1 Moskou's grote schoonmaak fe TERDAG 26 JANUARI 1980 TROUW/KWAR1 b I 23 ■BUITENLAND! Tweeduizend velletjes illegaal gedrukt en verspreid papier. Dat is de belangrijkste informatiebron voor het Westen over het wel en wee van de dissidenten in de Sowjet-Unie. Die „samizdat-documenten" schetsen de laatste zestien maanden een somber beeld. Toen het Westen in de nazomer van 1978 veel ophef maakte van de berechting van enkele bekende dissidenten, bonden de agenten van de KGB eerst maar de strijd aan met andersdenkenden buiten Moskou, wier arrestatie niet zo de aandacht trok. Nu die klus goeddeels is geklaard, is Moskou weer aan de beurt. Nog enkele tientallen welgekozen arrestaties en de schrik zit er voorlopig weer in. door Henk Wolzak t>' fch \®i< ïa w e verbanning van Andrej Sa- harow zet in ieder geval voor lopig de kroon op de grote schoonmaak die de Sowjet-Unie voorafgaand aan de Olympische pelen onder haar dissidenten oudt. Al enkele maanden neemt ie geheime dienst KGB de sterk te dissidentengroeperingen in oskou, Litouwen en de Oekra ïne onder handen. ^Toen de processen tegen Orlow, Sjtsja- manski en andere prominenten in 1978 een Storm van (verbaal) protest in het Westen Uitlokten, stopten de Russische autoritei ten de politieke onderdrukking niet. Ze richtten die alleen op de gebieden buiten ioskou. waar de arrestaties minder op- ielen. Tezelfdertijd leidden ze de aan lacht van het Westen af door een record antal Joden te laten emigreren vijftig duizend in het afgelopen jaar en door tien bekende politieke gevangenen in het Westen af te leveren. Achter dit rookgordijn hebben, voorzover —In het Westen bekend, sinds augustus 1978 al weer negentig processen plaats gehad. Meer dan tweehonderd mensen zijn ver- bordeeld, in psychiatrische inrichtingen opgenomen of in voorarrest gezet. En dat Rijn dan alleen mensen die op vreedzame Wijze hun mening hebben geuit. Niet mee geteld zijn de Sow jet-burgers die op ge welddadige wijze hun verzet tegen de overheid tot uitdrukking hebben ge bracht. En evenmin al die honderden die fer met een korte straf of een boete van af kwamen. plaatse ^Knokploegen. In diezelfde periode zijn ook nog duizen- t d?ako^en mensen verhoord wegens mogelijke politieke „vergrijpen" en bij meer dan jrgaan {luizend mensen is huiszoeking gedaan. Velen zijn ontslagen of bedreigd met ar restatie, gechanteerd door de KGB, ge dwongen te emigreren of aangevallen door knokploegen die van de politie wel opmerkelijk veel vrijheid kregen voor hun acties. koipngeveer vijfhonderd Krim-tataarse ta llies zijn gedwongen hun huizen te veria- en buiten de Krim te gaan wonen, 'ee mensen pleegden na KGp-vervol- ing zelfmoord en twee anderen zijn ver- loord onder omstandigheden die aan •verheidsbemoeienis doen denken. De ehova's getuige Iwan Njechorosjko werd tuis, in de stad Bjeloretsjensk (op een ;oede honderd kilometer van de Zwarte doodgeslagen. sche ei. iur aant totaal zijn er waarschijnlijk veel meer ensen betrokken bij de politieke onder- voor z^lrukking. Maar de dissidente groeperin- ;en hebben nog lang niet de gehele Sow- •t-Unie in hun rapporten betrokken. Het afleden j"'esten 's voor informatie over het optre den tegen de dissidenten veelal aangewe- riklusiefken °P 116 ..samizdat-documenten". Van op de fleze in eigen beheer uitgegeven illegale >pen gakrantjes hebben de laatste zestien maan den ongeveer tweeduizend pagina's het enWesten bereikt. Represailles- Slechts een deel van de negentig proces sen is in de westerse pers genoemd. Ten komt dat door de vele beperkingen die westerse correspondenten in de Sow jet-Unie zijn opgelegd. De dissidenten zijn gevari^j-aag bereid de buitenlandse correspon denten van samizdat-documenten te voor- ^ormg lien, maar vaak zijn de journalisten er helemaal niet op gebrand informatie eruit lid is vafe gebruiken of ze zelfs aan te nemen, n kerkebang als ze zijn voor lijfelijke represailles Of voor uitwijzing uit het land. En dat is rker niet ten onrechte. Van de 203 Sowjet-burgers die de afgelo pen anderhalf jaar veroordeeld of opgeslo ten werden, hielden 57 mensen zich bezig (net de fundamentele rechten van de inens in het algemeen. 55 personen richt- ien zich specifiek op de rechten van de Rationale minderheden waartoe zij beho ren, en 91 mensen waren in de weer met het recht op vrijheid van godsdienst. Tot e laatste groep behoorden 41 baptisten. zevende-dag-adventisten en twaalf ussisch-orthodoxe gelovigen. Ook waren tr Jehova's getuigen, leden van de pink stergemeente en aanhangers van andere Religieuze groeperingen bij. J. van eg 18, Algen Nederl 'ot voor 1979 leek het er op dat de autori- liten steeds toleranter werden tegenover iptistische geschriften over de religie of er de moeilijkheden van hun veroor- lde broeders. In tien jaar daalde het tal veroordeelde baptisten van 250 tot Deze trend heeft zich echter niet voort gezet. Jen typisch voorbeeld is een recent proces In de Oekraïense stad Donetsk waarbij Sociale Ier mensen werden beschuldigd van het erspreiden van 15.000 exemplaren van in het ,et bulletin van de Raad van Familiele ien van Gevangen Baptisten. De geschrif- en werden gevonden in een door de poli- ie aangehouden auto. en na de ontdek- fonisch dng verrichtte de politie huiszoekingen in 'ier steden. Daarbij werden bijbels en Jefoon lndere religieuze geschriften, fototoestel len en bandrecorders in beslag genomen. 3e zwaarste straf, drie jaar dwangarbeid 62 LB^° 6611 stfattcarnP- kree8 Valentin Naprien- werk. nigen. ko. Bij een soortgelijk proces kreeg Jakow Skornjakow, vader van acht kinderen, vijf jaar gevangenisstraf. De autoriteiten zijn uitzonderlijk hard op getreden tegen de zevende-dags-adventis- ten, met de bedoeling deze groepering te elimineren. Deze groep had het regime er voortdurend van beschuldigd de in de grondwet verankerde scheiding van kerk en staat niet na te komen. Tijdens de campagne tegen de zevende-dags-adven- tisten werden er in de Kaukasus, Georgië, Tasjkent, Centraal Azië, Riga en in de Oekraïne ongeveer tweehonderd huiszoe kingen verricht. In Tasjkent duurde een huiszoeking vier dagen; het betreffende huis werd vrijwel gesloopt en de tuin werd volledig omge spit. De autoriteiten ontdekten een van de grootste en belangrijkste archieven van de groepering. Bij het daaropvolgende proces werd het 83-jarige hoofd van de kerk, Wladimir Sjelkow, samen met vier anderen tot vijf jaar dwangarbeid veroor deeld wegens het „in discrediet brengen van het Sowjet-systeem". Sjelkow, gewend aan de hitte van Cen- traal-Azië, is kort geleden overgebracht naar een kamp in Noord-Siberië, hetgeen hij waarschijnlijk niet zal overleven. Bij een ander proces tegen zevende-dags-ad- ventisten bleek het bewijsmateriaal zo ontoereikend en zo duidelijk verzonnen, dat de rechtbank in hoger beroep het vonnis van zes jaar ongeldig moest verkla ren. En dat mag in het Russische rechts systeem wel een bijzonderheid heten. Bij weer een ander proces, waar het be wijsmateriaal eveneens uit de duim was gezogen, werden drie leden van deze religi euze groepering tot in totaal 31 jaar ver oordeeld. Al deze processen vonden plaats in Tasjkent. Martelingen Volgens internationale normen hebben een aantal zevende-dags-adventisten mar telingen ondergaan. Zo werd de 22-jarige Olga Boenjak in Dnjepropetrowsk gedu rende vier dagen verhoord en geslagen. De politie probeerde van haar los te krijgen wie de „Open Brief no. 5" had verspreid. Toen zij uiteindelijk werd vrijgelaten vroeg iemand van de KGB haar pesterig of er een verslag van de mishandelingen in de „Open Brief no. 6" zou staan. Waarop een collega van hem antwoordde: „Ze hebben nummer 6 waarschijnlijk al ge schreven, maar nummer 7 halen we nog wel." Bij de campagne tegen de Russisch-ortho- doxe kerk wilde de KGB een eind maken aan een seminarium voor godsdienstfilo sofie in Moskou. Het seminarium was al sinds 1975 bezig en een van de activiteiten was het uitgeven van een niet-officieel blad. Sinds augustus 1978 zijn acht leden van het seminarium opgesloten. De op richter, Alexander Ogorodnikow, heeft pas zijn straftijd in een kamp uitgezeten, maar vrijgelaten is hij niet. Hij moet in voorarrest blijven op nieuwe en zwaardere beschuldigingen van „anti-Sowjet agita tie", en hem wacht een tweede proces. Minderheden Bij de 55 mensen die wegens hun inzet voor de rechten van nationale minderhe den werden gearresteerd, zijn Oekraïe- ners, Krim-tataren. Joden, Litouwers, Duitsers, Armeniërs, Georgiërs en Estlan- ders. In de Oekraïne maakt de KGB vooral jacht op de Helsinki-groep in Kiew. (Zij eisen naleving van de tussen Oost en West gesloten akkoorden van Helsinki.) De af gelopen maanden zijn acht leden van de groep opgepakt, maar zij werden meteen vervangen door anderen. Een van de gear resteerden is Mikola Horbal, die, net als enkele andere dissidenten in voorarrest, gevaar loopt omdat de autoriteiten tegen hem in plaats van een politieke een crimi nele zaak aan het voorbereiden zijn. Deze tactiek van de KGB, om politieke dissi denten als gewone misdadigers te behan delen. is onder meer bedoeld om twijfel te zaaien bij de ondersteuners van de gear resteerden. Horbal, een muziekleraar van 38 jaar, zat al eerder een straf van zeven jaar uit wegens het verspreiden van een gedicht dat door de autoriteiten als „anti-Sowjet" werd gebrandmerkt. Hoewel de autoritei ten alleen belangstelling hadden voor zijn politieke overtuiging, werd hij beschul digd van verkrachting. Een andere gearresteerde Oekraïener, Joeri Badzjo, een dissidenten-veteraan die de afgelopen acht jaar gedwongen werd als loopjongen bij een bakker te werken, wordt beschuldigd van het schrij ven van een nationalistisch stuk over het Oekraïense volk. De gearresteerde Krim-tataren maken veelal deel uit van de kleine groep van hun volk die toestemming kreeg uit de door Stalin opgelegde verbanning terug te ke ren naar de Krim. Samen met anderen hebben zij. niet zonder succes, het verzet geleid tegen nieuwe pogingen van de auto riteiten hen opnieuw uit de Krim te ver jagen. Ook in Centraal-Azië hebben de Tata ren het moeilijk. Ook daar zijn de leiders van de Tataarse beweging, Res jat en Moestafa Dzjemiljew, gearresteerd. Res- (at werd veroordeeld tot drie jaar dwang arbeid en Moestafa zit nu, 36 jaar oud, vier jaar verbanning uit, zijn vierde straf sinds 1966. Geweten De 57 mensen die gearresteerd of ver oordeeld werden omdat ze zich met de mensenrechten in het algemeen bezig hielden, komen uit verschillende delen van het land. Vier van hen behoorden tot een groep links-radicalen uit Leningrad, waar Arkadi Tsoerkow met zever, jaar kamp de zwaarste straf kreeg. Zeven van hen behoorden tot de „Vrije Vakbond", onder wie Viktor Monblanow, die door Kiew liep met een spandoek waarop stond: „Vrijheid voor allen die om hun geweten gevangen zitten". Niet lang daar na was hij met vier jaar kamp één van hen. Zanis Skoedra stelde een boek samen met foto's van door de overheid verwoeste kerken en kreeg twaalf jaar wegens „spio nage". Georgi Michailow. een verzamelaar van moderne kunst uit Leningrad, kreeg vier jaar na een proces waarin de getuigen charge uiteindelijk vóór hem getuigden. Maar de autoriteiten haalden er nieuwe getuigen bij en ten slotte werd Michailow veroordeeld. Zo won de KGB een nieuwe ronde in de strijd tegen de non-conformistische kun stenaars. maar moest wel de prijs betalen van een diepe verontwaardiging onder de toeschouwers en de getuigen bij de rechts zaak. Aangeslagen Nu de dissidenten in de provincies door het harde optreden wat zijn aangeslagen richt de KGB zich op de sterkere groepe ringen. Zoals gezegd staat de Oekraïense Helsinki-groep al onder zware druk. De nationaal-godsdienstige groeperingen in Litouwen, die een ongekend brede aan hang hebben, proberen zich na de arresta tie van hun belangrijkste contact-man in Moskou, Antanas Terleckas, opnieuw te versterken. In Moskou is de spanning na de recente arrestaties nog groter. De arrestatie van Andrej Sacharow, een van de meest voor aanstaande dissidenten, heeft een golf van onrust en verontwaardiging veroor zaakt. zowel bij de dissidenten zelf als in de hele westerse wereld. De Moskouse Helsinki-groep verloor eerder al de apo theker Viktor Nekipelow. Ook Tatjana Velikanowa. onverschrokken voorvechter van de rechten van de mens, lid van de Helsinki-groep en betrokken bij de uitga ve van de „Kroniek van de Lopende Ge beurtenissen" is opgepakt. Het Christelijk Comité ter Verdediging van Gelovigen zag zijn leiders Gleb Jakoe- nin en Lew Regelson in de gevangenis verdwijnen. Het ondergrondse blad „Huis zoekingen" moest twee van zijn redacteu ren, Valeri 'Abramkin en Viktor Sorokin aan de KGB afstaan. Verder verloren de gelovigen in Moskou hun priester Dmitri Doedko. En ten slotte is een van de leiden de figuren van de „Werkgroep tegen het Misbruik van de Psychiatrie", Wjatsjes- law Bachmin, door de KGB met arrestatie bedreigd. Toch konden al deze arrestaties de ver schillende groeperingen niet het zwijgen opleggen. Maar met nog eens vijftig goed gekozen arrestaties zou dat, behalve bij de Litouwers wel het geval kunnen zijn. In elk geval tot na de Olympische Spelen en de toetsingsconferentie in Madrid, waar bekeken moet worden wat er terecht is gekomen van de naleving van de akkoor den van Helsinki. Alles wijst erop dat dit het doel is van het Kremlin. Klein De leiders zijn natuurlijk niet bang voor hun eigen veiligheid, althans voorlopig nog niet. De dissidente groeperingen, hoe snel die ook in omvang mogen toenemen, omvatten slechts een klein gedeelte van de bevolking en zijn niet in staat de stabi liteit van het systeem in gevaar te bren gen. De officiële propaganda beweert dat vrijwel alles in de Sowjet-Unie perfect is en dat het ieder jaar nog beter wordt. Deze illusie moet koste wat het kost in stand gehouden worden en de bezoekers van de Spelen in Moskou mogen geen dissiden ten ontmoeten die van deze illusie weinig heel laten. Dat houdt in dat de dissidente groeperingen zoveel mogelijk het zwijgen wordt opgelegd. In januari 1977 bevonden de autoriteiten zich in een vergelijkbare situatie. Ook toen wilden zij de Helsinki-groepen zoveel mogelijk aan banden leggen voordat de toetsingsconferentie in Belgrado zou be ginnen. Het beleid werd tijdens een gehei me bijeenkomst van de partij-top uitge stippeld. Daar zei de belangrijkste spre ker: „Men heeft besloten de vijftig meest actieve dissidenten gevangen te zetten en hun medewerkers streng aan te pakken. Het is nu tijd dat wij onze tanden laten zien en ons niets aantrekken van het Westen". De eerste arrestaties, van Orlow. Sjtsja- ranski en anderen, hadden overal in de wereld protesten tot gevolg. Ook al omdat de Amerikaanse president Jimmy Carter juist toen zijn campagne voor de rechten van de mens aankondigde. Na twintig arrestaties werd het nieuwe beleid stopge zet en vrijwel alle Helsinki-groepen kon den blijven bestaan. Zij hebben meerma len hun dank betuigd voor de steun die zij toen gekregen hadden. Ironisch genoeg dacht men in het Westen dat Carters politiek geen succes had ge had, en ook Carter zelf leek die mening toegedaan. Nadien sprak hij zich niet meer uit over de repressie in de Sowjet- Unie. Niets is echter minder waar. Het regime in Moskou verliest voortdurend prestige in de wereld en westerse acties tegen de toenemende onderdrukking zijn, mits krachtig en volhardend, altijd succesvol. Die kracht en die volharding moeten er dan wel zijn. Deze keer zouden de toet singsconferentie in Madrid, Afghanistan en de Olympische Spelen een belangrijke rol kunnen spelen bij acties in het Westen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 23