Loonmaatregel is het hele jaar' w f^AO: vat van verborgen werkloosheid Haast geboden met maatregel tegen zwavelvervuiling in lucht Meinek<,n"conccrn Speurtocht doorhet Heilige Land Een Spa graag. Maar. danwelgeserveerd mèt het flesje. estuur Rijnmond achter 'E*ddingsplan afvalbedrijf Regering denkt niet aan boycot 'Spelen' JNV verwacht opnieuw ingreep van kabinet: Wettelijk verbod particuliere schuldbemiddeling ISRAELEXPRESS derzoekers lichtten uitvoering Wet Arbeidsongeschiktheid door: jiderzoek* IIJDAG 18 JANUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET rjn onze sociaal- ?"®5onomische redactie -ahal \TWIJK Het CNV etorwacht dat het kabi net na de loonpauze van ■ee maanden een loon- iicinjsatregel zal afkondi- voor de rest van !en <480. kans op een centraal ak- d over twee maanden et erg klein worden geacht, ien de grote meningsver- illen tussen regering, ifknemers en werkgevers, onderlinge verhoudingen en daardoor verscherpt den, «ker als de regering prijscompensatie halver- vooig» dit jaar op losse schroe- wil zetten," aldus CNV- yjrzitter Harm van der Meu- 3'gisteravond op een leden adering van zijn verbond Katwijk. der Meulen kondigde aan dat de jeweging rtiet van plan is de hard- chten prijscompensatie onver oord uit handen te geven. Het f voelt niets voor directe acties in romende twee maanden, omdat idsonrust het laatste is waaraan ijehoefte is. Volgens de CNV-voor- r vraagt de moeilijke economi- situatie om „loyaal overleg en vertrouwen in eikaars inbreng", en niet om paniekingrepen in de lonen. Van der Meulen stelde daarbij duide lijk dat er in het overleg ruimte moet zijn voor de opvattingen van het CNV, als mede-verantwoordelijke voor het sociaal-economisch beleid. „Als alle kaarten geschud zijn door het kabinet als het met werknemers en werkgevers om de tafel gaat zitten dan heeft het weinig zin om nog te gaan praten." aldus Van der Meulen. Het CNV heeft de bereidheid getoond om te matigen, zelfs tot beneden het doorsnee-inkomen, stelde hij, en de huidige dwangmaatregel van rege ringszijde is een motie van wantrou wen tegenover deze gematigde op stelling. Achteloos De cijfers van het Centraal Planbu reau zijn duidelijk genoeg en geen enkele vakbondsbestuurder op on derhandelingspad zal dergelijke cij fers achteloos in zijn tas laten zitten, aldus Van der Meulen. „Onze leden en hun onderhandelaars zijn geen wereldvreemde figuren, die los van de realiteit eisen stellen die de economische situatie nog meer zou den kunnen verslechteren," zei hij. Door de looningreep van de regering is de vakbeweging buitenspel gezet nog voordat de CAO-onderhandelin- gen echt waren begonnen. De koop kracht, ook van de mensen onder modaal (32.500 bruto per jaar), wordt nu aangetast, aldus de CNV-vooizit- ter. En als mensen minder kunnen kopen dan betekent dat ook minder produceren en minder werk. Boven- li een onzer verslaggevers ^iTTERDAM Het dagelijks bestuur van het Openbaar ipdragiaam Rijnmond gaat akkoord met de voorstellen van de «t'indvoerders die de NV Afvalverwerking Rijnmond moe derlij redden van een faillissement. Het dagelijks bestuur advi- rt de leden van de Rijnmondraad, die maandag bijeen sterdmen. zich achter de reddingsvoorstellen te scharen. BO i TanOpenbaar Lichaam Rijnmond is s eme5l procent de grootste aandeel- tot 2 Poot orp. waar in de NV Afvalverwerking ond. De overige aandelen zijn inden van de 23 Rijnmond-ge- ten. Het dagelijks bestuur van ond gaat ermee akkoord dat ond voor maart van dit jaar bedrag van 21 miljoen gulden ikt om de verliezen van de che- :he afdeling van de Afvalverwer- te dekken. Dit bedrag moet op komen als de chemische afde- igensl wordt verkocht. De bewindvoer- kantj:} gaan ervan uit dat de verkoop 45 n gulden oplevert. Het bedrag |21 miljoen gulden moet gezamen- worden opgebracht door alle ond-gemeenten. verder rekening houden met een ta riefsverhoging van ƒ47,50 per ton vuil. Deze verhoging is voor de ko mende tien jaar nodig om de 109 miljoen aanloopverliezen te kunnen dekken. Het dagelijks bestuur van Rijnmond staat achter deze tariefs verhoging. Overigens moeten de klanten van de Afvalverwerking ook nog een kostendekkend tarief van 55 gulden per ton vuil betalen. Betaling D.| Rijnmond-gemeenten moeten Veldie pimy, je mag absoluut niet mee want dan wordt mijn moe- eusd#166' kwaad. Dit betekent dat de klanten aanmer kelijk meer moeten betalen om hun vuil bij de Afvalverwerking Rijn mond te kunnen laten verwerken. Volgens de bewindvoerders is hieraan niet te ontkomen, omdat de tot nu toe betaalde tarieven bij lange na niet kostendekkend zijn. De enorme verliezen van het afvalverwerkings bedrijf zijn ondermeer het gevolg van de te lage tarieven. Het dagelijks bestuur van Rijnmond is het ook eens met de wens van de bewindvoerders dat het Openbaar Li chaam Rijnmond de niet gegaran deerde langlopende lening van onge veer 54 miljoen gulden alsnog garan deert. Dat zou ook moeten gelden voor de call-gelden (geld geleend on der de voorwaarde dat de lening elke dag opgezegd kan worden) en de kas geldleningen ter grootte van 75 mil joen gulden. De Rijkspostspaarbank heeft giste ren namens de geldgevers van de Afvalverwerking Rijnmond laten we ten dat ze „gegeven de nu eenmaal ontstane noodsituatie" de plannen van de bewindvoerders unaniem aan vaarden. De Rijkspostspaarbank is met de Kas-Associatie (een dochter van de Vereniging voor de effecten handel) de belangrijkste geldgever. dien leert de ervaring volgens hem dat tijdens een loonmaatregel niet alleen de onderhandelingen over het loon. maar ook over alle andere zaken stilliggen. Volgens Van der Meulen hadden werkgevers en werknemers in het overleg met het kabinet steviger in de schoenen gestaan als het „bijna-ak- koord" van begin december een echt centraal akkoord was geworden. De „halsstarrige" houding van de FNV heeft er voor gezorgd dat de resulta ten van toen nu niet in stelling kun nen worden gebracht tegen de argu menten van de regering voor de loon ingreep. Bovendien stond er in dat „bijna-akkoord" dat er behalve over de één procent loonsverhoging ook overeenstemming bereikt was over controversiële zaken als de arbeids tijdverkorting, de problemen van de arbeidsmarkt, etc. „Het is nu de taak van het CNV om de plannen van het kabinet te toetsen aan de eigen uitgangspunten." aldus Van der Meulen. „De solidariteit tus sen de werkenden en de niet-werken- den moet overeind blijven, en als we moeten zakken dan zakken we sa men," aldus de CNV-voorzitter. Van onze soc.-ecohomische redactie DEN HAAG Schuldbemiddeling door particuliere bureaus wordt bin nenkort verboden. Alleen gemeenten en gemeentelijke kredietbanken mo gen zich voortaan nog tegen vergoe ding bezig houden met bemiddeling voor mensen die in problemen zijn geraakt doordat ze te veel leningen hebben genomen en niet meer kun nen afbetalen. Het kabinet heeft een wetsontwerp hiertoe gisteren goedgekeurd. Over enkele weken zal dit wetsontwerp worden ingediend bij de Tweede Ka mer. Reden voor het wettelijk verbod van particuliere schuldbemiddeling is de stroom van klachten van men sen met „minder goede ervaringen" met de particuliere bureaus, aldus een persbericht ter toelichting op het kabinetsbesluit van gisteren Het wetsontwerp heeft de vorm van een wijziging van de wet consumptief gel- dkrediet. De regering zal, als het wetsontwerp eenmaal wet is geworden, naast ge meenten en gemeentelijke krediet banken ook nog andere instellingen aanwijzen die aan schuldbemidde ling tegen betaling mogen doen. Ver der schept de nieuwe wet de moge lijkheid voor reglementering van de provisie van de kredietgever (bank) aan de bemiddelaar. Verder zullen zowel kredietgevers als kredietbe middelaars worden verplicht een fol der te verstrekken met hun voorwaar den en tarieven voor leningen. ADVERTENTIE O.l.v. Ds. Waardenburg, Rheden, een verzorgde rondreis door Israël. Met nadruk op het Oude Testament. Van 2 tot 16 maart. Prijs f 2166,— Programma aan te vragen bij Kibboets Tours Weteringschans 123 Amsterdam Tel. 020-246191* Van onze Haagse redactie DEN HAAG, (LONDEN) Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken meent dat de Nederlandse regering op dit moment nog geen beslissing moet nemen over een boycot van de Olympische Spelen in Mos kou. De minister heeft dit gisterochtend op Schiphol na zijn aankomst uit Mexico meegedeeld. Minister Van der Klaauw verklaar de opnieuw dit in eerste instantie een zaak van de sportorganisaties te vinden. „Sportmensen zijn vol wassenen en zelfstandige mensen. Ik vraag me zelfs af of de Neder landse regering in onze democratie sportbonden bij wet tot een boycot kan dwingen." aldus de bewinds man. Hij erkende wel dat er een moment kan komen waarop de re gering een advies hierover zou kun nen uitbrengen. „Maar dat moment is nog niet gekomen," zei hij. Hij hoopte dat de terugtrekking van de Russische troepen uit Af ghanistan eerst door andere maat regelen, wereldwijd, kan worden be reikt, waarbij ook de wereldopinie zal kunnen bijdragen. Londen voor verplaatsing uit Moskou De minister bleek overigens slechts vaag op de hoogte van de Jongste ontwikkelingen rond een Olympi sche boycot, zoals het dreigement van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance dat de Russen een boycot tegemoet kun nen zien als zij hun troepen niet binnen een maand uit Afghanistan hebben teruggetrokken. Het Amerikaanse Congres-lid Ro bert Bauman, republikein uit Mary land, heeft daartoe gisteren in het Huis van Afgevaardigden een reso lutie ingediend waarin staat dat de Spelen ofwel uit Moskou moeten worden verplaatst ofwel door de Verenigde Staten moeten worden geboycot. De Britse premier Margaret That cher heeft zich daar min of meer bij aangesloten. Gisteren zei zij tegen het Britse Lagerhuis dat „haar rege ring het goed achtte te proberen het Internationaal Olympisch Comité te bewegen de Spelen uit Moskou te halen eq ze elders te laten plaats vinden". De premier vond dat het westen niet moet blijven toekijken naar wat de Russen in Afghanistan doen en er verder niet op reageren. Maar mevrouw Thatcher vond ook dat er rekening gehouden diende te worden met al die atleten die zich vier jaar lang uit de naad hebben getraind en die zonodig naar Mos kou moeten. Overigens gaat de Britse Rugby-selectie, de „Lions" in mei wel voor twaalf weken naar Zuid-Afrika. en dat is voor een aan tal zwarte Afrikaanse landen weer aanleiding niet mee te doen aan Moskou. Maar als Engeland nu niet naar Moskou gaat. komen die Afri kaanse landen misschien weer wel. In tegenstelling tot de Britse pre mier Thatcher verklaarde de Fran se minister voor sportzaken Jean- Pierre Soisson dat er voor de Franse regering geen reden is om de Spelen te boycotten. ,De Olympische Spe len worden niet georganiseerd door regeringen maar door het Interna tionaal Olympisch Comité, die kiest een stad en niet een land", aldus Soisson die gelooft dat de Spelen helemaal niet gehouden zullen wor den als Moskou als plaats van han deling zou verdwijnen. Het Zweeds Olympisch' Comité heeft officieel aangekondigd de Spelen in Moskou niet te zullen boycotten wegens de Russische in menging in Afghanistan. De Zwe den vinden dat de sport niet ge bruikt mag worden als wapen in een diplomatieke strijd. Een boycot van de Spelen zal overi gens vooral financieel ernstige ge volgen hebben. Enkele Amerikaan se bedrijven hebben voor vele mil joenen dollars contracten in Rus land afgesloten die uiteraard ont snappingsclausules bevatten als de Spelen niet in de voorgestelde vorm doorgang zullen vinden. De Ameri kaanse televisiemaatschappij NBC heeft zich bij Lloyds in Londen ver zekerd tegen dit soort tegenslag voor een bedrag van 87 miljoen dol lar. Andere maatschappijen hebben ook contracten afgesloten met de Londense maatschappij. Zelfs, maar Lloyds wil daarover niets los laten. zouden de organisatoren van de Spelen in Moskou een polis heb ben lopen bij de Engelse verzeke raars. Nederland tegen salarisverhoging Europese ambtenaren Van onze parlementsredactie DEN HAAG Nederland zal zich in Brussel verzetten tegen een reële ver hoging van de salarissen van Europe se ambtenaren met drie tot drie en een half procent. Volgens premier Van Agt. die giste ren dit Nederlandse standpunt na het kabinetsberaad bekend maakte, is de verhoging van de ambtenarensalaris sen in Brussel „niet verenigbaar met hetgeen wij in eigen land van ambte naren en andere werkers vragen". De verhoging met drie tot drie en een half procent is in Brussel al enige tijd een geschil. Volgens de premier is het mogelijk, dat door instemming vah andere landen, die salEtrisverhoging er komt. Nederland zal echter tegen dat voorstel stemmen, liet de premier weten. In Wijk aan Zee begon gisteren een schaaktournooi voor parlementariërs. Kamervoorzitter Dolman speelt tegen Bas de Gaay Fortman; naast hem speelt prof. Van Hulst tegen Roethof. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Stichting Natuur en Milieu vindt het onaanvaardbaar, dat de regering pas in 1985 de zwavelvervuiling in de lucht beneden een aanvaardbaar niveau brengt. De stichting vindt dat minister Ginjaar van milieuhygiëne de zwaveldioxydebestrljding zodanig moet aanpakken dat binnen een jaar de kwaliteit van de lucht al redelijk is. Dat houdt in dat niet in '85. maar volgend jaar het „zwaveluitworppla- fond" al op maximaal 500.000 ton zit. De stichting heeft om dit te verwe zenlijken een bestrijdingsplan '80-'82 opgesteld. Het zwavelgehalte van zware stook olie moet dan half 1980 van twee procent naar 1,7 procent en nader hand, in 1982 naar 1,3 procent. Het percentage van lichte stookolie moet in '82 van 0.7 naar 0,3 procent. Bij zware stookolie, die voor elektrici teitscentrales wordt gebruikt moet halverwege dit jaar het percentage van twee procent naar anderhalf, en in 1982 naar één procent Minister Ginjaar vond het halverwe ge vorig jaar hard nodig om een be strijdingsplan op te stellen waarbij (lagere) overheden en bedrijfsleven met elkaar tot een opzet van de be- strijdingsplannen komen, die steeds voor drie jaar gelden. Een van de belangrijkste drijfveren voor de mi nister was het feit dat energiecentra les en grote, energieverbruikende be drijven langzamerhand weer (moe ten) overschakelen op olie en kolen, omdat het aardgas schaars en onbe taalbaar wordt. Juist dat aardgas heeft er aan het eind van de jaren zestig en het begin van de jaren ze ventig voor gezorgd dat het erg mee viel met de vervuiling. Vorige week al reageerden de werkge vers op het „zwaveldioxydebeleids- kaderplan" Zij meenden dat het pla fond van 500.000 ton een greep uit de lucht was. en dat het aanbeveling verdiende om de vervuiling regionaal aan te pakken, met middelen als hoge schoorstenen. Wat zij nog het meest vrezen is het zwavelpercentage in lichte en zware olie. omdat de norm die daaraan zou kunnen worden ge steld het bedrijfsleven op hoge kos ten zou jagen, terwijl de overheid nog niet bekend heeft gemaakt hoe die klap financieel zou moeten worden opgevangen. Zwaardere normen De natuur- en milieuverenigingen dringen juist aan op veel zwaardere norme, die aan de olie zouden moeten worden gesteld. Voor het zwavelgehalte van kolen zou halverwege dit jaar een eis van maxi maal 0,8 procent moeten worden ge steld, volgens deskundigen van Na tuur en Milieu. De energiecentrales langs de Amer bij Geertruidenberg en in Nijmegen moeten zo spoedig mogelijk worden voorzien van rook/ gasontzwaveling. Installaties voor dit werk zouden nog dit jaar mo.eten wor den besteld. Men vindt dat de relatief lage kosten van kolenstook een reden te meer zijn om snel met die ontzwa veling te beginnen. Men vindt zelfs dat in deze centrales olie of gas moet worden gestookt, totdat de installa ties werken. De overheid zou ook maatregelen moeten nemen waardoor dit jaar nog installaties worden besteld voor ont zwaveling. Die apparaten moeten ge noeg capaciteit hebben voor de perio de '82-'83. Men denkt daarbij aan forse subsi dies voor het bedrijfsleven. Daar komt bij dat ook kolenvergassing en een wervelbedverbranding op deze manier te stimuleren zijn. Daarmee kan bovendien worden voorkomen dat Nederland op deze gebieden de technologische ontwikkeling mist. Er zouden ook maatregelen moeten worden voorbereid ten aanzien van financiën, vergunningen en een net van pijpleidingen, waardoor het over een paar jaar mogelijk is in enkele grote energiecentrales LPG (vloei baar petroleumgas) te stoken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Drie verkeersvlie gers worden vandaag voorgeleid aan de Amsterdamse officier van justitie mr. Van Oven in verband met een poging tot afpersing van het Helne- ken-concern in de hoofdstad. Het drietal, werkzaam bij Transavia, werd eerder deze week in Hoorn gear resteerd. Politie en justitie willen op dit mo ment niet Ingaan op details van de chantagepoging om te voorkomen dat de handelwijze van de verdach ten navolging zou vinden Ook bij de brouwerij hult men zich in stilzwij gen. Een woordvoerder van Transa via betreurt de situatie, maar voegt er aan toe dat zijn maatschappij, afge zien van het feit dat de drie gezag voerders er werkzaam zijn, verder ge heel buiten de zaak staat Dat is door de politie bevestigd. Naar verluidt zou het drietal belas tend materiaal in handen hebben over de kwaliteit van het bier. BIJ de poging tot afpersing zou het gaan om een bedrag van een miljoen gulden. ADVERTENTIE wegir ïrt onze sociaal-economische redactie MSTERDAM De achterliggende oorzaken van arbeidsongeschiktheid et verkrijgen van een uitkering op grond van de Wet Arbeidsongeschikt- (WAO) hoeven niet altijd van zuiver medische aard te zijn. Integendeel, idsongeschiktheid wordt in belangrijke mate door economische factoren tald. Een verborgen werkloosheid. betekent een jaarlijkse toena me van 33.000. Deze explosie ve groei zal zich. aldus de on derzoekers. ook in de volgen de jaren voortzetten. Dat kan zeker niet verklaard worden door een achteruitgang van de gezondheid van de bevol king, eerder door de verslech terde situatie op de arbeids markt. is een van de conclusies iensl onderzoek van twee( ers^nschappelijke medewer- van de Erasmus Universi- Hotterdam in het laatste ner van het economen- Economische Statisti- Bcrichten. mderzoekers, drs. F. A. J. den Bosch en drs. C. Pe- :n, zeggen in hun artikel er een verborgen werk meid is onder de WAO'ers 140.000 (1978). De onder- ers hebben getracht de ang van de verborgen Joosheid te schatten door ntwikkeling van het aan- 'AO-uitkeringen te verge- met de ontwikkeling het aantal invaliditeits- loenen dat het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds toe kent en waarbij economische overwegingen geacht worden geen rol te spelen. Wanneer bij de officieel gere gistreerde werkloosheid deze verborgen werkloosheid wordt opgeteld dan moet voor 1979 de werkloosheid worden geschat op 8,5 procent in plaats van de 5,3 procent, het officiële werkloosheidscijfer. De onderzoekers schatten dat in 1980 de werkloosheid, inclu sief de verborgen werkloos heid in de WAO, 9 procent zal bedragen. Bij de invoering van de WAO in 1968 bedroeg het aantal WAO-ultkeringen 35000 In 1978 waren dat er 415.000. Dit Alternatief Voor het particuliere bedrijfs leven, zo zeggen de onderzoe kers. fungeert de WAO als een aantrekkelijke alternatieve werkloosheidsvoorziening, vooral voor werknemers die bij voorbeeld vanwege leeftijd en opleiding een zwakke posi tie op de arbeidsmarkt innemen. Bovendien is een beroep op de WAO aantrekkelijker voor de werkgevers. Afvloeiing van minder-produktleve werkne mers via de WAO is heel wat gemakkelijker, er hoeft im mers geen ontslagvergunning te worden aangevraagd. Ook zal de werknemer, in veel ge vallen, voorkeur geven aan de WAO-uitkering boven een werkloosheidsuitkering om dat een WAO-uitkering door gaans hoger is. Daar komt nog bij dat de status van een- WAO'er gemakkelijker aan vaard wordt dan het ontvan gen van een werkloosheidsuit kering. Opvallend is. zo constateren de onderzoekers, de gestage daling van de gemiddelde leeftijd van nieuwe WAO-toe- kenningen. Een verschijnsel dat zowel bij mannen als bij vrouwen te zien is. Waar schijnlijk is de voortdurend dalende leeftijd waarop men op de arbeidsmarkt nog een gunstige positie inneemt hier de oorzaak van. Daar komt nog bij dat het percentage to taal arbeidsongeschikten ook steeds groter wordt. Een ver schil tussen de WAO-uitkerin- gen en die van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds is dat de WAO zich vooraf in de jongere leeftijdsgroepen heeft geconcentreerd, terwijl het Burgerlijk Pensioenfonds over alle leeftijdsgroepen ver deeld is. Stijging Van de 415 000 WAO'ers in 1978 waren er 140.000 afge vloeide werknemers, dus werknemers die niet op grond van medische oorzaken in de WAO terecht zijn gekomen. Het aantal stijgt ieder jaar met ongeveer tienduizend en de onderzoekers nemen daar om aan, dat er in 1979 zo'n 150.000 verborgen werklozen in de WAO waren en dat er in 1980 ongeveer 160.000 mensen zullen zijn, voor wie de WAO eigenlijk een alternatieve werkloosheidsvoorziening is. Drs Van den Bosch en drs. Petersen schatten dat het er in 1982 reeds 180.000 zullen zijn. De tijd nadert, zo schrij ven zij, dat er evenveel gere gistreerde werklozen zullen zijn als ,Nverborgen" werklo zen in de WAO. Een andere factor die waar schijnlijk een belangrijke rol speelt in het proces dat leidt tot het toekennen van een ar beidsongeschiktheidsuitke ring is de gezondheidsbele ving. Het patroon van waar den en normen wat betreft de persoonlijke en sociale aan vaardbaarheid van arbeids verzuim wordt steeds ruimer. Men zal zich eerder gerecht vaardigd voelen om een be roep te doen op een uitkering. Deze verandering in de men taliteit kan. aldus de onder zoekers. mede een verklaring vormen voor de toename van het aantal WAO'ers U bestelt Spa. U betaalt voor Spa. Zorg dan ook dat u echte Spa krijgt Dus, Spa uit het flesje, met het Spa etiket Spa is natriumarm, met een verfrissende smaak. Spa ivordt bij dc bron gebotteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3