Beleid Tuijnman slecht ontvangen GRIéKêDLRnD flODÉRS 'Nog steeds te veel ziekenhuisbedden' Personeel Van Gelder houdt bedrijf bezet Materiële schade bij treinontsporing groot Recherche onderzoekt aanzet euthanasie Philips Verzet tegen opheffen van Rijkswegenfonds Rita Ordedebat je AntiekeWereld Werk gaat gewoon door Onderzoek naar 'misdragingen' Libanongangers Ziekenfondsen willen vrijkomend geld beter besteden al ;lde VCENSDAG 23 JANUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET R H S 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat moet meer doen voor het openbaar vervoer, het langzaam verkeer en de verkeersveiligheid. Deze conclusie valt te trek ken nadat de Tweede Kamer in eerste termijn zich uiterst kritisch had opgesteld ten aanzien van het beleid dat Tuijn man voert. Van de grotere fracties was alleen de WD gisteren redelijk tevreden met de gang van zaken op het ministerie. ren r". t De PvdA wil voor eerdergenoemde rricl onderwerpen 137 miljoen gulden op de begroting vrijmaken en daarmee naar haar zeggen 2250 arbeidsplaat- vel li 5en scheppen. Het geld moet, zo stelt de PvdA. komen uit de post „natte waterstaat" door vertraging van de Oosterschelde-werken. in? Het CDA meent dat Tuijnman de chtei| verlaging van de post „infrastructuur openbaar vervoer" ongedaan moet maken en in ieder geval op gelijk niveau van 1979 moet brengen. Daar- lemt voor is tien miljoen gulden nodig. Verder vindt het CDA, dat er vijf ,edot miljoen gulden extra moet worden ke opgevoerd voor de aanleg van fiets- 3? M paden. Dit totaal van vijftien miljoen iraar gulden aan CDA-voorstellen is vol- 'hillj gens woordvoerder P. A. M. Comelis- sen eenvoudig te vinden in de post vragi „aanleg rijkswegen", omdat er veel wegen later tot stand komen dan gedai voorzien. Op vragen van PvdA- woordvoerder Van Thijn en VVD- woordvoerder De Beer kon Comelis- 3te« wn echt r niet aangeven van welke en: v wegen de aanleg zouden kunnen wor- jk?Ii den vertraagd. VVD had kort na het bekend Worden van het arbeidsplaatsenplan n. van de Pvda daarop ernstige kritiek, u i? regens een door de liberalen ver- spreide mededeling levert een bedrag gei}van 137 miljoen nog geen duizend 10,0 arbeidsplaatsen op. Het verschil is te wijten aan een verschillend inschat- 'ndei len van bosten Van een arbeidsplaats. Uitstel Oosterschelde «Mj lijkt erg veel op onbehoorlijk bestuur' vani ische Van onze parlementsredactie tnzam DEN HAAG „Uitstel van de Oos- terscheldewerken is gevaarlijk veel gaan lijken op onbehoorlijk bestuur gezien alle toezeggingen, ook van deze Kamer, ten aanzien van de vei- UgheicJ van het zuidwesten." Deze uit- ge tpraak van CDA-Kamerlid Eversdijk •pleeg gedaan bij de behandeling van de i Kor begroting van verkeer en waterstaat enaat komt op een moment dat uit be- 1 pre trouwbare bron wordt vernomen dat ki hot kabinet wordt gedacht de wer- iersfo ken ter afsluiting van de Oosterschel- en Be te vertragen om een deel van de een ji drie vier miljard te vinden, die nu bezuinigd wordt. De partij van de Arbeid voelt wèl voor enig uitstel van afsluiting van de ,1 i Oosterschelde. Ten eerste om aan oszeui eeld te-komen voor andere doelen in de begroting van verkeer en water- Wee Staat Ten tweede^ °mdat de Partij h van de Arbeid opnieuw wil bezien of er geen mogelijkheid is de opening in ippft i de dam ten behoeve van de mossel- cvotirc cultuur groter te maken dan nu de 3JÏ bedoelin6 is CDA-woordvoerder P. A. M. Cornelis- omi8en deed het kabinet gisteren sugges- i ties aan de hand waar in de begroting g van verkeer en waterstaat bezuini- van 2 di(?d kan worden- Hii er daarbij vanuit dat verkeer en waterstaat niet buiten schot kan blijven. „Ik wil de idachte op tafel leggen om de niet inbelangrijke uitgaven ten behoeve n de burgerluchtvaart geleidelijk meer ten laste te brengen van die Jaurgerluchtvaart, die dan uiteraard leen en ander zal moeten doorbereke- len aan de passagiers." on Eversdijk deed de minister de sugges- tie aan de hand om eens te bekijken of het Rijnzout, dat door Frankrijk in Rijn wordt geloosds, niet door federlandse binnenschepen naar zee lan worden afgevoerd. Daarbij zal latuurlijk gekeken worden of zulks {lit oogpunt van milieu mogelijk is. Van Thijn verweet De Beer in het debat zijn berekening „uit de losse pols" te hebben gemaakt. Niet mals Afgezien van de materiële verschui vingen. die de PvdA en het CDA in de begroting van Verkeer en waterstaat wensen was de kritiek die de woord voerders Van Thijn Cornelissen en Lambers-Hacquebard (D'66) leverden op het beleid van de minister en staatssecretaris Smit-Kroes niet mals. Van Thijn meende dat de mi nister beter kon aftreden omdat „deze minister de grootste Bestek- leverancier blijft". Hij doelde daar mee op de bezuinigingen van het ka binet. die met name aan verkeer en waterstaat niet voorbijgaan. Van Thijn citeerde daartoe een zinsnede uit het Liberaal manifest 1980 waarin gepleit wordt voor het tussentijds vervangen van ministers, wanneer daartoe aanleiding is. Van Thijn: „Ik wil de WD vragen: wat let u om dit onderdeel van uw beginselprogram onmiddellijk in de praktijk te brengen". Van Thijn meent dat de fraaie be leidsdoelstellingen van de ministers praatjes voor de vaak zijn. „De woor den spreken van een sturend beleid. De cijfers van een remmend beleid. De woorden spreken van prioriteit voor het openbaar vervoer, de cijfers van voorrang voor het autoverkeer". Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Een onderzoek van de rijksrecherche moet aan het licht brengen of het Informatiecentrum vrijwillige euthanasie in het Friese Vinkega in strijd met het wetboek van strafrecht handelt. De hoofdofficier van Justitie ln Leeu warden. mr. J. Wiarda, heeft gisteren opdracht tot dat onder zoek gegeven. PvdA-leider Den Uyl (PvdA) interrumpeert premier Van Agt tijdens het ordedebat gisteren in de Tweede Kamer, over de gevolgen van de loonpauze voor de nog te behandelen begrotingen. Het informatiecentrum, opgericht ten tijde van het geruchtmakende euthanatieproces in Leeuwarden te gen de Friese arts Postma, wordt bemand door het echtpaar Sybrandy. Het propageert de gedachte dat dege nen die dat willen, zelf een eind aan hun leven moeten kunnen maken De rijksrecherche Is op onderzoek uitgestuurd na de publikatie in het informatiebulletin van het centrum, „Eu thanasios", van een artikel dat er de aandacht op vestigt dat het ge neesmiddel Vesparax een zogenoem de zachte dood kan bewerkstelligen. Het artikel is geschreven door me vrouw K. Sybrandy. De hoofdofficier in Leeuwarden heeft zijn beslissing genomen na overleg met de procureur-generaal bij het gerechtshof in Leeuwarden, de inspecteur voor de volksgezondheid en de farmaceutisch inspecteur in de noordelijke provincies. Een Jaar gele den heeft de rijksrecherche ook al een onderzoek naar de activiteiten van het echtpaar Sybrandy ingesteld. Dat heeft toen niet tot gerechtelijke stap pen geleid De heer Sybrandy zei gisteren niet te begrijpen dat Juist naar aanleiding van het artikel waarin het geneesmid del werd genoemd, een onderzoek wordt ingesteld. HIJ noemde het een „publiek geheim" dat met dat middel euthanasie kan worden gepleegd Zijn vrouw en hij zijn er naar zijn zeggen niet van op de hoogte gesteld dat er een onderzoek komt. „We heb ben het uit de krant moeten lezen. We zijn ook nooit uitgenodigd voor een gesprek over deze kwestie Energiecrisis Nagenoeg alle sprekers van de grote partijen minus de WD hadden zich gestoord aan de schriftelijke ant woorden van de minister vooraf, waarin hij te kennen geeft dat in het geval van een energiecrisis de Neder landse Spoorwegen het reizigersaan bod niet zouden aankunnen. De Ka mer acht deze uitspraken in strijd met de noodzaak het openbaar ver voer te bevorderen, zeker nu het be lang van energiebesparing steeds gro ter wordt. Cornelissen van het CDA: „Men krijgt de indruk dat de minister overvallen is door het succes van het openbaar vervoer en dat er onvol doende op wordt ingespeeld. Wat wij hier en daar missen is de vertaling van beleidsdoelstellingen in concrete maatregelen. Het beleid wordt hier door moeilijk herkenbaar en komt wat» mat over. De warme woorden die aan de bevordering van het openbaar vervoer, het langzaam verkeer en de verbetering van de verkeersveiligheid worden gewijd leiden nog onvoldoen de tot duidelijke wervende en inspire rende aanpak". Cornelissen noemde een lange lijst van punten waarop hij concrete maatregelen wenste. Onder meer on derstreepte hij de stelling dat vijftig kilometer in woongebieden te snel is. Hij vroeg maatregelen voor lagere snelheden in deze gebieden SGP De vertraging van de bouw van de radarketen langs de waterwegen naar Rotterdam is voor het SGP-Kamerlid Van Rossum reden geweest om af keuring te vragen van dit beleid van minister Tuijnman. Van Rossum deed dat op de oude en bijna vergeten parlementaire wijze: min dering vragen op de betreffende be grotingen van één tot drie gulden. Vervolg van pagina 1 Volgens de FNV- bestuurder heeft minister Van Aar- denne gezegd dat met name het ver lies vari 500 arbeidsplaatsen in Gro ningen te veel is, maar dat de rege ring wel voorzichtig moet zijn dat zij Philips niet het land uitpest. Het is, aldus Van der Veen, een duide lijke zaak dat het spreidingsbeleid van de overheid zal falen wanneer de 500 arbeidsplaatsen in het Noorden zullen verdwijnen, en dat is dan voor de verantwoordelijkheid van de over heid. „De overheid heeft ten behoe ven van het spreidingsbeleid infra structurele voorzieningen getroffen, zonder daar bepaalde garanties aan te verbinden. Daar ondervinden we nu de trieste gevolgen van," aldus de FNV-bestuurder. De Tweede Kamercommissies voor economische en voor sociale zaken willen volgende week dinsdag een reeks gesprekken voeren met de on dernemingsraden van Philipsbedrij- ven en de vakbeweging. Twee dagen later zal overleg worden gevoerd met de beide ministers. NKF De directie van de NKF-fabrieken in Delfzijl wil het bedrijf daar verder moderniseren en de twee daar nu nog staande fabrieken samenvoegen. In de loop van een jaar of vier, vijf zullen daardoor 140 arbeidsplaatsen verval len, aldus directeur ir. P. E. Denis. Zijns inziens kan dit gebeuren door middel van natuurlijke afvloeiing. Bij de NKF in Delfzijl werken nu 550 mensen. De Delfzijlse vestiging van de Neder landse Kabel Fabriek (NKF) maakt ondermeer telefoonkabels. Moderni sering acht de directie noodzakelijk, omdat de kostprijs anders tientallen procenten boven die van de concur renten zou liggen. Bij een andere kabeldochter van Phi lips, Draka in Amsterdam werd nog vorige maand bekend dat daar 375 arbeidsplaatsen zullen verdwijnen Ook deze reorganisatie staat los van die waarbij 1.500 banen moeten ver vallen. ADVERTENTIE ider gtx\le leiding van culturele ezienswaardigheden willen geniéten maar aan de andere kant ook royaal de tijd willen hebben om eens lekker niets te hoeven doen Eenvoudige maar goede accommodatie(kamers met eigen douche en toilet) Op basis van halt: pension f 1990.- per persoon Vertrekdata 2o april. 19 iuli en 27 september. Meer informatie? Bel even en wi| sturen U onze gratis folder 'Griekenland anders" Je kunt Griekenland bereizen uitsluitend om er tempels 1 opgravingen en musej te beki|ken. Je kunt er ook naar toe gaan om er alleen maar aan het strand te liggen. |e kunt het ook anders doen. de cultuur met het strand combineren "Antieke Wereld" organiseert al ruim 25 jaar reizen die wat meer bieden dan een vliegbiljet, een hotel en een facultatieve excursie 14-daagse groepsreizen Per lijnvlïegtüig van Amsterdam naar Athene en v v De eerste week komt de cultuur volop aan bod Athene, Sounion. Osios Loukas. Delfi, plympia, Mykene en Epidauros. Excursies en een rondreis van enkele dagen per autobus onder leiding van een echt goede gids. die toelichtingen op hoog niveau geeft Daarna brengt U een weekie door in een strandhotel te Tolon Wie wil zonnen, zwemmen, zeilen of waterskieen heeft daartoe alle gelegenheid Voor wie nog wat meer uitstapies wil maken Nafplion met zijn museum, Venetiaanse burcht en leuke terrasies ligt vlakbii, evenals de opgravingen van Tiryns en Argos. Deze reizen zijn bedoeld voor diegenen die in hun vakantie graag reizen die wat verdergaan Pieter de Hooghlaan 87,1213 BS Hilversum, tel. 035 -19445. Van onze sociaal-economische redactie WORMER Het personeel van Van Gelder-Wormer. onder deel van Van Gelder Papier, heeft het bedrijf bezet. Het werk gaat gewoon door. maar de directie wordt niet toegelaten. Aanleiding voor de bezetting vormen de reorganisatieplannen die de Raad van Bestuur van het concern onlangs naar buiten heeft gebracht en sluiting van de vestiging in Wormer inhou den. Bij Van Gelder-Wormer werken ongeveer 500 mensen winkelier werd opgeblazen. Volgens de dorpsbewoners zou dit eveneens door de Nederlanders zijn gedaan, uit wraak voor het feit, dat het dorp de commandant van de christelijke mili tie. in Zuid-Libanon van het incident op de hoogte had gesteld. AMSTERDAM/JERUZALEM De De legervoorllchtlngsdienst In Den marechaussee stelt een onderzoek in Naag zegt eerst een onderzoek af te naar beweerd wangedrag van enkele wachten en op dit moment niet meer Nederlandse Unlfil-mUitairen in het te weten' dan dat er lwee incidenten Libanese dorp Kalat Sjama. Volgens ?in verward Weliswaar hebben al- twee Israëlische kranten zouden zij dus de voor"cb"ngsdienst, „de mlli- vrijdagavond met hun wapens grote taire? vrijdagavond na een verjaars- schade hebben aangericht in een win- teestje schoten in de lucht gelost na kei omdat de eigenaar te veel geld ?.en meningsverschil met de winke- zou hebben gevraagd voor enkele door de militairen gekochte arti kelen. De kranten legden verband tussen dit conflict en de schade die zondag avond bij de winkelier en diens buren werd aangericht toen de auto van de lier, maar zij zouden niet in de winkel hebben geschoten. De schade zou pas zijn ontstaan toen zondagavond de auto explodeerde". De voorlichtingsdienst ziet voorals nog geen verband tussen belde ge beurtenissen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer is nagenoeg unaniem van mening dat het Rijkswegenfonds nu niet moet worden opgeheven. De bezwaren te gen opheffing komen voornamelijk voort uit de door minister Tuijnman van verkeer en waterstaat gevolgde procedure. De WD is als enige grote partij geheel tegen het opheffen van het fonds Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft al bij de indiening van de begroting in het najaar aange kondigd. dat hij de gelden van het Rijkswegenfonds (omstreeks negen honderd miljoen) wil overhevelen naar zijn begroting, zodat betere par lementaire controle op de besteding van het geld mogelijk is en dat het geld, dat via heffing van wegenbelas ting wordt verkregen, ook voor ande re doeleinden kan worden aange wend. De minister kan echter niet vóór april met een wetswijziging komen om het fonds op te heffen. De Partij van de Arbeid, CDA en D'66 zijn in principe wel voor opheffen van het fonds, maar zijn het niet eens met de haast die Tuijnman nu aan de dag legt, terwijl in werking treden van het wetsontwerp tot opheffing nog enige tijd op zich zal laten wachten De PvdA wantrouwt ook de bedoelingen van de regering om het fonds voorlo pig slechts voor één jaar op te heffen. Woordvoerder Rienks van de PvdA wilde daarover, zo bleek gisteren bij de behandeling van het wetsontwerp in de Kamer, opheldering van de mi nister Rienks wil ook weten waarom de minister het als voordeel schetst dat het geld ook voor andere doelein den kan worden aangewend, terwijl hij tegelijkertijd kenbaar maakt, dat de financiën voor wegenaanleg op gelijk niveau moeten blijven. Rienks: „De regering make ons duidelijk waarom zij dit onzalige wetsontwerp heeft ingediend. Zij trekke het in of zij wljzige het." Het CDA wil dat er een breed fonds ten behoeve van in vesteringen voor alle soorten verkeer wordt ingesteld en vraagt de regering in een nota alle voor- en nadelen daarvan op een rijtje te zetten. De werkgelegenheid bij de Wormer vestiging is in gevaar, omdat er vol gens de concemleiding voor dit be drijfsonderdeel geen toekomst meer is. De werknemers hebben de raad van bestuur van Van Gelder een telex gestuurd met eisen. Ze willen dat de uitspraken over sluiting van de Wor- mer-vestiging worden herroepen en dat de raad van betuur de resultaten van het onderzoek naar de mogelijk heden van het bedrijf respecteert. Pas na dat onderzoek zou er een beslissing mogen vallen. Verder dringt het personeel aan op de plaatsing van een glasvezelmachi ne als alternatief voor de afge schreven asbestmachine ln Wor mer. De concemleiding heeft evenwel laten doorschemeren dat zij de voor keur geeft aan plaatsing van een der- geijke machine ln Apeldoorn. Woordvoerder Jack Kroes van de In dustriebond FNV zei gisteren dat de werkzaamheden in het bedrijf tijdens de bezetting gewoon doorgang zullen vinden. Pas wanneer de raad van bestuur weigert op de eisen van de bezetters in te gaan zal er naar het middel van de staking worden gegre pen. In dat geval zullen de machines wél worden stilgezet De raad van bestuur heeft gisteren laten weten dat de bezetting van de fabriek in Wormer geen enkele bijdra ge levert aan de oplossing van de problemen De raad ontkent dat de standpunten over de vestiging in Wormer zijn gewijzigd „Het besluit over het al of niet voortzetten van activiteiten in Wormer zal eerst wor den genomen, nadat de resultaten van een drietal lopende onderzoeken bekend zullen zijn", aldus de raad van bestuur. WORMER (ANP) Burgemeester en wethouders van Wormer ondersteu nen de bezetting van de vestiging in Wormer van het Van Gelder-con cern. Zij zijn van mening dat de raad van bestuur van Van Gelder tot con structieve samenwerking van alle betrokkenen moet komen om de werkgelegenheid veilig te stellen in plaats van af te breken. Het gemeentebestuur van Wormer vindt sluiting van de vestiging in Wormer onaanvaardbaar. In 1976 heeft het concern bij het aanvragen van een hinderwetvergunning nog de indruk gewekt gedurende langere tijd in Wormer aan een nieuw pro- dukt te gaan werken. Verwacht wordt dat ln februari de onderzoekrapporten gereed zullen zijn. Daarna zullen dan de besprekin gen met het vertegenwoordigend overleg worden geopend Besprekingen Deze verklaring werd door de bezet ters afgedaan als een ernstige vorm van misleiding. Zij wijzen erop dat de raad van bestuur niet alleen een voor keur heeft voor plaatsing van een nieuwe glasvezelmachine ln Apel doorn. maar dat er ln die gemeente al bouwgronden voor een uitbreiding zijn aangekocht. Zij eisen opnieuw dat de raad de lopende onderzoeken zal afwachten alvorens een beslissing te nemen en dat alle maatregelen die vooruitlopen op die beslissing onge daan zullen worden gemaakt De be zetters verwachten van de raad van bestuur voor zes uur vanavond uit sluitsel Komt er geen antwoord dan zullen zij zich op verdere acties beraden Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Door een verkeerde wisselstand ls gister middag ln Rotterdam-noord een uit Gouda komende trein uit de rails gelopen en tegen het Rozenlaan-vladuct gebotst. De trein werd zwaar beschadigd, van het viaduct werd een pijler weggeslagen en een tweede zwaar ontzet. De machinist werd evenals enkelen van de ongeveer vijftig passagiers licht gewond. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Het wordt de hoogste tijd om werkelijk eens wat te doen aan de ruim 17.000 ziekenhuisbedden, die er in Nederland nog steeds te veel zijn. Het geld zeshonderd miljoen dat op die manier vrijkomt kan elders erg goed worden gebruikt. dat het aantal ziekenhuisbed den wordt teruggebracht tot vier per duizend inwoners. Het aantal bedden loopt van regio tot regio zeer uiteen. Het landelijk gemiddelde is 5,3 promille, maar er zijn gebie den met meer dan zes bedden per duizend inwoners, terwijl het promillage elders onder de 3.5 ligt Deze conclusie trekt secreta ris drs D Blanken van de Ver eniging van Nederlandse Zie kenfondsen in haar blad „In zet". Drs Blanken becijfert dat die 17.000 overtollige zie kenhuisbedden jaarlijks on geveer 1.25 miljard gulden kosten. Aangenomen mag worden dat een deel van de gezondheidszorg die nu in zie kenhuizen wordt gegeven ook kan worden gegeven in de po likliniek door de huisarts of door de kruisorganisaties. Dat kost ook geld, maar er zou zeker de helft 600 miljoen kunnen worden bespaard. Het is ai jaren de bedoeling van de zorg beslist niet hoger Drs Blanken stelt dan ook. dat er overcapaciteit in stand wordt gehouden, die onnodig is en die jaarlijks geweldige bedragen kost Daar waar weinig bedden zijn. heeft dat kennelijk geen nega tieve invloed op de kwaliteit van de gezondheidszorg. In de gebieden die veel meer dan vier bedden per duizend inwo ners hebben ligt de kwaliteit Tegenover deze „verspilling" staat een tekort aan investe ringen en nieuwbouw. Voor de hele sector is een bedrag van 650 miljoen per jaar beschik baar Volgens drs Blanken is dat volstrekt onvoldoende en in het verleden heeft dat ge leid tot een vergaande ver krotting van vele psychiatri sche inrichtingen Zo n ont wikkeling valt ook te vrezen voor ziekenhuizen, verpleeg tehuizen en zwakzinnigenin richtingen. Méér geld uitgeven in de ge zondheidszorg lijkt volgens Blanken geen haalbare kaart. Hij verwijst daarbij ook naar de premies die de bejaarden en de vrijwillige ziekenfonds verzekerden nu al moeten op brengen Nu er enerzijds on voldoende geld ls om de kwa liteit van de instellingen te handhaven, terwijl anderzijds meer dan een half miljard per jaar wordt uitgegeven aan het instandhouden van zorg waar aan geen behoefte bestaat, wordt het volgens Blanken de hoogste tijd dat het teveel aan ziekenhuisbedden wordt te ruggedrukt De Vereniging van Nederland se Ziekenfondsen vindt dat er geen aanleiding is om de ko mende maanden opnieuw in tensief overleg te plegen over uitbreiding van het aantal verpleegkundigen in de zie kenhuizen De actiegroep „COZ, mij willen meer perso neel rondom het bed" blijft vasthouden aan een uitbrei ding met nog 25.000 verpleeg kundigen. De ziekenfondsen vinden dat echter een theore tisch getal Als er werkelijk zon groot tekort aan ver pleegkundigen bestond, zou den de ziekenhuizen volgens hen niet zo goed kunnen func tioneren als ze nu doen Vorig jaar is tot een uitbreiding met vijfduizend verpleegkundigen besloten Volgens drs Blanken kan daarmee redelijk aan de vraag om versterking worden voldaan Maar hij voegt daar in het blad „Inzet aan toe dat het verstandig lijkt om na de uitbreiding van 1979 nu een Jaar over te slaan Meer personeel Directeur G J M Horbach van de Nationale Ziekenhuis raad verklaarde gisteren on middellijk dat de ziekenhuis raad wel degelijk van plan ls te proberen er in 1980 meer personeel in de ziekenhuizen te krijgen Hel getal 25 000 it volgens hem reëel Volgens Horbach gaat de raad er overi gens ook niet van uit dat zo'n forse uitbreiding op korte ter mijn is te verwezenlijken, om dat de financiële ruimte voor 1980 nu eenmaal beperkt ls. Uit de afstand die de trein, nadat hij uit de rails was gelopen, nog heeft afgelegd, kan worden afgeleid dat hij op dat moment ongeveer 65 kilome ter heeft gereden Dat is op die plaats een normale snelheid als de wissel, zoals gewoonlijk, op rechtdoor rijden staat. In dit geval stond hij echter op rechtsaf en dan ls daar met het oog op de scherpe bocht slechts een snel heid van 40 kilometer toegestaan. Hoewel de machinist aan de seinen had kunnen zien dat de wissel in de verkeerde stand stond, noemen colle ga's van hem het niet zo verwonder lijk. dat hij dit niet heeft gemerkt omdat de wissel normaal nooit op rechtsaf staat Hij wordt alleen ge bruikt als treinstellen op een ander traject moeten worden gebracht (het traject via station Kleiweg naar Den Haag) Dat de machinist slechts lichte ver wondingen opliep, ls overigens een wonder, want zijn stuurcablne werd volledig vernield Alle reizigers werden door de brand weer uit het treinstel gehaald en op gevangen in de kantine van de RET remise aan de Kleiweg Uit voorzorg ls het viaduct voor alle verkeer afgesloten Het treinverkeer kon om drie uur worden hervat

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3