beticht van wanbeleid hellicht verplichting om :is bij afslag te veilen i HoeNilfiskdekwaliteitvanuw i produkten verbetert Expressievak op het examen valt goed 'Noordzee niet geschikt voor opslag kernafval' Kartonfabriek dicht Nu ook per post Bel 02940-15268. [edewerkers artsenlaboratorium maken kritiek openbaar -ministers akkoord met registratie Zakenvliegtuig gestrand Man krijgt gratie aatOud zilver nu goud waard Inruilen of klinkende munt bij Gerritsen zilversmeden Rita 'Je wipt nu gemakkelijker een galerietje binnen' ""[iDERDAG 31 JANUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 3 1974 in een stichting werd omgezet op autoritaire wijze en zijn pogingen om tot een betere overlegsituatie te ko men op niets uitgelopen. Zij stellen dat de communicatie tussen perso neelsleden en de directeur (die op zijn kamer het bordje zou hebben opge hangen met de tekst: ..kunt u niet voldoen, neem dan ontslag") in prin cipe geheim is en verloopt via per il een onze verslaggevers H -^RECHT Volgens labo- ^CSten van de Stichting Cen- Artsen Laboratorium !AL) in Utrecht is er op dit sartsenlaboratorium spra- van een waar schrikbewind de directeur en een vol- t w" kt willekeurig personeels- soonkjke contactboeken. dat vooral gekenmerkt ihtenofdt door regelmatige gol- i van ontslag op staande (t. Bij de werknemers leeft te angst voor het voortbe- van het laboratorium orgdheid over de kwali- van de medische ana- lie was xd er iets ?s- een, zo it het f< van hetdirecteur van het laboratorium, ?d ston25 laar geleden het bedrijf op- oordenlle' wuift alle bezwaren en kritiek ïgen. Iide medewerkers via het Bureau nkan/ rechtshulp, de Vereniging voor li; >ner usche analisten en een Utrechtse ehlsmCcaat gisteren openbaar gemaakt van de hand- Volgens de di er nog eur-Jansen, gaat het om een e van opgewonden en opstandige etbisd?ens- ,.die de hoop hebben de over :ht in het bedrijf over te kunnen vragen". In commentaren noemde hij verder een com- engroristiscbe clan. die „ln een stuk olieke1 bolle frasen vuil spuit" en pro oord rt het laboratorium in discrediet lij miji chismi let laboratorium worden per jaar den eveer tweehonderdvijftigduizend et op id- en urinemonsters onderzocht edachtr zo'n vijftienhonderd huisartsen rkan lederland. Sinds het laboratorium is aan teen eenmansbedrijf is opgezet is ing aalorganisatie sterk gegroeid. Vol- iekekts de directeur zijn er 85 mensen en kzaam. volgens de verontruste Jewerkers ruim 155. Onder wie can beft zestig free-lancers die weliswaar opeen op de loonlijst van SCAL staan geloobr volledig zij het part-time in ast van SCAL zijn. wil lk stu itoritair In deze schriften schrijven perso neelsleden vragen op waarop de di recteur desgewenst antwoord geeft. Het zou verboden zijn collega's ken nis te laten nemen van de inhoud van het schrift. Volgens medewerkers houdt de directeur ook wel eens schriften een tijd lang vast, waardoor met hem geen communicatie moge lijk is. Directeur Jansen prijst het systeem met de „contact-boeken" juist als mogelijkheid om een goede verstandhouding met zijn personeel te kweken. De medewerkers, die niet langer ge noegen wensen te nemen met de hui dige manier van bedrijfsleiding, stel len dat het bedrijf geen schriftelijke arbeidsovereenkomst of rechtsposi tiereglement heeft en dat er geen wettelijk vereiste ondernemingsraad is. Mensen die het niet met de directie eens zijn. worden volgens hen op staande voet ontslagen en perso neelsleden die wel in de gunst van de directeur staan, worden volgens hen. ..ondanks, alles" gehandhaafd of ge promoveerd. Personeelscommissie Directeur Jansen stelt daartegen over dat SCAL gezien het personeels bestand van 85 werknemers formeel geen ondernemingsraad hoeft te heb ben. „Ik heb zelf een personeelscom missie in het leven geroepen voor periodiek overleg, terwijl ik dat hele maal niet hoef te .doen". Volgens de Rnplfhnildiinr verontruste SCAL medewerkers is de »UtiYiiuuuuig Begin september van het vorig jaar zouden ongeveer driehonderd verval singen van uitslagen nog juist achter haald zijn, zodat mogelijke gevolgen voor de desbetreffende patiënten konden worden voorkomen. Volgens de medewerkers betrof het hier het achterwege blijven van een herbewer king van uitslagen, een aangelegen heid die niet zoals zou behoren, door een analist zou zijn uitgevoerd. De werknemer die deze zaak bij de direc tie aanhangig had gemaakt, zou in middels zijn ontslagen. Jansen geeft slechts als commentaar dat de ge noemde falsificaties leugens zijn. genoemde commissie echter samen gesteld uit mensen die de directeur welgezind zijn. In een brief namens de medewerkers (Jansen spreekt over „vier of vijf lie den". de betrokkenen spreken zelf over een groep van zeker twintig la boranten) schrijft de Utrechtse advo- Ten slotte beschuldigen de medewer kers de leiding van SCAL ervan dat de administratie en de boekhouding van het laboratorium zo slecht func tioneren dat ernstig rekening moet worden gehouden met de mogelijk heid dat de belangrijkste financiers (de ziekenfondsen) verdere betaling zullen stopzetten bij gebrek aan een caat A. Schellqrt aanhet bestuur van verantwoorde en doorzichtige bere- SCAL dat de verantwoordelijkheden kening van de kosten. Een goedge- en bevoegdheden binnen de önderne- keurde balans zou al enige jaren niet ming zo slecht verdeeld zijn dat de zijn verschenen, met als gevolg dat wetenschappélijke kwaliteit van het Vele ziekenfondsen declaraties van laboratorium direct gevaar loopt. SCAL zouden wantrouwen. Het hoofd van de administratie van de Stichting Samenwerkende Zieken fondsen (SSZ in Utrecht) mevrouw Lanting bevestigt dat de SSZ de ver goeding van laboratorium declaraties van SCAL verlaagd heeft van negen tig naar tachtig procent met het oog op een uitblijvende goedkeuring van de balans van het Utrechtse laborato rium. Een Limburgs ziekenfonds zou bovendien niet meer met SCAL wil len samenwerken. In de brief aan het bestuur van de Stichting heeft de advocaat van de verontruste SCAL-medewerkers in middels gedreigd met acties, als er op korte termijn geen verandering komt in de sfeer van „het grote aantal ontslagen en de angst over het voort bestaan van de onderneming". Vandaag viert prinses Bea trix haar 42ste verjaardag. [ens de medewerkers leidt direc- Jansen het laboratorium dat in Vervolg van pagina I le Joi >ez.): iep-Al een: F er atrr FocKN onze parlementsredactie HAAG Vissers kun- ti binnenkort worden ver- U pht hun vis op een afslag te [uldenen veilen. Die verplichting a volgens goed ingelichte innen een einde kunnen serij-logboek bijhouden, waarin alles over de vangsten moet worden geno teerd. Bij het aanvoeren van de vis moet de kapitein een verklaring afge ven aan de plaatselijke autoriteiten, waarin hij per soort moet aangeven wat hij heeft gevangen sinds de vori ge verklaring die hij aflegde. NEE K J. Iken aan de handel in farte vis". Die zwarte vang- In vis die vanaf het schip in een vrachtwagen ver- jijnt zijn in de loop der n voor de Nederlandse au- iteiten een enorm pro- in gaan betekenen. Ierland kan nu tot die verplichting en ^"gaan. doordat de EG-ministers in aan pjssel akkoord zijn gegaan met een Bot VJUlgCIl Dastel tot registratie van die vis enften, die slechts in beperkte mate mogen worden. De mlnis- en dufaad ging akkoord met het voor- e briefzonder dat daar een discussie aan aan taf hoefde te gaan. syra aartsï idee houdt in dat de EG-landen hem plicht zijn de Europese commissie ition«elijks bestuur) iedere maand op hoogte te stellen van de vangsten, ppers zullen vanaf 1 juli een vis- In dit verband kunnen de verschillen de EG-landen eisen dat de vangsten H&rinff de eerste keer via een veiling op de markt worden gebracht. Veel vissers voeren vis aan buiten de veiling om. zodat die niet geregis treerd is of kan worden. De algemene inspectie dienst (AID) kan daarom moeilijk achter de precieze hoeveel heden vis komen die worden aange voerd. in Brussel alleen maar bot gevangen, omdat de vroegere Engelse visserij minister Silkin steeds „dwars heeft gelegen." Zijn opvolger heeft er nu toch mee ingestemd. De ministerraad heeft voor het overi ge de nieuwe quoteringen voor 1980 vastgesteld. Het is nog niet bekend of de Neder landse vissers dit jaar haring mogen vissen in de Noordzee. De raad van JSL EG-ministers in Brussel is weliswaar dëeld. De man"'wèrdTn~1974 veroor Dit bleef over van een Nederlands zakenvliegtuig, dat dinsdagavond rond half negen in de omgeving van de Franse stad Nantes op een voet balveld een noodlanding moest ma ken, nadat het door nog onbekende oorzaak in moeilijkheden was ge raakt. Negen van de tien inzittenden twee vliegers en acht werknemers van de baggermaatschappij Bos en Kalis raakten daarbij licht ge wond. maar konden kort daarop de reis hervatten. Het toestel, een Cess na 404, was op weg van Nantes naar Schiphol. DEN HAAG (ANP) De 33-jarige Jan B.. die tweemaal veroordeeld werd wegens gijzelingsacties, heeft gratie gekregen. Dit heeft het minis terie van justitie gisteren meege- De regering kan het „slechts betreu ren" als milieu- en actiegroepen wei geren aan de maatschappelijke dis cussie deel te nemen, juist omdat er boringen verricht worden. De angst bij die groepen is, dat gunstige onder zoeksresultaten zonder meer leiden naar de beslissing: meer kerncentra les. Van Aardenne heeft bij herhaling gesproken over „dit misverstand", maar hij heeft die angst niet kunnen wegnemen, getuige ook een brief die enkele tientallen organisaties dezer dagen aan de Tweede Kamer schreven. „Proefboringen." zegt Van Aardenne nog eens, „hebben juist de functie het overzicht over mogelijke opslagme thoden af te ronden. Het totaal van deze mogelijkheden kan ter discussie staan." De Tweede Kamer staat tot dusverre zeer huiverig tegenover Ipo- ringen in het noorden. Noordzee Zoutkoepels in de Noordzee bieden vooralsnog geen alternatief voor de opslag van kernafval. Volgens de mi nister heeft onderzoek in de zeebo dem uitgewezen, dat twee uitgekozen zoutvoorraden „niet voldoen aan de criteria ter zake". Die zoutlagen, on geveer honderd kilometer ten noord westen van Den Helder, zijn daarom afgekeurd, aldus de minister. Wel wordt bekeken, of nog andere plaat- De regering maakt geheel ten on rechte haast met de besluitvorming over nieuwe kerncentrales, vindt de Bezinningsgroep Energiebeleid in een gisteren gepubliceerde nota. Op grond van lagere schattingen voor de groei van het elektriciteitsge bruik, en grotere mogelijkheden voor kleine warmte/krachtcentrales, meent de groep dat de eerstvolgende nieuwe grote centrale (al dan niet als kerncentrale uit te voeren) pas in 1995 nodig zal zijn. In het tijdschema van de regering zou die al in 1990 beschikbaar moeten zijn. sen in de Noordzee in aanmerking komen voor nader onderzoek. Van Aardenne bestrijdt niet alleen de bezwaren van actie- en milieugroepen tegen proefboringen, maar ontkent ook dat „het verschijnsel economi sche groei" buiten de discussie moet blijven. De minister wordt ervan be ticht als het ware de weg naar nieuwe kerncentrales te plaveien door te spreken over een blijvende economi sche groei. Van Aardenne zegt echter dat de keu ze van regering en parlement ook bij „nulgroei" (geen groei dus) kan vallen op uitbreiding van kernenergie. Aan de andere kant, schrijft de minister, zou men „bij een hoge economische groei kunnen afzien van uitbreiding van kernenergie". In dat geval moet Nederland, voor de opwekking van elektriciteit z'n toevlucht zoeken in grote hoeveelheden kolen. Van Aar denne waarschuwt nu al (de toege zegd „Kolennota" van zijn hand ver schijnt over enkele weken» voor „een zeer grote mate van afhankelijkheid van een ongestoorde kolenvoorzie- ning", indien er niet meer kerncentra les komen. Van Aardenne meent overigens ook. dat de vestigingsplaats van eventuele nieuwe kerncentrales onderwerp van discussie moet vormen Ook daarin verschilt hij van mening met menige milieu- en actiegroep. Deelnemers aan de „maatschappelij ke discussie" kunnen in sommige ge vallen financiële steun krijgen De stuurgroep van „integere personen, die in brede kring vertrouwen genie-" ten", oftewel de discussieleiding, zal over steun beslissen. Het is ook aan de stuurgroep om de opzet van de discussie die over enkele maanden officieel zal beginnen verder uit te werken. Hoorzittingen, maar ook bij eenkomsten in kleinere kring (ker ken. vakbonden en dergelijke) beho ren tot de mogelijkheden. De minister voelt niets voor een sug gestie vanuit zijn eigen partij, de VVD, om de stuurgroep de vorm te geven van een speciaal „gerech tshof". Wel vindt de minister, dat een der leden van de stuurgroep afkom stig moet zijn uit de rechterlijke macht. Vervolg van pagina 1 de modernste van de De vissers, die tot nu toe betrapt werden op deze overtreding, gingen veelal in beroep bij het Europese Hof in Luxemburg. Die processen lopen nog steeds. Minister Van der Stee (landbouw en visserij) heeft er zich meer dan eens over beklaagd dat Nederland niet eenzijdig tot veil plicht kon overgaan, omdat de lidsta ten van de EG dat alleen na overleg kunnen doen. Tot op heden heeft hij voT ADVERTENTIE n dia t wert i gull ndert Ierritsen zilversmeden willen de aan koop van zuiver zilveren cassettes logelijk houden, pat kan op twee manieren: J levert oude zilveren voorwerpen in, bijvoorbeeld lepels, lijsten, theepot ten (beschadigd geen probleem), gul lens, rijksdaalders of andere munten fels tegenwaarde voor nieuw waarde- jvol 100% zuiver zilveren bestek, of I ontvangt er klinkende munt voor. pbk gouden voorwerpen worden door ins ingenomen. ^Dagelijks van 10-4 uur, ook zaterdag |2 en 9 februari, kunt U terecht in de showroom van de Sola fabrieken in Zeist, waar de heren Gerritsen en hun medewerkers U de keus laten om contant de waarde uitbetaald te krij gen voor oude, niet meer gebruikte zilveren en gouden voorwerpen, of deze te benutten als inruil voor fonkel nieuw. puur zilveren bestek dat uniek is op de hele wereld. Nu ook per post Indien de reis naar Zeist voor U te be zwaarlijk mocht zijn, geen nood. Wanneer U oude gouden of zilveren artikelen of munten goed verpakt, aangetekend aan ons toezendt, be talen wij U snel per bank, giro of post wissel het U toekomende bedrag uit op de wijze waaraan U de voorkeur geeft. U gelieve echter goéd te con troleren of alles wat U instuurt van echt zilver of goud is, en dus niet ver zilverd of doublé. zilversmeden Sola Fabriek M J Gerritsen kj v Van Reenenweg 155. Zeist, tel 03404-13677 overeengekomen dat er een zekere hoeveelheid haring mag worden ge vangen. maar dat is afhankelijk van het rapport dat de internationale voor het onderzoek van de zee (CES) over het haringbestand in de Noord zee zal uitbrengen. Dat rapport wordt in ieder geval voor 31 mei verwacht. Minister van der Stee heeft een quo tum van 20.000 ton bepleit voor alle lidstaten, hetgeen voor Nederland zou betekenen dat onze vissers daar 2500 tot drieduizend ton van mogen vangen. Bij alle vissoorten die gequoteerd zijn is een hogere hoeveelheid overeenge komen dan vorig jaar. Schelvis gaat van 66 naar 69.000 ton, koolvis van 31 naar 39.000 ton, schol van 112 naar 116.000 ton. tong van 14 naar 15.000 ton en kabeljauw van 200 naar 215.000 ton deeld tot een gevangenisstraf van ze ven jaar wegens de gijzeling van een gezin in een boerderij in Deil (Gld). Het onderzoek is kennelijk negatief uitgevallen. De Kamer had er giste ren nog geen kennis van genomen. De regering heeft al ver over de honderd miljoen gulden in OKTO gestoken en er zouden nu nog tientallen miljoe nen guldens bij moeten. Bijna de helft van de aandelen is in handen van de Noordelijke ontwikkelings maatschappij "(NOM). De meerder heid is in handen van het papiercon cern KNP. dat uiteindelijk ook de definitieve beslissing over de sluiting moet nemen. Niemand heeft daar ru zies over. Eerder heeft het bedrijf al aangekondigd dat dit besluit onver mijdelijk zou vallen als de regerings steun wegvalt. De Winschoter fabriek is nog maar enkele jaren oud en be hoort tot wereld. Volgens Jaap Wolters van de FNV is de reis van de Groninger Statenleden en de leden van de ondernemings raad naar Den Haag bedoeld om te voorkomen, dat de Kamer vandaag „over zich heen laat walsen". De snel heid waarmee de minister de zaak nu af wil handelen, noemde hij grenzen aan onbehoorlijk bestuur. „De Ka mer zou zeker uitstel moeten vragen en zich niet moeten later overrompe len." De bedoeling van de minister is volgens Wolters om vanmorgen de Vaste Kamercommissie in te lichten en eventueel vanmiddag al een Ka merdebat aan de zaak te wijden De werknemers toonden zich gister avond uitermate teleurgersteld en emotioneel. „je weet dus iets meer over zelfver dediging ADVERTENTIE IToestel 38 Voor elk probleem een heldere oplossing. Nilfisk zorgt voor de best mogelijke produktie- en opslagomstandigheden Heeft niet alleen de juiste schoonmaak- machines daarvoor maar vooral ook de kennis en de ervaring om u precies op maat te adviseren Nilfisk B.V., Flevolaan 7. 1382 JX Weesp Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Zes van de zeven leerlingen, die een expressievak ln hun eindexamenpakket voor mavo of havo hebben gekozen, zijn achteraf positief over hun keuze. ZIT hebben ze»' de indruk dat ze door het kunstzinnige vak meer waardering en begrip voor kunst en kunstenaars hebben gekregen. Volgens hun eigen omschrijving hebben ze „beter leren kijken". Dit positieve oordeel van oud leerlingen van mavo en havo blijkt uit een onderzoek dat Max van der Kamp heeft ge- houdën en waarop hij morgen promoveert tot doctor in de letteren aan. de universiteit van Amsterdam. Van dpr Kamp hoeft het onderzoek naar de effecten van de kunst zinnige vorming verricht ln opdracht van het Kohnstamminstituut van Amsterdam. Expressie als eindexamenvak is tamelijk nieuw. In 1972 zijn de eerste examens afgenomen in handenarbeid, tekenen, textiele werkvormen en mu ziek. Sindsdien is het aantal scholen dat meedeed aan het experiment gestadig uitge breid. Sinds augustus 1978 kunnen alle scholen voor havo en mavo een van de vier ex pressievakken als eindexa menvak aanbieden, mits de scholen over de benodigde fa ciliteiten en over bevoegde docenten beschikken Hevige discussie Voor de invoering van het ex periment is in de onderwijs wereld een hevige discussie gevoerd over de voor- en nade len van de verheffing van de expressie tot eindexamenvak. De voorstanders wezen op de mogelijkheid van een brede persoonlijkheidsvorming. De tegenstanders vreesden een formalisering van zoiets ver hevens als kunstzinnige vor ming Zowel de voor- als te genstanders krijgen van de promovendus gelijk en onge lijk. Uit het onderzoek is namelijk gebleken dat de kunstzinnige vorming zich beperkt tot cul tuur in engere zin. De leerlin gen hebben zoals zij zelf zeg gen. veel opgestoken van de lessen over de verschillende stijlen: zij hebben naar kunst leren kijken en zijn er meer van gaan genieten Een meer kritische kijk op de samenle ving heeft men door de lessen niet gekregen. Het wordt al thans door de 102 ondervraag de oud-leerlingen nauwelijks genoemd Wel is men meer kunstboeken gaan kopen, en ,;wipt men gemakkelijker een galerie binnen". De sociale vorming, die de voorstanders op het oog had den. is niet uit de verf geko men Alleen de oud-leerlingen die muziek als eindexamen hadden gekozen, hebben door het gezamenlijk blokfluiten en zingen iets van een gevoel van saamhorigheid opgedaan. Bij de andere vakken, waar het onderwijs individueler was. werd weinig aan sociale vaardigheden gedaan Ontevreden Van der Kamp is zelf ontevre den over de wijze waarop het eindexamen in de expressie vakken thans wordt afgeno men Door de centraal schrif telijke toets van het CITO met een flink aantal meerkeu zevragen is de gevreesde for malisering toch in het examen geslopenwaardoor kunstzin nige vorming wordt terugge bracht tot feitjes en weetjes Van der Kamp pleit echter niet voor afschaffing van de eindexamens in de expressie vakken „Het moet alleen an ders", zegt hij. Een uitgebrei der schoolonderzoek is een van zijn wensen. Ook is hij voorstander van een beter leerplan, waarin de doelstel lingen van culturele vorming meer tot hun recht komen Van der Kamp heeft in eerste Instantie 599 leerlingen onder vraagd Dit gebeurde direct na hun eindexamen. Twee en een half Jaar later heeft hij nog eens 102 oud-leerlingen uitgebreid aan de tand ge voeld. Zes van de zeven oud- leerlingen waren blij dat ze een expressievak hadden ge kozen, omdat ze er nu nog plezier aan beleven als hobby of omdat het vak goed van pas komt bij hun vervolgop leiding Meer dan de helft blerk door te studeren voor onderwijzer, kleuterleidster, leraren of verpleegkundige Vijf oud-leerlingen volgden een opleiding aan de kunsta cademie of het conservatori um. Zij waren minder positief Zij vonden de lesstof te be perkt Een Jongen, die naar de tekenacademie was gegaan, schreef op zijn enquêteformu lier „Ik weet niet zeker of lk er Iets aan heb gehad We gin gen namelijk ln zo n tempo door allerlei techniekjes heen. waar Je eigenlijk alleen maar aan mocht ruiken Meer meisjes Het meest positief uitten zich de oud-leerlingen, die naar de pedagogische academie wa ren gegaan ZIJ waren van me ning dat zij door het volgen van een expressievak ln het voordeel zijn Opvallend uit hel gehele onderzoek is de oververtegenwoordiging van meisjes Van alle mavo- en ha vo-leerlingen. die in 1976 eind examen ln een van de vier expressievakki n hebben ge daan. waren 1800 meisjes en 682 Jongens Van der Kamp vermoedt dat de negatieve beeldvorming van de expres sievakken als pret- of vlucht- vak van invloed is op deze onevenwichtige verdeling van de seksen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3