dienstweigeraars eerder erkend Leen Jongewaard steelt de show secretaresse HET WESTEPvHONK Haagse Comedie brengt klassiek repertoire uitenkerkelijken beroepen zich op kerkelijke uitspraken jiet-gesubsldleerde vredesburo dienstweigeraars Giro 865717 Protest Balletorkest dreigende opheffing 'Radioactief afval zonder gevaar' Mr. E. M. van Zelm administratief medewerkster Duidelijk zo!? van Robert Long Middel tegen hoge bloeddruk uit de handel genomen Mijnmonument van de baan rEBDAG 19 JANUARI 1980 KUNST TROUW/KWARTET '11 ik mij vers ze li< r Aldert Schipper uitspraken tegen de massavernietigingswapens die de •formeerde synode en tegen de kernwapens, die de rooms- ïolieke bisschoppen hebben gedaan en de gesprekken len de hervormde kerk over kernwapens brengen het ;eren van militaire dienst steeds nader binnen de gezichts- g van kerkelijke jongeren. Dat is verder benadrukt door litspraak van de voorzitter van de raad van kerken, prot. 1. Berkhof tijdens de landelijke demonstratie tegen de iwapens op 24 november in Utrecht. is zal 13 janu om 13. ijk Li geleg» Aansl Is op enen.i e com dinsdi trouwens nu reeds sprake van vrij forse groei in het aantal stweigeraars. Dat was vorig jaar I, twintig procent meer dan in Volgens Rikus Kieft, de mede- er van het Vredesbureau van# en Vrede en de Doopsgezinde esgroep gezamenlijk, is er een elijke toeneming van de gerefor- rde belangstelling voor dienst eren. Ook in de ledensamenstel- van Kerk en Vrede ziet hij deze chuiving. grip en Vrede is de uit de jaren tig daterende vereniging van sten-pacifisten. Zij richt zich lal op het uitdragen van de opvat dat oorlog elke oorlog in- tegen het christelijke ethos, de vereniging betoont de laat- ren een toegenomen begrip voor m-pacifisten", mensen die wel-' nog wel in een leger met conven- e wapens bereid zouden zijn te a, maar die ethische bezwaren n tegen het gebruik van massa- ftigingswapens, zoals atoom- nen. die ook talloze onschuldi- •t leven zouden kosten. iersta or; lieke vredesbeweging Pax Christi als enige de nodige kerkelijke pastorale begeleiding." Mr Stempels oeiende belangstelling van de ;den voor het pacifisme blijkt sen nog niet uit de steun die er kerkelijke kassen verstrekt aan adviesbureaus zoals het •sbureau van Kieft. „De kerken tien veel meer sympathie voor de [elijke verzorging in het leger dan voor ons. Toch doen wij jraal werk, dat volledig in het :ang 2|ngde ligt van officiële kerkelijke raken." legt uit dat een aantal kerkelij- ingelui, die willen dienstweige- wordt opgevangen door predi- ;n. „Maar veel van hen zijn niet jende op de hoogte. Ook al leve- e kerken voor. veel dienstweige- de motieven voor hun weige- noch de gereformeerde, noch de irmde kerk heeft iets om de wei rs te begeleiden. De rooms-kat- ke kerk heeft in de rooms katho- ADVERTENVE Steun het werk van het I/oor begeleiding van i.v. Vredescentrum te Baarn Kerk en Vrede doopsgezinde vredesgroep De door Rikus Kieft geconstateerde groeiende belangstelling onder ker kelijke jongeren voor dienstweigeren is evenwel ontgaan aan de voorzitter van de commissie, die namens de minister van defensie adspirant dienstweigeraars over de ernst van hun bezwaren aan de tand moet voe len. Deze voorzitter is de bekende oud-hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, mr A. Stem pels. Mr Stempels slaat wel een toe neming gade van het aantal buiten kerkelijke jongeren, die via Pax Christi of het Interkerkelijk Vredes beraad komen tot hetbesluit een be roep te doen op de wet gewetensbe zwaren. Bij dienstweigeraars moge Stempels bekend staan als een moeilijk te over tuigen commissievoorzitter, voor een belangstellend kranteman is hij de beminnelijkheid zelve. Hij vertelt dat zijn commissie vorig jaar 2115 dossiers heeft ontvangen. De commissie heeft 1292 verzoekers opgeroepen en heeft het verzoek van 655 via een zogenaamde summiere procedure afgedaan. De commissie heeft in 155 gevallen de minister ge adviseerd het verzoek om erkenning als gewetensbezwaarde niet in te wil ligen, acht procent van het totaal. Er is dat kan men aan de cijfers zien een achterstand op de behan deling van de verzoeken om als dienstweigeraar te worden erkend. Volgens mr Stempels is dat te wijten aan het Haagse ministerie dat zich met diensplichtzaken bemoeit èn aan zijn eigen commissie. Vanaf maandag 14 januari bestaat echter de wettelij ke mogelijkheid, de procedure aan zienlijk te bekorten en mr Stempels verwacht daardoor over een jaar zijn achterstand te hebben weggewerkt. Welkom Dat is Rikus Kieft van Kerk en Vrede vertelde het ons wel bijzon der welkom, want het is langzamer hand ondoenlijk voor een adspirant dienstweigeraar twee of drie jaar op de uiteindelijke beslissing te wachten of hij erkend zou worden of niet. Als je daar dan ook nog de extra duur van de vervangende dienst aan toe voegt, wordt een dienstweigeraar wel uitzonderlijk zwaar gestraft voor een beslissing, die volgens Kieft zeer re delijk is. Mr Stempels legt nog eens uit wat een jongeman die wil dienstweigeren zoal te verwachten heeft van zijn kant. „Ik ben er niet op uit iemand die wil dienstweigeren op andere gedachten te brengen of zich in onzindelijke vragen te laten verstrikken. Ik pro beer te weten te komen of het de jongeman ernst is en daarbij geef ik veel vertrouwen. Ik weet dat ik door sommigen voor de gek gehouden Nodig word. Maar ik wil graag tolerant blij ven. ook als er, bij internationale spanningen, meer dienstweigeraars komen. Ik wens deze houding van vertrouwen geven te houden. Als de minister het anders wil, dan zoekt hij maar een ander," aldus Stempels. Procedure Praktisch is de procedure, als volgt: iedere jongen krijgt in het jaar dat hij zeventien wordt een berichtje van de gemeente waar hij woont dat hij dienstplichtig is. In het jaar dat hij achttien wordt, moet hij zich daar voor laten keuren. Hij krijgt daar na een tijdje de uitslag van. Als hij te horen krijgt dat hij is goedgekeurd, kan de dienstplichtige die dat wil een beroep doen op de dienstweigerings- wet. Dat kan per rekest, een brief die volgens een eenvoudig patroon is sa mengesteld. Men kan ook al is dat niet raadzaam, met het sturen van het rekest desnoods wachten tot en kele weken voordat men moet opko men. Het is zelfs mogelijk tijdens de dienst zo'n rekest te schrijven. In het rekest verzoekt men meteen om uit stel eerste oefening. Dat wil zeggen dat je niet hoeft op te komen. Daar van krijgt men een berichtje van het ministerie van defensie. Tegelijk krijgt men een vragenformulier. Dat formulier helpt de commissie van ad vies om een indruk te krijgen van de adspirant dienstweigeraar. De com missie wil naast het verzoek om er kenning als dienstweigeraar ook graag een toelichting. Strikt ver plicht is die niet. maar mr Stempels verzekert dat het de hele procedure aanzienlijk kan bevorderen, wanneer de jongeman die een beroep doet op de wet, een eigen toelichting schrijft. Vooral bij de nieuwe procedure is dat bijna een vereiste, zo laat mr Stem pels doorschemeren. De nieuwe pro cedure houdt in dat de aanstaande dienstweigeraar niet meer, zoals vroe ger altijd het geval was, voor een grote commissie in Den Haag hoeft te verschijnen. Heel vroeger was dat voor veel jongelui een ware bezoeking en mr Stempels heeft wel meege maakt dat het gesprek niet zonder waterlanders tot een einde te brengen was. De nieuwe gang van zaken is dat de commissie „in enkelvoudige kamer" spreekt. Dat ene commissielid houdt zitting in een van de acht plaatsen in het land waar een indelingsraad ge vestigd is. De dienstweigeraar hoeft dus niet meer zo ver te reizen als voorheen, ook al maakt de Vereni ging van Dienstweigeraars blijkens een demonstratie in Utrecht en el ders, afgelopen dinsdag, toch nog be zwaar dat de weigeraar in een militair gebouw moet komen. Als de enkelvoudige kamer van oor deel is dat de bezwaren van de weige raar serieus en doordacht zijn, geeft hij de minister advies de weigeraar te erkennen. Maar de kamer kan ook adviseren niet tot erkenning te be sluiten. Dan doet de minister de zaak over aan de meervoudige kamer, die net zo werkt als tot voor kort. Dan Legale weg TERDAM (ANP) Het bestuur het Nederlands Balletorkest in een brief aan minister Garde- van CRM geprotesteerd tegen iheffing waarmee dit orkest be- d wordt. Ie brief reageert de stichting op nlangs verschenen rapport over ekomst van symfonie-orkesten, erd opgesteld in opdracht van ideratie van Kunstenaars Ver- enigingen en aan minister Gardeniers werd aangeboden. In het rapport staat dat in het toe komstige orkest en bestel geen func tie kan worden toegekend aan het Nederlandse Balletorkest. Dat kan volgens het bestuur van dit orkest alleen maar de opheffing van het Bal- letorkest betekenen. In de brief aan de minister zegt het bestuur dat het onlogisch is een or kest op te heffen dat per seizoen 130 tot 150 balletvoorstellingen bege leidt. Evenmin vindt het bestuur het logisch om de taak van het Balletor kest over te hevelen naar enkele sym fonieorkesten die daartoe zouden worden uitgebreid. ARNHEM (ANP) Het radioactieve afval, dat de KEMA in de jaren 1956- 1964 en incidenteel ook na die periode heeft begraven op haar eigen terrein in Arnhem, levert geen gevaar op voor de omgeving. Er bestaat geen stralingsgevaar en het afval heeft ook geen gevolgen voor de drinkwater voorziening. Dat is volgens het CDA- Kamerlid Lans ink uit Nijmegen een van de conclusies in het eindrapport over dit afval, dat minister Ginjaar 'volksgezondheid en milieuhygiëne) binnenkort zal publiceren ADVERTENTIES ledelei oeder, Christelijke inrichting voor geesteszwakken Madeweg 52, Postbus 1035, 2680 BA Monster. Telefoon (01749) 44041' Mede in verband met de verdere uitbreiding van onze inrichting kan een worden geplaatst voor het verrichten van alle voorkomende administratieve werkzaamheden, zoals het - zelfstandig voeren van correspondentie - opnemen en uitwerken van dictaten - notuleren en uitwerken van vergaderingen - bijhouden van agenda's - archiveren van bescheiden. Met het oog op de aard van de werkzaamheden gaat onze voorkeur uit naar sollicitanten met een opleiding op MAVO/HAVO-niveau - secretaresse-opleiding - liefst enkele jaren kantoorervaring - een (protestants christelijke levensovertuiging. Nadere informatie te verkrijgen bij de administrateur, de heer W. Teljeur, toestel 330. Schriftelijke sollicitatie vóór 31 januari 1980 te richten aan de afdeling Personeelszaken. Gevestigd ADVOKAAT EN PROKUREUR Advokatenkantoor Van Zelm Catharijnesingel 114 3511 GW Utrecht tel. 030-331347 telex 40944 Zelm NL PRINSES MARIJKESCHOOL VOOR CHR. H.N.O. Flintstraat 37, 7815 RE EMMEN vraagt per 15 februari of z.s.m. daarna voor 20 uur per week. (werktijden 8-12 uur) De benoeming zal fn eerste instantie gelden voor 3 maanden, ter vervanging wegens zwan gerschapsverlof. Daarna zal het dienstverband, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, worden verlengd Sollicitanten, met ervaring en in het bezit van minimaal Mavo- en typediploma, dienen hun sollicitatiebrieven z.s.m. te richten aan het adres van de school Inlichtingen worden verstrekt door de direkteur dhr A S. Lageveen. tel 05910-11460 (school). 25113 (privé) duurt de procedure ook weer „ouder wets" lang. In die oude gang van zaken moest de weigeraar ook voor een psychiater verschijnen en als hij dat niet wilde, werd van hem en zijn gezin een sociaal rapport opgemaakt. Mr Stempels is nogal gehecht aan dat rapport van die psychiater. ..Dat geeft ons houvast voor meer gerichte en ter zake vragen aan de dienstwei geraar." zegt hij. De commissie, waar Stempels voor zitter van is, omvat vertegenwoordi gers van alle zuilen die ons vaderland kent. Er is evenwel een lichte overver tegenwoordiging van (oud-klienst- weigeraars. Een stuk of zes op de circa twintig leden. Of dat voordelig is voor de dienstweigeraars is intus sen nog maar de vraag. Zowel Stem pels als Kieft menen dat juist de oud dienstweigeraars onder de commis sieleden soms juist extra streng uit de hoek komen. Ook is er een overver tegenwoordiging van juristen, domi nees en pastoors. Daar komt echter, zo verzekert mr Stempels, langzaam verandering in. Hij wijst op enkele leden die uit de zachte sector komen, zoals de reclassering en het jeugdge vangeniswezen. Stempels zelf is kort na de oorlog lid van de commissie geworden. De soci alist Evert Vermeer zocht toen naar een humanist, die toch niet al te links was. De liberaal Stempels paste In dat profiel en hij geeft zo te zien met bevrediging veel van zijn vrije tijd aan het commissiewerk. „Ik vind dat dit werk nodig is. Ik wil een loyaal staatsburger zijn en als ze mij vragen dit werk te doen, wil ik niet nee zeggen." Hoe aardig en misschien zelfs min zaam de voorzitter van de commissie van advies ook moge zijn, voor jonge lui van achttien, negentien, twintig jaar is de stap naar zo'n commissie toch nog heel aanzienlijk. Het is daar om zinvol dat er nog steeds mensen zijn, die de moeite nemen een aan staande dienstweigeraar daarbij te begeleiden. Het Vredesbureau van Kerk en Vrede/Doopsgezinde Vredes groep doet dat werk gratis. En het is in sommige gevallen niet zo gemak kelijk. Kieft: „Soms komt er hier iemand aan de deur met de opmerking. „Ik wil niet in dienst." Er moeten dan lange gesprekken volgen, waarin de man geholopen wordt, duidelijk te maken waarom hij eigenlijk niet wil. Soms moeten we constateren dat de gedachten van zo iemand onlogisch zijn en dat zijn argumenten niet vol doende zijn. Dan moeten we hem vragen: Wat wil je werkelijk. Pas daarna kunnen we gaan werken aan een toelichting op het verzoek om erkenning als dienstweigeraar. Maar in andere gevallen komen hier men sen op de stoep, die hun toelichting al piekfijn in orde op zak hebben. Dan hebben we voor het gesprek maar korte tijd nodig. (Van onze kunstredactie DEN HAAG Al vroeg in het jaar heeft na toneelgroep Theater nu ook de Haagse Comedie het repertoire voor het komende seizoen bekend gemaakt. Het gezelschap brengt naast de zeven produkties ook nog twee meeneemprodukties. Dat zijn voorstellingen die dit seizoen nog in première gaan en het volgende sei zoen worden doorgespeeld Het zijn .Joking Apart" van Alan Ayckbourn in de regie van Carl van der Plas en „God in Frankrijk" van de Tsjechische dissidente schrijver Pavel Kohout Zdenek Kraus. de voormalige artistieke leider van de Noorder Compagnie, regisseert deze voorstelling. Het repertoire dat het volgende sei zoen in première gaat,vertoont een aantal klassieken. Pierre Laroche re gisseert Tartuffe van Molière en De Revisor van Nlcolaas Gogol. De Drlestuiversopera van Brecht wordt gespeeld in de regie van Eddy Habbe- ma en Bernard Goss regisseert Euri pides' Bacchanten met Eddy Brug man in de rol van Dionusos. Van Carlo Goldonl wordt „De laatste dagen van het Carnaval" uitgevoerd onder leiding van Oratio Costa. Willem Nijholt werkt, na veelvuldig optreden in musicals, dit seizoen bij de Haagse Comedie. Hij speelt de hoofdrol in „Amadeus" van Peter Shaffer, dat oktober 1979 in Engeland zijn wereldpremière beleefde Het stuk van Shaffer handelt over de Weense hofcomponist Antonio Salie- ri. die vlak voor zijn dood zichzelf beschuldigt ruim 30 jaar eerder Wolf gang Amadeus Mozart te hebben ver giftigd. Guido de Moor regisseert deze voorstelling. In „Half Life" van Julian Mitchell, geregisseerd door Jo Dua. zal Paul Steenbergen als gast bij de Haagse Comedie de hoofdrol spelen Kunst uit Hermitage niet naar Amerika Van onze kunstredactie WASHINGTON Het Amerikaanse in kunst geïnteresseerde publiek ziet zich een belangrijke expositie van kunstschatten uit de Sovjet-Unie door de neus geboord. Als gevolg van de toegenomen verkoeling in de be trekkingen van hun land met de Sov jet-Unie. heeft de Amerikaanse over heid een tentoonstelling afgelast van kunstschatten uit de Hermitage, het fameuze winterpaleis in Leningrad waar de waarschijnlijk grootste kunstcollectie ter wereld is onderge bracht. De Amerikaanse overheid ziet het afgelasten van de tentoonstelling als een protest tegen de Russische inter ventie in Afghanistan. Het niet door gaan van de expositie, die in mei in Washington zou worden geopend, moet in hetzelfde licht worden bezien als de graanboycot en de mogelijke overwegingen om niet aan de Olym pische Spelen in Moskou deel te nemen. Kieft heeft niet zo erg op het actiemo del van Onkruit, die elk beroep op de wet gewetensbezwaren flauwekul vindt, omdt het eigenlijk volgens zijn leden toch een erkenning betekent dat de regering mensen voor dienst kan oproepen. Kieft vindt Onkruit wel sympathiek, „maar wij werken tot nu toe via de legale weg. Actie Onkruit vestigt ten onrechte het idee bij veel jongeren dat je in de gevange nis terecht komt als je dienst weigert. Op die manier schrikt Onkruit adspi rant dienstweigeraars eerder af dan hen te stimuleren. En dat vind ik Jammer." Robert Long en Leen Jongewaard in „Duidelijk zo!?" UTRECHT (ANP) Een eerder deze maand in Nederland geïntroduceerd middel tegen hoge bloeddruk. Sel- cryn. Is gisteren met onmiddellijke ingang door de fabrikant uit de markt genomen In de Verenigde Sta ten. aldus Smith, Kline French, is gebleken dat het middel ernstige le verbeschadiging kan veroorzaken. Selcryn werd in Amerika al sinds mei vorig jaar gebruikt. Patiënten die Sel cryn gebruiken, wordt aangeraden om contact op e nemen met de voor schrijvende arts Veel zullen dat er niet zijn: volgens de fabrikant zijn tot nog toe in Nederland dertigduizend tabletten in omloop gebracht, waar van het merendeel nog bij de farma ceutische groothandel ligt. Smith, Kline French heeft inmiddels waarschuwende brieven verzonden aan alle artsen en apothekers KERKRADE Vanwege de storm van kritiek zijn de plannen voor een nationaal mijnmonument van de baan. De stichting die haar plan ten koste van 500 000 in Kerkrade wilde uitvoeren heeft haar activiteiten ge staakt. De onverwachts emotionele discussies en de ontstane sfeer waar in een monument niet past, zijn vol gens de initiatiefnemers de oorzaak van de stopzetting Direct nadat op 7 november de plan nen bekend werden, ontstond een golf van protesten door Dirkje Houtman AMSTERDAM Uit het nieuwste programma „Duide lijk zo!?" van Robert Long dat hij samen met Leen Jon gewaard uitvoert, worden vrijwel alle angels gehaald door een grote relativerings drift. Donderdag ging het in het Amstelveense Culturele Centrum in première en het openingsnummer maakt de tendens van deze cabaretske muzikale show meteen duide lijk. Long en Jongewaard betichten, ge huld in wit jacket en bolhoed het publiek van huichelarij omdat het zich vergenoegd met een „avondje flikkers kijken". Dat willen de heren even duidelijk stellen, waarmee ze niet alleen de titel van het program ma toelichten maar ook het voorwerp van hun show onthullen; oneerlijk heid en huichelachtigheid tegenover homofilie, wat voor velen verdriet en grote onvrijheid teweegbrengt De kwaadheid en het gekunsteld gefabri ceerde shock-effect, door dubbelzin nigheden en platitudes, worden even wel ontkracht als Robert Long ver trouwelijk meldt dat hij niet harder wil lijken dan hij is en in zijn pro gramma onderwerpen wil aansnijden die met angst, eenzaamheid, hoop en liefde te maken hebben. Hijzelf doet dat met zijn welbekende liedjes over vergane liefdes en ultbui ting van de derde wereld die als vaste punten tussen de sketches met Jon gewaard staan Als duo vullen ze el kaar uitstekend aan Jongewaard als waar theaterdier met de eigenschap pen van een clown die de meest onge looflijke overgangen weet te maken Long fungeert dan als aangever Dat komt het beste tot uiting in een scène waar zij het effect van hun samenwer king duidelijk uiteenzetten Long is er door collega's voor gewaarschuwd dat Jongewaard hem wegspeelt. Dat pikt deze niet. Maar ondertussen be denkt Jongewaard wel allerlei manie ren om Long het zingen onmogelijk te maken en de aandacht voor zichzelf op te eisen. Van Jonge naïeve collega, die precies weet wat hij uitvoert, kan hij veranderen in een zeurderige vrouw die aandacht trekt met verha len over de dokter om vervolgens als doorleefde, weggewerkte bejaarde een prachtig lied over deze uitzicht loosheid te zingen. Homoseksualiteit Op vele manieren komen problemen die homoseksuelen ondervinden aan de orde Als middel gebruikt Long. die alle teksten schreef, veelvuldig de tegenstelling tussen vorm en inhoud, zoals in het lied „Die fijne Jordaan" Begeleid door een trekharmonica wordt in de trant van „Die oude Wes ter" de Jordaan bezongen. Een vloed van nostalgie over saamhorigheid en trots van toen die een bittere wen ding krijgt als de hoofdpersoon in het lied homoseksueel blijkt te zijn en er in die fijne buurt vele vooroordelen leven. Onthullend en aangrijpend tegelijk is Jongewaards bekentenis over zijn verhouding die hij met een Jonge Jon gen had. die omwille van zijn homofi lie door zijn ouders was verstoten De oprechte liefde en weemoed waarmee hij deze tragisch eindigende gebeur tenis vertelt, lijkt het onderscheid tussen toneel en werkelijkheid uit te wissen En dat is het knappe van Jongewaard. Hij balanceert op de rand van fictie en werkelijkheid en kan elk gebeuren een onverwachte wending geven Daarmee creëert hij een spanning die de voorstelling, ondanks de te vrien delijke knipoog van Long naar het publiek, de nodige intens.teit mee geeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11