*eter Stephan houdt 1vel degelijk uitverkoop NOC wenst geen boycot Dwangsom geëist tegen Tahamata Ik ben te aardig, dat is mijn probleem' Druk programma eyenoord meldt zes spelers aan bij makelaars 'rcea Petescu tut bij DS'79 Ajacied in schoenenaffaire voor rechtbank Winst Kortsnoj assir Seirawan op de drempel van winst in Hoogoventoernooi IDERDAG 31 JANUARI 1980 SPORT TROUW/KWARTET P 15 - RH 19 - O 17 r Matty Verkamman ITERDAM Feyenoord-directeur Peter Stephan staat moeilijke tijd te wachten. Geconfronteerd met de onrust er binnen de spelersgroep van de stadionclub leeft, heeft tot dusver sussende woorden gesproken, maar daar zal i waarschijnlijk niet veel langer meer genoegen mee len. Het onverwachte vertrek van Wim Jansen naar het jrikaanse profvoetbal heeft dezer dagen veel beroering ekt in Rotterdam-Zuid. In de Rotterdamse avondbladen voor de aanvoerder er gisteren geen twijfel over bestaan dat slechte relatie met Stephan er toe heeft bijgedragen dat ng, )p 1 maart Feyenoorder af is. ie betq Jansen in het Rotterdamse Vrije Volk: „Dit is geen beslissing van van daag of gisteren. Ik baalde al een hele tijd van de situatie bij Feyenoord. Ik kon slecht opschieten met Stephan. Meer wil ik er niet over zeggen. De rest komt later wel." De 65-voudig international moet wel een bijzonde re afkeer van Stephan hebben, wan neer men de door hem afgewezen mogelijkheden bij Feyenoord be kijkt. Na de afsluiting van zijn actie ve carrière kon Jansen jeugdtrainer of scout worden bij de club, waar hij al vijftien jaar onder contract staat. Tevens werd hem een benefietwed strijd aangeboden. Dat alles liet Jan sen echter vallen voor een vervroegde vrije transfer. Het is nog niet bekend voor welke club hij in de Verenigde Staten gaat spelen. Hij heeft contac ten met Los Angeles Aztecs (de club van Johan Cruijff, Wim Suurbier, Leo van Veen en Rinus Michels) en de Washington Diplomats. Zijn zaken worden waargenomen door het bu reau Cor Coster Sport Promotions. De kwestie-Jansen komt Stephan momenteel extra ongelegen, nu hij juist is verwikkeld in een netelige affaire met een deel van de selectie. Het weekblad Voetbal International onthulde vorige week dat de namen van zes spelers aan invloedrijke ma kelaars zijn doorgegeven, met het doel hen aan andere clubs te slijten. Het ging hier, zo schreef VI, om Ge rard van der Lem, Richard Budding, René Notten, Jan van Deinsen, André Stafleu en Jan Peters. Dat artikel heeft in de groep voor grote onrust gezorgd. Deze week von den er hieromtrent venijnige gesprek ken plaats tussen de clubleiding en de spelers. Dinsdag kregen Van Dein sen, Stafleu en Peters na alle ontken ningen van bovenaf uiteindelijk de indruk dat het toch niet zo'n vaart liep met het „gehandel" van Stephan. Van der Lem en Notten bleven daar entegen wantrouwig. iDRECHT Mircea Petescu is cout in dienst getreden van de (tse eerste divisievereniging DS verbintenis geldt voorlopig tot 980. Noch Petescu, die onlangs iparta werd ontslagen, tussen- een trainersfunctie aangeboden en dan heeft de Roemeense oe- ieester de mogelijkheid het con- onmiddellijk te beëindigen. pS '79 gaat Petescu, die in het [den trainer is geweest van onder —re FC Dordrecht, nauw samen Van onze sportredactie AMSTERDAM De Nederlandse sportwereld wil de Olympische Spelen van Moskou niet boycot ten. Dat blijkt uit een schrijven van het NOC (Nederlands Olym pisch Comité) en de NSF (Neder landse Sport Federatie) aan rege ring en parlement. Deze brief werd gisteren overhandigd in Den Haag. NSF en NOC noemen het „kanttekeningen" bij het ad vies van de Nederlandse regering over de deelneming aan de Olym pische Spelen. In werkelijkheid gaat het nauwelijks om kantteke ningen maar om een duidelijke stemverklaring van twee autono me sportorganisaties die eigen lijk niets aan de regering hebben te vragen als het om hun beleid gaat. NOC en NSF noemen de uit spraak van de Nederlandse rege ring een „belangrijk feit". Maar voor de sportwereld zal de brief van gisteren ongetwijfeld een nog veel belangrijker feit zijn dat ook een veel belangrijker rol zal spe len in het interne overleg van komende zaterdag. De beide organisaties voeren aan dat er in Rusland in principe niets is veranderd. „Meer nog dan de militaire ingreep van de Sow- jet-Unie in Afghanistan vormde, in politieke kringen, de verban ning van Sacharow de aanleiding om tot een boycot te adviseren. De maatregel wierp, zo menen wij, geen nieuw licht op de situa tie, zoals die in de Sowjet-Unie bestaat," aldus NOC en NSF. Daarnaast wordt aangevoerd dat bij de Olympische Spelen de sportbeoefening centraal behoort te staan. Goed, de politiek komt er bij te pas, maar die politiek mag geen doorslaggevende zaak zijn. Het NOC zal slechts beslui ten tot een boycot als blijkt dat er onder de gegeven omstandighe den geen sprake kan zijn van nor male sportbeoefening. Zo een be sluit kan voorlopig niet vallen. Dat gaat, zo wordt gezegd, zeker nog tot half mei duren. Op 19 mei moet de aanmelding in Moskou zijn. Het NOC wil dat de tijd tot mei ook gebruikt gaat worden voor de bestudering van de vraag of de sport een speerpuntfunctie mag of moet vervullen. Die discussie, in NFS verband, loopt overigens al enige tijd maar op een bijzon der laag en weinig zeggend pitje. Het WK voetbal in Argentinië vormde de aanleiding. Uitgebreid aandacht hebben bei de organisaties voor de gevolgen van een mogelijke boycot. Die zal, aldus stellen NOC en NSF. in ie der geval breed moeten zijn want anders komt Nederland in een isolement terecht. Maar zelfs een brede boycot roept de somberste verwachtingen op, ervan uitgaan de dat de huidige organisatiewij ze van de sport de enig zaligma kende is. Daarnaast twijfelt de georgani seerde sport ook ten zeerste aan het effect van een boycot. Per slot van rekening zo wordt in de brief aan regering en parlement ge zegd, weet je maar nooit wat die Russen zelf met zo'n boycot doen en wat voor verklaring ze er bin nenslands aan zullen geven. In ieder geval zullen rie dissidenten en Afghanistan er waarschijnlijk weinig of geen voordeel van plukken. Ten slotte wordt het argument afgewezen dat het gaat om een boycot door amateursporters, waardoor er geen ernstige econo mische belangen in het geding zijn. Dat argument is overigens vrijwel nergens te horen geweest hooguit in kringen waar men de economische betrekkingen bo ven alles stelt maar het wordt gebruikt door het Nederlands Olympisch Comité en de Neder landse Sport Federatie als een- uitsmijter die nog eens extra moet aantonen dat een bocycot van de Spelen geen zin heeft. Uit de brief blijkt in ieder geval dat het NOC voorlopig zeker geen besluit zal nemen over een boycot en zich gewoon aansluit bij ande re landen waar de Olympische comités eerder al verklaarden dat sport en politiek gescheiden moe ten blijven en dat men wat Mos kou betreft wacht tot andere lan den (en met name de Verenigde Staten hoewel ook op puur po litieke gronden) een definitief standpunt hebben ingenomen. GERARD VAN DER LEM: wel aangemeld voor de 'verkoop'. en met Jan van Daal, de begelei- j an het eerste elftal, en jeugdtrai- :raam^rans Munck. André, wiens contract als assis- trainer van Volendam aan het van dit seizoen afloopt, neemt laag een beslissing over een nieu- 'erbintenis voor een jaar met de ndag heeft de in Heemskerk wo- -le trainer, die in september zijn ploma hoopt te halen, de voor- rden van verlenging met het be- r van Volendam besproken. nes Weisweiler, de 60-jarige trai- van 1. FC Köln, heeft zich voor jaar als coach verbonden aan York Cosmos, waarvoor de Ne- tnders Wim Rijsbergen en Johan ikens. alsmede de Westduitser e Beckenbauer uitkomen. WIJK AAN ZEE Viktor Kortsnoj heeft in het Hoogoventoernooi zijn afgebroken partij tegen de Nederlan der Gert Ligterink in winst omgezet. Een tweede afgebroken partij uit de twaalfde ronde, tussen Van der Wiel en Sunye werd door de laatste ge wonnen. De 8tand: 1. 8e1rawan 9"/j. 2. Browne 9. 3. Kortsnoj 8'/j. 4 Alburt 7. 5. Blylasis en Timman fl'/j. 7 Ree en Byrne 6. 9 Sunye 5'/:, 10. Kovacevlc 4'/i, 11. Van der Wiel. Böhm en Slgurjonsson 4, 14. Ligte rink 3 Voorzitter Guus Couwenberg stelde ten overstaan van de spelers dat er géén lijst bestaat met de namen van spelers die moeten vertrekken. Hij benadrukte dat er geen contact was opgenomen met welke makelaar dan ook, zei dat de berichtgeving in VI in twijfel moest worden getrokken en stelde tevens dat hij bereid was om die woorden in het bijzijn van de betrokken journalist te herhalen. Die bewuste journalist is John Linse en deze liet gisteren weten dat hij zich zeker niet zal laten ontbieden door Feyenoord. Daar is voor hem ook weinig reden voor, want hij heeft slechts de waarheid geschreven. De genoemde spelers zijn namelijk voor de „verkoop" aangemeld bij de make laar Janö Bekeffy. Deze in België wonende ex-Hongaar blijkt bijzonder ontstemd te zijn over de gang van zaken bij de Rotterdamse club. Hij noemt Feyenoord een „weinig profes sionele club" en zegt dat het notabe- ne Peter Stephan zelf is geweest die de bewuste namen tegenover Voetbal International heeft genoemd. Linse, desgevraagd: „Ik zal dit bevestigen noch ontkennen." Een geschrokken J&nö Bekeffy noemt de hele affaire voortdurend „onbegrijpelijk" en „delicaat", maar zegt uiteindelijk in ferme woorden: „De waarheid is, en dat is voor hon derd procent de waarheid, dat Feyen oord met meer dan één makelaar werkt. Ik doe dit werk nu twaalf jaar en nog nooit is er via mij iets uitge lekt. Feyenoord is op dit gebied hele maal geen professionele club. Ik weet dat Stephan ook met iemand als Co Prins zaken doet, terwijl er tevens contact is opgenomen met makelaars uit Frankrijk, België en Zwitserland. Wanneer men zich tot mij had be perkt, was alles rustig verlopen." door Erik Oudshoorn HAARLEM Het shirtje- trekken rond Simon Tahama ta en de onderlinge vete tus sen twee firma's in sportkle- ding is gisteren voortgezet voor de rechtbank van Haar lem. Een heel legertje juristen ZEIST De KNVB heeft voor de komende periode het inhaalprogramma van het betaalde voetbal vastgesteld. Het betreft zowel competitie als bekerwedstrijden. Het programma ziet er als volgt uit: Woensdag 6 februari: NAC-Feyenoord (restant; aanvang 16.00 uur) Go Ahead Eagles-Ajax (19.30 uur). Zondag 10 februari: FC VVV-SC Heerenveen (14.30 uur). Woensdag 13 februari: Go Ahead Eagles-FC Den Haag (19.30 uur). NAC-Sparta (19.30 uur). Fortuna S.-FC Volendam (19.30 uur); Beker: AZ'67- FC Utrecht (19.30 uur). PSV-FC Amsterdam (19.30 uur). Roda JC-NEC (19.30 uur). Ajax-Vitesse (19.30 uur). Zondag 17 februari: AZ '67-NEC (16/2-19.30 uur). Willem II-NAC (14.30 uur). Vitesse-Excelsior (14.30 uur). SC Veendam- SVV (14.30 uur). SC Cambuur-SC Heerenveen (14.30 uur).; Beker: Feyenoord- FC Twente (19.00 uur). SC Amersfoort-FC Den Haag (14.00 uur). DS '79-PEC/ Zwolle (14.00 uur) GO Ahead Eagles-Sparta (14.00 uur). Woensdag 20 februari: FC Twente-PEC/Zwolle (19.30 uur). Woensdag 16 april (zomertijd): SC Amersfoort-SVV (19.00 uur). FC Amsterdam-De Graafschap <19.00 uur). Wageningen-Veendam (19.00 uur). Telstar-Cambuur (19.00 uur). Volendam- Den Bosch (19.00 uur). Heerenveen-Eindhoven (19.00 uur). FC Groningen- Helmond Sport (19.00 uur). Dinsdag 22 april: Heerenveen-Fortuna S. (19.00 uur). Woensdag 30 april: Cambuur-Wageningen (19.00 uur). was komen opdraven om te betwisten of het terecht is dat de kleine balgoochelaar van Ajax momenteel speelt op schoeisel van het merk Puma. Adidas vindt van niet en be roept zich op een afgesloten contract. Zodoende kreeg Tahamata gisteren een kort geding aan zijn broek(je) en hoorde hij een dwangsom tegen zich eisen van 25.000 gulden per overtre ding. De president van de Haarlemse rechtbak mr. H. van den Haak nam na het aanhoren van de diverse par tijen een hele papierwinkel aan con traten ter bestudering in ontvangst en doet volgende week woensdag uit spraak. Simon Tahamata stond tot 1 Januari 1980 onder contract bij Puma. Aange zien Adidas graag alle topvoetballers wil inlijven en dus ook Tahamata, heeft verkoopleider Hennie Warmen- hoven alles in het werk gesteld om hem te strikken voor een langdurig contract. Aanvankelijk mislukte dat. Door toedoen van AJax-tralner Leo Beenhakker wat een dubieuze zaak eigenlijk werd er op 12 september een eerste bijeenkomst belegd in Et- ten-Leur. Beide partijen kwamen echter niet tot een akkoord. Op 8 oktober ging Simon wel overstag. HIJ ging echter in zee met All Weathei Sports, dat vanaf 1 januari het merk Puma over zou nemen van Cor du Buy. Er kon op dat moment dus nop geen contract worden getekend, dal gebeuren vond pas plaats op 4 janua ri van dit jaar. Op 17 november werd Tahamata in gepakt door Hennie Warmenhoven Op een klein kamertje in Zeist werd hem voorgehouden dat het met dat andere merk in Nederland een aflo pende zaak zou zijn en dat een mon delinge overeenkomst geen enkele rechtsgeldigheid heeft. Slmon pro beerde deze boude uitspraken te checken, maar zijn „adviseur", hulp trainer Bobby Haarms, kon hij niet te pakken krijgen. Na ampele overwe gingen besloot hij in te gaan op het nieuwe aanbod; hij ontving een che que van tienduizend gulden als lon- troductle-cadeautje, 20.000 gulden contant en verder een vaste vergoe ding van 20.000 gulden per Jaar. In drie Jaar tijd dus in totaal negentig mille, twee keer zoveel als hij bij de concurrentie ging verdienen. Alles werd vastgelegd in een contract dat Slmon ondertekende. De volgende dag al, had de kleine Ajacied spijt. Zeker toen zijn vriend Ruud Krol hem vertelde dat hij als directeur van een snackbedrijf had ervaren dat mondelinge overeenkom sten wel degelijk rechtsgeldigheid be zitten. Simon liet de ontvangen con tanten retourneren en in een schrij ven betichtte hij Warmenhoven van valse voorlichting. Warmenhovens raadsman mr. J. Voü- te verweerdde zich gisteren door over de bevestiging van het mondelinge „Puma-contract" minachtend op te merken: „Dit stukje papier mist elke waarde. Er staan geen bedragen in en er wordt ook niets gezegd over de verplichtingen van Tahamata." r Max Pam fK AAN ZEE In een analysekamertje bij het Hoogovens- nooi zit Yassir Seirawan opgeruimd achter een bord met Êken. Hij heeft zojuist remise gespeeld met zijn naaste Current Brown gespeeld en dat betekent dat hij vrijwel fr het toernooi gaat winnen. Seirawan is negentien jaar, wereldkampioen en op dit ogenblik de jongste groot- ïster in het rondreizende schaakcircus. Hij is ingetogen, ar niet verlegen en toont achter het bord dikwijls het Dmb, dat zo kenmerkend is voor de Amerikaanse schakers, let schaakwereldje van sigarettenrook, morsige kleding en temienschqp heeft hij iets exotisch. Voor de partij noteert nauwkeurig welke kleren hij aanheeft. Hij beweegt zich jant en voert zijn zetten met zwier uit, zelfs in de hoogste hood. tbt een enigszins joodg uiterlijk, begint te lachen. 'Ik ben van (ische afkomst. Mijn vader komt lyrië, mijn moeder is Amerikaan- 5o'n combinatie komt niet vaak in de schaakwereld. Ik heb er ilijk nooit een probleem van ge kt. maar nu ik wat ouder word, li ik me wel voor de Arabische te interesseren. Ongemerkt be lt toch een zekere solidariteit te r" tuwen trekt je aan in het Arabische (en? is gestructureerder, minder cha- ih dan het Westerse denken, h de positie *an de vrouw. Er It in het Westen altijd gezegd dat (Arabische vrouw onderdrukt It. maar ik vraag mij af of dat zo k ben ontzettend voor gelijke ten. maar mannen en vrouwen |uet gelijk. Hun onderlinge rela- lijn zeer gecompliceerd en ik heb Idee dat in de westerse conceptie Pmancipatie de vrouw afdaalt tot kiveau van de man'. Hij lacht weer, zonder ironie. Een vrolijke persoonlijkheid, dat zie je niet zo vaak onder schakers. 'Ja. ik ben eigenlijk te aardig, dat is mijn probleem. Als schaker moet je een killersinstinct hebben, dat mis ik soms. Ik heb bijvoorbeeld tegen Wal ter Browne een hele slechte score en ook in dit toernooi heb ik hem een remise gegeven, terwijl ik positioneel vrijwel gewonnen stond. Ik krijg tij dens de partij altijd medelijden met hem. Hij lijdt zo verschrikkelijk. Hij steunt en is verkrampt, hij lijkt door de diepste afgronden te gaan. Win nen, dat is iets, dat je je tegenstan ders bijna niet kunt aandoen. Het beste kun je dan maar tegen iemand spelen die tijdens de partij een poker face trekt. Daardoor wordt je zelf ook oplettender. Je speelt een klassiek loperoffer op h7 en je tegenstander vertrekt geen spier. Dat is alarme rend. Je gaat extra opletten. Je wordt onzekerder, maar daardoor tegelij kertijd ook objectiever'. Onzin Geloof je in de Freudiaanse theo rie dat schakers eigenlijk vadermoor denaars zijn? Yassir Seirawan (links) tegen Walter Browne: „Hij lijdt zo verschrikkelijk.' 'Oh nee, dat is zo'n onzin. Ik heb het boek gelezen van Rueben Fine, die in de dertiger jaren wereldkampioens kandidaat was, maar die zich uit de schaakwereld heeft teruggetrokken en psychiater is geworden. Wat hij schrijft is gruwelijke flauwekul. Het schaken is een mannenwereld, maar daarom zijn het nog geen homoseksuelen, die een Oedipuscom plex hebben. Schaken is een vorm van kunst, elitair misschien, want de schaker keert zich af van de maat schappij. Zijn maatschappij is het bord met 64 velden. Hij wendt zich af van wat buiten dat bord gebeurt. Maar dat geldt voor alle kunstenaars en voor ledereen die een individualis tisch beroep heeft'. Studeer je naast het schaken? „Nee, ik ben bewust niet naar de universiteit gegaan. Mijn familie heeft mij in dat besluit gesteund. Je moet kiezen Als Je te lang wacht, dan kun Je nooit meer een groot schaker worden. Als je er na Je twintigste mee begint, dan is het al te laat. Alle wereldkampioenen zijn heel vroeg met schaken begonnen en hebben zich nooit door een andere bezigheid laten afleiden. Als schaker leid ik nu een heel gevarieerd bestaan Ik reis veel, ik zie hoe de wereld in elkaar zit. die mogelijkheid had ik nooit gekre gen als ik was gaan studeren. In dit opzicht hebben de Westerse schakers het veel moeilijker dan de Russische. Iemand als Karpov is zogenaamd af gestudeerd in de economie. De Rus sen willen laten zien dat hij een grote algemene ontwikkeling heeft. Maar dat is ridicuul. Karpov weet waar schijnlijk even weinig van de econo mische wetten als ik, al heeft hij dr. voor zijn naam. Larsen Iemand als Fischer is een eenzijdig talent en Je hebt gezien wat er van komt. „Ja, dat is ook verschrikkelijk. Zo wil ik niet worden. Hij speelde een match tegen Larsen, die een van de meest erudiete schakers is. Fischer vermor zelde Larsen met 6-0. Ik denk dat onbewust die tegenstelling een rol heeft gespeeld. Larsen wilde niet win nen. hij zou Fischer alles afnemen wat hij bezat. En wat is er gebeurd? Fischer schaakt niet meer maar Lar sen heeft laatst weer eens met grote voorsprong een toernooi gewonnen. Je kunt je achteraf afvragen wie toen die match verloren heeft. Fischer of Larsen?" Het vak van beroepsschaker kan heel treurig zijn, als je niet bij de beste tien spelers ter wereld behoort. „Ja. dat weet ik. Het kan een heel probleem worden als de schaker ou der wordt en hij heeft nooit de top bereikt. Anders dan bij zwemmen of turnen, gaat de schaker heel lang mee. Maar de tijden zijn aan het veranderen. Ik heb nu een heel be hoorlijk Inkomen. Het is nog wel niet te vergelijken met dat van tennissers, maar in de Verenigde Staten kan ik ongeveer een Jaarsalaris van. vijftig duizend dollar verdienen. Je moet als beroepsschaker wel een grote zelfdis cipline hebben en lk geloof dat dat mijn kracht is. Ik ben voor iemand die nog zo Jong is een heel uitgebalan ceerde persoonlijkheid." Nieuwtje De Rus Kasparov is pas zestien Jaar. Hij is weliswaar nog geen groot meester. maar hij is vermoedelijk wel sterker dan JIJ Hij heeft een Elo- rating van bijna 2600 ..Kasparov Is iets ongelooflijks, dat is sinds Fischer niet meer voorgeko men. HIJ heeft het wel een stuk ge makkelijker dan ik. In Rusland heeft hij een heel team van specialisten achter zich. Allemaal heel redelijke schakers, die hem hun analyses en ideeën doorgeven. Hoe moeten wij daar tegenop boksen? Wij zijn indivi dualisten. die hoogstens een korte tijd met een collega willen samenwer ken. Welke westerse schaker geeft een nieuwtje door aan een potentiële concurrent, met nog het gevaar dat dat nieuwtje later tegen hem zelf wordt gebruikt. Zo gaat dat." Maar voor een schaker heeft het westen ook zijn aantrekkelijke kanten. „Zeker, Je bent van niemand afhan kelijk, Je kan door niemand ter ver antwoording worden geroepen. Je kunt Je eigen toernooien uitzoeken. De Russen zijn soms zo zielig als het in een westers toernooi een keer mis met hen gaat. ZIJ torsen de verant- woordelijkheid voor een heel systeem met zich mee. Zij moeten altijd doen alsof ze hard studeren en druk in de weer zijn. Dat heeft altijd iets hypo criets, want schakers zijn dromers en langslapers, eigenlijk de ergste lui wammesen die ik ken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 19