteur van het NOS-joumaal in vertrouwen geno men, opdat ook deze de benodigde archiefbeelden kon gaan opdiepen. Tegen zes uur kwam de kleine NOS- karavaan op paleis Soestdijk, waar inmiddels al mensen van de PTT wa ren begonnen met het tot stand bren gen van een straalverbinding met Hil versum. In de bibliotheek van het paleis werd een kleurencamera opge steld, een operatie die door de Konin gin en een groot aantal van haar gezinsleden van nabij werd gevolgd. Volgens de NOS-mensen was de stemming onder de leden van de ko ninklijke familie zeer ontspannen. „Het was echt een verjaarspartijtje", zo zei een van hen. Om kwart over zeven was het grote moment aange broken, waarop koningin Juliana plaatsnam voor de camera en haar boodschap uitsprak. Die werd toen op de band opgenomen. Voor de ra diouitzendingen ln Nederland en die van de wereldomroep werd de ge- luidslijn van de televisie afgetakt zo dat men geen radiowagens naar Soestdijk had hoeven te sturen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer komt vandaag speciaal bijeen om te praten over de met sluiting bedreig de Winschoter vouwkartonfabriek Okto (265 man personeel). In het ka binetsberaad dat aan het spoeddebat voorafgaat zal eventuele steunverle ning aan het bedrijf opnieuw aan de orde komen. Het is hoogst ongebrui kelijk dat de Kamer op vrijdag ver gadert. De Kamer eiste gisteravond meer zekerheid over Okto dan minister Van Aardenne (economische Zaken) wilde geven. De Kamer vroeg Van Aardenne met klem het besluit om geen verdere steun te verlenen op te schorten. Okto kan tenminste nog drie weken blijven draaien. Het be drijf heeft de drie weken respijt te danken aan een financiële bijdrage waarvan de Koninklijke Nederland se Papierfabriek waartoe Okto behoort. teravond als één man achter een mo tie, die niet door één of meer Kamer leden, maar door de voltallige com missie voor economische zaken was ingediend. Van Aardenne reageerde daarop slechts met de mededeling, dat hij de motie onder de aandacht van zijn collega-ministers zal bren gen. Gisteravond, kort voor het Ka merdebat, had het kabinet nog inges temd met de weigering van een nieu we financiële injectie. Van Aarden ne meent dat de maat vol is. Hij berekende, dat er nog nooit zoveel overheidssteun per arbeidsplaats is gegeven als in het geval Okto. En dat, terwijl toekomstkansen zich voorlopig niet voordoen. De Tweede Kamer schaarde zich fis- Meer nieuws op pagina 9 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Koningin Juliana heeft in de ruim 31 jaar van haar regering te maken gehad met dertien Nederlandse kabinetten. Toen zij als vorstin ingehuldigd werd, was het kabinet-Drees-Van Schalk aan het bewind, waarin onder meer zitting hadden mr. J. H. van Maarseveen, mr. P. Lieftinck en S. L. Mansholt. Dit kabinet trad in 1951 af na de ontslagaanvrage van minister Stikker. Van 1951 tot 1952 was er het eerste kabinet Drees, waarin opnieuw Stikker zitting had. Van 1952 tot 1956 volgde het tweede kabinet Drees (leden onder meer Cals, Staf, Witte, Algera, Zijlstra en Kernkamp) terwijl we ook voor het eerst de naam Luns tegenkomen), van 1956 tot 1958 het derde kabinet-Drees. Van december 1958 tot half mei 1959 was er het kortstondige kabinet Beel, waarna de periode volgde van het kabinet- De Quay, dat in december 1960 even wankelde na het aannemen van de motie-Van Eibergen (Wim Kan: Lijmen Janmaar het verder volhield tot juli 1963. Daarna volgden de kabinetten Marijnen ('63-'65) en Cals ('65-'66, eindigend door de 'nacht van Schmelzer'). Na een kort interim-kabinet Zijlstra (november '66 tot april *67) volgden achtereen volgens de kabinetten De Jong C67-'71) en Biesheuvel ('71-'73, in juli '72 al 'afgeslankt door het aftreden van de DS'70-ministers). In 1973 trad het kabinet Den Uyl op, in 1977 gevolgd door het thans aan het bewind zijnde kabinet Van Agt. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Er komt misschien toch voor Europoort een kunstmatig eiland ln de Noordzee voor het aan land brengen van vloeibaar gas (LPG). Hoewel dit tot voor kort niet tot de serieuze mogelijkheden werd gerekend, gaan het provinciaal be stuur van Zuid-Holland. B en W van Rotterdam, het RIJnmondbestuur, de Noordzee-eiland Groep en de FNV praten over de mogelijkheden voor een dergelijk eiland De bestaande Ideeën ervoor heeft men laten varen Het gaat nu over een beperktere opzet. Het Idee ervoor werd twee weken geleden gelanceerd in de Vakbondskrant van de FNV door de secretaris van de Noordzee- eiland Groep. drs. G. A. N. H. Schreu- der. Hij stelde dat een groep onderne mers bereid is de bouw en exploitatie van een eiland voor het aan land brengen van LPG te bekostigen. Vol gens Schreuder kan het eiland er bin nen vijf jaar liggen. De FNV staat geheel achter dit parti culiere Initiatief. De vakcentrale stelt dat voor de bouw ervan vierduizend mensen nodig zijn en dat het eiland honderd blijvende arbeidsplaatsen oplevert Rijnmond-gecommitteerde P. de Ruiter hoopt dat de groep bin nen twee weken concrete plannen op tafel heeft liggen. De FNV heeft een brief naar de kamercommissie die zich met het aan land brengen van het gas bezighoudt geschreven, waar in krachtig voor het eiland wordt gepleit. DEN HAAG De loonpauze wordt ln de bedrijven goed nageleefd. Die in druk wordt gevestigd door een eerste onderzoek van dc loontechnische dienst van het ministerie van sociale zaken. De dienst heeft in de week van 21 tot 26 januari ruim honderd bedrij ven met ruim 4800 weekloners onder zocht, en daarbij geen enkele strijdig heid kunnen aantreffen. Het ging vooral om bedrijven in land en tuinbouw, voedinga- en genotmid delenindustrie, bouw. winkelbedrijf, horeca en schoonmaakbedrijf Ook werd gevraagd naar het oordeel van de werkgevers over de loonpauze Iets meer dan de helft van de ondervraag de werkgevers oordeelde positief, en ongeveer eenderde nam een neutraal standpunt in. Wel werd nogal eens vrees voor inhaaleffecten op langere termijn geuit, en werd gewezen op mogelijk grotere spanningen op de arbeidsmarkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11