Kabinet werkt tijdens -oonpauze plannen uit HORIZON i Smeerpijp Dollard weer in gebruik Kans slepersstaking klein koord over redding Valbedrijf Rijnmond Buitenlanders vaak slachtoffer van gas Geen extra vrije dag Ixtra bezuiniging van drie a vier miljard i iekenhuis reigt Pais iet rechter Provincie daagt minister Beelaerts voor de rechtbank 'Jieuw Engels woordenboek in braille I REDACTEUR(TRICE) Dijkvoet zakt het water in: flinke schade Overijssel wil racecircuit van Zandvoort niet Botsing eist twee levens CSM wil Zwaardemaker een waardevolle .vakantie OENSDAG 23 JANUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 n onze sociaal-economische redactie 3N HAAG Het kabinet zal de hele twee maanden durende loonpauze wel nodig hebben ordat uitgewerkte voorstellen ingediend kunnen worden bij de Tweede Kamer, om nog dit ir ..tentatief drie a vier miljard gulden" te bezuinigen op de rijksbegroting. hoopt het kabinet „omstreeks het einde van de maand" in een stuk ten behoeve van erleg met werkgevers en vakbeweging aan te geven „het type van uitgavencategorieën dat j in aanmerking denken te moeten nemen," om aan die extra bezuiniging van drie a vier jjard te komen. mier Van Agt zei dit gisteren in ordedebatje in de Tweede Ka PvdA-fractieleider Den Uyl Kg daarin om uitstel van de afhan- bg van begrotingen van ministe- (verkeer en waterstaat, CRM, so- i zaken, economische zaken, jus- Den Uyl vond het ..een schijn- bning" wanneer de Kamer zich uitgebreid met deze begrotingen bezighouden terwijl men weet het kabinet binnenkort met in- pende wijzigingen in allerlei be tingen zal komen. Hij vond eigen dat de regering zelf om uitstel moeten vragen, omdat dit ge- ikelijk is wanneer de regering toch nog belangrijke wijzigingen wil in al ingediende wetsontwerpen. Comptabiliteitswet Van Agt vond dat de begrotingsbe handeling gewoon door kon gaan. Het kabinet wil straks voor de begro tingswijzigingen gebruik maken van artikel 14 van de comptabiliteitswet. Den Uyl stelde echter dat dit artikel is bedoeld voor de zogeheten Voor jaarsnota, waarin mee- en tegenval lers met de rijksbegroting worden rechtgetrokken. Het gaat nu echter niet om dergelijke mee- en tegenvallers, maar om wijzi- i een onzer verslaggevers TERDAM De aandeelhouders van de NV Afvalverwer- Rijnmond zijn unaniem akkoord gegaan met het red- splan van de bewindvoerders. De aandeelhouders van het faillissement bedreigde afvalverwerkingsbedrijf zijn het kenbaar Lichaam Rijnmond en de 23 Rijnmond-gemeenten, j leden van de Rijnmond-raad hebben zich maandag al Bter de reddingsvoorstellen geschaard. t wachten is nu nog op de reactie de buitengewesten Utrecht en iden-Holland. Utrecht heeft vol- ASTRICHT (ANP) Het bestuur het ziekenhuis Sint Annadal in astricht heeft nog geen overeen- nming met minister Pais van on wijs en wetenschappen bereikt r de afkoopsommen voor de medi- specialisten. Dit ziekenhuis t omgebouwd tot een acade- ziekenhuis. De particuliere Itijken van de specialisten wor- |dan opgeheven. >estuur dreigde al eerder naar de ter te stappen. Het heeft nu laten binnen een paar weken de tie afgerond te willen zien. delegaties van het ministerie en het ziekenhuis en hun juridische isL'eden hebben over en weer idpunten verkend. Minister Pais in principe niet meer dan 150.000 a 'en per particuliere praktijk van medische specialist als afkoop- i betalen. De specialisten en het lEHpenhuisbestuur eisen meer. een de specialisten zelfs 700.000 gens gedeputeerde dr B. Hofman nog geen standpunt ingenomen. Midden- Holland vindt het voorgestelde tarief voor het verbranden van afval „niet onredelijk maar neemt geen genoe gen met het nieuwe transporttarief. De beslissing van de aandeelhouders om in te stemmen met het sanerings plan betekent dat de aanloopverlie zen van 109 miljoen gulden zullen worden verhaald op de betrokken ge meenten. De aandeelhouders hebben echter ontraden 21 miljoen in aande len te plaatsen bij Rijnmond, zoals was voorgesteld. Het bedrag van 21 miljoen moet worden opgebracht om de verliezen op de chemische afdeling van de Afvalverwerking weg te werken. Een motie -an de gemeente Spijke- nisse om na de surséance van beta ling, de vennootschap binnen twee jaar over te dragen aan een openbare dienst voor de vuilverwerking, werd met algemene stemmen aanvaard. gingen die het gevolg zijn van politie ke beslissingen van het kabinet, al dus Den Uyl. Uiteindelijk nam de Kamer toch genoegen met de mede delingen van premier Van Agt. Van daag houdt de Kamer een inhoude lijk debat over de loonmaatregel (loonpauze) van minister Albeda so ciale zaken). Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De provincie Gro ningen gaat minister P. A. C. Beel aerts van Blokland (volkshuisves ting) voor de rechtbank in Den Haag dagen. De provincie is het niet eens met de ministeriële aanwijzing om een militair oefenterrein in te teke nen in het Louwersmeer. De manier waarop de bewindsman dwang uitoe fent wordt door de Groningers als een „onrechtmatige daad" ervaren. Het provinciaal bestuur ziet volgens mr. E. H. Toxopeus, de commissaris der koningin van Groningen, dan ook voldoende aanleiding om een proce dure aan te spannen op grond van artikel 1401 van het burgerlijk wetboek. Aanvankelijk wilde de provincie een zogenoemde AROB-procedure aan spannen. Daarvan wordt nu echter afgezien. In plaats daarvan wordt de burgerlijke rechter geraadpleegd. Overigens is er al een AROB-proce dure op gang gebracht door de grond eigenaren in het Louwersmeergebied. Deze hebben hiertoe besloten na Juri disch advies te hebben ingewonnen van het landbouwschap. Groningen vecht de plannen van het Rijk in het Louwersmeer al jarenlang aan. Onlangs gaf de provincie aan de ge meente Ulrum opdracht een bestem mingsplan te maken zonder oefenter rein. Deze gemeente (die overigens zelf ook tegen een oefenterrein is) ging om financieel-technische rede nen bij de minslter in beroep. Dat deed ook de inspecteur voor de ruim telijke ordening. Minster Beelaerts van Blokland doorkruiste deze proce dure echter door de aanwijzing aan de provincie om een streekplan te maken waarin het oefenterrein wel is opgenomen. ADVERTENTIE SE RAAD Prof. Jeukens uit urg is voorgedragen als lid van de Raad. De Tweede Kamer deed met 103 van de 104 uitgebrachte nmen. len dr H. J M. Jeukens was van 1975 1978 rector magnificus aan de iolieke hogeschool in Tilburg, r hij nog hoogleraar is. Hij is izitter van de kiesraad, lid van de envijsraad, lid van de adviescom- tie ongeschiktheidsontslagen sdienst en lid van de adviescom- !ie inzake veiligheidsonder ken. woningen. RMELO (ANP) - De Christe- jke blindenbibliotheek in Er- ïelo gaat een Engels/Neder- inds-Nederlands/Engels woor- lenboek in braille uitbrengen, te bibliotheek gebruikt hier- oor woordenboeken van uit- everij Wolters-Noordhof in 7® Ironin iten iten te uitgave is een vervolg op de ^ordenboeken in braille van Ten Bruggecate-Broers van on- eveer 25 jaar geleden, die vol- Liur. ens deskundigen zijn verou derd, aldus directeur H. Fidder »an de bibliotheek, ver ver* Woensdag 30 januari reikt hij tehet eerste exemplaar uit aan de heer C. N P. Powell, vertegen- Kxjrdiger van de Britse consul n ons land 'an het hele boekwerk zijn nu ine banden klaar. De totaal 36 handen worden nog dit jaar uitgebracht, aldus woordvoer en H. Schenk van de biblio theek. Iedere visueel gehandi- tapte kan het woordenboek ko- fen. De bibliotheek zelf heeft n honderd exemplaren van be- *eld. Ier jaar geeft de Christe- nke blindenbibliotheek 100 tot '20 „gesproken" en twaalf tot twintig brailleboeken uit. De directie van CHRISTELIJK GEZINSBLAD VOOR NEDERLAND roept sollicitanten op voor de (voorlopig nog vrijetijds-)functie van voor de leiding van een rubriek, hetgeen resulteert in het op tijd ontvangen en persklaar maken van de kopij, inclusief eventuele illustraties, alsmede het beantwoorden van reacties van lezers. Het betreft de volgende ru brieken: Binnen- en buitenlandse politiek Kerkelijk leven Financiën en economie Recht en wet Maatschappelijk werk Onderwijs en opvoeding Kunst(en) en literatuur Textiele werkvormen Woninginrichting Koken Bloemen en planten De tuin Toerisme in binnen- en buitenland Automobilisme II MEDEWERK(ST)ERS voor het meer of minder regelmatig leveren van bijdragen aan een rubriek, zulks in nauw overleg met de betrokken redacteur(trice). III VROUWELIJKE JOURNALISTEN voor het maken van interviews en reportages; het bezoe ken van tentoonstellingen en andere belangrijke evene menten. IV SCHRIJVERS en SCHRIJFSTERS van vervolg- én korte verhalen. Van gegadigden, die een protestants-christelijke levensovertui ging hebben, politiek rechts denken en deskundig zijn op een bepaald gebied, wordt toezending verwacht van de bekende personalia en, indien mogelijk, een „proeve van bekwaamheid" in het schrijven van artikelen. Voor de vrouwelijke journalisten is ervaring niet vereist, wel beheersing van de Nederlandse taal, vlotte omgangsvormen en, een representatieve verschijning. Bijsluiting van een recente foto (geen pasfoto) wordt eveneens op prijs gesteld. Adres: Directie „Horizon", Postbus 555, 1200 AN Hilversum. Affiche dat in het Turks tegen verstikkingsgevaar waar schuwt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In de gezinnen van buitenlandse werk nemers komen in verhouding veel ongevallen met gas (zoals verstikking, verbranding en ontploffing) voor. Van de 26 mensen die in 1978 in ons land bij dit soort ongevallen om het leven kwamen, waren er veertien buitenlander. Volgens het Veiligheidsinstituut in Amsterdam zijn onbekendheid met het gebruik van gas en gasin stallaties en het feit dat buitenlan ders vaak in oudere huizen wonen met verouderde installaties de oorzaak van het opvallend grote aantal ongelukken in hun gezin nen bij huishoudelijk gebruik. In Amsterdam kwam maandag nog een Marokkaans echtpaar om het leven bij koolmonoxide-vergifti- ging. Om buitenlanders voor te lichten over veilig gasgebruik hebben het Veiligheidsinstituut en de gasbe drijven twee affiches uitgegeven over gasgebruik. Het eerste affi che gaat over ontploffingsgevaar en toont een aantal oorzaken van ongevallen; het tweede affiche gaat over verstikkingsgevaar en geeft aan hoe de gevaren ontstaan en hoe deze kunnen worden voor komen. De affiches worden ver spreid in acht talen: Arabisch, En gels, Grieks, Italiaans, Portugees, Spaans. Turks en Joegoslavisch. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De provincie Gro ningen heeft de smeerpijp naar de Dollard weer in gebruik gesteld. Op het ogenblik komt er echter maar weinig vuil uit. Juist in de periode dat oost-Groningen met de meeste stank overlast zit. de aardappeimeelcam- pagne. had de provincie deze vuil- persleiding buiten bedrijf gesteld. Oorzaak is een verschil van mening met de minister van verkeer en water staat over wie de kosten van de lozing moet dragen. In principe moet de aardappelmee(in dustrie dat doen. Die heeft echter niet genoeg geld en daarom draaide de provincie ervoor op. Het rijk gaf echter ook een bijdrage maar volgens Groningen niet voldoende, omdat de vele miljoenen die alsnog voor de provincie overbleven, de krachten van Groningen te boven zouden gaan. Toen de minister bleef weige ren, sloot de provincie de smeerpijp af. Dat betekent dat er gedurende de campagne niet op de Dollard is ge loosd, zodat Groningen ook geen lo- zingsgelden aan het rijk hoefde te betalen. Het gaat om enkele miljoe nen guldens. Intussen werden de Groningse kana len echter weer belast met de volle vuils tort van de aardappelmeelindus- trie en de daarmee gepaard gaande stank. Het ministerie reageerde in dertijd uiterst geïrriteerd op het bui ten gebruik stellen van de smeerpijp en noemde de maatregel een ongeoor loofd drukmiddel. Een ambtelijke commissie toog aan het werk om de kwestie te onderzoeken, maar de mi nister heeft nog steeds niets van zich laten horen. Als de smeerpijp tijdens de volgende herfstcampagne opnieuw buiten be drijf zal worden gesteld hangt vol gens gedeputeerden van Groningen af van de vraag of de minister dan met geld over de brug is gekomen. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE Overijssel voelt niets voor een eventuele verplaatsing van het autocircuit in Zandvoort naar deze provincie. Gedeputeerde Staten hebben laten weten dat zij deze pro vincie niet een geschikte plaats ach ten voor een autoracebaan. Het statenlid A. Pinkster (PvdA), had geïnformeerd naar het standpunt van GS met betrekking tot deze kwestie. Pinkster wees er op dat de organisa tie die het circuit exploiteert, volgens een krantenpublikatie contact had gelegd met een projectontwikkelaar in het oosten des lands voor de vesti ging van een baan als deze per 1 Januari 1983 uit Zandvoort moet ver dwijnen. OS van Overijssel zeggen van een dergelijk contact niet te weten. Eer der werd al bekend dat er werd ge sproken over verplaatsing van het circuit naar Limburg. Volgens Pink ster zouden er vanuit Zandvoort ook voelhoorns zijn uitgestoken naar Gel derland. Verplaatsing naar een grensstreek zou aantrekkelijk worden geacht om dat de aantrekkingskracht op het Roergebied groot zou zijn. Van onze verslaggevers ROTTERDAM, DEN HAAG De kans dat de Rotterdamse havenslepers volgende week dinsdag het werk zullen neerleggen is volgens de leiders van de staking van het afgelopen najaar erg klein. Op die dag moeten acht slepers van Smit Internationale voor de rechtbank verschijnen wegens delicten die ze gepleegd hebben tijdens de recente staking. BRESKENS (ANP) Zes kilometer ten oosten van Breskens is gisteren over een afstand van drie honderd meter de vooroever van de zeedijk in het water verdwenen Bij peilingen bleek gistermiddag dat er een gat van twintig meter diep is ontstaan. Vol gens het waterschap „Het Vrije van Sluis", dat toezicht op deze Wester- scheldedijk houdt en het onderhoud regelt, loopt de dijk zelf geen gevaar. Ambtenaren van het waterschap schatten de schade op een half mil joen tot een miljoen gulden. De dijk- val deed zich voor bij enorm lage waterstand, zogenaamd „springlaag- water". Over een breedte van 150 meter verdween het slik in de vaar geul. Dijkvallen doen zich met name voor bij zeer laag water, als de tegen druk van het water wegvalt. Het hele gebied in de omgeving van de dljkval werd gisteren afgezet in verband met de mogelijkheid van het verder af schuiven van de vooroever. Het waar nemend hoofd technische dienst van het waterschap A. J. Boekhout, noemde de oeverval spectaculair. Hij deelde mee dat zo snel mogelijk be gonnen zal worden met herstel van de dijkvoet door middel van het storten van fosforslakken. Daarmee zijn ook eerdere dijkvallen in de Oosterschel- de afdoende te lijf gegaan. MAARHEEZE (ANP) De 53-jarige M. A. van der Linden uit Heeze en de 23-Jarige H. van Zon uit Someren zijn gisternacht omgekomen bij een bot sing op de Somerenseweg in de Bra bantse gemeente Maarheeze Van der Linden bestuurde een combi natie van een personenauto en een paardentrailer, die door de gladheid in een slip raakte en vervolgens ging scharen. Van Zon bestuurde een per sonenauto die frontaal op de combi natie botste. Na de eerste botsing reden nog twee auto's op de wraak- stukken in. Eén persoon werd zwaar gewond in een ziekenhuis opgeno men. maar verkeerde gisteren buiten levensgevaar. Twee anderen werden lichtgewond naar een ziekenhuis ver voerd. AKERSLOOT De 27-Jarlge E. M. R. van der Linden uit Heerhugo- waard kwam om het leven toen hij met zijn auto ln een scherpe bocht rechtdoor reed en tegen een boom botste. Kok Kraaijeveld zou een staking een prima actie vinden, maar hij gelooft niet dat het gebeurt. Cor van der Zanden legt het accent op de demon stratie, die de werknemers van Smit op de procesdag organiseren bij het gerechtsgebouw <p de Noordsingel in Rotterdam. De Rotterdamse havenloodsen die dagelijks contact hebben met de sleepbootkapiteins, verwachten ook niet dat de slepers dinsdag het werk zullen neerleggen. De stemming is er volgens hen niet naar. Kraaijeveld en Van der Zanden zeg gen overigens dat de situatie sinds de vorige staking niet is verbeterd. Vol gens hen heeft Smit niets geleerd en is de sfeer ook niet veranderd. Van der Zanden verwacht wel iets van de commissie van goede diensten onder leiding van Rijnmond-vooizitter dr. Oele, die tot taak heeft een oplossing te vinden voor de problemen bij de sleepdiensten van Smit Internationa le. Kraaijeveld verwacht weinig van deze commissie en zegt dat de ge meente Rotterdam (niet in de com missie vertegenwoordigd) de sleutel in handen heeft om de positie van de slepers te verbeteren. De commissie zelf is trouwens niet gelukkig met de beslissing de slepers te dagvaarden. „Deze rechtszaak is niet bevorderlijk voor de goede socia le verhoudingen in de Rotterdamse haven" meent de commissie In de Tweede Kamer wordt waar schijnlijk hierover morgen een inter pellatiedebat gehouden. Het debat is aangevraagd door het CPN-kamerlid Wolff, dat meent dat het dagvaarden van de slepers de pogingen door kruist om het normale arbeidskli maat in de haven te herstellen Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het Rotterdamse politiepersoneel krijgt geen extra vrije dag als beloning voor zijn inzet tijdens de afgelopen havensta king. Burgemeester Van der Louw is op dit voornemen teruggekomen, omdat de door de regering afgekondigde loonpauze ook immateriële beloningen als extra verlofdagen niet toelaat. Het politiepersoneel vindt dat het ook recht heeft op een extraatje, omdat het personeel van de Rotterdamse havendienst eind december een „stakingsgratificatie" van achthonderd gulden heeft gekregen als beloning voor het extra werk tijdens de havenstaking. Van onze redactie economie AMSTERDAM De Centra le Suiker Maatschappij ln Amsterdam wil Zwaardema ker in Maarssen (marmelade en rozebottelsiroop) overne men. De oriënterende gespre ken zijn achter de rug en mo menteel worden onderhande lingen gevoerd. Overeenkomstig de fusiecode van de SER, zijn het ministerie van Econo mische Zaken, de Sociaal-Economi sche Raad en de vakorganisaties van deze plannen op de hoogte gesteld. Intussen is ook advies gevraagd aan de ondernemingsraad van de levens- mlddelengroep, bestaande uit Honig, Buisman. Varopa en de Pelmolen. Bij Zwaardemaker werken 75 men sen. Aangenomen mag worden, dat een eventuele overneming door de Centrale Suiker (2.800 man personeel) geen ontslagen bij Zwaardemaker tot gevolg zal hebben Zwaardemaker is overigens een winstgevend bedrijf. In 1978 werd een winst gemaakt van 1,4 miljoen gulden, waaruit 50 procent dividend werd betaald. Over de over nameprijs wilde de woordvoerder van de Centrale Suiker nog geen medede lingen doen. Ook kon hij nog niet zeggen op welke manier de overna meprijs wordt betaald. In het niet offictéle effectenverkeer was de koers, waarop het laatst werd gehan deld. 1600 procent. Het geplaatste aandelenkapitaal is 800 000 gulden. In een wereld van stijgende prigen en dalende kwaliteitsnormen is hel ooed ie welen dal er toch nog een vakantie oord is waar u nog steeds goede waar voor uw geld krijgt Op Guernsey - hel charmante Kanaal Eiland - kunt u een keuze maken uit prima hotels, pensions en apartementen met eigen keuken, allen met uitstekende comlort en cuisine en tegen ledeiijke prijzen Guernsey txedt u meer dan een goed leventje 0e adembenemende en sterk vanerende kustlijn van het eiland biedt u kilometers lange wandelingen over de rotsen U kunt uw voordeel doen met de laagste autohuur prijzen ten benzine) in Europa voor hel verkennen van hel netwerk van landweggetjes Winkels vol lu« artikelen zonder BTW en prijzen die u m de verleiding zulen brengen uzeflot uw gezinsleden eens le verwennen Uitstekende restaixants goede recreatie en amusement, en een nnme keuze uit allerlei takken van sport vormen een nagenoeg compleet beeld van uw vakanhe U kunt ook een bezoek brengen aan de verkeersvrije eilanden Herm en Sark of even overwippen naar Alderney 0e Cityhopper van NLM vliegt vanuit Amsterdam en Rotterdam non-stop naar Guernsey Guernsey brengt u een vakantie die anders En als u er eenmaal geweest bent dan wilt u a steeds weer naar terug U kunt NLM Cityhopper bellen (020493267) voor inlichtingen over vkjchtgegevens en algr-m. - mtormakc ot vult de coupon m en stuurt deze naar Guarneoy Toumi Board. (Oopt 104 PO Box 23. Guernsey. Channel Islands. Gelieve mijeen grala exemplaar van de 240 pagmasKleuengids te zenden Naam Adres

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9