r< Nederlander at meer boter Bouw loopt achterstand vorig jaar grotendeels in Verlies van meer dan 300 banen in industrie IG IV erkoop Duphar aan lolvay bijna rond lie inkelbestand is ieptepunt gepasseerd Prijs daalt op vrije Kamer acht volledig verdwijnen TSB onjuist oliemarkt Ontslagen bij Heemaf, De Haes Holland dicht Verbranden chemisch afval hopeloze zaak argarineverbruik daalde laatste kwartaal van 1979 niet orig jaar 1.600 verkooppunten meer Goudhandel wat rustiger pilips wil bedrijf al lang kwijt Fruittelers willen afzet stimuleren Meer mensen aan de Slag Landbouw-RAI druk bezocht 'Gesprek CAO haven zinloos' L AG 25 JANUARI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 17 - RHS 19 i onze redactie economie N HAAG Nederland heeft vorig jaar per inwoner een halve kilo boter meer gegeten dan 978. Het hoofdelijk verbruik van margarine zowel als dat van halvarine daalde met 0,2 kilo. uui uur irzitter J. Pasman van het Pro lschap voor margarine, oliën en en. zei dit donderdag in zijn iwjaarsrede. De daling van het garineverbruik, zei hij erbij, tide zich helemaal af in de eerste en maanden. In het laatste kwar- toen de kerstboter aan de markt im. ging men juist weer meer mar ine eten Of dat tot een herstel van jaarlijkse verbruik zal leiden fde hij nog niet te zeggen. 753 fi totale verbruik van voedingsvet- inelusief boter, steeg van 28.7 tot kilo per hoofd der bevolking, er nam toe van 3,1 tot 3,6 kilo. rgarine en halvarine daalden res- tievelijk van 12,9 tot 12,7 kilo en 2.8 tot 2.6 kilo, terwijl het hoofde- verbruik van spijsvetten en spijs- een sprong omhoog maakte van naar 10,6 kilo. binnenlandse margarine-afzet 1de van 180.000 tot 178.000 ton. ar de produktie kon toch met 5.000 omhoog gaan dank zij de export, met 7.000 ton steeg tot 37.400 ton. grootste klant was Engeland. De rgarine-export daarheen steeg van 3.500 tot 13.800 ton. De binnenlandse halvarine-afzet daalde van 39.100 tot 36.400 ton; de export steeg met 1.000 ton tot 1.500 ton. Ie produktie bleef 1.600 ton bij die van het voorgaande jaar achter. Goed jaar De heer Pasman noemde het jaar 1979 voor de vet- en oliesector een goed jaar. De in- en uitvoer en de verwerking van oliehoudende grond stoffen bereikten hoogten als nimmer tevoren. De problemen op econo misch en sociaal gebied hadden geen merkbaar remmende invloed op de bedrijvigheid in de sector. Het nieuwe jaar is echter met grote onzekerheid begonnen. De ontwikke lingen in de internationale politieke verhoudingen kunnen in ernstige mate verstorend werken op de situa tie in de vet- en oliesector in de we reld. De maatregelen die de Verenig de Staten hebben getroffen ten aan zien van de export van granen en sojabonen hebben al geleid tot een plotselinge prijsdaling. ï.s. or ir in >31 t gesprek zal pas worden afgerond dat de vakbonden en de onderne- igsraden hun oordeel, respectieve- hun advies hebben gegeven. Het ordetlale beleid, inclusief de arbeids- rw a arden van Philips-Duphar zul- worden voortgezet, zo zeggen de de maatschappijen. Bij de moge overneming zijn 2.500 mensen rokken van wie er 2.000 in Neder- werken. de Nederlandse Solvay- tigingen werken nu al 1.850 men- In totaal heeft dit concern een soneelsbestand van 45.000. Solvay ift een jaaromzet van 6.5 miljard, raad van bestuur van Philips en dftiirectie van Philips-Duphar vin dat de aansluiting bij Solvay aan ihar betere ontwikkelingsmoge- heden geeft. Zij menen dat hier- de belangen van de werknemers iede de werkgelegenheid ook op ;ere termijn bezien, het best wor- gediend. overneming van Duphar door Sol- mi ■10 se an onze redactie economie EN HAAG De stijging in 1978 van het aantal verkoop- aatsen in de detailhandel lijkt geen eenmalige uitschieter te in geweest. Kwamen er in dat jaar 1.400 winkels en markt- ■amen bij. vorig jaar was er een groei van 1.600 vestigingen, trder in de jaren zeventig was er steeds één jaar uitgezon- tfd sprake van een daling van het aantal verkooppunten, ieptepunten waren 1973 (- 4.000) en 1975 (- 3.600). ft Centraal registratiekantoor de- Uhandel-ambacht dat per 1 januari «O een telling verrichtte, meldt dat in 1979 ongeveer 950 winkels en 650 tkramen bijgekomen zijn. al dertig jaar durende achteruit- n? van het aantal zaken in de le- nsmiddelensector ging ook vorig ®r door. Zo waren er op 1 januari 10 groentezaken minder dan een eerder. 75 bakkers, 200 kruide- zaken. 75 melkzaken en 60 sla- ts Daar staat echter, evenals in te Jaren, een lichte stijging tegen- bij de poeliers (+20). Ook de ■handel, waar in de loop der Jaren ng, De Nederlandse olie-industrie ver werkte in 1979 ruim 3 miljoen ton oliehoudende grondstoffen. Hiermee werd 1978 dat met een «rwerking van 2.6 miljoen ton als een topjaar werd beschouwd duidelijk over troffen. Opnieuw was het aandeel van sojabonen (90 procent van het totaal) in deze verwerking het grootst, ge volgd door raapzaad, waarvan in 1979 ruim 85.000 ton werd verwerkt tegen 59.000 ton in 1978. De uitvoer steeg in 979 tot de record hoogte van 1,1 miljoen ton. tegen 930.000 ton in 1978. Met uitzondering van kokosvet en zonnebloemolie le verden alle plantaardige oliën en vet ten een aandeel in de stijging. De LONDEN (Reuter) De goudhandel is donderdag in wat rustiger vaarwa ter gekomen. Dat was voornamelijk te danken aan opmerkingen van pre sident Carter in zijn State of the Union-boodschap aan het Ameri kaanse Congres. In Londen werd de prijs donderdag morgen afgemaakt op 712 dollar per ounce (31,1 gram). De ..fixing" duurde maar vijf minuten. Woensdagmiddag had men één uur en drie kwartier nodig om op een prijs van 695 dollar uit te komen. Bij het slot was de koers weer gedaald tot 672 dollar De goudhandelaren in Zürich hebben besloten om half één te sluiten in verband met de achterstand die de verwerking van de koop- en verkoop orders heeft opgelopen. Ook vrijdag stoppen ze om half één. In Amsterdam werd onbewerkt goud ruim 2700 per kilo duurder op 43.090-/ 43.790. De prijs vari onbe werkt zilver ging echter bijna 200 per kilo omlaag tot 2310-2363. I het terrein van het Reactor Centrum van Reactor Centrum Nederland is automatische verwerkingsinstallatie voor laag-radio-actief afval in Iruik gesteld. In deze installatie worden vaten afval met een inhoud van i liter door een pers tot schijven samengeperst. Deze schijven worden beton in vaten van 200 liter gedeponeerd welke in een later stadium «e worden gestort. ii onze redactie economie NDHOVEN Philips-Duphar, de farmaceutische poot van ilips, wordt waarschijnlijk overgenomen door het Belgi- ie chemisch/farmaceutische concern Solvay. De besprekin- i zijn in een zodanig stadium gekomen dat naar verwach- ig overeenstemming kan worden bereikt, aldus een geza- inlijke mededeling van Philips en Solvay. vay past in het kader van een verster king van de farmaceutisch-chemi- sche activiteiten van Solvay en be oogt onder meer de farmaceutische sector van Kali Chemi AG. die al deel uitmaakt van de Solvay groep, aan te vullen. Past Duphar kennelijk in de Solvay- groep, bij Philips was dit farmaceuti sche bedrijf een buitenbeentje dat men al langer kwijt wilde. Al in 1974 waren er onderhandelingen tussen Philips en Akzo met de bedoeling Duphar onder te brengen bij Akzo- Pharma, dat is voornamelijk Organon. Deze contacten liepen op niets uit. Ook de Westduitse onderneming Schering zag na slepende onderhan delingen in oktober 1977 uiteindelijk van Duphar af. De Industriebond FNV heeft in eerste instantie vrij positief gereageerd op de overnameplannen. DEN HAAG Volgende maand gaan fruitproducenten, veilingen, binnenlandse en ex- porthandel en fruitpachters rond de tafel zitten om na te gaan, hoe men het beste Neder lands fruit bij de afzet een steun in de rug kan geven. Dat gebeurt op initiatief van lr. J. E. C. Spithoven, voorzitter van het Produktschap voor groen ten en fruit. Het is die teelt de laatste Jaren erg slecht gegaan, aldus Spit hoven in zijn nieuwjaarsrede. Voor hun appelen van de oogst 1978 maakten de telers gemid deld maar 37 cent per;kilo en ze moesten 125.000 ton aanbieden om uit de markt te nemen. De appelen van de oogst 1979 heb ben het tot nu toe niet verder kunnen schoppen dan 34 cent per kilo gemiddeld en er is al 70.000 ton uit de markt genomen. De voorraad appelen per 1 Ja- huari bedroeg 272.000 ton, dat is 57 procent van de handel- sproduktie, volgens het pro- duktschapsbureau een vrij nor maal percentage. De peren- vooraad was 42.000 ton of 35 procent van de handelsproduk- tie, een groter percentage dan vorige Jaren. DEN HAAG In de burgerlijke en utiliteitsbouw hebben verleden Jaar 146.100 mensen werk gevonden. Dat is 15.000 meer dan in het Jaar daar voor. zo is geconstateerd op grotere werken (bouwsom meer dan 100.000 gulden), zo zegt het ministerie. Gezien Juist de produktietoename in de sector herstel en verbouw, waarin veel kleinere werken voorkomen, wordt aangenomen dat ook hier de werkgelegenheid is toegenomen. Vooral aan het eind van het derde kwartaal was er een grote toename ten opzichte van een jaar daarvoor van werknemers in de bouw. Veron dersteld wordt dat meer schoolverla ters dan voorheen naar de bouwnij verheid zijn toegestroomd. grootste stijging (100.000 ton) viel waar te nemen bij de uitvoer van sojaolie. Ook de margarine-export steeg aan zienlijk en wel met ruim 25 procent, met name als gevolg van de zeer sterk gestegen uitvoer naar Engeland (van 3.500 ton in 1978 tot 13 800 ton in 1979). Daarmee is dit land de grootste afnemer geworden. Hoewel het uitge voerde kwantum als zodanig klein is, namelijk 1.500 ton. is de stijging van de uitvoer van halvarine met 1.000 ton toch opmerkelijk, aldus de heer Pasman. Hoewel de totale uitvoer van spijsvet ten (met ongeveer 85.000 ton) vrijwel gelijk bleef, bleken er verschuivingen in de bestemmingslanden te zijn De uitvoer naar Irak springt er duidelijk uit met een stijging van ruim 10.000 ton tot een totaal van 17.300 ton. De uitvoerwaarde steeg met 370 miljoen gulden (tot 1,95 miljard), of wel 24 procent. De invoerwaarde nam iets minder toe en wel met 23 procent tot 3,32 miljard gulden. Van onze redactie economie DEN HAAG Ondanks de ongebruikelijk lange winterperio de aan het begin van het jaar 1979 wijst alles erop. dat de bouwnijverheid er reeds in 1979 in is geslaagd een groot deel in te lopen van de achterstand. Deze vergrote inspanning heeft er onder meer toe geleid dat bijna 15.000 mensen meer dan in 1978 werk in de bouw hebben gevonden. Daaruit blijkt, dat het arbeidsbestand in de bouwnijverheid voor het vierde achtereenvolgend jaar in de lift zit. cijfers tot en met het derde kwartaal dat de gevolgen van de lange winter periode zich minder hebben doen gel den in de sector herstel en verbouw dan in de nieuwbouw. Mede daardoor ligt het produktieniveau in constante prijzen in de herstel- en verbouw 6 procent boven de vergelijkbare perio de in 1978. De totale nieuwbouw daar entegen. exclusief herstel en ver bouw, ligt 9 procent onder het hoge niveau van 1978. van de Oosterscheldewerken zal het produktieniveau in 1980 een lichte stijging kunnen vertonen. Wat het woningbouwprogramma aangaat constateert het ministerie, dat vorig jaar de premiekoopsector is achtergebleven. Er zijn namelijk min der beschikkingen uitgegaan voor de bouw van duurdere premiekoopwo ningen dan was voorzien in het bijge- De belangstelling voor de Landbouw-RAI in Amsterdam is zeer groot. Iedere dag pas seren zo n 15.000 bezoekers, voornamelijk boeren, de kas sa's. De tentoonstelling Is nog tot en met zaterdag geopend. stelde woningbouwprogramma voor dat Jaar. Het geprogrammeerde aantal wo ningwetwoningen. premiehuurwonin gen en goedkope premiekoopwonin gen is wel gehaald. Het bijgestelde programma voor 1979 omvatte 29.500 woningwetwoningen, terwijl er 29 800 beschikkingen uitgingen. Dit merkt het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke ordening op in een bericht over de situatie in de bouwnijverheid. Vastgesteld wordt, dat uit de produktiecljfers over de eerste drie kwartalen van 1979, waarvan slechts twee kwartalen produktief te noemen zijn, blijkt dat de produktie in de burgerlijke en uti liteitsbouw nog maar acht procent lager ligt dan in dezelfde periode van 1978. Als alleen het tweede en derde kwar taal van beide jaren met elkaar wor den vergeleken, blijkt het produktie niveau in constante prijzen in 1979 zo'n 2,5 procent hoger te zijn dan in 1978. En dat terwijl 1978 een na oorlogs recordjaar was wat betreft de produktie in deze sector. Verwacht wordt, dat de achterstand in het vier de kwartaal verder zal zijn ingelopen. Overigens bevestigen de produktie- Hoger niveau Per saldo wordt in 1979 vooral door de in het begin van het jaar opgelo pen achterstand de recordproduk- tle van 1978 niet geëvenaard. Er zijn duidelijke signalen dat bij normale weersomstandigheden de bouw- produktie in 1980 op een hoger niveau zal liggen dan in 1979. De lange winterperiode heeft de grond-, weg- en waterbouwsector minder voor onverwachte problemen gesteld, aangezien in deze sector ook in een normale winterperiode de pro duktie gewoonlijk sterk terugloopt. Dit ligt in de aard van de werkzaam heden opgesloten. Deze sector zal in 1979 een bijna gelijk produktieniveau in constante prijzen kennen als in 1978. Voornamelijk onder invloed Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer is er niet van overtuigd dat het textielveredelingsbedrijf TSB in Goor ten dode is opgeschreven. De socialist Rienks heeft gisteren een spoeddebat aangevraagd over TSB, na het wat hij noemde teleurstellende antwoord van minister Van Aardenne (economische zaken) opvragen vanuit de Kamer. Niet alleen Rienks, maar ook het CDA-kamerlid Weijers betwijfelde of de sombere visie van de minister op de toekomstkansen van het bedrijf (337 man personeel) wel Juist is. Weij ers vroeg zich af of de ministers niet „te zwartgallig" oordeelt; zou het be drijf niet in een afgeslankte versie kunnen voortbestaan? Volgende week voert de Kamer de minister nader aan de tand over diens besluit om TSB slechts een zogenaamd boe delkrediet te geven. Dank zij dit kre diet, ter grootte van ruim één miljoen gulden kan de sluiting van het bedrijf geleidelijk verlopen Van Aardenne liet er gisteren geen twijfel over bestaEm, dat verder over heidssteun zinloos is. De minister be titelde de toekomstkansen van het bedrijf als „uitermate negaUef". Een onderzoek, dat hij vorig Jaar had la ten Instellen, gaf „geen enkel licht punt" te zien. zo hield hij de kamer voor. De minister ontkende dat de faillissementsaanvraag van TSB als een donderslag bij heldere hemel kwam. zoals CDA-kamerleden had den gezegd. ROTTERDAM (Reuter) De olie prijzen op de vrije Rotterdamse olie- markt, de zogeheten „spotmarket", zijn de laatste weken vrij sterk ge daald. Gold er rond de jaarwisseling nog een prijs van 39 dollar voor een vat van 159 liter standaard kwaliteit ruwe olie, op het ogenblik is de prijs 34 tot 35 dollar. Door deze prijsdaling is de olie op de vrije markt nog wel duurder dan in landen als Saoedi-Arabië, de Verenig de Emiraten of Venezuela maar het gat met Libië is al vrijwel gedicht. Libische olie was deze week in Rot terdam voor 35 dollar te krijgen ter wijl het land op contract voor 34 dollar levert. Veel handelaren zien de prijsdaling als een reactie op de panieksituatie in de laatste maanden van 1979. Er is toen overdreven veel gekocht. Zoda nig zelfs dat veel voorraadtanks in industrielanden overvol zijn en tan kers die nog olie aanvoeren deze niet kunnen lossen. De notering in Rotterdam ging vorig jaar steeds voorop bij de voortduren de prijsstijging. Of het omgekeerde ook het geval zal zijn, moet worden afgewacht. Minister Oteiba van de Verenigde Emeritaten meent dat een nieuwe olleprijsverhoging medio 1980 onvermijdelijk is HENGELO/EINDHOVEN Het eleetrotechnlsch bedrijf Heemaf in Hengelo heeft collectief ontslag aangevraagd voor 190 man. Getracht wordt ze zoveel mogelijk bij andere onderdelen van de Holec-groep onder te brengen. In Eindhoven gaan 140 arbeidsplaatsen verloren door sluiting van de gordijnstoffenfabriek De Haes Holland, een onderdeel van het Gamma concern. De Centrale Suiker Maatschappij wil de suikerfabriek in Steenbergen sluiten. Volgens CSM hoeft niemand van de 100 werknemers daardoor worden ontslagen zware klappen gevallen zijn, breidde zich iets uit. Sterk in de lift zaten de gebruikte en ongeregelde goederen welke op 300 plaatsen meer verhandeld werden dan een jaar geleden. Er kwamen verder 90 antiquairs bij. De postzegel- handel en de handel in platen en lijsten breidde zich verhoudingsge wijs het sterkst uit. Het aantal bloe- menzaken groeide ook fors 300) evenals de boekhandel 200). De groei in laatstgenoemde branche zal niet zozeer gelegen hebben aan uit breiding van het aantal algemene boekwinkels als wel aan de ontwikke ling van de tijdschriften en boe- kenhallen of -winkels. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Gezien de loonpau- ze en de „te verwachten toekomstige maatregelen" heeft het volgens de havenwerkgevers en de vervoersbon- den geen zin om te gaan praten over een nieuwe haven-CAO. Dit hebben de werkgevers en bonden gisteren meegedeeld na afloop van het eerste CAO-gesprek in Rotter dam. Wel is afgesproken dat er op 1 en 8 februari gepraat zal worden over een aantal niet-materiële zaken. Dat overleg zal plaatsvinden binnen de centrale commissie van overleg (een permanent overlegorgaan waar de so cial e problemen van de haven bespro ken worden). Ondermeer zullen de arbeidsomstandigheden in de haven, de werkgelegenheid en het vakbonds werk in de onderneming aan de orde komen. Verder is gisteren afgesproken dat de prijscompensatie van afgelopen Jaar geschoond wordt. Dit komt neer op een verhoging van de prijs- indexeringstoeslag van 4 naar 4,8 pro cent per 1 januari van dit jaar Ook zal nagegaan worden of het mo gelijk is de uitbetaling van weekloon om te zetten in maandloon, zonder dat één van belde partijen hierop hoeft toe te leggen. MOERDIJK (ANP) In het Noord brabantse Moerdijk zal een perma nente recreatietentoonstelling onder de naam „Rekrea" worden gevestigd. De tentoonstelling zal werk opleve ren voor vijfhonderd mensen. De bouw zal tegen het einde van het jaar beginnen en naar verwachting kan het centrum in de loop van 1982 in gebruik worden genomen. Dit heeft de Rotterdamse accountant A. Schef- fers, die het initiatief tot het project heeft genomen gisteren bekendge maakt. Omdat elders binnen Holec werk wordt gezocht voor de 190 getroffe nen bij Heemaf, vallen de ontslagen daar niet op korte termijn. Deze ont slagen vormen een onderdeel van een al eerder aangekondigd plan waarbij Heemaf in totaal 400 arbeidsplaatsen zal kwijtraken. Er wordt getracht dit aantal te bereiken, mede door ver vroegde pensionering. Bij De Haes Holland waar behalve gordijnstoffen ook zonweringsdoe ken worden gemaakt, werken in to taal 155 mensen. Een kleine afdeling waar 12 mensen werken, verhuist naar de hoofdvesting van Gamma in Helmond maar wat er met de overige 140 mensen gebeurt, is niet geheel duidelijk. Gamma zegt dat de overi gen kunnen worden geplaatst bij an dere werkmaatschappijen van het concern dan wel dat er vla bemidde ling ander werk voor hen wordt ge zocht in de regio. Met andere woor den: niet voor alle 140 is plaats bin nen Gamma De Haes verkeert in problemen om dat het belangrijkste produkt, effen geverfde gordijnstoffen, steeds slech ter wordt verkocht, ook in het buiten land. Eerdere reorganisaties bij De Haes hebben niet kunnen voorko men. dat de bedrijfsresultaten de laatste Jaren sterk negatief bleven. CSM De Centrale Suikermaatschappij wil in het kader van een reorganisatie van het suikerbedrijf de fabriek in Steenbergen stilleggen De honderd werknemers worden niet ontslagen. Als zij bij suikerfabrieken blijven werken, zijn de dichtstbijzijnde van CSM in Breda en Sas van Gent Vesti gingen in de levensmiddelenindustrie heeft CSM op voor Westbrabanders bereikbare afstand in Tilburg, Rot terdam en Vlaardingen In een toelichting zegt de directie dat het EG-landbouwbeleid in de sector suiker al enige jaren gericht is op produktiebeperking. In de onlangs door de Europese Commissie inge diende plannen wordt verdergaande beperking voorgesteld. Daarnaast heeft zich in Nederland een verschui ving van de bietenteelt voorgedaan van het zuiden naar het noorden. Deze ontwikkelingen lelden ertoe dat het suikerbedrijf van CSM wordt ge confronteerd met een samenstel van kostenverhogende ontwikkelingen van blijvende aard. CSM zal omvang en geografiscpdispreldlng van haai fabriekscapacitett aan deze ontwik kelingen moeten aanpassen. De noodzaak van kostenbeheersing dwingt tot voortgaande concentratie van de produktie in een kleiner aan tal fabrieken Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Als gevolg van de technische onvolkomen heden van het Afvalverwerkingsbedrijf Rijnmond (AVR) is het grootscheeps verbranden van chemisch afval een hopelo ze zaak geworden Dit zegt de Vereniging van de Neder landse Chemische Industrie (VNCI) in haar weekblad De chemische in dustrie kan volgens de Vereniging haar afval niet kwijt omdat de ver brandingsovens herhaaldelijk make- menten vertonen. Volgens de VNCI is er bijvoorbeeld een bedrijf dat met zo'n honderd ton uiterst brandbaar chemisch afval zit en niet weet waar het met afval moet blijven. „Door overmacht handelt dit bedrijf nu in strijd met de voorwaarden van zijn hinderwetvergunning Sinds au gustus 1979 is het storten, van niet verwerkbaar chemisch afval verbo- - den. maar, aldus de VNCI. de centrale overheid is er nog niet in geslaagd wettelijke en in ons «and feitelijke voorzieningen te treffen voor milieu veilige opslagplaatsen voor dit afval Volgens de AVR is een wachttijd van een week normaal. Dat er nu een wachttijd van vier weken is ontstaan, is het gevolg van een „normale onder houdsbeurt", er op z'n minst reserve capaciteit zou moeten zijn, zodat het niet kan voorkomen dat de industrie met haar gevaarlijke afval blijft zitten. De installaties van de cehmische af deling van de AVR (die zware verlie zen lijdt) zijn sterk verouderd Met vervanging is een bedrag van vijftig miljoen gulden gemoeid

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 19