i Sociale onrust treft ook PSV Twijfels aan selectie-circus Verkouden? 'Otrivin helpen direkt Sportbonden achter standpunt van IOC ij Eindhovense club leeft de wens om 'met een schone lei' te beginnen neusdruppels Olympische comités wachten af Nederlandse ploegleiding moet improviseren na aflasting eerste dag r Ost naar DS'79 Verlies BOB Winst Seirawan RDAG 26 JANUARI 1980 SPORT TROUW/KWARTET 35 ADVERTENTIE f Matty Verkamman i.soo,. DHOVEN Bij PSV staat men niet te dringen om het jeel te bevestigen, maar wie zijn oor te luisteren legt in de delgangen, vangt geluiden op over een op handen zijnde schoonmaak" binnen de voetbaltak van Philips. Mana- Ben van Gelder, sinds jaar en dag de personificatie van is nog maar enkele maanden van zijn pensioen verwij- trainer Kees Rijvers is intussen op een allerminst nante wijze de deur gewezen en de algemene verwach- dat de spelersgroep met ingang van het nieuwe seizoen Jjpend zal worden gewijzigd. Kortom, de sociale onrust bij Multinational laat ook de topsport-sector niet ongemoeid. SgCO] van daarbij niet meegevallen hoe edrijf een trainer laat afvloeien, iurende acht jaar zonder twij- werk heeft verricht. Het staat iat het ontslag bij Rijvers als am is ingeslagen. Eind decem- itvouwde hij in het Eindhovens (lad nog uitgebreid zijn plannen jPSV in de komende jaren. Een yeken later kon hij vertrekken. jubleiding probeerde zich in te D met het argument dat de ont- ocedure werd versneld door iublikaties. Vooral een artikel in ylegraaf, waarin Jan Poortvliet dat er bij PSV geen sprake Hwas van een eenheid, deed vol- (Van Gelder de deur dicht. Dit is ichijnlijk niet meer dan een -eden geweest. Het bewuste ar- ]stelde hoegenaamd niets voor, de stellige indruk werd gewekt •sv een stok had gevonden om md te slaan. Een andere uitleg is lelijks denkbaar, tenzij PSV Wijk zo klein en provinciaals is bn bla-bla-bla verhaal in de Tele- serieus te nemén. j Ploegsma, de man die per 1 juli l stoel van Van Gelder komt te ontkent dat het bestuur van tvliets opgeblazen kritiek over- ^is geraakt. En dat dan in tegen- tot Van Gelder, die later in }fde ochtendblad nog eens be- fcde dat één en ander de kwestie- 5 in een stroomversnelling had jcht. Ploegsma: „Het was niet Iran Poortvliet. Hij loopt tenslot- iger dan twee maanden mee in Jereldje. Er werd een tegenstel- Itussen twee groepen gesugge- waar Rijvers geen vat op had. nen binnen die groepen zijn boor de verslaggever van de Te- hf zelf ingevuld. Diverse spelers jen zich daar behoorlijk over esproken. Er is, louter op initia- Van de spelersgroep, toen een lldering aan gewijd. Niemand «et bestuur was daar bij aanwe- ftij vers trouwens ook niet. Ik het alleen maar positief dat de |s die problemen wilden uitpra- Tlaar in het bestuur is het echt bal niet zo hard aangekomen." cma, die officieel nog geen ver antwoordelijkheid draagt, kan men geen uitspraken ontlokken over aan zienlijke wijzigingen binnen het per soneelsbestand. Maar gelet op de re acties inzake de recente ontwikkelin gen, mag worden aangenomen dat er iets, zo niet veel gaat gebeuren. In tern leeft de wens om „met een scho ne lei" te beginnen. Deels zal dat gedwongen gebeuren. De twee grootste fans van Kees Rij vers, Willy van der Kuylen en Jan van 1 Beveren, zijn nog altijd zwaar teleur gesteld over de gang van zaken. Van Beveren draagt de frustratie met zich mee als beste keeper van Nederland niet navenant te worden gewaar deerd; althans, niet buiten Eindho ven. Van Beveren stelde zich in 1975 moedig op tegenover Johan Cruijff, had zeker ook gelijk met zijn kritiek op de Oranje-captain (Cruijff's aver sie jegens Van Beveren beruste op het waanidee dat de medio 1974 zwaar geblesseerde stijlkeeper zich aanstelde door van het wereldkampi oenschap af te zien), maar werd daar na prompt als de grootste zeurpiet van het Nederlandse voetbal afge schilderd. Qua mentaliteit was er meer waardering voor Van Beveren dan voor Cruijff op te brengen, maar niettemin trok 's werelds beste voet baller op grond van zijn kwaliteiten aan het langste eind. Van Beveren leed en lijdt daar onder. Die frustratie is de basis voor zijn geplande vertrek naar het buitenland. Vorig seizoen was hij rond met een Franse club, maar alleen dankzij een particuliere actie van Rijvers tekende Van Bever en toch weer voor een jaar bij PSV. Dat is straks uitgesloten, al zegt Ploegsma nog: „Jan mag weg voor een laag transferbedrag. Maar gezien zijn kwaliteiten willen wij hem graag houden. De één vindt 'm een slappe ling en de ander een fijne vent, een feit is dat hij nog steeds een prima keeper is. Hij presteert grandioos." Anderen dan Ploegsma zien In de commando-wisseling een mogelijk heid om de selectie van nieuw en jong bloed te voorzien. Dit betekent dat men bij de komende contractbespre kingen niet meer zal happen op hoge eisen van sommige spelers. Of Van der Kuylen aanblijft is voorts de uitsluitend vetVrijgbaai bij apotheker en drogist Kees Ploegsma: „Ik denk dat men in Nederland genoeg heeft aan pakweg twintig clubs die betaald voetbal spelen." vraag, nu hij in de Rijvers-affaire bijna een persoonlijke belediging ziet. Als lid van de spelersraad heeft hij er tevergeefs op aangedrongen om het ontslag van zijn favoriete trainer ongedaan te maken. Vervolgens dreigt het vertrek van René van de Kerkhof. De Italiaanse voetbalbond heeft nog steeds niet besloten of de voetbalgrenzen dicht blijven, dan wel opengaan. In het laatste geval kiest de rechtsbuiten vrijwel zeker voor de zak met lires die Perugia hen voorhoudt. Die transfer zou in de lichtstad wél worden be treurd. Het zou de start van Ploegs ma er ook bepaald niet aangenamer op maken. De aanstaande manager kan zich er nochtans niet over opwin den: „René is voor onze regio natuur lijk een bijzonder- aantrekkelijke spe ler. Maar wij kennen onze grenzen. Daar schrikken wij niet voor terug. Het zou jammer zijn als René weg ging, maar PSV zal er niet van in elkaar storten. Kijk, als Philips het zou willen, dan kon men hier een soort Harlem Globetrotters laten spe len. Het uitgangspunt is en blijft ech-, ter de passieve recreatie. In dat stre ven is het een zinloze zaak om de concurrentie met Italië of Spanje aan te gaan." Anderzijds richt PSV zich op het leve ren van nationale en internationale topprestaties. In 1976 leek de ploeg, met de Zweedse vedette Ralf Ed- ström, op weg naar de Europa Cup I. Nadien is het niveau enigszins afge zakt, hoewel in 1978 de UEFA Cup werd veroverd. In het verlangen naar topvoetbal blijkt PSV nu bij voor baat geen- tegenstander van een rui mere invloed der commercie op het voetbalbedrijf. En dat is opmerkelijk, want de club heeft er tot dusverre altijd anders over gedacht; in het stadion valt zelfs geen enkel reclame bord te ontdekken. Het bestuur is het zelfs grotendeels eens met commerciële plannen die AZ-voorzitter Arie Ligthart vorig jaar via zijn gewraakte Superliga ont vouwde. Bundeling van de beste clubs in een dergelijke liga, die op commerciële basis zou moeten draai en, lééft nog altijd bij de topclubs. Ploegsma houdt zich in dit verband enerzijds op de vlakte, maar heeft er toch wel een mening over. Hij zegt: „In de wandelgangen wordt zeker over dit soort zaken gesproken, om dat het voor iedereen duidelijk is dat de huidige competitie-opzet uiteinde lijk niet houdbaar is. Er wordt links en rechts over gepraat, zonder dat ik nu concreet voor ogen heb in welke vorm zo'n Superliga gestalte zou moeten krijgen. Ik denk in elk geval dat men in Nederland genoeg heeft aan pakweg twintig clubs die betaald voetbal spelen. Maar let wel, ik praat vanuit het standpunt van een top club. Daarom is het misschien niet zo charmant ten opzichte van een club als Vitesse, om zo te praten." „Ik vermoed dat de reclame binnen vier vijf jaar toch een grote rol gaat spelen. Temeer omdat je als overheid op den lange duur toch moeilijk geld kan blijven pompen in clubs die geen publiek trekken. Ik kan niet zeggen dat er door ons, de mensen van de club PSV, nu al ingespeeld wordt op bij voorbeeld shirt-reclame, maar in kringen van onze donor (Philips) wordt er wel over gesproken. In de huidige vorm zit PSV er niet om te springen. Vroeger was Philips altijd een tegenstander van reclame bij PSV, maar ik betwijfel of dat nu nog Zo is. Reclame is al een gangbare zaak geworden in de sport. Of je daar blij mee moet zijn is een tweede. De vraag is alleen of je als PSV achter kunt blijven als straks ook het topvoetbal die commerciële ontwikkeling aan vaardbaar vindt. Ik denk van niet." AMSTERDAM Een afwijzende houding van de nationale Olympische comités en de internationale sportbonden, weife lende regeringen en vier landen die definitief hebben besloten niet naar Moskou te gaan, is de balans na de oproep van de Amerikaanse president om de Spelen in Moskou te boycotten. Tot een boycot hebben alleen Saoedl* Arable, Qatar, DjlbouU en de FldJI- eilanden besloten. Een grote groep landen neemt een afwachtende hou ding aan. Deze landen zullen een defi nitief besluit pas nemen na overleg met bondgenoten. Belangrijk in deze strategie is de houding van het Olym pisch comité van Amerika. Dit comi té heeft voor dit weekeinde een verga dering uitgeschreven over het voor stel van Carter. De voorzitter van het comité, Robert Kane, heeft de leiders van het Congres verteld dat een Ame rikaanse boycot fataal zou zijn voor de Spelen en dat het zonder twijfel gevolgen zou hebben voor de Spelen iramma edi visie laag, 19.30 uur: f-FC Den Haag en, 14.30 uur: m II-NAC head-Ajax se-Excelsior lem-Sparta Irecht-MVV loord-PSV fJC-NEC frente-PEC Zwolle door Peter Onvlee irste divisie en, 14.30 uur: mersfoort-SVV tnsterdam-De Graafschap ageningen-SC Veendam ar-SC Cambuur olendam-FC Den Bosch ierenveen-Eindhoven roningen-Helmond Sport •-Fortuna S DAVOS Dooi en ingevallen sneeuwval hebben gisteren in Davos tot een herhaling van de geschiedenis van 1977 geleid. Toen, begin februari, moest het wereldkampioenschap uitein delijk geheel worden afgelast en voor 130.000 gulden aan Heerenveen verkocht. Nu werd voorlopig alleen de tweede serie van drie wedstrijddagen op het soms zo wonderbaarlijk snelle natuurijs van Davos één dag opgeschoven en ingekort. Vandaag dus mogelijk nieuwe kansen in een toch wel met vraagtekens omgeven selectiecarrousel voor de winterspelen in Lake Placid waar het de Nederlandse rijders en rijdsters betreft. Uai Ut! rdingen-FC VVV lies is vrij. elast AAG De KNVB heeft tn verband met de gesteldheid van de velden het gehele za- oetbal. dus ook de afdelingen, afgelast programma van de betaalde Jeugdelftal- 'an het programma geschrapt Ook voor is een gedeelte van het voetbalprogTam- rhrapt De KNVB heeft besloten alle wed- i. die waren vastgesteld tn de districten in oost af te gelasten. Ook in de volgende Hingen zal morgen geen amateurvoetbal gespeeld Groningen. Friesland, Drente. Twente. Gelderland. Arnhem, Nijmegen. :ht. Haarlem en Noord-Holland ngen over eventuele verdere afgelastingen delingen en In de districten west 1 en 2 en 2 zullen vandaag rond twaalf uur worden DRECHT - Epi Drost zal de nde anderhalf jaar uitkomen de eerste divisie club DS"79 uit echt. Drost had van zijn club wen te een vrije transfer. De 34- verdediger zal morgen in de rijd DS'79-Fortuna S zijn de- maken. 1AI. Hermann Bltz van 1860 Munchcn rond van televisiebeelden door de tucht- ssic van de Wcstdultse voetbalbond ge- voor tien bindende wedstrijden en bo- i kreeg hij een boete opgelegd van 4000 Bltz had een tegenstander een „gericht* iet de elleboog In het gezichtgegeven orval was voorbijgegaan aan de waarne- an de scheidsrechter Na Manfred Drex- halke '04i en Bruno Pezzey (Elntracht Is Bltz de derde speler die op grond beelden gestraft wordt. Niet zo zeer de wisselende weersom standigheden (de mogelijkheid dat de omstandigheden de komende da gen wel optimaal zullen zijn is groter dan in 1977; de föhnwind heeft plaats gemaakt voor een koudere stroom en meestal verdwijnt de bewolking dan ook wel snel) maar meer de gehele selectieprocedure staat borg voor de vraagtekens. De verschillen met bij voorbeeld de Amerikaanse wijze van selecteren zijn schrijnend groot. Ter wijl aan de Nederlandse zijde al sinds vorig jaar met voorlopige aanwijzin-» gen en slagen om de arm is gewerkt, gaat Dianne Holum er als trainster van de Amerikaanse ploeg vanuit, dat een selectie een selectie is en er geen excuses gelden. „In Lake Pla cid," zo zegt zei, „krijgt ook niemand een herkansing. Je hebt maar op de vooraf bekende tijd je prestatie te leveren. Zo niet, dan val je ernaast." In vergelijking met dat harde (de topsport eigen) systeem vindt Henk Lamberts, het in Davos aanwezige lid van de Advies Raad Top, die regel matig met Nederland contact op neemt over de stand van zaken, dat het Nederlandse systeem er nauwe lijks voor onder doet. „Wij hebben als extra eis de stelling van het NOC, dat onze deelnemers een redelijke kans hebben op een plaats bij de eerste acht. Dat betekent internationale vergelijking. Bovendien wordt de be vestiging van de getoonde vorm ver wacht. Eén keer een prestatie op ni veau is voor het NOC onvoldoende." Lamberts zegt het Nederlandse selec tiesysteem Inclusief de Davose se lectiecarrousel met naar verwacht mag worden meer nieten dan prijzen logisch in elkaar te vinden zitten. „Vorig Jaar was er de voorlopige aan wijzing. De kandidaten die zich toen aanmeldden, hebben dit jaar een be vestiging van hun prestaties moeten geven. Dat kon allereerst tijdens het nationaal kampioenschap in Den Haag. Dat kon daarna voor de dames en heren-allrounders bij de wereld kampioenschappen in Ham ar en Eu ropese kampioenschappen in Trond- heim, en voor de sprinters in Davos. Kandidaten, die in Den Haag het of niet redden of zich nieuw aandien den, konden alsnog of opnieuw hun vorm bevestigen in Davos. Datzelfde geldt voor de dames." Voortdurend dus nieuwe kansen en nieuw geluk. Maar zegt Lamberts: „Iedereen, die ook maar op enige wij ze aanspraak kon maken op een kan didatuur voor de Spelen heeft op deze wijze zijn kansen gehad. Niet alleen de toppers, van wie eigenlijk toch al vast stond, dat zij Lake Placid zou den halen. De rijders en rijdsters als Hilbert van der Duim, Lieuwe de Boer, Bert de Jong, Ria Visser en Haitske Valentijn. Zij bevesügden hun vorm al tijdens het Nederlands kampioenschap en deden het daarna nog eens. Maar ook een Annie Bor- ckink (goed nationaal kampioen schap gevolgd door prestaties van voldoende niveau in Hamar en Da vos) en Yep Kramer (nationaal kam pioenschap en Trondheim) zijn er op deze wijze uitgerold. Sijtje van de Lende daarentegen is er als enige tot nog toe haar voorlopige kandidatuur door kwijt geraakt omdat die zo noodzakelijke vormbevestiging van vorig seizoen achterwege bleef. Lam berts: „Sijtje heeft dit weekeinde nog een kans. Bovendien krijgen ook alle anderen nog zo'n kans. Mensen, die vorig seizoen goed reden maar tot nog toe minder uitkwamen, kunnen alsnog bewijzen wat zij waard zijn en ook niet-kernploegleden als Rolf Si- brandy en Ineke Kooiman hebben op deze wijze een eerlilke kans." Het ls duidelijk: Henk Lamberts Is niet ontevreden over de gang van zaken. Eén, die hij zeker niet ondui delijk vindt en ook de komende da- Sijtje van de Lende, één van de kandidaten voor nog een plaatsje in Lake Placid. gen nog voldoende kansen zal bieden aan de twijfelgevallen. „Iedereen die het niet haalt, kan nooit het verwijt maken dat er geen eerlijke kansen voor hem of haar zijn geweest. De eisen van het NOC zijn bekend, de mogelijkheden om er aan te voldoen ook." Hoewel dat laatste overduide lijk ls en iedereen In de eerste plaats de schuld voor het falen bij zichzelf dient te zoeken, zijn er toch beden kingen tegen de hele gang van zaken aan te voeren. Van trainerskant klinkt er de klacht dat door de gehele procedure de voorbereiding op de winterspelen toch wel In de war is gestuurd. Met name damescoach Ab Krook ls niet gelukkig met het feit, dat hij ln Davos kostbare trainings- dagen verliest. Niet alleen doordat de weersomstandigheden niet meewer ken (gisteren was de baan zelfs de gehele dag gesloten en kon er alleen wat op de 60 bij 30 meter kunstijs baan worden gedaan) maar vooral ook omdat door het gehele selectie programma met een aangepast trai ningsprogramma gewerkt moet worden. Bovendien liggen de terugkeer naar Nederland en het vertrek naar West Allice (waar de wereldsprlngkampi- oenschappen worden gehouden) zo dicht opeen, dat dat opnieuw dagen gaat kosten. Sprintcoach Jorrit Jor- ritsma vreest, dat door het systeem mogelijk een sprinter voor Lake Pla cid uit de boot valt. „Hilbert van der Duim moet nu nog een kans op de 1000 meter krijgen. Hij rijdt dit week einde de sprintvierkamp mee. Vallen de verrichtingen ook door de weers omstandigheden tegen, dan kan het wel eens zo zijn, dat er niemand meer wordt aangewezen. Het liefst had ik gezien, dat het ijzer het afgelopen weekeinde werd gesmeed toen het heet was en er ook duidelijk een goe de derde duizend meterman van in ternationaal niveau was. Ron Ket dus, al krijgt nu aan de andere kant Jan van de Roemer als nationaal kampioen nog een kans. Hij was er anders al helemaal uitgevallen." Ook voor de allrounders, die nu al weer twee dagen in Davos niets heb ben kunnen doen en feitelijk sinds de Europese kampioenschappen van Trondheim op non-actief staan, lijkt de selectiemolen zinloos. Van der Duim. Kramer en Kleine zijn Immers al zeker van de winterspelen en had den het wlntervluchtje naar Davos trainings technisch en financieel ze ker anders kunnen besteden. Maar de duizendmeter kandidatuur van Hil bert van der Duim, alsmede de strijd op de 1500 meter tussen Kramer, Kleine, Schalij en mogelijk ook Moek (Indien de laatsten althans een pres tatie van Olympisch niveau leveren, maar wie bepaalt dat met een relatief zwak deelnemersveld in Davos dit weekeinde?) en die op de 10.000 meter tussen Kramer en 81brandy (ook voor hem geldt weer dat Olympische ni veau) worden nog als argumenten voor het Davoser gebeuren aange voerd. Argumenten, die na de afgelas ting van de eerste wedstrijddag en comprimering van het programma op z'n minst twijfelachtig zijn geworden, aangezien de Nederlandse ploeglei ding flink zal moeten gaan improvise ren om werkelijk alle vergelijkende confrontaties te kunnen krijgen. Mo gelijk zelfs onderling op de nu verval len derde wedstrijddag. Van dat alles, van het gehele gebeu ren en van de aangevoerde argumen ten, zegt NOC-vlce-voorzitter Van der Krol! niet kapot te zijn HIJ wenst het gehele circus nauwelijks serieus te nemen en schrijft de verantwoorde lijkheid voor de gewekte Illusies bij de rijders en rijdsters geheel op reke ning van de schaatsbondbesturen. Zo'n 25.000 gulden hebben deze er voor uitgetrokken. „Om als bond zo laat mogelijk de definitieve selectie te kunnen maken", weet Lamberts. „En waarom zou een bond dat besluit niet mogen nemen?" Het rendement van die investering wordt hoe dan ook de komende da gen duidelijk. van 1984 in Los Angeles. Verwacht wordt dat het Amerikaans Olympisch Comité na de vergadering niet meer dan een formeel antwoord op het verzoek van de president zal geven. Ook zal geen hard standpunt worden ingenomen tijdens de verga dering van het Internationaal Olym pisch Comité, die van 8 tot 10 februari In Lake Placid wordt gehouden. Twee data zijn belangrijker. Op 20 februari loopt het ultimatum af dat de Verenigde Staten gesteld heeft aan de Sowjet-Unie voor terugtrek king van de troepen uit Afghanistan. Op 19 mei, drie maanden later derhal ve, sluit de aanmelding voor de Spe len ln Moskou. Omdat de nationale Olympische comités volgens de re gels van het IOC over deelname aan de 8pelen beslissen, zal het de ko mende weken ongetwijfeld tot een confrontatie komen tussen die comi tés en de regeringsn van hun landen. Ook het Australisch Olympisch Co mité heeft een verzoek van de Austra lische regering om de 8pelen te boy cotten naast zich neergelegd. Wel zal het comité het IOC van het regerings standpunt op de hoogte brengen. Een uitzonderingspositie neemt Frankrijk ln. Met toestemming van de regering heeft het Frans Olym pisch Comité de uitnodiging naar Moskou te gaan reeds geaccepteerd Wanneer de Fransen alsnog zouden besluiten niet naar Moskou te gaar. hangen dit land sancties boven het hoofd. Het Internationaal Olympisch Comité heeft na de Afrikaanse boy cot van de Spelen in Montreal beslo ten dat een land, dat zich na de officiële aanmelding om politieke re denen terugtrekt, gestraft kan wordea Het zal duidelijk zijn dat de interna tionale sportbonden het standpunt van het IOC om de Spelen ln Moskou te laten plaatsvinden steunen. Wel denken verschillende bonden aan een alternatief ln de vorm van een wereld kampioenschap. Zo heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse At letiek Unie aan de internationale amateur atletiek federatie ln overwe ging gegeven om ln geval van een boycot van de 8pelen dit Jaar we reldkampioenschappen atletiek tc houden. Het bestuur van de KNAL doet deze suggestie in het belang var de atleten. De eerste wereldkampi oenschappen atletiek staan voor 1983 op het programma. PERNIK Het damesteam van BOB uit Oud-Beljerland heeft in Per- nik (Bulgarije) in een wedstrijd ln de kwartfinales van het toernooi om de Europese basketbalbeker voor lands kampioenen met 74-100 verloren van Mineur Pemlk. BIJ de rust leidden de Bulgaarse dames met 48-36. De pro- duktiefste speelsters van BOB warer Irene Maarschalkerweerd met 3( punten en Carla de Liefde, die 19 punten maakte. WIJK AAN ZEE - Koploper 8eira wan heeft de afgebroken partij ln de achtste ronde tegen Alburt ln d< tweede zitting gewonnen. De Ameri kaan heeft de leiding met 6.5 puntei uit acht ronden, één punt meer dar. Browne, die de tweede plaats in neemt. Af gr broken partijen uit de ichUte ronde Buny (Ura-Kovacevic (Joel >/»-»/». 8elr»wan (VS>-Albun (V8i 1-0. BlytaaU (Canj-Ree (Ned) 0-1 8tand: 1 Seirawan 8.5 punten. 2 Browne 5.5. 3 Kortajnol en Ree 5. 5 Btyiaaia 4.5. 8. Byme, Alburt en Kovacevlc 4. 8 Ttmman en Sunye SS, 11 8lKur)onason en Van der Wiel 3. IS. BOhrn 2.5. 14 UfterlnkS 4,

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 35