Rede bevelhebber NAVO zeer onthullend K rjjn en lekstreek DE STICHTING TEHUIZEN VOOR GEESTELIJK GEHANDICAPTEN IN DRENTHE il=)i Herstel samenwerking Amsterdamse rabbijnen hoofd (m/v) groepsleidsters/groepsleiders Pluimvee vereniging wil afkeuring loonsverhoging FNV-Limburg praat met minister over werkgelegenheid Proces Siert B. nadert eindfase WOERDEN DIRECTEUR (m/vr.) MEDEWERKER (M/V) PERSONEELBELEID GEESTELIJK VERZORGER Vstfcriikjljls) il ZATERDAG 26 JANUARI 1980 De werkrroep werelddiakonaat van de hervormde gemeente te Balk in Gaasterland schrijft ons: In Trouw van 17 januari lazen wij een verslag van de rede van generaal B. W Rogers opperbevelhebber van de NAVO-strtjdkrachten in Europa, uit gesproken op een bijeenkomst van de Nederlands-Amerikaanse kamer van koophandel De generaal heeft er zijn voldoening over uitgesproken, dat de NAVO-lan- den unaniem hebben besloten tot produktie en plaatsing van nieuwe {kernwapens in Europa Desgevraagd {wilde minister Scholten geen com- jnentaar geven op deze uitlatingen. Hij verwees naar de uitspraken van premier van Agt in de Tweede Ka mer. Inmiddels is er in de Tweede Kamer opheldering gevraagd over Rogers' uitspraak Wij wachten an dermaal op antwoord. Helaas, het be sluit als zodanig zal niet meer onge daan gemaakt worden. Derde wereld Er zijn nog twee zaken in deze rede. die ons als leden van de werkgroep Werelddiakonaat zéér verontrusten: Wij citeren uit Trouw: ..Rogers waar schuwde dat de veiligheid van de NAVO-bondgenoten niet los kan wor den gezien van hun kritieke belangen in de derde wereld, die worden be dreigd door interventies van de Sow jet-Unie." Let wel. het was een bijeenkomst van de Nederlands-Amerikaanse kamer van koophandel, waar deze uitspraak werd gedaan. Een duidelijker illustra tie van de verwevenheid van bewape ning. handel, economie, enz. is nau welijks te vinden. Het wordt hier door een machtig persoon (opperbevelheb ber) als een volkomen aanvaarde kwestie naar voren gebracht. Over de hoofden van de armen en hongerenden in de derde wereld wordt hier in Den Haag koel en zake lijk betoogd, dat awlj ons hier in het Westen mét de bondgenoten sterk moeten maken om in ieder geval eer der dan de Sow jet-Unie beslag te leg gen op de bodemschatten onder de uitgemergelde blote voeten van die zelfde armen en hongerenden. De der de wereld hoeft niet beschermd te worden tegen de Russische dreiging: welnee, het gaat „slechts" om de be langen van het Westen in de derde wereld. Moeten wij dit alles voor lief nemen, kritiekloos aanvaarden als een nood zakelijk kwaad? Wij kunnen en mo gen niet zeggen: ..Wij hebben het niet geweten!" Het staat zwart op wit in de krant. Bezuinigingen Het tweede citaat uit dezelfde rede komt dichter bij ons bed: „Wil het Westen met succes agressie voorko men. dan zullen de beschikbare fi nanciële middelen in de eerste plaats moeten worden voorbehouden voor onze defensie, ook al zijn er maat schappelijke noden die roepen om een oplossing, aldus generaal Ro gers." Zou o.a. de bewapening dan soms de reden zijn waarom er voor sommige ernstig zieke patiënten geen plaats is in de ziekenhuizen in ons rijke welva rende Westerse land. waar de medi sche wetenschap zo bewonderens waardig ver gevorderd is. maar de financiële middelen ontbreken om optimaal met de resultaten daarvan te kunnen werken? Waarom mag bij voorbeeld het IKV van veel mensen de vinger niet op de wond leggen? Waarom wordt daar zo fel en agres sief op gereageerd? Zijn het geen vre selijke feiten soms. als je het goed tot je door laat dringen? Wij moeten voor onszelf het verband leren zien tussen de gigantische be dragen. die voor defensie gereser veerd worden (ook als ze er eigenlijk niet zijn) en de vele bezuinigingen in de sociale-, onderwijs- en gezond heidssector. Het ..militair-industriële complex", waar Eisenhower bij zijn afscheid in 1961 (19 jaar geleden!) al voor waarschuwde, is uitgegroeid tot een uiterst hecht „militair-industri- eel-wetenschappelijk, politiek-psy- chologisch complex", zo staat te le zen in de Handreiking van de her vormde synode over kernbewape ning. Van een medewerker AMSTERDAM Na jaren van verdeeldheid gaan de drie rabbijnen van de Nederlands Israëlietische hoofdsynagoge te Amsterdam weer gaan sa menwerken. Door onderlinge tegenstellingen heeft het Amsterdamse rabbinaat Vpr^rhillpn lange tijd niet gefunctioneerd. Het cioviuucn rabbinale gerechtshof werd door op perrabbijn Meier Just samengesteld uit in Amsterdam wonende buiten landers. die de rabbinale bevoegd heid bezitten. De Amsterdamse rab bijnen werden gepasseerd. vereniging van orthodoxe rabbijnen in de Verenigde Staten en Canada heeft zijn sporen verdiend bij het oplossen van geschillen tussen rab bijnen. Hij heeft controversen in Chi cago. New York en Antwerpen be slecht. „Waar twee rabbijnen samen zijn, is een meningsverschil." vatte de Amerikaans-joodse autoriteit tegen over ons de geschillen samen. De samenwerking is weer verkregen door de Amerikaanse rabbijn Slmcha Elberg. die verleden week enige da gen in ons land verbleef. Hij was door het bestuur van de Amsterdamse Joodse Oemeente uitgenodigd het geschil tussen de rabbijnen te be slechten. HIJ is daarvoor langer in Amsterdam gebleven, dan oorspron kelijk nodig werd geacht. Rabbijn Slmcha Elberg. voorzitter van de administratieve sectie van de rvan onze soc.-econ. redactie IemmELOORO De Nederlandse Vereniging voor de Handel en Ver- Werking van Pluimvee heeft, aldus de Voedingsbond CNV. in een brief aan minister Albeda verzocht geen goed keuring te geven aan de overeengeko men loonsverhoging van 25 gulden per week voor de werknemers in de pluimveeslachterijen. De ondernemers veroorloven zich nu. aldus de voedingsbond, zonder mede weten van andere bestuursleden, ge- bomen besluiten ongedaan te maken. De Voedingsbond CNV beschouwt dit als een trap in de rug van de werkne mers De bond overweegt ernstig om Uit het bestuur van de bedrijfstak pluimveehandel en -industrie te stap pen. waarin tot de loonsverhoging werd besloten, voordat de loon pauze van minister Albeda werd ingesteld. Van onze soc. econ. redactie HEERLEN De FNV-Limburg gaat maandag praten met minister Van Aardenne van economische zaken over de slechte werkgelegenheidssi tuatie in Zuid-Limburg Volgens voorzitter W Friedrichs van de FNV-Limburg zullen bij dit ge sprek vooral de actuele moeilijkhe den in diverse bedrijven in het her structureringsgebied aan de orde ko men alsmede het ontbreken van per spectieven voor de werkgelegenheid in de industriële sector. Centraal hierbij zal staan de vraag of cir doelstelling van de perspectieven- nota voor Zuid-Limburg (elf tot zes tienduizend arbeidsplaatsen in 1981) nog wel haalbaar is. De FNV-Limburg vindt dat een aanvullend noodplan voor de regio noodzakelijk is. Wat Amsterdam betrof kon hij zich de geschillen wel indenken, omdat de culturele achtergrond van de rabbij nen zeer verschilt. Opperrabbijn Just is van geboorte een Hongaar, rabbijn Aryeh L. Ralbag is Amerikaan en rabbijn H. Rodrigues Pereira een Ne derlander. Deze drie rabbijnen, van wie de oudste bijna zeventig en de Jongste Juist dertig jaar is. dienen met elkaar te samen te werken. In de rabbinale wereld van Nederland is al enige jaren beroering. Het heeft tot een uittocht van rabbijnen geleid. Veel van de meningsverschillen, die uiteindelijk leidden tot een niet meer werkend Amsterdams rabbinaat. zijn terug te voeren op verschil in menta liteit. Tegenover de Amerikaans-jovi ale aanpak door rabbijn Ralbag staat de introverte benadering door de op perrabbijn. Dat bleek met elkaar te botsen. Dat werd nog verhevigd door geen of een weifelende motivering van door de opperrabbijn genomen beslissingen, waardoor deze voortdu rend aan kritiek blootstond. Nieuw bestuur De controverse werd verdiept, aange zien het bestuur van de Joodse ge meente te Amsterdam de menings verschillen ln het rabbinaat. hoewel leder daarvan op de hoogte was. voortdurend ontkende en weigerde in te grijpen. Eerst nadat een nieuw bestuur was benoemd, werd getracht weer een samenwerkend rabbinaat te verkrijgen. Daarvoor was interventie van een internationaal erkende rab binale autoriteit nodig. HAGEN (ANP) In het proces tegen Siert B en August N.. die in de West- duitse stad Hagen terechtstaan we gens oorlogsmisdrijven, zullen vol gende week vrijdag het requisitoir en de pleidooien worden gehouden. Ver wacht wordt dat de rechtbank in de eerste of tweede week van februari vonnis zal wijzen. Het proces, dat eind oktober begon, heeft aanzienlijk meer tijd gekost dan werd gedacht De rechtbank, die ook enkele malen naar Nederland kwam. heeft meer getuigen moeten horen dan was voorzien. De laatste getuigen zijn donderdag gehoord. Opnieuw stond tijdens deze zitting de vraag centraal welke waarde moét worden gehecht aan getuigenverkla ringen die tijdens de in Nederland gevoerde processen tegen B. en N. zijn afgelegd. Een poging van de verdedigers van B. en N om Nederlandse getuigen ver klaringen te laten afleggen over de gang van zaken bij de bijzondere rechtspleging, is mislukt. Zo verwierp de rechtbank het verzoek van de ver dediger van B. om dr. H W van der Vaart Smit als getuige te horen Van der Vaart Smit is de auteur van een brochure waarin kritiek wordt geuit op de behandeling van oorlogsmisda digers ln Nederlandse internerings kampen. Oe Prot. Chr. Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening Regionale, 19 gemeenten omvattende A-instelling met de werksoorten alg. maatschappelijk werk, gezinsverzorging, hulp aan bejaarden en chronisch zieken vraagt zo spoedig mogelijk Zijn/haar taak omvat o.m.: - in overleg met staf konkrete bij dragen leveren voor beleidsvoering en planning. - Leiding geven aan dagelijkse uit voering van het werk. - Onderhouden van externe kontakten (o.a. met de overheid). - Bevorderen van samenwerking met collega-instellingen en andere werk soorten op terrein van welzijnszorg. Wij - Bekwaamheid in managementsaan- gelegenheden. - Opleiding op academisch nivo of minimaal H.B.O. - Ervaring in soortgelijke werkkring. - Goede kontaktuele eigenschappen - Organisatorische kapaciteiten - Pos. Prot. Chr. levensovertuiging - Rijbewijs noodzakelijk. Bij de selektieprocedure zijn medewerkers uit de diverse geledingen betrokken. Een psychologisch onderzoek kan deel uitmaken van de selektieprocedure. Salariëring volgens de richtlijnen van het ministerie van CRM. Secundaire arbeidsvoorwaarden volgens CAO Welzijnswerk. Informaties kunnen ingewonnen worden bij de directeur, de heer J. Quak, of de andere staffunctionarissen, allen bereikbaar op het hoofdkantoor. Haven 6 te Woerden, tel. 03480 -16147. Een informatieset wordt op aanvraag toegezonden. Sollicitaties voor 12/2/1980 aan de sekretaresse van het bestuur: mw. mr. M.M. Thijssen-Breukink, Populierenhof 3 te Bodegraven, (tel. 01726-12460). vereniging tot christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken De vereniging biedt psychiatrische patiënten her stelmogelijkheden en de vereiste gespecialiseerde verzorging in de ziekenhuizen - Veldwijk, Ermelo - Bloemendaal, Den Haag Dennenoord, Zuidlaren- Wolfheze, Wolfheze - Vogelenzang, Bennebroek - Valeriuskliniek, Amsterdam. In de ziekenhuizen worden ca. 4.000 patiënten behandeld, terwijl er een even groot aantal medewerkers emplooi vindt. Het centraal bureau van de vereniging is gevestigd in Bennekom. Op de stafafdeling personeelbeleid is naar aanlei ding van de verdere ontwikkeling van het sociaal beleid een vakature ontstaan. In verband daarmee komen wij graag in kontakt met kandidaten voor de funktie taken Betrokkene gaat bij ons o.a. ontwikkelingen op het gebied van sociaal beleid volgen, kwantitatieve gegevens analyseren, diskussienota's opstellen en in werkgroepen participeren. Ook de voorberei ding van beleidsnota's, dokumentatie m.b.t. arbeidsvoorwaarden behoren tot zijn/haar taak. Tevens gaat hij/zij het sekretariaat van onze cen trale ondernemingsraad voeren. vereisten Kandidaten zullen een adekwate opleiding moe ten hebben van tenminste MBO-niveau, evenals enkele jaren ervaring op een personeelsafdeling. Zij zullen 25 tot 30 jaar oud moeten zijn en een goede, met name schriftelijke uitdrukkingsvaar digheid dienen te bezitten. In verband met de grondslag van de vereniging wordt een christelijke levensovertuiging op prijs gesteld. arbeidsvoorwaarden Afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring wordt een salaris geboden van minimaal f 2.584,- tot maximaal f 3.560,- per maand. Een verdere uitloop is echter mogelijk afhankelijk van de wijze waarop de funktie wordt ingevuld. De overige arbeidsvoorwaarden zijn overeen komstig de CAO-Ziekenhuiswezen. informatie en sollicitatie Nadere inlichtingen worden u desgewenst graag telefonisch verstrekt door de heer J. Th. Knoll, telefoon: 08389-9007. Uw sollicitatie dient u te richten aan de afdeling personeelszaken van het centraal bureau. Heelsumseweg 50. 6721 GT Bennekom. is een interfevensbeschouwelijke stichting, welke momenteel 9 gezinsvervan gende tehuizen voor geestelijk gehandicapten beheert in Drenthe. Deze tehuizen hebben een protestants-christelijke-, roomskatholieke-, of algemene signatuur. In Bellen wordt een nieuw gezinsvervangend tehuis gebouwd voor 24 volwassenen, welke naar verwachting per juni 1980 bewoond zal gaan worden. De bewoners^ 2yllen dan overdag de sociale werkplaats of het dagverblijf gaan bezoeken. Het nieuwe tehuis zal een protestants-christelijke signatuur hebben. Teneinde aan een verdere realisering van het nieuwe tehuis op een goede wijze gestalte te kunnen geven, zoeken wij op korte termijn een vakaturenummer 3-75/11 Wij denken hierbij aan iemand vanaf ongeveer 30 jaar, die beschikt over een ruime ervaring in een vergelijkbare funktie binnen de zwakzinnigenzorg en in het bezit is van het diploma HBO-IW of een hiermee vergelijkbare opleiding (bijv. BO-akte met specialisatie zwakzinnigenzorg. Stafopleiding Z). Er geldt momenteel een maksimum salaris van 4.188,82 bruto per maand. Tevens zoeken wij een aantal (7) vakaturenummer 3-75/12 die bereid zijn met het hoofd en waarnemend hoofd, dit nieuwe tehuis verder op te bouwen. Voor deze funktie denken wij aan kandidaten die: beschikken over een op de zwakzinnigenzorg gerichte opleiding, zoals: het diploma OPM, Z. MBO-IW, NXX, en bijvoorkeur reeds in het bezit zijn van het diploma VSID/GVT; ervaring hebben in een soortgelijke funktie. Er geldt momenteel een maksimum salaris van 3.129.69 bruto per maand (met VSID/GVT). Uitgaande van het karakter van het huis, zijn wij van oordeel, dat kandidaten voor beide funkties bereid en in staat dienen te zijn om te werken vanuit een agogisch-gerichte benaderingswijze waardoor er vanuit de relatie een leefwe reld ontstaat, waarbinnen een optimale ontplooiing van de bewoners mogelijk is. De leiding zal dit samen met ouders, bestuur en deskundigen vanuit de signatuur verder gestalte dienen te geven. Kandidaten dienen verder bereid te zijn te werken in onregelmatige diensten (w.o. weekend) en zich in Beilen of direkte omgeving te vestigen. De CAO voor dagverblijven en tehuizen voor geestelijk gehandicapten is van toepassing. U kunt uw schriftelijke sollicitaties binnen 10 dagen richten aan het bestuur van de Stichting, afdeling personeelszaken, Postbus 214, 9400 AE Assen, onder vermelding van het betreffende vakaturenummer. Voor eventuele verdere informatie kunt u kontakt opnemen met de heer F. van Tilburg, tel. 05920-43047. Wegens pensionering van de huidige funktionaris in HET ZONNEHUIS-VLAARDINGEN (verpleeghuis voor somatisch zieken met 170 bedden) per 1 juli a.s., zal het bestuur van de Christelijke Vereniging tot verpleging van langdurig zieken "Het Zonnehuis", gaarne in kontakt komen met belangstellenden voor de funktie van Voor deze part-time funktie 0,7 dagtaak) vragen wij een predikant! e) uit een der Protestants Christelijke kerken. Van de pastor wordt verwacht de werkzaamheden, welke gericht zijn op de bewoners, te verrichten in geïntegreerd verband met het behandelings-/bege leidingsteam. Tevens zal hij/zij lessen geven in het kader van de opleiding ziekenverzorging. Gedacht wordt aan een aanstelling in dienstverband waarvoor een salaris beschikbaar is van f40.000,— f45.000, - De arbeidsvoorwaarden zijn overeenkomstig de C.A.O. voor het Ziekenhuiswezen; hieruit volgt o.a. opname in het Pensioenfonds P.G.G.M. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot de huidige pastor, Ds. Y.J. Tiemersma (tel. 010-74 79 22 of thuis 010-3424 65). Sollicitaties worden ingewacht bij: het bestuur van de Postbus 13011, f 3507 LA UTRECHT. De Christelijke Vereniging Hel Zonnehuis met verpleeghuizen te AmstelveenBeekbergen. Doorn. Vlaardmgen. Zuidhom en Zwolle.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 24