Slecht voorbereid op de bom Tekening van een lezer Trouw Verbod neo-nazi's Evi we komen met ons beiden van de Zaan, emancipatie voor beginners een Commentaar ig-zag beleid (1) ig-zag beleid (2) BB-functionarissen: Fatalisme en gebrek aan interesse fnuikend waar veel mensen weer orvtstc^eh worden 9aan! gelijkheid? hapklaar streepje ijzersterk NDERDAG 31 JANUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 '■Ji liië, in. Ui I. Riji enP*e n zwa'uw maakt weliswaar e3oor 8 8een zomer, toch is er zeker Jen toe, de tijdelijke maatregel fi het kabinet om geen nieuwe An^s plichtingen meer aan te gaan, stejai een belangrijke voorbode te 127 b n. Het kabinet staat op het punt door rgaande bezuinigingsmaatrege- 17e dlr tC tre^en en ^et w'' °P voor* n Beind bet risico uitsluiten, dat der- Har ijke maatregelen door reeds oena - igegane verplichtingen groten- irif'w 5's worc'en uitgehold, eld. d t aardige is dat dit voortvarende igen eid ons alvast in staat stelt een inten cje te nemen in de beleidskeu- van het kabinet. En dan staat er toch wel even van te kijken vlke potjes er zo al op het vuur ieheer staan. Bijvoorbeeld is er verbod om nieuwe contracten te sluiten dan wel aanbestedin- te doen van nieuwe werken. io2k9b0°far anders wijst dit op, dan op door 1 vertraging van de overheidsin- ken v «eringen. Om de gedachten te palen: de afsluiting van de Oos- hten menj 160 Mutb nove iptret rkest tellini ft lijkt voor de hand te liggen en erlani t 0p hoogte zelfs sympat- ;ctie° om 'n t'jden van nood de gen o erheidssector af te remmen. De ibod v denering daarvoor is dat de over- ^ev° id niet produktief is en bijgevolg dlrec iCbls een soort van luxe, die we ticht is alleen maar kunnen veroorlo- belai n in minder kommervolle tijden, moei chter deze redenering gaat ech- Hovair een filosofie schuil, die ver ge It ande consequenties heeft voor inrichting van onze maatschap- Het is een ondubbelzinnige uze voor de marktsector. Het jouw. tdrijfsleven moet meer rende- afdeli enten maken, die het in staat 'erhu oet stellen nieuwe investeringen doen, zodat op die manier de erkgelegenheid op peil kan wor- e^oric n 8eb°uden. De consequentie is emai bter wel een groeiende stroom Dat odukten, waarvan de vervaardi- enom ng steeds meer energie en grond wet" °^en ver8t' maar waarvan de zet dus dubieus is. trokk n keuze voor de overheidssector rentcgen is een keuze voor r diensten. Het is een sprookje te denken dat het slechts «m ambtenarij zou gaan. Het bij voorbeeld om goede be- denzorg, onderwijs, openbaar /oer e.d. Een beperking van de k v* erheidsector betekent daarom, volgei een oplossing van het werk en t« osheidsprobleem in die richting dieajotendeels onmogelijk wordt aakt. terschelde zou wel eens vertraagd kunnen worden en tal van andere projecten zoals de bouw van een nieuw ministerie van onderwijs in Zoetermeer, de stadsopera in Am sterdam worden wellicht op de lange baan geschoven. Wat zullen daarvan de effecten zijn op de werkgelegenheid? Ronduit alarmerend is het besluit de personeelssterkte bij de over heid op het huidige niveau te be vriezen. Weliswaar is dit niet het zelfde als een personeelsstop (het gaat om een bevriezing van stoe len, niet van personen vacatures mogen dus wel worden vervuld) toch lijkt het kabinet af te stevenen op een belangrijke beperking van de groei van het aantal ambtena ren. Daarmee zou het dan ijlings zijn teruggekeerd van een beleid dat het nog geen jaar geleden heeft uitgestippeld. Toen koerste het aan op een uitbreiding van de overheidssector om op die manier een bijdrage te leveren aan de bestrijding van de werkloosheid. Zeker, er zijn tal van overwegin gen, die een keuze voor de markt sector rechtvaardigen: de bedrijfs- rendementen zijn gemiddeld slecht en moeten nodig worden verbeterd en bovendien mogen we niet ach terop komen bij landen als Duits land, Frankrijk en de VS die wel al het mogelijke in het werk stellen de marktsector op te vijzelen. Daar komt nog bij dat de vakbe weging en de oppositie ook niet al te inschikkelijk zijn die andere keuze mogelijk te maken. Kiezen voor meer diensten betekent auto matisch ook kiezen voor een dui delijke minlijn voor de gemiddelde inkomens en die consequentie dur ven slechts weinigen voor hun re kening te nemen. De vanzelfsprekendheid waarmee het kabinet nu kiest voor de markt sector is echter verbazingwek kend. Het staat niet alleen haaks op het beleid van nog geen jaar geleden, het staat bovendien ook haaks op het CDA-programma „niet bij brood alleen,\ Dit pro gram vraagt in alle bescheidenheid aandacht voor een nieuwe levens stijl. De nu toonaangevende krachten willen de toch al zo goed voorziene markt met een wassende stroom produkten blijven voeden. Het is typerend voor de huidige situatie, dat die keuze gemaakt wordt zonder dat de regering zich al te zeer om het alternatief be kommert. woon- sbrui- eland ogen- ze op ianler idruk ioelc- ONN (Reuter, AP. AFP) De West- litse regering heeft gisteren de ootste en belangrijkste neo-nazi- oepering verboden verklaard. De ilitie heeft op 23 plaatsen invallen ozijn SUg- Oeei, leden bezig wave daan bij deze „Wehrsportgruppe Bffman" en nam een groot aantal ipens in beslag. ilgens de Westduitse minister van nnenlandse zaken Baum was de oep „spectaculair" gegroeid het vo- jaar en probeerde deze rechts- ttremisten veel publiciteit te krij- n bij n met hun para-militaire oefenin- t Ed- n De Wehrsportgruppe Hoffman m u «stond uit ongeveer 400 man. Bij de ïUnte jlitie-acties gisteren is eveneens fl propagandamateriaal in beslag lobfr dan- ..Führer" van de groep. Karl- zijn in2 Hoffman, en de leden droegen rvan tformen die veel gelijkenis verto- door Huib Goudriaan DEN HAAG Wat kan de overheid nog doen en wat heeft de overheid gedaan om ons te beschermen tegen de gevolgen van een kernoorlog? En wat kan de individuele burger doen om zich en zijn gezin te beschermen? In tij den van oplopende interna tionale spanningen zoals de laatste weken, worden deze vragen meer gesteld dan anders. Vragen die absurd lijken, om dat in Nederland de berusten de houding van „tegen de ge volgen van een modeme oor log is toch niets te doen" (menselijk begrijpelijk) sterk leeft en weinigen ervoor voe len zich om de cynische terminologie van de schrijver Harry Mulisch te gebruiken te verdiepen in „Wenken voor de Jongste Dag". Bij de hoofdafdeling Organisatie Be scherming Bevolking op het departe ment van binnenlandse zaken in Den Haag wordt al jaren verzet aangete kend tegen deze „fatalistische" hou ding en tegen het gebrek aan geld voor noodzakelijke voorzieningen. In een voorlichtingsnummer van het maandblad van de BB, „De Pala dijn", werd in 1978 vastgesteld: „Het is duidelijk dat voorlopig nog lang niet alle noodzakelijke geachte civie le verdedigingsvoorbereidingen zijn getroffen. Het is ook vaak een wel willen, maar niet künnen. Zo is bij voorbeeld iedere gemeente aanbevo len noodbestuursposten en schuilkel ders voor de bevolking in te richten. Maar hoeveel gemeenten hebben nauwelijks of onvoldoende gehoor ge geven aan dit toch van levensbelang te noemen advies? Helaas, er is te weinig geld beschikbaar voor alle no dige voorzieningen." Gevaarlijk traag Wie in Den Haag of bij gemeente besturen vaststelde dat het schuilkel- derbeleid nogal vertraagd werd uitge voerd, kreeg vaak ontwijkende ant woorden. Afgezien van voorzieningen in de onderbouw van flatgebouwen (in bergruimten) zijn er over het alge meen geen schuilgelegenheden in de eengezinswoningen. Al in 1970, in een wekt de spotlust op, maar is in geval van nood beter dan op straat(tekening uit de toelichting op de Wenken, die in 1961 werd verspreid) rapport van de Commissie Schuilge- legenheid, werden aanbevelingen in deze richting gedaan. Maar vorig jaar, toen de ontspan- ningspolitiek nog niet zo lag te zielto gen als thans, antwoordde J. Toet, chef van de hoofdafdeling BB in Den Haag, ons op de vraag hoe het er met de uitwerking van die aanbevelingen (toen negen jaar later) voorstond „We willen ernaar toe dat er wettelij ke voorschriften komen, maar ik ben bang dat we nog lang niet zover zijn." Toet stelde wel technische aanwij zingen voor de mensen om zelf een schuilgelegenheid in te richten ver krijgbaar op de gemeentehuizen in het vooruitzicht. Thans ziet het er naar uit dat deze aanwijzingen nog wel een jaar op zich kunnen laten wachten. Niet dat de BB-afdelingen op het departement hebben stilgeze ten; in december vorig jaar zijn bij voorbeeld de aanbevelingen voor het gebruik van openbare schuilgelegen heden (in metrostations en parkeer kelders) voor de gemeentebesturen uitgekomen. DEN HAAG De vaste Kamercom missie voor de civiele verdediging zal op maandag 11 februari een be spreking hebben met de directeur- generaal voor de openbare orde en veiligheid van binnenlandse zaken en met BB-functionarissen. Onder werp van gesprek zal onder meer zijn de reorganisatie bij de Organisa tie Bescherming Bevolking, zoals deze door minister Wiegel is voorge steld. De Kamercommissie zal op maandag 18 februari in het Kamer gebouw een openbare vergadering hebben met BB-functionarissen. Verlammend Dat er in Nederland gevaarlijk traag is gewerkt op sommige gebieden van de civiele verdediging, lijkt niet te kunnen worden verweten aan de BB- functionarissen. Het is deels een ge volg van de bekende Nederlandse af keer van uitgaven voor civiele of mili taire verdediging en van een verdrin gingsmechanisme in de samenleving. Natuurlijk heeft de euforie van de ontspanningspolitiek een rol ge speeld, evenals het verlammende be sef dat de huidige raketten zo snel zijn, dat er nauwelijks of geen waar schuwingstijd is en dat de te ver wachten vernietiging het menselijk bevattingsvermogen te boven zal kunnen gaan. Ook is duidelijk dat het treffen van beschermingsmaatregelen tegen een onverhoopt nucleair conflict, kan worden uitgelegd als daadwerkelijke voorbereiding op zo'n oorlog en het scheppen van een geestelijk klimaat, Tekeningen, bi| voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzi|de vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon nen met de kleding van de SS. Ook beschikten ze over oude legervoertui gen Als reden voor het verbod gaf minister Baum dat de groep de orde ondermijnt, een totale staat nastreeft en die doelen met geweld wil verwe zenlijken. I M i IbruVSI iti (l/K/, De verkoop valt tegen, du<,. Geen lichtere straf voor slapende soldaat DEN HAAG (ANP» De president van het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren in hoger beroep de 19- jarige dienstplichtige soldaat F. H. uit Arnhem veroordeeld tot 300 gul den boete of twaalf dagen hechtenis. De Unifilsoldaat was vorig jaar op zijn post in Zuid-Libanon twee maal in slaap gevallen. i.De fi^rgrd' weg met die huilerige Sentimentaliteit I De Eendra^t" dat nucleaire oorlogvoering aan vaard. Uitgaande van de mogelijk heid van zo'n conflict dat latere generaties, zo er overlevenden zijn, wellicht zullen kenschetsen als een uitbarsting van collectieve waanzin is elke beschermingsmaatregel echter zinvol. „Een zekere mate van bescherming is altijd doeltreffend, niets doen kost mensenlevens, iets doen kan mensenlevens redden," is de reactie van een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse za ken op de passieve houding van „er is toch niets tegen te doen." Niet onmogelijk Deskundigen achten de mogelijkheid van een nucleair conflict, ook in Eu ropa. steeds minder uitgesloten. Het is de vraag of de zo veelgeprezen crisisbeheersing die de supermachten in staat zou stellen een gevaarlijke escalatie tijdig terug te draaien, wel zal functioneren In het „Bulletin of the atomic Scientist" (orgaan van de atoom-wetenschapsmensen) van deze maand wordt vastgesteld, dat een nucleaire uitbarsting dichterbij is gekomen. De zinnebeeldige „dooms day clock" (klok van de Jongste Dag), een graadmeter voor de stand van zaken bij de atoombewapening, staat volgens het bulletin op zeven minu ten voor twaalf. Dat is dezelfde stand als in 1947, toen de geleerden de klok introduceerden en de vrees voor een atoomoorlog op een hoogtepunt was. De directeur van het gezaghebbende Zweedse vredesinstituut Sipri, Frank Barnaby, zei vorig jaar in een inter view met de Volkskrant, dat de grote re trefzekerheid van de verfijnde in tercontinentale raketten zo n veran dering in het strategische denkpa troon betekent, dat „als het eerste geweerschot heeft geklonken, binnen enkele uren een nucleaire oorlog zal losbarsten." „Een oorlog, die Europa vrijwel zeker zal veranderen In een radioactieve woestijn," aldus de di recteur van Sipri. In eigen woning Zal het in deze „radioactieve woes tijn" mogelijk zijn het vege lijf te redden? De BB heeft er nooit een geheim van gemaakt dat er geen be scherming is tegen kernwapens bin nen een bepaalde straal rond het punt van explosie. Maar de ontplof fing veroorzaakt ook. als deze op of dichtbij het aardoppervlak plaats vindt radioactieve neerslag, de ge vreesde „fall-out". Deze neerslag bestaat uit radioactief geladen stofdeeltjes die tengevolge van kernexplosies, hoog in de lucht worden gezogen en geleidelijk, afhan kelijk van de heersende wind. over grote oppervlakten en afstanden op aarde neerkomen Volgens een boek je van het ministerie van algemene zaken, dat is getiteld „De civiele ver dedigingsvoorbereiding in Neder land", zal de bevolking zoveel moge lijk bescherming hiertegen moeten zoeken in eigen woning. „Het is he laas niet mogelijk. In het bijzonder om financiële redenen, voor de hele bevolking schuilgelegenheden te bouwen." Nederland is nu eenmaal geen Zwit serland. dat dankzij de geologische gesteldheid van de bodem (en de an dere instelling van het publiek) in een tijd van crisis volgens plan met prak tisch de gehele bevolking en het vee ondergronds kan gaan De Neder landse overheid gaat er van uit dat aldus het boekje „ieder voor tich en zijn gezin in de eigen woning een zo goed mogelijke schuilgelegenheid inricht." Deze schuilgelegenheid zal tevens moeten beschermen tegen scherfwerking en dergelijke bij een oorlog met conventionele middelen, die niet minder vernietigend kan zijn. Niet overbodig Een kind begrijpt dat de bewoners van de huidige eengezinswoningen, die vaak geen kelders hebben, tijdig zouden moeten worden geadviseerd voor het inrichten van zo'n schuil plaats. Evenals voor het inslaan van voedsel (conserven) dat enige tijd kan worden bewaard en drinkwater, voor het geval het leidingwater radioactief besmet raakt. En wat moet er gebeu ren als aardgas en elektriciteit uitval len? Omdat niemand zich een voor stelling kan maken van de gevolgen van een kernoorlog (welke: een totale of een beperkte?) moet trouwens wor den afgewacht in welke mate de sa menleving nog enigszins zal kunnen functioneren bij wat verzachtend èn versluierend „de laatste optie" wordt genoemd. De noodzaak de bevolking tijdig te informeren, bij voorbeeld door mid del van de brochure over het inrich ten van particuliere schuilplaatsen, die eind dit jaar gereed zal komen, lijkt daarom geen overbodige wens Ook al omdat bij een oorlog in Euro pa een verrassingsaanval hoogst waarschijnlijk is. Er liggen overigens wèl meer algemene wenken, in de vorm van een folder gereed op alle gemeentehuizen. Deze „Wenken voor zelfbescherming in oorlogstijd" zul len pas aan iedere burger worden verstrekt als de internationale situa tie daartoe noodzaakt. ..Het uitgeven van zulke adviezen lang voordat er een crisissituatie be staat, wekt zoals begin jaren zestig bleek de spotlust op, of veroor zaakt paniek of worden niet gelezen en zijn vergeten als de nood aan de man komt," aldus het ministerie van binnenlandse zaken. Deze wenken beperken zich tot summiere voorlich ting over het waarschuwingssysteem bij conventionele bombardementen en radioactieve neerslag. Er mag van worden uitgegaan dat verderstrek kende adviezen in een crississituatie over de radio en via de televisie zullen worden gegeven. Volgens een woordvoerder van de af deling Operatlën van de BB in Den Haag kan desgewenst het volledige apparaat van de civiele verdediging in werking komen, zodra dat nodig is. „Het organisatieschema ligt gereed, maar de huidige toestand heeft op nog geen enkele wijze aanleiding ge geven met de afwerking hiervan te beginnen." Meeste PTT'ers in Den Haag willen niet naar Groningen Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ambtenaren van de centrale directie van de PTT in Den Haag voelen er In meerderheid weinig voor om met de dienst naar Gronin gen te verhuizen. Uit een nog met gepubliceerde enquête onder zesdui zend PTT-ambtenaren blijkt dat tachtig procent aarzelt of weinig voor verhuizing voelt, zestig procent blijkt een „harde kern", die onder geen be ding wil vertrekken Deze in december gehouden enquête, waarop door omstreeks tachtig pro cent van de ambtenaren werd gerea geerd, moet materiaal leveren voor het uitvoeringsplan van de verhui zing van een deel van de centrale directie van Den Haag naar het noor den des lands Het gaat daarbij om drieduizend arbeidsplaatsen Een dergelijk uitvoeringsplan is dóór staatssecretaris Smit-Kroes van ver keer en waterstaat (waaronder PTT) voor het einde van vorig jaar aan de kamer beloofd, maar is er nog niet. ïïüs man Op grond van vooroordelen krij gen mannen „typisch mannelij ke" eigenschappen toebedeeld en worden vrouwen opgezadeld n»et „typisch vrouwelijke" eigen schappen. Zo is het ook met de rol die elk van ons moet spelen. Je bent een man of je bent een vrouw En zó heb je je maar te gedragen Vooroordelen bepalen niet alleen ons gedrag maar ook de taakverdeling Vrouwen wor den minder geschikt verklaard voor werk waar mannen wèl ge schikt voor zouden zijn en om gekeerd! Daarbij wordt soms het argument aangevoerd dat man nen meer spierkracht hebben dan vrouwen. Alsof er ook geen sterke vrouwen bestaan en licha melijk zwakke mannen! Boven dien is het meeste 'zware man nenwerk' al lang geen zaak meer van buitengewone lichamelijke kracht: machines en mechani sche hulpmiddelen hebben daar voor gezorgd. Arbeid waarvoor je je spieren moet gebruiken neemt daardoor af werk waarvoor je vooral je hersens moet gebruiken neemt toe. Trouwens, over zwaar werk gesproken: onderzoekingen hebben aangetoond dat „het huishouden doen" tot een van de zwaarste taken behoort. En dat ls uitgerekend het werk dat meest al „het zwakke geslacht" wordt toebedeeld! Wisten wij dit allemaal niet al lang? Vast wel. We letten nu even niet op dat storende foutje: dat het huishouden doen „tot een van de zwaarste taken behoort"; het is een van de zwaarste taken of het is het niet, of het behoort gewoon tot de zwaarste taken. Maar goed. daar zouden we het niet over hebben, wel over de inhoud van de splinternieuwe brochure over emancipatie, die het ministerie van CRM heeft uit gegeven. „Mensenlief" heet die brochure die geschreven is door Adri Kooijman, en beslist smake lijk is uitgevoerd. De leuke teke ningen van Ronald Bijlsma dra gen daar in niet geringe mate toe bij. Maar nu de inhoud. Die gaat over het ontstaan van discriminatie, tradities, vooroordelen, hoe het anders kan en waar je dan op moet letten als je uit de sleur wilt breken. Die informatie is bepaald met afgestemd op mensen die zich al met dit soort dingen bezig houden; die weten er al meer van dan m de nieuwe brochure staat. Emancipatie voor beginners dus, want natuurlijk zijn er ook men sen die nog gewoon op de oude voet doorgaan, net zoals vader en moeder vroeger leefden, en die misschien, difcp in hun hart. ook wel eens anders zouden willen, maar niet weten hoe. Die mensen hebben wel wat aan „Mensen lief". dat schriftelijk kan worden aangevraagd bij de voorlich tingsdienst van het ministerie van CRM, postbus 5406, 2280 HK Rijswijk. De brochure wordt dan gratis thuisgestuurd. Vrouwen mogen in Zweden nog altijd als een soort arbeidsreser ve beschouwd worden; In Zweden is de gelijkheid voor man en vrouw toch altijd groter dan in Nederland, constateert Ingrid Wiken-Bonde die Nederlandse li teratuur in het Zweeds vertaalt. In Gezond Gezin, maandblad van de Protestantse Stichting voor Verantwoorde Gezinsvor ming. vertelt ze: „Toen ik de Ne derlandse Nijhoffprijs voor verta lingen kreeg, waren mijn man en ik samen in Den Haag Een hele boel mensen gingen naar mijn man toe om met hem te praten. Met mij kon je toch niet praten, vonden ze." Renee Soutendijk, het meisje dat iedereen inmiddels kent van Dagboek van een herdershond en Pastorale '43. heeft voor de nieu we speelfilm „Spetters" van Paul Verhoeven een (deel van een) blikje hondevoer moeten leeg- eten. Hapklare brokken natuur lijk. maar toch. Volgens de om- roepgids Veronica had het vlees achtige goedje makkelijk door iets lekkerdere vervangen kun nen worden, maar dat mocht met van de regisseur. Dus Renee at Het schijnt vies gesmaakt te hebben Hoewel er al lang naar gelijk heid voor man en vrouw ge streefd wordt, leven we nog steeds in een mannenmaatschap pij. Een van de illustraties in de brochure „Mensenlier' geeft een duidelijk voorbeeld van de rol len waaraan mannen en vrou wen nog altijd schijnen te moe ten beantwoorden: de hogere functies op de bovenste rij wor den (vrijwel) altijd door mannen ingenomen. En daaronder staan de dienende functies, die wegge legd zijn voor vrouwen: de hoge geestelijke aan wie de non on derhorig is, de chirurg voor wie de verpleegster klaar staat, de minister die een secretaresse de vervelende werkjes laat doen en de piloot die het echte draaf-, kunst- en vliegwerk aan de ste wardess overlaat. Ze heeft een nog sterker voor beeld: „Toen Jan Wolkers in Stockholm op bezoek was vroeg hij aan mij: wat doet je man0 Als mijn man Wolkers vertaald had. had hij toch ook niet gevraagd: wat doet je vrouw? Bovendien vroeg Wolkers: wat heeft je man voor politieke overtuiging? Is hij sociaal-democraat? Toen dacht ik wat heeft dat nu met mijn vertaling van jouw werk te ma ken' Je moet vragen: ben jij soci aal-democraat? Maar dat vroeg hij niet; dat vond hij helemaal niet belangrijk" In de televisieserie Dick Turpin komt een herbergierster voor die er groot en sterk uitziet en niet CQnrly*9 ten onrechte Big Nell heet Onder ö«.l O. haar ware naam Joan Rhodes stond ze vroeger trouwens ook al als sterke vrouw bekend, als de sterkste vrouw ter wereld zelfs, want zo trad ze op in het variété Als slank meisje, vertelt ze in Televizier. was ze toen alle man nen uit het publiek de baas. en kon ze zelfs telefoonboeken ver scheuren Maar negen Jaar gele den liep ze een gecompliceerde armbreuk op toen ze een gluur der probeerde te grijpen Dat was het eind van haar carrière als sterkste vrouw, en het begin van een echte toneelloopbaan Een streepje meer of minder kan een gewone tuinslak maanden van zijn leven schelen. Zanglijs ters zijn verzot op deze trage die ren Er zijn gele slakken met vijf donkerbruine strepen, er zijn on gestreepte gele en ook nog effen bruine De gestreepte gaan er in het voorjaar het eerst aan De lijsters hebben dan kennelijk geen trek in de effen gele, die tot het najaar in leven mogen blij ven De gestreepte dieren hebben in die tijd blijkbaar weer de beste schutkleur, want alleen op de on gestreept* hakken de lijsters dan lustig in (Uit het maandblad „Gras duinen"). Xandra heet gewoon weer San dra Reemer Zingende Sandra heeft de duur uitziende X die haar. «chrljft de NCRV-gids. niet het verwachte succes heeft ge bracht. in de kast gestopt, net als de pruik met paardestaart. Duur is niet altijd gelijk aan goed. maar dat wisten we al

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5