orse export van gedragen leding naar derde wereld Hanval in Kamer op beleid Zijlstra Donkere wolken aan 'exportfirmament' FNV wil snel besluit reorganisatie Philips Ml Adempauze goudhandel iger des Heils kan lang niet alles in binnenland kwijt gen^llicht Schots henhalG-bedrijf Eemshaven BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NM EVD: Uitvoer te energie-intensief er buitenlandse idel in november Reorganisatie kost Sigma 50 banen Economische groei Sow jet-Unie klein Winst voor filtersigaret Drie maanden voor overleg /dA-motie wil soepeler monetair beleid n' Veria* debetrente Kredieten RDAG 26 JANUARI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET nate (ing Peter van Lakerveld •wil ntegrj Dat West-Europa veel kleding importeert (de derde wereld is bekend. Maar dat er omgekeerd een rangrijke kledinguitvoer is naar de ontwikkelingslanden, ^"^jt minder in de schijnwerpers. Waarschijnlijk omdat het sy-a1die export gaat om gedragen kleding, om tweedehands |len dus. Azië en Afrika terecht via Europese kledingsorteerbedrijven die op hun beurt de goederen weer betrekken van instellingen als het Leger des Heils of de Zak van Max (Tailleur). Kenmerkend is dat alles wat bij de sorteerbedrijven arriveert, afkomstig is uit de liefdadige sfeer. Restanten uit de Nederlandse confectie-indus- trie zijn er zelden bij. zegt een expor teur. ..Die partijen zijn te duur voor ons, dat goed gaat naar winkels waar je nog een overhemd voor een tientje kunt kopen, in iedere stad heb je wel een paar van die zaken." ït eerste gezicht lijkt het een ide zaak, die grote uitvoer, lemden en ondergoed uit India, 'tong of Taiwan zijn veel goed- dan de kleding die in West- wordt gefabriceerd. Dat is gevolg van de lage lonen in die In die zelfde lage lonen zit de sleutel van het verhaal. Het kspeil is in vele derde wereldlan- fo laag dat een groot deel van de Jking niet eens aan de goedkope, Igen ateliers geproduceerde kle- toekomt. Zelfs die is nog te duur. aenen mensen zijn daarom aan een op de nog lager géprijsde jlankte shirts, broeken en jassen de rijke West-Europeanen of rikanen. En de behoefte aan ge- kledin6 neemt nog steeds toe. en Rijt Bl in de allerarmste landen het inwonertal snel. Bovendien in sommige Afrikaanse staten n, die vroeger zeer spaarzaam Jed waren, nu in een jurk rond of vqn overhemd en een broek. Een (tie van mode of van overheids- hogeichrift. tweedehands kleding komt in Inzameling ai i; r te zit het mee f in en. i Wat gebeurt er met de oude kleren die we aan het Leger des Heils geven? De heer Van Teilingen, adjunct-direc teur van het landelijk centrum herbe stemming goederen in Maarssen- broek zegt dat het Leger met zijn inzamelingsacties twee doelen dient. Ten eerste ondersteuning en ten tweede sociale verstrekking. Onder steuning betekent hulp in noodgeval len. Het Leger des Heils hielp bijvoor beeld groepen Vietnamezen die in Ne derland werden opgevangen. Ook de Christen-Turken die wekenlang de kathedraal in Den Bosch bezet hiel den, zijn door het Leger van kleding voorzien. Het tweede doel, de sociale verstrek king. wordt gerealiseerd in 25 win kels. „warenhuis van het verleden" geheten. Deze zaken zijn dagelijks een uur of zeven, acht geopend in tegenstelling tot de 50 a 100 verkoop punten die slechts enkele uren per week toegankelijk zijn en door vrij willigers worden gerund. In beide ty pen winkel is het prijsniveau gelijk: een t-shirtje gaat voor 1,50 over de toonbank, een compleet herenkos tuum voor vijftien gulden. De rest ligt tussen die twee prijzen. „Je kunt na tuurlijk alles gratis van de hand doen maar dat doet het niet zo", zegt Van Teilingen. „De mensen geven liever een klein bedrag voor tweedehands kleren." Klanten Wie kopen er nu in een Warenhuis van het verleden? Gastarbeiders, wordt vaak gezegd. Inderdaad, maar wie even rondloopt in de winkel aan de Tweede Oosterparkstraat in Am sterdam ziet dat de Nederlandse klanten in de meerderheid zijn. Het valt in dit „warenhuis" trouwens op dat er niet alleen kleding te koop is. Tafels, stoelen en een dressoir zullen ongetwijfeld hun weg vinden naar jongeren die voor het eerst op een kamer gaan wonen. Het leger des Heils is dagelijks met 60 70 vracht wagens in de weer om de ingezamelde kleding naar Maarssenbroek te bren gen. Daar wordt geselecteerd. Veel gaat naar de winkels. Wat daar van terugkomt gaat samen met de goede ren die niet voor de winkels geschikt waren, naar de kledingsorteerbe drijven. Van Teilingen: „We krijgen veel meer binnen dan we voor noodgevallen of voor de winkels kunnen gebruiken. De rest gaat naar de sorteerbedrij ven. Die betalen ons per kilo en dat geld gebruiken we weer voor onge subsidieerd werk van het Leger. Zelfs exporteren doen we niet. Daar heb Je een exportvergunning voor nodig en we zijn nu eenmaal geen onderne ming". Wat er overblijft van het Leger des Heils en wat Max of vergelijkbare instellingen afleveren is zoveel dat de al eerder genoemde exporteur 100 000 kilo kleding per week verscheept. In balen samengeperst en verpakt in containers. Export is voor dit bedrijf hoofdzaak, slechts een klein gedeelte gaat als lompen naar de papier- en kartonindustrie of als vermalen wol terug naar de wollen stoffenindustrie. Winterjas naar Sahel De exporteur levert in Afrikaanse landen als Togo. Zaire en Ghana; in Azie aan Pakistan. Bangla Desj en het hele Midden-Oosten. Naar landen als Syrië en Libanon gaat de beste kleding. Het levenspeil is er hoger dan in gebieden, verder weg in Azië, ook zijn de winters er aardig kil. Om die redenen en ook omdat veel Arabi sche mannen enigszins Europees geo riënteerd zijn in hun kleding vinden Selectie van ingezamelde kleding bij het Leger des Heils tropen natuurlijk helemaal niet om te harden. De koopkracht van de bevol king is echter zo gering dat betere kwaliteiten het budget te boven gaan. Een tweede hands dioleen broek kost in Bangla Desj ongeveer 70 cent. Geen concurrentie Noch het Leger des Heils noch de exporteur geloven dat de export uit Europa van tweede hands kleding de soms nog zwakke confectie-industrie in de derde wereld schade berokkent. Volgens een bericht van de Evangeli sche Persdienst uit West-Duitsland zou kleding van het Deense Leger des Heils door een Nederlandse firma herencostuums daar een willige markt. Verrassend is de vraag naar winterjassen in Sahellanden die niet al te ver van de evenaar liggen. In woestijnachtige delen van de Sahel kan het s-nachts zo koud zijn dat dikke kleding er een gevraagd artikel is. De minste kwaliteiten gaan naar de armste landen. Bangla Desj is in dat opzicht een dieptepunt, zegt de ex porteur. Ondanks het tropische-voch- tige klimaat dragen duizenden men sen er uit Amerika geïmporteerde tweede hands dioleen broeken. Deze kledingstukken zijn volledig van kunststof, zijn in ons klimaat al on aangenaam in het dragen en in de voor nieuw verkocht worden in Sene gal. een en ander ten nadele van de lokale textielnijverheid. De woordvoerder van het Leger zeg: in dit verband dat zeer velen in de derde wereld niet aan nieuw toeko men omdat ze te weinig geld hebben. De reactie van de exporteur: de eigen industrie is te klein om aan de be hoefte tegemoet te komen De kle dingindustrie in Nigeria (volkrijkste land van Afrika) dekt de vraag in het land voor slechts tien procent. De exporteur wil tot slot nog kwijt dat de kwaliteit van de tweede hands goederen steeds beter wordt De Ne derlander draagt een kledingstuk kennelijk steeds korter. [onze redactie economie TERDAM „Als de plannen Ijaan zullen we daar erg blij mee Aldus reageert het Havenschap |ijl op de voornemens van het bedrijf Gasoctane om een lek te vestigen in de Eemshaven. fabriek zal, zo is de bedoeling pvoerd vloeibaar propaan- en angas (LPG) gaan verwerken tot produkt dat lood in benzine moet Bngen. lenteel in Gasoctane, in handen n groep Schotse financiers, in ek met provinciale waterstaat, ng milieuzaken, om de benodig- inderwet) vergunning voor de k te krijgen. Volgens door het nschap van Delfzijl; verkregen naties zouden in het bedrijf on- 200 man een baan kunnen ïr was Gasoctane van plan bij Ingen een verwerkingsbedrijf LPG te bouwen. In een later urn rezen echter tal van moei- iden. Reden, waarom Gasoctane lar de Eemshaven wil uitwijken. ADVERTENTIE deelt haar cliënten mede dat, gezien de verdere daling van de rente-tarieven op de geldmarkt, de opslag op de debetrente voor kredieten in rekening- courant met ingang van 28 januari 1980 met 1% zal worden verlaagd tot 1%. Van onze redactie economie AMSTERDAM Er lijken zich donkere wolken samen te pakken aan het Nederlandse „exportfirmament". Dit merkt de dienst voor economische voorlichting en exportbevorde ring op in een publikatie omtrent de ontwikkeling van de Nederlandse export in de eerste negen maanden van 1979. De Nederlandse uitvoer is namelijk nogal energie-intensief met alle gevolgen daarvan voor het prijspeil en hiermede voor onze concurrentiepositie in LONDEN (Reuter) Het lijkt erop, dat de goudhandel in Londen een adempauze heeft ingelast na de stormachtige ontwikkelingen deze week. In elk geval verliep de ochtend- handel vrijdag in Londen kalm en bij de officiële prijsbepaling kwam er 691.50 dollar uit de bus, tegen 717 dollar bij de „fixing" van donderdagmiddag. In de geografische verdeling van de Nederlandse exportgroei is, volgens HAAG De waarde van de r is in november 1979 ten op- e van november 1978 gestegen 24 procent, de waarde van de er met 26 procent. In november er ingevoerd voor 12,8 miljard edroeg de uitvoer 10,1 miljard n. Dit lijkt uit voorlopige cijfers iet centraal bureau voor de sta- k. evolg van deze cijfers is de im- van 95 procent gedekt door im- (november '78 was het 93 pro- In de eerste elf maanden van jaar bedroeg de invoer 122,5 d gulden en de uitvoer 117 mil- Vergeleken met dezelfde perio- 19/8 betekent dit voor de invoer tijging van 17 procent en voor de er van 18 procent. De iets lagere prijs scheen het gevolg te zijn van de beslissing in Zürich om de markt vrijdagmiddag gesloten te houden, evenals donderdagmiddag het geval Is geweest. De slotprijs van UITHOORN Sigma Coatings, on derdeel van het Belgische Petrofina- concern gaat haar produktie centrali seren in Uithoorn ten koste van de huidige produktieplaatsen in Zaan dam, Amsterdam en Alphen aan de Rijn. Hierdoor zal de werkgelegen heid bij het bedrijf met tenminste 50 arbeidsplaatsen verminderen. Aangezien Sigma nu reeds 50 vacatu res in haar produktiebedrijven heeft, zal volgens het bedrijf de werkgele genheid voor het bestaande perso neel volledig worden gegarandeerd. Overplaatsingen van Zaandam naar Amsterdam en Uithoorn zullen plaatsvinden. donderdag bedroeg in Londen 685 dollar. Gisteren was het officiële slot 665 dollar. In Hongkong wist de goudprijs zich tegen het slot van de handel op te werken tot 700 dollar. De.voorgaande slotprijs bedroeg 690 dollar, evenals het slot van donderdag in New York. Hier werd gedurende de dag een winst geboekt van 35 dollar, die het gevolg was van een stijging van de goudnoteringen op de termljnmarkt. In Zürich bedroeg de goudprijs rond het middaguur 682 dollar. In Amsterdam zakte de prijs voor onbewerkt goud van 43090-43790 tot 41700-42400 per kilo. MOSKOU (Reuter) De Sowjet- Unie heeft toegegeven dat haar indu striële groei het afgelopen jaar sterk is achtergebleven bij de planning. De voorgenomen groei was 5,7 procent, maar de verwezenlijkte beliep slechts 3,4. Van onze redactie economie DEN HAAG Er is in ons land vorig jaar weer heel wat afgerookt. Ruim 26 miljard si garetten vonden in 1979 hun weg over de toonbank. De laat ste jaren blijft het sigaretten- verbruik in Nederland stabiel. Dit heeft het bureau voorlich ting sigarettenindustrie be kendgemaakt. Vorig jaar rookten de Neder landers evenals de twee voor gaande jaren ruim 22 miljard sigaretten netto). De „bruto"- verkoop bedroeg vorig jaar 26 miljard. Dit aantal dient ech ter gecorrigeerd te worden door aftrek van „grensverko- pen", met name aan Duitsers en het „voorraadeffect". Het aandeel van de filtersiga ret in de verkoop neemt nog steeds toe. In de laatste tien jaar hebben de filters zoveel terrein gewonnen op de filter lozen dat de rollen zijn omge draaid. Was het aandeel van de filter in 1970 nog 37 procent, in 1979 was dat 62 procent. de BVD. Europa weer netzo toonaan gevend als drie jaar geleden. Een overheersende rol daarbinnen spelen opnieuw de EG-landen. Hun geza menlijke deelneming in de totale Ne derlandse meerexport bedroeg in de eerste negen maanden van vorig jaar bijna 84 procent. Van de overige Eu ropese landen was dit ongeveer tien procent. De (verheugende) Nederlandse exportontwikkeling is dus voorname lijk afkomstig van een beperkt aantal Westeuropese markten. Dit zijn te vens landen wellicht met uitzonde ring van het Verenigd Koninkrijk die qua energievoorziening, met name wat aardolie en produkten daarvan betreft, grotendeels op de invoer zijn aangewezen. Daarbij komt, zo zegt de EVD. de snelle stij ging van de olieprijzen en het erfect daarvan op onder meer de handelsba lansen van deze landen. Als gevolg hiervan zouden de Nederlandse leve ranties aan deze gebieden ernstig be nadeeld kunnen worden. Midden-Oosten Wat de rij van overzeese contingen ten of regio's aangaat constateert de EVD dat er nog sprake is van een exportstijging ten opzichte van de eerste negen maanden van 1978 naar Afrika, Latijns-Amerika en het Verre Oosten. Ook naar Australië/Oceanië waren de exportresultaten gunstiger dan in 1978 het geval was. Onze ver kopen naar de Noordamerikaanse markt blijft echter stagneren, alhoe wel minder duidelijk dan in 1978. Van een dynamische exportontwikkeling naar het Midden-Oosten kan niet meer worden gesproken. Schuldig hieraan zijn markten als Iran en Is raël, alsmede het sterk verminderde groeiritme van de Nederlandse uit voer naar Saoedl-Arablë. Wat Europa betreft vallen de hoge stijgingspercentages van de Neder landse uitvoer naar bijvoorbeeld lan den als België/Luxemburg, het Vere nigd Koninkrijk, Italië, Denemarken. Zweden. Finland en Griekenland op. Tevens is het expansietempo naar deze markten toegenomen. Naar Oost-Europa is het groeiritme van de export de laatste maanden iets verminderd. Het exportresultaat over de gehele periode bezien steekt echter nog ver boven het behaalde in 1978 uit. De grootste vooruitgang werd geboekt naar de Sowjet-Unie. ■Van betekenis ls voorts de uitbrei ding naar Roemenië. Polen staat op de derde plaats als groeimarkt in deze regio. Naar ons voornaamste afzetgebied in Afrika, Nigeria, werd een exporttoe neming gescoord van bijna 40 pro cent. Aardolieprodukten spelen hier in een overheersende rol. Onder de voornaamste landen van Latljns- Amerika valt opnieuw het zeer hoge groeipercentage naar Argentinië op. Naar de landen van het Verre Oosten is het Nederlandse exportritme in de loop van 1979 weer wat versneld, maar toch beneden dat van 1978 ge bleven. De totale export in de eerste negen maanden van vorig jaar bedroeg ƒ92.706 miljoen, dat Ls 15.8 procéni meer dan in het jaar daarvóór (ƒ80.084 miljoen). Naar Europa guie voor ƒ77.051 (v.J. 65.166 miljoen,.of ruim 80 procent van het totaal. De export naar Afrika vertegenwoordig de in Januari/september 1979 een be drag van ƒ3.354 (3.110) miljoen, of 3.6 (3,9) procent van het totaal Naar Amerika ging 4.829 (4.574) miljoen, of 5.2 (5,71 procent en naar Azië 5.483 (5.323) miljoen, of 5.9 (6,6) pro cent van het totaal EINDHOVEN (ANPM( De Raad van Bestuur van Philips wil het overleg over het onlangs aangekondigde reorganisatie plan in drie maanden afronden. Dat heeft ing. F. van den Brand, directeur sociale zaken, namens de concernleiding meegedeeld in een vergadering van de centrale onderne mingsraad. Dit meldt het jongste nummer van de PhilipsKoe- rier. .onze sociaal-economische redactie f HAAG De PvdA heeft deze week in de Tweede Kamer een directe aanval op het beleid president Zijlstra van de Nederlandsche Bank gedaan. De PvdA wil dat minister Iriessen (financiën) de bankpresident dwingt het monetaire beleid te versoepelen. De PvdA ft hiervoor een motie ingediend, die waarschijnlijk volgende week in stemming komt. deze ie toe- ikt Klai 96 nkwet geeft de bankpresident iigen verantwoordelijkheid voor lonetaire beleid. De minister van |ciën blijft echter politiek ver- lordelijk. Bij onenigheid met de [president kan de minister de pent aanwijzingen geven, die noeten worden opgevolgd. De ^ter neemt dan, ook naar bulten jvoor het desbetreffende ondér- ■tie verantwoordelijkheid op zich. s. voor zover op het ministerie tanciën bekend, tot nu toe nim- i voorgekomen dat een minister j financiën het middel van de ijzing" heeft gehanteerd. Het -Kamerlid Wöltgens vindt dat er nu van moet komen. „Het It tijd dat in monetaire zaken de lek zijn rechten herneemt. Het |t de hoogste tijd dat de minister metaire politiek als één van de Isinstrumenten herontdekt, [kei de automatische piloot uit ;m zelf het stuur ter hand," Wöltgens tot Andriessen. t>r het eerst voor het eerst sinds Zijlstra in kpresident werd. dat zijn be ls vo leid zo nadrukkelijk in de politiek ter discussie staat. De kritiek beperkte zich de afgelopen jaren tot enig ge- schamper van met name de zijde van de vakbeweging, wanneer Zijlstra weer eens in de Sociaal-Economi sche Raad of in zijn jaarverslag sombere geluiden had laten horen over de economische toestand. Onder het kabinet-Den Uyl, met de eco noom Duisenberg (PvdA) ais minister van financiën, lekte er nog wel eens iets uit over diepgaande discussies tussen ministers en Zijlstra. Duisenbergs opvolger Andriessen is echter geen econoom maar jurist. Juist de afgelopen maanden heeft lij bij herhaling duidelijk gemaakt vol ledig achter de politiek van Zijlstra te staan. Toen bij voorbeeld Zijlstra liet weten dat het opnemen van staatsle ningen in het buitenland geen oplos sing was voor de Nederlandse proble men met het financieringstekort, her haalde Andriessen dit standpunt met dezelfde argumenten in een toe spraak, twee weken later Hetzelfde deed zich voor rond Zijlstra's nog dreigender uitspraak voor het NCW (christelijke werkgevers) dat hij niet van plan was zijn geldbeleid te versoepelen om tè hoge looneisen van de vaïkbonden te helpen financie ren. Ook deze opvatting werd door Andriessen binnen enkele weken, nu in de Tweede Kamer, tot de zijne gemaakt. 'Deflatoir korset' Zijlstra houdt volgens Wöltgens de geldstroom in de Nederlandse econo mie te krap. Hij sprak over een „de flatoir korset". Voorbeeld hiervan u Bikkelhard de absurd hoge rente, die het econo misch herstel schaadt en vooral de bouw doet Inzakken. „In dat korset wordt de overheid een vermagerings kuur afgedwongen. Als de regering al niet zelf wil bezuinigen, dan zal De Nederlandsche Bank er wel voor zor gen dat het tekort (van de overheid) niet meer te financieren is," aldus Wöltgens. hoeven worden en minder het risico ontstaat, dat tè straffe bezuinigingen de afzetmogelijkheden voor bedrij ven nog verder beperken. Van kabinetszijde werd in het debat dit risico niet ontkend. Maar. aldus Andriessen. het tekort is nu al te groot. Verdere verruiming belemmert de toegang van bedrijven tot de kapi taalmarkt. De overheid zou dan het geld voor de voeten van de investe rende bedrijven wegmaaien. Het wordt zelfs al steeds moeilijker om schatkistpapier geplaatst te krijgen bij banken en ook moet de staat steeds meer rente overhebben voor zijn leningen. Eerder, in het kamerdebat over de loonpauze, had Andriessen inder daad omstandig uit de doeken ge daan dat het hem steeds moeilijker valt het grote financieringstekort te financieren. De PvdA bepleitte in dit debat enige verruiming van het te kort, zodat er minder bezuinigd zou Andriessen ontkende niet dat al dit soort moeilijkheden zouden vermin deren als Zijlstra zijn geldbeleid zou verruimen. Maar, aldus de minister, „daar wordt al te gemakkelijk over gedacht. We mogen de harde waar heid dat we boven onze stand leven niet ontvluchten via verkeerde thera pieën." De minister bleef dan ook bikkelhard bij zijn standpunt dat nog dit Jaar tenminste drie a vier miljard gulden moet worden bezuinigd. Wöltgens verweet bezulnigingslusti- ge politici als Andriessen. dat ze al lang blij zijn dat Zijlstra „de welkome omstandigheden creëert die een ver volg op Bestek '81 onontkoombaar doen lijken. De regering onderwerpt zich aan De Nederlandsche Bank. De minister ls de dienstwillige dienaar van de bankpresident". Hij vroeg zich af wat gezien de huidige internatio nale economische situatie „in he melsnaam nog de zin" is van verdere inperking van de geldstroom en op schroeven van de rente. Lenen in het buitenland daarentegen zou rentedalend kunnen werken. „Maar die uitweg wordt op moralisti sche wijze afgesneden: we moeten eerst in eigen huis maar orde op za ken stellen. Dit moralisme contras teert sterk met de tolerantie waarmee kapitaalexport al jaren wordt gade geslagen. Daar mag de liberale marktideologie niet doorbroken wor den". aldus de PvdA'er. Van de regeringsmeerderheid in de Tweede Kamer. CDA en WD. valt waarschijnlijk weinig steun te ver wachten voor het PvdA-standpunt, althans voorlopig. De WD heeft deze week in het loonpauzedebat dezelfde betogen als Andriessen gehouden en eveneens als conclusie getrokken dat er flink bezuinigd zal moeten worden De CD A-fractie is intern nog bezig een standpunt te bepalen. Er is een duidelijke stroming in de fractie de groep financiële specialisten die in hoofdlijn het standpunt van Andries sen (ook CDA'er) deelt. Het CDA wacht eerst maar eens af waarmee het kabinet komt. Philips wil de adviesaanvrage met betrekking tot het plan uiterlijk 17 februari indienen bij de verschillende ondernemingsraden. De onderne ming wil deze organen daarna zes weken de tijd geven om advies uit te brengen. Is dat eenmaal gebeurd, dan moet de ondernemingsleiding de zaak met spoed afronden, aldus Van der Brand. De Raad van Bestuur is verder van mening dat het overleg met de vakorganisaties enerzijds en met de organen van het Intern over leg anderzijds gelijktijdig zijn beslag moet krijgen. Bestuurder Aalko van der Veen van de Industriebond FNV zei in een reac tie op het voornemen van Philips om het overleg in drie maanden af te ronden: „Wij zullen als industriebond samen met de kaderleden en de verte genwoordigers in de ondernemingsra den op 8 februari ons standpunt over het reorganisatieplan bepalen Dat standpunt zal naar alle waarschijn lijkheid een week later aan Philips worden voorgelegd. Wil Philips er niet goedschiks over praten dan rnair kwaadschiks aldus Van der Veen. Er moet. aldus de FNV-bestuurder, op korte termijn een einde komen aan de spanning, waarin de betrok ken werknemers verkeren. In een telegram aan premier Van Afrt heeft het gemeentebestuur van Maas tricht vrijdag om zijn dringende be middeling gevraagd in de affaire Phi lips Volgens burgemeester en wet houders, die zeggen diep bezorgd te zijn over het door Philips aangekon digde plan tot sluiting van het Maas trichtse bedrijf, mag dit plan wet doorgaan. De werkgelegenheid vonr circa 230 vrouwen dient bchoudenJ' blijven. Zeker in een regio, waar hét aantal vrouwelijke werklozen reeds gestegen is tot 18 procent ADVERTENTIE In verband met de voortgaande daling van de rente op de geldmarkt is het ons mogelijk om met ingang van 26 ianuari 1980 onze tarieven te verlagen. De tijdelijke toeslag op de debetrente van kredieten, waarvan het tarief gekoppeld is aan het promessedisconto van Dc Nederlandsche Bank N.V., zal op genoemde datum verlaagd worden van 2%tot l"ó.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 31