raagtekens bij Amerika's strategische mobiliteit ICL Jansen van 'groen' 3i Bonn zijn klein MÉ d n Met het oog op chips. Compleet in computers >an laat Cartney gaan Iran stemt zonodig met hulp van kinderen ra eei Neem geen genoegen met minder. Neem Nilfisk. RDAG 26 JANUARI 1900 BUITENLAND TROUW/KWARTET s gehd een militaire medewerker «rel sedert april 1978 ernstig rekening werd gehouden met een mogelijke uitbreiding van jlussische invloed in Afghanistan, heeft de uitvoering van de overval op dit land, eind nber 1979, toch nog allerwegen verrassing gewekt. Het westen kon toezien hoe de Itting zich voltrok. deWi e Imm ndag rijzettii p de t ngsewi »t com aats. tonen grote aantallen Russi- rliegtuigen. tanks en gepantser- rsoneelsvoertuigen. (Deze laat- Drden ten onrechte ook aange- ils tank, hoewel het gaat om het moderne gepantserde perso- oertuig, de BMP-1. Dit voertuig ikt, naast een boordkanon van over een afvuurinrichting jeleide anti-tank raketten, als- over een draagbare luchtdoel- is hun operatie hebben de Rus- grote schaal gebruik gemaakt ichtlandingstroepen en geme- eerde eenheden. De laatste ja- het Russische luchtlandings- ieel sterk zijn uitgebreid en ongeveer acht divisies omvat- iT ilitary Balance 1978/1979). Deze 'b enheden worden als een steeds B bedreiging gezien, hoewel de ijdige inzet van twee of meer indingsdivisies meer vliegtui- reist dan waarover de Sowjet- 'lans beschikt. vloedssfeer, zoals die tijdens de con ferentie van Jalta (1945) werd vastge steld. Reeds in mei 1979 werd in het Ameri kaanse blad Fortune een aantal sce nario's voor een mogelijk optreden van de Amerikaanse strijdkrachten in het Midden-Oosten ontwikkeld. Deze scenario's zijn in de november aflevering van het blad Military Re- view overgenomen. Aanleiding tot in zet van Amerikaanse strijdkrachten TO0Z6QQinQ zou volgens Fortune kunnen zijn: installaties zullen worden verwoest, indien de Verenigde Staten met inter ventie zouden dreigen dan wel tot actie zouden overgaan. 4. Een inval door Irak in Saoedi-Ara- bië of Koeweit. 5. Een inval door Rusland in Saoedi- Arabië of Koeweit via het grondge bied van Irak of Iran. iarios ttatie in het Midden-Oosten kan Korte termijn toe leiden dat de igde Staten het noodzakelijk 1 daar snel Amerikaanse troe- 1 te zetten, 'zeker nu Rusland blijkerfeft geaarzeld om gewapender- »rlijden°P te treden buiten de in- 1. Een verzoek van de regering van Saoedi-Arabië voor het geval dat re bellen zouden trachten de macht te grijpen. Deze zouden in een latere fase de olie-uitvoer kunnen stop zetten. 2. Indien rebellen of terroristen van uit Oman of Zuid-Jemen zouden trachten de Straat van Ormoez te blokkeren (ongeveer 30 km breed) door het tot zinken brengen van enige supertankers of door het leggen van mijnen, waardoor de weg naar de Indische Oceaan zou worden geblok keerd. Door de Straat van Ormoez passeert 57 procent van de in het Westen benodigde olie. 3. Het staken, door Saoedi-Arabië, van de olieuitvoer, gepaard gaande met de waarschuwing dat de olie- Op 6 juni 1979 verklaarde de Ameri kaanse minister van defensie Harold Brown dat „de Verenigde Staten po sitief zouden reageren op verzoeken om steun van bedreigde landen in dat gebied." Voorts dat „Divisies in de Verenigde Staten binnen enkele da gen per vliegtuig naar elk punt op aarde zouden kunnen worden ver voerd en dat Amerikaanse oorlogs schepen binnen 10 dagen aanwezig konden zijn vanuit de Stille Oceaan." Als een soort eerste aanzet werden het vliegdekschip USS Constellation en enige escorteschepen naar het be dreigde gebied gedirigeerd. Andere vliegdekschepen en zogenaamde Amphibious Assault Ships (vliegdek schepen met mariniers en helikopters aan boord) kunnen op korte termijn als versterking worden gestuurd. De belangrijkste Amerikaanse inter ventiestrijdkrachten bestaan uit de befaamde 82e en 101e Luchtlandings divisie (Operatie Market Garden sep tember 1944) en twee divisies mari niers. ondersteund door elementen van luchtmacht en vloot Deze strijd krachten kunnen in een latere fase nog aanzienlijk worden versterkt. Bij een eventueel optreden spelen onder andere de volgende factoren een dui delijke rol: De Amerikanen hebben géén ba ses in de directe omgeving van het mogelijke operatieterrein, terwijl de bevriende Arabische regeringen niet op voorhand bereid zijn om deze ba ses te verschaffen. Bepaalde elemen ten zouden dan mogelijk argumenten in handen krijgen om op te treden tegen de huidige regeringen. Het met geweld overmeesteren van steunpunten wordt allerwegen als heilloos gekwalificeerd. Dit zou een terugkeer betekenen naar de oude „kanonneerbootpolitiek". Deze heeft afgedaan sinds de Engels-Fran se expeditie bij het Suez kanaal in 1956. Het vorenstaande leidt ertoe, dat de reactietijd onverantwoord groot wordt. Immers rebellen kunnen hun acties (scenario 2 en 3) reeds hebben uitgevoerd voordat de Amerikaanse strijdkrachten ter plaatse kunnen zijn. De meeste Amerikaanse inter ventiestrijdkrachten zijn gelegerd in de Verenigde Staten. Een totale ver plaatsing door de lucht van beide luchtlandingsdivisies vergt tenmin ste een week. Toch blijft snelheid een eerste vereiste, gelet op ondermeer de hiervoor genoemde Russische moge- Twee Russische vliegtuigen in Afghanistan. lijkheden op het gebied van de lucht landingstroepen. Bij de mariniers is de situatie niet veel beter. Zij beschikken echter in het gebied van de Middellandse Zee over twee Task Forces, welke modem mm nr 1 Paul McCar nadat hij tie: pzeten in Tol hebben van r D (ANP, AP. Reuter) Ex- McCartney is Japan uit- tien dagen gevangen Tokio wegens het in marihuana. De Ja- overheid heeft de aanklachten le 37-jarige ex-Beatle laten val- Iverpool is van plan hem van- n groots welkom te bereiden. ianse overheid vreest dat door nlijk druggebruik van de ex- meer jonge Japanners drugs gaan gebruiken. Japan voert ,ti-drugwetten uiterst streng :n gram marihuana kan voor met een mindere bekendheid IcCartney jaren gevangenis- tekenen. In 1978 zijn 1070 in Japan gearresteerd we- let in bezit hebben van in totaal io marihuana. 1 a ng stbrganiseerde misdaad in Japan erlijdeu lank. McCartney ziet geen brood in het verhandelen van marihuana, omdat de controle van de politie zo scherp is. Meestal worden alleen buitenlanders gearres teerd met enkele grammen van het verboden spul in lun koffer. De Japanse wet staat ook niet toe stimulerende middelen te gebruiken. Vorig jaar werden 18.297 mensen ge arresteerd wegens gebruik of in bezit hebben van dit soort middelen. ADVERTENTIE lijke di en thuis in uw branche Europa's grootste computerfabrikant ICL Nederland B.V.. Zwaansvliet 20.1081 Al' Amsterdam, tel.: 020-42 45 45 TEHERAN (Reuter, AFP) Meer dan 22 miljoen Iraniërs van zestien jaar en ouder konden gisteren naar de stembus om een president te kiezen. De indruk was dat de opkomst iets geringer was dan bij de referendums over de islamitische republiek en de nieuwe grondwet. Maar de procedure was gisteren dan ook moeilijker. Iedere kiezer moest zelf de naam van de kandidaat van zijn voorkeur op een stembiljet schrijven. Men werd via de radio opgeroepen dat niet met een potlood, maar met een balpen te doen. In het stembureau in de moskee Hod jat in Teheran gingen de pennen gisteren dan ook van hand tot hand. Een bijkomende complicatie was dat ongeveer de helft van de Iraan- se kiezers niet kan lezen en schrij ven. Speciaal voor hen had ge noemd stembureau de beschikking over de diensten van een twaalfja rig meisje. Zij liet zich de naam van de kandidaat influisteren en schreef deze op, waarna de kiezer zelf het éénmaal gevouwen stembiljet in de bus gooide. In de meeste moskeeën waren apar te tafeltjes, zodat mannen en vrou wen gescheiden konden stemmen. Maar hier en daar gebeurde het wel dat mannen in de rij van de vrou- wen aanschoven wanneer deze wat korter was. Kiezerslijsten bestaan niet in Iran. Men kan stemmen tegen overleg ging van zijn identiteitsbewijs. De ambtenaar van het stembureau schrijft de gegevens van het identi teitsbewijs in een bonboekje, waar na hij er een stempel op zet. Het verbaast dan ook niet dat er al weldra lange rijen voor de stemlo kalen stonden, bij het stembureau Hod jat twee a driehonderd mannen en vrouwen. Radio Teheran meldde gisteren overigens een massale opkomst van kiezers. Ayatollah Khomeini bracht gisteren als een van de eersten zijn uit in een ziekenhuis in Teheran waar hij verpleegd wordt wegens hartklachten. Meegedeeld werd dat de geestelijk leider het goed maakt en dat hij gisteren zijn gebeden weer gezegd had. Een ortlgeroepen boodschap van Khomeini spoorde de bevolking aan zich niet door zijn ziekte te laten weerhouden om te gaan stemmen. Ayatollah Sjariat-Madari, de gees telijk leider van de Azerbeidjani's die in het noord-westen van Iran wonen, stemde gisteren bij een mo biel stembureau in de heilige stad Qom. Sjariat-Madari, die enige tijd geleden zijn handen aftrok van de door de bevolking van Azerbeidjan opgerichte Islamitische Republi keinse Volkspartij na daartoe aan gezet te zijn door de medestanders van Khomeini, is al enkele weken niet meer in het openbaar versche nen. Tot gisteravond was er nog geen melding gemaakt van inciden ten bij stembureaus. Wat betreft de opkomst in Koerdi- stan spraken de twee voornaamste Koerdische leiders elkaar tegen. De leider van de Democratische Partij van Iraans Koerdistan, Kassemloe, sprak van een normale opkomst, terwijl de geestelijk leider van de overwegend soennitische Koerden, sjeik Ezzedin Hosseini, sprak van een „algemeen vegblijven" van de stembureaus. Twee leden van Forqan, een groepe ring van islamitische fundamenta listen, zijn ln Teheran terechtge steld wegens moord op hoge Iraan- se functionarissen. Radio Teheran meldde dat Mohammed All Bassiri bekend had een lid van de islamiti sche revolutionaire raad, ayatollah Morteza Motahari, op 1 mei ver moord te hebben en dat Hamid Nik-, ham een week eerder generaal Gha- rani, de eerste opperbevelhebber van het leger na de omwenteling, had doodgeschoten. t- J. den Boef 'el het nog geenszins zeker is dat in West-Duitsland bij de Bondsdagverkiezingen vari dit en „Groene partij" zal optreden, waarin alle milieugroepen verenigd zijn, wordt er al especuleerd over de Invloed die het meedoen van een dergelijke partij kan hebben op de ingsuitslag en met name op de kansen van de vier reeds in de Bondsdag vertegenwoor- partijen. echter nog weinig te voorspel- m te beginnen heeft het er op enblik veel van weg, dat de ene .Groene partij" er niet zal ko- De oprichtingsvergadering die eleden in Karlsruhe werd ge- kon nauwelijks zo worden nd toen de ongeveer 1000 gede- len na stormachtige debatten vee dagen naar huis gingen, et opstellen van een program- 'am men niet toe en de chaoti- ichhcn jfloop van het congres maakte v de V minw iv 1,1, Ir en van een bestuur onmoge- t moet nu over enkele maan- beuren. delegeerden vertegenwoordig- n bont gezelschap van milieu- ringen. zich uitstrekkend van naar links. Aanvankelijk be en duidelijke meerderheid dat ubbel lidmaatschap niet zou i toegestaan. Dit verbod was imelijk bedoeld om de talrijke urustische groeperingen uit siteitssteden de pas af te snij- )eze hadden van dit dubbele itschap gebruik gemaakt' om 'n onderdak te verschaffen bij overwegend burgerlijke en". een totale mislukking van de tingsbijeenkomst te vermij- ►erd op de tweede dag echter Compromis-regeling aanvaard en overgangsperiode. Regiona- raties mogen nu „op autonome uitmaken, hoe het probleem at dubbele lidmaatschap het n worden opgelost. In de prak- n dat tot grote moeilijkheden met name in de steden waar mmunistische splintergroepen et sterkst kunnen doen gelden. lassale uittocht van iedereen ets van links moet hebben, is tijd niet denkbeeldig. theoreticus Rudolf Bahro. die in ok tober vorig jaar uit Oostduitse gevan genschap werd vrijgelaten en naar de Bondsrepubliek mocht vertrekken. Bahro, die werd vervolgd wegens zijn fundamentele kritiek op het socialis me zoals dat in de DDR in praktijk wordt gebracht, verklaarde destijds in Bonn dat hij aansluiting bij de groenen zou zoeken. De voornaamste drijfveer is hierbij dat hij wil probe ren om de nog altijd onderling ver deelde uiterst linkse groeperingen in één beweging samen te brengen. De positie van Bahro ten opzichte van deze groepen is belangwekken der geworden sinds de plotselinge dood van Rudi Dutschke, de leider van het studentenverzet uit de jaren zestig, die er nooit in was geslaagd, uiterst links onder één noemer te brengen. Mochten Bahro en andere (minder bekende) linkse figuren een dominerende positie binnen de Groe ne partij veroveren, dan lijkt een splitsing tussen wat men gemakshal ve rechts en links zou kunnen noe men, onvermijdelijk. In dat geval is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat links al dan niet onder aanvoering van Bahro) alleen verder gaat. Protest Indien dit laatste zou gebeuren, moet worden aangenomen dat geen van de dan afzonderlijk optredende groene of bonte partijen er in zal slagen om boven de drempel van vijf procent van de stemmen te komen, die nodig is om voor zetels in de Bondsdag in aanmerking te kunnen komen ten zij drie directe mandaten worden be haald. Dit neemt niet weg, dat zij dan toch stemmen zouden weghalen bij de grotere partijen, waardoor de posi tie van de liberale FDP en daarmee het voortbestaan van de huidige rege ringscoalitie in Bonn (van SPD en FDP) in gevaar kan worden gebracht. Omdat dit vrijwel zeker zou beteke nen, dat de christen-democraten on der Franz Josef Strauss aan de macht zouden komen, is men in linkse krin gen die niet met de SPD van kanse lier Schmidt sympathiseren niet ge lukkig met het optreden van groene en/of bonte partijtjes, zelfs niet met één grote Groene partij. Hoewel men de groene beweging als een belang rijk democratisch georiënteerd pro test-potentieel waardeert, ziet men haar niet als een alternatief. Vroeg of laat komen de groene of bonte kiezers toch weer bij een van de grote partij en terecht, denkt men. De aantrekkingskracht van deze twee kampen, de sociaal-democratie aan de ene en het conservatisme aan de andere kant, zal naar men meent, toch niet verdwijnen en de zoge naamde „nieuwe klassenoverschrij- dende politiek aanzet" van groenen en bonten zou een gedachtenspinsel zijn, dat in elk geval niet voor langere termijn geschikt is. Hun potentieel, ADVERTENTIE an de prominentste leden van oene partij in wording is de Meer zuigkracht, langere levens duur. moeiteloos bedieningsgemak. Dat is Nilfisk. Neem dus geen genoegen met minder. Neem Nilfisk, 'n verstandige investering. de stoere huishoudstofzuiger uit Denemarken Nilfisk B Vtel no 02940 -1 52 68. toestel 17 zijn bewapend en zeer mobiel kunnen optreden. Steun van Britse zijde is nauwelijks meer te verwachten, gelet op de be perkte middelen welke na de bezui- nigsingsoperaties van de afgelopen jaren nog resteren. Het besluit tot het zenden van het vliegdekschip USS Constellation heeft veel voeten in aarde gehad. In de Verenigde Staten leeft bij velen nog het Vietnam-syndroom. met name bij de regeringsadviseurs. Zij zullen telkenmale de vraag moeten beantwoorden of de diplomatie of mi litaire macht het juiste middel is om te verzekeren dat de olie blijft stromen. Ondertussen wordt het zoeken naar geschikte uitvals- en herbevoorra- dingsbases met kracht voortgezet. In die richting wijzen de besprekingen die in Turkije en Egypte zijn gevoerd. Iran Veel mogelijkheden in de directe om geving van de olieproducerende lan den zullen er wel niet zijn, gelet op de bruggehoofden die de Sowjet-Unie zich de laatste jaren in dit gebied heeft verworven. Bij dit zoeken zou mede daarom Iran wel eens niet bui ten beschouwing kunnen worden ge laten. Sinds de inval in Afghanistan heeft Iran er ongeveer 700 kilometer grens met de Sowjet-Unie bij gekre gen. Hierdoor is Rusland ook in staat om pro-Russische, en naar afschei ding strevende minderheden in Iran beter te steunen. Daarbij komt dat de Iraanse strijd krachten in de afgelopen jaren met zeer moderne wapens zijn uitgerust, welke in het Westen waren gekocht (onder andere Britse Chieftain tanks. Duitse Leopard tanks en Amerikaan se vliegtuigen). Zonder bevoorrading met reservedelen zullen deze wapens snel niet meer bruikbaar Zijn. Het zoeken van toenadering is uit dit oog punt bezien derhalve onvermijdelijk. Immers hoe moet Iran zich met suc ces verdedigen als de Russen de Iraanse grenzen overschrijden? Wel licht zal Amerika in dit kader onder andere weer toestemming krijgen om zijn elektronische luisterposten in te richten aan de Iraans-Russische grens. Indien deze nog zouden heb ben gefunctioneerd ten tijde van de inval in Afghanistan, dan zou deze wellicht minder verrassend zijn xer* lopen. Ook voor Iran geldt dat interne stabi liteit, veiligheid en economische vooruitgang in de toekomst alléén kunnen worden verkregen door sa menwerking met het daar thans zo verguisde Westen. Daarbij zouden initiatieven tot toenadering wellicht niet uitgaan van de huidige leider Khomeiny. Op de langere duur zou wel eens kunnen blijken, dat hij wel leider is geweest voor de revolutie tegen de sjah. doch dat de werkelijke macht bij anderen berust. ADVERTENTIE Rudolf Bahro, vorig jaar vrijge laten door de DDR, is nu een van de belangrijkste leden van de groene-partij-inwording in de bondsrepubliek. dat bestaat uit middengroepen, is redeneert men in deze linkse kringen zeer zwevend en geeft geen garan tie voor een politieke koers op lange re termijn. Speculaties over een wip- positie zouden hier niets aan veran deren. Basis Links zou zich volgens deze opvatting niet kunnen veroorloven, in de ver kiezingsstrijd van dit jaar plotseling het terrein van de klassenstrijd te betreden, omdat het voorlopig nog maar als randverschijnsel fungeert Daarom moeten de verkiezingen in een tactisch perspectief worden ge plaatst. vooral gericht op het voort bestaan van de huidige coalitie van SPD en FDP. Groenen en bonten zouden zich thans nog moeten beper ken tot het vergroten van hun eigen lijke kracht, die ligt in het werk aan de basis op gemeentelijk niveau, in organisatie en consolidatie. Voorvechters van groenen en bonten hebben opnieuw het bestaan van de vijf-procentsclausule aangevochten, die in de wetgeving van de Bondsre publiek werd opgenomen om een her haling te voorkomen van de onver kwikkelijke ontwikkelingen tijdens de Welmarrepubliek. Daarin speel den de talrijke kleine partijen een kwalijke rol. waardoor in Duitsland niet meer kon worden geregeerd De voorstanders van afschaffing van de clausule vinden vrijwel geen steun voor hun pleidooi Met name in de grote partijen voelt niemand er voor de deuren van de Bondsdag open te zetten voor neo-nazi's en andere tota litaire groepen. De chip zal veel in ons leven veranderen Dit stukje micro-elektronika van een halve centimeter bij een halve centimeter brengt ons meer dan alleen goedkope rekenmachientjes Goedkoop en in massa geproduceerd zal hij op een groot aantal plaatsen worden gebruikt en daarmee voor veel verandenngen zorgen De samenleving moet daarover kunnen meepraten en de ontwikkeling kunnen meesturen De micro de maat genomen is het eerste Nederlandse boek dat in begrijpe- lijke taal de verschillende kanten van deze ontwikke ling laat zien. In het boek komen aan de orde: de technische ontwikkeling van de micro-elektronika. mogelijkheden en gevolgen voor het bednjfsleven. de kansen ob lichter en op zwaarder werk, de econo mische effecten, de gevolgen voor onderwijs, privacy en het dagelijkse leven, de houding van de oolitiek en de maatschappelijke discussie In een bu- lage is een samenvatting opgenomen van het rapport Rathenau Het boek is ruim geïllustreerd, voorzien van een register van namen en van trefwoorden en telt 156 bladzijden Oe micro de maat genomen is een samen werkingsproject van de Dienst wetenschaps voorlichting en het blad pt/aktueel Het Is onder redactie van Henk Tolsma, Fred Kappetljn en Hans Hermans geschreven door een team van wetenschapsjournalisten op basis van bijdragen van N Baaljens, drs ir ing 8 J C van der Kooy. H E Bruck, prof dr J Jess, dr. A C w.J. lanslnk, prof dr. A Heertje, J W M van Spaan donk, Ir Joost van kasteren, drs. W.l. Buitelaar. F H P Thp en Leo Jansen. Bestellen door overmaking van f 2150 op giro 72221tn.v. knaw te Amsterdam, onder vermelding van De micro de maat genomen en tg v Dienst wetenschapsvoorlichting Een uitgave van Dienst Wetenschapsvoorlichting NZ Voorburgwal 120, Amsterdam, tel I020123 2504

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11